investovanie v krizovych / nepredstavitelnych situaciach

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
sanka_bebe
Active Member
Príspevky: 101
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 10:01 pm

investovanie v krizovych / nepredstavitelnych situaciach

Príspevok od používateľa sanka_bebe »

no neviem ci som clanok zaradil spravne, ale k nicomu inemu sa mi to nehodilo, chcel by som rozbehnut taku mensiu diskusiu o moznostiach investovania v krizovych situaciach, o ktorych vela ludi nerozmysla a vacsina ludi by si myslela ze su nerealne ale na druhej strane nie su nepredstavitelne, respektive nepravdepodobne.

Este kedysi davno na skole som robil seminarku zo strategickeho manazmentu a cital som ze Shell mal strategiu uz na zaciatku 90 rokov, lepsie povedane alternative scenare vyvoja ropy, a jeden z ich scenarov predpokladal cenu ropy na 100, 150, 200 USD respektive. V tych casoch nikto nemyslel ze neico take by mohlo byt vobec realne a predsa ako vieme, daleko sme od toho neboli. A prave kvoli takemuto nekonformnemu mysleniu "mozno" Shell mala navrch oproti ostatnym.

Skusim sem postupne napisat moje nazory (dufam ze budem mat cas) na rozne temy ale vase inputs su vitane.

napr.

1) Rozpad EMU, respektive vystupenie niektorej z krajin z EMU, dopad na EUR/USD, globalnu ekonomiku, inflaciu a moznosti profitovania z toho

2) "prilet" ufonov - povedz me si pravdu, tato moznost je tu, ale co sa stane ked zrazu ufonci donesu technologie o ktorzch sa nam ani nesnivalo a katapultuje nas to 50-100 rokov dopredu vo vyvoji, napr. nove technologie, liecebne postupy, vplyv na cenz ropy (ak predpkladame ze sem nepridu na klasickych raketach spalujucich nejake fosilen paliva), vplyv na ceny komodit (odkukame od nich technologiu lietania medzi planetami a zacneme tazit napr. drahe kovy na mesiaci/marse)

3) vzostup pitnej vody ako najcennejsej komodity na svete

4) nuklearna katastrofa (atomova vojna, reaktor) / napr nuklearna vojna/katastrofa niekde v blizkosit burzy, alebo velkeho naleziska nerastnych surovin obmedzenej ponuky (napr. ak sa nemylim tak paladium kontroluju rusi, co by sa stalo keby im nieco buchlo a zamorilo rozsiahle uzemie, tak ze by to odstavilo rozsiahle naleziska tohoto kovu)

a podobne veci.

skusim sa nabuduce rozpisat viacej
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: investovanie v krizovych / nepredstavitelnych situaciach

Príspevok od používateľa filip glasa »

Premiestnil som to radšej sem, všimne si to tu viacej ľudí.

No osobne si myslím, že keď prídu ufónci, tak mi bude jedno že mi klesol majetok o polovicu.
seven
Gold Member **
Príspevky: 307
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 4 times

Re: investovanie v krizovych / nepredstavitelnych situaciach

Príspevok od používateľa seven »

vdaka za taketo prispevky- prospievaju mojej dusevnej pohode.
Ti ufoni ma naozaj pobavili- az mi slzy tecuuu.

Prepac, chapem co si myslel, ale jednoducho sa to nedalo udrzat :D
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: investovanie v krizovych / nepredstavitelnych situaciach

Príspevok od používateľa slimak »

No ja by som radsej cital a monitoroval dennu a odbornu tlac.

http://www.novinky.cz/clanek/159766-v-a ... trina.html
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: investovanie v krizovych / nepredstavitelnych situaciach

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak seriózne:

vojna a podobné katastrofy: mať nejaké drahé kovy, nemusí byť veľké množstvo, stačí na letenku do kľudnej oblasti

pitná voda: problém vody je jej transport. U nás neplatíme za vodu, ale za prevádzku vodovodnej ( a kanalizačnej) siete. nevidím žiadny lacný spôsob ako dopravovať vodu z oblastí s dostatkom do oblastí s nedostatkom. Viď. minerálne vody: na nich platíme akurát tak baliacu linku, dopravu a distribúciu.

rozpad EMU: mať niečo aj mimo EMU :-) a nemyslím tým pštrosa. Možno frank, škandinávske meny, EM meny

toto ma tak narýchlo napadlo
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: investovanie v krizovych / nepredstavitelnych situaciach

Príspevok od používateľa rmaly »

Ked uz sa bavime o takychto veciach, mam jednu "prakticku" otazku:
Ked by som teda chcel mat doma nejaku rezervu na nepredvidatelne okolnosti (vojnensky konflikt niekde v blizkosti, ze po mne pojde statna masineria atd) tak aku formu drahych kovov by som mal zvolit.
Teoreticky dobre dat do trezoru 1000 eur cash, 1000 dolacov cash a co, zlate tehlicky alebo zlate mince (strieborne) alebo aku formu, co by sa dala rychlo (par hodin) zpenazit a vymenit za letenku?
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: investovanie v krizovych / nepredstavitelnych situaciach

Príspevok od používateľa laty »

zabudli ste na najdolezitejsie: cigarety, chlast a drogy.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: investovanie v krizovych / nepredstavitelnych situaciach

Príspevok od používateľa Lobista »

Pre pripad vojny stoji za uvahu nejaky letny domcek niekde na Floride :P
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: investovanie v krizovych / nepredstavitelnych situaciach

Príspevok od používateľa rmaly »

