Dane a odvody za rok 2013

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa filip glasa »

Prehľad nezdaniteľného základu dane za roku 2013 a pre rok 2014:

http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie- ... umami.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa filip glasa »

otázka:
čítal som vaš clanok o zdaňovaní prímu z akcii a stale v tom nemám jasno.Vlastne nepomohli ani hodiny študovania netu,diskusné fora,moja ekonomka ani sesternica čo pracuje na danovom urade, ani fakt ze pracujem v oblasti daní.
moj nazor je ze zakony v tomto smere niesu zložité ale doslova zamotané.

ide o to že stale neviem či si môžem odpočítať okrem ročných €500 aj nezdanitelnú čast v roku 2012 sumu € 1 822,37.(čiže 500+1822,37=2322,39). problem je v tom že v mediach je vela člankov kde sa hovorí že to nieje možné kôli tomu že kapitalový príjem je pasívny príjem takže odpočítatelných je len tých €500.(napríklad tu:http://openiazoch.zoznam.sk/cl/119041/N ... ch-prijmov)
ine zas hovria presný opak(napriklad tu:http://openiazoch.zoznam.sk/cl/131985/P ... ne-od-dane)
ja viem že priklad hovorí o prenajme ale dôležité je že je to pasívny prijem tak ako akcie teda podobný v očiach zákona.

vopred dakujem za radu
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Dana »

Tá otázka je z minulého roku, ved teraz sa už bude riešiť rok 2013. Nechce sa mi veriť, aby si s týmto nedali na daňovom úrade rady, ved je to smiešne. Musia veľmi dobre vedieť, kedy je /nie je povinnosť podávať DP /§32/, čo je práve tá hranica 50 %NĆ /pre tento rok 1867,96 €/. K tejto hranici je samozrejme možné pripočítať aj oslobodený príjem, pretože ten nepatrí medzi zdaniteľné príjmy /§2 písm. h/. Ako vyplniť DP VIII. odd. r. 5 je napísané v poučení k DP.
Takže odpoveď je, že bud nie je povinnosť podať DP pre rok 2013 do výšky príjmu oslobodenie + 50 %NČ, teda 500 resp. 925,95 € /podľa toho v ktorom roku boli akcie zakúpené/ + 1867.96 alebo ak je príjem vyšší odpočíta sa len oslobodenie.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Daro
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 11:30 am

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Daro »

Dakujem Dana za odpoveď,
oslobodenie +50% NČ platí pre pasívne prímy dôchodcov,maloletých a nezamestnaných,je to tak?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Dana »

Pre pasívne príjmy už neplatí nezdaniteľná čiastka. Dá sa využiť len to, kedy ešte nevzniká povinnosť podávať DP. /zdaniteľný príjem nesmie byť vyšší ako 50% NČ/. Príjmy, ktoré sú oslobodené od dane sa nepočítajú do zdaniteľných príjmov /dôchodky, dávky v nezamestnanosti príp. iné oslobodené príjmy/ Uvedené skupiny to teda vedia využiť pokiaľ uvedenú hranicu neprekročia.
Nefunguje to však tak, že ak budem mať celkové príjmy napr. 3000 €, že si odrátam 1867,96 € a len zbytok zdaním, lebo ak sa 50 % NČ prekročí, zdaní sa všetko, pokial u konkrétneho príjmu neplatí nejaké oslobodenie.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Istiach »

Fascinuje ma ako sa niekto moze v tomto vyznat...
Daro
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 11:30 am

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Daro »

Vedeli by ste mi taktiež poradit ohladne zdanovania Spreadbetingu na akcie.
Mam Spreadbetting učet v zahraničnej spoločnosti a niesom si istý
1) kde by sa mal radit zrealizovaný zisk, myslím že § 8 k) príjmy z derivátových operácií(i ked v UK z pohladu HMRC to je výhra)
2) Ked som držal DFB(Daily funded bet)"buy" nejakej spoločnosti a oni počas toho času vyplacali dividendy tak v mojom výpise popri minusových poplatkoch za vedenie mam aj plusove z dividend. Znamena to že tieto plusy su v očiach DRSR divideny a tym padom (ak zrealizovane), oddelit ich od zrealizovanej výhry a teda musím ist cez tu celu dramu odvodov do zdravotnej poistovne?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Dana »

To sú CFD-čka? Ak áno zdaňuje sa to pod derivátmi.
Do DP sa však nezapisuje „zisk“ ako je to u CP, ale príjem /výdaj, čo je trochu rozdiel z pohľadu kedy je/nie je povinnosť podávať DP. /rozhodujúca je výška príjmu nie zisk/

