INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jonatanus »

The Vitamin Myth: Why We Think We Need Supplements
http://www.theatlantic.com/health/archi ... /277947/?1" onclick="window.open(this.href);return false;
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Dana »

Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čítam, študujem, vzdelávam sa. A dostávam sa k meritu veci.

Jonatanusova linka je jednoznačným dôkazom, že žiadne tabletky ( výživové doplnky) nielenže nepotrebujeme, ale mnohými si môžeme dokonca poškodiť zdravie !

Otázka je ale, ako sa môžeme v súčasnej dobe zdravo a plnohodnotne stravovať? A tu sa dostávame k tej ZELENINE.

To video je fajn. Ten človek to pestuje do kruhu, nedupe a nenivočí pôdu a zrejme pôdu obrába tak, aby sa v nej zachoval život. Ved v nechemizovanej živej pôde žije na 1 ha tona dážďoviek a tie dokážu vyrobiť spolu s inými mikroorganizmami tonu humusu denne. Organická zelenina je vďaka tomu lepšia.

Ale bola tam jedna otázka od Adely, ktorú ten človek nezodpovedal. Aký je nutričný rozdiel medzi jeho organickou zeleninou a industriálne vypestovanou zeleninou? Dosť dôležitá vec. Tak odpovedám za neho: podľa mojích informácii obsahuje organická zelenina o 25% viac živín.

Je to rozdiel, ale nie veľký. Ak teda zelenina s hypermarketu neobsahuje jedy a nám nevadí že postráda čerstvosť, chuť a vôňu - nutrične nám stačí zjesť o 25% viac tejto zeleniny a všetko je OK.

Tým nechcem brániť industriálnu zeleninu. Sám kupujem zeleninu na trhu a v hypermarkete len to čo musím... Len tým chcem naznačiť, že organickosť a výživna hodnota nie je hlavný problém zeleniny.

Hlavný problém pri zelenine je v tom, že ju človek konzumuje málo. Nevie naplno využiť jej nutričnú hodnotu. V surovom stave je tá najzdravšia zelenina málo stráviteľná, vo varenom je dosť znehodnotená. Okrem toho má človek pomýlené predstavy o tom, ktorá zelenina je najvzdravšia a takisto hlúpe predsudky že zeleninu a ovocie nemôže konzumovať spolu. Blbosť.

Takisto v tej relácii zaznela otázka, či je paradajka vôbec zelenina. Dobrá otázka, lebo odpoveď by mala byť, že nie je. Ten človek sa zamýšlal dobre, aj jemu vychádzalo, že paradajka je ovocím...len tam chýbal záver...že z každého hľadiska naozaj je a že je v mnohých krajinách je klasifikovaná ako ovocie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa davoo »

JUGGLER napísal:Jonatanusova linka je jednoznačným dôkazom, že žiadne tabletky ( výživové doplnky) nielenže nepotrebujeme, ale mnohými si môžeme dokonca poškodiť zdravie !
Jonatanusov link je kopa hlúposti. V našich zemepisných šírkach z potravín nedostaneš do tela všetky látky, čo potrebuje na optimálne fungovanie. Poškodiť si zdravie samozrejme môžeš, ale nie zas nejak extra smrteľne na rozdiel od liekov. http://www.naturalnews.com/027993_vitam ... ments.html" onclick="window.open(this.href);return false;
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa davoo »

Pre mudrcov čo sa radi oháňajú survival štatistikami.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15630849" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Slabé linky. A vytrhnuté z kontextu. Takých sú tisíce. Celý problém vedeckého bádania v oblasti výživy je ten, že je odtrhnutý od reality - od ľudí.
Výsledkom sú tony sračkových informácii o tom , čo je zdravé a čo nie ( často si navzájom odporujú ). A realita je taká, že ľudia sa stravujú čoraz horšie a ich zdravie upadá. Samozrejme, keď ide o biznis s výživovými doplnkami, tak sa nájde tona argumentov, prečo by ich ľudia mali kupovať.
Tie linky čo si tu dal nemajú výpovednú hodnotu. To čo tu dal Jonatanus má. Nikto netvrdí, že výživové doplnky samé o sebe zabíjajú. Ide len o to, že v nespočetných výskumoch na tisícoch ľudoch sa vôbec nepotvrdilo, že pomáhajú. Naopak, tí čo to preháňajú, posúvajú úmrtnosť v neprospech užívania akýchkoľvek doplnkov.

Tvrdenie, že ,,v našich zemepisných šírkach z potravín nedostaneš do tela všetky látky, čo potrebuje na optimálne fungovanie,, považujem za totálnu volovinu. Nič v zlom. Ale ked mi tu chceš obhajovať koloidné minerály a pod. to je tiež humbug. Už sme to niekde preberali. Ďalší biznis bez výsledkov.

Naši predkovia jedli 5x menej, 5x viac sa hýbali a boli zdravší ako my. Naša generácia má k dispozícii všetky potraviny sveta a aj tak sa nedokáže zdravo a plnohodnotne stravovať. Stačí pritom nahradiť kvantitu kvalitou.

Môj názor je taký, že naše zdravie ovplyvňujú tri veci:

1. GENETIKA ( s tým neurobíme nič )..môžeme si akurát dávať pozor, aby sme neplodili potomkov s nevhodnými partnermi
2. STRAVA ( sme to, čo jeme..ale len velmi málo ľudí si to uvedomuje )
3. POHYB

Myslím si, že body č. 1. a 3 je zbytočne rozoberať. Verím, že význam pohybu nikto nespochybňuje.

Čo sa týka výživy, to je na dlhú debatu. Ale po mnohých rokoch bádania a triedenia informácii v mojej hlave som dospel k názoru, že k plnohodnotnej výžive stačí dodržiavať tieto dva body:

1. Nejesť chémiu ( treba jesť čím menej priemyselne spracovaných potravín ). K náhľadu do tejto problematiky odporúčam knihu ,,Francúzi nedržia diétu,,.

2. Konzumovať čo najviac surovej listovej zeleniny a ovocia. Ako naši predkovia. K vysvetleniu tejto problematiky odporúčam knihu: ,,Zelená pre život.,,

Vzdelávam sa celý život. Netvrdím, že všetko viem, ale mám ukončené VŠ medicínske vzdelanie, takže problematike trochu rozumiem. Je smutné, že v 21 storočí...pri našej úrovni vedy a medicíny je teória tak oddelená od praxe. Ale tam kde ide o biznis, tam sa neváha vytrhávať s kontextu, klamať, ohlupovať ľudí. Garantujem každému, že po prečítaní týchto dvoch kníh zmení svoj pohľad na zdravú výživu a jej význam pre naše zdravie. A každý zistí, že nepotrebuje robiť nič extra...nič extra brať..nič extra kupovať...Stravovať sa dá rozumne a lacno...stačí pár pravidiel. Kto chce o tom debatovať, no problem. Vítam každú medicínsku i vedeckú polemiku. A hlavne - argumenty.
Naposledy upravil/-a JUGGLER v Ne 15 09, 2013 2:05 pm, upravené celkom 1 krát.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa davoo »

Tak si choď spraviť testy na stav minerálov a vitamínov v tele bez a so supplementami a sám si vyvráť tie bulvárne garbage štúdie, čo tu jonatanus postuje. Teoretikov je toto fórum plná riť. Ja neplánujem pol dňa merať gramáže čoho koľko zjesť, aby som mal optimálne vyváženu stravu. A už som sem, myslím, dával odkazy na nejaké periodiká. Bohvie kde sa to zrazu vyparilo...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Bohovské argumenty. Akokeby zdravie záviselo len od prísunu minerálov a vitamínov. Zdravie z tabletiek.. :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa davoo »

Každý ma svoj prístup, ktorý je aspoň stále lepší ako mainstream. Ja to tu už nebudem rozoberať. Aj tak sa stretneme na cintoríne.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

davoo napísal:Každý ma svoj prístup, ktorý je aspoň stále lepší ako mainstream. Ja to tu už nebudem rozoberať. Aj tak sa stretneme na cintoríne.
Práve o to ide. Keď nedokážeš veci rozobrať, nedokážeš ich ani pochopiť. O tom je konštruktívna debata.
Povedal si, že ,,v našich zemepisných šírkach z potravín nedostaneš do tela všetky látky, čo potrebuje ,, a ja tvrdím, že to nie je pravda. Tvrdíš, že bez výživových doplnkov to nejde...a ja tvrdím , že je to hlúposť. A jonatanus tu dal linku, kde v mnohých serióznych štúdiách na tisícoch ľudí, z rôznych kútov sveta a za mnohé roky (posledné desaťročia) sa vôbec nepreukázalo to, čo tvrdí mainstream.

