ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Priatelia. Touto témou som tak nadšený, že zakladám pre ňu osobitné vlákno.

Na úvod pár kecov, aby sme sa dostali do obrazu.

Ja nie som v otázkach zdravej výživy a životosprávy žiadny baránok. Stravou som sa nikdy netrápil: fastfoody, reštiky, sladené drinky, polotovary....skrátka čo najrýchlejšie dostať niečo do seba – to bola filozofia mojej mladosti. K tomu alkohol, cigarety, káva, kopa neprespatých nocí. A stres vždy bol môj pes. Najvernejší priateľ. Vzhľadom na to, čo som vystrájal je dnes moje zdravie a kondícia relatívne v poriadku. Vďaka pohybu a športu. Mám šťastie.
Posledné roky ma trápi akurát nadváha a zvýšený krvný tlak. Nuž, čo...to nie je veľká daň.

V živote som nedržal žiadne diéty. Nikdy som nepodľahol marketingovým ťahákom na kadejaké produkty a procedúry. Šmejdov obchádzam oblúkom. Nie som typ, ktorý sa nechá odrbať. Napriek tomu všetkému som sa v ťažkostiach neraz zamýšlal nad sebou. V posledných rokoch čoraz viac, lebo nesiem zodpovednosť za rodinu a dlho sa živím sedavou a stresujúcou prácou. A propo – moje problémy s chrbticou zo sedenia za PC vymizli, keď som si zaobstaral stoličku v štýle Spinalis. Odporúčam.

V posledných rokoch som sa teda začal riadiť aspoň základnými princípmi zdravej výživy.
Snažím sa vyhýbať trom ,,bielym jedom,,: 1.bielej múke 2.bielému cukru 3.soli.
Jem málo chleba, pečiva, málo príloh ako sú zemiaky, ryža, knedlíky... Naučil som sa jesť celozrnný chlieb i ryžu. Nepijem sladené drinky, iba vodu, čaj, víno a pivo. To je asi všetko. Nič nedodržujem na 100%, lebo som leňoch a pôžitkár. Nerád sa čímkoľvek otravujem, rád si čo najviac zjednodušujem život...Pre mňa je vždy úspech, keď sa mi podarí zvyknúť si na niečo zdravé... Tešia ma hlavne trvalé, dlhodobé zmeny. Lebo hlavne o tie ide.

Nikdy v živote som bohužiaľ nejedol dosť zeleniny a ovocia. Vždy som vedel, že robím chybu, ale kašlal som na to. Nechutila mi. Dlhé roky som si preto vypomáhal požívaním vitamínu C, hlavne keď som bol vyčerpaný, alebo prechladený. Donedávna som bral preventívne každý deň 300 mg ... taký, čo sa uvoľňuje 12 hodín. Ak som ochorel, dávku som znásobil. Pomáhalo to. Môžem potvrdiť , že z vitamínom C mám pozitívnu dlhoročnú skúsenosť. Respektíve mal som, lebo odteraz už nepotrebujem céčko.

Idem k téme.

Vo vlákne Investujeme do zdravia som vyjadril názor, že naše zdravie závisi na troch faktoroch:

1. GENETIKA
2. POHYB
3. STRAVA

Strava a pohyb sa odvíja aj od našej psychiky, ale o tom teraz nebudem filozofovať. Dôležité je, že to platí aj naopak. Stav psychiky, čiže mentálne zdravie závisí aj od stravy a pohybu !

Pri strave som dospel k názoru, že stačí dodržiavať dva body:

1. Nejesť chémiu.
2. Konzumovať čo najviac surovej listovej zeleniny a ovocia.

K tej chémii som už začal debatu. Nebol veľký záujem. Pre mňa však bolo veľkým prekvapením, keď som zistil, čo všetko konzumujem. Myslel som, že potravinárom môžem dôverovať. Kdeže! Väčšina z nich sa snaží zarobiť na úkor nášho zdravia.

K chémii poviem len toľko, že vylúčiť ju zo stravy sa mi podarilo ľahko. Nie na 100%, ale to ma netrápi. Výsledky sa dostavili. Obžil som. Zmizli problémy so žalúdkom, zastavilo sa moje priberanie na váhe. Zlepšili sa mi chuťe ( jedlo viac vychutnávam ) a vypestoval som si prirodzený odpor k potravinám o ktorých viem, že sú plné chémie.

Škoda len, že som na to prišiel tak neskoro. Šlo to rýchlo. Stačilo, že mi manželka kúpila knihu ,,Francúzi nedržia diétu,,. Behom pár mesiacov som chémiu odstavil. Tým čo namietajú, že človek nemôže zmúdrieť z jednej knihy odkazujem: nezáleží na detailoch. Môžem ich prečítať aj sto, aj tak by som po tej prvej chémiu vylúčil zo svojej stravy. Proste bez chémie už nič neriskujem. Nepotrebujem to viac študovať.

A teraz k môjmu najnovšiemu objavu: konzumovaniu surovej listovej zeleniny a ovocia.

Celým zázrakom je pochopenie, ktorá zelenina je vlastne zdravá a úžasný nápad v akej forme sa dá ľahko zjesť a stráviť.

Ten revolučný objav je, že zeleninu nemusíme hrýzť ako zajace. Môžeme sa vykašlať aj na šaláty. Existuje lepší spôsob.

SUROVÁ ZELENINA A OVOCIE SA DÁ PIŤ !!!.

Nie sú to džúsy. Nie je to odšťavovanie. Je to mixovanie zeleniny v surovom stave.
Ten rozdiel vysvetlím, ale poďme od začiatku:

Uprostred leta som sa stretol s mojím príbuzným, ktorý pracuje ako bankár v Londýne. Nevidel som ho pol roka. Neviem presne koľko má rokov. Asi 35-40.
Stalo sa však to, že som ho nespoznal! Bol zmenený. Zhodil minimálne 10 kíl a vyzeral o 10 rokov mladšie. Žiaril energiou a zdravím. Úplne iný človek!

Dali sme sa do debaty, ale nedozvedel som sa veľa. Len to, že sa inšpiroval filmom o obchodníkovi na burze, ktorý si tak zničil zdravie, že umieral. A že mu potom surová zelenina zachránila život. Následne to skúsil aj on a zapáčilo sa mu to. Nato som sa spýtal, či si kúpil nejaký špeciálny odšťavovač. Odpovedal, že si kúpil špeciálny mixér Vitamix. Po návrate domov som začal googlovať a dopracoval sa k prvým informáciám o zelených smoothies. Za dva dni som si kúpil knihu ,,Zelená pre život,,. Za ďalšie dva dni som ju prečítal. Medzitým som začal z mixovaním, ale raz-dva som zničil nášho kuchynského robota. Znova som googlil a objednal si nový, silnejší mixér.

Priatelia, odvtedy pravidelne ,,pijem zeleninu,,. Celý ten zázrak sa volá ,,green smoothies,, a vyzerá asi takto – pozrite si video:

http://vimeo.com/30882389" onclick="window.open(this.href);return false;

Tu sú moje skúsenosti:

Zelené smoothies pijem už 6 týždnov a hneď prvý mesiac som schudol 4 kilá. Opasok som posunul o 1 dierku. Nedržal som žiadnu diétu, len som k bežnej strave priradil pitie zeleniny. Nejde ani tak o váhu, ale cítim sa úžasne!
Mám toľko energie, že neviem obsedieť za PC. Aby som ju vybil, musím viac športovať.
To je super efekt: zelenina neobsahujúe takmer žiadne kalórie, ale moje telo sa chce hýbať, čiže páliť kalórie.Verte, či neverte, cítim sa ako znovuzrodený. Nepoznám únavu. Spím o hodinu menej. Prestal ma pobolievať zub. A moje dýchanie cez večne opuchnutý a zapchatý nos sa výrazne zlepšilo.

Skrátka, som nadšený a opíšem teraz pár bodov, ktoré tvoria podstatu zázraku.

1. Surová listová zelenina obsahuje kopu neznehodnotených minerálov, vitamínov, enzýmov, chlorofyl, ďalej esenciálne aminokyseliny a zdravé omega 3 mastné kyseliny. Má aj dobrý pomer omega3 ako omega6 kyselín. Celkove obsahuje oveľa viac živín ako koreňová zelenina, ktorú človek zvyčajne konzumuje. Z hľadiska bielkovín a tukov má ešte ďalšie výhody, ktoré tu však teraz nebudem rozoberať.

2. Listová zelenina rozmixovaná s ovocím je veľmi chutná. Ovocie prekryje chuť zeleniny, takže máte pocit akoby ste pili ovocný džús. Ak ste počuli, že zeleninu nemôžete miešať s ovocím, tak ide o nesprávnu informáciu. To iba škrobovú zeleninu ako zemiaky, kukurica a hrášok je nevhodné miešať z ovocím. Listová zelenina je jedinou potravinovou skupinou, ktorá pomáha tráviť ostatné jedlá stimulovaním sekrécie tráviacich enzýmov. Preto môže byť kombinovaná s akoukoľvek potravinou.

