dividendy zdravotne odvody

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
borovickar
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ut 03 02, 2015 10:57 am

dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa borovickar »

ako spravne zaplatit zdravotne odvody z dividend za rok 2014 v tomto pripade:

Priklad: mal som narok na dividendy v hodnote 200 USD. Broker/firma mi ponukla na vyber aj moznost kupy akcii danej spolocnosti v hodnote dividendy t.j. 200 USD. S tymto som suhlasil a na ucet mi boli pripisane nove akcie ( pre jednoduchost 200 kusov, t.j. akcia za 1 USD).

a/ Mam uviest do zdravotnej poistovne hodnotu dividend 200 USD (preratane na EURa kurzom k dnu pripisania akcii na ucet) a ked budem povedzme o dva roky predavat akcie za 1.50 kus , tak mam zaplatit dane a odvody zo sumy 1.5-1.0=0.5USD na akciu?

b/ neuvadzat za rok 2014 ziadne dividendy a potom o dva roky zdanit a zaplatit odvody z celej sumy 1.5 USD na akciu?

dakujem
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa Dana »

tak ako si napísal v písmene a/
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Daro
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 11:30 am

Re: dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa Daro »

Borovickar, to podľa môjho názoru záleží od toho ako to tvoj Provider zarátava. Ak to máš v celoročnom výpise z dividend tak potom ako píše Danka a/.
Avšak mňe tú istú možnosť ponúkol môj Provider a ja som taktiež odmietol divi a zvolil možnosť nákup nových akcií.Mňa by ani vo sne nenapadlo že z toho mám platiť odvody do zdravotky, skôr som to videl ako formu daňovej(odvodovej) optimalizácie.
Ja to v celoročnom výpise z dividend nemám keďže mi žiadne divi neboli udelené ani fyzicky ani účtovne.Po nejakom čase mi len pripísali tie nové akcie takže počet konkrétnych akcií sa mi zvýšil ale taktiež moja nákupná cena všetkých konkrétnych akcií sa znížila(predpokladám proporcionálne k sume divi) takže suma na zdaňovanie sa mi nezmenila ale efektívne som zmenil druh prímu z dividendy na prímy z cenných papierov.Teda aspoň myslím.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa Dana »

Ak nebudeš mať vo výpise vykázané dividendy, pripísané akcie budeš musieť celé zdaniť ako príjem, v tom roku, kedy si ich mal pripísané /teda nie až ked ich predáš/. Tak je na výber 14 % vs. 19%, aj ked nejde o veľké sumy.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Ja som bol dnes v zdravotnej poistovni, chcel som im nahlasit dividendy ktore som minuly rok dostal a zaplatit z nich ten zdravotny odvod. Cakal som ze mi daju tlacivo ako minuly rok to vypisem a pojdem spokojne domov. Na moje pocudovanie mi vsak povedali ze od 1,1,2014 sa zmenila legislativa a zdravotny odvod plati ten kto vyplaca dividendu. Cize vraj firma (specialne som sa pytal, tyka sa to aj zahranicnych) to ma povinnost ohlasovat a platit VSZP. Uz vidim ako Altria alebo J&J sa zaujimaju o to ze mne doslo 150$ na dividendach a oni maju povinnost zaplatit 14% odvod niekde na Slovensku.

Neviete niekdo ci mi zle povedali a dojde im casom to tlacivo ako minuly rok alebo ozaj to je passé a nemusim nic riesit, lebo chcem sa vyhnut tomu aby ma za nieco dod.bali o par rokov!
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa Dana »

Jasné Matej, že ti zle povedali. Ved to majú napísané aj na stránke https://www.vszp.sk/platitelia/platenie ... -dividend/" onclick="window.open(this.href);return false;
Upozornenie
Poistenec, ktorý má príjem z dividend vyplatených právnickou osobou, ktorá vypláca dividendy a nemá sídlo na území Slovenskej republiky, je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni výšku vyplatených dividend za predchádzajúci rok najneskôr do konca mája kalendárneho roka nasledujúceho po roku, za ktorý sa ročné zúčtovanie poistného vykonáva.
Tak skús počkať, do konca mája je ešte času, aj ked trochu čudné, ved aj minulý rolk to tak platilo a vtedy tlačivo mali?
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa rmaly »

ja som pisal do Unionu a tiez este nemaju tlacivo... (sprava stara cca 3 tyzdne)
borovickar
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ut 03 02, 2015 10:57 am

Re: dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa borovickar »

tiez som pisal do Vseobecnej a tiez tlacivo nemali. Neviem na co cakaju.
Dana, Daro, dik za odpovede.
Dividendy vo vypise nemam. Cize v mojom priklade dane 0%, kedze do 500 EUR rocne su prijmy z predaja cennych papierov oslobodene od dane? Len potom ked to o rok predam za 600 E tak ciastka na zdanenie bude 400 EUR
(600-200 (ciastka uz priznana v roku 2014), t.j. znovu 0%? Len mi to pripada cudne,kedze som v roku 2014 v podstate nic nezdanoval. Nemalo by to byt v case realneho predaja 100 EUR (600-500 (nezdanitelna ciastka))? Vopred dik za odpovede. P.S. pre jednoduchost som zmenil USD z mojho prikladu na EURa
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa Dana »