Celá podstata je v tom, že ľudia sa stravujú zle - kvantitatívne i kvalitatívne. A nehýbu sa ( ale o tom potom ).
Výsledkom je nutričná deficiencia, poruchy trávenia od žalúdka až po hrubé črevo, narušená acidobázická rovnováha a homeostáza atď, atď... a to je bludný kruh v ktorom potom môžeš prijímať i dosť živín, trebárs aj výživové doplnky, ale telo ich už nedokáže spracovať a využiť. Áno , všetci sa stretneme na cintoríne - skôr, či neskôr. Len je škoda, že mnohí tam odchádzajú príliš skoro...že umiera čoraz viac detí, že sa tak darí rakovine, cukrovke, obezite, cievnym chorobám... A to je len kapitola o fyzickom zdraví. Z fyzickým zdravím ide dole a duševné...Čo k tomu dodať? ,,Každý je strojcom svojho šťastia,,.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
spetr
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ne 26 08, 2007 12:47 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa spetr »

Ano, tohle je zajímavá debata, většinou co člověk to názor. Já už experimuntuji se stravou a jejím dopadu na zdraví více než 20 let a na základě vlastní zkušenosti jsem došel k závěru, že zdraví samozřejmě ovlivňuje způsob života v rámci něhož bych na prvním místě jmenoval psychickou pohodu(k čemuž přispívá dělat to, co člověka baví-nejlépe co jej jeho vášní, zdravý vztah k sobě,obohacující kontakt s lidmi......) dále zdravé vstupy do těla(voda, vzduch, potrava) a racionální pohyb,aktivita. Co se týče potravy, myslím že je to hodně subjektivní, já osobně upřednostňuji jídlo a nápoje, které neprošly průmyslovým technologickým procesem + vlastní plodiny bez chemie.( nebo se o to alespoň snažím - 80-90%). Někdy je to komplikované, ale funguje to(nemám pocit, že bych se omezoval - např.alkohol si dám, kávu taky- ale vybírám si).
Samozřejmě každý to má jinak, ale téma mě oslovilo, tak jsem napsal.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

v nasich zemepisnych sirkach sa da jednoznacne povedat ze do tela nedostanes dostatok jodu, o inych mineraloch a vitaminoch neviem a ten jod uz vyriesili americania pred 50 rokmi tym, ze ho zacali pridavat do soli, dnes to uz tak robi snad cely svet
inac pravda je taka ze mnoztva a pomery mineralov a vitaminov ale aj proteinov a tukov su lepsie v zivocisnych produktoch co bohuzial moc nesedi do jugglerovej zelenej pre zivot
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

kiikino napísal:v nasich zemepisnych sirkach sa da jednoznacne povedat ze do tela nedostanes dostatok jodu, o inych mineraloch a vitaminoch neviem a ten jod uz vyriesili americania pred 50 rokmi tym, ze ho zacali pridavat do soli, dnes to uz tak robi snad cely svet

Práveže nič nie je také jednoznačné. Nedostatkom jódu trpí asi 30% populácie a je pravda, že sa u nás už cca 50 rokov pridáva do soli ( jodidovaná soľ ). Američania neobjavili nič prevratné. K tomu ešte dodám, že deťom je lepšie kupovať jodidovanú + fluorizovanú soľ. Ja som všetky polemiky ohľadom soli vyriešil už dávno a to tak , že solím jedine morskou soľou. Neide totiž len o jód, ale o celý komplex minerálov a tzv. stopových prvkov, ktoré má morská soľ v sebe zadarmo.

Vráťme sa k tomu jódu. Čo znamená pojem v našich zemepisných šírkach? To, že tu nemáme more = morské ryby, morskú soľ, morské plody? Preto musíme brať jód ako prídavok? Vôbec nie. Jednoducho v našich zemepisných šírkach sa náš človek priemerne stravuje NEVHODNE...nekonzumuje dosť potravín, ktoré mu zabezpečia dosť jódu.

Ja však tvrdím, že priemerný človek sa skoro všade na svete stravuje nevhodne. Priemer je skrátka nutričný podpriemer.

A teraz fakty. Podľa odborníkov potrebuje dospelý človek asi 200 mikrogramov jódu na deň. Bežnú dennú potrebu jódu tak pokryje cca 5-10 gramov jodidovanej soli.

Čo okrem morských vecí v našej zemepisnej šírke pokryje tú istú potrebu?
Napríklad 1 liter mlieka + cca 25 dkg syra. Čo ešte obsahuje jód? Citujem: Medzi bežne dostupné prírodné zdroje jódu patrí aj cesnak, cibuľa a z byliniek napr. bazalka. Ak v lete dávate prednosť čerstvému ovociu, prospievate svojmu zdraviu. Jód ukrývajú šťavnaté plody višní, malín a ríbezlí. Nájdete ho však aj v citrónoch či rajčinách, na jeseň vám jód doplnia plody červenej jarabiny. Najcennejším zdrojmi jódu sú višne, čerešne, minerálne vody, napr. Vincentka, vajcia, brokolica, citróny, špenát, šampiňóny, hrach, pór, mrkva a čokoláda. Mimochodom, jód sa vstrebáva takmer na 100%. Ak je dobrý prísun, problém je vyriešený. To len aby sme si nenahovárali, že potrebujeme koloidné produkty.

Moja odpoveď je, že v naších zemepisných šírkach fáma o nutričnej nedostatočnosti minerálov a vitamínov neplatí. Ani pre jód, hoci ho povinne pchajú do soli. To len malá časť obyvateľstva sa stravuje krajne nevhodne.
kiikino napísal:inac pravda je taka ze mnoztva a pomery mineralov a vitaminov ale aj proteinov a tukov su lepsie v zivocisnych produktoch co bohuzial moc nesedi do jugglerovej zelenej pre zivot
Teraz si na Tebe zgustnem. Veľký omyl !

Aj to závisí od toho, čo prijímaš, v akej forme to prijímaš a ako to dokáže stráviť a utilizovať tvoj organizmus.
Nezastávam sa vegetariánov, ani vegánov, ale človek nepotrebuje k svojej výžive živočíšne produkty. Oni sú zdanlivo super výživné, ale v skutočnosti narobia viac škôd ako úžitku. Mám na mysli napr. prekyslovanie organizmu, poruchy zo zaťažovania tráviaceho systému, alergie z odpadových bielkovín. Ďalej môžem uviesť, že potraviny živočíšneho pôvodu neobsahujú žiadnu vlákninu. Človek ako čistý mäsožravec by neprežil. Naproti tomu, na čisto rastlinnej strave dokáže človek nielen zdravo žiť, ale sa dokáže aj zbaviť všetkých civilizačných chorôb ! Nebudem sa teraz rozpisovať, ale čo sa týka minerálov - nemáš pravdu...čo sa týka vitamínov, tak v tukoch rozpustných OK...ale dám ti otázku, či ostatné pokryješ z mäsa...lebo z ovocia, zeleniny pokryješ, a tie v tukoch rozpustné v pohode z avokáda, orechov, semien, klíčkov. Proteiny si dovolím povedať, že nemáš pravdu, aj ked mainstream tvrdí , že áno. Ono totiž z rastlín ziskávaš esenciálne aminokyseliny a z tých si tvoj organizmus vyskladá svoje vlastné proteíny...presne také aké potrebuje ( podľa tvojeho genetického kódu )...Kdežto z mäsa, mlieka atd získaš len hotové bielkoviny, a tie musí tvoje telo štiepiť. To štiepenie ja za prvé trápenie ( vyžaduje energiu a dalšie látky ) a pritom štiepení vzniká odpad z ktorého vznikajú potravinové alergie a imunologické ochorenia. Navyše, pri nedostatku niektorých esenciálnych aminokyselín, ktoré telo zo živočíšneho proteínu jednoducho nedostane, môžu vznikať určité mentálne poruchy ako depresia, nedostatok energie, slabá koncentrácia a pozornosť, chuť na sladkosti, alkohol, kofeín, či drogy. Čo tam ešte máš? Tuky? To nemyslíš vážne.
Chceš sa baviť o omega3 a omega6? Či o tom prečo američania tučnejú tým viac, čím menej tukov prijímajú v svojej strave? Nie je to paradox? A za tým všetkým sú potraviny živočíšneho pôvodu a geniálna potravinárska chémia.

P.S. Rozohnil som sa tu ako vegetarián, pritom ja nie som bojovník proti živočíšnej strave. Milujem stejky a divinu :)
Moja zelená pre život nie je o tom, že by sme nemali jesť mäso, mlieko, vajcia, maslo. Je o tom, že

1. nekonzumujeme dosť surovej zeleniny..
2. že tú zeleninu nekonzumujeme v správnej forme
3. že sa mýlime aj v tom, ktorá zelenina je najzdravšia.

Napríklad ...vieš o tom, že vňať mrkvy, ktorú každý vyhadzuje do koša obsahuje trikrát viac živín ako samotná mrkva? Mrkva ako koreň je chutnejšia ( sladšia ), ale v skutočnosti je to podradná časť rastliny určená na zhnitie v zemi. Tým rastlina nakŕmi pôdne mikroorganizmy a tak si pripravuje podmienky na rast ďalšej mrkvy. Keď dáš mrkvu opici, ktorá má na 99,4% rovnaký genóm ako človek, tak pokrčí nosom. Je to pre ňu druhotriedna potravina. Zato na listovú zeleninu sa vrhne. Inštinktívne vie čo je lepšie. Človek to nevie ( aj keď to vie zistiť rozborom ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa davoo »

200 mikrogramov jódú je 100 percent DV? No koniec. Flourid sa používa na reminalizáciu zubov(povrchovo), v tele ho máme prebytok a nemá tam čo moc robiť. Ďalšia vec je, že jód vytláčajú ostatné halogény, takže jodidovaná soľ s flouridom je oficiálne top oxymoron tohto roka, čo som počul.

A b12 odkiaľ zoberieš ako fruitarián? Kedysi som čítal knihu od toho bláznivého pokrytca Grahama, čo žerie 30 banánov denne, že suplementovať b12 netreba ako fruitarián, ale testy, aby potrvrdil, že nie je b12 deficitný si nikdy oficiálne nedal spraviť a tým vyvrátil tvrdenia xy lekárov. Hlavne, že ostatní okrem neho mali z. problémy. To je taký Ladis medzi lekármi.

