Aky ste mali rok 2010?

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Aky ste mali rok 2010?

Príspevok od používateľa jan »

Ako sa vam darilo v poslednom roku?
Na co ste najviac hrdi? Co vas potesilo/nepotesilo?
Ako to slo v investovani/obchodovani?

Vsetko dobre vam prajem v novom roku.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky ste mali rok 2010?

Príspevok od používateľa Lobista »

Stastny novy rok vsetkym :) .

Ja som mal hlavne prvu polovicu roka silne nanic, kedze som mal mensi re-entry shock potom, co som sa vratil po pol roku z Rakuska a nic nefungovalo, nic sa nedarilo atd. Ale ocakavania boli este o nieco horsie, takze som aj tak spokojny. V druhej polovici roka bolo uz ovela lepsie, kedze som si vyriesil niektore zdravotne veci, nasiel robotu, bol som v novinach :P a zase robil veci, ktore ma bavia. Kedze sa moje stastie otocilo, do noveho roka pozeram s optimizmom :).

Najviac ma potesil fakt, ze som konecne opat dosiahol stav, ze napredujem a mam sa pri tom od koho ucit. Najviac ma sklamali prve mesiace nasej vlady, osobitne premierka :). Ale vyzera, ze aj to sa uz konecne meni k lepsiemu, kedze idu predavat burzu, privatizovat cez nu a rusit obmedzenia na druhy pilier.


Investovanie:

Zatial mam stale iba demo, na ktorom som ale pobyl index :P, od zalozenia 60% vs. 40% S&P 500. Ze som ja vtedy nemal realne prachy na to :P. V januari ale zakladame firemne portfolio, takze konecne sa dockam nejakych realnych cisiel...
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Aky ste mali rok 2010?

Príspevok od používateľa jonatanus »

myslim ze toto je dobra tema na zamyslenie, tak sa teda zamyslim...

robota - to by som povedal ze "podla planu". targety co som si pisal ako plan na 2010 sme prekonali uz tusim v marci, takze spokojonost.. prekonali sme pol miliona visitors mesacne, aj ked z toho zase vyplivaju dalsie problemy so skalovanim a kopa roboty len aby sa to udrzalo v chode.. este sme sa nahodou dostali k domene screener.com, tak to asi prebrandujeme a ked ne tak bude zomna domenovy spekulant. :lol:

na druhej strane to uz neni taka zabava jak prve roky, oslik sice serie zlate dukaty ale na to sa rychlo zykne a na naku velku radost z vykonanej by toho oslik musel vysrat x-krat tolko alebo vysrat oslika alebo si neviem uz co predstavit.. riesi sa aj moznost predaja, ak ne, bude sa treba dotoho asi poriadne opret.. aj ked taka zabava jak na zaciatku - ked sa robi z nicoho nieco to uz bude tazko..

investovanie - tento rok som sa zacal hrat na angel investora. povodne som si myslel ze tu musi byt milion startupov.. ze kazdy druhy student na matfyze si zaklada svoj "microsoft", atd. neni to bohuzial tak. startupov je tu strasne malo. studenti co nieco vedia podnikat moc nechcu. a studenti co podnikat chcu (management) zase nic nevedia.

sedel som asi so 100 ludmi co chceli nejake peniaze. z toho som uzavrel jednu investiciu vo vyske "trojdnovej vyplaty".

