Dane z opcií po strhnutí 15% dane v USA

Zdaňovanie investícií a dividend

Dane z opcií po strhnutí 15% dane v USA

Poslaťod RomanL » Sob 07 01, 2017 8:28 am

Pekne zdravím.

Na brokerskom účte v USA som obchodoval s opciami a som celkovo trochu v pluse. Obchodujem ako FO, pričom všetky obchody prebehli v roku 2017. Pravdepodobne o nedlho skončím s obchodovaním a prevediem si peniaze späť na SK. Mám však niekoľko otázok ohľadom daní (samozrejme za predpokladu, že by som zostal v pluse):

1) Na SK sa z toho platí daň 19% nezávisle od výšky príjmu, alebo sa nad istú výšku príjmu z toho platí daň 25%, ako napríklad pri plate?
2) Viem, že zdravotné odvody sa na SK platia aj z dividendov a kapitálových príjmov. Predpokladám, že to zahŕňa aj zisky z obchodovania opcií, ale ako to presne funguje? Viem, že je nejaký limit do ktorého sa to platí a zároveň som niekde čítal, že odvody si človek môže odpočítať od základu dane, ale neviem čo je na tom pravdy.
3) Broker mi v USA strhne 15% zrážkovú daň. Čo to v praxi znamená pre zdanenie týchto príjmov na SK? Znamená to, že by som na SK platil iba 4% daň (čiže rozdiel) plus zdravotné odvody, alebo sa tých 15% zaplatených v USA iba odpočítava od základu dane?
4) Odkedy som previedol peniaze na brokerský účet v USA, pričom prevod obnášal konverziu z EUR na USD, tak sa kurz dolára o dosť zhoršil. Na prevode naspäť preto budem mať nejakú stratu (ale celkovo by som mal byť stále o niečo v pluse, ak sa teda situácia nezmení a nepadnú mi pozície). Zohľadní sa to nejako pri platbe daní a ak áno, ako?

Vopred ďakujem za odpovede.
RomanL

Re: Dane z opcií po strhnutí 15% dane v USA

Poslaťod JUGGLER » Sob 07 01, 2017 12:29 pm

Zrážková daň 15% v USA sa týka iba vyplatených DIVIDEND od amerických firiem.

Opcie patria medzi deriváty. Prezri si viac vlákien ohladom zdaňovania a všetko tam nájdeš:

viewforum.php?f=15

P.S. Názov vlákna je tým pádom nesprávny a zavádzajúci. Pozdejšie ti ho opravím iba na Dane z opcií.
In the stock market, timing is everything...
“Bull markets are born on pessimism, grow on skepticism, mature on optimism, and die on euphoria.” Templeton
"be fearful when others are greedy, and be greedy when others are fearful," Buffett
JUGGLER

Poslaťod Alo Bunda » Sob 07 01, 2017 1:09 pm

RomanL píše:Pekne zdravím.

Na brokerskom účte v USA som obchodoval s opciami a som celkovo trochu v pluse. Obchodujem ako FO, pričom všetky obchody prebehli v roku 2017. Pravdepodobne o nedlho skončím s obchodovaním a prevediem si peniaze späť na SK. Mám však niekoľko otázok ohľadom daní (samozrejme za predpokladu, že by som zostal v pluse):

1) Na SK sa z toho platí daň 19% nezávisle od výšky príjmu, alebo sa nad istú výšku príjmu z toho platí daň 25%, ako napríklad pri plate?
2) Viem, že zdravotné odvody sa na SK platia aj z dividendov a kapitálových príjmov. Predpokladám, že to zahŕňa aj zisky z obchodovania opcií, ale ako to presne funguje? Viem, že je nejaký limit do ktorého sa to platí a zároveň som niekde čítal, že odvody si človek môže odpočítať od základu dane, ale neviem čo je na tom pravdy.
3) Broker mi v USA strhne 15% zrážkovú daň. Čo to v praxi znamená pre zdanenie týchto príjmov na SK? Znamená to, že by som na SK platil iba 4% daň (čiže rozdiel) plus zdravotné odvody, alebo sa tých 15% zaplatených v USA iba odpočítava od základu dane?
4) Odkedy som previedol peniaze na brokerský účet v USA, pričom prevod obnášal konverziu z EUR na USD, tak sa kurz dolára o dosť zhoršil. Na prevode naspäť preto budem mať nejakú stratu (ale celkovo by som mal byť stále o niečo v pluse, ak sa teda situácia nezmení a nepadnú mi pozície). Zohľadní sa to nejako pri platbe daní a ak áno, ako?

