Offshore firma pre online podnikanie

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
reway
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 3:56 pm

Offshore firma pre online podnikanie

Príspevok od používateľa reway »

ekný deň všetkým. Priatelia, rád by som sa zaradil medzi ostatných, ktorí medzi Vami nájdu odpovede na otázky, ktoré ich trápia.
Už dlhšiu dobu nosím v hlave nápad na jeden projekt internetového podnikania v oblasti cestovania, ktorý by som chcel pomaly dotiahnuť do finišu. Tým, že sa jedná o čisto online business, ktorý by bol otvorený a prístupný zákazníkom z celého sveta, dospel som po určitej dobe k presvedčeniu, že by som tento projekt rozchodil pod hlavičkou offshore firmy sídliacej v USA, v štáte Delaware. V podstate všetky doteraz získané informácie ma k tomu nabádajú. Rád by som uviedol, že hlavné tri dôvody, prečo to chcem riešiť touto cestou, sú:

• vyšší kredit americkej spoločnosti pred tuzemskou právnou formou (s.r.o.) v očiach zákazníkov
• anonymita – na tento projekt šetrím a čakám ako na niečo, čo chcem rozbehnúť na vlastnú päsť, zodpovednosť a tak, aby som o tom vedel z môjho okolia iba ja. Nechcem, aby mi do toho niekto zasahoval, ani ma ovplyvňoval, čiže tento faktor je pre mňa rovnako dôležitý.
• jednoduchšie až takmer neexistujúce vedenie účtovníctva – čo je z hľadiska povinnosti, ktorá odpadá, veľký kus práce pre mňa alebo poverenú osobu o to sa starajúcu

Toto sú pre mňa tri hlavné a kľúčové body. Nechcem sa touto cestou vydať kvôli kráteniu alebo optimalizácii daní – beriem za povinnosť na to upozorniť, pretože veľa mnou čítaných príspevkov na túto tému sa týkalo offshore spoločností založených najmä za týmto účelom.
Chcel by som si však touto cestou zosumarizovať niektoré poznatky a získať od Vás odpovede na to, v čom ešte nemám jasno. Samozrejme, príde aj ku konzultácii s daňovým poradcom a právnikom, no rád by som počul aj Vaše názory a vyjadrenia. Toto sú veci, ktoré som pochopil a veci, na ktoré hľadám odpoveď.

Rozumiem, že ak si založím v Delaware offshore firmu, a splním všetky náležitosti k oslobodeniu od dane v tomto štáte, prenáša sa povinnosť na rezidenta – teda mňa – a mojou povinnosťou je zaplatiť daň z príjmu tu, u nás na Slovensku. Avšak:

a) Povinnosť k dani mi vzniká z tej čiastky, ktorú si za ten daný kalendárny rok presuniem z účtu offshore firmy na účet osobný - teda bez ohľadu, či celú sumu, čo som zarobil alebo len časť
ALEBO
b) Z celkovej čiastky, ktorú v tom danom kalendárnom roku moja offshore firma v zahraničí zarobí?

Ak by to bol variant A, je pre FÚ jasne dohľadateľné, koľko mi z toho istého zahraničného účtu v tom danom kalendárnom roku pritieklo na účet osobný. Ak by to bol ale variant B, a ja som priznal celú čiastku, hoci som si z nej ani euro nepreviedol (dajme tomu, že by som to celé preinvestoval), ako mi budú veriť, že uvádzam pravú čiastku?

Toľko k daniam, teraz ešte k samotnej stránke. Príjmy stránky, ktoré budú od právnických, ako aj fyzických osôb (teda normálnych zákazníkov), prípadne z reklamy, budú drobné čiastky. Platba na zahraničný (offshore) účet však na poplatkoch stojí viac ako tieto čiastky, takže tu je asi len jedná cesta a to cez nejakú platobnú bránu, odkiaľ si budem potom celú hotovosť za isté obdobie posielať na tento účet.

a) stačí však platobná brána ako jediný vstup pre platbu z hľadiska zákazníkov podľa Vás? Iná možnosť sa mi aj tak nevidí, keďže poplatky za prichádzajúce transfery sú násobne vyššie.
b) Keďže mojimi potenciálnymi zákazníkmi budú ľudia z celého sveta, ja im vystavujem faktúry alebo potvrdenia o platbe za službu ako americká offshore, môže mať táto faktúra a náležitosti s ňou spojené jednotnú formu pre všetkých bez ohľadu na to, z akého štátu sú?

Posledná otázka, ktorá mi v tomto vystáva, a na ktorú jednoznačnú odpoveď nemám, lebo sa zatiaľ mnohé príspevky v tomto rozchádzali, sa týka miesta výkonu. Ak mám stránku, ktorej vlastníkom je firma z USA a má zákazníkov po celom svete – a teda nie je zameraná na jeden štát ,tak:

a) Aj keď sú nejakí zákazníci z USA, porušujem tým charakter offshore spoločnosti, ktorá je oslobodená od dane práve na základe toho, že nepodnikám tu? (keďže sa jedná o internet, publikum je rozptýlené a neovplyvním, či mi tam príde AJ Američan alebo nie)

b) Musí byť server aj doména registrovaná v Amerike, aby mi tu nevznikla povinnosť zriadenia prevádzky alebo má na to vplyv to, že ja ako rezident robím rozhodnutia zo Slovenska, teda musím tu mať s.r.o.?