Dividenda, ak by sa týkala účtovného roku 2012 /vyplatená v r. 2013/ nemusel by si platiť odvody ak výška dividendy nie je vyššia ako 347€. Ak je to už dividenda za r.2013, tak to by veru trebalo zdr. poisťovni nahlásiť do konca mája.
Neviem ako sa to však berie u CFD-iek, ked tie dividendy nie sú celkom skutočné. Zdr. poisťovňa však odvody určite bude chcieť.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Daro
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 11:30 am

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Daro »

Ano,Spreadbetting je to druh CFD-čka, teda asi.
Ćo sa týka dividend a teraz beriem do uvahy aj akcie v zahraničí, zvyčajne platia 2* do roka ale vo výpise nepíšu za aké obdobie to platia ale pravdepodobne od posledného ex-dividend date do nového. A teraz ked ich finančný rok ako v UK končí v marci a oni platia druhú várku dividend za mesiace okt.-marec čo ja s tým?

Pri Spreadbetting ja nevlastním nijaký podiel vo firme, dividendy možu dostať len podielníci.Dalšia vec pri Spreadbettingu ak si v "buy" kontrakte počas ex-dividend date(resp. den pred) tak ti provider 80-90% z dividend pripíše ale ak si v kontrakte "sell" počas ex-dividend date tak ti 100% odpočíta.
Ak musím platit odvody pri "buy" kontrakte, začnem šortovať, nech mi zdravotná vracia to čo mi stiahnu :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa JUGGLER »

CFD sa berú ako deriváty, ale pozor: spreadbetting = stávkovanie. Také isté ako u nás na športové zápasy.
S tým rozdielom, že v Anglicku, kolíske spreadbettingu i CFD sa zisk zo spreadbettingu = stávkovania nezdaňuje.
U nás to podľa mňa podlieha dani z príjmu a dokonca aj zdravotným odvodom. Ale neviem či sa vôbec nejakí stávkari u nás zdaňujú. Je to diskutabilné, lebo pri bežnom stávkovaní sa striedajú prehry a výhry a nejaký sumár za rok, teda nejaké účtovníctvo ( od brokera je ročný výpis) neexistuje. Ministra Kanisa, ktorý nevedel preukázať príjmy a povedal, že vyhral v stávkovaní sa na to nikto nikdy nepýtal. Raz som videl v kasíne vyhrať človeka asi pol milióna na rulete. Boli tam dvaja daňováci, ale tých to vôbec nezaujímalo. Boli tam len na to aby spočítali výhry kasína. Keby niečo chceli od toho výhercu, tak by im asi povedal, že je celkovo stratový. Je to zaujímavá téma, lebo rovnaké situácie som zažil v USA. Tam kasína pri výplate väčších výhier ako jackpoty pýtali doklady a zapisovali komu to vyplatili. Na pokerové turnaje kde išlo o väčšie výhry niekedy prichádzali daňováci osobne.

Ked máš účet v Anglicku a žiješ tam viac ako pol roka, tak to podľa mňa určite nemusíš zdaňovať. Ale prever si, či to nezdaňovanie v Anglicku ešte stále platí. Ak žiješ na Slovensku, tak si povinný zdaňovať sa z celosvetových príjmov.
Tak som zvedavý, čo ti povie Danka.

http://www.traders.cz/co_lze_obchodovat ... ting_.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Spread betting, teda stávkovanie na rozpätie, je obľúbenou alternatívou k obchodovaniu indexov, komodít, akcií alebo mien. V zásade ide klasické stávkovanie, pretože z uzatvoreného kontraktu investorovi nevyplývajú žiadne práva a ide teda čisto len o "stávkovanie" na pohyb, resp. smer pohybu daného podkladového aktíva.
Hlavným z rozdielov je otázka zdaňovania. Na výnosy z CFD obchodov sa totiž vzťahuje daň z príjmu (kapitálové výnosy). Stávkovanie je však na druhej strane od daní oslobodené. Rozdiel je aj v charaktere sprostrekovateľa - klasický bookmaker na strane stávkovania a market maker s plným servisom na strane obchodov na rozdiel.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Dana »

Tak toto určite nebude oslobodené od dane. Problémom je jednak pákový efekt, ktorý to zaraďuje pod deriváty /niečo podobné ako obchodovanie na forexe vs.klasická výmena peňazí v zmenárňach/ a ďalej nejde o lotériu kde by mal prevádzkovateľ /právnicka osoba so sídlom na území SR/ povolenie na prevádzku od SR,

Ak by aj bol v Anglicku viac ako 6 mesiacov a tu má trvalý pobyt, tak stále problém, Vyhralo by pravdepodobne to, že to zdaňuje u nás.