S tými tukami to tiež nie je úplne pravda. Neskôr vysvetlím, idem spať. Viem, že si prečítal dve knihy o Éčkach a fruitariánstve a cítiš sa ako budúci milionár, čo prečital Kiyosakiho, ale ono toho treba prečítať troška viac a hlavne nie bulvár.
spetr
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ne 26 08, 2007 12:47 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa spetr »

Chlapi, proč každý tak prosazuje tu svoji svatou pravdu. Všechno se dá popřít - a dokonce za použití i docela sofistikovaných
argumentů. - např. nedostatek B12, nedostatek x nadbytek tuků.....) znáte vědce nejdřív se globálně otepluje, pak zase ochlazuje a vždy se to vědecky vysvětlí) já myslím, že je třeba použít selský rozum a vlastní zkušenosti - např. nejvíc živin budou asi obsahovat divoce rostoucí plodiny a plevel( i ten se dá chutně upravit) - popřípadě svobodně žijící zdravá zvířata- pro masožravce, nejlepším zdrojen tuků budou semena rostlin - semeno je zárodek nového jedince a energie v něm bude určitě kvalitní
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa davoo »

Ja si nič nepresadzujem. Juggler má viac menej správne názory. Ja len upravujem jemné detaily.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

davoo napísal:Ja si nič nepresadzujem. Juggler má viac menej správne názory. Ja len upravujem jemné detaily.
Detaily nie sú v tejto debate dôležité. Ale keď ti na nich záleží, tak ešte raz odpoviem. Treba si však uvedomiť , že to nás neposúva vpred. Je to strata času. Ja sa nechcem hádať a vypravdovať. Mne ide o pridanú hodnotu. Pozorne čítaj.
davoo napísal:200 mikrogramov jódú je 100 percent DV? No koniec.
Prečo tu nedáš presné číslo, keď sa z môjho vysmievaš? Ja nenosím v hlave denné odporúčané dávky. Ja som si to jednoducho vygoogloval. Urobím to ešte raz. Pre Teba.

1. •Denná doporučená dávka pre dospelých: 100-300 mcg

http://primar.sme.sk/c/4117068/stopove- ... eraly.html" onclick="window.open(this.href);return false;

2. Recommended Dietary Allowances (RDAs) for Iodine ..Age 19+ years 150 mcg

http://ods.od.nih.gov/factsheets/Iodine ... fessional/" onclick="window.open(this.href);return false;
davoo napísal: Fluorid sa používa na reminalizáciu zubov(povrchovo), v tele ho máme prebytok a nemá tam čo moc robiť. Ďalšia vec je, že jód vytláčajú ostatné halogény, takže jodidovaná soľ s flouridom je oficiálne top oxymoron tohto roka, čo som počul.
Ja som napísal, že deťom je lepšie kupovať jodidovanú + fluorizovanú soľ. Nevycucal som si to z prsta. Pametám sa ako to odporúčala detská lekárka pre moje vlastné dieťa. A je to uznávaná lekárka. Trochu bulváru ( pod ktorý sa asi náhodou podpisujú lekári ) :

Mladé zuby sú menej mineralizované ako trvalé, preto sú aj náchylnejšie na kazy. Nie každý vie, že existuje soľ, ktorá okrem jódu obsahuje aj fluór, samozrejme v kontrolovanej dávke. V niektorých arabských krajinách je fluór prítomný v pitnej vode, a to je hneď vidno na stave chrupu, ktorý je u ľudí z týchto končín takmer bez kazov.
Fluoridácia je potrebná v čase, keď sa zubná sklovina tvorí. Vtedy sa fluórové ióny zabudovávajú do skloviny tým, že prijmeme fluór.


http://detskechoroby.rodinka.sk/detske- ... az-u-deti/" onclick="window.open(this.href);return false;

K tomu dodám vlastný argument. Zubné pasty obsahujú fluór. Vieme kvôli čomu. Takže je logické, že kým si deti neumývajú zúbky pastou...lebo ich nemajú..ale už im rastú..tak im dobrý pediater odporučí fluór cez fluorizovanú soľ.
Presne to som napísal. Pre rodičov toto považujem za pridanú hodnotu. Ak je podľa teba v tele prebytok fluóru, prečo sa predáva tá jodidovaná + fluorizovaná soľ ?
davoo napísal:A b12 odkiaľ zoberieš ako fruitarián?
Davoo, prosím ťa, kto sa tu baví o fruitariánoch ?...preboha !!!
Frutariánstvo je prísna forma vegánstva, pri ktorej sa konzumujú výlučne iba plody rastlín. Frutariáni konzumujú ovocie, orechy a semená a žiadnu zeleninu, obilniny a živočíšne produkty.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Frutari%C3%A1nstvo" onclick="window.open(this.href);return false;

Znova opakujem. Ja sa tu nebavím ani o vegetariánstve, ani o vegánstve...ja som povedal, že odporúčam nejesť chémiu a odporúčam konzumovať čo najviac surovej listovej zeleniny a ovocia . Zdôrazňujem, že mi ide len o to , aby bola chémia vylučená zo stravy a listová zelenina a ovocie pridaná do stravy. Fruitariáni nekonzumujú žiadnu zeleninu !

Poďme k tomu vitamínu B12. Ja vitamín B12 beriem zo živočíšnej stravy. Ale aj keby som bol vegetarián...tak ho môžem brať z vajec, mlieka, syra, jogurtov... Ak ti ide len o to, že som vyhlásil, že rastlinná strava je bohatšia na vo vode rozpustné vitamíny..tak za tým si stojím. Je bohatšia, ale zároveň uznávam , že jedinou výnimkou z toho množstva vitamínov je B12 - kobalamín. V obsahu ani odporúčanej dávke B12 však nikto na svete nemá celkom jasno. Niektoré zdroje uvádzajú, že pri dlhodom vegetariánstve ( 6-7 rokov ) sa môže vyskytnúť problém. Iné, že sa môže tvoriť črevnou mikroflórou, a iné, že v staršom veku B12 črevo nevie vstrebať ani zo živočíšnej stravy. Je to výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. Je to jediný detail v ktorom si obohatil túto debatu.
davoo napísal: S tými tukami to tiež nie je úplne pravda. Neskôr vysvetlím, idem spať. Viem, že si prečítal dve knihy o Éčkach a fruitariánstve a cítiš sa ako budúci milionár, čo prečital Kiyosakiho, ale ono toho treba prečítať troška viac a hlavne nie bulvár.
No comment. Ráno je múdrejšie ako večer.

Spetr: prepáč, že som nereflektoval skôr. Súhlasím so všetkým, čo si napísal. Vidno, že miluješ a obdivuješ prírodu. Tak ako ja. Zvlásť súhlasím s tými divožijúcimi rastlinami a zvieratmi. Mäso diviny je úplne niečo iné ako mäso domácich zvierat. A mäso priemyselne kŕmených zvierat je iné ako mäso doma chovaných zvierat. Slnko, pohyb a zelená paša robí zázraky. Dokonca ani mäso chovných rýb sa nedá porovnať s mäsom voľne ulovených.

Neviem, či si čítal viac, ale tú chémiu som tu začal rozoberať, no ľudí to moc nezaujíma. Tak nepokračujem.
Bohovsky sa mi však zapáčila vaša relácia Peklo na talíři. Dal som tu nejaké videá:

http://www.mojevideo.sk/video/18e45/pek ... stiky.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.mojevideo.sk/video/14a90/pek ... _kava.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Keď budem mať čas, napíšem viac o tej surovej listovej zelenine. Testujem ju na sebe. Som nadšený a verím, že ako téma viac zaujme.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
spetr
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ne 26 08, 2007 12:47 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa spetr »

Oba jsme se shodli, pro celkový stav je důležitá psychika,pohyb čerstvá strava.. a je úžasné, že je to ucelený systém, nic nepůsobí izolovaně - vše se to propojuje a navzájem podmiňuje. Já mám vyzkoušené na sobě, že po delší době na takové stravě se zásadně zlepšuje nálada(psychický stav), člověk je více aktivní, má chuť se hýbat atd., přemýšlí jinak-pozitivně, to je pro mě důkaz správnosti této cesty. Takže, i když souhlasím s tím, že průmyslově pěstované ovoce, zelenina a živiny mají stále méně vitamínů, minerálů a živin( srovnávací tabulky jsou dostupné na mnoha stránkách), tak nejsem příznivcem neustálého užívání chemicky vyrobených vitamínů a minerálů, ale myslím, že to alespoň zpočátku člověku může pomoci - u těchto náhražek musí být logicky problém s jejich vstřebatelností a tím pádem využitím pro tělo. Myslím, že v posledních letech jsem pochopil, že zásadní vliv na zdravotní stav člověka má mysl( duše) - myšlenka(nápad, záměr) je vždy na prvním místě a teprve potom, její realizací se mění hmota. Je zajímavé, že v mladším věku jsem to vnímal přesně obráceně. Na základě tohoto přesvědčení jsem pochopil a plně věřím fungování breatharianství a chápu ho jako další vývojový stupeň existence člověka(vyžaduje ale totální a velmi těžkou změnu myšlení) ,i když chápu, že pro většinu je toto téma těžko stravitelné.
spetr
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ne 26 08, 2007 12:47 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa spetr »

