Slovenske vs zahranicne potraviny a ine problemy zivota

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Slovenske vs zahranicne potraviny a ine problemy zivota

Príspevok od používateľa Ladis »

Praha 02.03.2016
Babiš podvádí dnes jak v privatizaci, ovšem dnes z funkce vicepremiéra vlády a ministra financí
Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) začal vyšetřovat společnost Agrofert vicepremiéra vlády, ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše.
Dotace pro společnost Farma Čapí hnízdo šla z evropských fondů na podporu cestovního ruchu. Dotační program byl určený pro malé nebo středně velké podniky. Farma nejprve spadala pod koncern Agrofert, v době, kdy žádala o dotaci, jej však opustila a oficiálně se pod něj vrátila až ex post.
Média v této souvislosti už dříve informovala, že společnost s anonymními akciemi a neprůhlednou vlastnickou strukturou vznikla těsně před udělením dotace přejmenováním z původní firmy ZNN Agro Pelhřimov z Babišova impéria.
O pět let později, což je minimální doba, o kterou se musí příjemce dotace o projekt starat, koupila firmu Čapí hnízdo společnost Imoba, jejímž vlastníkem je pak akciovka s názvem SynBiol. Tu podle výpisu z obchodního rejstříku přímo vlastní jako jediný akcionář Babiš.
Případem se na základě anonymního trestního oznámení zabývá i česká policie, která prověřuje, zda nedošlo ke spáchání dotačního podvodu. Ten měl podle anonymního oznamovatele spočívat především v zakrytí skutečného vlastníka areálu.
Vlastnictví Čapího hnízda přiznal Babiš veřejně až v roce 2014.
OLAF řeší vedle Čapího hnízda i dotace pro Agrofert kvůli podezření, že společnost změnila skrytým lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací ve svůj prospěch.

Foto: Babišovo čapí hnízdo neprávem zaplacené evropským fondem na podporu cestovního ruchu
Prílohy
Capi-Hnizdo-Babis.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa Rokosák »

Spravne! Tak sa to ma robit. Vytvorit narodnu mytologiu, ktora podporuje vlastnych (skutocne ceskych) politikov, firmy a krajinu vobec. Vysledkom takejto mytologie je, ze bezny Pepa z Depa si z komunistickych pohlavarov pamata iba Husaka, zabudol na Protektorat, slovenske vyrobky na pulte nenajde a teraz rube do Babisa.
Na druhej strane my pijeme Budvar, obchodujeme u ceskych brokerov a vytvarame pohodu pre 12 tisic ceskych firiem ako keby to boli nase.
V kapitalizme rozhoduje vlastny kapital a Cesi podla toho konaju (aspon v suvislosti zo Slovenskom). Oni nebudu kupovat slovenske vyrobky, ani keby boli zadarmo. A nepomoze vam ani miliarda.
Viac na http://byznys.lidovky.cz/ceskym-firmam- ... y-trhy_mct" onclick="window.open(this.href);return false;
Preto kupujem slovenske vyrobky bez ohladu na cenu. Aj ked je nominalna cena vyssia, spolocenska cena vyssia nemusi byt. Cesi sa to naucili.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Rakosak klobuk dole si moj clovek , ja to tvrdim uz davno kto nekupuje slovenske vyrobkky je zradca , samozrejme ked je ta moznost co sa tyka kvality , osobne som prestal chodit do LIDLa kedze som tam ani len slovenske vajcia nenasiel
Sme asi najsprostejsi narod naokolo ziadna narodna hrdost , ziadny lokalpatriotizmus nic ako ovce ...
Cely byt som zariadil od slovenskych vyrobcov kolega sa mi smeje ze on nakupil v IKEA za polovicu co dodat , hlavne ze to je na cely zivot tak sakra usetril
Co sa tyka ceskych firiem je tam velky pretlak kapitalu co sa tyka priemyslu a obchodu okolo toho uz teraz sa suska ze jeden velky obchod bude kupeny prave ceskou firmou , je toho strasne vela co by sa dalo napisat ...
Ja mam rad cechov to nieje o nejakej averzii rovnako to plati aj na polske vyrobky, nemecke mlieko , FR vino , atd ...
To sa bavime iby o zakladnych potravinach pripadne vyrobkoch , samozrejme niekde kde ide o kvalitu a technologiu tak si clovek musi kupit nemecke auto ci japonsky televizor
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa Istiach »

To je dobre ze nemame lokalpatriotizmus a narodnu hrdost. Sme ludia novej, lepsej doby. :D
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Slovan_sk napísal:kto nekupuje slovenske vyrobky je zradca
...presne tak vzniká extrémizmus...vrátane komunizmu, fašizmu atd. Treba mať rešpekt pred všetkými, čo nemajú rovnaký názor ako ty.

Rokosák predtým povedal, že by obchodoval cez slovenského brokera...Neexistuje kvalitný slovenský broker a preto nikdy nebudem obchodovať cez slovenského brokera. Ďakujem maďarovi Peterfymu, že založil a vymakal IB , čím umožnil drobnému retailu obchodovať v podmienkách aké majú inštitúcie.
Keď som hľadal pred pár rokmi podobného brokera, zistil som, že nikto iný na svete nespĺňa moje kritéria.