Už vidím aj zdravotnú poisťovňu ako by vrátila zdr. odvod. Určite by sa našli výhovorky typu že im to zákon neumožňuje a čo ja viem čo.
Zrejme to bude dividenda za prvý polrok r. 2013 a ak ti ju pripísali do 31.12.2013 tak patrí do minulého roku.
Neviem či to šortovanie je najlepší nápad predsa len 14 % je trochu menej ako zaplatiť 100 %.
Ten poplatok ktorý by si zaplatil za dividendu si nedáš do výdajov pri dani z príjmu, lebo dividendy sa u nás nezdaňujú.
Takže buď sa na to vybodneš a neohlásiš zdravotke nič /také rady by som asi dávať nemala/ alebo sa nejak zmieriť s tými 14%-ami.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Daro
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 11:30 am

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Daro »

To kategorizovanie CFD = deriváty, spreadbetting = stávkovanie platí v UK. Fakt že sa spreadbetting v UK nezdanuje (aj to len za určitých podmienok) može ale nemusi platit inde,v tomto pripade v SK. Tiež si myslím že to tu patrí pod deriváty.

S tým nesuhlasím "Ak by aj bol v Anglicku viac ako 6 mesiacov a tu má trvalý pobyt, tak stále problém, Vyhralo by pravdepodobne to, že to zdaňuje u nás."
ak by som žil v UK viac ako 6 mesiacov v roku stal by som sa danový rezident UK takže žiadne dane v SK.(ved možeš mat trvaly pobyt v SK a permanent residence v UK naraz)len pre upresnenie žijem v SK.

S tým šortovaním to bol len vtip,nešortujem ani nehedžujem.
Ja si myslim že nieje vela ludí v SK čo robí Spreadbetting takže v našej legislative toho veľa k tomu nebude.Nemam problem zaplatit v daniach/odvodoch to čo mám, ale nerád by som platil to čo nemusím resp. to o čom zakonodarci ešte nerozhodli.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Dana »

Trvalý pobyt môže byť len v 1 štáte, v tom druhom ho treba zrušiť. Ak by chcel niekto náhodou dodržiavať zákon.
TP je 1. kritérium podľa ktorého sa určuje rezidencia.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Daro
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 11:30 am

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Daro »

Ups, maš pravdu Danka. vieš mi povedať aký velký mam problém ak som nejaké roky žil a platil dane v UK a mal TP v SK a nepodaval Danove priznanie v SK?

Čo sa týka dividend z UK, stále neviem ako na to. Ich finančný rok/učtovné obdobie je od 1.4 do 31.3.Pozrel som na deklaráciu o dividendách jednej spoločnosti a tý zaplatili interim v oktobry a final v máji za rok 4/2012-3/2013. Náš zákon o zdravotnom poistení chce odvody za účtovné obdobie len ako kalendárny rok alebo sa mýlim?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Daro napísal:Ups, maš pravdu Danka. vieš mi povedať aký velký mam problém ak som nejaké roky žil a platil dane v UK a mal TP v SK a nepodaval Danove priznanie v SK?
Nemáš nijaký problém. Dôležité je, že si tie dane platil. Aj ja som žil dlhé roky v zahraničí. Z britániou máme zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. To značí, že ak si sa tam zdaňoval, nemusíš už u nás. Ak by však vznikol spor, že si napr. v Británii žil menej ako pol roka a niekto by ťa s tým otravoval, tak by od teba mohli chcieť doplatiť len rozdiel, aj to len v prípade, že by tie dane u nás boli väčšie. Pri 19% u nás o tom pochybujem.

Ale pozor! Neodhlásenie sa z trvalého pobytu je problém pri zdravotnom poistení. Ak sa neodhlásiš z trvalého pobytu, tak si povinný platiť zdravotné poistenie. Ak si ho prestal platiť a nevybavil si to u nás, tak to budeš musieť doplatiť.
Ak si neplatil a oni sa neozvali, tak vedz, že raz sa ozvú. Trvá im to aj niekolko rokov. Dnes sa to však už dá pozrieť aj na webe.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Dana »

JUGGLER napísal: Nemáš nijaký problém. Dôležité je, že si tie dane platil. Aj ja som žil dlhé roky v zahraničí. Z britániou máme zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. To značí, že ak si sa tam zdaňoval, nemusíš už u nás. Ak by však vznikol spor, že si napr. v Británii žil menej ako pol roka a niekto by ťa s tým otravoval, tak by od teba mohli chcieť doplatiť len rozdiel, aj to len v prípade, že by tie dane u nás boli väčšie. Pri 19% u nás o tom pochybujem.

