prerušenie obchodovania

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

prerušenie obchodovania

Príspevok od používateľa qwerty »

Zdravím vás,

predvčerom, či kedy som zazrel jeden článok (http://financie.etrend.sk/investicie-a- ... hodov.html" onclick="window.open(this.href);return false;), kde ma zaujala jedna vec. Píše sa tam,okrem iného, toto: ,,Minulý týždeň napríklad index burzy NSE v indickom Bombaji v priebehu niekoľkých minút klesol o viac ako 15 percent, čo si vynútilo prerušenie obchodovania. Podobný prípad sa v minulom týždni stal aj na americkej burze Nasdaq, keď za minútu po otvorení obchodovania vystrelili akcie Kraft Food o bezmála 29 percent."
Ja by som chcel vedieť, že prečo sa to obchodovanie prerušilo ? Čo je na tom, že index klesol o 15% ? Proste ludia začali z nejakého dovodu predávať akcie z toho indexu nie ? Kedy sa može takto prerušiť obchodovanie ? Ako to vyzerá ? Viete mi o tom, prosím, niečo napísať ? Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
Obelixtrader
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 25 04, 2012 8:13 pm

Re: prerušenie obchodovania

Príspevok od používateľa Obelixtrader »

pozeral som NSE ma uvedene,že nie je aplikovane denne max a min pre CNX Nifty futures ale v pripade chybnych zadanych prikazoch ,ktore to môžu spôsobit je range stanoveny na +/- 10% a jeden order nesmie obsahovat viac ako 15000 kontraktov. takže preto došlo k zastaveniu obchodovanie na NSE inak ten trh ma slušnu likviditu priemerna za den je 300000 ale je pomerne drahe obchodovat tento trh pretože naklady su strašne vysoke a to aj keby človek obchodoval cez IB čo ma jedny z najnižšich komisii ale to len tak okrajovo.
Používateľov profilový obrázok
Obelixtrader
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 25 04, 2012 8:13 pm

Re: prerušenie obchodovania

Príspevok od používateľa Obelixtrader »

tu je odkaz
http://www.nseindia.com/content/fo/fo_niftyfutures.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
qwerty
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: So 13 10, 2012 6:47 pm

Re: prerušenie obchodovania

Príspevok od používateľa qwerty »

Obelixtrader napísal:pozeral som NSE ma uvedene,že nie je aplikovane denne max a min pre CNX Nifty futures ale v pripade chybnych zadanych prikazoch ,ktore to môžu spôsobit je range stanoveny na +/- 10% a jeden order nesmie obsahovat viac ako 15000 kontraktov. takže preto došlo k zastaveniu obchodovanie na NSE inak ten trh ma slušnu likviditu priemerna za den je 300000 ale je pomerne drahe obchodovat tento trh pretože naklady su strašne vysoke a to aj keby človek obchodoval cez IB čo ma jedny z najnižšich komisii ale to len tak okrajovo.
ahoj, díky za odpoveď, ale veľmi tomu nerozumiem - takže dovodom bolo to, že niekto dal príkaz na predaj v množstve viac ako 15000 kontraktov ? Teda nešlo o akcie ?
Vieš, ja sa veľmi do tohto nerozumiem. Len ma zaujalo, že bolo pozastavené obchodovanie...čo mi prišlo hneď také, že tie burzy si možu robiť čo chcú alebo čo ?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2797
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 101 times

Re: prerušenie obchodovania

Príspevok od používateľa Rokosák »

Kazda burza je organizovany subjekt. To znamena, ze sa pokial je to mozne vyhybaju chaotickym situaciam. Bezne sa pred dolezitymi zpravami zastavi obchodovanie v akciach firiem. Podobne po nahlych vykyvoch (obycajne nadol). Nie vzdy sa to chyti vcas a v tom pripade sa dodatocne rusia obchody.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
malik125
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:16 am

Re: prerušenie obchodovania

Príspevok od používateľa malik125 »

Ja by som chcel vedieť, že prečo sa to obchodovanie prerušilo ? Čo je na tom, že index klesol o 15% ? Proste ludia začali z nejakého dovodu predávať akcie z toho indexu nie ? Kedy sa može takto prerušiť obchodovanie ? Ako to vyzerá ? Viete mi o tom, prosím, niečo napísať ? Ďakujem
Unlock the key of your success by 1z0-485 practice exam questions and IFPUG.By using our latest University of California, Berkeley and Campbellsville University study material.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2797
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 101 times

Re: prerušenie obchodovania

Príspevok od používateľa Rokosák »

Obcas je vhodne oslobodit slobodny trh od strat.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: prerušenie obchodovania

Príspevok od používateľa JUGGLER »

malik125 napísal:Ja by som chcel vedieť, že prečo sa to obchodovanie prerušilo ? Čo je na tom, že index klesol o 15% ? Proste ludia začali z nejakého dovodu predávať akcie z toho indexu nie ? Kedy sa može takto prerušiť obchodovanie ? Ako to vyzerá ? Viete mi o tom, prosím, niečo napísať ? Ďakujem


Niekde sa tu už o tom písalo. Sú tzv. poistky ( circuit breakers), kedy sa jednoducho obchodovanie zastaví. Ked vypukne panika , tak dochádza k velkým finančným stratám (napr. brokeri vynútene zatvárajú klientom pozície ked nemajú na účte dosť peňazí) a trh sa potrebuje spametať... je treba čas, aby sa vysvetlilo, čo sa deje..všetci dostali informácie a tie sa napokon vstrebajú do cien... Myslím, že na US trhu je poistka po flash crashi okolo 10% a to nielen na trh, ale aj na jednotlivé velké firmy.
Okrem toho existujú tzv. halty..kedy sa obchodovanie s jednotlivou akciou cielene zastaví pred publikovaním kurzotvornej informácie ( napríklad zverejnenie výsledkov, akvizície a pod. ). Obchodovanie sa zastaví , trh vstrebá informáciu a potom sa obchodovanie v presne vymedzený čas obnoví. Kým sa obchodovanie spustí, môžeš vidieť aké ponuky a dopyt začnú účastníci na bide/asku vytvárať.
A potom sú aj úplne vynimočné situácie, kedy sa niečo velké stane v čase, ked sú burzy zavreté a vtedy sa môže rozhodnúť, že burzy ostanú zavreté. Napr. ked padli dvojičky..tak burzy v USA ostali zavreté až do ďalšieho pondelka.
Burza v Londýne bola takisto zavretá. To sa ale stáva len asi 3 x za 100 rokov. Poistky na trhy sa používajú raz za pár rokov a halty na jednotlivé akcie sa robia bežne každý deň.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"