Mimochodom, slovenskí brokeri sú len sprostredkovatelia cez ktorých dostaneš to isté čo v zahraničí, ale za dvojnásobné až päťnásobné ceny. Banky a o.c.p ti vyrúbu 10 až 100 násobné ceny...napr.miesto 0,01% kľudne aj 1%.

Nepleťme city do biznisu. Ja robím biznis s tým, kto mi dá najlepšie podmienky. Ináč by som skrachoval.

Čo sa týka potravín, u mňa rozhoduje kvalita a cena. Bol by som šťastný a hrdý keby slovenské výrobky boli na takej úrovni ako francúzske, talianské...a budete sa diviť ,aj ako poľské, maďarské alebo české. Lebo aj poliaci a maďari sú gurmáni a patrioti, ale majú vo vlastných supermarketoch neporovnateľne vyššiu kvalitu ako my v našich slovenských. Nuž ale keď ten slovák chodí nakupovať na trhy do Poľska a záleží mu iba na cene, tak prečo by mu nepredali aj to, čo by normálny poliak nekúpil. A tak sme donedávna kupovali v slovenských supermarketoch slovenské kurčatá a slovenské vajcia, čo boli made in Poland , len u nás zabalené...

Vzhľadom na to, že slovenský šalát teraz na trhu nekúpim, ani slovenské banány, citróny, ananásy a avokádo, tak chodím do Lídla, kde majú suverénne najkvalitnejšiu a nejčerstvejšiu zeleninu a ovocie. Podobne je na tom aj Kaufland a v poslednom čase sa zlepšilo Tesco. A z radosťou si tam v poslednom čase kupujem i SLOVENSKÉ paradajky, lebo pár slovákov sa konečne prebudilo a posledný rok začali asi na troch farmách pestovať paradajky, ktoré sú naozaj výborné.

Nemyslím si že patriotizmus je o kupovaní slovenských výrobkov. Veľmi rád si kúpim slovenskú kvalitu za slovenské ceny, ale bohužial zatial musím povedať, že v Rakúsku, Poľsku, Maďarsku a Česku je oveľa vyššia kvalita. Mám rád Slovensko, rád tu trávim dovolenku a miniem peniaze, ale vo všetkom sa rozhodujem na základe kvality. A som šťastný, že si môžem vyberať. Boli časy, ked sme mali na pultoch len slovenské výrobky a všetky zahraničné boli v Tuzexe...a bola to hrôza.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa Rokosák »

Juggler, zijeme v kapitalizme a preto by sme sa mali chovat ako kapitalisti nie spotrebitelia. Ak to takto bude pokracovat na Slovensku budeme mat samych zahranicnych ziskotvornych a zisk vyvazajucich zamestnavatelov. Oni budu ako v Tuzexe a my budeme cumiet cez okno.

Ze ekonomicky nacionalizmus je vyhodny potvrdzuju aj dejiny aj aplikacia teorie do praxe. Ale to je na dlhsiu diskusiu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

JUGGLER
ja mam respekt pred kazdym inym nazorom a drzim sa voltairovho citatu :) Aj napriek tomu si myslim ze je to zrada v urcitom pripade ...
Vlastne si napisal to iste co ja , netvrdim ze mas obchodovat cez nejaky neexistujuci slovensky produkt prave naopak ...
A aj to ostatne co si napisal je vlastne detto co som trvdil ja ak si myslis ze FR syr je lepsi ako nas ostiepok tak si ho samozrejme kup ved tu predsa o to nejde
Ja hovorim o tom ze ludom chyba patriotizmus a pojdu a kupia si ceske vajcia v LIDL a tvrdis mi snad ze ceske vajcia chutia lepsie ? Alebo mrazeny chlieb z polska co sa dopeka v supermarkete je lepsi ako z pekarne vo vedlajsej dedine ?

Okrem toho k LIDLu mam aj osobnu averziu precitaj si clanok nizsie je to podla teba ferova sutaz ? dostat dotacie zo statnych rozvojovych organizacii na podporu supermarketu ktory mal priniest do vychodnej europy lacne a domace vyrobky a potom sa prejdes po LIDLi a kupis tam len poradajky ? Tie institucie su na rozvoj infrastruktury nie na sukromny retazec

