Danova a odvodova optimalizacia offshore

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jojo193
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 21 06, 2015 7:27 pm

Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa jojo193 »

Zdravim,

Chcem sa spytat ci ste niekto neriesili podobnu situaciu:
Aktualne zijem a pracujem ako riadny zamestnanec v Nemecku v IT oblasti. Dane + odvody mam 40,5% co je peklo ;)
Plan: Navrat na SR (asi vecsia cast roku), nadalej pracovat len pre Nemeckky trh (rovnaka firma) ale cez inu strukturu.

Otazka znie aku co najvhodnejsiu strukturu zvolit aby som minimalizoval dane a odvody v MAX moznej miere,
popri tom pred danovakmi legalnu + aby som mohol peniaze vyuzivat nielen na bezne ale aj na
extra vydavky (kupa auta, bytu..). Ak by ste niekto vedeli o poradcovi poprosil by som kontakt do SS.

Mna napada par moznosti no neviem nakolko su realne nakolko v problematike sa nevyznam.

1.) offshore (OS) <-> zivnostnik
DE firma si objednava sluzby u offshore ktora ich naspat fakturuje. Sluzby su vykonane zivnostnikom.
Zivnostnikovi pride min. mzda z ktorej zaplati min. odvody.
Na konci roka si vyplatit dividendu.

2.) OS <-> s.r.o (konatel + zamestnanec)
To iste co pripad 1. len by som sa stal zamestnancom vo vlastnej firme a vyplacal si minimalnu mzdu

3.) obcan (nie PO) zalozim firmu v OS lokalite (nulova dan, bez uctovnictva, skryty vlasnik) + vyberam peniaze cez kartu. Dost divocina, hlavne v pripade extra vydavkov.

4.) nejaka ina zaujimava moznost bez OS ?

Dakujem za komenty,
J
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa Rado »

Založ si s.r.o. na Slovensku. Buď konateľ firmy a optimalizuj si odvody. Daň z príjmu potom cez náklady. Nepotrebuješ offshore. Samozrejme ak ti nevadí, že si nebudeš veľa odkladať na dôchodok. :lol:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jojo193
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 21 06, 2015 7:27 pm

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa jojo193 »

Rado dakujem za odpoved.

Vobec by mi nevadilo zeby som si neodkladal na dochodok :D "Dochodkovy fond" si zabezpecujem sam tak ci tak.
Je mi zle ked vidim co clovek odvadza statu ako vypalne, ako s peniazmi naklada stat a co realne dostavam naspat.

Skusil som si najst cisla a vyratat kolko % by mi z hrubeho prijmu zozrala moznost sro + konatel:

Ak by bol rocny hruby zisk 70k, naklady 10k, Dan z prijmov by som zaplatil (22% z 60k) 13,2k.
Cisty zisk sro by bol (70-10-13,3) = 46,7k
Ak si jediny konatel vyplatil "podiel na zisku" (cely zisk) zaplatim 14% do ZP (14% z 46,7k) 6,5k
Konatel by si pripisal na ucet 40,2k => 40,2% z rocneho hrubeho zisku islo vypalnikom. Este viac ako teraz ;)

Na zaklade vypoctu mi vychadza ze by som bud:
a) musel byt ovela kreativnejsi v polozke naklady (len chujoviny tam asi davat nemozem.. moze prist kontrola...)
b) vlozit pred sro "blackbox" ktora zozerie znacnu cast hrubeho zisku

Moznost b) sa mi stale pozdava, ale prd o tom viem... Skusali ste niekto? Ak ano mozte aj do SS napisat ;)
Navyse niekde som cital ze na platby do nezmluvnych statov sa moze uplatnovat zrazkova dan. Neviem ci nieco take existuje v DE ale asi ano. Nebola by to ziadna vyhra ak by firma z Nemecka zaplatila fakturu OS spolocnost niekde na Marshallovych ostrovoch a strhlo by sa z platby 30%

Pekny vecer,
J
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Podiel na zisku si nemusíš vyplácať každý rok. Vyplatíš si ho raz za pár rokov a vtedy zaplatíš jednorazovo max. odvod 6900€. V položke náklady nemusíš byť kreatívny aby si zistil, že skoro všetko môže ísť na firmu.....auto odpisuješ 4 roky. mobil, internet , hardware ti platí firma... aj ubytovanie, stravu či dovolenky vieš uhrať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa mgulka »