Ještě k tomu co jsem napsal, nevím jestli jsem to neposunul někam jinam, ale z mého pohledu je to posun přirozeným směrem - tak se to děje i mém životě.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

k tomu jodu - skus celorocne zhanat tie potraviny co si tu vypisal a este si pozri co si napisal - zjest stvrt kila syra a zapit litrom mlieka? nesranduj a to fakt kazdy den?
JUGGLER napísal:Teraz si na Tebe zgustnem. Veľký omyl !
mas pravdu ze clovek nepotrebuje k svojej vyzive zivocisne produkty ale spomen aj druhu stranku mince, ak by si mal jest len vegetariansku stravu tak na to aby si naozaj dal telu to co potrebuje by si musel jest denne snad 50 druhov zeleniny a ovocia zo vsetkych kontinentov co dnes nerobi ani jeden vegetarian ani nikdy nebude
prekyslovanie organizmu - cital som o tom knihu a autorov tej knihy by mali zavriet, ta kniha a jej podobne znicili zivot zrejme uz tisicom ludi, na zaklade tychto bludov odmietlo klasicku liecbu rakoviny kopa ludi a potom sa priplazia o pol roka s trikrat zvacsenym nadorom spat k lekarovi, samozrejme minuli cele uspory na suplementy, to je tak ked lolo si precita nieco na internete a zisti ze rakovina sa da liect zeleninovymi stavami, sodou bikarbonou a MMS - zavriet a odtat ruky tymto trolom, k prekysleniu sa este vratim

prve co chcem napisat je ze som nepisal iba o mase ale o zivocisnych produktoch - hlavne vajcia, mliecne vyrobky a maso by som dal na tretie miesto, v tomto triu su vsetky mineraly co clovek potrebuje, vsetky vitaminy okrem vitaminu C ktory je najlepsie doplnat zeleninou a nejedna sa o nejake mega davky, vsetky tuky co clovek potrebuje ak pridame aj rybiu zlozku a aj vsetky aminokyseliny

tie aminokyseliny co si spominal - tie v rastlinach sa tiez nachadzaju vo forme bielkovin, nie je tam sama ta aminokyselina len tak ale je tam ako sucast bielkoviny a teda clovek musi rovnako pracne travit bielkoviny z rastlin ako aj bielkoviny z masa, podotykam ze napriklad bielkoviny z vajecneho bielka su najlahsie stravitelne bielkoviny vobec

to si kde nabral take tvrdenie ze esencialne aminokyseliny telo zo zivocisnej bielkoviny nedostane? to je blud jedna babka povedala proste klamstvo

stiepenie bielkoviny prebieha rovnako pri rastlinnych ako aj pri zivocisnych, ale treba dodat ze obsah aminokyselin je v zivocisnych podstatne vyvazenejsi, zatial co pri rastlinnych ked chces vyvazeny pomer aminokyselin musis jest x druhov zeleniny naraz, pripadne v jeden den, tym nechcem povedat ze je to nemozne ale pri zivocisnych ta takato vec nemusi trapit
teraz ti vysvetlim ako to funguje a je to rovnake pri zivocisnych bielkovinach ako aj pri rastlinnych - pride bielkovina do zaludka, uvolni sa enzym pepsin ktory pomaly rozlozi tieto bielkoviny na peptidy, dalsie enzymy a crevne bakterie rozlozia tieto peptidy na jednotlive aminokyseliny - crevne bakterie sa zapajaju hlavne pri nedostatocnom traveni v zaludku kvoli tomu ze skonzumovana bielkovina bola zmiesana so sacharidmi, vysledne aminokyseliny idu z creva do pecene, kde su distribuovane krvou do celeho tela a to take mnoztvo ake je potrebne, ak sa do pecene dostanu nejake aminokyseliny vo vacsom mnozstve ako je potrebne, musi tieto aminokyseliny zneskodnit - co je pomerne narocny chemicky prosces, pre pecen vsak nepredstavuje ziadny problem, z tychto prebytocnych aminokyselin vznika napriklad glukoza (glukoneogeneza), ketony a v konecnom dosledku aj tuky a mnohe dalsie latky, najvacsim strasiakom je vsak amoniak ktory vznika pri tychto procesoch - tem okamzite metabolizuje na kyselinu mocovu, tato sa filtruje oblickami

a sme pri prekysleni - hladinu kyseliny mocovej v krvi udrzuju oblicky a je to jedna z ich hlavnych uloh, na to boli stvorene a to aj robia - my im to mozeme ulahcit tym ze budeme pit dostatok vody a nebudeme konzumavat zbytocne velke mnozstvo bielkovin - hranica sa udava okolo 100g na den ale zivot jasne ukazuje ze ta hranica je podstatne vyssie a to niekde okolo 300 g na den, podotykam ze uplne rovnaky ucinok a princip maju rastlinne ako aj zivocisne bielkoviny, v pripade ze hladina kys. mocovej sa v krvi zvysi, musi telo okamzite zasiahnut tym ze do krvi uvolni rozne soli hlavne draselne a vapenate na to aby sa udrzala hranica PH ktora je zvotne dolezita pre krv, tento system funguje kazdu sekundu, ak su v krvi naopak v prevahe tieto mineraly musia sa filtrovat znova oblickami - toto byva hlavne u striktnych vegetarianov ze maju zbytocny nadbytok mineralov

a keby niekto chcel tento princip oklamat ze jednoducho bude jest absolutne minimum bielkovin tak nema sancu - telo ma svoje potreby co sa tyka aminokyselin a teda ked ich nema zo stravy vyberie si ich zo svojich zasob - hlavne zo svaloviny - nasledne sa takto ziskane aminokyseliny spracuvaju rovnako a tiez pri nich vznika kys. mocova, takze kolobeh pokracuje

spominas tu alergie - najzanmejsia alergia na bielkovinu je na rastlinnu bielkovinu a to lepok, este som nepocul o alergii na maso alebo vajcia, co sa tyka mlieka tam je alergia na laktozu co je sacharid, a to nie je iba lepok rastlinne bielkoviny su clekovo tazsie stravitelne ako zivocisne aj ked ten rozdiel nie je az taky velky a tych druhov bielkovin je strasne mnozstvo ale ked neveris skus zjest vacsie mnozstvo nedovarenej fazule len tak bez chleba

pisal si tu nieco o vlaknine - creva potrebuju pre svoje fungovanie vlakninu avsak sa jedna o pomerne male mnozstvo - tu si treba uvedomit ze vacsinu objemu stolice tvoria odumrete crevne bakterie a nie vlaknina, preto ak chces dobre travenie podporuj hlavne bakterie a to tak ze budes konzumovat napriklad jogurty alebo ine fermentovane potraviny, vlaknina je skor ako doplnok

no a este omega 3 a omega 6 - potreba tychto mastnych kyselin je takato - omoega 3 je okolo 2 gramov a omega 6 je okolo 5 gramov denne - taketo pidi mnozstva dosiahnes bez problemov konzumaciou vajec a mliecnych vyrobkov a to nehovorim este o rybacine
najprv sa mi to nezdalo ale ked som sa na jednom fore pytal na tuto vec dosla mi takato odpoved
Zdravím!
Omega-3 existuje vo viacerých formách. To, čo ľudské telo nepostrádateľne potrebuje, je nasýtená mastná kyselina živočíšneho pôvodu, s názvom- dokozahexaénová kyselina (DHA). Rastlinnú omegu-3, t.j. alfa-linolénovú kyselinu, ľudské telo vie premeniť na živočíšnu omegu-3 (DHA)len v malom percentuálnom množstve.
Nenechajte sa pomýliť, keď rastlinnú alfa-linolénovú kyselinu predávajú ako omegu-3 ( napr. ľanový olej).
z toho jasne vyplyva ze telo skor potrebuje zivocisnu omegu 3 ale ked zozeries vacsie mnozstvo orieskov ako si mozes precitat nieco sa pretvori aj na potrebnu DHA

mrkva - vnat z mrkvy som ochutnal len raz - jedlo ked mi nechuti nezvyknem vypluvat ale toto som vyplul velmi rychlo
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kiikino:

Včera som strávil dosť času odpovedami a vypravdovaním sa s Davom...neviem či si to čítal.
Dnes sa mám opäť vraciať k Jódu? Veď ho máme dosť v jodidovanej, alebo morskej soli...tak načo s tým strácať čas ?Okrem toho som vysvetlil, že nie som vegetariám, vegán, ani fruitarián. Ani nikdy nebudem. Týmto smerom sa debata nemala uberať...

Odprednášal si tu kopu teórie ako by to malo fungovať. OK. Som atestovaný doktor medicíny...zrejme sme obaja od fachu... Len ja by som musel sfúknuť prach zo skrípt a zopakovať si všetko znova, aby sme sa tu mohli baviť o detailoch... Jednak sú to dosť nezáživné veci, jednak som už pár rokov mimo...ale povedzme si úprimne - v medicínskej praxi nefunguje všetko tak ako sa človek učí. Človek toho ešte dosť nevie. Kopu vecí si bohorovne zdôvodňujeme a potom príde nový objav a všetko je naopak. A o pár rokov to nie je ani tak, ani naopak, ale pravda je niekde uprostred. Biochémia nie je to isté ako chémia. Máme kopu diagnóz, ktoré nevieme liečiť, dokonca nemáme ani šajnu čo ich spôsobuje. Ale o tom tu nechcem písať... dokelu, zase strácam čas.

Ospravedlňujem sa ti, že som bol v diskusii taký ostrý. Tým som ťa zrejme vyprovokoval. Ja mám taký zvláštny arogantný štýl, ale každý kto ma pozná osobne vie, že som dobrák od kosti... citlivý a milý človek. :cry: :oops: :roll:

OK. Vedel si, že šimpanz je na 99,4% geneticky zhodný s človekom a má aj rovnaké krvné skupiny? Je to v podstate človek, ale 50% jeho stravy je ovocie, 40% listy a kvety a iba malé % tvorí dužina, kôra, semienka, hmyz. Odkial kua berie jód a B12? Je to len básnicka otázka. Detail, ktorý nás nemusí zaujímať... Ten rozdiel v strave ale hej..