http://www.etrend.sk/firmy/lidl-valcuje ... ajiny.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak Svetová banka a EBRD chceli podporiť pôžičkou pre skupinu Schwarz aj lokálnych výrobcov, reálne výsledky sú - minimálne na Slovensku - spochybniteľné. Podľa pravidelných prieskumov lobistickej organizácie Potravinárska komora Slovenska vypracovaných v spolupráci s agentúrou GFK Lidl aj Kaufland vychádzajú ako reťazce s najmenším podielom slovenských potravín.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Ak to takto bude pokracovat na Slovensku budeme mat samych zahranicnych ziskotvornych a zisk vyvazajucich zamestnavatelov. Oni budu ako v Tuzexe a my budeme cumiet cez okno.
Slovensko je prilis male na to, aby si vyrabalo vsetky tovary vo firmach vlastnenych slovenskym kapitalom. Niekde som cital, ze na to treba stat s minimalne 250mil obyvatelov, aby si mohol vsetko robit vo vlastnej rezii.
Pozri sa doma na bezne vyrobky a zistis, ze nemame moznost si kupit chladnicku, pracku, auto, notebook atd od firmy, ktoru by vlastnil slovensky majitel. Ale mame tu vela zahranicnych firiem, ktore u nas vyrabaju tieto vyrobky a 95% potom vyvazaju. Preto sme sa spojili do EU, aby sme vytvorili trh s viac ako 250mil obyvatelov a boli viac-menej sebestacny. Ale potom nesmieme rozmyslat, ze budem kupovat len slovenske(polske, madarske, nemecke) vyrobky, lebo vsetci sme na to prilis mali(vratane Nemecka) aby sme boli sebestacny tak, ako USA. USA sa tesia, ze sa triestime, lebo to nas oslabuje a ich poziciu svetoveho lidra neohrozime.
Preco asi su najvacsie firmy na svete z USA? Lebo maju najvacsi jednotny trh.
Zil si v USA, riesia americania taketo veci akoze kupujem vyrobky vyrobene len v Texase a nekupim nic z Kalifornie?
Pochybujem o tom.
Preto to, co prezentujeme ako narodnu hrdost, ze budem kupovat len vyrobky statu v ktorom zijeme, bez ohladu na cenu a kvalitu, je z globalneho hladiska nasa europska slabost.
Ak by sme vsak podporovali Europskych vyrobcov, tak to uz je ine cafe, za to by som sa tiez prihovaral.
JUGGLER napísal: Čo sa týka potravín, u mňa rozhoduje kvalita a cena. Bol by som šťastný a hrdý keby slovenské výrobky boli na takej úrovni ako francúzske, talianské...a budete sa diviť ,aj ako poľské, maďarské alebo české. Lebo aj poliaci a maďari sú gurmáni a patrioti, ale majú vo vlastných supermarketoch neporovnateľne vyššiu kvalitu ako my v našich slovenských. Nuž ale keď ten slovák chodí nakupovať na trhy do Poľska a záleží mu iba na cene, tak prečo by mu nepredali aj to, čo by normálny poliak nekúpil. A tak sme donedávna kupovali v slovenských supermarketoch slovenské kurčatá a slovenské vajcia, čo boli made in Poland , len u nás zabalené...
K dovazanym potravinam mam jednu poznamku. Kazdy stat chvali domace potraviny a zatracuje zahranicne. Ako je to mozne? Ved bud su slovenske vyrobky zdravsie ako polske, alebo naopak alebo su rovnake.
Skor si myslim, ze ak opomeniem stravovacie zvyklasti naroda a jeho dodrziavanie hygienickych noriem, tak dovod, ze dovazane potraviny su horsie ako domace v ktoromkolvek state je, ze potraviny, ktore idu na domaci trh su pod kontrolou hygieny a ostatnych institucii uz od svojho vypestovania na poli az po jeho predaj zakaznikovi.
Dovezene potraviny su kontrolovane az po dovoze, cize pestovania a vyrobu nevieme skontrolovat. A pochybujem, ze polske urady budu robit velku kontrolu u vyrobcu potravin, ktory exportuje na Slovensko, podobne ako nase urady asi velmi nebude zaujimat, co vyvazame do Polska.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa Rokosák »

V roku 1776 vysla kniha Adama Smitha Bohatstvo narodov... Co ine sa stalo v tom roku? Aha! Vyhlasenie nezavislosti USA od najmocnejsej krajiny sveta - britskeho imperia, ktore vladlo oceanmi.
Smith bol prelomovy myslitel a je uznavany dodnes. Radil Americanom vyuzit relativne vyhody ako sustredenie sa na tazbu dreva, pestovanie bavlny a pod. Americania pod vedenim Alexandra Hamiltona sa vsak pustili do budovania sebestacnej ekonomiky. Ich prezident namiesto hodvabu z Liverpoolu kupoval podstatne drsnejsie doma vyrobene kosele. Jednej banke odobrali licenciu pretoze 40 % vlastnictva bolo z Anglicka. Dnes vidime, ze prax zvitazila nad teoriou.
USA a Juzna Korea boli najuspesnejsie krajiny v zavedeni kapitalizmu. V pripade Korey si ekonomiku rozdelilo 28 rodin. Preto si Samsung dovoli konkurovat Applu a korejske automobilky zarabaju v EU na spotrebiteloch aj zamestnancoch. Pridam aj literaturu, az najdem knihu niekde v krabici.
Sme clenmi EU a Eurozony co ma hlavnu vyhodu, ze sa mozme ako chudobny region spolahnut na podporu z Bruselu. To vsak nie je znakom narodneho statu s kapitalistickou ekonomikou. Preto aj v USA ci Svajciarsku sa pestuje lokalny patriotizmus. Najskor sa kupuje od miestnych, potomd z vlastneho statu (USA) ci kantonu a nakoniec z krajiny. Tym podporujes kapital vo svojom regione, ktory by mal byt prevazne domaci.
Naposledy upravil/-a Rokosák v Št 03 03, 2016 2:42 pm, upravené celkom 1 krát.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa Istiach »

Podla mna to Jogo vystihol s tou USA. American z Texasu neriesi ci kupi nieco z Texasu alebo Kalifornie. A toto je podla mna cesta pre EU. Nie len pre Slovensko, ale aj pre ine clenske krajiny. Hadam predsa nebudem pestovat mandarinky na kysuciach, ked ich mozem doviest z talianska. A talianom dovezieme zase ovce atd.

