Investicia do zahradky

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Investicia do zahradky

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Zdrobnene preto, lebo by to bola zahrada o rozlohe len pre danu domacnost.
Ked som dnes rano krajal zeleninu na ranajky, rozmyslal som, ze je to pomerne podielna komodita v jedalnicku cloveka.
Prec s cukrom a pamovym tukom deflacnym, my nechcem deflaciu, vsakze...
No spat k teme. Zatial je to len extremne zbrucha a z hruba vypocet, ale raz a dopracujem k presnemu.
Potrebujeme, zahradu o rozlohe cca 100-200m2, chut obetovat cas na jej obrabani, a ziskame:
Tu pokracujem recnickou otazkou, kolko miniem rocne na zeleninu a ovocie v obchode?
Bud by som to ratal matematicky na kcaloriealebo skor gigacalorie/rok tak stale je tam velka premenna, atd atd..
Hypoteticky, 1 jablon znesie 10-20kg jablk? starostlivost 1-2hod rocne? cena jablka 2eur/kg? 1eur/g? asi zalezi od kvality
no moj laicky odhad je, ze 500eur/osoba nie je problem nechat rocne v obchode na zelovoci.. a trufam si povedat, ze ak tato osoba si znacne zaklada na kvalite potravin a vynechava polotovar z jedalnicku, aspon v znacnej miere, je dost mozne, ze na zelovoci (keby tak, pocita sa tam aj jej zazimovanie, zavarenie, zamrazenie), moze nechat 1000eur/rok/osoba..
to je 1 tisic eur navyse do dochodku... kazdy rok.
samozrejme, niekto moze argumentovat, ze radsej tu tisicku zarobi a nasledne si to kupi a casovo mu to vyjde lepsie.
nuz ano, lenze.. zarobit 1000, aspon legalne, rovna sa mat hruby/superhruby prijem o nieco vyssi, dajme tomu okolo 1500eur, samozrejme, zalezi na type podnikania, atd.. teoreticky, aj pomocnymi brigadami je to mozne zarobit v cistom, za dajme tomu 300hodin.. cize 1500eur hrubych premenime do 1000 cistych a to sa premeni do 700 znovu citych u stanku so zeleninou a ovocim, nepaci sa mi ten TRANSAKCNY poplatok statu a zdravotnej, ci socialnej, kedze zozerie tradicne nad 50% z povodnej sumy, pricom vieme, co sa to dostaneme, vsakze..
otazne teda je, kolko hodin by to na tej zahrade bolo, kolko by stalo zavlazovanie, a samotna zahrada, aj ked ta je investiciou sama o sebe. pripadne sklennik alebo pripadna neuroda, kradez, plus faktor obmedzenia dovolenky pocas sezony, atd..
no ale ako pocitovy laik to vidim takto:
ak su splnene podmienky ze sa pozemok-zahrada odniekadial vycarovala, pripadne je mozne ju z parcely vytvorit, mozem svoj cas, podla typu plodin, investovat efektivnejsie nez v PRIEMERNEJ robote s rovnaym, ak nie lepsim uzitkom (ale to uz by bola dvojnasobna chvala toho isteho).

Tato teoria vychadza z teorie, ze bud si srob za srobujem sam hoci aj s nozom, alebo na to privolam odbornika. Pokracuje to teoriou vyvrtam dieru do steny s tym ze kupim vrtacku, alebo zavolam odbornika. Az cez x dalsich levelov.. Hypoteticky, najvacsi konkurent mojho domaceho modelu zahradky je zmluva medzi 1 dodavatelom - ze od neho budem brat xyz plodin garantovane, urcite by mi dal znacnu zlavu.. cize by som vlastne prenajimal farmara, alebo mal podiel na jeho farme.. urobi tak 5 ludi, farmar vyzije z tejto aktivity a tychto 5 ludi ziska kvalitne komodity za podtrhovu cenu.

Je to len dalsi napad, odkial ziskat eura na dochodok, tak ako pri "hm, kupim si nanuk, nekupim si nanuk? ale nie, nekupim, tie 2 eura prihodim do prasiatka a na konci roka kupim ETF" - urob to 25x do leta a mas 50eur, urob to s 20 blbinami v zivote a mas 1000 eur k dobru, resp do ETF... pricom mierim hlavne na spotrebu, ktora sice rikrasli zivot, nuz nie je nutna a je nezdrava - cize zbytocne nebudem shortovat svoje zdravie.. vela textu, koncim..
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"