Lobista napísal:Pre pripad vojny stoji za uvahu nejaky letny domcek niekde na Floride :P
To je jasne... a k tomu este nejaku lodku zakotvenu niekde na Talianskom pobrezi... len sa tam treba nejako dostat (letecky / autom) :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: investovanie v krizovych / nepredstavitelnych situaciach

Príspevok od používateľa iceberg8 »

2) "prilet" ufonov - povedz me si pravdu, tato moznost je tu, ale co sa stane ked zrazu ufonci donesu technologie o ktorzch sa nam ani nesnivalo a katapultuje nas to 50-100 rokov dopredu vo vyvoji, napr. nove technologie, liecebne postupy,

a odkial vies, ze to UFO nepriletelo uz v Roswelli, resp v 20. storoci, kedze v 20. storoci sa ludstvo ENORMNE posunulo dopredu?
medzi 0-1000 resp 1000-1850 prakticky neeitovala ziadna technika, lode mohli byt take najviac "wau" ale po 1850 resp niekde na prelome 19-20 storocia zrazu spalovaci motor, lepsie zbrane, este lepsie zbrane, atomove zbrane, telefony, cesty do vesmiru, satelity, mikroskopy, tranzistory neuveritelne malych rozmerov, atd.. a co sa posunulo oza poslednych 30 rokov? podla man viacmenej nic, zmenil sa le dizajn, trochu zmenil rozmer techniky a vykon narastol, aj ked niekto by mohol argumentovat, ze kalkulcka bola 1 hala niekedy a dnes je to uz vlastne len par molekul/buniek.. toto tempo je podla man neudrzatelne a vyvoje nemoze ist takto extremne donekonecna, alebo moze ?
a UFO, to by mohlo priletiet len za predpokladu, ze vedia ohybat casopriestor, alebo ovladat cerviu dieru, inak je nemozne, aby preleteli vesmir hoci aj rychlostou svetla, pretoze akcelerovat na danu rychlost predstavuje neuveritelne pretazenie, co zivy organizmus tazko prezijekeby su ako ludia, jedine, ak by dokazali mat nejaku hracku na antipretazenie, plus nezabudaj na brzdy - vo vesmire sa brzdi dost obtiazne a zhruba na taku vzdialenost, ako sa akceleruje..
cize toto je pruser, co sa tyka kontaktu s UFOm...

paci sa mi aj tema 1, krach meny ci EMU - co s ETF ak krachne euro? resp euro bude velmi rychlo slabnut? hyperinflacia? no neviem, ale asi pode cele ETF asi do.. hajan. aj ked ak je to world etf, malo by vyletiet taktiez ako hyperinflacia, alebo nie? potom je pomerne bezpecne nakupovat dajme tomu tretinu ETF rovno pod USD menou? 20-40 rokov je sakramensky dlhy cas, ak clovek chce investovat stylom buy and hold and hold and hold az do dochodku, resp tam poslednych 5-10r predavat..

3. zaujimave, ale prsat bude vzdy a destilvoat sa da aj pasivne.. ale desi ma, ze ludom je sum a fuk, co sa deje s vodou a budu vojny o ne, ale neboj, na Lovensku sa voda preda v tendrch, cize vojna nebude.. pridu merace na studne atd, ludia niekedy neverili, ze za vodu budu platit :D dnes je to tak...

4. EMP blizko burzy, no len dufat ze budu v cloude niekde po svete.. skor, si ty chraneny voci EMP a tvoj pocitac a hesla? inak, keby prislo celsovetove EMP, asi by cele bankovnictvo islo tiez do hajan, alebo neviem ake zalohy maju.. preto nemam rad virtualen peniaze.. len tak napriklad, rumunske bankovku su vodeodolne, neroztrhnes ich, aj keby chces, su take igelitove. horiet asi horia, to som neskusal.. ale eura raz vyperies (v pracke samozrejme) a mozn je po nich.. rumunske su okrem vody neznicictelne..

ja viem, stare vlakno, ale..

rmaly
Teoreticky dobre dat do trezoru 1000 eur cash, 1000 dolacov cash a co, zlate tehlicky alebo zlate mince (strieborne) alebo aku formu, co by sa dala rychlo (par hodin) zpenazit a vymenit za letenku? citacia Môžete vložiť maximálne 1 citácii.


1000eur je OK, ale vzdy v bankovkach tak, aby nebol potrebny vydavok a to podla man z 2 dovodov
1. nie vzdy ma protistrana vydat
2. ak ta pofiderna ptoristrana uvidi so 100vkou, moze ta zabit a okradnut.

treba si vzdy uvedomit, ze ak zacne konflikt, bandaska benzinu mi bude zhola nanic, auta budu blokovat cesty, auta ktore banadsky nemali a benzin minuli. co ak toto plati o lietani? co ak zrazu poskoci cena letenky na 10-20-30 nasobok povodnej ceny? 10 - 30 tisic eur za odchod na 1 osobu zo zony.. alebo mat bunker kdesi v horach (atomove bomby vybuchuju par stoviek metrod nad terenom, treba byt nad bodom a urovnou explozie, splodiny pojdu skor dole, nez hore, ale asi zalezi aj od pocasia)

laty
zabudli ste na najdolezitejsie: cigarety, chlast a drogy.

ano, toto sa bude velmi dobre cenit a obchodovat..
rmaly napísal:
To je jasne... a k tomu este nejaku lodku zakotvenu niekde na Talianskom pobrezi... len sa tam treba nejako dostat (letecky / autom) :)
ano, aby ma potom nejaku USS Enterprise zostrelil :D plus lod schopna plavat v atlantiku resp licencia na otvorene more, no to bude uz high class utek :D
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"