Ano dnes sa od nas vela kapitalu vyvaza, lebo zahranicni investori, ale co brani slovakom investovat do firiem ktore ten kapital vyvazaju? Ved vela z nich su akciove spolocnosti.

Tak isto, Ano nemame know how, nemame kapital. Ale rozdiely v EU sa casom nivelizuju. PRed 100 rokmi nasa krajina neexistovala a take anglicko vladlo svetu. Dnes sa ten rozdiel podstate zmensil.

Vela slovenskych firiem sa uchytilo aj v zahranici a tie prinasaju zisky a prestiz nam. Hadam si nebude kazda krajina vymyslat vlastny antivirus, ked si mozu ludia kdekolvek kupit ESET.

Osobne teda niesom zastanca nejakeho izolacionizmu a protekcionizmu. Sebestacne hospodarstvo mat nikdy nebudeme, na to nemame ani prirodne zdroje, ani geograficku polohu, ani zivotny priestor.

Radsej nez sa hrat na slovenskom piesocku, lebo sme slovaci, treba sa rozbehnut do sveta a vyuzit to, ze je dnes otvorenejsi ako kedykolvek predtym.

To ale samozrejme neznamena, ze na Slovensko zanevrieme.

Este by som dodal, ze nikomu nebranim kupovat slovenske vyrobky a sluzby preto ze su slovenske. Kludne nech sa kazdy rozhodne podla seba. Ale pride mi hlupost nazyvat niekoho zradca preto ze si kupi snickers a nie horalku.
Naposledy upravil/-a Istiach v Št 03 03, 2016 2:37 pm, upravené celkom 2 krát.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Suhlasim s Istiachom.
Rokosak ludia v Severnej Korei kupuju miestne vyrobky, atomovku sisce maju, ale bohati asi nie su.
Ak si velky patriot, daj vypoved tvojmu zahranicnemu zamestnavatelovi a chod pracovat pre Slovaka. Myslim ze horsie nez pracovat napr. v nemeckej firme s nemeckym managementom je trebars pracovat v nemeckej firme so slovenskym managementom. Kto zazil obe moznosti iste mi da za pravdu.

Trhove hospodarstvo predsa znamena ze kto mi da nizsiu cenu za rovnaku kvalitu tak od toho kupim ... a kto mi za rovnaku pracu zaplati viac tak pre toho idem pracovat.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Slovan_sk napísal:
Okrem toho k LIDLu mam aj osobnu averziu precitaj si clanok nizsie je to podla teba ferova sutaz ? dostat dotacie zo statnych rozvojovych organizacii na podporu supermarketu ktory mal priniest do vychodnej europy lacne a domace vyrobky a potom sa prejdes po LIDLi a kupis tam len poradajky ? Tie institucie su na rozvoj infrastruktury nie na sukromny retazec

http://www.etrend.sk/firmy/lidl-valcuje ... ajiny.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak Svetová banka a EBRD chceli podporiť pôžičkou pre skupinu Schwarz aj lokálnych výrobcov, reálne výsledky sú - minimálne na Slovensku - spochybniteľné. Podľa pravidelných prieskumov lobistickej organizácie Potravinárska komora Slovenska vypracovaných v spolupráci s agentúrou GFK Lidl aj Kaufland vychádzajú ako reťazce s najmenším podielom slovenských potravín.
Nedostali DOTÁCIE. Dostali pôžičku z menším úrokom. To je sakramentský rozdiel. Preinvestovali na Slovensku okolo 700 miliónov € a zamestnávajú 4000 ľudí.

Podiel slovenských výrobkov: v Lidli ich bolo len 17 percent. Druhá najhoršia rakúska Billa predáva 45 percent potravín, ktoré boli vyrobené na Slovensku.
Podľa článku Kaufland je OK...54% slovenských výrobkov ...čiže na tej istej úrovni ako Tesco alebo Carrefour.

Ďaľšia podstata z článku: Pravda, tieto čísla sú do istej miery skresľujúce. Lidl má výrazne obmedzenejší sortiment ako iné siete, pretože predáva prevažne výrobky pod vlastnými značkami, ktoré si objednáva pre viaceré trhy, kde pôsobí. To prináša aj pre domácich výrobcov šancu získať zákazky v zahraničí.

