"Investicia" do hotovosti a jej alternativ

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

"Investicia" do hotovosti a jej alternativ

Príspevok od používateľa lopt »

Nazvem to "investiciou", ale jedna sa o diverzifikaciu aktiv vzhladom na bezproblemove prezitie v dnesnom svete.

Pozrime sa na situaciu v Grecku. Nastalo obstavaenie bank na niekolko tyzdnov. Financny limit na vyber hotovosti bol 60 EUR.

Som nauceny mat minimum hotovosti a preferovat bezhotovostne platby. Tato situacia mi ukazala, ze clovek by mal mat nejaku slusnu rezervu hotovosti pre taketo zvlastne situacie.

Uvazujete tiez nad nejakym balikom hotovosti /aky velky/ pre taketo pripady, alebo investicie do niecoho ineho, keby vlada, alebo EU zacala spekulovat s EURom, ci bankami ?
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
JoeLyth
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 03 08, 2015 11:15 am

Re: "Investicia" do hotovosti a jej alternativ

Príspevok od používateľa JoeLyth »

Existujú rôzne typy peňažných alternatív. Pri výbere svoje investičné nástroje, mali by ste vyvážiť potreby likvidity s potenciálnymi výnosmi. Ak už máte pohodlnú úroveň hotovostných rezerv, to by mohlo byť múdrejší umiestniť časť svoje peniaze v hotovosti alternatív, ktoré ponúkajú vyššie úrokové sadzby, a to aj v prípade, že ukladať sankcie za predčasné výbery. Na druhú stranu, ak vaše finančné rezervy sú relatívne malé, môže byť väčšia pravdepodobnosť, že budete musieť vykonať skoré stiahnutie, a tie by mohli byť lepšie prijať nižšiu sadzbu, aby sa zabránilo sankciám.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: "Investicia" do hotovosti a jej alternativ

Príspevok od používateľa lopt »

Slovo "invensticia" som dal schvalne do uvodzoviek. Myslel som skor diverzifikaciu a ochranu pred tym, co sa stalo napr. v Grecku. Neni problem mat dostupne peniaze na beznom ucte, na karte, si v penaznych podielovych fondoch, atd.

Ale vid situacia v Grecku, zrazu rozhodnutim vlady nemozete operovat s vyberom hotovosti, alebo sa obmedzia bankove prevody... a co potom ???

Jedna sa mi, ci o takychto rizikach rozmyslaju ludia, ako o ochrane rodiny.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: "Investicia" do hotovosti a jej alternativ

Príspevok od používateľa lopt »

Prikladom alternativneho investovania moze byt napr. pozemok ako zahradka, kde by si clovek mohol nieco vypestovat. Alebo studna s pitnou vodou. Pre pripady, zeby bolo hodne zle.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: "Investicia" do hotovosti a jej alternativ

Príspevok od používateľa Istiach »

Tak hlavne to treba asi rozumne diverzifikovat. Bo ked pridu komunisti a zoberu ti zahradku s pitnou vodou, bude ti to na dve veci :(
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: "Investicia" do hotovosti a jej alternativ

Príspevok od používateľa lopt »

Aka je rozumna diverzifikacia, aby mal clovek peniaze likvidne ?

Mat devizove ucty v cudzej mene ? Pri velkom prusere moze stat zarazit vymenu /vid Cyprus, Grecko/.
Alebo je lepsie mat valuty, ci fyzicke zlato ? Ci nieco ine ?
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2828
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: "Investicia" do hotovosti a jej alternativ

Príspevok od používateľa Rokosák »

Kroky pre pripad kolapsu spolocenskych institucii vratane bank:
1. Ukryt so zasobami.
2. Pripravenost na utek vratane detailneho planu.
3. 1000 Eur a niekolko malych zlatych minci. Napriklad rakuskych 10 ci 20 Kronen. Strieborne tehlicky mozu byt takisto uzitocne tam kde papierove peniaze stracaju atrakciu.
4. Zbran.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Mak
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Ut 07 01, 2014 9:37 am

Re: "Investicia" do hotovosti a jej alternativ

Príspevok od používateľa Mak »

Rokosák napísal:Kroky pre pripad kolapsu spolocenskych institucii vratane bank:
1. Ukryt so zasobami.
2. Pripravenost na utek vratane detailneho planu.
3. 1000 Eur a niekolko malych zlatych minci. Napriklad rakuskych 10 ci 20 Kronen. Strieborne tehlicky mozu byt takisto uzitocne tam kde papierove peniaze stracaju atrakciu.
4. Zbran.
Pre fatalistov http://rozpad.cz/forum/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3977
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: "Investicia" do hotovosti a jej alternativ

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Rokosák ma pravdu, ale tu 1000eurovku treba drzt v velmi malych minciach, bankovkach, lebo nikto nebude mat vydavat.
Je komicke, ked si niekto mysli, ze ma akcie vydane hoci aj na Marse, ze je zahojeny.. Cize mat doma zradlo na 2 tyzdne nie je paranoja. 10 ci 20 kronen - kde by si to chcel minut?
Ako u tie mudre citaty? Je lepsie mat pri zbesilom psovi feferonkovy sprej, nez palac na Belize ?

Ale vid situacia v Grecku, zrazu rozhodnutim vlady nemozete operovat s vyberom hotovosti, alebo sa obmedzia bankove prevody... a co potom ???

cash is king - dobre ukryta hotovost ktora pokryje zivot na predpisany pocet casu. na toto fakt netreba univerzitu.. lenze banky ludi zblubuju s kartami a idealne contactless.. nikdy sa nechcem dozit doby, ked nebudem mat FYZICKY v ruke peniaze som stara skola, verim ze nieco mam, len ked to vidim.

priklad zo zivota: rodicia mi neprehlasili adresu v zdravotke, odvtedy preslo asi 20-30 rokov, x krat som sa stahoval nevedel som o tejto povinnosti, potom som podal danove priznanie, zaplatil, a o rok prisiel exekutor, s dlhom okolo 700eur. mal som v tom case cca 4 ci 5 uctov, exekuovana bola ciatka 700eur absolutne na kazdom jednom z nich, aj na sporiacich (cize v mbank az 3x700e). Keby nemam cash, som v prdeli, nekupim si ani listok na MHD aby som isiel rozbit hlavu exekutorovi a jeho vyhovorke, on nevie kde mam ucty, on mui bloknut vsetko. suma nad 700eur isla vybrat atd, ale pointa je inde. zaujimave je, ze dnes sa da adresa zistit uz aj zadanim mena do google. ale nie, zdravotka potrebuje kseft pre exekutora.. trvalo 1-2tyzdne, kym mi tieto bany na ucty stiahli. vtipne je, ze keby sa neprihlasim na ucet, ani neviem ze mam na krku exekuciu, lebo papier dosiel na trvaly pobyt az neskor, bordel ako na balkane..

cash is king, and always will be...

mna by zaujimalo, ciste zo zvedavosti, preco ludia miluju bezhotovost..
Odoslané z počítača
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4031
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: "Investicia" do hotovosti a jej alternativ

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

iceberg8 napísal:
mna by zaujimalo, ciste zo zvedavosti, preco ludia miluju bezhotovost..


Lebo su sibnuti. A zrejme su radi organizovani niekym inym v domneni ze im to umozni organizovat a vyuzivat niekoho ineho. Kto chce s vlkmi byt, musi s nimi vyt.
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"