ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa jonatanus »

http://www.balsamiq.com/blog/?p=424
I just recently surpassed $100,000 of revenue. Balsamiq has been in business for less than 5 months, so as you can imagine this level of success goes beyond my wildest dreams.
1 chlapec programator. ~0 potrebny kapital, ~0 naklady
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3851
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Jugger dobre prispevky , velmi sa mi pacia je tam zivot. Co pijes ? Ja teraz Tannad z Urugvaya -dobry material.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3851
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Sorry Juggler sak vravim ze Tannad je dobry.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa JUGGLER »

kocinavi napísal:Jugger dobre prispevky , velmi sa mi pacia je tam zivot. Co pijes ? Ja teraz Tannad z Urugvaya -dobry material.
Dík.
Teraz mi najviac chutí ľahké červené suché - najradšej francúzske, ale mám rád aj naše, talianske a maďarské.
Teraz na jeseň aj Beaujolais.
Z bielych mám rád Chardonnay a náš Sauvignon, ryzling a tramín.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jonatanus napísal: 1 chlapec programator. ~0 potrebny kapital, ~0 naklady
kapital = vlastne znalosti a kopec casu
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa jonatanus »

peter.cmorej napísal:kapital = vlastne znalosti a kopec casu
na to ale nepotrebujes investora.. kopec casu ma kazdy a nic ti nebrani ziskat znalosti
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa jogo »

Juggler, ten pribeh s kamaratom mi naramne pripomina terajsie moje postavenie. Tiez spravujem zvysky kamaratovho uctu, tiez ho zhodnocujem s maximalnym rizikom uz asi 4 mesiace. Dufam, ze zaver toho pribehu bude podobny ako tvoj.

P.S: Ked citam tvoje nazory, tak asi na 70% odzrkadluju aj moje. Mozno je to tym, ze som tiez 20 rokov zil v Kosiciach(ako student a potom pracovne).Takze sme vpodstate krajania.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa jonatanus »

http://www.mattmazur.com/2008/11/all-in ... s-learned/
And so for about the next three months I worked ambitiously on the software and the website that would sell it. I was wildly optimistic about its future success. Its almost embarrassing to admit now, but before it launched I estimated it would sell 1000 copies at $40 each for a net of $40,000. I figured I’d be happy with that.

In the days leading up to the launch I was quite excited. I made the final adjustments and released it late one night in mid-June. I made a post to 2+2, a popular poker forum, and announced its launch. I went to bed, expecting great things the next morning.

Well, all did not go as planned. No one bought the software the first day or the second, or the third… A week went by. Zero sales. A few people had downloaded the demo version, but none of them made the leap to purchasing it.

Frustrated, I made some tweaks, resdesigned some things, and waited hopefully for people to come. I wrote several articles and posted them on poker forums, showing how ALL IN Expert could be used to help out in some situation. I added a feature where the results could be exported to a forum-friendly format which included a link back to the site, hoping that once a few people began using it others would see its utility and register their own copy. A few people found the site and eventually one person purchased it after I had lowered the price to $10. It became pretty clear that ALL IN Expert wasn’t going anywhere. I took down the site, ready to move on to other things and put the whole episode behind me.
nieco vyrobil, vyskusal, nezadarilo sa, ide dalej..
kiez by takto koncili pribehy neuspesnych traderov...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogobela napísal:Juggler, ten pribeh s kamaratom mi naramne pripomina terajsie moje postavenie. Tiez spravujem zvysky kamaratovho uctu, tiez ho zhodnocujem s maximalnym rizikom uz asi 4 mesiace. Dufam, ze zaver toho pribehu bude podobny ako tvoj.
Nie som si taký istý, že to tak isto dopadne. Ja som už bol 5 rokov na trhu, keď sa tak stalo. V silnom bull trende a na akciách.
Mne sa zdalo, že nemáš tolko skúsenosti a ešte k tomu robíš indexy. Pri derivátoch je riziko na plný margin obrovské.
Ale držím palce.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa jogo »

Juggler, len to urcite nedokazem o co sa nepokusim.
1% zisk na mojom ucte je 10% zisk na kamaratovom. Obchodujem rovnaku velkost pozicii. 10% strata mojho uctu likviduje jeho ucet.100% zisk na mojom ucte by jemu robil 1000%.Ale to je len taka fantazia. :wink: V pondelok som zastavil obchodovanie jeho uctu, lebo strategia, ktoru sme dohodli uz aj po upravach vykazuje velke serie stratovych obchodov.Proste je vysoka volatilita a SL to nevydrzia. Zo svojim uctom som zacal obchodovat inu strategiu.

P.S: Trading robim druhy rok. Pisal si, ze si mal len jeden stratovy rok 30% na derivatoch. Bol to ten prvy?
Aku si mal rocnu uspesnost v prvych troch rokoch obchodovania? Myslim kazdy rok samostatne ak by si napisal.
V knihach o najlepsich traderov som cital, ze 5 rokov trvalo, kym prestali stracat peniaze a drviva vecsina zlikvidovala ucet.
Preto som rad, ze si to dokazal skor ako za 5 rokov.Ked viem, ze sa to da skor ako za 5 rokov, tak ma to motivuje o to viac.

P.P.S: Skoda, ze neviem sledovat tvoje pre-market obchody.Moj broker ich neumoznuje. Nevies o nejakej neplatenej stranke,kde by som ich mohol sledovat?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Už dlhšie som sa odmlčal, venoval som sa posledne mesiace intenzívne tradingu. Intenzívne znamená 70% pracovného času. t.j 6-7 hodín denne.

Výsledok:
Začal som sa samozrejme demom ale tak po dvoch mesiacoch som vedel, že mi demo užt viac nedá, lebo nereagujem rovnako ako pri reálnom účte.
Začal som s 50 000 účtom, pre trading žalostne málo, ale na vyskúšanie svojej povahy stačí. Dnes som zatvoril účet so stratou 15 000, vybral peniaze a previedol si ich na svoj účet.