Borovičkár, nebolo by to celkom tak. Ak si mal pripísané akcie a nemáš ako dokázať, že tie akcie boli nakúpené za pripísanú dividendu, daniari by ti ich mohli považovať za nepeňažný príjem, ktorý si povinný zdaniť. Podobne ako sa to robí u zamestnancov, ked obdržia namiesto príjmu zamestnanecké akcie – zamestnávateľ ich automaticky zdaní. Nemá to nič spoločné ešte s predajom akcii, oslobodenie 500 € si môžeš uplatniť až ked akcie predáš. Potom povedzme tých 600 – 200 €, daň by bola 0. Ale najprv čo s tými 200 €, aký príjem to bude?? / o darovanie nešlo a predaj akcii tiež nie/
Tie dividendy si mal pravdepodobne aj v zahraničí zdanené, ale zase ak by si chcel preukázať, že príjem už bol v zahraničí zdanený, došlo by sa na to, že išlo o dividendu a v tom prípade sa môže ozvať zdravotka, ak by to ešte nebolo premlčané.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Daro
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ut 24 12, 2013 11:30 am

Re: dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa Daro »

Borovičkár, vieš porovnať nákupnú cenu akcii konkrétnej firmy pred a po pripísaní nových akcii na učet? Bola tam zmena ako u mna?
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa west »

Zdravíím :), chcem sa opýtať, dobre uvažujem ak som obdržal dividendy od svetovej telekomunikačnej spoločnosti, ktorej akcie boli kúpené cez brokera na xetre, tak treba vyplniť hodnotu pripísaných dividend, ktoré prišli už zdanené do kolonky b) v druhom stĺpci pripojenej prílohy? oznámenie stiahnuté zo stránok poisťovne.
díky
Prílohy
oznamenie-prijmoch_2014.doc
(40.5 KiB) 165 stiahnutia
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa Matej1992 »

west napísal:Zdravíím :), chcem sa opýtať, dobre uvažujem ak som obdržal dividendy od svetovej telekomunikačnej spoločnosti, ktorej akcie boli kúpené cez brokera na xetre, tak treba vyplniť hodnotu pripísaných dividend, ktoré prišli už zdanené do kolonky b) v druhom stĺpci pripojenej prílohy? oznámenie stiahnuté zo stránok poisťovne.
díky
Este ze pripominas musim skocit do zdravotnej do konca maja! :idea:
A priznam sa, ze podobnu otazku som riesil minuly rok a viem ze moj nazor bol policko A, ze sa podielas na zakladnom imani, ale fakt si nepamatam ci mi to potvrdili alebo vyvratili. Plus myslim ze som pisal dividendu pred zdanenim ale radsej sa to opytaj v poistovni.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa Dana »

Píše sa výška vyplatenej dividendy po zdanení, ak je v inej mene treba prepočítať na €, tiež by som dala políčko A
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa jogo »

Dana napísal:Píše sa výška vyplatenej dividendy po zdanení, ak je v inej mene treba prepočítať na €, tiež by som dala políčko A
Minuly rok v poistovni nevedili mi povedat, ci sa pise dividenda pred zdanenim alebo po zdaneni, tak chceli aby som tam nechal prazdne policko, ze oni to tam potom dopisu :!: , tak kedze sa mi nechcelo tam znova ist, ked si to zistia, tak som napisal dividendu pred zdanenim.
Teraz uz mam nakupene ETF-ka, ktore reinvestuju dividendu, tak nemam problem s dividendami.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa Dana »

Jogo nie je sice potom s dividendami problém, ale ten príjem sa ti premietne do dane z príjmu v podobe vyššej ceny etf.
Snad by ste nečakali, že v poisťovni budú vedieť, či sa to píše pred alebo po zdanení, hlavne ked sa u nás dividendy nezdaňujú. Logicky píše sa to, čo bolo v skutočnosti vašim príjmom.
Však nakoniec môže prísť dividenda aj nezdanená, takže komu ako bola vyplatená
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa west »

len pre ozrejmenie veci, keď už podľa toho a)- čka...., lebo v b) to je podiel vyplácaný zamestnancovi, čo väčšina z nás nie je.
keď niekto ako FO má kúpené akcie spoločnosti, podieľa sa na jej základnom imaní? nie je mi to trochu jasne ...

a) podiel na zisku vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva osobám podieľajúcim sa na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú ich zamestnancami
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: dividendy zdravotne odvody

Príspevok od používateľa Dana »

Áno, nákupom CP sa podieľaš na základnom imaní, si akcionárom, aj ked veľmi maličkým, lebo vieš nakúpiť len malé množstvo CP . Je jedno aká osoba CP kúpi.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"