Alebo taká krava. Celý deň sa pasie na zelenej lúke, požiera rastliny. A má z toho krásne svaly, ktoré človek konzumuje ako hovädzinu, aby si dodal proteíny. A ako bonus tá krava vyprodukuje ešte 30 litrov mlieka denne , ktoré pijeme a robíme z neho maslo, jogurty a pod. Prečo? Aby sme dostali do svojho tela ďalšie proteíny a látky, ktoré údajne nie sú v rastlinách.

OK. Dnes som chcel písať o iných veciach. Dúfam, že sa k tomu dostanem zajtra.

Dávam Ti návrh. Ja zajtra – pozajtra niečo popíšem o listovej zelenine – mojom novom objave. Ty sa na to pozri z nadhľadu. Neriešme detaily. Ak ťa to zaujme, môžeš si potom k tomu kúpiť knihu, kde sa mnoho vysvetluje aj z medicínskeho hľadiska. Aj tam bude treba brať veci z nadhľadu. Detaily nie sú dôležité. Dôležité sú princípy, fakty, výsledky.
Bol by som rád keby si sa potom k tomu všetkému vyjadril. Keď nie, tak nie. Sranda je, že ja tie veci teraz testujem na sebe a ústne posúvam - prednostne medzi lekárov. A odozva je fajn.

Dobrú noc.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tak konečne sa mi to podarilo! Napísal som článok o listovej zelenine. Považujem za dôležité...založil som kvôli tomu osobitnú tému: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =19&t=4739" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nebezpečný E952 zabíja: V USA ho zakázali, u nás ho pijeme ďalej!

Túto látku už zakázali v USA, Nórsku, ale aj vo veľkej Británii. V Európskej únii, a teda aj u nás a v Čechách, je však toto éčko povolené.

http://www.topky.sk/cl/13/1368893/Nebez ... eme-dalej-" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. Tipujem, že prídu sráči a povedia. Éčka sú OK. Veď aj vitamín C je éčko....

P. S2: . Mimochodom, prognóza je taká, že jedna tretina zo súčasnej generácie tíneďžerov bude mať v dospelosti cukrovku. Nemenovaná nemecká firma buduje novú továreň na výrobu inzulínu, aby pokryla zvýšený dopyt v rámci tejto, ako oni sami nazývajú EPIDÉMIE CUKROVKY. Smutné....ale realita. Keď neskapú na rakovinu, infarkt, alebo mŕtvicu, tak si aspoň denne budú pichať inzulín... A k tomu jedna dobrá správa: možno pichať už nie...vyvíja sa inhalátor inzulínu. Nech žije farmakologicky a potravinársky priemysel !
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Nebezpečný E952 zabíja: V USA ho zakázali, u nás ho pijeme ďalej!

Túto látku už zakázali v USA, Nórsku, ale aj vo veľkej Británii. V Európskej únii, a teda aj u nás a v Čechách, je však toto éčko povolené.
Pripomina mi to situaciu s azbestom koncom 80-tych rokov.
Azbest uz bol vtedy na zapade zakazany, ale my sme ho na stavbach pouzivali dalej.
Tak isto neviem pochopit, ako este mozu zubari pouzivat amalganove plomby. Hlavnou zlozkou amalganu je ortut, ktoru uz nemozeme pouzivat ani v teplomeroch, ani tlakomeroch, ale do zubov sa dava veselo dalej.
Argument, ze v plombe je ortut viazana a preto sa nevylucuje, sa mi vidi nedostatocny, nakolko udajne kazdy zubar musi mat specialnu cisticku odpadu, ktora separuje odvrtany amalgan, aby sa nezamorilo zivotne prostredie. Avsak v zuboch nikomu nevadi...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:Tak isto neviem pochopit, ako este mozu zubari pouzivat amalganove plomby. Hlavnou zlozkou amalganu je ortut, ktoru uz nemozeme pouzivat ani v teplomeroch, ani tlakomeroch, ale do zubov sa dava veselo dalej.
Argument, ze v plombe je ortut viazana a preto sa nevylucuje, sa mi vidi nedostatocny, nakolko udajne kazdy zubar musi mat specialnu cisticku odpadu, ktora separuje odvrtany amalgan, aby sa nezamorilo zivotne prostredie. Avsak v zuboch nikomu nevadi...
Lepšie plomby ako amalgánové ešte nevymysleli. Vydržia 15-20 rokov a výborne držia v extrémnej žuvacej záťaži.
Nové amalgánové plomby ortuť neuvoľňujú. Takže z estetického hľadiska sa biele plomby hodia tam kde ich vidno a amalgánové tam kde treba výdrž. Ešte sa mi zdá, ale nie som si istý, že amalgánovú hradí poisťovňa a za bielu sa pripláca. Takže pre zubárov je asi lepší biznis biela.

Ale nedivil by som sa keby ich v EU zakázali. Ohrozenie zdravia, či životného prostredia tu je. Napríklad ked sa plomba uvolní ...alebo po smrti, ked sa telo rozloží, alebo je spálené.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Lepšie plomby ako amalgánové ešte nevymysleli. Vydržia 15-20 rokov a výborne držia v extrémnej žuvacej záťaži.
Mam v stolickach biele plomby od roku 2001 a nie su s nimi ziadne problemy.Problemy su s uchytenim zubov, ale tu mam pocit, ze ak chceme zuby nasilu udrzat, ideme proti evolucii.Zvierata nemaju zubarov a zuby im postupne ako starnu vypadavaju...preco by mal byt clovek vynimka? (Napr. vek kona zhruba zistis podla toho, ktore zuby uz nema :) )
Nové amalgánové plomby ortuť neuvoľňujú.

A stare uvolnovali :) , zaujimave, ze to moja zubarka v 2001 roku nevedela a musel som ju vymenit zaroven s amalganovymi plombami z 80-tych rokov, nakolko mi ich odmietla vymenit. Uz vtedy boli amalganove plomby zakazane v niektorych statoch(pamatam si Svedsko-hoci zubarka tvrdila, ze len tehotnym zenam ich nedavali-neviem ,neskumal som)
Takže z estetického hľadiska sa biele plomby hodia tam kde ich vidno a amalgánové tam kde treba výdrž. Ešte sa mi zdá, ale nie som si istý, že amalgánovú hradí poisťovňa a za bielu sa pripláca. Takže pre zubárov je asi lepší biznis biela.
Ak by som ti napisal, akych chronickych problemov(ktore mimochodom ma mozno stvrtina populacie-hlavne mladej) som sa po vymene amalganovych plomb zbavil, mozno by vela ludi skusilo vymenit plomby. Nakolko to mam vyskusane len na sebe, tak to nie je ziadna statsticka vzorka a nechcem to tu verejne napisat. Moze to byt len nahoda, ze rok po vymene plomb sa tazkosti zmiernili o 90%.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa davoo »

Ja som ďalší prípad, čo si odskúšal túto bezpečnosť amalgámu na vlastnej koži a mal som tie najnovšie "super bezpečné, čo nič neuvoľňujú" len 5 rokov cca... Môžeš si ma pridať do vzorky. Jugglerovi nič nevysvetlíš, je mu to povedala detská doktorka, že to tak je a hotovo! Normálny zubár ti do papule dnes amalgám nedá, len keď si ho vyslovene vyžiadaš.

http://www.amazon.com/Amalgam-Illness-D ... am+illness" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

davoo napísal: Môžeš si ma pridať do vzorky. Jugglerovi nič nevysvetlíš, je mu to povedala detská doktorka, že to tak je a hotovo!
Debatuješ ako primitív. Ja len prezentujem svoj názor a moje informácie. Mám v rodine dve zubné lekárky. Ja som nespochybnil, že amalgám nemôže škodiť...len som napísal, že kvalitnejšie plomby do zadných, namáhaných zubov zatial ešte nevymysleli.
davoo napísal: Normálny zubár ti do papule dnes amalgám nedá, len keď si ho vyslovene vyžiadaš.
S tým som sa nestretol. Lekári dobre vedia, že kompozit sa v niektorých prípadoch nehodí. A buď to pacientovi vysvetlia a dajú mu na výber..alebo mu tam drbnú kompozit , zinkasujú príplatok a onedlho ho majú späť, že mu plomba praskla.

Čo sa týka výdrže, tak to nie je o tom, či mne alebo tebe nejaká plomba vydržala. Mne vypadol amalgám po troch dňoch a mám biely komposit, ktorý vydržal 15 rokov...to ale neznamená , že toto je objektívna pravda. Proste na to sú štatistiky a tie robia lekári, čo s tým pracujú.

Ja nič netvrdím, že je to tak a hotovo! Mám rád konštruktívnu debatu. Argumenty, fakty, informácie.

Argument typu,, zosral som sa z mlieka, takže mlieko je škodlivé,, u mňa neobstojí. Zaujalo ma to, čo napísal Jogo, ale nakoniec nenapísal nič, takže je to lem ,,KEBY NEBOLO KEBY,,...Ak by som ti napisal, akych chronickych problemov(ktore mimochodom ma mozno stvrtina populacie-hlavne mladej) som sa po vymene amalganovych plomb zbavil, mozno by vela ludi skusilo vymenit plomby. Nakolko to mam vyskusane len na sebe, tak to nie je ziadna statsticka vzorka a nechcem to tu verejne napisat. Moze to byt len nahoda, ze rok po vymene plomb sa tazkosti zmiernili o 90%.