Viem, že je to príliš dlhý príspevok, ale budem rád, keď sa ktokoľvek z Vás bude vedieť vyjadriť aspoň k niektorej z mnou uvedených otázok. Prípadne poradiť alebo dať svoj pohľad na moju vec.

Ďakujem v každom prípade.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Offshore firma pre online podnikanie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

K americkým offshore si prečítaj Podnikáni v USA - Chudý Honza, bohatý John. Vygúgli, máš to zadara v PDF.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Offshore firma pre online podnikanie

Príspevok od používateľa Rokosák »

Platil by si americke dane - zly napad.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Offshore firma pre online podnikanie

Príspevok od používateľa Pette »

uplne zbytocne riesis veci typu firma v amerike, kym sa nezarobil ani jedno euro.

zaloz si slovensku zivnost na urade za 5 eur a urob biznis. ked budes mat obrat 100 tisic eur, zacni riesit nejaku ameriku.

drzim palce.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Offshore firma pre online podnikanie

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

myslim si to iste co Pette (prehodit pravnu formu, ak uvidis, ze to ma potencial nie je zlozite), ale skusim odpovedat na niektore z otazok
a) Povinnosť k dani mi vzniká z tej čiastky, ktorú si za ten daný kalendárny rok presuniem z účtu offshore firmy na účet osobný - teda bez ohľadu, či celú sumu, čo som zarobil alebo len časť
ALEBO
b) Z celkovej čiastky, ktorú v tom danom kalendárnom roku moja offshore firma v zahraničí zarobí?
Nie som danovy poradca, ale na 99% som si isty, ze B je spravne. Kedze spolocnost budes riadit zo Slovenska, tak aj danova rezidencia firmy je na Slovensku, tz. podavas danove priznanie za firmu na Slovensku. Aj pri slovenskej sro vie danovy urad overit pravdivost udajov uvedenych v danovom prizani iba danovou konktrolou. To iste je v tvojom pripade, aj ked je pravda, ze ked nebudes mat zakaznikov zo Slovenska (resp. minimum), tak to budu mat tazsie.
b) Keďže mojimi potenciálnymi zákazníkmi budú ľudia z celého sveta, ja im vystavujem faktúry alebo potvrdenia o platbe za službu ako americká offshore, môže mať táto faktúra a náležitosti s ňou spojené jednotnú formu pre všetkých bez ohľadu na to, z akého štátu sú?
Vystavujes faktury podla noriem platnych v USA, ale zasa nie je toho az tak vela co sa uvadza na fakture.
b) Musí byť server aj doména registrovaná v Amerike, aby mi tu nevznikla povinnosť zriadenia prevádzky alebo má na to vplyv to, že ja ako rezident robím rozhodnutia zo Slovenska, teda musím tu mať s.r.o.?
"povinnost zriadit prevadzku" to je co? viem co je prevadzka :) ale neviem, ze by v nejakom zakone bola definovana takato povinnost

No a teraz sa spytam co zaujima mna = tie tvoje dovody:
anonymita – ty tam chces mat aj nomineeho? lebo ak ano, tak sa ti to jemne predrazuje, nie? nominee sa riesi vacsinou preto, aby ti nevedeli dokazat / nemohli povedat, ze to riadis zo Slovenska. Ak nebude nominee, tak nie je anonymita, ci?
jednoduchšie až takmer neexistujúce vedenie účtovníctva - toto co prosim znamena? napr. oproti slovenskemu uctovnictvu?
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Offshore firma pre online podnikanie

Príspevok od používateľa SomPanko »

reway napísal: a) stačí však platobná brána ako jediný vstup pre platbu z hľadiska zákazníkov podľa Vás? Iná možnosť sa mi aj tak nevidí, keďže poplatky za prichádzajúce transfery sú násobne vyššie.
K tomuto by som povedal, že by to bolo asi fajn spraviť tak, ako to majú veľké predajné spoločnosti typu aliexpress, amazon, ebay - tie majú vždy platobnú bránu a občas aj paypal. Na Slovensku sa síce paypal takmer vôbec nepoužíva, ale inde áno. Preto by stálo za zváženie si premyslieť aj túto variantu.

Prajem veľa šťastia, nech sa ti podarí úspešne rozbehnúť tvoj plán :)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Offshore firma pre online podnikanie

Príspevok od používateľa Chris »

rozbehnes vela aktivit a usilia na vyriesenie offshore firmy, nasledne zistis, ze si tam utopil vela $$$ a nespravil si este ziaden zisk a ani biznis nefunguje tak ako si si predstavoval.... a mas double loss - aj takato varianta moze nastat

zacal by som malou 1os sro na SK, je to otazka par stovak, switchnut vies stale na offshore
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"