Bez dlhého rozpisovania mám hlavne jednu veľkú skúsenosť. Money management. Nedokázal som tradovat systémom malé straty, vyššie zisky, alebo aspoň rovné rovnému. Mal som 70% úspešných obchodov ale zostávajúcich 30% boli obrovské straty.
Stratu som držal dlho a o zisk som sa obával príliš. Momentálne si dávam dlhšiu pauzu a myslím, že momentálne je to to najlepšie, čo som mohol spraviť.

p.s prvý deň s reálnymi peniazmi bol fakt učenlivý. Vôbec som sa nepoznál a nespoznával som ani svoje reakcie, ako keby to bol niekto iný, niekto kto nevidí a nepočuje.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa filip glasa »

osobne si myslím, že je lepšie začať s pár korunami reálne (aj za cenu neefektívnosti poplatkov) ako s demom. Resp. na dve fázy ako to urobil Jozef - v podstate tiež s pár korunami. Ono 50 000 nie je málo, ale v robote sa to dá dosť rýchlo zarobiť späť.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa Coudy »

jozef.puchon napísal:Mal som 70% úspešných obchodov ale zostávajúcich 30% boli obrovské straty.
Stratu som držal dlho a o zisk som sa obával príliš.
Ak by si niekedy pokracoval, tak zacni tym, ze zredukujes risk (vstup-stopka) na uplne minimum, kludne napriklad 0,1% uctu. Skus najst svoju vyhodu (edge) na trhu. Ak ju nedokazes najst s minimalnym riskom, tak s vacsim to tiez nepojde. Ak svoj edge najdes, tak postupne zvysuj risk na konecnych 0,8 - 1% uctu (hraci bez nervov na max 2%). DON´T GIVE UP!
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa Bobikpp »

jogobela napísal: P.P.S: Skoda, ze neviem sledovat tvoje pre-market obchody.Moj broker ich neumoznuje. Nevies o nejakej neplatenej stranke,kde by som ich mohol sledovat?
Urcita forma pre-marketu sa da sledovat v real-time na www.nasdaq.com
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogobela napísal: Skoda, ze neviem sledovat tvoje pre-market obchody.Moj broker ich neumoznuje. Nevies o nejakej neplatenej stranke,kde by som ich mohol sledovat?
Všetky obchody v premarkete (ale aj aftermarkete) sa dajú sledovať na tejto linke:
http://quotes.nasdaq.com/asp/MasterData ... Pre-Market

Myslím, že dlhšia história sa tam neuchováva, ale kým neotvorí burza tak sa tam dá pozrieť každý obchod od otvorenia premarketu. Takisto, keď beží afterclose, tak sa tam dá pozrieť i to.

Niektorí brokeri a provideri dát ( aj neplatení ) by to tiež mali mať
pod tzv. Time & Sales.

Čo sa týka tej výkonnosti v prvých troch rokoch, tak to boli doslova stovky %. Bol som ako slepá kura, čo našla zlaté zrnko.
Mal som síce intenzívnu prípravu a ale aj obrovské šťastie, lebo som vymyslel know-how, čo ideálne sadlo na stav trhov po prasknutí bubliny v 2000. Mám o tom publikovaný príspevok, nechce sa mi teraz o tom písať. Ale plánujem to dať v budúcnosti aj tu. Na akciách som mal výkonnosť zhruba 100-300% p.a, trejdoval som menšie účty, nemal som dobré riadenie rizika, ani si neviedol presné záznamy a do toho som zapichol aj moje prvé straty na derivátoch - v tých časoch cez CFD.
No keď sa obzriem spätne, tak musím podčiarknúť - mal som obrovské šťastie. Čím viac som si dovoľoval, tým viac sa mi darilo a moje šťastie vygradovalo tým, že som chytil silný býči trend po 2002.
Mnoho akcií, čo som vtedy trejdoval sa zhodnotilo doslova o stovky %. Boli to dobré časy.
Skutočné školné som zaplatil až v 2004, keď sa mi málili zisky na akciách a chcel som rýchlo zbohatnúť na derivátoch. To vyústilo do straty -30%. No našťastie som sa spametal a vrátil tam, kde som bol dobrý - no už s iným prístupom, riadením rizika atď.
To bol jediný rok, kedy som mal stratu a myslím, že navždy ostane jediný. Teraz - po tom, čo mám zarobené v 2008 už nemám obavy, že ma nejaký trh môže dostať. Môžem zarobiť menej, ale neverím, že ešte niekedy skončím rok v mínuse. Verím si a som na seba prísny.
Dá sa povedať, že od 2004 mám skutočne profesionálny prístup.
Dovtedy to bolo kasíno, no našťastie mi ,,išla karta,, ( v hre, ktorú som síce ovládal, no nie natolko, aby ma uživila v horších časoch).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jozef.puchon napísal:Už dlhšie som sa odmlčal, venoval som sa posledne mesiace intenzívne tradingu. Intenzívne znamená 70% pracovného času. t.j 6-7 hodín denne.

Výsledok:
Začal som sa samozrejme demom ale tak po dvoch mesiacoch som vedel, že mi demo užt viac nedá, lebo nereagujem rovnako ako pri reálnom účte.
Začal som s 50 000 účtom, pre trading žalostne málo, ale na vyskúšanie svojej povahy stačí. Dnes som zatvoril účet so stratou 15 000, vybral peniaze a previedol si ich na svoj účet.

Bez dlhého rozpisovania mám hlavne jednu veľkú skúsenosť. Money management. Nedokázal som tradovat systémom malé straty, vyššie zisky, alebo aspoň rovné rovnému. Mal som 70% úspešných obchodov ale zostávajúcich 30% boli obrovské straty.
Stratu som držal dlho a o zisk som sa obával príliš. Momentálne si dávam dlhšiu pauzu a myslím, že momentálne je to to najlepšie, čo som mohol spraviť.

p.s prvý deň s reálnymi peniazmi bol fakt učenlivý. Vôbec som sa nepoznál a nespoznával som ani svoje reakcie, ako keby to bol niekto iný, niekto kto nevidí a nepočuje.
Díky za úprimnosť.

