forex a dane

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
biggerthenlife
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 16 05, 2013 4:25 pm

forex a dane

Príspevok od používateľa biggerthenlife »

Zdravim, uz druhy den hladam na internete, ale marne.
Dufam ze sa najde neikto kto mi poradi.

Som student 3tieho rocnika na VS a vo volnom case obchodujem s forexom.
(Pouzivam broker http://www.tradersway.com" onclick="window.open(this.href);return false; a leverage 1:50 az 1:1000, obchody trvaju menej ako 24 hodin.)

Potrebujem nieco ako zivnostensky list alebo povolenie?
Moje prijmy presiahly minimalnu mzdu a myslim si ze by som mal zaplatit dane.

Nikdy som este dane neplatil ani veci s tym spojene.

Ake dane by som mal platit?

Vopred dakujem za odpoved
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa Rado »

Počkaj si na koniec roka a potom uvidíš, či bude zisk z ktorého budeš platiť dane. Na to čo robíš, ŽL nepotrebuješ.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
biggerthenlife
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 16 05, 2013 4:25 pm

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa biggerthenlife »

Len oriantacne, kolko % dane sa nato platia?
Používateľov profilový obrázok
14u24me
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: Ut 25 09, 2012 10:45 am

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa 14u24me »

biggerthenlife napísal:Len oriantacne, kolko % dane sa nato platia?
Hledej "daň z kapitálových zisků/výnosů". :idea:
V Česku platí, že kapitálové výnosy se zdaňují jednotnou sazbou 15 procent. Na Slovensku to budete mít jinak.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa JUGGLER »

biggerthenlife napísal:Len oriantacne, kolko % dane sa nato platia?
,,Orientačne,, 19% ( 25% ak je zisk nad 34 401,74 eura za 2013 ) + 14% zdravotné odvody.

PS. Pekne nám to stúpa. :roll: Bratom Čechom môžeme len tíško závidieť...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa ice809 »

Asi ma u nas vetsina politiku akcie a tak se jim nechce platit dane :) Zdravotni a socialni se u nas take plati. Fixni minimum, nebo procenta, ale ted nevim kolik to je.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa Biosko »

Rado napísal:Počkaj si na koniec roka a potom uvidíš, či bude zisk z ktorého budeš platiť dane. Na to čo robíš, ŽL nepotrebuješ.
Alebo az do konca toho roka ked planuje nejake peniaze vybrat :D. Lebo sa moze este stat ze na konci roka bude + 1 000 000eur a za par mesiacov spadne na 0 v novom roku takze ani ziadne peniaze nevyberie tak nevidim v tom logiku zaplatit z toho na konci roka dan.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa osamely chodec »

zdanovacie obdobie je od 1.1 do 31.12 takze dolezity je stav k 31.12. zjednodusene povedane vypis z uctu od 1.1 do 31.12 ak je zisk a je taky z ktoreho sa uz plati dan tak treba podat danove priznanie do 31.3. nasledujuceho roku a aj zaplatit dan, na zaklade DP sa potom ozve aj Zdravotna poistovna , tych 14%.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
biggerthenlife
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 16 05, 2013 4:25 pm

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa biggerthenlife »

Dakujem za odpovede, uz mam v tom jasno
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa osamely chodec »

zelam Ti aby si musel podavat to DP
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa kiikino »

takze ak nahodou mam zisk, tak staci podat danove priznanie a zdravotna sa ozve sama? nemusim tam nic hlasit?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

osamely chodec napísal:zdanovacie obdobie je od 1.1 do 31.12 takze dolezity je stav k 31.12.
no ja by som urcite argumentoval tak, ze k zisku z investicie prichadza az momentom vyberu penazi od brokera, takze zdanoval by som az v zdanovacom obdobi, v ktorom by som vyberal
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa Rado »

Peter takže ak si zisk nechám na účte v banke, tak ho akože nemám? Broker je to isté ako bežný účet. Funguje to ako pri právnických osobách. Je jedno, či si mal uhradenú pohľadávku, zisk musíš zdaniť. Podobne je jedno, či si vybral peniaze od brokera, zisk musíš zdaniť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Nie, broker urcite nie je to iste ako bezny ucet v banke. Ked das nejakemu ocp do spravy nejaku ciastku, tiez nedanis kazdu jednotlivu transakciu. Mat peniaze u brokera je skor podobne tomu mat peniaze u ocp v privatnej sprave.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Peter, moj nazor je , ze to, ci si zisk vyberies, alebo nie nema vplyv na zdanenie dosiahnuteho zisku v zdanovacom obdobi. Napr. porovnal by som to ak SZCO v jednoduchom uctovnictve vykaze k 31,12 roku zisk , tak je povinny ho zdanit, bez ohladu , ci ho vyberie pre osobnu potrebu, alebo nie.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa Rado »

Mať prostriedky u brokera je obdoba bežného účtu. Ja som brokerovi do správy svoje prostriedky nedal. Umožňuje mi len prístup na burzu to je všetko. Nie je to ako nákup podielových fondov, kde o strate resp. zisku rozhoduje až predaj podielov. S argumentom, že si si prostriedky od brokera ešte nevybral by si pri daňovej kontrole nepochodil.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa jogo »

Tak, ako to pise Peto Cmorej, by sa to dalo teoreticky urobit vtedy, keby som si zalozil svoj sukromny podielovy fond (pripadne hedge fond). Vtedy by som vlastne svoj zisk zdanil az ked by som ho vybral na svoj sukromny ucet ako vyber zisku.
Bolo by to vlastne to iste, ako ked vyberiem peniaze z akehokolvek ineho podieloveho fondu. Rozdiel by bol len v tom, ze ten podielovy fond by som si spravoval sam a vyuzival vsetky vyhody podielovych fondov napr. nezdanovanie priebezneho zisku, ktory mi pride do fondu po predaji nejakych akcii.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa Rado »

Aké zdaňovanie priebežného zisku? U nás je zdaňovacím obdobím kaledárny rok. Zisk vytvorený počas tohto obdobia zdaňuješ. Ak akcie nepredáš a nerealizuješ zisk, tak nemáš čo zdaňovať. Nepotrebuješ teoretizovať o vlastnom podielovom fonde. Radšej optimalizuješ tak, že časť akcií, ktoré sú v strate predáš. Viem, že v Amerike je obmedzenie z pohľadu ich spätného nákupu. U nás o podobnom neviem. Takže ak by som akcie predané v strate nakúpil znova o týždeň alebo možno skôr, tak by som asi problémy nemal.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa jogo »

Rado: Napriklad priklad. :)

Budem mat strategiu, ze ked SPY 10% klesne , tak nakupim a ked 30% stupne tak predam a mam zisk zhruba 30%.
Ak to urobim u brokera, tak ten 30% zisk musim zdanit, zaplatit zdravotne odvody a ostane mi 20% zisk, o ktory mozem navysit poziciu pri dalsom nakupe pri poklese SPY o 10%.
Ak to urobim ako podielovy fond, tak pokial tento zisk nevyberiem na svoj sukromny ucet, tak nic nedanim, nic "nezdravotnim", ale o cely 30% zisk mozem navysit poziciu pri dalsom nakupe pri poklese SPY o 10%.
To je vyhoda podieloveho fondu oproti mne.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa filip glasa »

rado - to by si cez rok nemohol predavat a kupovat aby to takto fungovalo. Ak priebezne predas a znova kupis a znova predas, tak si vyrobil zisk/stratu. A musis normalne danit.

jogo - Fond ma vyznam keby si sa chcel vyhnut zdaneniu kazdy rok, ale administrativa a regulacia s tym spojena je ovela narocnejsia ako urobit danove priznanie. Inak nie je problem urobit si fond kvalifikovanych investorov napriklad v CR. Tie su zdanovane tusim 5% sadzbou. A ty ako podielnik si vyplatis dividendu, ktora u nas zdanena nie je (iba zdravotny odvod).
V CR sa to celkombezne pouziva, lebo oni maju danovy test (neplatis dan z kapitalovych vynosov).

Ale opat je zriadenie a prevadzka narocnejsia ako vyplnanie danoveho priznania sukromnej osoby.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa Rado »

Filip predpokladal som, že sa bavíme o konci roka a už viem aký výsledný profit z obchodovania mám. Asi by som počas roka neupravoval každý zisk, ktorý dosiahnem. Výsledný efekt nemusí byť profit, tak načo upravovať počas roka.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
biggerthenlife
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 16 05, 2013 4:25 pm

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa biggerthenlife »

Po tejto diskusii este v tom nemam uplne jasno.