3. Rozmixovaná zelenina je ľahko stráviteľná. Pri normálnom jedení listovú zeleninu nedokážeme požuť tak, aby bola stráviteľná. Musí byť požutá do ,,krémovej,, konzistencie! Iba z dokonale požutej zeleniny sa uvoľní bunková výživa! Mixér to dokáže za nás.

4. Surová listová zelenina obsahuje množstvo veľmi cennej vlákniny. Vláknina sa chová ako špongia. Nasaje špinu, jedy, cholesterol a vynesie ich von z tela. Detoxikuje ľudský organizmus. Najväčší rozdiel medzi stravou naších predkov a nami je ten, že oni jedli mnoho vlákniny a my nejeme skoro žiadnu. Potraviny živočíšneho pôvodu neobsahujú žiadnu vlákninu !

5. Rozdiel medzi mixovaním a odšťavovaním je ten, že šťava neobsahuje žiadnu vlákninu.
Šťava organizmus vyživuje, ale ho nečistí. A keďže nedostatok živín a toxicita sú hlavnými príčinami chorôb, mixovaná zelenina zabezpečí, že naše telá vyživujeme a čistíme súčasne.

4. Zelenina je zásadotvorná ! Väčšina z toho, čo konzumujeme je kyselinotvorné ( mäso, syry, múka, cukry atď). Pozor. Kyselinotvorný neznamená kyslý. Lebo napríklad kyslý citrón v tele funguje zásadotvorne. Tu ide o vplyv na pH krvi, tzv. acidobázicku rovnováhu. Prekyslené telo trpí, chorľavie a tvorí tuky!. Listová zelenina je najzásaditejšou stravou, ktorá existuje na našej planéte. Vedeli ste, že umelé sladidlá sú silne kyselinotvorné, kým rastlina stévia, ktorá je 20 x sladšia ako cukor je silne zásadotvorná?

K tomu poviem zaujímavosť, že moji rodičia roky trpeli nadváhou a rozhodli sa to riešiť diétou. Jediná, čo im pomohla, bola diéta založená na odkyslení organizmu. Schudli asi po 10 kg a odvtedy, približne 3 roky si držia váhu a sú zdravší. Za tú diétu zaplatili okolo 400 €. Súčasťou diéty boli tabletky na zníženie pH, ale jej základom bola určitá hladovka na úvod (2 týždne) a potom trvalé zmeny v stravovaní.

5. Mixovaná zelenina zlepšuje trávenie. Napráva poruchy tvorby žalúdočnej kyseliny, čistí črevá, detoxikuje organizmus. Telo nepotrebuje toľko energie na trávenie a regeneráciu. Preto nepotrebujeme toľko spať. Zlepší sa aj mentálne zdravie. Depresie, bolesti hlavy, únava – to všetko býva následok zlej výživy a stresu.

6. Listová zelenina podporuje homeostázu. Ide o rovnováhu medzi telesnými substanciami ako krv, lymfa, hormóny, enzýmy a fyziologické procesy ako acidobázická rovnováha krvi, či regulácia telesnej teploty. Ľudské telo má ohromnú regeneračnú schopnosť. Dokáže sa vyliečiť samo z mnohých poranení, či ochorení – potrebuje však k tomu homeostázu.
To v čom vieme nášmu telu pomôcť je dostatočná výživa a vylučovanie. Listová zelenina a ovocie poskytujú telu mnohonásobne viac živín ako ostatné jedlá, navyše sa tieto živiny absorbujú účinnejšie a nezaťažujú trávenie. O perfektom vylučovaní a detoxikácii cez vlákninu som už písal.

6. Smoothies znižujú telesnú hmotnosť. Obsahujú málo kalórii a veľa živín. Ak ich zaradíte do stravy, telo sa nasýti, hlad sa potlačí a klesá chuť na iné nezdravé jedlá (napr. na varenú stravu a mastné jedlá ). Zaujímavosťou je, že príliš vychudnutí, podvýživení ľudia, alebo ľudia s poruchami trávenia mierne priberú. Smoothie v tomto prípade, cez zlepšenie trávenia a výživu de facto upravuje váhu.

Ešte upozorňujem na jednu vec. Treba začať pomaly. Pozitívne účinky sa dostavia ihneď, ale niekedy dochádza k tzv. detoxikačným príznakom ako malátnosť, bolesti hlavy, spavosť....To skôr, či neskôr prejde! Telo, v ktorom sa odbúravajú jedy trpí, preto treba vtedy piť viac čistej vody. Voda sa postará o lepšie vylúčenie toxínov. Už samotná detoxikácia má liečivý účinok. Ľudia dnes platia za detoxikačné kúry!

Niektorým ľuďom smoothies nechutia. Majú smolu. Iným chutí, ale zo začiatku mávajú hnačky.Aj preto treba začať pomaly. Žiadna zmena nemôže byť prudká. Organizmus potrebuje 1-2 mesiace, aby si zvykol. Odporúčam začať jednoduchými, začiatočníckymi smoothies. Napríklad hlávkový, alebo rímsky šalát , k tomu broskyňa, alebo nektarinka a pol banána.

Ja som začal jedným pollitrovým pohárom denne. Zachutilo mi. Ihneď som sa cítil lepšie.
Nemal som žiadne tráviace problémy. Po niekoľkých dňoch som už pil dve poháre. Jeden doobedu, jeden večer. Potom prišiel detox. Malátnosť a bolesti hlavy. Pominuli asi za týždeň.. Chuť ma však neprešla. Naopak. Zvýšil som dávky na tri denne: doobedu, poobede a večer. Teraz pijem 3-4 denne. Spolu 1,5 až 2 litre zelených smoothies .

Ako na to.

Recepty sú nekonečné. Princíp je ten, že sa mieša listová zelenina + ovocie. Paradajky, uhorky a cukety berte ako ovocie. Takže začnete tým, že listovou zeleninou naplníte mixér, pridáte ovocie, potom pridáte vodu a zmixujete. Množstvo vody musíte sami odhadnúť, podľa toho, či máte radi hustejšie, alebo riedšie. Ak vám vyjde hustejšie, stačí dodať vodu a ešte raz premiešať. Základ je v tom, že všetko musí byť zmixované do jemnej, krémovitej konzistencie. Odtial anglický názov ,,smooth,, - jemný, krémovitý, hladký.

Tu sa na chvíľu zastavím. Kvalita mixéra je dôležitá. Bežné mixéry toho veľa nevydržia. Navyše máloktoré dokážu vymixovať obsah úplne do ,,hladka,,. Ja som behom 3 dní odstavil náš kuchynský robot a hľadal niečo silnejšie. Nakoniec som objednal stolný, vraj profesionálny mixér Solac BV 5722 za 65 € . Zatiaľ som s ním spokojný. Počul som, že sa dá mixovať aj so silným ponorným mixérom, ale to si neviem predstaviť.
Ak tomu prepadnete, môžete si kúpiť svetovú špičku ako je Vitamix, či BlendTec za cca 600 €. Na listovú zeleninu sa dajú použiť aj kvalitné odšťavovače, ale nezabudnite, že telo potrebuje vlákninu. Odšťavovačov je viac druhov. Asi najlepšie sú nízkootáčkové, šnekové, tzv. slow juicer ( napr. Hurom, či Omega ). Stoja cca 300 € .Tie odšťavujú aj listovú zeleninu a majú systém dvojitého sitka. Ak použitete len sitko na hrubý odpad, tak vyhodíte len šupky a jadierka, ostatná vláknina by sa mala zachovať. Aj mixér sa dá využiť ako odšťavovač. Stačí vymixovaný obsah precediť. Napríklad mixér Solac, ktorý používam má vo výbave ponorné sitko cez ktoré sa zelenina môže cediť priamo pri mixovaní. Ja to však nepoužívam.

A teraz návod ako mixujem ja.

Do mixéra dávam všetko naraz: základnú zelenú zložku, potom vňate, či bylinky a napokon ovocie. To všetko zalejem vodou 3-5 dcl. Zapnem mixér na najnižšiu rýchlosť a počkám kým sa obsah rozseká. Nedávam hneď vysoké otáčky, lebo toto je kritický moment – záťaž na motor mixéra. Až potom zvýšim otáčky na maximum ( Solac má 5 rýchlosti ). Na maximách mixujem 1-2 minúty, potom zastavím a ešte raz na 10 sekúnd zapnem Turbo. Chcem mať istotu, že všetko je na 100% vymixované. Potom prelievam do pohárov. Ak sa mi zdá obsah hustý, pridám vodu a ešte raz zamiešam. Po vyprázdnení mixér ihneď opláchnem. Netreba ho už čistiť.