Vopred ďakujem za odpovede.

1.do 35 022,31 eura 19% a nad 35 022,31 eura 25%
2. zdravotné odvody (14%) iba z kapitaloveho príjmu a z ostatných príjmov (derivaty,opcie,cfd a menove špekulacie) dividendá nepodliehajú zdravotným odvodom.
3. zrážková dan 15% z dividend . Urobíš oznamovaciu povinnosť v daňovom priznaní buduci rok.
4:Ano ,ked si zkonvertoval 10000 EUR za 1,10(11000USD) a na konci roka budeš mať 13000 USD a zmeníš účet na EUR pri kurze 1,20 tak podliehať bude tých 2000 USD(1666,67 Eur)
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Obrázok užívateľa
Alo Bunda

Poslaťod RomanL » Sob 07 01, 2017 6:53 pm

JUGGLER píše:Zrážková daň 15% v USA sa týka iba vyplatených DIVIDEND od amerických firiem.

Opcie patria medzi deriváty.

Ano, opcie patria medzi derivaty. V zmluve o zabraneni dvojiteho zdanenia medzi SK a USA som ale k opciam ani derivatom nic priame nenasiel. Zdalo sa mi vsak, ze podla definicie dividendov pre ucely tejto zmluvy (a iba pre tieto ucely) sa zisk z opcii moze povazovat za dividendy:

Clanok 10.4:
"Výraz „dividendy“ použitý v tomto článku označuje príjmy z akcií alebo iných práv s výnimkou pohľadávok, účasti na zisku, ako aj príjmy z iných práv k spoločnosti, ktoré podliehajú rovnakému zdaneniu ako príjmy z akcií podľa daňových predpisov štátu, v ktorom je spoločnosť, ktorá rozdeľuje zisk, rezidentom. Výraz „dividendy“ rovnako zahŕňa príjmy zo záväzkov vrátane dlhopisov s právom podieľať sa na zisku, a to v takom rozsahu, ako to ustanovujú právne predpisy toho zmluvného štátu, z ktorého plynie príjem. "

Navnadila ma na to hlavne veta "ako aj príjmy z iných práv k spoločnosti", kedze opcia je v podstate pravo kupit (alebo predat) akcie danej spolocnosti za urcitu cenu.

Ale OK, vsak ja sa budem iba tesit, ak mi 15% zrazkovu dan nestrhnu. Okrem ineho to aspon bude o komplikaciu menej.

JUGGLER píše: Prezri si viac vlákien ohladom zdaňovania a všetko tam nájdeš:

viewforum.php?f=15"

P.S. Názov vlákna je tým pádom nesprávny a zavádzajúci. Pozdejšie ti ho opravím iba na Dane z opcií.

OK, ale prave k zdanovaniu opcii som nic konkretne, co by bolo relativne nove (tzn. z roku 2017, lebo tie zakony sa menia z roka na rok) nenasiel.
RomanL

Poslaťod RomanL » Sob 07 01, 2017 7:14 pm

Alo Bunda píše:
1.do 35 022,31 eura 19% a nad 35 022,31 eura 25%

Vdaka. Moja neistota tu vyplyvala z tohto citatu financnej spravy SK:

"Ustanovenie § 7 zákona o dani z príjmov s účinnosťou d 1.1.2016 vymedzuje osobitný základ dane z príjmov z kapitálového majetku. Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d) sú:

úroky a ostatné výnosy z cenných papierov ( § 7 ods. 1 a) zákona o dani z príjmov),
úroky, výhry a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte, na účte stavebného sporiteľa a z bežného účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 písm. b) zákona o dani z príjmov (§ 7 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov),
úroky a iné výnosy z poskytnutých úverov a pôžičiek (§ 7 ods. 1 c) zákona o dani z príjmov),
dávky z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu (zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov), rovnako sa posudzuje aj odstupné vyplácané podľa osobitného predpisu (§ 7 ods. 1 d) zákona o dani z príjmov),
plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku, rovnako sa posudzuje aj jednorazové vyrovnanie alebo odbytné vyplácané v prípade poistenia osôb pri predčasnom skončení poistenia (§ 7 ods. 1 e) zákona o dani z príjmov),
výnosy zo zmeniek okrem príjmov z ich predaja (§ 7 ods.1 f) zákona o dani z príjmov),
príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia) (§ 7 ods. 1 g) zákona o dani z príjmov),
výnosy zo štátnych dlhopisov a štátnych pokladničných poukážok (§ 7 ods. 1 h) zákona).