Spýtam sa len tak pre zaujímavosť - Po založení s.r.oč.ky si následne normálne otváram obchodný účet (napr. u IB) ako právnická osoba? Ako Advisor, alebo o ktorý typ účtu sa jedná?

a okrem toho, ako uhrám to, že zhodnocovanie peňazí nie je mojou hlavnou činnosťou? Pretože niekde som čítal, že keby som vykonával ako právnická osoba len nejaký trading, či investovanie do CP, tak potrebujem povolenie od NBS. Ale že keď sa budem tváriť, že mojou hlavnou činnosťou je napr. nejaký marketing a popri tom zhodnocujem svoje voľné peňažné prostriedky, tak netreba to povolenie. Lenže keď príde kontrola a zbadá, že moje výnosy plynú len z kapitálových ziskov a z ničoho iného, tak im bude zrejmé, že nevykonávam žiadnu inú činnosť. Alebo takéto veci sa v skutočnosti neriešia ? :) Ďakujem.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa Rokosák »

Je mi zle ked vidim co clovek odvadza statu ako vypalne, ako s peniazmi naklada stat a co realne dostavam naspat - pise Jojo193. Navrhujem registrovat firmu v ofshorovrej jurisdikcii kde si zistis cislo policie. Ked budes potrebovat pomoc policie zavolaj im.
Co dostavas naspat od statu? Zachranil Ti zivot, lebo po precitani vyse citovanej vety som siahal po zbrani, ale potom som si spomenul, ze kurna ten stat by ma asi posadil do chladku a ja radsej na slnku.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jojo193
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 21 06, 2015 7:27 pm

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa jojo193 »

JUGGLER: dakujem za koment a pre mna nove hodnotne informacie.

Rokosak: :lol: tomu ver ze 2:37am by som aj ja mal chut strielat.
takze skusil by si to a dostal by si rovnakeho "polovnickeho" privitania a skoncil ako zradlo pre pitbulov alebo niekde v prerpadlisku v podrubanom uzemi... S dost vysokou pravdepodobnostou by som nadalej behal po slobode.

Srandujem samozrejme. Neberiem Ti tvoj nazor.Tiez by som rad podporil vlastnych no nie za kazdu cenu.
Bohuzial zo skusenosti sa obycajny clovek nemoze spoliehat na stat, ktory (ucelovo) mrha prostriedkami ktore sam nevytvara. Stat nepracuje v prospech obycajnych obcanov.
Nezabezpecuje sluzby pre "moje dobro", alebo ma neochrani ked naozaj treba (obycajneho obcana).

Kludne si plat vsetky odvody v plnej vyske a na stare kolena si naplno uzivaj dochodku zo statnej kasy..
Som zvedavy ako z neho budes vyskakovat a ako Ta pravidelne a vcas pridu ratovat policajti pred neprisposobivimi susedmi ktorych si podporoval cez socialny system. Ak nebodaj budes potrebovat zdravotnu starostlivost tak isto ju dostanes v plnej vyske a nacas (bez uplatkov) a samozrejme za primeranu cenu.. atd.

prosim vratme sa k teme a taktiez k otazke od mgulka
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa Marcos »

ahojte, aj ja by som rad ozivil tuto diskusiu (bez tej danovo nacionalistickej casti)
jarda okurka
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 03 01, 2018 3:22 pm

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa jarda okurka »

jojo193 napísal: Otazka znie aku co najvhodnejsiu strukturu zvolit aby som minimalizoval dane a odvody v MAX moznej miere,
popri tom pred danovakmi legalnu + aby som mohol peniaze vyuzivat nielen na bezne ale aj na
extra vydavky (kupa auta, bytu..). Ak by ste niekto vedeli o poradcovi poprosil by som kontakt do SS.

Mna napada par moznosti no neviem nakolko su realne nakolko v problematike sa nevyznam.

1.) offshore (OS) <-> zivnostnik
DE firma si objednava sluzby u offshore ktora ich naspat fakturuje. Sluzby su vykonane zivnostnikom.
Zivnostnikovi pride min. mzda z ktorej zaplati min. odvody.
Na konci roka si vyplatit dividendu.
Ted jsem zrovna byl u danoveho poradce pro offshore a ten me varoval pred mixem plateb (faktury na sluzby a dividendy) provadene jednou a tou samou offshore spolecnosti jedne stejne fyzicke osobe. Ze prej takove reseni musi automaticky vzbudit podezreni u financaku z kraceni dane, zvlaste pokud to bude firma z nejake klasicke offshore destinace. Doporucoval drzet se jednoho nebo druheho zpusobu platby (bud faktura na sluzby anebo dividendy).