1. Základná zelená zložka ( u mňa cca 60%-70% obsahu )

Základ tvoria šaláty. Čím zelenší, tým lepšie. Najradšej mám RÍMSKY ŠALÁT, na druhom mieste HLÁVKOVÝ ŠALÁT. Na treťom KUČERAVÝ ŠALÁT. ĽADOVÝ ŠALÁT veľmi neuznávam – podľa mňa je bledý a obsahuje málo živín. Ďalšie druhy bežne dostupné sú ČÍNSKA KAPUSTA, RUKOLA, ŠPENÁT, VALERIÁNKA POĽNÁ. V Tescu majú aj taký mix, čo sa volá BABY LEAFS a je tam 50% špenát, 25% rukola a ešte niečo. K základnej zložke potom pridávam vňate a bylinky, bežne 2-3 druhy. Majú silnejšiu chuť a niektoré aj väčší obsah alkaloidov, preto ich dávam menej.

2. Vňate a bylinky ( cca 10% obsahu )

Z vňatí dávam PETRŽLENOVÚ, ZELEROVÚ a MRKVOVÚ VŇAŤ. Vedeli ste, že vňať mrkvy, ktorú každý vyhadzuje do koša obsahuje trikrát viac živín ako samotná mrkva? Mrkva ako koreň je chutnejšia ( sladšia ), ale je to podradná časť rastliny určená na zhnitie v zemi, čím sa nakŕmia pôdne mikroorganizmy, aby tie pripravili podmienky na rast ďalšej mrkvy. Ďalej pridávam BAZALKU, MäTU, KôPOR, LISTY Z CVIKLE, PAŹÍTKU, alebo ZELENÚ CIBUĽKU. Mnohé z nich predávajú v Tescu v kvetináči. Minule som v Hornbachu kúpil v kvetináči rastlinku menom STÉVIA ( tú, čo som o nej písal, že je 20x sladšia ako cukor a silne zásadotvorná ). Je výborná, ak chcete extra sladké smoothie. Ešte si spomínam na ČAKANKU, KEL, KAPUSTU, LISTY REĎKOVKY. Z kelu a kapusty je viac druhov, niektoré majú silnú, nepríjemnú chuť, nezachutili mi.. vy si ich možno obľúbite. Ďalej je tu ŠPARGLA, BROKOLICA, MANGOLD, KVAKA. Tie som zatiaľ nevyskúšal. Keď som prešiel začiatočníckymi smoothies, začal som pridávať zo záhrady čerstvý RAKYTNÍK (bobule ), LISTY PÚPAVY, mladú ŽIHĽAVU. Sused mi dal MEDVEDÍ CESNAK, ten som tiež skúšal, ale málo. Kto má rád cesnak, môže skúsiť pridať normálny strúčik. Byliniek je plno, takže tu je veľa možností. Z tých, čo sú v záhrade môžete skúsiť KVETY PÚPAVY, ŠŤAVEL, ĎATELINU, LUCERNU, HVIEZDICU, MRLÍK. Môžete pridať i KLÍČKY.
Ale aj koreňovú zeleninu, tú však ja jem radšej osobitne, ako kaleráb, reďkovka, mrkva, cvikla... ale sem-tam primixujem tie pekné veľké biele reďkovky.

3. Ovocná zložka. Z ovocnej zložky sa dá pridať hocičo, najčastejšie sa však pridáva BANÁN. Ten perfektne prekryje chuť zeleniny a dodá jemnosť. Banán je super a jediný problém na ktorý som narazil je, že je považovaný za škrobové ovocie. Obsahuje zhruba 3% škrobu. Ak ho teda zmiešate s iným ovocím, niekoho môže nafukovať. Preto ja nedávam veľa banánov ak je v smoothie veľa iného ovocia. Takisto dbajte , aby bol banán dozretý ( dozrievaním sa škrob mení na cukor ). Ak mixujete len listovú zeleninu a banán, môžete dať banánov kolko chcete. Miesto banánu často pridávam AVOKÁDO. To tiež robí smoothie jemným, ale nemá už sladkú chuť. Mám rád aj PARADAJKY, tie však predtým obarím a olúpem. Nielenže sa takto ľahko olúpu, ale po obarení začne byť účinný lykopén, ktorý je mimoriadne zdravý. JABLKÁ, BROSKYNE, SLIVKY, HRUŚKY nelúpem, len narežem a zbavím kôstiek. Najradšej mám broskyne, alebo nektarinky. Veľmi dobrý je červený melón ( odkôstkujem ho). Vedeli ste, že červený melón je silne zásadotvorný? Takisto CITRÓN, GRAPEFRUIT, MANGO, PAPAJA. Niekedy si robím smoothie s hroznom, ale nemám rád tie malé kôstky a takisto, že červené hrozno sfarbí smoothie do tmava.

A na záver: Načo tisíc slov, treba to skúsiť! Je to ľahké!

P.S k detailom odporúčam knihu: Zelená pre život. Obsahuje kopu informácii, referencie, recepty. Kopu toho nájdete aj na webe. Stačí zadať do googla ,,green smoothies,,.

Kniha: http://www.martinus.sk/?uItem=141806" onclick="window.open(this.href);return false;

Takisto som našiel film, ktorým sa inšpiroval môj príbuzný. Volá sa Fat, Sick & Nearly Dead.
Ten chlapík tam odšťavuje, ale keď sa nad tým zamyslíte, tak je lepšie mixovať kvôli tej vláknine.

http://www.youtube.com/watch?v=Gv3vEXy_EwU" onclick="window.open(this.href);return false;


Velmi lahodný smoothie, čo som si robil dnes: : rímsky šalát, valeriánka, špenát, rukola, trochu vňate zelera a petržlenu, 2 broskyne a 1 avokádo, 5 bobúl rakytníka ( alebo trochu citróna ), 3-5 dcl vody.

Na zdravie !
Prílohy
zásoby na 2 dni.JPG
pred mixovaním.JPG
smoothies.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MinoDemovic
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Ne 06 01, 2013 12:33 am

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa MinoDemovic »

Jeeej, super, nečakal som, že na ako-investovat sa objaví takáto téma :-) .
Presne na tomto fičím aj ja už asi 2-3 mesiace. Snažím sa 1 jedlo denne (cez víkend aj dve) nahradiť ovocnozeleninovým mixom so zelenými listami.
Na začiatku som za základ skoro každého jedla používal banán, ale teraz už začínam "kombinovať" ... možností je nekonečne veľa.
... dokonca ma začalo baviť nakupovanie v potravinách (čo som doteraz neznášal) ... každý týždeň si nájdem nejaké mne neznáme ovocie, zeleninu, semienka, alebo aspoň korenie ... a potom to skúšam skombinovať do nejakého mixu.
spetr
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Ne 26 08, 2007 12:47 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa spetr »

Chlapci, nastoupili na dlouhou a krásnou stezku na cestě k osobní svobodě. Gratuluji.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

Ako sa vravi: Lepsie raz vyskusat, ako 100x pocut.Musim si vecer nieco namixovat(teda ak to nas mixer zvladne).
Dobry napad, lebo musim sa priznat, ze samostatne pupavove stvoly mi moc nechutia, hoci sem-tam ich pochrustam..
Kedysi som si pripravoval aj kvasenu zeleninu (do narezanej hlavkovej kapusty sa namiesa akakolvek zelenina a necha sa skvasit na 2-3 tyzdne a potom sa to je ako salat k jedlu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Istiach »

Nikdy by som neveril ze to poviem, ale vyzera to chutne:)
thomaz
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Pi 09 12, 2011 5:26 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa thomaz »

My s priatelkou zvykneme pit rano tiez smoothies - odporucam kombinaciu kel+jablko. Vonia to sice ako cerstvo pokoseny stadion, no chut je uzasna! Kel je jednou z nedocenenych zelenin a pomaly sa vytraca z nasich jedalnickov. Kopec vitaminu C a A + alylizotiokyanatán, ktory chrani pred rakovinou hrubeho creva. A samozrejme vapnik - kel ho obsahuje najviac spomedzi vsetkej zeleniny.
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa mgulka »

Začnem si aj ja mixovať zeleninové nápoje. Posledný rok mám problémy s imunitou - stále chorý. Asi si začo môžem ja sám a už s tým musím niečo robiť. Pravdupovediac nikdy ma nenapadlo si maximovať nápoj zo zeleniny, ale hned jak si zaobstarám suroviny, tak s tým začnem.

Keď som už spomenul tú imunitu, poznáte/užívali ste tu niekto niekedy doplnok zvaný Colostrum ?
kavičkar
Silver Member *
Príspevky: 183
Dátum registrácie: Ut 17 07, 2012 9:42 pm
Been thanked: 1 time

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kavičkar »

Tak, dnes som si pripravil smoothies a musím povedať, že mi to celkom chutilo. Asi ma nakoplo aj to, že som dosť nachladnutý a po prečítani som neváhal ani chvíľku. Ja som sa nikdy ovociu ani zelenine nevyhýbal, ale mixovať zeleninu ma nenapadlo. Ovocie sme si doma mixovali často, tak pridáme aj listovú zeleninu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

mgulka napísal:Začnem si aj ja mixovať zeleninové nápoje. Posledný rok mám problémy s imunitou - stále chorý. Asi si začo môžem ja sám a už s tým musím niečo robiť. Pravdupovediac nikdy ma nenapadlo si maximovať nápoj zo zeleniny, ale hned jak si zaobstarám suroviny, tak s tým začnem.

