Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Tak ono se to vůbec nevylučuje, daňová a poplatková optimalizace je taky hodně důležitá.
Z příspěvku jasně vyplývá, že se jedná o dlouhodobýho investora, takže zbyde čas na studium obojeho. A reinvestice dividend a složený úročení dělá divy. :wink:
To ale nic nemění na tom, že v tomto případě je myslím veškerá snaha marná. Akorát mně tam neštymuje ten brokerjet. Ten poplatek si podle mě měl počítat z připisované dividendy, tedy až po zdanění. Ale to je už detail.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa Lobista »

Nemal som co robit, tak som pohladal tu dohodu o zamedzeni dvojiteho zdanenia:

http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o ... ia-nemecko

O dividendach sa tam pise:

Dividendy vyplácané spoločnosťou, ktorá má sídlo v jednom zmluvnom štáte, osobe majúcej bydlisko alebo sídlo v druhom zmluvnom štáte, môžu sa zdaniť v tomto druhom štáte.
(2) Tieto dividendy sa však môžu zdaniť v zmluvnom štáte, v ktorom má sídlo spoločnosť, ktorá ich vypláca, a to podľa zákonov tohto štátu. Takto ustanovená daň však nesmie presiahnuť:
a) 5% hrubej sumy dividend, ak príjemcom je spoločnosť, ktorá vlastní priamo najmenej 25% majetku spoločnosti vyplácajúcej dividendy;
b) 15% hrubej sumy dividend vo všetkých ostatných prípadoch
Vyplyva mi z toho, ze ta dan by nemala prekrocit 15%. Takze by som na tvojom mieste skusil ziadat o vratenie tych zvysnych 11% -- ci ti to daju, netusim :P.
Donut
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 4:42 pm

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa Donut »

Cauko, presne ten link som nasiel aj ja, jse tam 15% takze tych 11% by om si fakt mohol vyziadat a mam na nich podla medzinarodnej zmluvy plne pravo.

-stretegiu uz mam, pracovat, neminut, investovat.
-Buffet hovori ze jedinu istotu mas v poplatkoch a zjavne aj v daniach. optimalizacia je dolezita ;-) a co ine budem robit? cumet telku ? :) celkom ma to bavi

pozrite sa co som nasiel ked som hladal po nemecky:

http://www.steuerliches-info-center.de/ ... /index.php

Quellensteuer = zrazkova dan

Nemcuri radia svojim obcanov a prikladaju formulare ako si mozu od inych statov tieto "preplatky" ziadat spat

priklad Belgicko:
http://www.steuerliches-info-center.de/ ... elgien.pdf

je to tam v 4 jazykoch, pohodovy formularik.

kde ma nase ministerstvo nieco taketo pre nasich obcanov ? :)

v celkom dobrom clanku na hlavnej stranke sa uvadza o dividendach:
"Problémom je tiež, že hoci na Slovensku daň z dividend daň nemáme, bývajú tieto často zdaňované zrážkovou daňou už pri ich odoslaní v krajine určenia (podobne ako úroky v banke). Tieto dane sa pohybujú okolo 20% z celkovej sumy dividend a nie je je možné uplatniť si ich vrátenie."

tak dufam ze to uplatnenie mi vyjde. asi sa kazdy zmieri nepyta si prachy spat od vlad.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Donut napísal: moj ciel je mat akcie a zit z dividend - to je taky moj dlhodoby framework na ktorom pracujem.
Máme tu takého, čo žije z dividend.
Pred dvomi rokmi sníval o dôchodku na exotickom ostrove z dividend velkých bánk ktorých akcie porastú o stovky %...

Jeho veľké tipy boli napr. akcie Citigroup, alebo Royal Bank of Scotland.
Vtedy bola Citi po 55 USD a Royal Bank po 225 USD.

Dnes je Citi po 3,50 a vypláca dividendu 0,01 USD na akciu.
A Royal bank ide po 6 USD a dividendy určite nevypláca.

Good luck.