Priklad:od 1.1.2013 do 31.12.2013 mam zisk 10 000€, vsetky peniaze su na mojom forex ucte a nic som zatial nevybral na moj bankovy ucet. Este stale s nimi obchodujem.

Musim teda platit dane zo zisku ktory som este "nerealizoval" teda nemam ich na sukromnom bankovom ucte?

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa Chris »

ano musis
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

biggerthenlife - mal si otazku sformulovat radsej slovami "Mal by som platit dane zo zisku ... ?"

Musis zomriet, dodrziavanie nariadeni vlady SR je na tvojom uvazeni.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa Rado »

biggerthenlife napísal:Po tejto diskusii este v tom nemam uplne jasno.

Priklad:od 1.1.2013 do 31.12.2013 mam zisk 10 000€, vsetky peniaze su na mojom forex ucte a nic som zatial nevybral na moj bankovy ucet. Este stale s nimi obchodujem.

Musim teda platit dane zo zisku ktory som este "nerealizoval" teda nemam ich na sukromnom bankovom ucte?

Dakujem
Zisk si realizoval, keď si pozíciu zavrel. To, či si ho vybral na svoj účet je irelevantné.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
y2k
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ne 28 07, 2013 12:52 pm

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa y2k »

s forexom je to asi takto. opravte alebo doplnte ak sa mylim.
zisk je to co mas vo vypise z metatraderu za cely rok. je to za touto kolonkou v uvodzoukach. " Closed P/L: "
ziskove obchody - stratove obchody - poplatky = tvoj zisk alebo tvoja strata. Nezalezi ci si peniaze poslal od svojhoo brokera na svoj ucet v banke.

ako to zdanit zalezi podla toho v akej forme si dosiahol ten zisk ci stratu.
na forexe mozes obchodovat bud ako:
1. Fyzicka osoba
2. Pravnicka osoba
precitajte si toto:
http://www.trimbroker.com/pravne/ZDANOV ... ROZURA.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

no a teraz je z toho chaos ako to zdanit. :(

ak to robis ako Fyzicka osoba popri zamestnani alebo zivnosti na svoje mene,tak by to malo byt v danovom ako Prijmy ostatne !? ostatné príjmy podľa § 8 odstavec1 písmeno k
http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody ... orexu.html" onclick="window.open(this.href);return false;
neplati sa z toho dan,ale len 14% odvody do zdravotnej poistovne.

ak to robis ako Pravnicka osoba napr. mas na to zivnost,tak potom je dan 19% a nad 334401,74€ 25% a platis aj preddavkove odvody do zdravotnej a socialnej poistone.
ak to robis ako Pravnicka osoba ako sro. tak je tam dan 23%
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa Dana »

Trim broker má chybu, aj pri akciách si od zisku možno odrátať stratu. Ak by tá legenda platila tak, ako to vysvetľujú, aj deriváty patria pod §8 a tam si stratu od zisku odrátavajú.

Ako FO to zdaníš v § 8 písm.k pod derivátmi a ak platíš daň, platíš aj 14 % zdravotný odvod.
Už to tu preberané bolo, klasická výmena peňazí s akou sa stretávame v zmenárňach vs. derivátový obchod. V zmenárni nenakupuješ na margin, neriešiš úročenie jednej meny voči druhej = derivátový obchod. Fyzická výmena by tam bola samozrejmosťou.

Môže byť, že budeš mať povinnosť podávať DP aj ked budeš v strate. Všetko závisí od výšky príjmov, ktoré dosiahneš za rok, nie od toho či si dosiahol zisk.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
martins
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 31 08, 2013 10:35 am

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa martins »

Mám rovnaký názor ako Mgr. Peter Cmorej, teda že zdaniť treba až po výbere peňazí od brokera.

Vysvetlím prečo: Podľa zákona o o dani z príjmov, paragraf 8, sa zdaňujú okrem iného príjmy z prevodu cenných papierov a derivátových operácií. Ak mám príjem z cenného papiera, musím ho pred predajom najprv vlastniť.