Mam offshore pres deset let, nikdy jsem penize z toho prakticky nepotreboval, ale ted by se me hodilo, aby se z offshoru stal muj hlavni officialni bussines, co me zivi. Tak prave resim, zda vyplata za vykonane sluzby (poradenstvi, sluzby, etc.) anebo dividendy. Ve finale moje predstava je, ze si budu vyplacet zhruba cca. 600-700k rocne, coz by me pri 15 procentni dani z divdend vyslo na 95 az 115k (plus asi 20k zdravotni) a to uz je mozna lepsi byt jako OSVC, protoze by me dane, socka, plus zdravko vyslo po vsech odectech mozna na 100-110k.

Tezko rict, co by bylo pro financak min podezrelejsi, jestli dane z dividend offshore firmy anebo poradenstvi pro offshore spolecnost, v oboru kde si ja nevedu az tak dobre cca. 100-200k zde zdanitelneho zisku rocne (kdysi byval o dost vetsi, ale ted to potrebuju prave necim nahradit). Jakoze to musi zakonite implikovat, ze "panacek" ma svuj offshore a vetsinu penez toci nekde jinde..preci si takovej trouba, co vydela 100-200k rocne nemuze vydelat 600-700k poradenstvim pro offshore spolecnost?

Kazdopadne dane platim z toho, tak jako tak...tak by to snad mohlo byt ve finale jedno.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Cisla udavas v ceskych korunach?
(Alebo eurach, alebo dolaroch?)
jarda okurka
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 03 01, 2018 3:22 pm

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa jarda okurka »

v CZK samozrejme.
Kdyby to bylo v EUR, tak jediny prevod do CZ by mel smysl jako vyplata dividendy, z 600-700k EUR by clovek nechtel platit dane, socku a zdravko :-)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jarda okurka napísal:
Mam offshore pres deset let, nikdy jsem penize z toho prakticky nepotreboval, ale ted by se me hodilo, aby se z offshoru stal muj hlavni officialni bussines, co me zivi. Tak prave resim, zda vyplata za vykonane sluzby (poradenstvi, sluzby, etc.) anebo dividendy. Ve finale moje predstava je, ze si budu vyplacet zhruba cca. 600-700k rocne, coz by me pri 15 procentni dani z divdend vyslo na 95 az 115k (plus asi 20k zdravotni) a to uz je mozna lepsi byt jako OSVC, protoze by me dane, socka, plus zdravko vyslo po vsech odectech mozna na 100-110k.
Na čo sa s tým vôbec trápiš, ked zaplatíš 15% daň? Ved za 15% môžeš v pohode viesť biznis cez sro. To ti stojí za ten stres? Veď môžeš míňať rovno na účet firmy. Firma neplatí odvody a výhoda mnohých offshore firiem je iba to, že nepotrebujú viesť účtovníctvo a zakryjú identitu vlastníka. Ak začneš peniaze z offshore prevádzať do Čiech - v akejkolvek forme, môžu ťa aj tak obvinit z toho, že tie peniaze mali byť zdanené v ČR aj pred výplatou dividendy...pretože ty máš trvalé bydlisko v Čechách a odtial riadiš offshore...vraví sa tomu principal place of bussiness. Navyše čoraz viac sa sprísňuje legislatíva a výmena informácii...na úrovni OECD, ale i celosvetovo... napr. amíci sú úplne v kýbli...pozri si ako funguje FATCA i GATCA...za pár rokov nenájdeš banku, ani krajinu čo nebude spolupracovať pri výmene informácii. Ked si spočítaš všetky tie výdavky a ešte k tomu -15%...tak je to podla mna mimo logiku.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa Pette »

ako pise Juggler, hlavne ked sa bavime o 25-30 tisic eurach rocne, co je suma jednoducho riesitelna kombinaciou zivnosti a sro - celkove zdanenie bude podobne, ako pri offshore s minimom starosti.