Keď som už spomenul tú imunitu, poznáte/užívali ste tu niekto niekedy doplnok zvaný Colostrum ?
Ja som to raz skúsil. Na radu rodičov, ktorí si to pochvalujú. Oni to berú v zime, ked zúria chrípky a imunita je oslabená.
Ak máš problémy s imunitou, určite stojí za to to vyskúšať. Akurát si musíš uvedomiť, že to sú hotové imunoglobulíny, ktoré sa získajú s mledziva kravy. Takže ono ti to nakopne imunitu, chráni ťa, ale nelieči primárny problém - to, prečo má tvoje telo oslabenú imunitu. V prírode to beží tak,... že teľa, ked sa narodí, tak nemá žiadnu imunitu a je preto závislé na tom, aby sa nacicalo mledziva do pár hodín, čím získa hotové imunoglobulíny. Pozdejšie ho už chráni vlastný imunitný systém. A o to ide. Aby si dal do poriadku svoj vlastný, oslabený imunitný systém.

Myslím si, že smoothies sú na to ako stvorené. Vitamíny, aminokyseliny, minerály..to všetko v prírodnej forme.
A vláknina, ktorá ťa detoxikuje. Detoxikácia je dôležitá. Pokaziť nemôžeš nič. Skús aspon liter denne, vydrž 2 mesiace a príd povedať, či pomohlo.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Myslím si, že smoothies sú na to ako stvorené. Vitamíny, aminokyseliny, minerály..to všetko v prírodnej forme.
A vláknina, ktorá ťa detoxikuje. Detoxikácia je dôležitá. Pokaziť nemôžeš nič. Skús aspon liter denne, vydrž 2 mesiace a príd povedať, či pomohlo.
Mozno sa nakoniec vratis k tomu,v com mas ukoncene vzdelanie a budes vo volnom case liecit ludi prirodnou medicinou.(napriklad cez internet) :)
Tiez si myslim, ze zdravy imunitny system si dokaze poradit s kazdou chorobou a bacilom, ide len o to, ako a cim ho udrziavat vo funkcnom stave.
Ved clovek sa za zivot urcite stretne s kde-akymi bacilmi a dokaze ich zlikvidovat. (ak sa ockujeme proti nejakej chorobe, iba "provokujeme" imunitny system, aby vyrobil protilatky proti danej chorobe).
Dokonca ak sa sem-tam nejaka bunka zvrhne na nadorovu, telo ju zlikviduje. Zahada je, ze preco to niekedy funguje a niekedy nie.
V Afrike uz nasli prostitutky, ktore napriek tomu, ze roky "pracuju" v prostredi zamorenom AIDS, su zdrave a maju imunitu voci tejto chorobe. Teraz lekari skumaju, na akom principe to funguje, lebo liek proti AIDS este medicina nepozna...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
nitro
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: Ne 08 03, 2009 5:00 pm
Bydlisko: KE/PRG

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa nitro »

Dobre citanie. Myslim, ze Juggler keby netrejdoval by sa uzivil predajom hocicoho. Vie narabat so slovom. Za seba vravim, ze by som od neho kupil mozno aj deravu pneumatiku. :mrgreen:
A business that makes nothing but money is a poor business.

(Henry Ford)
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

placebo
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

kiikino napísal:placebo
Lepsie byt s placebom relativne zdravy ako s presnou diagnozou chronicky chory... :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

kiikino napísal:placebo
Prílohy
PE.jpg
PE.jpg (25.15 KiB) 86473 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kobolcs
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 11:08 pm
Bydlisko: BA

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kobolcs »

toto som tu naozaoj necakal :)
Ale kedze lekari nadomnou uz len lamaju palice, ze ak takto dalej tak mam tak max 5 rokov zivota aj to nekvalitneho typu. Tazko sa to pocuva, ked clovek ma 'len' 36 rokov sice k tomu aj 214kg vahy (a nie nie z prejedenia ved to sa neda, ved by som nemal cas na zarabanie peniazi ) s bonusom 14 pridruzenych diagnoz.
Povedal som, Idem to vyskusat ak dobrem chapem povolene je vsetko zelene sponad zeme plus trosku ovocia pre chut.
Moj prvy drink zakladny : petrzln vnat, kopor, 1/2 banan. Zvladol to aj moj philips drvicosekac, Vitamix sa mi zda trosku prehnane cenovo.
Zaver Nie je to DomPerignon ale dalo sa pit :o . Zaradujem 0,5l green smoothie do jedalnicka. Juggler dik za tip
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa mgulka »

eej ale ťažko išiel dolu krkom môj prvý zeleninový nápoj :lol: , ale zato zasýtil ma riadne
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

hej bez toho sladkeho ovocia by ste to ani do huby nedali, ani jeden
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa mgulka »

kiikino napísal:hej bez toho sladkeho ovocia by ste to ani do huby nedali, ani jeden
Len škoda, že ja som v tom nápoji nemal ani kúsok ovocia. Bola to zmes listovej zeleniny, špenát, rajčina a zázvor. Takže psst.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ahojte.
ALL: Teší ma váš feedback a zvlášť ma poteší ak sa podelíte o výsledky po 1-2 mesiacoch.
Považujem za dôležité, aby ste začínali pomaly, od začiatočníckych smoothies...došli na dávku aspoň 1 liter denne a vydržali v tom minimálne 1 mesiac. Optimálne je dosiahnúť 1,5-2 litre denne a vydržať 2 mesiace.

Kobolcs: ty si pozri ten film Fat, Sick & Nearly Dead. Žiadne peniaze nestoja za to, aby si si zničil zdravie. Na čo ti budú? Život si užiješ, len ak budeš zdravý.

K tým začiatočníckym smoothies si znova prečítajte text, čo som písal. Základ sú neutrálne šaláty ako hlávkový, rímsky, kučeravý, čínska kapusta...tie by ste normálne zjedli, ale čaro je v tom, že ich nikdy nezjete toľko, ani ich nedokážete trpezlivo žúvať a nakoniec ich ani tak nestrávite ako cez pitie smoothies. Ak k takému šalátu pridáte banán, alebo broskyňu, alebo jablko, alebo slivky, alebo červený melón...čokolvek...vznikne príjemný ovocný džús. A cítite, že je čerstvý...nie ako tie zakonzervované, čo vydržia v obchode pol roka bez chladenia.
Ak vám zachutí, potom začnite pridávať trochu vňatí ako zeler, petržlen, mrkva...či pažítku, zelenú cibuľku, kôpor, rôzne bylinky ako mäta, púpava, bazalka...a hľadajte svoje chute, tak aby sa smoothie stalo vaším obľúbeným nápojom. Ja som sa už naučil mixovať tak, že nápoje sú veľmi jemné a neplávu v nich žiadne kúsky. Skrátka pijem to už tak ako predtým čaj, alebo pivo. Nenutím sa. Fakt mi to chutí a zasýti to.

Dnes som bol v Tatrách a jedol sendvič, guláš, zákusky...skrátka samý humus...a hneď som mal kyseliny v žalúdku a rozprdel sa. Normálne som si odvykol a organizmus sa hned ozval. Hned ako som dorazil domov namixoval som si 1,5 litra smoothies ... rímsky šalát + špenát + rukola + trochu vňate petržlena a zelera + 3 listy bazalky + 2 olúpané paradajky + pol avokáda...a už som to aj s chuťou vypil :) Zajtra si dám minimálne 2 litre.

Ináč, stále mám rád aj dobré jedlá. Nič si neodpopieram. Len proste už nemám chuť jesť toľko ako predtým a hlavne jesť hocičo kvôli hladu. Veď ja som bol taký humusák, že som dokázal jesť párky priamo z chladničky, alebo hrýzť do štangle salámy, keď som potreboval zahnať hlad..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
14u24me
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: Ut 25 09, 2012 10:45 am

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa 14u24me »

Juggler, diky za toto vlakno. Zacal jsem pred dvema dny...pekne pomalu...jeden pul litr denne. Zatim jen s bananem a jablky...ale chutna to skvele. Chtel jsem to jen zkusit a vubec jsem necekal ze by to mohlo chutnat tak dobre.
Kdyz clovek omezi cukry a denne prida aspon par desitek minut na slapadle pri vecernich zpravach, tak to musi fungovat :wink: Uvidime za par tydnu a mesicu...
2013-09-29_193851.png
2013-09-29_193835.png
2013-09-29_194223.png
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa Tango »

Take jsem dnes vstoupil do ZELENEHO klubu :mrgreen:

Setup: cinske zeli, rucola, banan, broskev

Diky Juggi !
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pripájam užitočnú tabuľku potravín z hľadiska vplyvu na prekyslovanie organizmu ( klikni pre zväčšenie). Všimnite si, že všetko zlé je silne kyselinotvorné. Dokonca aj stres. Každé priemyselné spracovanie pridáva na kyslosti.