Podľa mňa, keď obchodujem cez brokera, tak cenné papiere, ktoré cez neho nakúpim, nevlastním. Ak by som ich vlastnil, musel by som ich mať napísané na svoje meno niekde v centrálnom depozitári, a to by bolo niečo iné.

Rovnako peniaze posielam brokerovi na jeho účet, hoci pod svojim variabilným číslom (čo de iure nič neznamená). Peniaze momentom odoslania už nevlastním. Môj právny vzťah voči brokerovi je založený na komisionárskej zmluve, iné právne vzťahy (napr voči depozitáŕu) nemám. Podľa komisionárskej zmluvy, broker obchoduje za mňa a na moje požiadanie peniaze vyplatí, a vtedy sa realizuje zisk alebo strata.

Som laik a toto je môj logický názor. Rád by som počul názor odborníka.

martin
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa Rado »

Takže, ak broker také cenné papiere predá, tak sa v podstate nič nestane lebo sú jeho. Skús sa takto obhajovať pred daňovou kontrolou a uvidíš, či uspeješ. Ja si však v tomto prípade vsadím na daňový úrad. :D
filip glasa napísal:rado - to by si cez rok nemohol predavat a kupovat aby to takto fungovalo. Ak priebezne predas a znova kupis a znova predas, tak si vyrobil zisk/stratu. A musis normalne danit.
Nepochopil si, čo som tým myslel. Optimalizuje sa na konci roka, keď už je známy výsledok. Neviem, kto optimalizuje, keď ešte nevie ako dopadne.
Ak by som mal počas roka vytvorený zisk spôsobom, ktorý popisuješ a mal zároveň na účte akcie, ktoré sú v nerealizovanej strate, ktorá mi z pohľadu daní nepomôže, tak ich predajom v strate sa vyhnem vytvoreniu zisku realizovaním straty. Ich spätným nákupom v podstate za rovnakú cenu som nič nestratil. (ak nerátam poplatky) Stále mám z držania akcií nerealizovanú stratu oproti pôvodnej nákupnej cene. Ušetril som však 19% na dani z príjmov, čo mi z pohľadu celkového kapitálu stratu trochu koriguje a stále vlastním akcie.
V Amerike to takto urobiť nemôžeš. Neviem však, že by toto bolo na Slovensku ošetrené. Ak ubehne medzi predajom a spätným nákupom pár dní (napr. Vianoce, Nový rok), tak mi účelovosť predaja ťažko niekto dokáže.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa JUGGLER »

martins napísal:Mám rovnaký názor ako Mgr. Peter Cmorej, teda že zdaniť treba až po výbere peňazí od brokera.

Som laik a toto je môj logický názor. Rád by som počul názor odborníka.

martin
Sú tu aj odborníci, myslím, že najlepšie to vyjasní Danka.
Ja v tomto s Petrom Cmorejom nesúhlasím. Petra si vážim a toto je prvá a jediná vec s ktorou s ním nesúhlasím.

Súhlasím s Osamelým chodcom a Radom.
Paradoxne o zdanovaní tu má oficiálne články Cmorejová, čo predpokladám, že je mama Petra Cmoreja.

http://ako-investovat.sk/index.php/dane-a-investovanie" onclick="window.open(this.href);return false;

V danom prípade ide o britského forex a cfd brokera a ide o derivátové operácie. Ale aj cenné papiere je to isté.
Každý vytvorený zisk je zisk a ten sa zdanuje podla výpisu od brokera vždy za predchádzajúci kalendárny rok.
Je úplne jedno, či si ten zisk necháte na účte, alebo ho vyberiete. Je to váš účet a broker je len sprostredkovatel, alebo marketmaker...na tom nezáleží...je to de facto ako mať účet v banke. Ked vám v banke pripíšu úroky, tie sa u nás zdania zrážkovou daňou a nikoho nezaujíma, či niečo z účtu vyberáte, alebo nie. Aj v našej banke môžete mať investičný účet, obchodovať na ňom a banka vám sama môže robiť brokera... V tom prípade sa zo zisku máte povinnosť zdaniť vy.
A znova...nikoho nezaujíma, či zisk z účtu vyberáte, alebo nie. Zisk je u nás len jeden. Češi alebo Amíci majú pre svojích občanov nejaké výnimky, že pokial akciu určitú dobu nepredáte , tak sa zisk nemusí zdaniť, alebo sa daní inou sadzbou... Ale pre nás nič také neplatí. My sme podľa naších zákonov povinní sa zdaňovať z celosvetových príjmov.
A u bežného občana sa z toho platí po novom i odvod (14%).
Napríklad amíci vám rovno na účte zdania dividendy (15% sadzbou), ale daň zo zisku nechajú podla zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia na Vás. A to je úplne rovnaká situácia ako ked to nechá na Vás naša banka, alebo náš broker.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa Dana »

