Ako minimalizovať vplyv PC na zrak?

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Ako minimalizovať vplyv PC na zrak?

Príspevok od používateľa Peter Em »

Čaute hoši...
Potreboval by som poradiť. Po rokoch za PC som postrehol, že môj zrak už nie je čo býval.
Nenosím síce okuliare, ani šošovky, ale môj zrak už zaznamenal nejaký ten drawdown , možno 15-20 % od "all time high" :). Nie je to žiadna tragédia, stále vidím dobre, ale nemám ešte ani 28 rokov takže nerád by som si pokazill zrak tak skoro..
Povedal som si teda, že musím prijať nejaké opatrenia. Prvé, čo ma napadlo - menej sedieť za PC. Ďalšie opatrenie bolo, že som si zmenil rozlíšenie na 800 x 600 (na staršom notebooku), ale na novom sa to nedá - najnižšie je tuším 1152x864...
Ako možné najúčinnejšie opatrenie ma napadlo to, že by som si kúpil dataprojektor a obraz z notebooku prenášal na stenu, aby som nemusel pozerať do displeja. Netuším však, či to očiam pomôže, bude to rovnaké, alebo dokonca ešte horšie. Ďalej som rozmýšľal nad nejakými kvapkami do očí, možno nejaké programy na úpravu jasu/kontrastu na displeji atď.
AKo ste na tom vy? Pomohol by ten dataprojektor, prípadne čo odporúčate?

Za každý príspevok vopred ďakujem
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Ako minimalizovať vplyv PC na zrak?

Príspevok od používateľa Chris »

rozslisenie si vrat na povodne, lb vacsina ludi za pc su kratkozrakiii, cize problem zaostrit do dialky.

dost pomahaju chvilkove pauzy od monitora a zaostrit na dialkovy bod, vitaminy na oci a kvapkanie suchych.

Co sa vsak chystam sam kupit, su okuliate s 3vrstvovym antireflexnym filtrom :).
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: Ako minimalizovať vplyv PC na zrak?

Príspevok od používateľa Marcos »

presne tak, musis viac riesit ergonomiu prace s pocitacom ako rozlisenie (to tvoje je prilis nizke, daj si vyssie a radsej dokup vacsi monitor, dataprojektor je podla mna na dlhodobu pracu nevhodny).
Pozri sa este na odrazy svetla od obrazovky, poziciu svetelnych zdrojov voci obrazovke a na nastavenie jasu (treba ho upravovat podla mnozstva svetla v miestnosti, skus napr. program f.lux). Hodne pomahaju aj spominane pauzy a v nich ocne cviky (zaostrovanie na vzdialene predmety). Kvapky netreba ak sa dokazes donutit casto zmurkat, ak kupujes kvapky daj pozor ake...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako minimalizovať vplyv PC na zrak?

Príspevok od používateľa jogo »

Co som sa rozpraval so starymi "pocitaciarmi", tak jednoznacne pracuju s pocitacom len pri dennom svetle a len vynimocne vecer pri umelom osvetleni.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: Ako minimalizovať vplyv PC na zrak?

Príspevok od používateľa jpeg »

Dobrý deň.

Chcel by som sa poradiť. Ak by ste dnes riešili aký monitor-(ry) si kúpiť na trading, čo by podľa Vás mal spĺňať. Aká by bola vhodná uhlopriečka, aké funkcie ,rozlíšenie , polohovateľnosť a pod. by mal určite mať. Aká by bola optimálna cena.

Vedeli by ste niečo poradiť.

Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Ako minimalizovať vplyv PC na zrak?

Príspevok od používateľa Chris »

Idealne kupit 40" TV s 4k rozlisenim :-)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Ako minimalizovať vplyv PC na zrak?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tusim eizo sa povazoval za kvalitny monitor... ale neviem ako je tomu dnes, no urite pomaha aspon nieco zaostrenie mimo monitor raz za cas, idealne cim castejsie.. ale tak, je to trochu komplikovanejsia tema :D
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Ako minimalizovať vplyv PC na zrak?

Príspevok od používateľa Chris »

Otazka naco ? Eizo su vacsinou graficke monitory, ktore treba raz za cas kalibrovat sondou, pretoze je to nutne na upravu fotiek/videa ak chces mat verne farby. Lenze na grafy je to uplne jedno.

Takisto ti je zbytocny gamersky monitor, pretoze na trading mas viacmenej staticke obrazy, nie dynamicke ako pri hrach.


Jedine co je nutne na trading je plocha. 1x 24" je malo, 2x 24" na hranici a 3x24" ideal. Bavime sa o 1920x1200, nie 1920x1080. Lenze pri dnesnych cenach sa to vobec neoplati, radsej 40" TV so 4k rozlisenim. Tam s Haswell napr. HD4600 vies ist v pohode v poho na 4k 30Hz :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Ako minimalizovať vplyv PC na zrak?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

no tie 4k to je ako zhmotneny sen traderov, to ano :)
ja ze eizo ma nejake "filtre" (neviem presne co), co ma menej negativny ucinok na zrak, ako lacny monitor.. ale mozno to bola len fama, bolo to tak 10-15rokov dozadu...
inak co som pocul, je dobre mat okolite svetlo, tj, nepozerat na monitor v uplnej okolitej tme.. je to pravda ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Ako minimalizovať vplyv PC na zrak?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

1. Treba veľké monitory s čím väčším rozlíšením. Na trading sa zídu aspoň tri, takže v súčasnosti by som volil veľkosť od 27 inchov hore. Na velkom monitore máte všetko väčšie, môžete sa na obraz pozerať s väčšej vzdialenosti, to váš zrak tak neunavuje ako čumenie do malého displeja. Keď vidím dnešných školákov ako v kuse čumia do smartfónov, alebo tabletov...tak neviem ako tie deti skončia.