Pri väčších hypermarketoch, akým je Kaufland, zas môže klesnúť podiel domácich výrobkov pre oveľa širšiu škálu sortimentu zahraničných firiem. Na Liptove sa tri druhy mozzarelly či desiatky druhov čokolády Milka jednoducho nevyrábajú.

Zamestnanci Lidlu tak reálne odrobia viac ako v iných supermarketoch, no podľa zistení TRENDU majú aj vyššie platy, ako je v tomto segmente obvyklé.


Ja som pozorne sledoval vývoj. Ku konci Mečiarovej vlády v 1998 nebol v Košiciach nijaký zahraničný supermarket. Pametám sa, že tu boli iba dve Billy. Ľudia chodili robiť väčšie nákupy do Maďarska kde bolo Metro, Tesco, Auchan ,Cora, väčší výber a lepšie ceny. Takisto chodili do Poľska. Za Dzurindovej vlády prišlo Metro, Tesco, Carrefour a pokial sa pametám tak Lidl a Kaufland až medzi poslednými. Pozorne som sledoval ako sa reťazce správajú a porovnával som to so supermarketmi v USA a poviem - bola to hrôza. Kým naši ľudia sa tešili aký super sortiment sa konečne predáva, tak oni si z nás urobili treťotriedny trh a predávali na Slovensku najhoršiu kvalitu. Tesco predávalo zhnité mäso, starú zeleninu, prebalovali sa tovyry po dátume expirácie... všade bol bordel...no ľudia im tolerovali všetko lebo pre nich to bol posun vyššie ako predtým. V metre som kúpil starého lososa, tri dni som zvracal a hygiena mi povedala, že všetko je OK. Ale o tom škoda písať, tie časy sú už preč. Trvali kým na Slovensko neprišiel Lidl a Kaufland. Netvrdím, že len oni, lebo medzitým aj ľudia začali byť náročnejší a štát začal byť prísnejší, ale predovšetkým oni zaviedli nemecký poriadok, čistotu a kvalitu za nízke ceny. Tým prevalcovali Tesco aj celoeurópsky, aj v Anglicku. Preto Tesco posledné roky je v problémoch a jeho akcie sa prepadli. Všimni si čistotu v Lídli a systém ich práce. Ako efektívne pracujú, ako dbajú na čerstvosť a kvalitu, akú fantastickú majú logistiku, kvalitu skladov a pod.

A čo sa týka slovenských výrobkov? Lídl predáva značku Pilos, čo je české mlieko, maslo, pomazánky a pod. Oni nemajú velký výber, ale zrejme berú všetko vo velkom a tak dosahujú najnižšiu cenu za čo najvyššiu kvalitu. Slovenské maslo RAJO na ktorom je napísané made in Germany stojí u nich dvakrát viac ako český Pilos, pritom ide o úplne rovnaký výrobok ( na masle sa nedá odrbávať, musí obsahovať tie isté zložky). Čo si velmi vážim na Lídli je, že majú super zeleninu a kvalitný sortiment určitých výrobkov za naozaj dobrú cenu: francúzske syry, francúzske vína, ich vidiecka šunka má až 97% podiel mäsa a ostatné šunky 85-90%. V Tescu predávajú šunky z podielom mäsa 55-80% a vo všetkom je 2x viac chémie. Vrcholom sú ich lahôdky do ktorých pchajú tolko konzervantov, že mi je jasné, že ich nemôžu robiť s kvalitných surovín a vôbec im nezáleží na čerstvosti. Treba čítať etikety. Pár príkladov som tu už dal.
Pozrite si napr. testy obyčajných bateriek AAA a AA. Tie z Lídlu sú druhé najkvalitnejšie na trhu a pritom najlacnejšie. Inde si kúpite 3x drahšie a vydržia o 50% menej... Komu nevyhovuje užší sortiment v Lídli, tak širší sortiment je v Kauflande, čo je v podstate sestra Lídlu. Ja si na Lídli vážim to, že z jeho príchodom stúpla konkurencia a ostatné reťazce začali byť pod tlakom.

Čo sa týka domácich predajcov, tak tu si treba uvedomiť že všetko je na slovenských podnikateľoch. My nemôžeme nadávať na tých zahraničných, že prišli a obsadili trh na ktorom nikto nebol. Od revolúcie do konca 1998 uplynulo takmer 10 rokov a Mečiarove sny o silných domácich podnikateľoch sa nenaplnili. A tak sme nemali ani výber, ani kvalitu a ani väčšie supermarkety ako Billa.

Teraz v Košiciach začal dominovať jeden lokálny podnikateľ, volá sa Labaš. Vlastní sieť asi 20 supermarketov , ktoré sa volajú FRESH. Toto je prvý slovenský podnikateľ ktorého vidím po 25 rokoch od revolúcie, ktorý reálne konkuruje zahraničným reťazcom a predáva kvalitu. (situáciu v Blave nepoznám, tak sa vyjadrujem len ku KE ).