Keby si zarabal 2-3 mil eur, tak ano, potom ries schemy...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa Chris »

Pette: poprosim vysvletil ako s kombinaciou sro a zivnosti :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa Pette »

aka sa bavime o Slovenskej legislative, tak tu mas nezdanitelne minimum na cloveka, odpocitatelne zdravotne a socialne odvody zo zakladu dane, a nasledne aj pausalne vydavky 60 percent do tusim 20k eur na zivnosti. tym padom do cca 24k rocne obratu ako zivnostnik nemas velke dane a mas plne socialne odvody pre istotu a dochodok.

ak k tomu pridas tvoju s.r.o, na ktoru je dnes efektivne zdanenie ak by si mal nulove naklady - 21 percent dan PO, a 7 percent ako FO dividendy - tak si na efektivnom zdaneni pri prijmoch typu 20-30k rocne na cca 15 percentach - co neni nic tragicke, z pohladu sveta. a legalne a bez starosti - dve uctovnictva za cca 200 eur komplet.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlasím s Pettem. Presne to som mal na mysli. A to Pette písal o nulových nákladoch. Ked si na sročku kúpiš dajme tomu auto, 4 roky ho odpisuješ a neplatíš žiadne dane (závisi samozrejme od výšky príjmov i od ceny auta). Ved kopa podnikatelov žije len z firmy. A ked potrebuješ nejaký nevyhnutný cash - na niečo, čo sa nedá dať na firmu, tak si raz ročne vyplatíš dividendy ( z nich zaplatiš 7% daň ) alebo si zoberieš pôžičku z vlastnej firmy...

Pri tom živnostníkovi sú od 2017 paušálne výdavky zvýšené na 60% a zrušili mesačné limity. Proste je to 60% za celý rok až do výšky 20 000...čo znamená, že sa to oplatí až do príjmov 33 000 ročne. Nepotrebuješ k tomu žiadne účtovníctvo...tým pádom nie je dôvod na daňové kontroly.

Ked Jarda Okurka píše, že chce žiť zo 600-700 tisíc Kč...tak to je cca 25 000 €. On z toho mieni zaplatiť 15% daň z dividend ...to je 3750 €. Okrem toho si zrejme platí zdravotku a sociálne.

Keby Jarda ako živnostník na Slovensku zarobil 25 000 €, tak si uplatní 15 000 € paušálne výdavky, odčíta zaplatenú zdravotku a sociálne, ďalej nezdanitelných 3800 € a vyjde mu daň z príjmov odhadujem cca 700-800 €.

Čiže by zaplatil o 3000 € menej ako pri zdaňovaných dividendách z offshore.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jarda okurka
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 03 01, 2018 3:22 pm

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa jarda okurka »

JUGGLER napísal:
Na čo sa s tým vôbec trápiš, ked zaplatíš 15% daň? Ved za 15% môžeš v pohode viesť biznis cez sro. To ti stojí za ten stres? Veď môžeš míňať rovno na účet firmy. Firma neplatí odvody a výhoda mnohých offshore firiem je iba to, že nepotrebujú viesť účtovníctvo a zakryjú identitu vlastníka. Ak začneš peniaze z offshore prevádzať do Čiech - v akejkolvek forme, môžu ťa aj tak obvinit z toho, že tie peniaze mali byť zdanené v ČR aj pred výplatou dividendy...pretože ty máš trvalé bydlisko v Čechách a odtial riadiš offshore...vraví sa tomu principal place of bussiness.
No, tocim tam o dost vic, ale ty prachy tady v CZ nepotrebuji a hlavne me vyhovuje, ze nemusim vest ucetnictvi (v mem pripade by stalo minimalne rocni poplatek za offshore spolecnost). Nechci vest ucetnictvi kvuli nejakym danovym trikum, ale kvuli zbytecnym slozitostem

Az budu vsechny prachy nekdy potrebovat v CZ udelam to jinak. Jediny, co zatim od sve offshorovky chci, je legalni prijem (600-700k czk rocne) do CZ a jedinym zdanenim se stava BUD 15 procent dividenda ANEBO jeste o neco mene za faktury pres poradenstvi (jak jsem popsal ve svem prvnim postu). Samozrejme znam mozne cesty, jak dostat takove male penize z pohledu FU do CZ nezdanne. Prusvih je spis, ze hledam nejlepsi moznou cestu, jak je zdanit. Z neceho zit officialne musim..