2. Treba aby monitor bol flicker-free, čiže neblikajúci. To blikanie nie je viditeľné, náš mozog ho nevníma, ale unavuje oči. Zoznam monitorov ktoré neblikajú: http://www.tftcentral.co.uk/articles/fl ... tabase.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

3. Nadštandartné podanie farieb - napr. technologia sRGB pokryva 100% farebného priestoru. Tie Eizo čo spomínate majú asi najšpičkovejšiu technológiu, ale sú násobne drahšie.

4. Ďalej je velký rozdiel medzi nastavením monitora pri dennom svetle a večer. Takisto, či vám na monitor dopadá svetlo od okna, alebo lampy . To svetlo sa totiž odráža do očí a zaťažuje ich. Preto je lepší matný povrch monitora, alebo ked máte lesklý mal by byt super antireflexný.

To nastavovanie podľa svetla sa dá vyriešiť kúpou monitoru, ktorý má v sebe zabudovaný snímač detekcie okolitého osvetlenia, podľa ktorého si monitor automaticky nastavuvje jas. Ak to monitor nemá, dá sa zadarmo stiahnúť soft, čo sa volá f.lux ktorý robí nastavenie podľa hodín v PC: https://en.wikipedia.org/wiki/F.lux" onclick="window.open(this.href);return false;

Niektorí výrobcovia ako Benq majú v monitoroch flicker free soft a redukciu modrého svetla. To modré svetlo sa mi nevidí pre zrak až tak dôležité...to neškodí očiam, len pôsobí na vylučovanie hormónu melatonínu a organizmus si potom mýli deň a noc....To skôr ľudia robia obrovskú chybu, keď večer používajú tzv. studené biele ledky .Tie sú ako denné svetlo. Ak si nechcete rozladiť organizmus a mať pokojný spánok, tak na osvetlenie večer používajte výlučne teplé, alebo neutrálne ledky.
Neuveríte, ale môžete mať poruchy aj z toho, že v noci do vašej izby dopadá studené svetlo z pouličného osvetlenia. Ledky šetria peniaze, ale ľudský organizmus sa milióny rokov vyvíjal tak, že poznal cez deň iba modré denné svetlo a v noci iba teplé svetlo ohňa. Preto ľudia môžu mať zdravotné problémy aj z takej banality ako je nočné osvetlenie.

K tomu svetlu a práci s PC by som povedal, že večer je dobré pracovať v osvetlenej miestnosti, dbať, aby monitor príliš nežiaril (jas ) a farebné spektrum nebolo príliš modré....Je fajn mať svetlo aspoň v pozadí...to sa týka aj TV...aby nám display svojím svetlom neťahal a nedrážil oči.

5. Dôležitá je aj ergonómia. Smartfóny, tablety, notebooky sú nezdravé nielen kvôli malému displeju, ale aj kvoli tomu, že sa pri nich väčšinou hrbíme. Preto sú velké monitory, ktoré umiestnime zhruba do výšky očí (trochu nižšie) lepšie na prácu.

P.S. Najväčší problém pri práci s PC bola u mňa chrbtica. Preto najväčšiu zmenu som zažil, keď som prešiel na dynamické sedenie ( v štýle stoličiek Spinalis) .
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: Ako minimalizovať vplyv PC na zrak?

Príspevok od používateľa jpeg »

Super,
ďakujem pekne za podrobné vysvetlenie , opäť sa mi rozšíril obzor a možnosti , čo si mám pri výbere všímať :roll: .
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Ako minimalizovať vplyv PC na zrak?

Príspevok od používateľa Aurelio »

Tiez pouzivam f.lux , mozem iba odporucat! Pouzivam ho uz takmer rok a ked ho napr v noci iba na minutu vypnem, aby som videl aku zataz na zrak robi monitor bez f.luxu, tak je to mega sleha pre oci. Nechapem ako som bez neho vydrzal pozerat do obrazovky po nociach cele tie roky...
Power of Knowledge
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Ako minimalizovať vplyv PC na zrak?

Príspevok od používateľa Chris »

f.lux zatial skusam, dik za tip :). Len nevim ci tie teple farby nenamahaju o polnoci viacej oci ako klasicke neutralne alebo ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: Ako minimalizovať vplyv PC na zrak?

Príspevok od používateľa Casey »

Pani dakujem za tip na (f.lux).
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Ako minimalizovať vplyv PC na zrak?

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Ja používam tento
http://www.samsung.com/sk/consumer/it/m ... E790CNS/EN" onclick="window.open(this.href);return false;
rozlíšenie 3.440 x 1.440. pozadia sa snažím mať tmavšie aby som nezaťažoval moje oči
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"