Urobil sa najväčšiu hlúposť, že si sa pustil do tradingu naživo.
No zároveň si urobil aj najmúdrejšiu vec, že si vôbec dokázal skončiť (dať si pauzu..)

Určite si dospel k záveru, že nemáš EDGE (výhodu) a teda nemá zmysel pokračovať.
Keď vraviš, že si s kapitálom 50 000 trejdil veľa, tak si teraz prepočítaj, kolko si nahádzal do pažeráka brokera (tipujem, že marketmakera so spreadmi). Ono sa ti to nezdá, ale skús si to prepočítať.
To, že si nevydržal na deme (papertradingu), ale musel si sa vrhnúť do živého tradingu, to je len tvoje EGO. Potreboval si vyplavovať adrenalín - tak si sa zabavil za 15 000 (-30%).

Keď ti to po tej pauze dôjde, kde si urobil chyby, tak si na najlepšej ceste k úspechu.
Daj si čo najdlhšiu pauzu, lebo musíš začať úplne odznova.

Tú najväčšiu chybu ti už načrtol Coudy. Ty si nielenže nemal riadenie rizika, ty si nemal ŽIADNY OBCHODNÝ PLÁN.
Ty si vstupoval do trejdov a nevedel si, čo budeš robiť ďalej...
o tom to je...preto si pociťoval také rozdiely medzi demom a real tradingom. Tie rozdiely to sú tie EMÓCIE o ktorých my trejderi vedieme také siahodlhé debaty.

Ak chceš vôbec niekedy odstrániť emócie, tak musíš to dokázať aj na DEME. Demo ti ukáže, či si už získal edge a naučí ťa trpezlivosti.
Musíš sa len motivovať. Trejding je o správnych rozhodnutiach. Až potom o ziskoch.

Keď ti to všetko prejde cez hlavu, tak ja by som ti odporúčal začať na pozičných obchodoch. Tie nevyžadujú sa tomu venovať denne. A ked sa ti bude dariť tam, tak môžeš časový úsek skracovať a vraziť do toho skutočné peniaze.

Ja kým som trading študoval, tak som si písal trejdy na papier a bavil sa po súťažiach a trenažéroch. Je pravda, že potom som do toho vhupol naostro a to dosť razantne, ale to som už vedel, že viem s toho vytĺcť aj nejaký zisk...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Skutočné školné som zaplatil až v 2004, keď sa mi málili zisky na akciách a chcel som rýchlo zbohatnúť na derivátoch. To vyústilo do straty -30%. No našťastie som sa spametal a vrátil tam, kde som bol dobrý - no už s iným prístupom, riadením rizika atď.
Myslim, ze v tejto vete je obsiahnuta prava pricina toho, ze tak malo ludi uspeje v tradingu. Tuzba rychle zbohatnut= strata uctu. Ponahlaj sa pomaly plati aj v tradingu.
V 20-ke by ma tuzba rychlo mat sportak, jachtu atd. urcite doviedla k strate uctu.Teraz uz mam na to iny pohlad. Staci sa mi tym uzivit a mat cas venovat sa rodine a svojim zalubam.

Jozef Puchon: Myslim, ze si to urobil najlepsie, ako sa dalo. Urobil si backtesty, vyskusal si to v reali, zistil ako to naozaj funguje, vies o sklzoch pri plneni, zistil, co je to psychika v obchodovani. Teraz sa vratis ku backtestom ovela skusenejsi.
Vies, co vlastne v nich hladas.Najdes realny obchodny plan aj s ohladom na svoju psychiku a pustis sa znova do toho.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Také moje dodatky: Je veľmi ťažké sa stať úspešným traderom a poviem aj prečo si myslím, že úspešných je tak málo.

- Väčšina traderov, čo poznám sa stali tradermi v bankách. Robili na dealingu ,čiže forex. Tu platia ale úplné iné zákonitosti money managementu a nie sú to ich peniaze. S vlastnými peniazmi už tak úspešný nie sú.

- Na začatie potrebuješ kapitál a nie každý ho ma a len tak risknúť ho v tradingu dokáže len málokto

- Tradingu sa potrebuješ venovať a keď sa chceš z toho živiť, musíš dať tomu všetko. Problém je, že na reálne živobytie, to zďaleka na začiatku nestačí

- Ak nezačneš ako dealer, alebo ako študent tak začať s tradingom popri zamestnaní nie je tradovanie. Je veľmi ťažké popri robote sa venovať plnohodnotne tradingu. Trader musí sledovať fundamenty, aj krátkodobé aj dlhodobé a určíte automaticky systém alebo doživotné dobrý obchodný plán bez sledovania sprav je podľa mňa nemožný. Teda aspoň ja neverím, že stačí sledovať len grafy.

- nemyslím si ,že každý jedinec môže byt traderom. Podľa mňa nato musí mat predpoklady (Psychika, trpezlivosť, vytrvalosť)

Preto si myslím, je tak veľa neúspešných traderov, lebo väčšinou sú to len pokusy, ale ako tvrda profesia a ako samostatne zarábajúca osoba bez traderskej minulosti vo firme je veľká výnimka
Obrázok
singularita
Active Member
Príspevky: 87
Dátum registrácie: Pi 19 09, 2008 10:09 am

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa singularita »