Coop Jednota mi vždy pripomínala socializmus, všetko ostatné bol import, ale Fresh je podľa mňa real Made in Slovakia a ten majiteľ je múdry a trendy. Snaží sa podporiť zdravé potraviny, má predajne na úrovni, spolupracuje s miestnymi farmármii a predáva aj pod privátnymi značkami a verím, že podporuje domácich výrobcov. Takto si predstavujem zavádzanie slovenských výrobkov do praxe, nie iba kritikou zahraničných reťazcov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa Rokosák »

Americania kupuju od vlastnych kde mozu. Tak ako vacsina inych obyvatelov uspesnych aj neuspesnych krajin podporu krajanov vidia ako nieco vo vlastnom zaujme. Naucili sa to za poslednych 200 plus rokov a maju to v genoch. My mame v genoch vysledok nasich dejin od nevolnictva po komunistov. Po 25 rokoch demokracie, by sme mali zacat s pristupom, ktory sluzil uspesnym krajinam ako USA, Svajciarsko ci Juzna Korea.
Americania po nespokojnosti s "nadsenim" Francuzska s podporou utoku na Irak bojkotovali francuzske sampanske. To je skutocna obet a odriekanie si! Myslim, ze je vhodny cas aj nu nas vyskusat organizovany a cieleny spotrebitelsky bojkot zahranicnych vyrobkov a firiem. Vsak nase vyrobky su v zahranici bojkotovane.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa Istiach »

Urcite to v genoch nemaju, homo sapiens sa za poslednych 200 rokov urcite nezmenil tak, aby sa to prave roznorodi obyvatelia USA, alebo Svajciarska, alebo Juznej...preco nie Severnej? Koreje zmenili.

To iste plati o nasich genoch, ktore su roznorode, nemecke, turecke atd.

Alebo asi lepsie povedane, ked uz tak, tak potom preferovat svojich maju v genoch vsetci ludia rovnako.

To len tak pomimo.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa Rokosák »

Samozrejme Istiach. Tie geny so myslel obrazne. Skor ide o zauzivane zvyklosti u bezneho obcana a hlavne u takzvanych elit. Medzi ne patri vacsina politikov a prakticky vsetke media.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa Istiach »

Uz sa mi to nechce riesit.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Američania sú vo veľkej väčšine vymyté mozgy. Keď žiješ v Amerike, tak média Ti tak vymyjú mozog, že máš pocit, že zvyšok sveta neexistuje. A tak väčšina Američanov ani nevie o čom je Európa, alebo aké národy tu žijú. Nepoznajú históriu, chýba im kultúra. Všade prevažuje gýč. O Európe vedia iba ľudia, ktorí tu pravidelne chodia a tí, ak na to majú, tak si kupujú takmer výlučne európske potraviny. Môžeš mi hovoriť čo chceš..vo všetkých bohatých rodinách v USA som videl iba talianske cestoviny, francúzske a švajčiarske syry, vína z Európy atd... Asi len chlieb, pečivo, zelenina, mäso boli americké.
Plebs chodí do mekáča a je mu jedno čo konzumuje. Američania sa vďaka plebsu a svojmu masovému potravinárskemu priemyslu podľa mňa stravujú najhoršie na svete. Ten patriotizmus, že všade vyvesujú americké vlajky a piknikujú kade-tade po parkoch je viac menej umelý. Asimilovaní američania zabudli na svoje korene a tvoria akýsi multi-kulti ,,americký národ,, ale mnoho ľudí žijú celé desaťročia vo svojích komunitách a často sa ani za celý život nenaučia po anglicky. Toto je zrejme cieľom i v Európe. Ináč na tebe Rokosák i na mne - na nás, čo sme v Amerike strávili veľa rokov vidno ako si vážime svoje korene, rodnú zem a takisto Európu. O to viac ma bolí ked vidím ako sa Európanov snažia urobiť jednu multi-kulti masu bez národnej hrdosti a príslušnosti.

P.S. Kým v amerických médiách je zvyšok sveta nepodstatný, tak v naších je to akosi naopak. Amerika má 9 mesiacov pred voľbami a Slovensko len pár dní, ale vo správach sa americké primárky preberajú pomaly viac ako naše voľby. Takže aj naše mozgy sa pomaly, ale isto vymývajú..nehovoriac o tom, že na zločiny komunizmu a ich obete sa pomaly ale isto zabúda, kým zločiny fašizmu a ich obete sa nám pripomínajú denne...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