Existuje také niečo ako pokuta za nepodanie daňového priznania. Neznamená, že ked daň platiť netreba, že nebola ani povinnosť podať DP. /§32 ods. 2. písm b ZDP/ Minimálna pokuta pre FO je okolo 33 € za každý rok, za ktorý nebolo priznanie podané. Minimálne pokuty dávajú väčšinou vtedy ak sa niekto prizná sám a podá neskôr „dodatočné“ daňové priznanie. Ak na to prídu oni, už to nemusí byť „minimálna pokuta“
Pokuty sa po 6 rokoch premlčujú.
Za roky dozadu už by som sa nepriznávala a dúfala, že sa to časom premlčí. Veľmi neverím aby na to včas prišli.

Ak niekto začne pracovať v zahraničí na zmluvu alebo dohodu z ktorej sa platia odvody v zahraničí, obvykle sa z poistenia u nás odhlási, aj ked trvalý pobyt si tu ponechá. Povinne poistení musíme byť len v 1 štáte, tak zbytočne platiť odvody v 2 štátoch.

Daro, bud tie dividendy nenahlásiš a necháš to až na budúci rok alebo ich nahlás len vo výške ¼ /1.Q r. 2013/ Predpokladám, že za r.2012 by ti povinnosť platiť odvody nevznikla.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
coffy
Príspevky: 6
Dátum registrácie: So 25 05, 2013 1:15 am

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa coffy »

ahojte ,
mam najjednoduchsiu otazku ohladom DP a obchodovania z akciami aka moze byt, ale na webe je vela protichodnych informacii. Dufam ze mi tu niekto pomoze.
Jednoduchy priklad pre zjednodusenie: nakup aj predaj 2och roznych akcii v roku 2013 v mene EUR, Fyzicka osoba nepodnikatel:
transakcie akcie X: Nakup za 5000 + poplatok 10 a predaj za 10000 + poplatok 10 = zisk bez poplatkov 5000 Eur
transakcie akcie Y: Nakup za 5000 + poplatok 10 a predaj za 4000 + poplatok 10 = strata bez poplatkov 1000 Eur
kumuluje sa zisk a strata z roznych obchodov alebo nie? mozem odpocitat poplatky suvisiace s transakciami zo zakladu dane?

dakujem
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Dana »

Áno zisk a stratu z akcii si spočítaš resp. od príjmu 14 000 odčítaš 10 040 /výdaj/ a potom si ešte môžeš odpočítať oslobodenie /ak si ho nevyužil už pri inom príjme/ a to bud vo výške 500 € alebo 925,95 € /podľa toho v ktorom roku si akcie kupoval/
Poplatky za predaj/nákup si tiež odpočítať môžeš.

Vo vlákne forex a dane máme tiež rozoberané že zisky a straty si započítať možno.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
petok
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: So 06 08, 2011 11:52 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa petok »

Dana napísal:Trvalý pobyt môže byť len v 1 štáte, v tom druhom ho treba zrušiť. Ak by chcel niekto náhodou dodržiavať zákon.
TP je 1. kritérium podľa ktorého sa určuje rezidencia.
trvaly pobyt nie je 1. kriterium, podla ktoreho sa urcuje rezidencia. Zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia nedefinuje "trvaly pobyt" ale definuje "rezidenta" v clanku 4 danovy domicil. Pod spojenim "staly byt" v zmluve nie je myslene trvale bydlisko, ma to sirsi rozsah (vlastny byt, ale aj prenajaty byt, ci prenajata izba).
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Dana »

Tak či to nazveme „stály byt“ alebo trvalý pobyt je myslím jedno. Má ísť o bývanie ktoré nie je na dobu určitú. Už vidím, koľkí by mali nájomné zmluvy na dobu neurčitú.

Z metodického pokynu DR

Ak je fyzická osoba považovaná za rezidenta dvoch zmluvných štátov podľa vnútroštátnych daňových predpisov týchto štátov, bude rezidentom toho zmluvného štátu, v ktorom má stály byt.
Vo väčšine prípadov je uvedené kritérium postačujúce na vyriešenie konfliktu dvojitej rezidencie (napr. v situáciách, ak má fyzická osoba stály byt v jednom zmluvnom štáte a je určité obdobie fyzicky prítomná na území druhého zmluvného štátu).
Kritérium stáleho bytu znamená, že fyzická osoba vlastní alebo má v držbe byt, ktorý má stály charakter, je zariadený a udržiavaný pre stále použitie touto fyzickou osobou. Opakom stáleho bytu je pobyt na určitom mieste, ktorý má krátkodobý alebo má časovo obmedzený charakter.
Pri posudzovaní splnenia kritéria stáleho bytu nie je rozhodujúca jeho forma (rodinný dom alebo bytový dom, vlastnený alebo prenajatý fyzickou osobou, prenajatá zariadená miestnosť a pod.).
Rozhodujúcou podmienkou pre splnenie predmetného kritéria je posúdenie stálosti bytu. Posudzovaný byt fyzickej osoby je stály, ak je tejto osobe prístupný nepretržite v každom čase, nie príležitostne na účely krátkodobého pobytu (napr. za účelom obchodnej cesty, študijnej alebo vzdelávacej cesty, návštevy kurzu alebo školy).
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa jogo »