Nie som odborník, Rado s Jugglerom to už tu objasnili až,až. Zákon hovorí o príjme a nie o zisku. Ťažko budete tvrdiť, že ste príjem nemali, ak ste urobili ďalší nákup z peňazí, ktoré vám boli pripísané za predaj alebo už tie peniaze využijete celkom inak to je jedno. Ak k tomuto príjmu budete mať výdavky v rovnakej výške, daň nebudete platiť.

Tak isto sa zdaňujú aj presuny medzi fondami a tiež nezáleží na tom, že na bankový účet peniaze nedorazili. Podstatné je, že peniaze z predaja sa mohli ďalej využiť. /na nákup iného fondu/.

Rado, kľudne môžeš akcie predať a znova ich kúpiť späť hoci aj o pár sekúnd za tú istú cenu. Neplatnosť predaja /účelovosť/ sa nedá namietať len ak si zrealizoval stratu, ktorou si znižuješ zisk, to isté musí potom platiť aj opačne, aby sa nezdaňoval ani zisk. Pravidlá sú platné od účinnosti zákona a nezvyknú sa meniť, lebo nastal posledný deň, týždeň, mesiac v roku. Ak by daniari začali takto špekulovať, tak je to iba špekulácia s ktorou by na súde asi ťažko uspeli.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
martins
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 31 08, 2013 10:35 am

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa martins »

OK, beriem tento názor. Hľadal som aj cez Google a väčšinou som našiel, že zdaniť treba celkový zisk na obchodnom účte k 31.12, ak tam nejaký zisk je. Takže asi máte pravdu. Niekto ale tvrdí, že strata z obchodov s cennými papiermi sa nemôže započítať oproti zisku z iných obchodov s cennými papiermi v tom istom roku. Dôvod je v paragrafe 8 ods. 2 Zákona o dani z príjmov:

"Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada."

Je to dosť šalamúnske. Teraz neviem, či ide o jednotlivé príjmy (obchody) a k nim prislúchajúce výdavky, alebo o celkové prijmy (suma obchodov) a výdavky za rok.

Čo na to hovoríte?

martin
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa Rado »

Martin, v daňovom priznaní ako fyzická osoba uvádzaš príjmy a výdavky za jednotlivé paragrafy. Preto uvedieš všetko, čo môžeš z príslušného paragrafu. Nie je rozhodujúce na akých "papieroch" si to spravil, ale je rozhodujúce, že to bolo z "papierov". :) Nemôžeš, ale miešať jednotlivé písmená v paragrafe. Z toho titulu ti nepomôže strata z opcií so ziskom v akciách. Je to iné písmeno paragrafu 8 Zákona o dani z príjmov. Výdavky si môžeš uplatniť do výšky príjmu. Na stratu sa neprihliada tzn. že nula je najnižšie možné číslo čiastkového daňového základu.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa Dana »

Tak, tak. 1 druh príjmu = 1 písmeno, ktorému zodpovedá 1 riadok v DP.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
martins
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 31 08, 2013 10:35 am

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa martins »

Dobre, este trochu posteklim Vase zavity:

V paragrafe 8 ods. 1 je ako jeden druh prijmu uvedeny aj prijem z predaja nehnutelnosti. Takze v jednom roku predam dva byty. Z jedneho mam stratu 10000 eur, z druheho zisk 8000 eur. Dan nezaplatim, lebo po scitani mam celkovu stratu 2000 u jedneho druhu prijmu. Myslite, ze by to danovaci uznali?