Ten principal place of bussines bylo neco, co me nejvic zarazilo. Ale treba se moje offshore firma z principle Place of Bussines sklada z 51 procent podilu v CZ a muj spolupracovnik Rahul z Indie s 49 procentnim podilem je moc chytrej kluk ...Pricemz ty podily jdou jeste lepe optimalizovat mezi vicero lidi, firem, etc. Navic, to ze by nekdo dokazal zjistit Principal place of bussines s fakturama, ktere budu Seychellske spolecnosti za moji vykonanou praci a poradenstvi, tak tahle daleko jeste snad nejsme...

Navic kdyz si k tomu vybavim, ze velka cast lidi z prvni stovky FORBES CZ miliardaru ma dost casto hlavni materskou firmu mimo CZ a hlavni office je stejne v CZ...Jako je me jasny, ze kdyz ma clovek par stovek zamestnancu a desitky firem, tak se lip pres firemni struktury optimalizuje a vyhyba dannim, ale principle place of bussines je jejich vetsinou stejny jako moje (CZ)

Diky za vsechny odpovedi, specialne Jugglerovi, protoze takovehle diskuse me pomaha pomalu vic, nez 2k CZK za hodinu s pravnikem.
Naposledy upravil/-a jarda okurka v St 10 01, 2018 11:57 am, upravené celkom 2 krát.
jarda okurka
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 03 01, 2018 3:22 pm

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa jarda okurka »

JUGGLER napísal:
Ked Jarda Okurka píše, že chce žiť zo 600-700 tisíc Kč...tak to je cca 25 000 €. On z toho mieni zaplatiť 15% daň z dividend ...to je 3750 €. Okrem toho si zrejme platí zdravotku a sociálne.

Keby Jarda ako živnostník na Slovensku zarobil 25 000 €, tak si uplatní 15 000 € paušálne výdavky, odčíta zaplatenú zdravotku a sociálne, ďalej nezdanitelných 3800 € a vyjde mu daň z príjmov odhadujem cca 700-800 €.

Čiže by zaplatil o 3000 € menej ako pri zdaňovaných dividendách z offshore.
Jo, to jsem psal v mem prvnim postu zde, jako druhou variantu (zivnostnik) vyplaceni penez z offshoru - uctovani za moje poradenstvi a moji praci pro offshore spolecnost. Z 600-700k CZK prijmu za poradenstvi, bych odvedl asi o 20-30k CZK min nezli za vyplatu dividend.

Akorat by me fakt zajimalo, jak se k tomu postavi finacni urad v pripade kontroly. Panacek pracuje pro Seychellskou firmu, sice plati dane, ale plati doopravdy vsechny dane?

To danovy zatizeni Zivnostnik X Dividendy se u nas se zacina menit nekde okolo 800-900k CZK rocniho prijmu ve prospech dividend. Do te doby se vyplati byt zivnostnikem..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jarda okurka napísal:Jediny, co zatim od sve offshorovky chci, je legalni prijem (600-700k czk rocne) do CZ a jedinym zdanenim se stava BUD 15 procent dividenda ANEBO jeste o neco mene za faktury pres poradenstvi (jak jsem popsal ve svem prvnim postu). Samozrejme znam mozne cesty, jak dostat takove male penize z pohledu FU do CZ nezdanne. Prusvih je spis, ze hledam nejlepsi moznou cestu, jak je zdanit. Z neceho zit officialne musim..
Až teraz ti rozumiem. Proste ty celý príjem generuješ vonku a doma si kvázi ,,dobrovolne nezamestnaný,,. Aspoň u nás v SR sa to tak nazýva...v zahraničí majú na to priliehavejší výraz: SELFEMPLOYED (samozamestnaný ).

Myslel som, že celý príjem generuješ v ČR, daňovo optimalizuješ cez offshore a chceš časť s tých peňazí vrátiť do ČR. To by bol potenciálny prúser.

Ťažko mi je diskutovať o tom, lebo nepoznám legislatívu a podmienky v ČR, ani históriu zmien v ČR...ale takom prípade , že všetko generuješ vonku by som si nevyplácal dividendy. Dividendy v SR boli super pred pár rokmi, ked platilo, že žiadny zisk sa už nezdaňuje druhykrát..a tým pádom bol taký podiel na zisku (dividenda) nezdaňovaný ( aj zo zahraničnej firmy )a vôbec sa nemusel uvádzať do daňového priznania. Teraz máme 7% daň z dividend a musí sa to uvádzať.

V tvojom prípade by som zvážil v ČR založenie živnosti, alebo s.r.o. a miesto dividend by som prevádzal časť tržieb zo zahraničia...Ked robíš nejaký internetový biznis, tak napr. cez platby Paypal a potom z účtu PayPal na bankový účet v ČR ako príjmy z internetového biznisu. Alebo fakturuješ firme..kludne pravidelne...ono je jedno odkial máš príjem..len by som nepreferoval dividendu, ktorá ukazuje kde si akcionár, alebo majitel...ale fakturovaný príjem ktorý sa riadne daní.

Ovšem pozor na všetko ostatné čo ti ostáva vonku. Lebo darmo to generuješ ako samostatný zahraničný daňový subjekt , tie peniaze držíš niekde na bankovom účte. A práve s tými bankovými účtami začína byť problém, lebo začala platiť výmena informácii medzi krajinami OECD, ale i celosvetovo. Pričom zapájajú do toho i krajiny ktoré sú daňové raje. Proste bud do toho tlačia banky, ktoré sa radšej vzdajú offshore bankovníctva, alebo podporia insiderov, aby vyniesli von informácie ako vidíš v Panama papers, alebo celé zoznamy účtov zo Švajčiarska a pod.
Diky za vsechny odpovedi, specialne Jugglerovi, protoze takovehle diskuse me pomaha pomalu vic, nez 2k CZK za hodinu s pravnikem.
OK. Niet začo. Nie som poradca, ale sú to zaujímavé veci, tak sa podelím o názor.

P.S. Keby si robil trading, tak na podmienky Slovenska tu máme o tom dobrý článok a čo sa týka tradingu cez sro odborníka s nickom andre. Mimochodom, keď to náhodou andre číta, tak v súvislosti s mojím predchádzajúcim príspevkom mám na neho otázku, či taký živnostník s paušálnymi výdavkami si môže do príjmov zahrnúť i príjem s tradingu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa Chris »

Pette napísal:aka sa bavime o Slovenskej legislative, tak tu mas nezdanitelne minimum na cloveka, odpocitatelne zdravotne a socialne odvody zo zakladu dane, a nasledne aj pausalne vydavky 60 percent do tusim 20k eur na zivnosti. tym padom do cca 24k rocne obratu ako zivnostnik nemas velke dane a mas plne socialne odvody pre istotu a dochodok.

ak k tomu pridas tvoju s.r.o, na ktoru je dnes efektivne zdanenie ak by si mal nulove naklady - 21 percent dan PO, a 7 percent ako FO dividendy - tak si na efektivnom zdaneni pri prijmoch typu 20-30k rocne na cca 15 percentach - co neni nic tragicke, z pohladu sveta. a legalne a bez starosti - dve uctovnictva za cca 200 eur komplet.
mam pocit, ze sa tu nieco miesa.

zivnost - pokial viem, neda sa na zivnost prevadzkovat trading, cize ani ziadne pausalne vydavky
sro - budes prevadzkovat trading ako nie hlavnu cinnost, zaplatis rocne 21% dan z prijmov a ak si vyplatis dividendy tak 7%. Nechapem ako k tomu chces bastlit zivnost. Ze ak si nezamestnatny, tak si zalozis zivnost a nebudes z sro vytahovat dividendy 7%, ale budes firme fakturovat sluzby (znizis v sro zaklad dane, kde sa maju platit 21%) a v zivnosti si uplatnis 60% pausalne vydavky a z tych 40% zaplatis 19% + 47,5% odvody (od 2018) https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovn ... 2018.xhtml" onclick="window.open(this.href);return false;

cize 47,5% z 40% = 19% -=> odvody z celeho vymeriavacieho zakladu SZCO
21% - nezdanitelna cast zakladu dane 3803 a z toho cele 19% dan z prijmov, vyhodnejsie ako cista sro to asi nebude, ak je clovek zamestnany niekde...
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa emr »

Ta idea principal place of business je reflektovana po novom aj v slovenskom zakone o dani z prijmov (a tipoval by som ze aj v ceskom). A je to IMO este prisnejsie: dolezite pre dan z prijmu je miesto odkial je spolocnost skutocne riadena. Slovicko skutocne je tam dolezite. Cize nie dosadeni nominees v chatrci na seychelach ale ty osobne.