Dana, chcem sa ta opytat, ako je s platenim odvodov pri subehu zamestnania a zivnosti?
Ake odvody(zdravotne a socialne) budem platit, ak som teraz zamestnany na plny uvazok a za minuly rok som zo zivnosti nemal ziaden prijem.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Dana »

Predpokladám, že aj minulý rok si bol zamestnaný.
Ak si mal 0 príjem zo živnosti do sociálky neplatíš nič.

Zdravotné odvody v r. 2013 boli 14 % z min, VZ 393 €, čo je mesačne 55,02 €. 4 % platíš ty ako zamestnanec a 10 % za teba odvádza zamestnávateľ. Ak si už mal zo zamestnania odvádzané minimálne zdr. odvody, /12x55,02/ nebudeš už pri ročnom zúčtovaní doplácať nič.

DP nepodávaš?
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa jogo »

DP podavam, lebo som mal postupne viacej zamestnani(dohod) aj z tradingu musim. Zivnost som mal prerusenu a teraz sa rozhodujem, ci ju nechat obnovit alebo zrusit. Niekde som na internete cital, ze do socialnej poistovne sa plati minimum, aj ked som zamestnany, co predtym nebolo, tak sa pytam teba.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Dana »

Ak si mal prerušenú živnosť, tak si sa snad odhlásil zo sociálne poisťovne, ak si bol v nej prihlásený.
Ak si tam stále prihlásený, tak potom minimálne odvody asi platiť treba.

Nemusíš byť ako SZČO povinne poistený ak príjmy nie sú vyššie ako 4 716 € /12x393/
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa jogo »

Jasne, ze som sa odhlasil aj v socialnej aj zdravotnej poistovni.
Myslim, ze je to tak, ako to bolo predtym, cize ak zo zivnosti popri zamestnani nemam ziaden prijem, tak neplatim ziadne odvody.
Trochu ma pomylil tento clanok: http://www.podnikam.webnoviny.sk/dane-o ... jmov/27425" onclick="window.open(this.href);return false;,
ale asi som ho zle pochopil.
Sak ked mi vyrubia nejake odvody, ked pridem nahlasit obnovenie zivnosti, tak ju jednoducho zrusim.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa jogo »

Dana, co si myslis o tomto? Je to pravda, alebo ta pani Dubjelova si zle vysvetlila zakon?
Pozastavenie živnosti a jej následné obnovenie sa v minulosti využívalo ako legálny spôsob, ako sa vyhnúť plateniu odvodov na sociálne poistenie. Novela zákona o sociálnom poistení od 1.1.2011 však túto „dieru“ v zákone zrušila. Po obnovení živnosti živnostník pokračuje v platení odvodov na sociálne poistenie, ako keby živnosť prerušená nebola.
http://www.podnikajte.sk/pravo-a-legisl ... ania.xhtml" onclick="window.open(this.href);return false;
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Dana »

Tak hej, ale platiť budú len tí, ktorí v čase zrušenia živnosti mali príjem vyšší ako 12 násobok min. VZ. Kto taký príjem nemal, ten by neplatil. Vychádzali by ti z posledného daň. priznania.
Môžeš si to pozrieť v zákone o soc. poistení v § 21 ods. 5
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa jogo »

Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je opätovne oprávnená na výkon alebo na prevádzkovanie činnosti uvedenej v § 3 ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3, ktorá podľa svojho čestného vyhlásenia opätovne začala vykonávať činnosť uvedenú v § 3 ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3 alebo ktorá mala prerušené povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby podľa § 26, vzniká odo dňa, od ktorého je opätovne oprávnená na výkon alebo na prevádzkovanie činnosti uvedenej v § 3 ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3, odo dňa, od ktorého podľa svojho čestného vyhlásenia vykonáva túto činnosť, najskôr odo dňa doručenia tohto vyhlásenia Sociálnej poisťovni, alebo odo dňa nasledujúceho po dni skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby. Podmienkou na vznik týchto poistení je, že k 1. júlu alebo k 1. októbru kalendárneho roka predchádzajúceho dňu, v ktorom je opätovne oprávnená na výkon alebo na prevádzkovanie činnosti uvedenej v § 3 ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3, ku dňu, od ktorého podľa svojho čestného vyhlásenia vykonáva túto činnosť, najskôr odo dňa doručenia tohto vyhlásenia Sociálnej poisťovni, alebo ku dňu skončenia prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia, jej príjem uvedený v § 3 ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3 za predchádzajúci kalendárny rok bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5. Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie takejto osobe zaniká 30. júna alebo 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem uvedený v § 3 ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3 nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ak tento zákon neustanovuje inak.
Ty tomu jazyku rozumies? :shock:
Ja uz tento odstavec(paragraf) tri dni citam a nevidim tam, kde je napisane to, co tvrdi pani Dubjelova.
Mozes mi to "po lopate" vysvetlit?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Jogo, nie som odbornik, ale ja to chapem takto. Ak mas prerusenu zivnost, teda sa na teba prihliada, ako keby si nepodnikal a neplatis odvody do socialky. V momente obnovenia zivnosti,napr. dnes, socialka z Tvojho danoveho priznania za rok 2012 ktore si podal do 31,3,2013 urci ci si splnil hore uvedene podmienky a vyrubi ti odvody.Najlepsie je ist na socialku a priamo sa opytat na tu vysku , maju na to soft. Este je tam jeden problem , ze ak si podnikal iba par dni a nieco si zarobil tak oni to prepocitavaju na denny zarobok a tam mozu vychadzat dobre palky, pozor na to. Proste ak podnikas tak plat.Este upozornim na jeden problem, ak mas zivnost prerudenu viac ako rok, musis dodanit, vsetky svoje nesplatene pohladavky.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
petok
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: So 06 08, 2011 11:52 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa petok »

jogo napísal:Pozastavenie živnosti a jej následné obnovenie sa v minulosti využívalo ako legálny spôsob, ako sa vyhnúť plateniu odvodov na sociálne poistenie. Novela zákona o sociálnom poistení od 1.1.2011 však túto „dieru“ v zákone zrušila. Po obnovení živnosti živnostník pokračuje v platení odvodov na sociálne poistenie, ako keby živnosť prerušená nebola.
pani zabudla povedat, ze existovala legalna diera v plateni odvodov ale s podmienkou. Stacilo pozastavit zivnost k 1.7. Pre Socialnu poistovnu bol rozhodujuci iba jeden den v roku, kedy bol clovek zivnostnikom. Ak v ten konkretny den nebol zivnostnikom, odvody za zivnost neplatil. Novela zakona odstranila tuto dieru v zakone.
http://www.socpoist.sk/aktuality-zivnos ... 411s55198c
investor2014
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 04 02, 2014 11:07 am

Dan z podielovych listov

Príspevok od používateľa investor2014 »

Chcem sa opytat ohladom zdanovania vynosov z podielovych listov (z kategorie ESPA, teda zahranicny fond, kde sa pri redemacii automaticky nestrhava zrazkova dan). Podiely som nakupoval postupne niekolkokrat v rokoch 2007-2009. Po case som po castiach (v rokoch 2010-2013) redemoval. Ak beriem do uvahy celkovu suhrnnu sumu investicie vsetkych postupne nakupenych podielov a celkovu vyplatenu sumu z postupne redemovanych podielov, v sumare je to strata (ca. 1000 Eur). Tym ale, ze AM SLSP, ako som si az neskor vsimol, redemuje jednotlive podiely pravdepodobne systemom „prvy dnu – prvy von“, urcity mensi pocet podielov z celkoveho postupne nakupeneho mnozstva vykazal v minulom roku zisk radovo 100 Eur, co AM SLSP uviedol aj na vypise a k tomu prislusny danovy zaklad dane. Ak by som mal moznost si jednotlive podiely vyberat pre mna v urcitom optimalnom poradi a kombinovat ich z roznych ciastkovych nakupov, pri kazdej z jednoltlivych redemacii by vysiel zaporny zaklad dane, teda nebolo by potrebne to zdanovat. Ale tym, ze system v AM SLSP to fixne urcil a je to uz tak aj vo vypisoch, je otazne, ci sa ma na zaklade takeho vypisu platit dan (v jednom roku vysiel kladny zaklad dane), aj ked vzhladom na celkovu investovanu sumu (ale redemovanu postupne v roznych rokoch) celkove ide o stratu. Takze neviem, ci je v takomto pripade potrebne podavat danove priznanie. Nie som podnikatel, doteraz mi standardne podaval rocne zuctovanie dane len zamestnavatel. Mozno som to napisal trochu komplikovane, ale aj tak dakujem za odpoved.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Dana »