S účinnosťou od 1.1.2016 sa príjmy z kapitálového majetku vynímajú zo základu dane daňovníka vypočítaného podľa § 4 zákona o dani z príjmov a upravujú sa ako osobitný základ dane z kapitálového majetku, ktorý daňovník bude vykazovať samostatne. Príjmy z kapitálového majetku sa ako súčasť osobitného základu dane zdaňujú sadbou dane vo výške 19 %. Touto sadzbou sa zdaňuje príjem z kapitálového majetku bez ohľadu na skutočnosť, či plynie zo zdrojov na území SR alebo z príjmov zo zdrojov v zahraničí.

Pri príjmoch z kapitálového majetku sa vo väčšine prípadov uplatňuje vybratie dane zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov. Za vyberanie a platenie dane zrážkou z týchto príjmov je správcovi dane zodpovedný ich platiteľ, teda daňovník (inštitúcia), ktorá tieto príjmy vypláca alebo pripisuje v prospech daňovníka."

Zdroj: https://podpora.financnasprava.sk/81455 ... kladu-dane

Nanestastie vsak myslim, ze mas pravdu. Podrobnejsie som sa pozrel na zakon o prijmoch a prijmy z opcii tam spadaju medzi "ostatne prijmy" a nie prijmy z kapitaloveho majetku. Ostatne prijmy sa ale zda sa zapocitavaju do normalneho a nie osobitneho danoveho zakladu a preto sa zdanuju normalne, cize 19% a nad istou hranicou 25% urovnou... :(

Alo Bunda píše:2. zdravotné odvody (14%) iba z kapitaloveho príjmu a z ostatných príjmov (derivaty,opcie,cfd a menove špekulacie) dividendá nepodliehajú zdravotným odvodom.

OK, takze ich musim zaplatit, lebo moje prijmy su z opcii. Dokonca som niekde nasiel, ze prave tento rok zrusili na zdravotne odvody aj strop... dufam, ze to nie je pravda, ale vsetko tomu nasvedcuje. :(

Pochopil som to spravne, ze zdravotne odvody si mozem odpocitat od zakladu dane?

Priklad: zisk z opcii je 2000 USD, po konverzii (trebars bude prave kurz tych 1.2) 1666.67 EUR. Takze sa musia zaplatit odvody 14%, cize 233,3338 EUR.

Zostava teda 1433,3362 EUR ako zaklad. Dan (ak je prave 19%) teda bude iba 272,333878 EUR a nie 316,6673 EUR, co by bolo 19% keby som dan platil z plnej sumy 1666.67 EUR.

Spravne?

Alo Bunda píše:3. zrážková dan 15% z dividend . Urobíš oznamovaciu povinnosť v daňovom priznaní buduci rok.

Dividendy nemam, iba opcie. Ak teda neplati moja interpretacia, ze pre potreby zmluvy SK-USA sa dividendy pocitaju opcie.

Alo Bunda píše:4:Ano ,ked si zkonvertoval 10000 EUR za 1,10(11000USD) a na konci roka budeš mať 13000 USD a zmeníš účet na EUR pri kurze 1,20 tak podliehať bude tých 2000 USD(1666,67 Eur)

Tak toto je aspon pozitivna sprava. :)

Este raz vdaka.
RomanL

Poslaťod Dana » Sob 07 01, 2017 10:51 pm

Pri opciách zdaňuješ zisk nad 500 €. Ak by ti vychádzal cca 2000 už po prepočítaní kurzu na €, zdaňuješ 1500, z ktorých by si platil aj zdr. odvody.
Odvody najprv musíš zaplatiť, až tak si ich budeš môcť v DP odpočítavať, teda neodpočítaš si ich už v DP ktoré sa podáva v marci 2018 ale až neskôr, odvody by si platil až niekedy v septembri 2018, keď ťa k tomu vyzve zdr. poisťovňa na základe podaného DP.

Ak zisk z opcii by bol tvojím jediným príjmom, ( nepracuješ, nepodnikáš, nič si nepredával, nevyhral :)...) nemusíš DP podávať ak zisk nebude vyšší ako 1901, 67 €. Neplatil by si vtedy ani daň ani odvody.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana

Poslaťod Alo Bunda » Ned 07 02, 2017 10:21 am

Ked si budeš robiť danove buduci rok tak si stiahani aplikaciu eDane (java verziu). Tam si to všetko nahodiš a ťa to automaticky upozorní na chyby.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Obrázok užívateľa
Alo Bunda

Späť na Dane a naše investície

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia