Hlboká strata, čo mám robiť?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Hlboká strata, čo mám robiť?

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Banky na Slovensku vedia ,že ludia su hlupy maju nízku uroven finančnej gramotnosti (zlatá baňa). Inak pre zaujímavosť jedna nemenovaná banka ponukla retail klientom na pobočke úžasný dlhopis s úžasným výnosom a tak sa dostali k velmi velmi lacným peniazom :D :D
Splatnosť dlhopisu: 9.9.2020
Kupón: vyplata zo 100% istiny 0,40 % p.a., vyplácaný raz ročne k 9.9. 2017 (výplata 25% z istiny)
Kupon: vyplata zo 75% istiny 0,80 % p.a., vyplácaný raz ročne k 9.9. 2018 (výplata 25% z istiny)
Kupon: vyplata z 50 % istiny 1,60 % p.a., vyplácaný raz ročne k 9.9. 2019 (výplata 25% z istiny)
Kupon: vyplata z 25 % istiny 2,80 % p.a., vyplácaný raz ročne k 9.9. 2020 (výplata 25% z istiny)
Emisný kurz (cena pri vydaní): 100,00%
Denominácia: 1 000 EUR + násobky 1 000 EUR
Minimálna menovitá hodnota prvotnej investície: 3 000 EUR
Poplatok za upísanie a vydanie dlhopisu: 3 000 EUR – 14 000 EUR: 0,40 % z menovitej hodnoty obchodu
15 000 EUR a viac: 0,00 % z menovitej hodnoty obchodu
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Hlboká strata, čo mám robiť?

Príspevok od používateľa Rokosák »

jogo napísal:
Rokosak, daj tu lepsi koncept, ako je dolar cost averaging, ked ho tolko kritizujes.
Podla velkosti poklesu je lepsie predat, alebo poziciu drzat. Obycajne existuje nejaky dovod ze cena akcie klesa. Dokupovanie je vyhodne pre brokerov a ego investorov, ktori si nechcu priznat chybu. Pritom, rychle prehodnotenie zmeny situacie je zakladnym prvkom uspesneho investovania. Naopak, drzania sa starych rozhodnuti je skodlive.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Hlboká strata, čo mám robiť?

Príspevok od používateľa Aurelio »

No neviem, ja mat dnes napr 60 tis. € v cash, tak ich nezainvestujem vsetky ale postupne ich umiestnujem v case. Kludne aj v horizonte 3 rokov po 5 tis. kvartalne. Je pravda, ze ak by som vzal do uvahy obdobie 2013-16, kedy trhy rastli a povedzme v 2017 by rachli o 50%, tak vdaka Dollar Cost Averagingu by som mal horsi vysledok ako keby som to zainvestoval vsetko jednorazovo v 2013 - ale buducnost nikto nepozna a ja radsej risknem mensi vynos s mensou stratou ako potencial velkeho vynosu s rizikom velkej straty.

Moja rada pre pani by bola DCA. Je to ocividne nejaky obycajny clovek, ktory chcel zhodnotit uspory, nevie a nema cas analyzovat pohyby trhu/akcie.
Power of Knowledge
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Hlboká strata, čo mám robiť?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Frosy napísal:No neviem, ja mat dnes napr 60 tis. € v cash, tak ich nezainvestujem vsetky ale postupne ich umiestnujem v case. Kludne aj v horizonte 3 rokov po 5 tis. kvartalne. Je pravda, ze ak by som vzal do uvahy obdobie 2013-16, kedy trhy rastli a povedzme v 2017 by rachli o 50%, tak vdaka Dollar Cost Averagingu by som mal horsi vysledok ako keby som to zainvestoval vsetko jednorazovo v 2013 - ale buducnost nikto nepozna a ja radsej risknem mensi vynos s mensou stratou ako potencial velkeho vynosu s rizikom velkej straty.

Moja rada pre pani by bola DCA. Je to ocividne nejaky obycajny clovek, ktory chcel zhodnotit uspory, nevie a nema cas analyzovat pohyby trhu/akcie.

Tá rada by jej ale v skutočnosti nepriniesla viac peňazí. Môžeš si to vypočítať. Som zvedavý, či to dokážeš.

1. ako jednorazová investorka do SPY by svojích 1,1 milióna zhodnotila za 10 rokov na 2,2 milióna..a to by investovala rovno pred krízou. Čiže zisk +100%.

2. Ako postupná investorka by sa rozhodla , že tých 1,1 milióna bude postupne a pravidelne dávať do trhu. Stanovila by si 10 ročný horizont a tých 1,1 milióna by mala dopredu rozložených na nákup akcií každý mesiac. Koľko by mala teraz?

Nie som matematik, ale stavím sa, že by to pre ňu nebolo výhodné. DCA by jej nepriniesol za tých 10 rokov väčší výnos, akurát by jej priniesol menej stresov a strachu. DCA je teda len akýsi relatívny výnos, ktorý je sprievodným javom postupného investovania a možno ho prezentovať ako PLUS, ale nie ako skutočnú výhodu.

P.S. Moja rada pre pani by bola tá istá ako pre Adama. Urobiť skutočný, riadený DCA. Teraz, ked sú akcie predražené ostať v cashi. Počkať na pokles. A potom vraziť do akcií všetko čo mám v jednom alebo viacerých nákupoch. Samozrejme, s dlhodobým investičným horizontom. Ináč sa investovať nedá. Čím lepšie načasovanie zvolíme, tým viac zarobíme. Čím viac kapitálu vrazíme do trhu, tým väčší výnos máme na konci. Tieto dve veci ale musíme rozumne prepojiť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Hlboká strata, čo mám robiť?

Príspevok od používateľa filip glasa »

v pripade ze mas hotovost (jednorazova investicia) sa priemerovat oplati ak cakas pokles, len nevies kedy pride a aky bude hlboky.
Je to defenzivna, opatrna strategia.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Hlboká strata, čo mám robiť?

Príspevok od používateľa Aurelio »

Nechcem podcenovat nikoho, ale akekolvek predpoklady ohladom buducnosti by som nerobil. Ked som cital Grahama, tak to bolo nadherne citanie o minulosti. Akcie boli vnimane ako predrazene koncom 50. rokov a nakoniec aj tak nastupili na najdlhsie trvajuci byci trend v historii. (datumy si presne nepamatam, mozno to bol koniec 60. rokov).

Pamatam si zase clanok z roku 2010, cital som ho asi pred mesiacom. Prekrasna analyza toho, ako su akcie v 2010 stale predrazene, ze ide o byciu pascu a akcie lahnu este nizsie ako boli v 03/2009. Vobec som sa na tom nebavil, neboli to nazory a pocity nejakeho hlupaka, ale fakt dobra analyza. Realita? Od 2009 nam to krasne rastlo.

Ten chlapik tiez radil drzat cash v tom 2010tom. Cash asi drzi az dodnes. Tiez by som nerobil rozhodnutie ci ist alebo neist cestou DCA, ak "ocakavam pokles". To si mozem hodit mincou a som rovnako blizko k pravde. S investovanim sa hrajem iba chvilu, ale uz ma stihlo naucit obrovskej pokore co sa tyka odhadovania buducnosti.
Power of Knowledge
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Hlboká strata, čo mám robiť?

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: Podla velkosti poklesu je lepsie predat, alebo poziciu drzat. Obycajne existuje nejaky dovod ze cena akcie klesa. Dokupovanie je vyhodne pre brokerov a ego investorov, ktori si nechcu priznat chybu. Pritom, rychle prehodnotenie zmeny situacie je zakladnym prvkom uspesneho investovania. Naopak, drzania sa starych rozhodnuti je skodlive.
Tentokrat uz neponukam remizu...rovno to vzdavam. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Hlboká strata, čo mám robiť?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

no jo, mozno budu rast do 2025 az... to by bolo zaujimave, a mozno ani nepride nejaky tvrdy pad..