P.S. Podla tej zmluvy máš nárok na 5% vrátenie dane od nemcov
, keďže ti môžu zdaniť iba 15%.
Takže hlavu hore, ked ide až o 25 EUR, tak si zober právnika a tých 8 eúr z nich vyraz! :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa filip glasa »

Väčšina zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia bola uzatvorená pred rokom 1989 ešte ako s ČSSR,my sme to ako nástupnícky štát prebrali.
aha, takže tie zmluvy zo stránky Akont sú predsa len aktuálne:

http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o ... o-zdanenia

pre Rakúsko:
Článok 10
Dividendy


(1) Dividendy vyplácané spoločnosťou, ktorá má sídlo v jednom zmluvnom štáte, osobe majúcej bydlisko alebo sídlo v druhom zmluvnom štáte sa môžu zdaniť v tomto druhom štáte.

(2) Tieto dividendy sa však môžu zdaniť v zmluvnom štáte, v ktorom má sídlo spoločnosť, ktorá ich vypláca, a to podľa práva tohto štátu; daň však nesmie presiahnuť 10% hrubej sumy dividend.

(3) Výraz "dividendy" použitý v tomto článku označuje príjmy z účastín, požitkových účastín alebo požitkových listín, kuksov, zakladateľských podielov alebo iných práv - s výnimkou pohľadávok - s účasťou na zisku a príjmy z iných podielov na spoločnosti, ktoré sú podľa práva štátu, v ktorom má sídlo spoločnosť, ktorá rozdeľuje dividendy daňovo postavené na úroveň príjmom z účastín.

(4) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa nepoužijú, ak príjemca dividend majúci bydlisko alebo sídlo v jednom zmluvnom štáte vykonáva v druhom zmluvnom štáte, v ktorom má sídlo spoločnosť vyplácajúca dividendy, priemyselnú alebo obchodnú činnosť prostredníctvom stálej prevádzkárne, ktorá je tam umiestnená, alebo nezávislé povolanie prostredníctvom trvalého zariadenia tam umiestneného a ak účasť, pre ktorú sa dividendy vyplácajú, skutočne patrí k tejto stálej prevádzkárni alebo k tomuto trvalému zariadeniu. V takom prípade sa použijú ustanovenia článku 7, prípadne článku 14.

(5) Ak spoločnosť majúca sídlo v jednom zmluvnom štáte dosahuje zisky alebo príjmy z druhého zmluvného štátu, nemôže tento druhý štát zdaniť dividendy vyplácané spoločnosťou, ledaže sa tieto dividendy vyplácajú osobe majúcej bydlisko alebo sídlo v druhom štáte alebo že účasť, pre ktorú sa dividendy vyplácajú, skutočne patrí k stálej prevádzkárni alebo k trvalému zariadeniu, ktoré sú umiestnené v druhom štáte, ani podrobiť zisky spoločnosti dani z nerozdelených ziskov, ani keď vyplácané dividendy alebo nerozdelené zisky pozostávajú úplne alebo čiastočne zo ziskov alebo z príjmov docielených v tomto druhom štáte.
Donut
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 4:42 pm

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa Donut »

JUGGLER napísal: Good luck.

P.S. Podla tej zmluvy máš nárok na 5% vrátenie dane od nemcov
, keďže ti môžu zdaniť iba 15%.
Takže hlavu hore, ked ide až o 25 EUR, tak si zober právnika a tých 8 eúr z nich vyraz! :)
Dik ;-)

Tych 20 % co som dal do topicu nebolo presne, strhli mi 26.37% kebyze pozres ine posty co som poslal som to tam uvadzal.
takze je to 11% a nejde tu o 11 EUR. ale o princip ked budem mat viac penazi v akciach aspon budem nauceny ten proces ako to vyziadat a mozem si pockat kym sa mi to nazbiera a potom to vyziadat 1 krat.
pravnika ani danoveho poradcu nebudem platit, sam si to vsetko vybavim/zistim, lebo inak je to samozrejme nerentabilne.

naco som studoval ekonomiu ked si neviem takuto drobotinu sam vybavit, ja by som mal byt ten poradca :)
Donut
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 4:42 pm

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa Donut »

filip glasa napísal: pre Rakúsko:
Brokerjet mi uz potvrdil ze tych 26.37% mi strhlo zahranicie teda Nemecko a ze sa to neda osetrit.
Zmluva o dvojitom zdaneni hovori o limite 15% tzn ze musi byt formular co treba podla tej zmluvy vyplnit poslat na nemecky Finanz AMT s cislom mojho uctu a musia mi to pekne vratit.

aspon tak si to podla mojich vedomosti predstavujem ze by to malo fungovat.

a kedze ako som uz nasiel nemci pre svojich obcanov taketo formulare sami uvadzaju ako pytat takto peniaze od inych statov, urcite to tak bezne funguje a musi to byt uplatnitelne aj z mojej strany.