Ak ma tu chce niekto o niečom presvedťiť, tak nemôže robiť definitívne závery na základe jednej subjektívnej skúsenosti...treba mať relevantné informácie, či argumenty.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Európska únia zvažuje zákaz alebo obmedzenie používania amalgámu v stomatológii. Dôvodom je zvýšený únik ortuti v krematóriách pri spaľovaní tiel. Z amalgámových zubných plomb sa tiež vylučuje do organizmu ortuť, ktorá je vo väčších množstvách pre človeka nebezpečná. Obavy z ohrozenia ľudského zdravia však podľa prednostky I. Stomatologickej kliniky Fakultnej nemocnice L. Pasteura prof. MUDr. Nedy Markovskej, CSc. nie sú namieste. Amalgámová zubná plomba nepredstavuje pre ľudské zdravie vážnejšie riziko.

„Napriek zlej povesti amalgámu, používanie moderných amalgámových zubných plomb neohrozuje markantne ľudské zdravie. Vážnejšie problémy môžu vzniknúť iba u ľudí, ktorí na túto látku reagujú citlivo, pretože sú alergickí na niektoré kovy, ktoré plomba obsahuje. Toxicita prichádza do úvahy u ľudí s dokázanou precitlivenosťou na ortuť a iné kovy, dôležité je aj bezprostredné vyleštenie výplne po ošetrení,“ hovorí prof. MUDr. Neda Markovská, CSc., podľa ktorej sa amalgámové zubné plomby neustále skvalitňujú.

Cieľom inovácie je nielen zlepšovanie ich úžitkových vlastností, ale i hľadisko uvoľňovania ortuti z amalgámu. Moderný amalgám bez G2-fázy ma väčšiu tlakovú odolnosť, je stabilnejší proti korózii a neuvoľňuje ortuť. Výplne z takéhoto amalgámu sú pevnejšie, nemajú toľko sekundárnych kazov, nekorodujú a vydržia dlhšie – niekedy aj vyše 20 rokov.

„Je snahou znižovať postupne spotrebu amalgámu, no pre jeho používanie hovoria jeho vlastnosti. V prvom rade je to relatívne kvalitný a ekonomický dostupný materiál na bežné praktické použitie. Má dobré úžitkové vlastnosti, ako je pevnosť, odolnosť, trvanlivosť, manipulácia, modelácia a spracovateľnosť. No a v neposlednom rade kompozitné materiály – svetlom tuhnúce (takzvané biele plomby) ako plastické výplne nie sú zatiaľ schopné úplne nahradiť v niektorých indikáciách kvalitný strieborný amalgám. Hlavne na stoličkách - miestach plne zaťažených žuvacím tlakom – nemáme za amalgám vyhovujúcu náhradu,“ vysvetľuje prednostka I. Stomatologickej kliniky FN L. Pasteura.

V súčasnom období sa podľa jej slov pôvodný konvenčný amalgám u nás už eliminoval. Nie je vôbec dostupný na našom trhu, pretože bol nahradený moderným amalgámom bez fázy gama 2. Napriek tomu, že je relatívne neškodný, odporúča sa obmedziť alebo vylúčiť jeho použitie u tehotných a dojčiacich žien a u detí predškolského veku.

http://www.unlp.sk/index.php?option=com ... &Itemid=93" onclick="window.open(this.href);return false;

ČO DLHŠIE VYDRŽÍ
Amalgámové výplne pôsobia na baktérie v ústnej dutine deštruktívne, biela plomba, naopak, ich priam priťahuje a zvýšené bakteriálne osídlenie najmä pri slabej hygiene môže spôsobovať veľa komplikácií. Biele plomby majú nezastupiteľné miesto v prednej časti chrupu, sú vhodné najmä z estetického hľadiska. V zadnom úseku chrupu, kde je zvýšený žuvací tlak, je ich životnosť asi tri roky, kým životnosť amalgámu môže byť desať i viac rokov. Ak porovnáme finančnú náročnosť amalgámu a bielych výplní, ktoré sú zložené zo živice a granuliek skla, amalgám je podstatne lacnejší. Žiaden stomatológ nevytvorí dokonalé výplne z bielych plomb, ak má človek príliš veľké kazy, zuby si neumýva, trpí zápalmi ďasien a parodontitídou.

Amalgámová zubná výplň už dlhé roky vyvoláva rôzne podozrenia. Posledná nemecká štúdia jej škodlivosť síce nepotvrdila, ale ju ani nevyvracia.


O amalgámovej zubnej výplni (zmesi kovov a ortuti ) už roky kolujú rôzne chýry. Napríklad, že spôsobuje únavu, nervozitu, bolesti hlavy, nervové poškodenia a že môže prispievať aj k obávanej Alzheimerovej chorobe. Vedú sa tiež diskusie o spojení medzi amalgámom, tehotenstvom a detskými vývojovými poruchami. Avšak odborníci, ktorí amalgám priamo odmietajú, sú zatiaľ v menšine. Väčšina odborníkov má k amalgámu takpovediac tolerantný postoj, ale sú aj takí, ktorí tento materiál stále uprednostňujú pred inými, novodobejšími výplňami.

Posledná, pomerne rozsiahla nemecká štúdia, ktorá sa rozhodla vniesť svetlo do tmy plnej tápania, však toho veľa nezmenila. Jej závery takmer nič nepotvrdzujú ani nevyvracajú, a tak sa zdá, že konečné rozhodnutie, či amalgám akceptovať, alebo nie, zostáva na individuálnom zvážení a zmysle pre prevenciu.

V rámci uvedenej štúdie, ktorá trvala 12 rokov, vedci z Technickej univerzity v Mníchove sledovali stav chrupu a zdravotné problémy približne 5 000 ľudí vo veku od 21 do 60 rokov. Výsledok? „Neobjavila sa žiadna nápadná súvislosť medzi výskytom respektíve intenzitou určitých symptómov a počtom amalgámových výplní,“ vyhlásil Wolfgang Weidenhammer z participujúceho Centra pre výskum prírodného liečiteľstva na Technickej univerzite v Mníchove. Podľa ďalších expertov však takéto závery nie sú dôvodom k spokojnosti a neznamenajú, že zdravotné ťažkosti niektorých pacientov nemajú spojitosť práve s amalgámom.

Ani vedľajšia menšia štúdia, ktorá skúmala efekt odstránenia amalgámových zubných výplní u dospelých jedincov neviedla k jednoznačnejšiemu výsledku. „V uvedenej skupine pacientov sa zdravotné problémy upravili rovnako ako v druhej skupine, ktorá ‚iba‘ dodržiavala pravidlá zdravej životosprávy,“ povedal Wolfgang Weidenhammer pre časopis Fit For Fun.

Vyzerá to tak, že posledná nemecká štúdia deliacu čiaru medzi odborníkmi, ktorí sú za a ktorí sú proti amalgámu, nikam neposunula a definitívnejšie poznatky o možných rizikách amalgámových zubných výplní sú v nedohľadne. „Dostatočné dôkazy, ktoré by spájali amalgám so sklerózou multiplex, Alzheimerovou chorobou alebo Parkinsonovou chorobou zatiaľ neexistujú,“ povedal riaditeľ zubnej polikliniky pri Münsterskej univerzite; tvrdiac, že nenachádza žiadny dôvod na výmenu amalgámových výplní. Výnimkou sú podľa jeho názoru len tehotné ženy a pacienti, ktorí reagujú alergicky alebo majú obmedzenú funkciu obličiek. Avšak hygienik a dlhoročný spolupracovník Univerzity vo Freiburgu Joachim Mutter je opačného názoru a tvrdí, že preukázaná nie je ani bezpečnosť amalgámu a väčšina štúdií spája tento materiál len s bezprostrednými ochoreniami, pretože inak by ho museli zakázať; tak ako to urobili alebo plánujú urobiť škandinávske krajiny.

Táto názorová nejednotnosť odborníkov môže – aj podľa nich samotných – pôsobiť na pacientov značne dezorientujúco, no v konečnom dôsledku má istú výpovednú hodnotu. Minimálne naznačuje akúsi strednú cestu: ak už nie funkčné amalgámové výplne čo najskôr vymeniť, tak aspoň ich počet v budúcnosti nezvyšovať. Väčšina odborníkov sa, našťastie, zhoduje na tom, že najnovšie výplňové materiály sú skoro také trvanlivé ako amalgám.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

Juggler: Vyborny clanok. Zide sa mi na buduci mesiac, lebo nam prisla nova zubarka a mam pocit, ze ma s nou zase caka boj kvoli amalganu... :)

Preco som nenapisal viac?
Nuz...pamatam si, ake to bolo tazke (a riskantne) rozhodnutie, ked som sa v 2001 roku rozhodol vymenit tie plomby pod tlakom zhorsujucej sa chronickej choroby.
Dokonca v casoch, ked som o danej problematike zbieral informacie,mi jedna zakaznicka(profesorka na zubnej katedre) povedala, ze jej dcere vymenila amalganove plomby za biele a potom ich musela vymenit znova za amalganove, lebo jej pod bielymi odumierali zuby.
Zaujimave bolo, ze pod vsetkymi amalganovymi plombami mi pri vymene zistili, ze mam hlboke kazy.Boli take hlboke, ze sa ma zubarka stale pytala, ci citim, ako mi vrta, lebo mala podozrenie, ze su mrtve.Nic som necitil(mam asi znizenu citlivost na bolest pri zubnych zakrokoch), ale tvaril som sa, ze ma to boli, ked vrta.
Ak chces vediet viac o dovodoch vymeny, precitaj si Jonasove knihy(napisal ich asi 10 - prva bola Krizovka zivota).
Mozno, ked niekedy budem mat naladu hladat ten odsek o vymene amalganu, tak ho tu sem opisem.
Vidis, ako sa odbornici nevedia na zaklade statistik dohodnut na skodlivosti amalganu, co uz tu mozem dokazat ja?
Resp.keby sa mi podarilo dokazat len cast tvrdeni prirodnej mediciny, tak by ma Nobelova cena neminula. :)
Mam pocit, ze odbornici statistiky vyhodnocuju podla toho, kto ich vyskum plati.