ja vzdy ked pozeram graf, ktory za 5 rokov rastol o 100% napriklad, tak si myslim (hovorim sam sebe), ze ty vole, ved to je co za haluz, to uz vyssie snad ist ani nemoze.. ale tak.. aj v kasine moze prist 17x ina farba, ako ta nasa :) co je to 2^17.. nic... 1 k 131 tisic.. onicom..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Hlboká strata, čo mám robiť?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Frosy napísal:Nechcem podcenovat nikoho, ale akekolvek predpoklady ohladom buducnosti by som nerobil. S investovanim sa hrajem iba chvilu, ale uz ma stihlo naucit obrovskej pokore co sa tyka odhadovania buducnosti.
Správne. Bežní ľudia a investori bez skúsenosti by sa odhadmi do budúcnosti vôbec nemali zaoberať. Mali by si nechať poradiť, alebo zvoliť takú cestu, ktorá zodpovedá ich profilu.

Finanční poradcovia, ktorým ide o prosperitu klienta a nielen o predaj produktov za každú cenu a zinkasovanie provízii, tí by však mali vedieť poradiť. Minimálne netlačiť ľudí do nevýhodných produktov ako sú IŽP a pokiaľ ide o investovanie do akcií, mali by vedieť vysvetliť klientom aké sú výhody ETFs a nevýhody fondov. Takisto by mali vedieť upozorniť ľudí na zvýšené riziko investovania, keď sú akcie predražené a fundamenty firiem stagnujú. V prípade investovania cez pravidelné mesačné vklady je namieste vysvetliť ľuďom, že DCA má svoje plusy. V prípade jednorázového investovania väčšej čiastky je už vec komplikovanejšia. Tam by mal poradca vedieť minimálne to, že v takej situácii nemôže odporúčať 5 ročný horizont, ale oveľa dlhodobejší - minimálne 10 rokov. Čím viac rokov , tým menšie riziko.

Čo sa týka odhadovania budúcnosti, to už by mala byť vec špičkových profesionálov. Tu však treba rozoznávať špičkových teoretikov, čo vedia veci komentovať a obkecávať a špičkových praktikov, ktorí majú za sebou výsledky. Včera som písal o Cramerovi: ten ako manažér fondu vedel správne odhadnúť riziko, vedel kedy ísť do cashu a vedel kedy nakupovať. Vďaka tomu dosiahol výrazne napriemerných +24% p.a. počas svojej kariéry. Ale už ako stockpicker - teoretik sa nepresadil. V stavbe portfólia na pasívny investing neprekonal trhy. Tu už nemohol využiť svoj talent na časovanie trhov. Warren Buffett je zase génius na stockpicking i časovanie. Neviem presne ako riadi časovanie svojích investícii, ale v jednej veci som si istý: vždy nakupuje lacno. Aj ten AAPL o ktorom sme sa bavili bola perfektne načasovaná investícia. A teraz, keď sú akcie predražené, Warren síce otvorene nevaruje pred rizikom...ale hľa, pozrite sa na BRK a čo zistíte? Že Buffett teraz sedí na obrovskej kope cashu...v BRK nazhromaždil cca 70 miliárd! Warren má svoju taktiku...vie, že jeho BRK v krízach velmi neklesne...a potom, ked bude ten správny čas ( a nízke ceny ) on ten cash dobre investuje.

OK. Nechcel som sa veľmi rozpísať. Chcel som len povedať, že na časovanie investícii sa nemôžeme dívať paušálne.

O sebe môžem povedať, že pád v 2008/2009 som nepredikoval, nezarobil na ňom, ale ani som sa nenechal nachytať. Riziko pádu viselo vo vzduchu a na zlý stav bánk upozorňoval napríklad Honzajs. Z toho, čo sa dialo som si vedel urobiť úsudok. Dával som si pozor ( a každého kto sa pýtal som varoval ). Môj výnos bol štandarne dobrý v 2007, 2008 a nadštandardne dobrý v 2009. Ja som nezarobil priamo na páde, ale mal som extra výnos, keď som investoval po páde. Využil som príležitosť a na krátku dobu som stal investorom :)

Po kríze sa mi stávalo, že som nemal dobrý úsudok. Napríklad moju krízovú investíciu som predal predčasne. Dnes by bola o 100% vyššie. Aj v roku 2011 bola moja predpoveď taká, že hrozí pád trhov. Neodporúčal som investovať do akcií. Niekoľkokrát som sám prerobil na tom, že som stavil na pokles, ale trhy šli hore... Ľudia nie sú dokonalí a mýlia sa i profíci. To je jednoducho fakt. Nikto nemá krištálovú guľu. Ale na záver môžem povedať jedno. Predpoklady do budúcnosti a aktívne riadenie majú zmysel. Ale nie pre každého. Nemajú zmysel u tých, čo to nevedia robiť. No sú základom úspechu u tých, čo to vedia.

Pri investovaní nejde o to, že na 100% správne predpovedáš budúcnosť. Tu ide o to, že ked si v CASHI, tak riziko straty je NULOVĚ. A ostane nulové aj keď sa pomýliš. A keď sa nepomýliš a trhy padnú, tak sa vynorí nová, veľká príležitosť na extra výnos. Kým tí, čo to nevedia sa budú škvariť v stratách...iní budú spokojne spávať. Kým tí, čo to nevedia budú doťahovať straty, tí druhí budú tvoriť nové zisky. Myslím si, že aj 1-2 takých eventov v kariére investora može znamenať čiaru medzi úspechom a neúspechom.

P.S. Možno je zbytočné o tom teoretizovať. To najsmerodatnejšie je prax. Preto som vo svojom vlákne vytvoril profil aktívneho investora...a tam sám uvidíš, či to má zmysel. Momentálne dlho, velmi dlho je 100% v cashi...i napriek tomu za 2016 prekonáva trhy vo výnose i riziku. Tipujem, že dlhodobo takto prekonám SPY (možno aj dvojnásobne), kým riziko straty bude minimálne.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Hlboká strata, čo mám robiť?

Príspevok od používateľa Aurelio »

Mne staci, ze Hajek predal zo svojho Top Stocks poziciu MCD v 09/2015, pretoze nenaplnila investicne ocakavania. Okamzite po predaji akcie vyleteli hore. Ten graf je brutalny. A ak dokaze zlyhat taky expert ako Hajek, tak uz je to fakt pre mna signalom, ze sa v zivote nemam ani len pokusat odhadnut co bude :) Mozem si hodit mincou :)
Power of Knowledge
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Hlboká strata, čo mám robiť?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Frosy napísal:Mne staci, ze Hajek predal zo svojho Top Stocks poziciu MCD v 09/2015, pretoze nenaplnila investicne ocakavania. Okamzite po predaji akcie vyleteli hore. Ten graf je brutalny. A ak dokaze zlyhat taky expert ako Hajek, tak uz je to fakt pre mna signalom, ze sa v zivote nemam ani len pokusat odhadnut co bude :) Mozem si hodit mincou :)
Pozri. Nepodceňuj sa. Každý sa mýli. Ani Hájek, ani Gladiš nie sú takí experti ako si myslíš. To je len dojem. Imidž.
Gladiša som analyzoval - výsledky asi vieš. Hájek má pri svojom fonde napísané, že nemá stanovený benchmark.
Čo sa týka výnosu, orientačne: prekonáva SP500, ale zdá sa, že neprekonáva Nasdaq. Ťažko povedať, či je taký dobrý.
Čo sa týka rizika...nedávno mal DD -35%..to by trebalo porovnať s benchmarkom... Tipujem, že je rizikovejší ako by mal byť. Nemám ho vyhodnoteného, ale u mňa je expert ten, čo prekonáva benchmark vo výnose i riziku. Alebo aspoň mimoriadne vyniká v jednom z nich...

Nerobíš dobre, že z jednej chyby vyvodzuješ závery. Chyby na burze sú chlieb každodenný. V stockpickingu môže byť Hájek superman, v timingu už nemusí byť taký dobrý. Ty sa môžeš vykašlať na stockpicking, môžeš investovať do etf, alebo BRK a v živote možno urobíš len jeden-dva rozhodnutia a vo výnose i riziku prekonáš všetkých :) .

P.S. Burza je krásna v tom, že nijaká kvalifikácia, nijaké IQ ti nezaručí, že budeš lepší ako ostatní... :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Hlboká strata, čo mám robiť?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Frosy lenze KAZDYM vstupom do trhu uz sa snazis predikovat buducnost. Aj ked vstupujes postupne, vsadzas na to ze trhy budu rast. Akurat ze v pripade poklesov chces inkasovat nizsiu stratu - ale to za cenu ze v pripade rastu prides o zisk. O zisk ktory budes nahanat dalsie roky a riskovat dalsie roky.

Ak chces riskovat menej - vsad jednorazovo menej. Je to to iste ako ked ides vsadit viac ale postupne.
Navyse ked tvoje postupne zainvestovanie dosiahne 100% povodneho planu - tak od toho momentu hrajes na rast trhov na totalku.

Na kazdy sposob zainvestovania existuje scenar buduceho vyvoja ceny ktory ho ukaze v buducnosti ako "chybu" a iny scenar ktory ho ukaze ako "skvele rozhodnutie". Nemas to ako oklamat a vyuzit vo svoj prospech.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Hlboká strata, čo mám robiť?

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Včera som písal o Cramerovi: ten ako manažér fondu vedel správne odhadnúť riziko, vedel kedy ísť do cashu a vedel kedy nakupovať. Vďaka tomu dosiahol výrazne napriemerných +24% p.a. počas svojej kariéry.
Tu by som len podotkol, ze v rokoch 1988-2000 mal NASDAQ rast 22% p.a.
P.S. Možno je zbytočné o tom teoretizovať. To najsmerodatnejšie je prax. Preto som vo svojom vlákne vytvoril profil aktívneho investora...a tam sám uvidíš, či to má zmysel. Momentálne dlho, velmi dlho je 100% v cashi...i napriek tomu za 2016 prekonáva trhy vo výnose i riziku. Tipujem, že dlhodobo takto prekonám SPY (možno aj dvojnásobne), kým riziko straty bude minimálne.
Ja len dufam, ze profil aktivneho investora budes aspon 10 rokov updatovat. Aby si vyhral "fiktivnu stavku" s Buffetom, ze aktivnou spravou prekonas trh. :)

p.s: V cistom vynose po zdaneni a odvodneni zaostavas za pasivnym investorom tak dve-tri percenta, na to nezabudni. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Hlboká strata, čo mám robiť?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Tu by som len podotkol, ze v rokoch 1988-2000 mal NASDAQ rast 22% p.a.
Písal som o čistom výnose. Keď robili analýzu bez poplatkov a podielov na zisku, vychádza to na viac ako 30%.p.a. Navyše je v tom zahrnutý 2001 - prasknutie internetovej bubliny. Cramer vtedy ukončil kariéru v HF.

Ale OK. Cramera treba brať s veľkou rezervou. Je to stejný typ ako Vlk s Wall Streetu. Tamten bol arogantný manipulátor s penny stocks, Cramer pôsobí o level vyššie: na akciách kótovaných na burzách.

Jeho výsledky ako fond manažéra sú známe, ale neboli nikdy auditované. Čiže nikto nikdy neurobil u neho analýzu rizika.

His much hyped returns as a hedge fund trader are impressive, but they are unaudited and impossible to verify. Comparing his returns to the S&P 500 index is extremely misleading. It is likely his hedge fund took far more risk than this index. Without understanding that risk (for which there is no data) it is impossible to evaluate his returns.


Ďalej sú indície, že sa u neho robil ťažký daytrading ( aj sto tradov denne) a manipulácie s downgradami/upgradami, vypúšťaním rumorov na trh a podobne. Cramer vždy zneužíval svoje známosti a vplyv v komunite.

