Informácie k príjmom z kapitálového majetku

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
maya
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2010 10:36 pm

Informácie k príjmom z kapitálového majetku

Príspevok od používateľa maya »

Dobrý deň prajem,

prosím o radu ohľadne príjmov z kapitálového majetku, je na takýto príjem možné použiť oslobodenie 500 Eur len pre FO, áno ?
Sú príjmy z kapitálového majetku do 500 Eur oslobodené od dane a zdravotných odvodov ? (myslím ak mám celkový príjem z kapitálového majetku do 500 eur)

Čo je vlastne príjmom pri odpredaji podielových jednotiek ?

Čo ak mám príjem z kapitálového majetku 2400 Eur, nepodávam DP (2400-500=1900 eur), platím vtedy zdravotné odvody 14% ?
Čo sa rozumie príjmom z kapitálového majetku - to čo mi reálne príde na môj bankový účet, alebo to čo odpredám ?

Vopred ďakujem za odpovede.

Maya
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Informácie k príjmom z kapitálového majetku

Príspevok od používateľa Dana »

Pre investovaní do podielových fondov nemôžeš využiť oslobodenie. To platí len pre „ostatné príjmy“ v § 8. Pri podielových fondoch slovenských správcov, ktoré sú zdaňované zrážkovou daňou sa neplatia zdravotné odvody.
U fondov zahraničných správcov sa platí 14% zo základu dane /príjem – výdaj/ Ak by nevznikla povinnosť podať DP /príjem nie je vyšší ako 1901,67 € a iné príjmy už nemáš/ nebudeš platiť ani daň ani zdravotné odvody.
Pod príjmom sa rozumie suma, ktorú obdržíš za predané podielové listy – teoreticky takú sumu môžeš dostať aj na bankový účet, ale to nie je podmienkou.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
maya
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2010 10:36 pm

Re: Informácie k príjmom z kapitálového majetku

Príspevok od používateľa maya »

Ďakujem Danka, za odpoveď.

Ja asi pletiem hrušky s jablkami....
Riadila som sa týmto :
https://podpora.financnasprava.sk/57579 ... h-papierov" onclick="window.open(this.href);return false;

kde pri predaji cenného papiera (teda napríklad aj akcie), existuje možnosť odpočtu 500 eur ako oslobodenej časti, a teda tento príjem nie je kapitálovým príjmom.

Ak mám založený účet u EIC - konzervatívne portfólio, fondy, do ktorých sa investuje sú akciové, dlhopisové, realitné a komoditné, sporím tam mesačne cca 30 Eur, doba sporenia 10 rokov - tak prípadný zisk - príjem z predaja takýchto akcií je alebo nie je kapitálovým príjmom ???
Podľa toho, čo si napísala ty, tak nejde o príjem z predaja cenných papierov ale skôr o investovanie do podielových fondov a teda musím postupovať tak ako si mi napísala Ty. Teda žiadne 500 Eur oslobodenie, ak príjem presiahne 1901 EUR podávam DP a platím odvody. Ak nepresiahne príjem 1901 Eur, ale mám prípadne iné príjmy (napr. zo zamestnania, alebo živnosti) tak podávam DP aj tak a platím aj daň aj odvody.

Neexistuje žiadne prípadne výnimky, napríklad, ak investujem dlhšie ako 5 rokov, tak každý prípadny zisk je oslobodený pri akejkoľvej výške príjmu ???

Ďakujem Ti ešte raz za rady a odporúčania.

Maja
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Informácie k príjmom z kapitálového majetku

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dnes som počul, že sa u nás chystá oslobodenie od daní z príjmu pri držaní akcií nad 1 rok...no nemám to zatial potvrdené...nikde som o tom nenašiel ani zmienku.

Tu je free príručka Dane do vrecka 2015: http://www.pwc.com/sk_SK/sk/publikacie/ ... vrecka.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Informácie k príjmom z kapitálového majetku

Príspevok od používateľa Dana »

O zmenách, ktoré sa chystajú sme sa bavili tu:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =15&t=5332" onclick="window.open(this.href);return false;

Mayka- či budeš platiť daň a odvody záleží od toho, či si v podielovom fonde dosiahla zisk alebo stratu. Pri strate by si daň ani odvody neplatila, len by ti vznikla povinnosť podať DP, ak by si prekročila sumu 50 % nezd. čiastky /1901,67€/, lebo máš už okrem zamestnania aj iný príjem, ktorý nie je oslobodený od dane. Do 50 % NČ sa počíta aj príjem zo zamestnania alebo živnosti.
U fondov od slovenských správcov by to bolo inak. Tam je zrážková daň, takže nie je nutné podávať DP a neplatia sa ani zdr. odvody.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
maya
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2010 10:36 pm

Re: Informácie k príjmom z kapitálového majetku

Príspevok od používateľa maya »

Ďakujem Juggler za info, tiež som sa dostala k tej informácii o oslobodení
http://openiazoch.zoznam.sk/cl/155243/M ... e-sporenie" onclick="window.open(this.href);return false;

Ďakujem Danka aj tebe za odpoveď a želám všetko dobré.

M
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"