JUGGLER
Ano formulacia DOTOACIE bola chyba , ok tak teda pozicku mas teda ty pocit ze by nejaka europska a svetova rozvojova banka ktora ma podporovat hlavne infrastrukturu mala poskytnut pozicku so smiesnym urokom retazcu hypermarketov ?
Ved pochopim na nejaku high tech firmu ze dostane dotaciu od vlady ak tu nieco skutocne tvoria nieco s pridavnou hodnotou ale pozicku pre hypermarket ? Ved to je skandal a este z rozvojovej banky ? Statnej a nie sukromnej !!!
Velmi rychlo si to vyhodnotil ako spravnu vec ale ked sa nad tym zamyslis v casoch ked spominas ze na slovensku neboli ziadne kvalitne retazce bola doba ked vybuchovali auta a strielalo sa po baroch , ked ta zastavili na krizovatke a napalili do teba celu davku zo samopalu , taky maly divoky zapad, takze treba to porovnat aj s tym aka bola celkova klima na slovensku
Spominas FRESH retazec ano pocul som o tomto panovi chod sa ho spytat ci by nebol rad keby dostal 800 milionov eur s urokom 1 % a urcite sa potesi ze to je ako bezurocna pozicka to sa potom likviduje konkurencia velmi lahko
Aj mne neskutocne vadi RAJO maslo co to je za system zobrat slovenske mlieko do nemecka a poslat spat maslo , no brain
Co chudaci nasi farmari ako maju vytvorit kvalitny produkt ked siroko daleko mame najmensie dotacie na polnohospodarstvo , ako tu ma podnikat farmar ked mu EU plati za to aby mu lezalo pole uhorom ? Ked ti EU zaplati aby si vyklcoval vinohrad ? Nech ti mozu dovazat lacne a hnusne talianske vino ? Je toto volny trh ? To ako keby tebe niekto v IB povedal ze si Slovensky trader a daju ti x- krat vyssie poplatky aj ked urobis volume x - krat vyssi ako sused z Madarska
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa JUGGLER »

,,vďaka týmto financiám sa mali vytvárať v jednotlivých štátoch nové pracovné miesta, trhy sa mali otvoriť miestnym výrobcom a prinášať kvalitné a cenovo dostupné potraviny pre chudobnejších spotrebiteľov.,,

Presne to Lidl urobil. Bez dotácii, len za pôžičku preinvestoval 700 mil. € a vytvoril 4000 pracovných miest. A ostatným reťazcom , ktoré si zo Slovenska spravili odpadový kanál vytvoril konkurenciu , čím zvýšil celkovú úroveň kvality, hygieny i predaja.

My sa tu nehrajme na nejakého agro producenta. To, že bolo zničené naše poľnohospodárstvo a že je dotačná politika EU nesprávna, to je úplne iná kapitola...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa Istiach »

Teraz pred volbami zacali strany vo velkom presadzovat zaradenie dlhodobo nezamestnanych do polnohospodarstva. Tazko povedat ako presne co a ako, ale tak laicky mi vychadza, ze ak koli dotaciam v EU nemozeme nase potraviny predavat v konkurencnom prostredi, no mozno by mohli nasi dlhodobo nezamestnani pestovat jedlo aspon pre seba. Trh je uz aj tak pokriveny a aspon nebudu sediet na zadku.

Len tazko povedat ako by to dopadlo, keby sa to pretavilo do reality.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

JUGGLER - myslim ze mame trochu ini pohlad na tuto problematiku a ty to vidis v tom ze prisli a urobili konkurenciu a priniesli kvalitu , ja tvrdim ze keby neprisli oni mozno by nejaky FRESH market vznikol skor lebo by bol po kvalitnych potravinach dopyt a nebolo by to sposobene netrhovym dumpingom Nemeckych velko podnikatelov a mozno by bolo viac slovenskych potravin v supermarketoch je to vsetko mozno a ja pevne verim ze za 10 rokov sa pozrieme ne toto vlakno a budeme sa tesit ze sikovny chalan z KE otvoril market ktory nam lokalpatriotom robi radost
Precital som si aj tvoj dalsi clanok o tej amerike a o tom ako ste aj s rakosakom prezili x rokov v statoch a uplne mi srdce poskocilo ze mas velmi spravny nazor na multikulti USA a smerovanie Europy a rad si sa vratil domov , si rozumny clovek
preto si viac tuto temu nebudem rozoberat lebo si myslim ze v konecnom dosledku su nase nazory velmi podobne :)
Takato tema patri skor k pivu :D
ISTIACH zaujimvay pohlad - nahnat tak nasich ciganov na polia a nechat ich zemiaky pestovat a nie kradnut :D
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Slovan_sk napísal: JUGGLER - myslim ze mame trochu ini pohlad na tuto problematiku a ty to vidis v tom ze prisli a urobili konkurenciu a priniesli kvalitu , ja tvrdim ze keby neprisli oni mozno by nejaky FRESH market vznikol skor lebo by bol po kvalitnych potravinach dopyt a nebolo by to sposobene netrhovym dumpingom Nemeckych velko podnikatelov
Nevznikli by skôr. Presne tak si to predstavoval Mečiar. Všetko sa sprivatizovalo domácim, banky na to rozdali miliardy úverov a nakoniec sa všetko aj tak vytunelovalo a nebolo to na úžitok...Prvé reťazce prišli až 10 rokov po revolúcii a Lidl až posledných 5-10 rokov.
Darmo ľudom dáš peniaze - úspešné podnikanie sa nerodí zo dňa na deň...na západe to trvalo desiatky rokov a tak je to i u nás. Aj ten Labaš v Košiciach má za sebou 20 rokov podnikania kým sa vypracoval tam kde je teraz. Pred ním to skúšali stovky podnikateľov a neuspeli. Aby som ťa potešil. Odkedy mám nový FRESH kilometer od domu tak som preniesol takmer všetky nákupy z Tesca do Freshu. Nakupujem zhruba 50% v Lídli alebo kauflande, 40% v slovenskom Freshi a už iba 10% v Tescu. Neriadím sa ničím iným len mojími kritériami na zdravé a kvalitné potraviny. Chlieb a pečivo napr. nakupujem v miestnej pekárni a väčšinu zeleniny a ovocia v lete na trhu.
ISTIACH zaujimvay pohlad - nahnat tak nasich ciganov na polia a nechat ich zemiaky pestovat a nie kradnut :D
To je správne. Politici najprv zničili polnohospodárstvo a až teraz im dochádza, že vidieku a cigánom zobrali prácu. Máme 500 tisíc cigánov a tí inde nebudú robiť iba v poľnohospodárstve, stavebníctve a technických službách. Česť výnimkám. Beriem priemer a nechcem nikoho uraziť.

