ZM hard collection dan

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
_PK_
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 14 09, 2013 10:43 am

ZM hard collection dan

Príspevok od používateľa _PK_ »

Ahojte,

mam nejake skusobne mini portfolio na Zltom melone a z jednej zosplatnenej pozicky sa pomocou hard collection podarilo nieco vratit. No a chcel by som sa spytat, ci neviete, ci treba toto nejak specialne rozpocitat na danovom priznani, alebo sa tvarim, ze ved to nepokrylo ani istinu, tak neriesim ziadnu dan (takto mi to pride logickejsie, ale jeden nikdy nevie).

dakujem,
Peter
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: ZM hard collection dan

Príspevok od používateľa Dana »

Zdaniť by si musel iba úroky alebo iný výnos, ktorý by si mal z tejto poskytnutej pôžičky, hoci aj čiastočne splatenej.
Úvery a pôžičky nie sú predmetom dane. Je to niekde v §3 ZDP
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
_PK_
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 14 09, 2013 10:43 am

Re: ZM hard collection dan

Príspevok od používateľa _PK_ »

Dakujem.
_PK_
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 14 09, 2013 10:43 am

Re: ZM hard collection dan

Príspevok od používateľa _PK_ »

Nie je mi jasne este preco by sa nemali dat uplatnit poplatky zltemu melonu ako vydavky v donovom priznani (ako sa pise tu https://www.zltymelon.sk/dane-a-odvody" onclick="window.open(this.href);return false;). Lebo v zakone o dani z prijmu §2 bod i) sa píše "daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom". Co mne teda pride, ze by sa to malo dat.

Rovnaky problem som mal aj pred rokom so zdanenim podielovych fondov, ze ci zaratat aj vstupny poplatok, alebo nie. Pisal som vtedy na danovy urad a prisla mi odpoved, ze vstupny aj vystupny poplatok mam zaratat. Neviem nakolko je to zavazna odpoved, ale tak hadam som neurobil zle.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: ZM hard collection dan

Príspevok od používateľa Dana »

Je to žiaľ tak, ako to na tej stránke píšu. Nie si účtovnou jednotkou, tak úroky musíš zdaňovať podľa §7, kde k úrokom nie je priradený žiadny výdavok. A samozrejme ani výdavky ktoré súvisia s danou pôžičkou si zase nemôžeš odpočítavať z dôvodu, že pôžička nie je predmetom dane, tak sa k nej nemôže viazať ani žiadny výdavok.

Pri podielových fondoch si môžeš dať vstupné/výstupné poplatky do nákladov. Poplatok je zahrnutý „v predajnej cene“ podielu a tá sa skladá z aktuálnej ceny podielu x počet ks + poplatok. Výstupný poplatok by sa zase už prejavil v sume, ktorú by si obdržal za vrátené PL.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Janik11
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 30 09, 2016 12:37 pm

Re: ZM hard collection dan

Príspevok od používateľa Janik11 »

Taká jedna otázočka, ktorá mi nie je úplne jasná.

Ak predám požičku s nejakým bonusom napr. pôžička v hodnote 10,00 € (istina) predaná za 11,00 €, ten rozdiel (1 €) sa zdaňuje tiež v zmysle § 7 (príjmy z kap. majetku) alebo to je niečo iné napr. § 8 (ostatné príjmy).
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: ZM hard collection dan

Príspevok od používateľa Dana »

Ak si nepodnikateľ, predaj hnuteľnej veci je oslobodený od dane. A pokial by išlo len o 1 €, tak tam by som sa so zdanením nejak netrápila.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"