Posledné dni som znova objavil citrón. Je silne zásadotvorný a výborný do smoothie. Polku mechanicky odšťavím v jednoduchom plastovom citrusovači a vylejem do smoothie.
Ak chcem smoothie osladiť, pridám pár lístkov stévie. To je tiež super vec. Je úžasné, že je 20x sladšia ako cukor a pritom silne zásadotvorná. Dostať ju v Hornbachu ( asi aj v Baumaxe ) v kvetináči. Je to absolútne nenáročná rastlinka, vydrží dlho na parapete v okne. Kúpil som ju kvôli dcére, aby som ju nalákal na sladkú chuť smoothie. Moja dcéra totiž miluje všetko, čo ničí zdravie: sladkosti, Coca-Colu, hranolky, keksíky... Manželka sa už k pitiu smoothie pridala. Dcéra sa láme pomaly...ale už jej začína chutiť :)

Čo je stévia?
Subtropická a tropická rastlinka Stevia rebaudiana má svoj domov v pralesoch Južnej Ameriky. Pestuje sa vo veľkom v Japonsku a mnohých ázijských štátoch pre obsah steviozidov, ktoré sú unikátnym sladidlom. Listy stévie obsahujú veľa vitamínov a minerálnych látok, vďaka ktorým má aj liečivé účinky – zlepšuje krvný tlak, trávenie, má antibakteriálne účinky, znižuje cholesterol, bráni tvorbe žalúdočných vredov, zlepšuje spánok, zvyšuje imunitu, pomáha pri chrípke a nachladení, viaže volné radikály, zmierňuje pocit hladu. Výpočet nie je konečný. Indiáni v Brazílii a Paraguaji používajú extrakt aj pri liečbe ďasien a zubného kazu. Stévia spomaľuje starnutie kože a pomáha proti akné.
Prílohy
potraviny podľa AB účinkov.jpg
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

prosim vas neverte kazdej blbosti co je na internete
ak si vsimnete vacsina tychto stranok co propaguju tieto blbosti su napojene na predajcov suplementov typu damianvit, a mnohe z nich su dokonca spoplatnene - tuto juggler tu rovno spropaguje osud.cz - takto potom zarabaju na ludoch co propaguju tieto konspiracie a zarucene recepty ako vyliecit vsetky choroby sveta
mnohe z tych potravin co sem postol juggler (osud.cz) obsahuju dostatok mineralov aby sa ich kyselinotvorny efekt vynuloval - jedna sa hlavne o vajcia, mliecne vyrobky ale aj o maso, okrem toho tieto kyseliny sa konstantne z tela odplavuju mocom
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

kiikino napísal:prosim vas neverte kazdej blbosti co je na internete
ak si vsimnete vacsina tychto stranok co propaguju tieto blbosti su napojene na predajcov suplementov typu damianvit, a mnohe z nich su dokonca spoplatnene - tuto juggler tu rovno spropaguje osud.cz - takto potom zarabaju na ludoch co propaguju tieto konspiracie a zarucene recepty ako vyliecit vsetky choroby sveta
mnohe z tych potravin co sem postol juggler (osud.cz) obsahuju dostatok mineralov aby sa ich kyselinotvorny efekt vynuloval - jedna sa hlavne o vajcia, mliecne vyrobky ale aj o maso, okrem toho tieto kyseliny sa konstantne z tela odplavuju mocom
Čo to trepeš Kikino? Zase vytrhávaš veci z kontextu a spochybňuješ všeobecne platné princípy.
Najprv povedz ľuďom kto si. Študent chémie, študent medicíny? Chemik potravinárskeho priemyslu? Alebo tu chodíš len hladiť svoje ego, hádať sa a všetko spochybňovať?

Je úplne jedno kto dal na web tú tabulku. Nie je žiadny dôvod ju spochybňovať. A baviť sa o sračkách, že mäso nemá kyselinotvorný efekt. Ja nerieším detaily. Ja tvrdím, že väčšina populácie trpí prekyslenosťou organizmu a z toho pramenia mnohé zdravotné ťažkosti. A nikto ešte nevyvrátil, že zelenina ako zásadotvorná potravina je blbosť.

Prosím ťa. Ešte raz: Fakty. Argumenty. Nevytrhávaj z kontextu. Ináč bude mať tvoje vzdelanie a vedomosti placebo efekt - na Teba. Nadobudneš dojem, že si pojedol všetkú múdrosť sveta. To býva problém študentov, ktorí sa už po prvom ročníku cítia byť lekármi.

Tu máš pár liniek na doplnenie si všeobecného vzdelania. A prosím ťa nepríd zase z nejakým detailom zo skrípt, alebo z nejakou ojedinelou štúdiou, alebo s niečím vytrhnutým z kontextu. Na to, aby si mohol vyvracať podstatu, na to musíš byť macher. Taký sa už dlho na Slovensku nenarodil.

http://www.precisionnutrition.com/all-a ... -and-bases" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.precisionnutrition.com/all-a ... -and-bases" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.mudrasova.eu/zasadotvorne-a- ... potraviny/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=2263" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=5336" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=5358" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.zzv.sk/myty-a-fakty-o-potrav ... organizmus" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.etikoterapie.unas.cz/index.php?page=4clanky3" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak nie je sam co si mysli ze je to inak:

http://www.zradielko.sk/2013/07/bullshi ... ka-strava/" onclick="window.open(this.href);return false;
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

no dal som si tu namahu a precital som si tie clanky, moc noveho k tejto teme mi nepovedali
ale teraz sa budem opakovat - jedina kyselina ktora stoji za rec (co sa stravovania a prekyslenia tyka) je kyselina mocova, ostatne su v tak malom mnozstve ze ich mozme zanedbat, ako to s nou prebieha som uz pisal
zoberme ale iny pohlad - fruktoza - nachadza sa okrem ineho v tvojom supa-dupa zasadotvornom ovoci a to v pomerne hojnom nozstve - metabolizmus fruktozy je ale diametralne odlisny od metabolizmu glukozy - nebudem ho tu popisovat - ale vedz ze pri spracovaniu fruktozy v peceni vznikaja celkom slusne mnozstvo kyseliny mocovej - to je aj dovod peco sa cukor radi medzi kyselinotvorne potraviny ale je zaujimave ze ovocie uz nie
a naco si drat klavesnicu ked k tomu uz bolo napisanych kopa clankov
http://www.paleolit.sk/vyluhovany-mozog ... oungovcov/
http://www.paleolit.sk/fobia-masa-posko ... a-sudnost/

pre mna osobne je este dost zarazajuce ze ti srandisti radia medzi kyselinotvorne potraviny take co obsahuju vela nasytenych mastnych kyselin - ale uz nie nenasytenych mastnych kyselin, pritom su to kyseliny obe vsak?
na veci existuju vzdy dva pohlady a mam za to ze nasytene mastne kyseliny su pre cloveka podstatne lepsia volba a vlastne najlepsia - a tento clanok s trocha divnym nazvom to dokazuje
http://www.paleolit.sk/staznost-na-zava ... iny-flora/
podla niektorych lekarov je nasytena mastna kyselina najlepsi zdroj energie pre cloveka - lepsi ako glukoza

ale mozem sa na to pozriet aj z tretieho pohladu - medzi rodinou a znamimi mam naozaj roznych ludi, ti ktori zjedia rocne jednu svinu, vypiju liter mlieka denne - tim sa dari a naopak ti ktori su na nizkocholesterolovej strave naordinovanej lekarom si tento cholesterol bez liekov nedokazu zrazit a okrem toho maju aj ine problemy ako osteoporoza a ine, je potom zaujimave sledovat cloveka co cely zivot pecie na bravcovej masti, vyfajci balik cigariet a vypije pol litra konaku denne a je uplne v pohode

PS: dik filip ze aspon niekto sa na to pozrie aj trocha z ineho uhla
PS2: super stranka pridavam do zaloziek
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja sa v tom nerozumiem, len som poznal ten web a pamatal si ten clanok.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Filip, Kikino:

Filozofujete o blbostiach..
Ten článok, čo tu dal Filip som už dávno čítal. Nič z toho, čo píšem ja nepopiera. Len kritizuje tých, čo si s odkyslovania organizmu urobili biznis. Áno , tí ľudia to preháňajú, zašli do extrému, že nevidia nič iné len acidobázickú rovnováhu.
A okrem zmeny stravy predávajú aj preparáty na odkyslenie a zarábajú na tom. Zaujímavé Kikino, aký je zrazu uhol pohľadu Filipa - ekonóma pre Teba dôležitý. Aj on vytrhol s kontextu tejto témy jeden článok a na základe toho nadobudol presvedčenie, aké má ten autor článku. Lenže ten autor článku kritizuje iba ten biznis s odkyslovaním a oštievanie lakmusových papierikov...on nepopiera dôležitosť acodobázickej rovnováhy s nutričného hľadiska:

Vo svojej miernejšej (nie stopercentnej) forme, by strava pre odkyslenie vyzerala trošku použiteľnejšie. Teda v porovnaní s bežnou stravou. Priniesla by totiž do jedálnička viac zeleniny a ovocia, okrem iného aj na úkor napr. obilnín. Bohužiaľ by však ani zďaleka nebola ideálnou stravou, keďže ani trochu nerešpektuje individualitu a zakazuje tie najkvalitnejšie zdroje bielkovín (živočíšne).