Ak chceš, aby ti v banke predali konkrétne podiely, tak jej treba nahlásiť označenie /číslo podielov/, inak to robí tým systémom ktorý píšeš. Nič však nezaručuje, že ak banke aj nahlásiš, ktoré podiely chceš predať, že ti to aj tak nepopletú.
Ja by som tú daň neplatila a DP ktoré pravdepodobne budeš musieť aj tak podať, by som vyplnila príjmy a výdavky v rovnakej výške. /výpis k DP nedávaš/ Ak by sa ma na to pýtali, som v strate.
Je to však o tom, či sa s nimi chceš kvôli takej sume naťahovať, ak by náhodou nedajbože prišli na kontrolu /veľmi neverím/. Ak však zaplatíš daň. musíš počítať aj so 14 %-ným zdr. odvodom.
A otázne, či si nemal povinnosť podávať DP aj za predch. roky, tak čo ja viem, či ich na to upozorňovať alebo nechať to tak. Snad 6 rokov ubehne ako voda a premlčí sa to.
Skopírujem ti tu, čo som písala aj v inom vlákne

U zahraničných podielových fondov stačí že máš nejaký príjem, /peniaze ktoré obdržíš za predané podielové listy – nie zisk/ ti s veľmi vysokou pravdepodobnosťou vznikne povinnosť podávať DP, hoci budeš v strate.
Ak by si nemala nič iné len podielový fond /zamestnanie alebo iné príjmy/ výška príjmu aby nebola povinnosť podávať DP nesmie presiahnuť 50 % nezdaniteľnej čiastky čo pre rok 2013 je suma 1867,96 €, v r. 2014 to bude 1901,66 €
Zo zisku v zahraničnom fonde okrem dane zaplatíš aj 14 %-ný zdr. odvod.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
investor2014
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 04 02, 2014 11:07 am

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa investor2014 »

Dik za odpoved. Myslim, ze za predchadzajuce roky tam danova povinnost nebola, kedze jednotlive podiely som predaval (ich poradie vyzeralo byt spominanym systemom prvy dnu –prvy von) za podstatne menej ako som ich kupoval (prve nakupene boli z r. 2007, ked boli akciove trhy prevazne na dlhorocnych vrcholoch) a ten minus resp. nulovy danovy zaklad figuroval aj na vypise, ktory posielaju z AM SLSP pravidelne raz rocne sumarne za cely predchadzajuci rok.
Logicky ak suma - uhrn vkladov (nakupov) je vyssia ako suma - uhrn predajov (redemacii), ide o stratu, z ktorej sa dan neplati. Ale zatial v ziadnom predpise alebo pokyne som nenasiel medzi uvedenymi jednoduchymi prikladmi taky, kde sa uvazuje o postupnej redemacii pocas viacerych rokov a napriek celkovej uhrnnej strate vznikol za jediny konkretny rok (2013) aj maly zisk (to bolo tych niekolko podielov, ktore som prikupil uz lacnejsie asi v. r. 2008, aby som aspon ciastocne znizil celkovu stratu). Takze teraz neviem, ci sa z danoveho hladiska berie kazdy rok samostatne, aj ked sa redemoval iba zlomok z podielov a zvysne ostavaju vo fonde. Alebo sa maju spocitat len celkove uhrny nakupov a predajov az po redemaci uplne poslednych podielovych listov, co ale moze nastat teoreticky napr. o niekolko rokov.
Inak je zvlastne, ak pri danom pocte redemovanych PL pripadna danova povinnost zavisi od toho, na ktore podielove listy klikne pracovnicka za prepazkou. Az neskor som zistil, ze vyber si moze urcit klient, nie vzdy to tak ponukaju.
Ten 14% odvod z coho konkretne?
Este taka naivna otazka – ak sa poda danove priznanie a zaplati dan, ako je to v pripade moznej neznalosti alebo chyby danovnika (nie kazdy je v tom zbehly), ak napriklad odvedie dan niekolko desiatok Eur, ktoru nebolo potrebne odvadzat. Vratia to automaticky na ucet, ak vyhodnotia, ze danova povinnost nevznikla?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Dana »

Posudzuje sa každý rok samostatne, takže z pohľadu daň. úradu by si mal samozrejme zaplatiť daň zo 100 € zisku a potom by sa ti ešte ozvala zdr. poisťovňa, že jej máš z toho zisku odviesť 14 %-ný zdravotný odvod. /postupovala by na základe podaného DP/
Nepliesť si, že daňové priznanie treba podávať len vtedy, ak treba platiť nejakú daň, píšem vyššie, že veľakrát to vychádza aj ked niekto dosiahne stratu.
Citujem zo zákona o dani z príjmu
1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a),

(3) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, ak v tomto zdaňovacom období daňovník poberal
) iné druhy zdaniteľných príjmov podľa § 6 až 8

Nikde sa nepíše o zisku ale o príjme a čo je príjem, tiež píšem vyššie. Je to vyplatená suma, ktorú obdržíš za vrátené podielove listy /nie tvoj zisk/. K týmto príjmom sa potom priraďuje výdaj – suma ktorú si zaplatil za nákup podielových listov vrátane poplatku. Čiastkový základ dane sa buď vykáže 0 / v prípade nulového zisku alebo straty/ alebo sa uvedie kladná suma, z ktorej budeš platiť daň. /a neskôr aj zdravotný odvod/
Iba pri akciách a opciách platí, že ak možno využiť oslobodenie, zdaňuje sa „zisk“ nad určitou sumou a pokial sa oslobodená suma neprekročí, nie je nutné podávať DP.