Pre nás je dôležité, že prepadol ako stockpicker v street.com a CNBC. Dlhé roky vymýval ľuďom mozgy, predával tipy na investovanie a ani tak neporazil indexy. Keď to nedokázal on, má v stockpickingu šancu obyčajný investor?

Ked to nedokázal Cramer, Gladiš, ani Ladis, prečo mám veriť, že to dokáže Honzajs? Proste prax ukazuje, že tu sa ľuďom vymývajú mozgy, že stockpickingom môžu zbohatnúť.
jogo napísal: Ja len dufam, ze profil aktivneho investora budes aspon 10 rokov updatovat. Aby si vyhral "fiktivnu stavku" s Buffetom, ze aktivnou spravou prekonas trh. :)
p.s: V cistom vynose po zdaneni a odvodneni zaostavas za pasivnym investorom tak dve-tri percenta, na to nezabudni. :)
Aj Buffett robí aktívnu správu. Vôbec to nie je buy and hold forever. :wink: Časy sa zmenili. Ale nejde o to.
Moja fiktívna stávka nie je porovnávať sa z Buffettom.

Moja fiktívna stávka je, že aj obyčajný človek sám dokáže investovať cez rozumný výber ETFs a v konečnom dôsledku prekoná TRH, INVESTIČNÉ LEGENDY, VYMÝVAČOV MOZGOV a 90% FONDOV.

Je to presný opak toho, čo sa tlačí ľuďom do hlavy.
Realita je taká, že všetci chcú zarobiť na ľuďoch, ale nikto im nezabezpečí vyšší výnos a nižšie riziko.

Nevolá sa naša stránka AKO-INVESTOVAŤ? Presne o tom to je. :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Hlboká strata, čo mám robiť?

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Moja fiktívna stávka je, že aj obyčajný človek sám dokáže investovať cez rozumný výber ETFs a v konečnom dôsledku prekoná TRH, INVESTIČNÉ LEGENDY, VYMÝVAČOV MOZGOV a 90% FONDOV.

Je to presný opak toho, čo sa tlačí ľuďom do hlavy.
Realita je taká, že všetci chcú zarobiť na ľuďoch, ale nikto im nezabezpečí vyšší výnos a nižšie riziko.

Nevolá sa naša stránka AKO-INVESTOVAŤ? Presne o tom to je. :)
A presne o to sa snazim tuna aj ja. :)
Len ak tu nejakeho zaciatocnika odkazem na stranky: http://peniazesucas.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;, aby si prestudoval uplne zaklady, tak sa tu zdvihne taka vlna kritiky, ze nadejny zaciatocnik vacsinou stade znechuteny zdrhne.
Kazdy tu chvali svoju strategiu ako jedine spravnu a vsetci utocia na postupne dokupy ...
Lenze ja nechcem zaciatocnika hned zahlcovat casovanim trhu, pozicnym tradingom, stock-pickingom,dividendovymi akciami...chcem mu len ukazat zakladnu strategiu na ktorej moze stavat.
Ja napriklad mam v zakladnej strategii postupnych nakupov 20% DF, ale popri tom robim aj pozicny trading a casujem trh s 20% DF, a po 1% planujem nakupit dividendove akcie vo velkej zlave(ako napr. minuly rok ropne), aj opcie budu na dne velkych korekcii...tak nechapem, preco mi tu ludia vypisuju strategie, ktore bezne obchodujem. :)
A k financnym poradcom. Podla mna je velka chyba, ze sme taky narod, ktory si nezaplati financneho poradcu priamo. Potom si ho zaplatime cez rozne provizie a dostaneme tomu adekvatne sluzby. Lebo nezavisly poradca priamo financovany klientom by dnes prvu vetu klientovi musel povedat: "Vzhladom na danovu legislativu musite investovat vyhradne do burzovo-obchodovanych fondov a nie podielovych,ak nechcete zaplatit zo ziskov 33% dan a zdravotne odvody."
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"