takze som pochopil ze sa na to mozem bud vysrat alebo zacat robit nieco preto aby tu aspon nake startupy vznikali. tak sme vymysleli totok: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =46&t=2673" onclick="window.open(this.href);return false;

neni to ziaden zazrak, ale aspon tu uz existuje nejaka komunita okolo startupov a snad to bude dalej rast. a ten posledny startucamp v bratislave #5 uz bol celkom zaujimavy, furt sice na nieco nadavam a nikdy nesom s nicim spokojny ale tam som si uz na konci povedal ze.. ok, nieco sa podarilo a snad to bude mat zmysel - ked uz na tom nezarobim miliardy tak aspon to mozem brat ako charitu/filantropiu ci jak sa to vola.. (tymto sickych pozyvam na startucamp #6 v bratislave v januari, presny datum bude cokoro)

teda aj ked z financneho hladiska je moj angel investing zatial v lepsom pripade drahy konicek, v horsom nic, spoznal som kopu sikovnych ludi, okrem ineho aj milion dalsich investorov, atd.. tak casom si snad poviem... "tuto miliardu by som nezarobil keby som sa vtedy nerozhodol ze sa budem hrat na angel investora.." :lol: aj ked skorej si hovorim ze radsej vrazit peniaze do indexu a na vsecko sa vysrat by bolo asi lepsie, ale mam naky podnikatelsko/investorsko/gamblingovy syndrom ze furt musim nieco vymyslat :lol:

co ale povazujem za fail je ze sa mi stale nepodarilo zohnat nakeho genia na trejdovacie systemy. naky 20 rocny chlapec s iq 200 a ze by ho bavili akcie. bud je to genius ale akcie ho nebavia, alebo ho bavia akcie ale zase uz tak moc ho nebavia matematicke "hadiky". vobec nic nemusi vedet, to uz mi je davno jasne ze by som si ho musel vychovat, ale aspon chcet.. co by som ja dal zato keby mi v 20 rokoch ponukol niekdo ze "mam naky kapital, naky know-how a terabajty dat, nehces sa v tom rypat? ideme vytrieskat miliardy z burzy.." :lol:

uzivanie si zivota - 10 z 10. taky pocit stastia jaky zazivam pri lepeni tankov som nezazil ani.. ani nikdy.. a dostal som sa k tomu jak slepy k huslam, s jednym chlapcom riesime jeden startup, studuje psychologiu a robi aj v savke a pri nasich filozofickych diskusiach o zmysle zivota spomenul lepenie letadelok. kukam nanho ze co to je za kravinu ze lepenie letadelok.. ale kedze sa daju lepit aj tanky a tank je najlepsia vec na svete, po tyzdni som nabral odvahu a isiel som si nieco kupit.. doma som to rozbalil a zacal lepit. TAKA RADOST. to bol fakt ze snad najstasnejsi den v mojom zivote, no proste nic lepsie neni. kazdy kdo ma naku kreativnu robotu a furt musi rozmyslat, tak lepenie letadelok/tankov/hocicoho-k-comu-ma-clovek-nejaky-vztah odporucam velmi silno. je to dokonca snad lepsie jak samovrazda, zivot pritom utecie raz-dva a uzivame si kazdu sekundu..

okrem toho som uplne prestal pozerat spravy a sledovat politiku - koli takym k... hlupostiam sa nasierat. to sa radsej budem nasierat ked si krivo zlepim tank. tiez odporucam kazdemu.

cca. oslik serie, tanky sa lepia. celkom dobry rok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky ste mali rok 2010?

Príspevok od používateľa filip glasa »

uzivanie si zivota - 10 z 10. taky pocit stastia jaky zazivam pri lepeni tankov som nezazil ani.. ani nikdy..
dufam ze si to necita aj tvoja zena :D

Lebo najlepsi pocit stastia si mal zazit uzavreti manzelstva :mrgreen:
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Aky ste mali rok 2010?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

super jonatanus, gratulujem, uz sa tesim na stretavku, na podrobnosti
potom sem nezabudnite niekde postnut datum toho startupcampu. Ja som sa o nom prvykrat dozvedel az ked bol teraz tento posledny. A to som nemohol, takze rad by som sa prisiel kuknut.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Aky ste mali rok 2010?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čaute.