Na záver dve aktuálne fotky. Lídl zelenina kúpená včera ( a dnes ešte stále čerstvá ) a slovenské paradajky (máme už cca 3 producentov, čo strčia do vrecka tých zahraničných). Škoda, že to trvalo 25 rokov.
Prílohy
Lídl rajčiny zo Slovenska.jpg
Zelenina z Lídlu.jpg
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa Istiach »

Vyzera to na novy slovensky supermarket v BA. Tradicne v diskusii sa to polovici ludom nepaci, lebo je to drahe a pre hipsterov :)
http://ekonomika.sme.sk/c/20108547/otvo ... l?ref=njct" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Zatýkanie politikov v ČR

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Super. A vôbec to nie je drahé. Kvalita a zdravie za niečo stoja. 10% naviac vôbec nie je drahé. Škoda že nebývam v BA.


Nový supermarket sa od tých bežných líši najmä v troch veciach – pečie vlastný chlieb a pečivo, spracováva mäso priamo v predajni a zeleninu, ovocie či mliečne výrobky nakupuje v drvivej väčšine len od slovenských farmárov.
„Vybrali sme si len dve farmy, ktoré nám dodávajú mäso. Od jednej máme len bravčové, od druhej len hovädzie,“ vysvetľuje Varmuža. Dodáva, že obe farmy sa pritom nachádzajú od predajne len pár hodín cesty, dobytok chovajú tradičným spôsobom a mäso sa následne spracováva priamo na prevádzke. Tam z neho vyrábajú párky, špekáčiky, klobásy, šunky, všetko bez pridania stabilizátorov či chemikálii.

Veľkým plusom je aj chlieb, ktorí pečú pekári priamo na mieste. Pripravujú chlieb z vlastného kvásku, z čerstvých surovín a v peci na drevo. Yeme ponúka aj bezlepkové pečivo, to však pekári nepečú priamo v prevádzke, ale nakupujú od malého dodávateľa.

„Samozrejme, máme tu aj moderné veci, napríklad kávu z rôznych kútov sveta, čaje či vína,“ vyratúva Varmuža. Aj v tomto prípade však ide väčšinou o výrobky, ktoré pochádzajú zo Slovenska.

Novinkou, na ktorú ľudia v bežných obchodoch nie sú zvyknutí, je aj predaj čerstvých byliniek na váhu. Tie si môžete sami odstrihnúť, pričom platíte za gramy.

Celkovo sa ceny mäsa či čerstvého chleba pohybujú o niečo vyššie, než sme zvyknutí napríklad v Tescu či v Bille. Napríklad kilo chleba vyjde približne na tri eurá, mäso o približne desať percent drahšie ako bežne na trhu.

Na otázku, v ktorom meste bude Yeme otvárať ďalšiu prevádzku, Varmuža odpovedal, že sa chcú v najbližších rokoch sústrediť najmä na Bratislavu a okolie. Súčasná prevádzka Yeme stojí na mieste, kde kedysi sídlila Ikea.


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/20108547/otvo ... z41sqsxGby" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Andrej21
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 29 03, 2017 9:02 am

Re: Slovenske vs zahranicne potraviny a ine problemy zivota

Príspevok od používateľa Andrej21 »

nerozumiem týmto hádkam slovenské vs. zahraničné potraviny. Ja sa rozhodujem podľa kvality, najradšej nakupujem v Lidli, aj keď slovenské tam nemajú nič a ešte som nemal zlú skúsenosť. Najlepšie sú tematické týždne, teraz majú napríklad taliansky
https://www.letakomat.sk/lidl/kompletny ... =7#preview
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Slovenske vs zahranicne potraviny a ine problemy zivota

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Pozor na marketing - v UK je bezne, ze davaju nalepky fiktivnych fariem, kedze je to leglane. A to len za ucelom, aaby zavadzali a oklamali zakaznika.

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... alone.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak je to na Slovensku, vie niekto o fitkivnych farmach ?

PS: YEME nestoji len o 10% viac, je to brutalne drahy obchod, ked tak. Obcas tam chodim, ale az tak spickovy nie je, no je lepsi ako zvysok, to je jasne. Dnes je raketova veda, zistit co je kvalitne a co nie.
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"