Nieco zaujimave este tvrdia Trim brokers, ze u cennych papierov si straty z obchodov nemozem zapocitat oproti ziskom z obchodov, ale u derivatovych obchodov si mozem. Viem, ze sa to tu uz preberalo (vid prispevok Dany vyssie), napriek tomu nerozumiem, ako k tomuto mohla dojst jedna seriozna firma, ked danovy zakon neriesi zvlast derivatove obchody a cenne papiere.
martins
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 31 08, 2013 10:35 am

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa martins »

K otazke, ci platit dan z prijmu z niecoho, co nevlastnim som si vsetko nechal prejst este raz hlavou a dosiel som k zaveru, ze z pohladu zakona nerozhoduje, ci nieco vlastnim, rozhoduje, ze mam z toho zdanitelny prijem, co u brokera mam.

Napriek tomu si vsak myslim, ze nevlastnim nic, co kupim cez brokera, lebo broker obchoduje v svojom mene, hoci na moj ucet.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa jogo »

Martins: Toto su typicke akademicke debaty o nicom. Skus urobit danove priznanie tak, ako si to vysvetlujes, nasledne prejdi cez danovu kontrolu a ak ti vyrubi nejaku pokutu, tak sa s danovym uradom sud a potom nam tu napis, ako to dopadlo.
Drtiva vacsina, co tu sem tam zdanujeme nejaky zisk z obchodovania s cennymi papiermi to robime tak, ako to pise Dana, Juggler alebo Rado. Taka je danova prax a proti nej sa mozu postavit len financne silne skupiny, ktore maju timy pravnikov. A aj tak mozu dopadnut ako Larry Williams, ktory uveril podobnym spekulaciam a nakoniec niekolko rokov musel byvat mimo uzemia USA, aby sa vyhol vazeniu, kym sa vyriesil jeho pravny spor s USA-danovymi uradmi.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa Rado »

martins napísal:Dobre, este trochu posteklim Vase zavity:

V paragrafe 8 ods. 1 je ako jeden druh prijmu uvedeny aj prijem z predaja nehnutelnosti. Takze v jednom roku predam dva byty. Z jedneho mam stratu 10000 eur, z druheho zisk 8000 eur. Dan nezaplatim, lebo po scitani mam celkovu stratu 2000 u jedneho druhu prijmu. Myslite, ze by to danovaci uznali.
Samozrejme alebo si myslíš, že by si mal platiť daň, keď si na tom stratil?
martins napísal: Nieco zaujimave este tvrdia Trim brokers, ze u cennych papierov si straty z obchodov nemozem zapocitat oproti ziskom z obchodov, ale u derivatovych obchodov si mozem. Viem, ze sa to tu uz preberalo (vid prispevok Dany vyssie), napriek tomu nerozumiem, ako k tomuto mohla dojst jedna seriozna firma, ked danovy zakon neriesi zvlast derivatove obchody a cenne papiere.
A kde to tvrdia? Zákon rieši cenné papiere v paragrafe 8 ods. 1 pís. e, opcie pís. d a deriváty v pís. k.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa Dana »

Je to zo stránky DR
Príjem z predaja viacerých nehnuteľností:
Ak daňovník dosiahne v zdaňovacom období príjem z predaja viacerých nehnuteľností, pričom z predaja niektorej dosiahne stratu a z predaja inej zisk, v danom prípade sa príjmy za predaj nehnuteľností a výdavky, ktoré je možné uplatniť, uvádzajú spolu. To znamená, že prípadná strata z predaja jednej nehnuteľnosti sa môže kompenzovať so ziskom z predaja druhej nehnuteľnosti v rámci zdaňovacieho obdobia, pokiaľ príjmy za predaj nehnuteľností v úhrne prevyšujú úhrn daňových výdavkov na všetky nehnuteľnosti.

Kašlať na Trima, za firmu ktorá to pre nich vypracovala sa vyjadriť nevieme.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: forex a dane

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Myslim, ze nemate pravdu, u fyzickej osoby /nepodnikatel/ sa na straty z predaja akcii neprihliada a dosiahnute vynosy /zisky / sa zdanuju. Dolezite je ze je to nepodnikatel. Ine by bolo ak by bol podnikatel a v predmete podnikania mal napr. obchodovanie s cennymi papiermi.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"