Trading:
- oslík serie, len nejak častejšie mal v 2010 zápchu :lol:
- z hľadiska tradingu rok hodnotím ako ,,dobrý,, (minulý rok bol ,,výborný,,)

Ale prachy už nie sú pre mňa to najdôležitejšie, takže keď je zdravie a rodina OK, tak všetko je OK.

Stavba domu je to, čomu sa najviac teraz venujem.
Staviam v štýle ,,just in time,, a bude to skončené od vykopania základov po kolaudáciu za 6 mesiacov.
Celkom ma to uchvátilo - podobne ako Jonatanusa tanky - akurát to žerie spústu času a je to práca s ľuďmi.
Všetko je o ľuďoch a peniazoch, tak som si dal záležať, aby som robil len s tými najlepšími a všetko ide ako po masle.

Až to všetko skončí, najviac sa teším na trading, ktorému sa konečne budem znova venovať naplno.
Dve veci sa totiž dokonale nedajú robiť a tak trading je teraz v úzadí. Trpím aj tým, že nemôžem denne športovať (nemám čas), čo je veľmi dôležité pre psychiku tradera.

Takže rok 2010 hodnotím ako dobrý, ale ,,rozháraný,,. Výsledky ma tešia, ale nie je to ono, keď nie je čas na šport, relax, kultúru a dovolenky.

Držím všetkým palce v 2011.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Aky ste mali rok 2010?

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Staviam v štýle ,,just in time,, a bude to skončené od vykopania základov po kolaudáciu za 6 mesiacov.
Robim na stavbach uz nejaky ten rok a zo svojich skusenosti mozem povedat, ze ak by som staval vlastny dom, tak by som stavbu urcite v zime zastavil.
Zopar dovodov:
-materialy aby v zime dobre vytuhli musia byt specialnejsie a tym drahsie
-stavbu musis vykurovat a aj tak ti vsetko vlhne a neschne ako ma
-stavbar, ktory je zmrznuty ma za ciel cim skor tu urobit robotu a ist sa do tepla zohriat, na kvalitu sa vybodne, ked mu ide o zdravie...
(maly priklad:minuly rok som musel v 15 stupnovom mraze a vetre montovat vonkajsie lampy-krv mi tiekla z prstov od zimy-ver tomu, ze tie lampy nie su vodotesne namontovane :? )
(dalsi priklad: stavbu,ktoru robime v zime a je vykurovana, ale steny su zamrznute, lebo este neni vonkajsie zateplenie, sadru, ked hodis na stenu, tak vytvori ladovy film, na ktorom drzi, netuhne ale mrzne a po case zasadrovane krabicky povolia-malta ich neudrzi)
(to iste robia vnutorne omietky, drzi ich sito, co je v nich-po case omietky sa zacnu oduvat)
Je toho vela, co by sa dalo popisat, podla mna by sa v zime stavbarina nemala robit alebo len uz zateplenych a vykurenych stavbach. Kazdy vsak nahana terminy. Nedivim sa, ked to robi cudziemu, ale sam sebe?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Aky ste mali rok 2010?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jogo:
Do zimy sa robilo vonku. Pod teplotou 5 stupňov sa už nerobilo.
Zvonku som zateplený, omietnutý, kompletne zastrešený (okrem garáže, kde sa omietky dorobia na jar).
Vo vnútri treba dorobiť pucovky a obklady kúpeľní a WC.
Okrem toho krb, schody, dvere, kuchyňu atd.
Kúrenie beží, v dome je teplo a neustále sa vetrá. Okrem toho používam profi prístroj na odčerpávanie vlhkosti (v noci prefiltruje všetok vzduch a odčerpá za noc v pohode 20l vody). Keď už nezhromažďuje vodu, premeria sa vlhkosť. Je to v pohode.
Jadrové omietky sú už suché a pucovky budú hrubé len 2-4 mm.
Tým končia mokré procesy. Teda... ešte bude maľovanie, ale to si budem robiť sám, lebo použijem špeciálnu farbu, ktorá po vyschnutí funguje ako ľudská koža (alebo Goratex) a reguluje vlhkosť v interiéri.