Vyvstava otazka ako sa o tebe vobec dozvedia. Cez CRSku budu vediet o tvojich bankovych uctoch. Potom uz len otazocky odkial vam plynu prijmy na ten ucet a zabava moze zacat. Toto nie je zatial este dnesna prax ale vyvoj k tomu smeruje. Dodanis to aj s pokutami na X rokov dozadu.
Automaticky sa reportuju vsetky ucty so zostatkami nad 200K dolarov, tie ostatne je nateraz svojvola bank ale aj to sa casom bude zrejme sprisnovat.

Mozes si povedat ze ti to nemaju ako dokazat atd. Problem je ze v danovom konani je bremeno dokazu na tebe.

Pokial tam fakt netocis statisice eur zisku rocne a nemas niekoho kto sa vyzna a ti to nastavi, je to pre teba zbytocny mentalny naklad, namiesto toho aby si sa zamyslal nad core biznisom, riesis optimalizacie par percent.

Zivnost v CR co som naposledy pozeral ma efektivne danovoodvodove zatazenie pod 10%. Pausalne naklady 60% pre volne zivnosti do vysky prijmu 2 mil CZK. To je danovy raj pre malych podnikatelov.

T.j. ak na tych Seychelach neprevadzkujes nejake nelegalne pornokonzoly, presun si ten biznis alebo cast z neho do CR a budes mat aj klud aj viac penazi. Seychely zrus a dufaj ze si sa toho stihol zbavit nacas.
V kazdom pripade, zalezi od typu biznisu, nepovedal si co tam presne robis, na veci ako trading sa tieto vyhodne podmienky nemusia vztahovat.
A este jedna poznamka, kazda transakcia s offshore destinaciou je red flag pre danovy urad. Urcite smerom ked idu prachy na seychely (tam mas automaticky zrazku 33%) ale mozno aj opacnym smerom.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal:P.S. Keby si robil trading, tak na podmienky Slovenska tu máme o tom dobrý článok a čo sa týka tradingu cez sro odborníka s nickom andre. Mimochodom, keď to náhodou andre číta, tak v súvislosti s mojím predchádzajúcim príspevkom mám na neho otázku, či taký živnostník s paušálnymi výdavkami si môže do príjmov zahrnúť i príjem s tradingu.

Ako pisal Chris, podla toho co viem tak obchodovanie na vlastny ucet nie je zivnostou a teda ho ako zivnostnik nevies vykonavat, lebo si nevies takyto predmet podnikania nechat zapisat.

Cize na vlastny ucet vies obchodovat len ako FO, nie ako FO podnikatel, alebo potom ako PO.

jarda okurka napísal:
To co riesis sa zvyklo riesit cez rozne zmluvy o pozickach, alebo predajom akcii ako Meciar, Gross.. Ked chces poradit, tak sa s tym obrat na niekoho kto sa venuje tento oblasti napr. Akont..

Pokial mas na tu firmu ucet vo financnej institucii v niektorej krajne, ktora je zapojena do CRS, a si v nej uvedeny ako spolocnik, alebo beneficial owner tak organy krajiny kde si danovy rezident o nom uz zrejme davno vedia a vedia aj to kolko tam je penazi.. vid. http://www.oecd.org/tax/automatic-excha ... -standard/" onclick="window.open(this.href);return false;
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa Dana »

Profesionálneho tradera by sme mohli kľudne prirovnať aj k profesionálnemu športovcovi, ktorý svoje príjmy zdaňuje v §6 medzi príjmami ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním. Ten tiež neviem či potrebuje byť niekde zapísaný. Či by však dovolili paušálne výdavky netuším.