Problém je, že väčšina ľudí na zmenu jedálnička nemá náladu, čas, či peniaze, … resp. im sa proste nechce. Majú radi nezdravé polotovary a sprocesované výrobky plné chemických koktejlov. Takí ľudia potom siahnu po Tepperweinových doplnkoch. A tu je kameň úrazu. Stravu si nezlepšia ani za mak, len čúrajú po papierikoch a tlačia do seba hrče predražených a neúčinných multivitamínov a multiminerálov. Paradoxne tak práve tá snaha o “zdravie”, im ho môže ešte viac podlomiť – napríklad infekciou močového mechúra (to kyslé prostredie v ňom si organizmus nedrží pre nič za nič).


Mimochodom. Ani kritika toho Tepperweina nie je na 100% opodstatnená. Diéta s odkyslením organizmu je jediná diéta spomedzi všetkých bullshitov čo som videl, ktorá naozaj funguje. A praktizujú ju aj lekári. Aj včera som videl ambulanciu lekára, podčiarkujem lekára..ktorý ponúkal taký program. Neviem, či ste si všimli, ale už predtým som napísal:
K tomu poviem zaujímavosť, že moji rodičia roky trpeli nadváhou a rozhodli sa to riešiť diétou. Jediná, čo im pomohla, bola diéta založená na odkyslení organizmu. Schudli asi po 10 kg a odvtedy, približne 3 roky si držia váhu a sú zdravší. Za tú diétu zaplatili okolo 400 €. Súčasťou diéty boli tabletky na zníženie pH, ale jej základom bola určitá hladovka na úvod (2 týždne) a potom trvalé zmeny v stravovaní.

K tomu len tolko, že zmena stravy v prospech zásaditej zeleniny má svoje opdostatnenie. Funguje. Môžete sa aj posrať, ale spústa lekárov to potvrdí. Samozrejme - opakujem: ja nie som extrémista, ktorý tvrdí, že mäso, vajcia a pod. škodia. Ja som za vyváženú stravu s množstvom zeleniny a ovocia a bez chémie a priemyselného spracovania.

Tak by som bol rád, keby ste ostali pri podstate veci. Pri princípe. Zelenina rieši viac problémov, medziiným aj chronické prekyslovanie organizmu. Mäso, múka, mlieko je fajn..len si láskavo uvedomte, že naša generácia sa zbytočne prežiera, prekysluje , konzumuje spústu chémie a nehýbe.

P.S. Nezasierajte sa prosím do detailov. Ja tiež nerieším, že výraz zložené úročenie je pri neúrokovom zhodnocovaní chujový a neprofesionálny výraz. Proste viem o čo ide a neriešim detaily. Takisto nerieším ked jeden ekonóm má úplne opačný názor ako druhý.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

skus si spravit tabulku kde budes mat vsetky vitaminy, mineraly, kovy, aminokyseliny a ine srandy co to napadnu
ku kazdej z tychto vymenovanych zloziek potravy napis 5 alebo 10 potravin ktore obsahuju najvacsie mnozstvo tychto zloziek
myslim ze pri kazdom budes mat v prvej patke nejaky zivocisny produkt a samozrejme rozne druhy zeleniny a nejake to ovocie a ked si to vsetko zratas a das do rovnice este potrebu kalorii cloveka zistis ze strava by mala vypadat asi takto
jest - zivocisne produkty, zelenina a ovocie
nejest - obilniny, strukoviny, sladkosti
(k obilninam sa radi aj ryza a zemiaky)
jest neznamena ze to treba jest na kila a nejest neznamena ze by sa to nemalo jest vobec
ak si to clovek da dokopy dostane sa k strave typu low carb, niekedy oznacovanej aj ako paleo strava avsak skutocne paleo nie je nutne low carb
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa jogo »

Raz bol u nas na navsteve stryko s manzelkou. Vychvalovali pred mamou nejaku biolampu, co si kupili a vraveli, ze snad im vyliecila vsetky bolesti, ktore mali. Dokonca ju mali so sebou a ozarovali nou mame vsetky bolave miesta.
Oni neboli dileri, len mame doporucovali, aby si ju niekde kupila.
Mama ju nekupila...
O niekolko rokov som bol na navsteve u stryka. Opytal som sa ich, ci pouzivaju biolampu, nakolko sa stazovali na typicke bolesti starsieho veku. Ani nevedeli, kde uz ju maju, vraj im nepomahala. Potom ju vyhrabali kdesi zo skrine a vraveli, ze ju musia znova vyskusat, ci im nepomoze...
Co tym chcem povedat?
Ak tato strava, co tu popisuje Juggler niekomu pomoze a ma vaznejsie zdravotne problemy, tak ju bude pouzivat.
Ak niekomu nepomoze, necha to tak.
Niekomu pomoze a ked zdravotne problemy ustupia, pomaly tuto stravu opusti.
Dobre by bolo, aby sa ti ludia, co tuto stravu vyskusaju, podelili o svoje skusenosti s nami aj o niekolko mesiacov alebo rokov.

Osobne ked mam nejaky zdravotny problem, tak si vyguglim, co sa o nom pise a pokial to su nejake neskodne rady a ziadne extremy, hned tie rady vyskusam na sebe.Lebo verim, ze telo si je samo najlepsim lekarom a treba mu len vytvorit vhodne prostredie, aby sa zregenerovalo.
Naposledy ma pobolievalo v oblasti srdca, tak som vyguglil, ze rastlinne oleje su pre nase cievy ovela horsie ako bravcova mast(ktoru som zavrhol este za mojich vegetarianskych cias) a teraz si prazim bravcovu mast a jem ju, kedykolvek mam vhodnu prilezitost. A cuduj sa svete, bolesti okolo srdca prestali - placebo-povedal by Kikino, a mozno ma pravdu, ale toho casu ma okolo srdca neboli. :)
Naposledy upravil/-a jogo v Po 30 09, 2013 11:04 pm, upravené celkom 2 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
hrki
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 30 09, 2013 10:39 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa hrki »

JUGGLER:

1. nevytrhavaj slova a vety z kontextu. pise sa tam len to, ze viac zeleniny v strave je prospesnejsie ako pokial miesto toho do seba ladovat muku, ci trans-tuky. nie je tam ani naznakom povedane ze by zivocisne skodilo (pre toto tvrdenie navyse neexistuju ziadne dokazy) a uz vobec tam nie je nikde ziadny skryty suhlas s teoriou prekyslenia.

o acidobaziskej rovnvahe vies monstrozne totalne nic. nic take ako to tepperweinovo ci youngovo prekyslenie NEEXISTUJE. je to ciry vymysel. jedine dva pripady "prekyslenia", ktore existuju, su sposobene vaznymi poruchami mechanizmov organizmu a to bud respiracnymi (respiracna acidoza), alebo traviacimi (metabolicka acidoza). vzdy sa vsak jedna o poruchu organov tela, nie o ziadne prenasanie PH z potravy.

ziadne, opakujem ZIADNE pripecene PH sa zo stravy nepresuva nikam do tela.

2. ak ti Filipov pohlad nestaci ok, podme sa bavit na inej urovni. v oblasti stravy, cvicenia a zdravia sa pohybujem uz viac ako 10 rokov a mam aj niekolko nutricnych certifikatov. nech sa paci, skus obhajit svoje tvrdenia ktore si spominal vyssie serizonymi peer-review studiami. usetrim ti cas - nenajdes ani jednu jedinu.