Time is money.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Aky ste mali rok 2010?

Príspevok od používateľa jogo »

Tak potom je to vyborne riadena stavba. Vidim, ze by si sa uzivil aj ako stavbyveduci. :wink:
Mal by si len jeden problem: "Ci by boli ludia ochotni si priplatit za nadstandartnu kvalitu vykonanych prac".
Niekedy je rozdiel medzi kvalitou a smejdom, kvalitnou firmou a zlou firmou dost maly a ludia si napriek tomu kupia najlacnejsi vyrobok a objednaju najlacnejsiu firmu.
Ja najlacnejsi vyrobok a najlacnejsiu firmu automaticky vyradujem, ak nieco zhanam.
A vyradzujem aj firmu, ktora mi ponuka najvyssiu cenu za moju pracu.Vecsinou sa u nich zaplatenia poslednych faktur clovek tazko docka.

P.S: Poznam chlapika, ktory kupil stary ale zrekonstruovany dom za dobru cenu.Do 2 rokov musel vymenit novy plynovy kotol, vodovodne baterie a vypinace. Nechapem, co za vyrobky tam dal clovek, ktory ten dom prerabal, ze vsetko tesne po zaruke odchadzalo, hoci to boli nove vyrobky. Bol to asi kuzelnik.
Nasledne zacal mat problemy s omietkami, vlhkostou, musel prerobit strechu, ktora hoci bola nova, bola polozena na starych 80-rocnych drevach a tie mali problem udrzat novu tazku skridlu.
Suma-sumarum, ak by postavil zgruntu novy dom,vyslo by ho to asi lacnejsie. Stari stavbari vzdy vravia: Ak chces robit generalnu rekonstrukciu stareho domu, tak si radsej postav novy. Vyjde to trochu drahsie,ale mas 50 rokov pokoj. A stary dom vzdy len opravujes a nikdy to neni ono.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Aky ste mali rok 2010?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogobela napísal: P.S: Poznam chlapika, ktory kupil stary ale zrekonstruovany dom za dobru cenu.Do 2 rokov musel vymenit novy plynovy kotol, vodovodne baterie a vypinace. Nechapem, co za vyrobky tam dal clovek, ktory ten dom prerabal, ze vsetko tesne po zaruke odchadzalo, hoci to boli nove vyrobky. Bol to asi kuzelnik.
Nasledne zacal mat problemy s omietkami, vlhkostou, musel prerobit strechu, ktora hoci bola nova, bola polozena na starych 80-rocnych drevach a tie mali problem udrzat novu tazku skridlu.
Suma-sumarum, ak by postavil zgruntu novy dom,vyslo by ho to asi lacnejsie. Stari stavbari vzdy vravia: Ak chces robit generalnu rekonstrukciu stareho domu, tak si radsej postav novy. Vyjde to trochu drahsie,ale mas 50 rokov pokoj. A stary dom vzdy len opravujes a nikdy to neni ono.
Ten chlapík sa nechal odrbať. Kúpil mačku vo vreci. Dom, ktorý bol opravený len na efekt. Aby sa ho vedel predávajúci rýchlo zbaviť.

Chyba kupujúceho. Mal si zobrať so sebou znalca, alebo človeka od fachu. Rovnako treba postupovať aj pri kúpe novostavby. Pri všetkom, čo sa stavia na kšeft.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Aky ste mali rok 2010?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Stavbu treba navstivit kazdy den. Pozorne sledovat majstrov, hlavne co sa tyka kvality. Nie je to lahke, lebo treba mat dobre oko a urcite znalosti.

Treba sa pytat otazky typu "preco toto a preco takto". Na odpoved "vsak to staci" treba odpovedat "a polovicna platba faktury staci tiez?".

Treba navstivit aj ked sa nestavia kvoli negativnemu "prirastku" materialu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"