Samozrejme že by najprv trebalo zistiť aká by bola reakcia finančnej správy, ale nemusí to byť nemožné:).
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa andre »

profesionalny sportovci sa musia registrovat v Registri fyzických osôb v športe vid. https://www.minedu.sk/17566-sk/register ... -v-sporte/" onclick="window.open(this.href);return false;
Podľa § 80 ods. 1 zákona č. 440/2015 Z. z. sa do registra fyzických osôb v športe zapisujú údaje o fyzických osobách, ktoré vykonávajú športovú činnosť ako profesionálny športovec, amatérsky športovec, športový odborník podľa § 6 ods. 1, držiteľ športového poukazu. Do registra fyzických osôb v športe sa teda zapisujú všetci športovci, tréneri, inštruktori, cvičitelia, rozhodcovia, zapisovatelia, časomerači, delegáti, športoví masér a pod.
Ak to niekoho zaujima nie je problem aby napisal dotaz na Financnu spravu v poslednej dobe sa dost zlepsili a odpisuju na bezne dotazy celkom svizne, tak do 1-2dni vid. https://www.financnasprava.sk/sk/opytaj ... nej-spravy" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal:
Ako pisal Chris, podla toho co viem tak obchodovanie na vlastny ucet nie je zivnostou a teda ho ako zivnostnik nevies vykonavat, lebo si nevies takyto predmet podnikania nechat zapisat.

Cize na vlastny ucet vies obchodovat len ako FO, nie ako FO podnikatel, alebo potom ako PO.
Ja som nemyslel to mať ako hlavný predmet podnikania, ale či fungujúci živnostník nemôže zhodnocovať peniaze zo živnostenského (=podnikateľského) účtu. Zamýšlam sa nad tým odvtedy, čo nám tu niekto napísal, že on je živnostník, drbol do účtu TIN a hotovo..Čiže u brokera je rozdiel akurát v tom, že udáš namiesto r.č. ten TIN číže DIČ.Pri paušálnych výdavkoch nemáš účtovníctvo, takže ani daňové kontroly...nemal by s tým byť problém do výšky 33 000 ročne. Straty sa zamozrejme neuznávajú...čiže keby si predrbal hoci aj všetky peniaze, fakturované príjmy ostanú.

Zákon definuje živnosť ako sústavnú činnosť prevádzkovanú samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených živnostenským zákonom.

Tie definované predmety podnikania sú len orientačné: Naďalej zostáva ponechaný právny stav, podľa ktorého môže záujemca o podnikanie na území Slovenskej republiky uviesť aj iné označenie živnosti. Podmienkou však je, aby
bola pri takomto postupe dodržaná požiadavka určitosti a zrozumiteľnosti predmetu podnikania, ktorá je rozhodujúcim kritériom pri posudzovaní označenia živnosti..Požiadavka na správne označenie znenia živnosti vyplýva z mechanizmu fungovania a uplatňovania živnostenského zákona, podľa ktorého sú - ústavná zásada slobody
podnikania a právo slobodného rozhodovania sa o voľbe podnikateľskej činnosti - regulované vo vybraných prípadoch požiadavkou na splnenie podmienok odbornej alebo inej spôsobilosti, ktoré musí fyzická a právnická osoba splniť a v zásade aj preukázať autorizovanému orgánu verejnej správy (živnostenskému úradu).


Takže ja to chápem, že štát definuje na akú činnosť ti vie udeliť ,,licenciu,, ale ináč môžeš slobodne podnikať v zmysle ,,povolené je to, čo nie je zakázané. Živnostenský zákon veľmi presne vymedzuje v § 3, ktoré činnosti nepatria medzi živnosti. Tam patria napr. právne služby a pod....
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa andre »

No prijmy z podnikania sa zdanuju podla § 6, prijmy z kapitaloveho majetku podla § 7, prijmy z prevodu CP a opcii podla § 8 .. A v DP to vyplnas do inych koloniek.

Cize problem je podla mna v tom, ze takyto prijem nevies povazovat za prijem z podnikania a teda na neho uplnatnit pausalne vydavky.

Takto to este pred par rokmi obchadzali profesionalny sportovci, ze robili na "zivnost" ako pisala Dana, a kazdy mesiac posielali klubu fakturu.Vtedy bol problem, ze nebolo stanovene kam patria ich prijmy. Az kym im to nezatrhli a spravili pre nich specialny rezim.

Ale to co riesis je podla mna celkom jasne.

Ked to chces ma pisomne od niekoho kompetentneho, tak to co si pisal tu napis na financnu spravu, link som poslal vyssie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Danova a odvodova optimalizacia offshore

Príspevok od používateľa Dana »

Pri paušálnych výdavkoch by bol problém, z akého príjmu by sa počítali.. Príjem by musel byť definovaný ako v 8-ke, že je to zisk, lebo inak by sa za príjem mohla považovať aj tržba z predaja akcií.

Kým by definícia nebola, by mohli byť asi len skutočné výdavky.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"