3. ziadne take ze "nehladme na detaily" - prave o tych detailoch to je. prave na detaily sa sustredi cela veda a prave vdaka tym detailom vieme co naozaj ako funguje a nemusime verit podobnym bullshitom ako monstroznemu mytu o prekysleni ci inym srackam ktore serviruju sarlatani jeden z druhym. ak nejdeme hladiet na detaily tak mozem rovnako tvrdosijne hajit moju "pravdu" ze v kapuste, spenate, keli a brokolici sidlia dobri duchovia (nazvime si ich trebars brokolicnickovia), ktori vyhanaju z tela zlych duchov a prave vdaka nim sme zdravsi. mam pre to presne take iste dokazy ako ty pre to tvoje slavne prekyslenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

kiikino napísal:skus si spravit tabulku kde budes mat vsetky vitaminy, mineraly, kovy, aminokyseliny a ine srandy co to napadnu
ku kazdej z tychto vymenovanych zloziek potravy napis 5 alebo 10 potravin ktore obsahuju najvacsie mnozstvo tychto zloziek
myslim ze pri kazdom budes mat v prvej patke nejaky zivocisny produkt a samozrejme rozne druhy zeleniny a nejake to ovocie a ked si to vsetko zratas a das do rovnice este potrebu kalorii cloveka zistis ze strava by mala vypadat asi takto
jest - zivocisne produkty, zelenina a ovocie
nejest - obilniny, strukoviny, sladkosti
(k obilninam sa radi aj ryza a zemiaky)
jest neznamena ze to treba jest na kila a nejest neznamena ze by sa to nemalo jest vobec
ak si to clovek da dokopy dostane sa k strave typu low carb, niekedy oznacovanej aj ako paleo strava avsak skutocne paleo nie je nutne low carb
Súhlasím. Rozumná reč.

Môj názor je taký, že sa musíme dívať na prírodu s pokorou. Nemáme dosť rozumu ani vedomostí aby sme sa mohli s ňou porovnávať. Môžeme sa jej len prispôsobiť a tešiť sa, keď sa nám podarí niečo naučiť. Ona je tu milióny rokov.
My ju spoznávame len zlomok z toho. A prakticky všetko čo si myslíme, že je podstatné z medicínskeho a biochemického hľadiska človek objavil len za posledných 100 rokov. Dovolím si povedať, že v mnohom, čo sa týka výživy a životosprávy nielen tápame ( =nevieme , čo je správne ), ale sme seba samých tak oblbli, že si škodíme ( = robíme nesprávne veci).
Dnešný človek má dojem, že toho veľa vie, ale v skutočnosti nielenže často žijeme v omyle, ale sme stratili aj inštinkty zvierat, ktoré by nás mohli viesť správnym smerom.

Vzhľadom na to, že ,,viem, že nič neviem,, sa snažím hľadať zlatú strednú cestu. Zobrať si z každého rožku trošku.
V tej paleo strave je kus pravdy, ale aj kus lži, nahovárania si. Všetko treba brať z rezervou a pokorou. A o všetkom premýšlať, triediť argumenty. Ale to sa týka všetkých fanatických skupín: vitariánov, vegánov, fruitariánov atď. Aj sráčov s nutričnými certifikátmi, čo si myslia, že vedia všetko.

Súhlasím s Tebou s tými živočíšnymi potravinami. A nemám nič proti mäsu, maslu, masti, vajciam atd. A som rád, že ty súhlasíš so zeleninou a ovocím. Veď o tom je táto téma. AB rovnováha je iba jedna malá časť. K tomu, že by sme nemali jesť obilniny, strukoviny, ani sladkosti mám výhrady. Tu stačí, keď sa zhodneme, že všetkého veľa škodí.

K paleo strave: na 90% súhlasím. Určite je rozumnejšie hladať múdrosť v tom ako to fungovalo tisícky rokov..ako sa hádať, či umelé sladidlá škodia, alebo nie. Nesúhlasím s vyradením všetkých obilovín a strukovín. Ďalej, že sa tak extrémne upínajú na tuky. A takistio s dogmou, že ,,namiesto dlhého kardio cvičenia si radšej doprajte krátky a intenzívny šprint,,


Tu je stručná a myslím si, že vcelku rozumná kritika, resp. výhrady voči paleo:
http://janajurkovicova.blog.sme.sk/c/32 ... diete.html" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa kiikino »

jogo: placebo neplacebo, bravcovu mast uznavam aj ja ale vzdy sa da najst aj lepsia alternativa respektive to s niecim striedat a u mna to je hlavne klasicke maslo

hrki: hehe to kvoli tomuto si sa sem registroval?
inac existuje aj ketoacidoza - vyskytuje sa pri cukrovke 1. typa a moze koncit komou alebo smrtou

btw: ketolatky sa uvolnuju do krvi pri nizkej hladine cukru (za normalnych okolnosti), su to vlastne kyseliny a ich mnozstvo je vysoke pri hladovke alebo pri prijme sacharidov do 20g na den, je zaujimave sledovat ze ludia co odporucaju stravu ktora ma mat alkalicke ucinky a zaroven tito ludia odporucaju rozne hladovky pri ktorych dochadza prave k tomuto prirodzenemu prekysleniu (ketoza) aj ked to nie je prekyslenie v pravom zmysle slova, studie ukazali ze sa tak da zit aj dlhodobo a uz ketogenna dieta sa pouziva aj na liecbu mnohych chorob - najznamejsia je epilepsia
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

hrki napísal:JUGGLER:

1. nevytrhavaj slova a vety z kontextu. pise sa tam len to, ze viac zeleniny v strave je prospesnejsie ako pokial miesto toho do seba ladovat muku, ci trans-tuky. nie je tam ani naznakom povedane ze by zivocisne skodilo (pre toto tvrdenie navyse neexistuju ziadne dokazy) a uz vobec tam nie je nikde ziadny skryty suhlas s teoriou prekyslenia.

o acidobaziskej rovnvahe vies monstrozne totalne nic. nic take ako to tepperweinovo ci youngovo prekyslenie NEEXISTUJE. je to ciry vymysel. jedine dva pripady "prekyslenia", ktore existuju, su sposobene vaznymi poruchami mechanizmov organizmu a to bud respiracnymi (respiracna acidoza), alebo traviacimi (metabolicka acidoza). vzdy sa vsak jedna o poruchu organov tela, nie o ziadne prenasanie PH z potravy.

ziadne, opakujem ZIADNE pripecene PH sa zo stravy nepresuva nikam do tela.

2. ak ti Filipov pohlad nestaci ok, podme sa bavit na inej urovni. v oblasti stravy, cvicenia a zdravia sa pohybujem uz viac ako 10 rokov a mam aj niekolko nutricnych certifikatov. nech sa paci, skus obhajit svoje tvrdenia ktore si spominal vyssie serizonymi peer-review studiami. usetrim ti cas - nenajdes ani jednu jedinu.

3. ziadne take ze "nehladme na detaily" - prave o tych detailoch to je. prave na detaily sa sustredi cela veda a prave vdaka tym detailom vieme co naozaj ako funguje a nemusime verit podobnym bullshitom ako monstroznemu mytu o prekysleni ci inym srackam ktore serviruju sarlatani jeden z druhym. ak nejdeme hladiet na detaily tak mozem rovnako tvrdosijne hajit moju "pravdu" ze v kapuste, spenate, keli a brokolici sidlia dobri duchovia (nazvime si ich trebars brokolicnickovia), ktori vyhanaju z tela zlych duchov a prave vdaka nim sme zdravsi. mam pre to presne take iste dokazy ako ty pre to tvoje slavne prekyslenie.
A ty si kto Hrki?
- registroval si sa pred 55 minútami a tento príspevok si tu naložil pred 45 minútami.
- najprv si počítaj, potom môžeme debatovať
- s nutričnými certifikátmi sa prosím ťa neoháňaj...ani s 10 ročnou praxou ..len s argumentami :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa ice809 »

jogo napísal:Naposledy ma pobolievalo v oblasti srdca, tak som vyguglil, ze rastlinne oleje su pre nase cievy ovela horsie ako bravcova mast(ktoru som zavrhol este za mojich vegetarianskych cias) a teraz si prazim bravcovu mast a jem ju, kedykolvek mam vhodnu prilezitost. A cuduj sa svete, bolesti okolo srdca prestali - placebo-povedal by Kikino, a mozno ma pravdu, ale toho casu ma okolo srdca neboli. :)
:) Veprovy tuk je fajn, take se neda prepalit :) Pouzivam jen tento a olivovy olej. Repkovy olej pouzivam na msice :).
Jogo, srdce pry neboli, to jsi mel nejake mezizeberni krece, nebo jsi se dlouho valel na gauci :).
Jsem si taky jednou myslel ze mam infarkt, ale snezene fazole pred touto bolesti me obavy rozptylily.