Vieš ono sa zdaňuje podľa toho, čo ti dá banka na výpise. Nie si účtovnou jednotkou, takže nemáš povinnosť postupovať systémom prvý dnu, prvý von, ale je to na naťahovanie sa s daniarmi, že prečo to nemáš na výpise tak ako si to chcel.
Nikde sa však nehovorí, že musíš postupovať presne podľa výpisu a riadiť sa tým, čo vyčíslila banka. Ak vieš výpismi zdokladovať ako a kedy si nakupoval a ku ktorému predaju aký nákup priradíš, tak aby všetko sedelo /podľa počtu ks/, tak neviem prečo by si si to nemohol urobiť aj sám.

Kdeže by ti daniari vrátili niečo na účet sami od seba. Ak daňové priznanie bolo urobené zle, podá sa nové DP, kde by sa vyčíslil preplatok a až na základe toho by ti daň vrátili.
Ale neviem prečo by ti mali niečo vrátiť.

Ak máš nákupov viac a aj predajov viac, zdaňuješ vždy podľa toho v ktorom roku si predával.
K predanému počtu kusov x cena podielu priradíš nákup rovnakého počtu ks x cena podielu v čase nákupu a pripočítaš alikvotnu časť z poplatku, ktorý si za nákup zaplatil. To čo ti ostáva vo fonde, budeš zdaňovať až vtedy, ked to predáš.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
investor2014
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 04 02, 2014 11:07 am

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa investor2014 »

Este co sa tyka ESPA fondu, nedavno mi prisiel rocny stavovy vypis z uctu podielnika, kde je uvedenych niekolko nakupov a predajov. Podla rozpisu (jednotlive investovane a redemovane ciastky v danom roku) je z neho zrejme, ze tam vychadza kladny vynos radovo 100 Eur, ale aj napriek tomu je dole pod ciarou uvedene „Uhrn ciastkovych zakladov dane 0 Eur“ a „Uhrn ciastkovych zakladov dane 0 USD“. Prazdna kolonka „Celkova dan vyberana zrazkou“ je logicka, kedze je to zahranicny fond a spravca nevykonava zrazkovu dan, ale neviem preco uviedli nulu v uhrne ciastkovych zakladov dane. Dakujem za pripadne vysvetlenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Dana »

Ja na to odpovedať neviem, ale veľmi by som si nevšímala akú výšku dane vyčísľuje banka. Pokial nerobia zrážku dane nezodpovedajú ani za správnosť výpočtu.
Z výpisu je podstatná cena podielu, počet ks a zaplatené poplatky.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
coffy
Príspevky: 6
Dátum registrácie: So 25 05, 2013 1:15 am

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa coffy »

ahojte,
predpokladam ze prijmy z nakupu/predaja akcii by som mal v danovom priznani typu B vlozit pod "VIII. Oddiel vypocet zakladu dane z ostatnych prijmov ( paragraf 8 )" a vyplnit riadok 5 - z prevodu cennych papierov.
mozu sa do stlpca "Vydavky" zapocitat napriklad aj vydavky spojene s poradenstvom pri obchodovani s akciami?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Dana »

Nemôžu a pokial vieš využiť oslobodenie stlpec 2 „výdavky“ sa nevyplňuje. Je to vysvetlené v poučení k DP.
Na r.4,5,6 sa uvádza.....
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vyhody odlozenia danoveho priznania:
http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie- ... och-2.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Lukino
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 27 03, 2014 1:20 pm

Re: Dane a odvody za rok 2013

Príspevok od používateľa Lukino »

Chcem sa opýtať, ak som (FO-nepodnikateľ) predal v roku 2013 zahraničné akcie (iba so ziskom dokopy menším ako 925,95 Eur) ktoré som nakúpil v rokoch 2008-2009, treba to uvádzať v DP "B" kvôli tomu, že sú zahraničné alebo to nie je potrebné uvádzať vôbec kvôli tomu, že zisk je menší ako možné oslobodenie? Ďakujem pekne.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"