D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa filip glasa »

tu máš nemecko:

http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o ... ia-nemecko
Článok 10
Dividendy


(1) Dividendy vyplácané spoločnosťou, ktorá má sídlo v jednom zmluvnom štáte, osobe majúcej bydlisko alebo sídlo v druhom zmluvnom štáte, môžu sa zdaniť v tomto druhom štáte.
(2) Tieto dividendy sa však môžu zdaniť v zmluvnom štáte, v ktorom má sídlo spoločnosť, ktorá ich vypláca, a to podľa zákonov tohto štátu. Takto ustanovená daň však nesmie presiahnuť:
a) 5% hrubej sumy dividend, ak príjemcom je spoločnosť, ktorá vlastní priamo najmenej 25% majetku spoločnosti vyplácajúcej dividendy;
b) 15% hrubej sumy dividend vo všetkých ostatných prípadoch.
(3) Pokiaľ sadzba dane zo zisku spoločností je v niektorom zmluvnom štáte nižšia pre rozdelené zisky než pre nerozdelené zisky a ak rozdiel je 20% alebo viac, môže daň, ktorá sa vyberá v tomto štáte z dividend, odchylne od ustanovenia odseku 2 byť 25% hrubej sumy dividend s pripočítaním doplnkovej dávky, ak dividendy pochádzajú od spoločnosti, ktorá má v tomto zmluvnom štáte sídlo, a poberá ich spoločnosť, ktorá má sídlo v druhom zmluvnom štáte, a ak tejto spoločnosti samotnej alebo spoločne s inými osobami, ktorými je ovládaná, alebo sú s ňou spoločne ovládané, patrí priamo alebo nepriamo najmenej 25% podielov spojených s hlasovacím právom spoločnosti majúcej sídlo v prv spomenutom štáte.
(4) Výraz "dividendy" použitý v tomto článku označuje príjem z účastín, užívacích práv alebo požitkových listov, kuksov, podielov na zisku alebo iných práv - s výnimkou pohľadávok - s účasťou na zisku a príjem z iných podielov na spoločnosti, ktorý je podľa daňových predpisov štátu, v ktorom má sídlo spoločnosť, ktorá vypláca dividendy, postavený na roveň príjmu z účastín, včítane príjmu tichého spoločníka z účasti na živnosti, príjmu z obligácií alebo pôžičiek spojených s účasťou na zisku, a včítane výplat na podielové listy spoločnosti pre ukladanie kapitálu (investmentfonds).
(5) Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa nepoužijú, ak príjemca dividend majúci bydlisko alebo sídlo v jednom zmluvnom štáte, má v druhom zmluvnom štáte, v ktorom má sídlo spoločnosť vyplácajúca dividendy, stálu prevádzkáreň a ak účasť, na základe ktorej sa dividendy vyplácajú, skutočne patrí k tejto stálej prevádzkárni. V takom prípade sa použijú ustanovenia článku 7.
(6) Ak spoločnosť majúca sídlo v jednom zmluvnom štáte dosahuje zisky alebo príjem z druhého zmluvného štátu, nemôže tento druhý štát vyberať žiadnu daň z dividend vyplácaných touto spoločnosťou osobám, ktoré nemajú bydlisko alebo sídlo v tomto druhom štáte, ani podrobiť zisky spoločnosti dani z nerozdelených ziskov, ani keď vyplácané dividendy alebo nerozdelené zisky pozostávajú celkom alebo čiastočne zo ziskov alebo z príjmu docielených v tomto druhom štáte.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa filip glasa »

ešte link na zoznam platných zmlúv:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4422
Donut
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 4:42 pm

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa Donut »

Pani,

slavnostne oznamujem ze Donut si to nakoniec predsa len sam nasiel:

formular co treba vyplnit a poslat

na

Bundeszentralamt für Steuern
An der Küppe 1
53225 Bonn


http://www.steuerliches-info-center.de/ ... E_engl.pdf

a mate cast svojich tazko zarobenych penazi spat!