Ja verim jednoduchemu pravidlu "jist do polosyta a pit do polopita" pres tyden se mi to dari o vikendu ne. A v patek se take napiji do celopita, vetsinou. :) Take to ma neco do sebe, clovek potom poletuje jako motyl :) .
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ice809 , ty si moja verna kopia aspon co sa tyka vikendoveho celopita a celosyta.Potom to do piatku dohanam :). K vsetkym dietnym doporuceniam mam iba malu pripomienku, treba si zodpovedat otazku. Dokazem sa takto stravovat cely zvysny zivot? Ak ano ,je to super.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
mustafa
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ut 17 07, 2012 11:11 am

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa mustafa »

Juggler, super prispevok, zhodou okolnosti pijem smoothies cca 2 tyzdne na podnet znameho, ktory si to pochvaluje. Mam k tvojmu prispevku par bodov:
1. Pises, ze ako prve si vylucil chemiu zo stravy. Mozes byt pri tomto bode konkretnejsi? ono to sice znie na prvy pohlad jednoducho, ale ak by som mal uplne vylucit chemiu zo stravy, tak si pomaly nic v obchode nemozem kupit a za mesiac by som pri svojom metabolizme zhodil mozno 10 kg :D
2. Mozno trohu odveci otazka, ale ked mixujes ovocie a zeleninu, nestracaju sa vitaminy tym, ze ovocie aj zelenina prichadza do kontaktu s kovovou castou mixera. Kdesi som cital, ze pri styku s kovom sa ziviny stracaju.
3. Aky mas nazor na posilovnu, pri ktorej vznika kyselina mliecna? Zeleza dviham pravidelne niekolkokrat tyzdenne. Narusa tvorba kyseliny mliecnej po cviceni acidobazicku rovnovahu? ak hej, da sa to nejak eliminovat?
hrki
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 30 09, 2013 10:39 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa hrki »

JUGGLER napísal:
A ty si kto Hrki?
- registroval si sa pred 55 minútami a tento príspevok si tu naložil pred 45 minútami.
- najprv si počítaj, potom môžeme debatovať
- s nutričnými certifikátmi sa prosím ťa neoháňaj...ani s 10 ročnou praxou ..len s argumentami :)
Si fakt perfektny, najprv pouzijes argument ad hominem aby si zhodil Filipa za to ze mal oapcny nazor ako ten tvoj nespravny - ospravedlnis to tym ze on o strave nevie ani tuk. Napisem ti teda ze mozeme diskutovat na odbornejsej urovni, na co sa uz zrazu ohanam rokmi a certifikatmi. Aby bolo uplne jasne ze ti nejde o diskusiu, len propagovanie sarlatanskych zvastov, tak to zaklincujes este tym ze zautocis aj na to kedy som sa registroval.

Co vlastne chces? Ak ma niekto opacny nazor (zalozeny na faktoch), tak je zle aj ak sa vyzive nevenuje, a rovnako je zle aj ak sa jej venuje uz dlho. Potrebujes tu len ovecky ktore ti budu prikyvovat na tvoje bullshity?

+opakujem vyzvu z mojho predosleho prispevku na ktoru si vobec nereagoval a totalne ju odignoroval - ukaz nejake seriozne vedecke peer-review studie, ktore by tie tvoje bullshity potvrdzovali. ak sa totiz chces bavit o faktoch, tak ich treba najprv ukazat.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa JUGGLER »

hrki napísal: Co vlastne chces? Ak ma niekto opacny nazor (zalozeny na faktoch), tak je zle aj ak sa vyzive nevenuje, a rovnako je zle aj ak sa jej venuje uz dlho. Potrebujes tu len ovecky ktore ti budu prikyvovat na tvoje bullshity?

+opakujem vyzvu z mojho predosleho prispevku na ktoru si vobec nereagoval a totalne ju odignoroval - ukaz nejake seriozne vedecke peer-review studie, ktore by tie tvoje bullshity potvrdzovali. ak sa totiz chces bavit o faktoch, tak ich treba najprv ukazat.
Tak moment Hrki. Pekne po poriadku.
1.Začni od toho, že povedz kto si. Máš vôbec medicínske vzdelanie, alebo sa bavím s niekým, kto nemá ucelené vedomosti a mýli si kyslosť s kyselinotvornosťou? Ty si písal ten článok čo tu dal Filip?

2. Za druhé: čítal si toto vlákno? Ak áno, napíš presne, čo považuješ za bullshit? Ale buď presný! Ak sa chceš zo mnou baviť a ja mám s tebou strácať čas, musíš presne definovať problém a používať jasné argumenty. Napríklad si napísal, že ,,ziadne, opakujem ZIADNE pripecene PH sa zo stravy nepresuva nikam do tela,,. Chceš tým povedať, že
a/strava nemá žiadny vplyv na acidobázickú rovnováhu? Alebo tým chceš povedať, že
b/potravina s kyslým pH neokysluje krv. Alebo nebodaj že
c/ potravina s kyslým pH nemôže mať na pH krvi žiadny vplyv
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hrki
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Po 30 09, 2013 10:39 pm

Re: ZELENÉ SMOOTHIES - ELIXÍR ZDRAVIA

Príspevok od používateľa hrki »

JUGGLER napísal: Tak moment Hrki. Pekne po poriadku.
1.Začni od toho, že povedz kto si. Máš vôbec medicínske vzdelanie, alebo sa bavím s niekým, kto nemá ucelené vedomosti a mýli si kyslosť s kyselinotvornosťou? Ty si písal ten článok čo tu dal Filip?

2. Za druhé: čítal si toto vlákno? Ak áno, napíš presne, čo považuješ za bullshit? Ale buď presný! Ak sa chceš zo mnou baviť a ja mám s tebou strácať čas, musíš presne definovať problém a používať jasné argumenty. Napríklad si napísal, že ,,ziadne, opakujem ZIADNE pripecene PH sa zo stravy nepresuva nikam do tela,,. Chceš tým povedať, že
a/strava nemá žiadny vplyv na acidobázickú rovnováhu? Alebo tým chceš povedať, že
b/potravina s kyslým pH neokysluje krv. Alebo nebodaj že
c/ potravina s kyslým pH nemôže mať na pH krvi žiadny vplyv
1. svoje pozadie si tu nevysvetlil ani ty sam a navyse je uplne jedno co napisem - vzdy si v tom najdes nejaku zamienku ako utocit ad hominem - najprv Filipove vedomosti enstacili, potom ked sa najde niekto kto sa tomu venuje uz roky, tak na tom nezalezi a teraz zrazu zase ideme skumat? naco? aby ak poviem ze mam nejake formalne vzdelanie v tejto oblasti si ma oznacil za skorumpovaneho a podplateneho farmafirmami? take taktiky si prosim ta strc niekam. pisal si ze ide o argumenty a nie o to kto co ma za sebou. tkaze nech sa paci podme sa bavit o vecnej stranke ako si chcel, len ta kusocek poopravim - nejde o argumenty, tie vedia byt uplne uletene - ide o fakty. o dokazane, vedecky overene a studiami podporene fakty.

2. ak by si sa tomu venoval viac ako len precitanim dvoch troch polosarlatanskych kniziek, zistil by si ze nic ako "kyselinotvorne" potraviny v tom zmysle "teorie prekyslenia" neexistuje. ono totiz cela ta slavna kyselinotvornost v tomo ponimani predpoklada ze PH potravin ovplyvnuje PH tkaniv, organov, ci krvi. to vsak nie je pravda a v tom clanku spominanom vyssie mas k tomu aj relevantne studie.

takze aby bolo jasne - v podstate si to uz napisal sam a platia vsetky tie tri tvrdenia:

a/strava nemá žiadny vplyv na acidobázickú rovnováhu
b/potravina s kyslým pH neokysluje krv
c/ potravina s kyslým pH nemôže mať na pH krvi žiadny vplyv

to su proste dokazane fakty, vid prilozene studie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7797810" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ajph.aphapublications.org/doi/pd ... 26.11.1113" onclick="window.open(this.href);return false;
http://advan.physiology.org/content/33/4/275.full" onclick="window.open(this.href);return false;
http://journals.cambridge.org/action/di ... 4513000962" onclick="window.open(this.href);return false;


mimochodom k smoothies samotnym - vravi ti vobec nieco pojem antinutrienty? vies o tom ze hlavne v zelenej zelenine ktora tvori najvacsiu cast tvojich receptov je plno oxalatov? a ze ich ucinok je napriklad inhibicia vstrebavania vapnika ci zeleze, alebo tvorba oblickovych kamenov?

+tie reci o detoxikacii ci tom ake je to prirodzene pre cloveka ze prvy mesiac z toho presedi na hajzli - proste nie. detoxikacia sama o sebe je dalsi medicinsky pojem (podobne ako acidoza), ktory bol brutalne znasilneny sarlatanmi a alternativcami. ti mu dali uplne iny vyznam a prakticky vsetky negativne ucinky kadeakych ich bordelov ktore predavaju pod zamienkov "zdravia", velmi radi zvalia prave na nejaku tu tajomnu "detoxikaciu". pritom sa jedna takmer vzdy o uplne ine priciny, ktore spominane negativne javy sposobia.

---

mas tu tvrdenia, podporene studiami - cakam ze ak ich chces vyvratit a dokazat tu tvoju "pravdu", tak dodas dokazy ktore ju potvrdzuju - seriozne peer-review studie. nech sa paci, mas priestor prezentovat dokazy a nie len zvasty.
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"