P.S: Trading ma naucil, ze jeden uspesny obchod nic neznamena. To iste plati o chorobach. Jeden vylieceny pacient publikovany po vylieceni nic neznamena, nech mal akukolvek chorobu a pouzil akykolvek liecebny postup. Dolezite su statistiky, ale ako vieme, pozname tri druhy klamstiev: Velke klamstvo, male klamstvo a matematicku statistiku. :)


P.P.S: A zase pridem neskoro do prace kvoli tymto debatam. :D
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Dana »

Zdá sa, že fotokompozit nie je o nič lepší ako amalgám

„Za prvé se jedná o poměrně toxický materiál, o čemž se v laické veřejnosti nemluví. Ale my z praxe známe, že použití fotokompozitu s sebou nese riziko, že zub odumře, proto jej svým klientům nedoporučuji. Na rozdíl od amalgámu, který je složen z kovů přirozeně se vyskytujících v přírodě, je fotokompozit, tedy umělá pryskyřice , od přírodních materiálů velmi vzdálen, je to umělá, organická sloučenina.“

http://www.najimseazhubnu.cz/mudr-prokes-raw/" onclick="window.open(this.href);return false;
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal: P.P.S: A zase pridem neskoro do prace kvoli tymto debatam. :D
Radsej som do tej roboty nemal ist. Zas som chcel niekomu pomoct, kto si to nezasluzi, lebo sa vobec neriadil mojou radou. Asi pred polrokom som ich na to upozornil a teraz som si to zas musel odstresovat ja den pred kolaudaciou.
Proste prerabaju budovu po poschodiach a nechavaju staru hlinikovu instalaciu a chcu ju prerobit podla novych priecok. Uz pred pol rokom som im to prerabal a riaditelku na to upozornil, ze je to nezmysel a budu s tym mat v buducnosti len problemy a dalsie poschodie urobili zas tak isto. :? A stary hlinik sa kazdu chvilu ulamuje a ulamuje a oni uz maju vsetko vybielene a uz len upratuju a upratuju a ja im tam s partiou sekam a sekam... :(
Ale k amalganu:
Jozef Jonas v knihe Tajenky zivota na strane 67 pise:
Napriklad podla profesora Frice Gassera sa amalgan podiela na vzniku zapalu duhovky,poruchy zraku,chronickych ekzemov,generalizovanych i lokalnych "kopriviek",poruch srdecneho rytmu,zaludocnych krcov,unavy,depresii,nervozity,poruch spanku,bolesti hlavy.
Doktor Thompsen v roku 1986 uvadza na zaklade amalganu vznik tresu pri chronickej otrave ortutou,poruchy spanku,znizenej chute k jedlu,zvysenej unavy,nervozity,zvysenej drazdivosti ci naopak deprese,niektorych angin, zanetu dutin,rymy,migreny,aftu v ustech,praskajucich koutku,zavrate,astmoidnych potizi,zanetu strev,potizi s klouby.

Zacal som slovensky a skoncil cesky, uz sa mi to nechcelo prekladat. :)

Neviem ake studie citovany profesor a doktor robil, ale vycet tychto potiazi je dostatocne odstrasujuci.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jogo: OK, ale ten doktor to uvádza v roku 1986 a to bol ten starý amalgán s ktorého sa uvolnovala ortut.
Na webe nájdeš viac sťažností, ale väčšinou ide o ľudí, ktorým nadrbali v minulosti do úst kopec plomb - často už v detskom veku. Aj teraz sa uvádza, že niektorí ľudia sú na na to precitlivelí.
Podľa toho čo píšeš, u teba šlo o šlendriánsku prácu s chronickými zápalmi, ked ti následne poodumierali zuby.
Zubár by mal najprv kaz vyvŕtať a dobre prečistiť. Následne sa dáva liečivá vložka ( taká mäkšia biela ) a až keď sa zápal celkovo prelieči, až potom možno zub uzavrieť plombou. Správne by mal lekár pri každom hlbšom kaze trvať na rontgenovom snímku. Ďalej kopa lekárov ani dnes nedokáže vyčistiť nervový kanálik - vybrať nerv, vydenzifikovať to a snímkom sa uistiť , že tam nič neostane a to až po hrot koreňa ! To sa dá monitorovať priamo pri čistení, alebo by sa mal opetovne robit rentgen. Kolko lekárov je však vybavených na monitorovanie, alebo má aspoň vlastný rontgen? A pospomínaj, kolko krát ti bola bola hlboká plomba robená na viac náštev? Na jeden raz by sa mali robiť len malé kazy, ktoré nebolia, alebo vypadnuté plomby, kde ešte nie je zápal. Tak skúsme pospomínať, ktorý lekár sa s našími zubmi v minulosti poctivo babral... Teraz je to už lepšie. Už je to biznis.

Som rád, že sa ozvala Danka, lebo ja mám podobné skúsenosti s fotokompozitmi. Pri amalgáne sa bacily nechytajú, ale pod kompositom musí byť zub sakramentsky dobre ošetrený. A po čase biela plomba, keďže nemá také dobré vlastnosti ( napr. roztiažnosť pri zmene teploty) až tak dobre netesní... Samozrejme, kto by dnes chcel aby mu úsmev kazili amalgánové plomby... ja na všetko čo vidno chcem bielu, a na všetko kde sa hodí amalgám súhlasím s amalgánom. Mám tri amalgánové plomby a nemám žiadne problémy.

Keď už o tom kecáme, tak po dlhodobom pobyte v Amerike som mal pekne rozdrbané zuby ( kazy, paradentóza, krvácanie). Súviselo to zo stravou, lebo ja si zuby celý život pravidelne čistím. Keď som prešiel na kvalitnejšiu stravu, stav sa zlepšil. Keď som začal používať kvalitnejšiu pastu ( Lacalut activ ) a ústnu vodu (Listerine ) 1 x výplach na noc - odvtedy nepribudol ani jeden nový kaz ( možno aj 10 rokov! ). No a samozrejme, odporúčam aj zubné nite, alebo také špáradlové kefky ( to som ja nahradil špeciálnymi plastovými špáradlami made in USA ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

To zas bude dlhe pisanie :)
Mne asi zuby neodumreli, len menej citim bolest a to aj ked mi cistia zubny kamen a vlastne ihlou pichaju do dasna okolo zubov. Tento zakrok mi nerobi ziadne problemy, hoci niektori sa na to velmi stazuju, ako to boli.
Mam dva odumrete zuby a prejavilo sa to vytrvalym hnisanim cez dasno a vyliecilo sa to az vycistenim kanalikov zuba.
Slendrianska praca...moze byt. Totizto na strednej skole sme mali zubarku rusku, ktora spoluziacke dokazala vytrhnut naraz styri zuby a spoluziakovi vytrhnut zub len preto, ze si myslela, ze simuluje a chce sa uliat zo skoly.
Na vyske to bolo cosi podobne, tak uz od strednej skoly som chodil zuby plombovat k "ucniciam", tj studentkam mediciny, ktore mali prax vo fakultnej nemocnici pod vedenim skusenej zubarky. Mozno tie medicky este nevedeli dobre robit plomby aj ked sa ako snazili.

Vacsina tychto plomb drala az do 2001 roku. Ked mi kamaratka-zubarka menila tie plomby za biele, tak som jej ukazal knihu dr. Jonasa Alergie str. 71, kde je popisany postup, ako to urobit. Cize plomba sa vyvrtala a dala sa tam na mesiac vlozka, aby vysala co najviac amalganu az potom sa dala definitivna biela plomba. Cize su urobene poctivo a tie dva mrtve zuby som s nimi chodil tolkokrat k zubarke, az mi to bolo neprijemne stale odchadzat z prace.

Ja nespochybnujem, ze amalgan moze mat lepsie mechanicke vlastnosti ako biela plomba aj mozno nici bacily v ustach(mozno aj tie prospesne, ktore potrebujeme? :) ).
Aj PVC elektricky kabel ma ovela lepsie mechanicke vlastnosti ako kable bez chloru a napriek tomu sa postupne zacinaju PVC kable nahradzovat inymi kablami, lebo ekologia a pri poziari ta PVC kabel zadusi ovela rychlejsie ako iny kabel. U azbestu je to podobne.-nahradu ho uplne nenahradia, v urcitom smere ma lepsie vlastnosti, ale to neznamena, ze ho treba pouzivat.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Mám tri amalgánové plomby a nemám žiadne problémy.