fulllink: http://www.steuerliches-info-center.de/ ... /index.php

D
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa Lobista »

Vyborne, potom daj vediet, ci to aj skutocne poslali...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa jogo »

Donut: Ides tvrdo za svojim cielom. To je dobre. Az budes robit danoveho poradcu, tak sa u teba ohlasim.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa Dana »

Len tak pre zaujímavosť, aj keď sa to týka iného

EU podniká právní kroky proti Německu, Estonsku a České republice kvůli daním z dividend
31.1.2008 14:29

EU zaslala úřední oznámení, což je první krok řízení pro porušení povinnosti, Německu, Estonsku a České republice o způsobu, jímž tyto státy daní dividendy vyplácené zahraničním penzijním fondům a společnostem. Informovala o tom agentura Thomson Financial s tím, že dotyčné členské státy nyní mají dva měsíce na to, aby na oznámení odpověděly.

Komisař pro otázky daní a cel László Kovács řekl, že „tato úřední oznámení jsou součástí snahy Evropské komise o omezení diskriminačního zdanění dividend vyplácených zahraničním akcionářům v EU a EHP“.

Úřední oznámení České republice se týká zdanění dividend, které byly vyplaceny společnostem sídlícím na Islandu.

Německé penzijní fondy mají nárok na částečnou refundaci daní, zatímco fondy z jiných zemí Evropského hospodářského prostoru takovou výhodu nemají.

V Estonsku jsou dividendy vyplácené estonskými společnosti do estonských penzijních fondů osvobozeny od daně, zatímco dividendy vyplácené zahraničním penzijním fondům podléhají srážkové dani ve výši 22 procent.

Jogobela, ak budeš chcieť od daňového poradcu aby ti vypýtal daň zo zahraničia späť, možno mu budeš musieť za to zaplatiť toľko, koľko by ti vrátili /ak vôbec/ ak nie ešte viac. Musí ísť fakt o sumu, ktorá stojí za to. A výsledok je neistý. Môžu mať na to ešte nejakú vyhlášku, že môžu zraziť viac a hotovo.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Donut
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 4:42 pm

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa Donut »

Ahojte,

tak pre tych ktorych to zaujima,

17.12.2009 mi Budenszentralamt fur STEUREN poslal spat dane ktore presahovali 15% podla dohody o dvojiom zdaneni so slovenskom takze cca 11% z celkovej sumy hrubej dividendy.

List k tomu mi dosiel prave postou a peniaze som si nasiel na ucte, takze som celkom happy ;-))

uvidime ako to pojde o dalsi rok s Francuzmi tam mame max 10%... (v pripade ze dostanem dividendy z mojej francuzskej akcie firmy Vivendi)

Merry Xmas! :) :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa filip glasa »

to papierovanie sa dalo zvládnuť?
Donut
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 02 04, 2008 4:42 pm

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa Donut »

V pohode to bolo

vyplnil som ten elektronicky pdf formular, vytlacil, podpisal, este som to zaniesol na DU tam mi to potvrdili o tyzden som si to vyzdvihol a poslal postou do Nemecka.

thats about it.

peniaze (do SLSP, oblukou cez VUB: ) aj vyrozumenie prisli z nemecka bez dakych problemov,

som im tam pisal po pol roku mail, ze ako to vyzera s tou mojou ziadostou a odpisali mi ze maju toho vela ze to postupne procesuju...

pri vyssich dividendach sa to jednoznacne vyplati.

D
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dividendy z Nemecka - 20% witholding tax

Príspevok od používateľa Dana »

Obnovím link, lebo tie staré už nejak nejdú, ak by sa ešte niekomu chcelo babrať s Nemeckom a pýtať si dane, ktoré strhli naviac späť. Nejak by sa len to vyplnenie formulára malo zvládnuť.
http://www.bzst.de/EN/Steuern_Internati ... _node.html" onclick="window.open(this.href);return false; /1.formulár/

Nedarí sa mi nájsť nič také, ako je americký W-8BEN, aby sa robila preventívne nižšia zrážka. Neviem prečo s tým majú taký problém, hlavne ked im to vrátenie daní trvá tak neskutočne dlho.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"