Ja to hodnotím takto:
1. Ak je systém postavený na subjektívnom odhade, na nejasných pravidlách, skôr či neskôr sa dostaví psychologický aspekt, ktorý odbremení od „prílišných ilúzii“. Ak je niekto kto chce ako sa hovorí z hovna upliesť bič, tak padne na hubu.
2. Prilepiť si „nereálne predstavy na monitor“ a snažiť sa silou mocou dosiahnuť tento cieľ badne na hubu
3. Neexistuje stabilita, vždy je tu riziko a „náhoda“ zohráva podstatnú úlohu, či sa to niekomu páči alebo nie. ˇ
4. Čas preverí vaše slabiny a ak nejaké existujú tak vykrvácate. V lepšom prípade si dobre premyslíte, či ste ochotní riskovať „hop alebo trop“
5. Ak nemáme stabilný systém a výhodu na našej strane, tak je to gambling.
6. Riadenie rizika, najpodstatnejšia časť ako prežiť nejaké to obdobie v trhu.
7. Úspešní sú hlavne „ti“ čo predávajú knihy a žijú z popularity :)
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Tú najväčšiu chybu ti už načrtol Coudy. Ty si nielenže nemal riadenie rizika, ty si nemal ŽIADNY OBCHODNÝ PLÁN.
Ty si vstupoval do trejdov a nevedel si, čo budeš robiť ďalej...
Toto nie je celkom tak pravda. Ja som obchodný plán mal, len som ho nedokázal doržať. Či to bolo emóciamia, neviem. Skôr si myslím,že som ho mal nedostatočne zbaktestovaný a riadil som ho za behu. A to nie je samozrejme dobrý obchodný plán. O riadení rizika ani nehovorím, tu som zlyhal na plnej čiare.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jozef.puchon napísal: Toto nie je celkom tak pravda. Ja som obchodný plán mal...
Chceš povedať, že v tvojích obchodných plánoch bolo vyberať menšie zisky (70% obchodov), ale v každom obchode , čo ide proti tebe sa nezmieriť zo stratou (30%)?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Toto nie je celkom tak pravda. Ja som obchodný plán mal...

Chceš povedať, že v tvojích obchodných plánoch bolo vyberať menšie zisky (70% obchodov), ale v každom obchode , čo ide proti tebe sa nezmieriť zo stratou (30%)?

ved prave nebolo. A to je to čo som mal namysli. Ja som sa nedokázal držať obchodného plánu. :(
Obrázok
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa Coudy »

Obchodny plan si podla mna nedodrzal preto, lebo si sa sustredoval moc na $ a nie na samotnu techniku obchodovania. Z toho plynuli emocie. V mojom trejderskom denniku (excel) to mam vyriesene tak, ze vidim online (TWS (IB) --> API --> excel) v kazdom okamihu aktualny stav kazdej jednej pozicie, ale nie v $, ale v hodnote R-risk. Keby som mal pozerat na hodnotu v $, ako tam kmiha, tak by som bol za chvilu zrely na navstevu doktora Chocholouska. V prilohe je realna ukazka poslednych obchodov (prepocitana na ucet 100000 USD a risk 0,79% uctu na obchod). Tam, kde smeruje sipka je aktualny online vysledok obchodu, takzvany Risk-Reward-Ratio. Cerveny vysledok je strata (mala), stratu som ani len nenechal padnut na stopku, okamzite som uzavrel obchod, ked siel proti mne, a mal som pocit, ze z toho nic nebude, zeleny vysledok je zisk( x krat vacsi nez strata). Na hodnotu RRR by si sa mal sustredovat a na techniku obchodovania a vysledok, vedlajsi produkt zvany zisk sa dostavi tiez.

Cize v tvojom pripade by hodnota uctu bola 50000 Sk a risk nie 0,79% uctu, ale ako zaciatocnik dajme tomu len 0,1% uctu, cize 50 Sk (poplatok brokerovi neratam, je vyssi ako tvoj risk :) ), cize ked bude obchod stratovy, stratis 50 Sk (-1R), ked bude obchod ziskovy, ziskas dajme tomu 150 Sk, cize +3R. Ked dokazes pravidelne zarabat mesacne dajme tomu 4R, postupne mozes navysovat risk az na napriklad 1% uctu. Cize potom pri mesacnom zisku 4R je tvoj zisk 4% uctu, co je po roku celkom zisk 4% na 12 sa rovna + 60% z uctu.

Opakujem, dolezite je zamerat sa na samotnu techniku obchodovania pri minimalnom risku (resp. papertrejdovat, ale tu zase chybaju emocie, co je 80% obchodovania), najst edge a az potom, ked mam edge, cize vyhodu na trhu, ktora ma cini profitabilnym, postupne navysovat risk.
Prílohy
journal.JPG
journal.JPG (74.88 KiB) 13468 zobrazenia
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Výborne Coudy.
Za každým majstrovstvom je fanatizmus, kus tvrdej práce...
Ja si tiež robím záznamy.
A každú akciu do ktorej vstúpim mám rozpitvanú do zvláštneho formulára, kde vidím všetky jej parametre.
A každý trejd následne vyhodnotím - síce len hlave, ale denne, týždenne, mesačne i ročne si robím záznamy...
Zo záznamov vidím všetko.
Je dôležité vidieť, kde robíme chyby, kde sa zlepšujeme, kde treba pritvrdiť...kde máme rezervy.

Koniec koncov - v každom biznise sa to tak robí.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa Lobista »

Coudy: Zaujimava metoda, ale ked sa nepozeras na cenu, tak sa zrejme nepozeras ani na graf a tym padom nevidis ako sa ti vyvijaju formacie, ci sa prelomil support a pod. Alebo si vzdy len urcis nejaky price objective a das automaticky prikaz, aby na nom vybral zisky a sucasne si to poistis cez stop-loss -- a dalej sa o to nestaras?

Inak, vyuziva niekto z vas veci typu VaR alebo nejaky system obmedzovania rizika, podla ktoreho davate do urciteho segmentu len urcitu cast prostriedkov -- alebo ste tu vsetci specialisti na konkretny segment?
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa Coudy »

Jugg, je to tak, bez dennika to nejde, ten je zaklad. :)

Lobista, ja poznam cenu, ta sa mi online automaticky meni (pole Ex.P) a na jej zaklade sa mi online prepocitava aktualne vysledne R. Ked obchod uzavriem, pole Ex.P prepisem natrvalo cenou na vystupe. Dennodenne sledujem samozrejme grafy, supporty, resistencie mojich akcii + celkovy trh + futures + vyvoj EUR/USD.
Co sa tyka vystupov. Na zaciatku obchodovania som sa pokusal o trailing stop, ale neslo mi to.
Teraz mam fixne targety a je to lepsie, niekedy ale vyberam zisk skor ci neskor, podla nalady na trhu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3851
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa osamely chodec »

coudy je to pekne a prehladne, ale chcem sa ta opytat .Naco si stanovujes plan, ked sa ho nedrzis? Stopky su len pro forma lebo vystupujes omnoho skor a profity si tiez urcujes v priebehu obchodu.Tym do toho vnasas svoje emocie pocas obchodu.RRR tiez len hypoteticke i ked pripustam, ze ho upravujes vo svoj prospech.Mne sa zda tento system velmi narocny na vstupy,lebo pri najmensej odchylke ides von.Nerobil si si statistiku, ze keby si sa drzal tvojich stopiek dopredu danych v kolkych obchodoch by si este ostal? Ale to su iba moje nazory ber to tak.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa Coudy »

kocinavi napísal:coudy je to pekne a prehladne, ale chcem sa ta opytat .Naco si stanovujes plan, ked sa ho nedrzis? Stopky su len pro forma lebo vystupujes omnoho skor a profity si tiez urcujes v priebehu obchodu.Tym do toho vnasas svoje emocie pocas obchodu.RRR tiez len hypoteticke i ked pripustam, ze ho upravujes vo svoj prospech.Mne sa zda tento system velmi narocny na vstupy,lebo pri najmensej odchylke ides von.Nerobil si si statistiku, ze keby si sa drzal tvojich stopiek dopredu danych v kolkych obchodoch by si este ostal? Ale to su iba moje nazory ber to tak.
kocinavi, svoje know how sa stale snazim vylepsovat, stopky mam natvrdo zadane, ale ked vidim, ze ked vstupim do obchodu a ide to ihned proti, tak vystupujem ihned, mas pravdu, ze je to trochu divne, stale nad tym rozmyslam a dumam, to iste su profity, co sa tyka tych emocii, to je 80% obchodovania a ani ja zatial nie som celkom imunny :), preto niekedy plan nedodrzim, statistiky som si robil, niekedy by to stopku odpalilo, inokedy nie, je to tak pol na pol, jeden udaj ale viem naisto, musim dlhsie drzat svoje vitazne obchody + pouzivat metodu average-up
Naposledy upravil/-a Coudy v Po 24 11, 2008 10:55 am, upravené celkom 1 krát.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Mal som síce intenzívnu prípravu a ale aj obrovské šťastie, lebo som vymyslel know-how, čo ideálne sadlo na stav trhov po prasknutí bubliny v 2000. Mám o tom publikovaný príspevok, nechce sa mi teraz o tom písať. Ale plánujem to dať v budúcnosti aj tu.
Kde mas publikovany ten prispevok? Zaujima ma to.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogobela napísal: Kde mas publikovany ten prispevok? Zaujima ma to.
Je to na traders a publikoval som to v roku 2002

Fondy na Slovensku začali približne v 2000 a od začiatku si nepametám nič iné, len ako každý radil do nich vstúpiť.
Tí, čo vstúpili hneď od začiatku sa dostali do strát, ktoré pozdejšie vymazali a teraz dostávajú znova do nosa.
Tí šťastnejší, čo nastúpili do býčieho cyklu v 2003 sa tešili zo ziskov až do 2007 a teraz môžu byť šťastní, keď sú na ,,nule,,.
Všetci, čo nastúpili pozdejšie sú v stratách.

Ja to tu teraz skopírujem, ale keď to tak znovu čítam, tak v podstate sa toho veľa nezmenilo...
Som spokojný, že som tak múdro uvažoval už ako ,,trejderské ucho,, čo trejdovalo bez technickej analýzy a v časoch, keď internet bol cez modem. Keď som chcel mať lepší, stálo ma to 4000 mesačne. Platy boli tak 10-15 000 vtedy.

Verejné akciové fondy versus individuálny online trader.
(Názory a know-how jedného tradera…)
Juggler, jeseň 2002.

Hlavným argumentom fondov je dlhodobosť investície, ktorá by mala v podstate absorbovať krátkodobé negatívne výkyvy trhu a v dlhodobom horizonte priniesť nadpriemerné zisky. Priemerne by malo ísť o cca 12% ročne. Očakávaná dlhodobá výkonnosť je síce nadpriemerná, ale velmi diskutabilná.


Dospel som k názoru, že dlhodobé investovanie v súčasných podmienkach na svetových akciových trhoch nemusí byť také výhodné a bezpečné ako sa prezentuje. Verejné akciové fondy operujú s veľkými finančnými sumami a preto radi nakupujú vysokokapitalizované firmy s velkým objemom obchodovaných akcií.


Velké firmy boli vždy považované za stabilné a bezpečné. Pád Enronu a ďalších, účtovné škandály a vysoká zadlženosť v dôsledku prílišného optimizmu – to sú nové fenomény súčasnosti, ktoré kladú otázniky pred vývoj v budúcnosti. Typickými príkladmi tohoto roku, s ktorými so sa stretol boli K-mart, Worldcom, Xerox, Vivendi, Merkx, Tyco a nedávno napríklad ABB…


V rokoch 1990-2000 akciové trhy neustále stúpali a výkonnosť fondov bola výrazne nadpriemerná (cca 20%/ p.a) . Nadmerný optimizmus mal za následok extrémne nadhodnotenie cien akcií s kulmináciou v r. 2000, ktoré malo za následok panický výpredaj, prudký pokles cien a obrovské straty investorov. Pre orientáciu uvediem porovnanie cien akcií niektorých firiem v r.2000 s orientačnou cenou 11/2002. Microsoft 110/55, Cisco 80/10, Yahoo! 180/16, Nokia 60/16, General Motors 90/35, Oracle 45/10, Sony 140/40, General Electric 60/25, Good Year 28/18, AT&T 48/12, McDonalds 37/17 atď. Kto teda vložil svoje úspory do fondov pred ,,prasknutím bubliny,, v r.2000, bude potrebovať naozaj vela trpezlivosti a nádeje, že sa mu investície vrátia v prijatelnom časovom horizonte.


Postupne som dospel k názoru, že investícia do akcíí prostredníctvom fondov je príliš pasívna. Fondy síce ponúkajú vysokokvalifikovaný výber a správu akcií pre dlhodobé investovanie – ale nič viac. Žijú s poplatkov, ktoré účtujú svojím klientom nezávisle od výsledkov, ktoré dosahujú. Výkonnosť fondu sa pritom porovnáva s vopred stanoveným benchmarkom t.j. s jedným s oficiálnych indexov. Napríklad ak je benchmarkom index Dow Jones a ten klesne za rok o -20% , ale príslušný fond je v strate len -15% , považuje sa manažér fondu za úspešného a dostane ešte odmeny.


Kedže sú fondy určené pre verejnosť a sú pod dohladom kontrolných úradov, nerobia žiadne špekulatívne obchody a ich širokodiverzifikované portfólia, ktoré obsahujú desiatky až stovky titulov viac menej len pasívne kopírujú vývoj na trhu. Možnosti fondov flexibilne predávať klesajúce akcie a držať len stúpajúce a lukratívne tituly sú silne obmedzené.To,čo robí klasický akciový fond je skrátka pre mňa málo…


Obrovskou výhodou individuálneho investovania sú možnosti špekulácie: Možnosť nedržať žiadne akcie, keď je nálada na trhu mimoriadne pesimistická, možnosť nakupovať lacné akcie, ktoré dosiahli dno a začínajú stúpať, možnosť špekulovať so sektormi, ktoré sú momentálne v kurze, možnosť flexibilne nakupovať lukratívne tituly ihneď po zverejnení vynikajúcich správ t.j. firmy, ktoré práve zverejnili mimoriadne zisky, ktoré práve vyrobili nový produkt, ktoré uzavreli výhodné kontrakty, plánujú akvizíciu, fúziu, zmeny v riadení..atď, atď, skrátka všetko, čo následne prináša záujem investorskej verejnosti a dvíha ceny akcií…


Moje know-how som vytvoril na syntéze toho najlepšieho zo všetkých dostupných metód, hlavne s fundamentálnej a psychologickej analýzy pri využití výhod internetu. Selekciu titulov si robím sám, prostredníctvom plateného online servera, špecialistu na fundamentálnu a technickú analýzu. Databázu tisícov firiem (špecializujem sa len na U.S.A.) aktualizujem denne a raz za 2 týždne z nej filtrujem okolo 100 top firiem podľa mojích vlastných kritérii. Zásadne obchodujem len s výrazne podhodnotenými, vysokorastovými a nadpriemerne ziskovými titulmi. Tie disponujú najväčšiou potenciou k cenovému vzostupu. Vybrané firmy potom zaradujem do pozorovacích portfólii na informačnom serveri. Tam sa mi na nich neustále naväzujú aktuálne správy . Denne potom tieto portfólia kontrolujem a pred otvorením trhov vyberám najhorúcejších kandidátov na obchodovanie. Je to obyčajne pár titulov po zverejnení dobrých správ a taktiež výnimočne lacné príležitostné kúpy.


Tie putujú na ďalší server, ktorý prehľadne monitoruje aktuálny stav na burze ako cenu, ponuku, dopyt, množstvo, objem atď a takisto stav v sektoroch, indexoch a ďalšie priebežne vychádzajúce správy. Nákup a predaj robím cez server obchodníka s cennými papiermi(brokera). Môj systém mi umožňuje držať pozície pod stálou kontrolou a vyhnúť sa tak stratám. Ak je vývoj ceny nepriaznivý, akciu jednoducho predám. Pri vzostupe mám zas priaznivé podmienky na odhadnutie optimálneho momentu na predaj. Snažím sa robiť denné obchodovanie a uzatvárať väčšinu pozícii v ten istý deň. Len výnimočne držím akcie dlhšie – spravidla nie viac ako niekoľko dní .Obchodujem väčšinou ,,small caps,, , nízkokapitalizované firmy, ktoré sa dostávajú do pozornosti analytikov a investorskej verejnosti. Bežné denné zisky sú 2-10% na akciu, ovšem diverzifikujem riziko obchodovaním len s časťou finančných prostriedkov v závislosti na lukratívnosti obchodu a celkovej nálady na trhu. Ročne tak zobchodujem stovky titulov, s ktorých približne 75% stúpne na cene, a tak som schopný dosiahnuť mimoriadne nadpriemernú výnosnosť. Tá sa pohybuje v rozmedzí 30-300% na jedno portfólio. Aj keď trhy klesajú, nemusím si robiťstarosti. Dokonca (nechcem byť cynický, ale nemiešajme city do biznisu ) mi takáto situácia vyhovuje. Ak sú trhy v napätí , pri dobrých správach to často vystrelí hore ovela razantnejšie ako za bežných okolností a pri troche trpezlivosti je vtedy ovela viac špekulatívnych príležitosti…
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa jogo »

Juggler, chcem sa ta opytat, ci prve roky tradingu si robil popri zamestnani(pripadne v zamestnani si mal moznost trejdit-napriklad si pracoval s pocitacom), alebo od zaciatku si sa tym zivil-bol profik?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogobela napísal:Juggler, chcem sa ta opytat, ci prve roky tradingu si robil popri zamestnani(pripadne v zamestnani si mal moznost trejdit-napriklad si pracoval s pocitacom), alebo od zaciatku si sa tym zivil-bol profik?
Začal som sa tomu venovať ako záľube - zo zvedavosti - popri práci.
Ale cieľ bol jednoznačný - nájsť niečo, kde budem nezávislý a úspech bude závisieť len odo mňa.
Popri sebavzdelávaní som začal hrať investičné hry, pozdejšie demoverzie brokerov a papertrading.
Záľuba sa premenila na fanatizmus.
Mám povahu pitbulla - čo ma nadchne, v tom idem na doraz.
Keď som pochopil, že na to mám, vykašlal som na prácu, ktorá ma živila a začal som sa burze venovať od rána do večera.
A od rána do večera znamená, že ráno vstávam - myslím na trhy, večer idem spať, myslím na trhy a neraz aj vo sne robím obchody :).
Ale na ostro som začal trejdiť až keď som bol na vlastnej nohe.
Žiadne experimenty, žiadna hra o šťastie, žiadny hazard.
Od začiatku zisky, keď nepočítam sem-tam nejaký kiks, napr. CFD trading, kde som pochoval časť ziskov.
Vedel som, že keď bez rozumu miniem kapitál, tak si narobím problémy. Dával som si pozor.
Nezhodnotil som peniaze len sebe. Zarobil som viacerým ľuďom okolo mňa a to mi umožnilo vybudovať si silný kapitál a zároveň sa uživiť.
Dnes ma ponuky iných nezaujímajú.

A ešte k tomu môjmu know-how z 2002.
Princíp je dodnes aktuálny, normálne uvažujem, že to začína sedieť aj do prepadu trhov, či si to nezopakujem.
Samozrejme, dnes už obchodujem ináč - nepotrebujem sledovať zvlášť dáta, zvlášť zadávať pokyny brokerovi, platím si špičkový servis v obore a aj internet a technika sú už iné.
Teraz je najväčší problém pre mňa - ČAS.
Nechce sa mi už nad tým tak makať, zlenivel som, beriem si kopu voľna a dá sa povedať, že už mi viac vyhovuje, keď si užívam a nepracujem.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3851
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Juggler, pises ze si najviac prerobil, alebo dosiahol najhorsie vysledky v CFD. Robil si si spatnu analyzu preco tomu tak bolo, alebo si myslis ze obchodovat CFD so ziskom je nemozne.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa JUGGLER »

kocinavi napísal:Juggler, pises ze si najviac prerobil, alebo dosiahol najhorsie vysledky v CFD. Robil si si spatnu analyzu preco tomu tak bolo, alebo si myslis ze obchodovat CFD so ziskom je nemozne.
Obchodoval som niečo, čomu som vtedy nerozumel (ale myslel som si, že rozumiem).
Nemal som som egde, len som chcel rýchlo a hlavne ľahko zarobiť.
Nemal som dobrú analýzu.
Nechápal som dôležitosť technickej analýzy pre načasovanie vstupu/výstupu, nemal som trading plán, riadenie rizika.
Riadenie rizika dnes vnímam ako najdôležitejšiu vec pri obchodoch na páku.

Obchodovať CFD zo ziskom je to isté ako obchodovať iné finančné nástroje. Princíp je rovnaký, každý nástroj má svoje výhody a nevýhody. Len môj osobný názor je, že CFD a stávkovanie sa moc nehodí na intenzívny daytrading. Mne sa nikdy nepáčilo, že si oni kótujú sami , že na svoj účet vyplácajú zisk trejderom a že oni sami profitujú aj zo strát trejderov. A že sa v niektorých prípadoch mení spread. Mne to pripomína kasíno. Skús v kasíne len vyhrávať a oni Ťa jednoducho nebudú mať radi...
Mne sa nepáči intenzívne obchodovať cez niekoho, kto zarába aj na mojích stratách..
Takže ja osobne na DAYTRADING mám radšej futures obchodované na burze.
Čím viac zarobím, tým lepší a stabilnejší klient som pre môjho brokera.
Taký vzťah sa mi páči a nemusím kontrolovať cost, slippage a exekúciu.
Na swingtrading a pozičné obchody - tam mi CFD nevadí.
Dokonca mne osobne sa ešte viac páči SPREADBETTING kde sa zisky nepovažujú za kapitálové zisky a ako také napr. vo Veľkej Británii nepodliehajú zdaňovaniu.
Naposledy upravil/-a JUGGLER v Po 01 12, 2008 3:34 pm, upravené celkom 2 krát.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3851
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Rozumiem tomu tak , ze ked ma budu chciet vyhodit absolvoval som s cervenym diplomom?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa JUGGLER »

kocinavi napísal:Rozumiem tomu tak , ze ked ma budu chciet vyhodit absolvoval som s cervenym diplomom?
Závisí KTO. Môj názor je taký, že aj u CFD je dôležité, či si u primárneho marketmakera (direct access), alebo, či ideš cez sprostredkovateľa.
Osobne mám zato, že u primárneho MM ako napr. CMC, IFX a pod. si príliš malá rybka na to, aby sa tebou zaoberali.
No keby si trejdoval cez nejakého sprostrekovatela a ešte sa spoliehal na jeho vlastnú platformu, alebo nebodaj exekúciu cez telefón - tak by ma neprekvapilo, keby si zistil, že ti robia problémy.
Nemyslím si, že by ťa chceli vyhodiť. To by bolo pre nich právne zložité. Skôr by si možno mal problémy v rámci zmluvných podmienok a mal záujem odísť sám.
Ale ja nevravím, že to tak je. Je to môj subjektívny postoj.
Ja len viem, čo dokážu robiť kasína s ľuďmi, ktorí v nich vedia vyhrávať...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa Coudy »

JUGGLER napísal: Vedel som, že keď bez rozumu miniem kapitál, tak si narobím problémy. Dával som si pozor.
Tak, ochrana kapitalu je priorita c.1, bez neho o skratka nejde.
JUGGLER napísal: Teraz je najväčší problém pre mňa - ČAS.
Cas je jedina obmedzena velicina, ktoru na tomto svete mame. Preto ho treba vyuzivat co najrozumnejsie. :)
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa Pette »

Vypis dnesnej zabavky na demo ucte:) Preco som len toto nerobil na tom skutocnom:)

Closed Transactions:
Ticket Open Time Type Size Item Price S / L T / P Close Time Price Commission Taxes Swap Profit
10273991 2008.12.03 14:14 balance Deposit 200 000.00
10274002 2008.12.03 14:14 buy 2.00 oil 45.11 0.00 0.00 2008.12.03 14:57 45.56 0.00 0.00 0.00 43 038.00
10274012 2008.12.03 14:15 buy 0.50 oil 45.12 0.00 0.00 2008.12.03 14:54 45.60 0.00 0.00 0.00 11 479.20
10274661 2008.12.03 14:32 buy 0.50 oil 45.39 0.00 0.00 2008.12.03 14:54 45.59 0.00 0.00 0.00 4 781.60
10275088 2008.12.03 14:40 buy 0.50 oil 45.54 0.00 0.00 2008.12.03 14:54 45.60 0.00 0.00 0.00 1 434.48
10275493 2008.12.03 14:51 buy 0.50 oil 45.75 0.00 0.00 2008.12.03 14:57 45.56 0.00 0.00 0.00 -4 542.90
10275729 2008.12.03 14:59 sell 3.00 oil 45.53 0.00 0.00 2008.12.03 15:13 45.52 0.00 0.00 0.00 1 435.74
10276258 2008.12.03 15:14 buy 3.00 oil 45.46 0.00 0.00 2008.12.03 15:38 45.71 0.00 0.00 0.00 35 799.00
10278787 2008.12.03 15:39 buy 3.00 oil 45.66 0.00 0.00 2008.12.03 15:44 45.70 0.00 0.00 0.00 5 729.52
10279319 2008.12.03 15:44 sell 3.00 oil 45.70 0.00 0.00 2008.12.03 15:49 45.64 0.00 0.00 0.00 8 600.40
10280091 2008.12.03 15:52 buy 3.00 oil 45.57 0.00 0.00 2008.12.03 16:06 45.68 0.00 0.00 0.00 15 762.78
10281900 2008.12.03 16:12 buy 3.00 oil 45.35 0.00 0.00 2008.12.03 16:35 45.66 0.00 0.00 0.00 44 431.68
10283809 2008.12.03 16:35 sell 3.00 oil 45.84 0.00 0.00 2008.12.03 16:35 45.66 0.00 0.00 0.00 25 799.04
10283844 2008.12.03 16:36 buy 3.00 oil 45.59 0.00 0.00 2008.12.03 16:36 45.67 0.00 0.00 0.00 11 460.00
10283904 2008.12.03 16:36 sell 3.00 oil 45.72 0.00 0.00 2008.12.03 16:38 45.52 0.00 0.00 0.00 28 651.20
10283959 2008.12.03 16:38 sell 2.00 oil 45.83 0.00 0.00 2008.12.03 16:38 45.64 0.00 0.00 0.00 18 145.76
10284003 2008.12.03 16:39 buy 3.00 oil 45.53 0.00 0.00 2008.12.03 16:44 45.57 0.00 0.00 0.00 5 731.44
10284066 2008.12.03 16:40 buy 3.00 oil 45.34 0.00 0.00 2008.12.03 16:41 45.40 0.00 0.00 0.00 8 611.20
10284314 2008.12.03 16:46 sell 3.00 oil 45.81 0.00 0.00 2008.12.03 16:46 45.75 0.00 0.00 0.00 8 583.12
10284398 2008.12.03 16:47 sell 3.00 oil 45.90 0.00 0.00 2008.12.03 16:59 45.83 0.00 0.00 0.00 9 994.74
10284501 2008.12.03 16:48 sell 3.00 oil 46.04 0.00 0.00 2008.12.03 16:56 45.96 0.00 0.00 0.00 11 457.60
10285666 2008.12.03 17:13 buy 3.00 oil 45.33 0.00 0.00 2008.12.03 17:18 45.39 0.00 0.00 0.00 8 569.44
10285971 2008.12.03 17:20 buy 3.00 oil 45.00 0.00 0.00 2008.12.03 17:21 45.10 0.00 0.00 0.00 14 299.20
10286061 2008.12.03 17:23 buy 3.00 oil 45.07 0.00 0.00 2008.12.03 17:25 45.11 0.00 0.00 0.00 5 719.68
10286198 2008.12.03 17:27 buy 3.00 oil 45.24 0.00 0.00 2008.12.03 17:28 45.27 0.00 0.00 0.00 4 289.22
0.00 0.00 0.00 329 261.14
Closed P/L: 329 261.14
alliedko
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Št 22 12, 2016 9:54 am

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa alliedko »

Ja osobne odporúčam prečítat tento článok: http://socialtrading.sk/ako-sa-stat-full-time-traderom/" onclick="window.open(this.href);return false;

Dobre vysvetlené aj pretých ktorí si myslia, že trading bude easy job :). Lepšie keď odradí skôr ako neskôr.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: ako sa stane zo zaciatocnika uspesny trader

Príspevok od používateľa JUGGLER »

alliedko napísal:Ja osobne odporúčam prečítat tento článok: http://socialtrading.sk/ako-sa-stat-full-time-traderom/" onclick="window.open(this.href);return false;

Dobre vysvetlené aj pretých ktorí si myslia, že trading bude easy job :). Lepšie keď odradí skôr ako neskôr.
Samozrejme ak nechcete tradovať podľa seba eToro ti umožní skvelú vec a to kopírovať tých traderov, ktorí sú osvedečení a pravidelne zarábaju.

Tu je koreň veci. Dohadzovanie klientov brokerovi za affiliate provízie.

Môžeš nám tu dať linky kde uvidíme nejakých dlhodobo ziskových kopírovateľných forex trejderov?
Stačí s históriou nad 3 roky, ziskom 30-50% p.a. a rizikom DD do cca 30%. A takých, čo nerobia tisícky trejdov ročne, aby z účtu klienta neprofitoval hlavne broker.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"