Keď už o tom kecáme, tak po dlhodobom pobyte v Amerike som mal pekne rozdrbané zuby ( kazy, paradentóza, krvácanie). Súviselo to zo stravou, lebo ja si zuby celý život pravidelne čistím. Keď som prešiel na kvalitnejšiu stravu, stav sa zlepšil. Keď som začal používať kvalitnejšiu pastu ( Lacalut activ ) a ústnu vodu (Listerine ) 1 x výplach na noc - odvtedy nepribudol ani jeden nový kaz ( možno aj 10 rokov! ). No a samozrejme, odporúčam aj zubné nite, alebo také špáradlové kefky ( to som ja nahradil špeciálnymi plastovými špáradlami made in USA ).
Problemy mas(mal si) napr. so zaludkom a mozno to zhorsoval prave amalgan, ved medzi chorobami hore od tych dvoch doktorov sa spominali zaludocne krce, nechutenstvo ap.
Ja som mal amalganovych plomb asi 12. Vymena trvala cely rok za biele plomby.(kazdy mesiac sa jeden odvrtal a jeden definitivne zaplomboval.
Inac o zuby sa staram presne tak ako ty(lakalut aktiv,sparadlove kefky, sem tam listerine) a kazy nemam-nemal som tiez asi 10 rokov.
Az toho roku mi nasli dva a mam podozrenie na ultrazvuk, ktorym mi prvykrat odstranovali zubny kamen pred 2 rokmi, ale to je ciste moja sukromna domnienka a nikde som nic o tom necital.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

no pani citam tu vasu diskusiu uz par dni a najprv vam popisem moj pribeh jedneho zuba
raz na zaciatku vikendu ma zacal boliet zub - stolicka - zubna pohotovost na druhom konci republiky a tak som cakal az do pondelka a siel som k zubarke - spal som asi 2 hodiny denne - ona rozvrtala, dala vlozku a poslala ma domov s tym ze mam dojst o mesiac ze to je len docasna plomba - bolest ustupila asi na den a zacalo boliet znova reku pockam - potom dosiel sviatok a vikend znova dostupnost zubnej pohotovosti = 0 , nejakym zazrakom to prestalo boliet na konci dalsieho vikendu tak som uz zubarke nesiel
po tomto zazitku som sa rozhodol ze uz nikdy ziadne plomby, proste zub pojde von a nic ma uz nezaujima
po tom mesiaci som si dal bielu plombu z toho kompozitu kvoli estetickym dovodom aj ked sa jedna o stolicku, toxicitu ani nic podobne som vobec neriesil. zubarka mi sice chcela dat amalgan ale nejak moc ma neprehovarala a tak mam teraz bielu plombu
v poslednych asi 3 tyzdnoch ma naozaj mierne tento zub boli resp dasno v jeho okoli presne to neviem, ak vytvorim v ustach podtlak hned mi krvaca, niekedy z neho citim zlu pachut a aj smradok som uz zacitil, no to je jedno v najblizsich tyzdnoch si tento zub dam vytrhnut a verim ze uz bude klud, predpokladam ze do 10 rokov pojde von este jeden a snad ostatne vydrzia
co sa tyka prednych zubov, tie si v pripade kazu trhat nebudem alebo skor neviem co s nimi. pokial to ale bude niekedy v sestdesiatkle alebo v patdesiatke tak to bude v podstate jedno

tolko moj pribeh a teraz z ineho sudka

na jednej stranke bol vyborny clanok o zuboch (bohuzial stranka uz neexistuje), ja sem skusim napisat nieco co som si z toho zapamatal - takze podla nich sa zub dokaze zahojit sam a aj kaz zarastie a staci na to strava bohata na vitamin D, spominali tam nejaky kmen z juznej ameriky ktori si brusili zuby do spica a nemali ziadny problem, vsetko to bolo podlozene z vyskumu z tridsiatych rokov minuleho storocia v US, nakoniec tam bolo odporucanie jest jedla s vysokym obsahom vit. D napr. trescia pecen a pod.
podla mojho nazoru vsak toto zrejme nie je mozne lebo predpokladam ze na zahojenie kazu by musel byt tento kaz totalne cisty co v podstate nie je mozne
pokial by ludia nejedli tolko sacharidov, problemov so zubami a dasnami by bolo podstatne menej a to preto lebo bakterie ktore rozozieraju sklovinu a dasna sa prave zivia tymito sacharidmy a ak by ich nedostavali alebo by ich dostavali menej tak aj mnozstvo tychto bakterii musi zakonite klesnut
btw zuby sa priebezne obnovuju podobne ako kosti inak by nam odhnili mozno uz behom roka
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Problemy mas(mal si) napr. so zaludkom a mozno to zhorsoval prave amalgan, ved medzi chorobami hore od tych dvoch doktorov sa spominali zaludocne krce, nechutenstvo ap.
Súhlasím. Nevylučujem to.
jogo napísal:Inac o zuby sa staram presne tak ako ty(lakalut aktiv,sparadlove kefky, sem tam listerine) a kazy nemam-nemal som tiez asi 10 rokov.
Potešil si ma, že máš rovnaké skúsenosti. Jedno, aj druhé mi poradili zubné lekárky. Ten Lacalut je drahý, ale perfektne pôsobí na paradentózu a krvácavé stavy (sťahuje a lieči ďasná ). Listerine propagovala zubárka keď u nás ešte nebol v obchodoch. Povedala, že pacientom prudko klesol počet kazov. Smiali sme sa, že také veci by nemala robiť, lebo nebude mať prácu... Tým si ma získala.

KIKINO: Nechcem sa robiť múdry, ale tá baba Ti to podľa mňa neliečila dobre. Keď máš silný zápal, tvorí sa zápalový sekrét ( hnis ) a vtedy treba aj po vyčistení zabezpečiť odvod sekrétuˇ... kým sa zub ukľudní. Mala ti dať kúsok gázy a potom to zatvoriť liečivou vložkou a mala ťa upozorniť, že ked bude bolieť, treba to ešte raz vymeniť. A pokial viem, tá ličivá vložka sa nedáva na mesiac...stačí pár dní, napr. týždeň. Je to len dočasná záležitosť.

Pokial ten zub nie je úplne zadný zub a pokial nie je úplne vykývaný, tak ti neodporúčam dať si ho vytrhnúť. Mal by si sa pokúsiť ho zachrániť. Dobrý zubár dokáže zázraky. Takže bud ho znova preliečiť a uzatvoriť plombou (amalgánom, ak je tam velká diera a silný tlak pri žúvaní ) alebo z toho zuba vybrať nervy...čiže ho totálne umrtviť ( a budeš mať potom pokoj na cca 10 rokov ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:
Pokial ten zub nie je úplne zadný zub a pokial nie je úplne vykývaný, tak ti neodporúčam dať si ho vytrhnúť. Mal by si sa pokúsiť ho zachrániť. Dobrý zubár dokáže zázraky. Takže bud ho znova preliečiť a uzatvoriť plombou (amalgánom, ak je tam velká diera a silný tlak pri žúvaní ) alebo z toho zuba vybrať nervy...čiže ho totálne umrtviť ( a budeš mať potom pokoj na cca 10 rokov ).
Tiez mam pocit, ze Kikinovi treba vycistit nervove kanaliky v tom zube...
Zuby, ktore mi umrtvili su pevne a vobec sa nekyvu, hoci predtym sa kyvali. Zubarka vravela, ze mrtvy zub po osetreni zrastie s kostou a spevnie. Mozem to potvrdit, len mam trocha obavy, ako to bude s trhanim takychto zubov v buducnosti.
Juggler, ako si to myslel, ze mas pokoj s mrtvym zubom na 10 rokov? Ved boliet uz nemoze, hnis sa mi okolo neho nerobi, tak jedine, ze by sa zlomil, alebo uplne zodral...alebo co sa moze este s nim stat?
Jeden umrtveny zub uz budem mat urcite minimalne 15 rokov a ziadne problemy s nim nemam.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Dana »

Čo spôsobuje glutamat a ako ho výrobcovia skrývajú

http://stream.cz/adost/10000618-dobre-utajene-glutamaty" onclick="window.open(this.href);return false;
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: INVESTUJEME DO ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:Juggler, ako si to myslel, ze mas pokoj s mrtvym zubom na 10 rokov? Ved boliet uz nemoze, hnis sa mi okolo neho nerobi, tak jedine, ze by sa zlomil, alebo uplne zodral...alebo co sa moze este s nim stat?
Jeden umrtveny zub uz budem mat urcite minimalne 15 rokov a ziadne problemy s nim nemam.
Každý lekár Ti povie niečo iné. Jeden 5 rokov, druhý 10, tretí že ,,dlho,, a iný, že včas a dobre spravený zub aj 30 rokov.
A sú aj takí, čo ho chcú hneď trhať, aby mali pokoj. Lenže, keď sa zub vytrhne - už ti ho nikto nevráti. Môžeš si akurát dať urobiť implantát, alebo mostík.

Všimni si, že ked si odložíš vytrhnutý zub, tak sa časom scvrkne a sčerná. Umrtvený zub už nie je vyživovaný. Schne, stáva sa krehký a veľmi ľahko sa zlomí. To či sa zlomí závisi hlavne na tom v akom stave bol umrtvený a vyplnený. Podľa kvality lekára, ktorí ťa ošetroval a stavu v akom si sa k nemu dostal sa potom odvíja dlžka výdrže zuba. Ak sa dostaneš k špecialistovi na úmrtvovanie ( myslím, že sa volá endodontista ), tak verím, že ti môže zachrániť zub aj na 30 rokov. U iného, čo prácu odrbe, sa môže zápal vrátiť a zub sa vykýve, alebo praskne...takže tu je životnosť od pár mesiacov do niekoľkých rokov. Jednoznačne môžem potvrdiť, že špecialista sa s tým babre poctivo a dlho a to je na niekoľko návštev. Podľa toho v akom stave je zub Ti niekedy navrhne mrtvy zub chrániť proti zlomeniu korunkou. Keď sa ti zub predsa len zlomí, dá sa pokračovať tak, že si dáš spraviť implantát ( celý zub ) alebo ja som si dal jeden spraviť tak, že sa koreň nechal a do neho sa zavrtala šruba s takým plieškom a na ten pliešok sa nalepila korunka ( zabudol som ako sa to volá ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"