SW pre osobné financie

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa sufo »

Recenzie programov nielen pre Linux v ktorych je mozne viest si prehlad o financiach:
http://www.root.cz/serialy/ucetnictvi-nejen-pro-linux/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa filip glasa »

Aj niekto tie SW používate?
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa radvan »

jo pouzyvame - MS excel :)
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa lopt »

filip glasa napísal:Aj niekto tie SW používate?
Ano. Medzi dvojicu mojich najoblubenejsich patri RQ Money a nieco ide lepsie urobit aj cez Excel/OpenOffice/LibreOffice.

Napr. evidencia, uctovnictvo a analyzy su lepsie v RQ Money, ale rozpocet som si lepsie urobil pre Excel/OO/LO a tak isto aj napr. sledovanie spotreby domacnosti s prognozou buducej spotreby.

RQ Money mam oblubene z roznych dovodov. Je to velmi sikovny program, ktory mi staci na 99 percent toho, co potrebujem. Nemusi sa instalovat, dokaze fungovat ako portable a ako interne, tak aj externe sa mu da zarucit aj sifrovana bezpecnost. To spolu s prenositelnostou a malymi rozmermi programu, robi velmi univerzalnu a sikovnu vecicku, prakticky uctovat kdekolvek skoro na akomkolvek pocitaci /aj 15 rokov starom/.

Pouzivate niekto ine programy, alebo okrem klasickej evidencii, ste si vytvorili nieco zaujimave v Exceli pre riadenie financii ?
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Mak
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Ut 07 01, 2014 9:37 am

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa Mak »

Podla mna je velmi dobry sw pre domace, ale nie len na domace ucely Money Manager Ex. Zvladne aj rozpocty, financne planovanie, majetok, akcie atd. Tiez sa nemusi instalovat. http://www.moneymanagerex.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa rmaly »

Musim vyskusat tie programy, lebo ja som zatial nic lepsie ako vlastny excel nenasiel. Vlastny excel "vyvijam" uz roky ako pribudaju ako assety tak vydavky/naklady...

Chcem sa opytat Mak a lopt... kolko poloziek vo vseobecnosti mate? Bud mesacne alebo celkovo (zdrojov prijmov, zdrojov vydajov apod)?
Dikes
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa lopt »

MAK - nepoznal som ho, prave ho testujem. Pouzivas ho dlhsie ? Co sa ti na nom paci ?

Zatial moje postrehy:

plusy:
- vie zobrazovat info ako webserver, otazne je vsak, ci by to slo ako sluzba pre take domace sietove uctovnictvo.
- SK a CZ lokalizacia /miestami vsak ciastocna/
- ako zaujimavost obsahuje predikcie financnych tokov
- rozdelenie transakcie

minusy:
- neprehladnost
- s rozpoctom ma ten isty problem ako RQ money. Pri vela podkategoriach je problemove rozpoctovanie. Zatial na toto sa mi najviac osvedcili excelovske tabulky.
- neviem ci to chapem dobre, ale predikcie zda sa rata podla kazdeho vydavku a prijmu. Co dost ovplyvnia rozne jednorazove prijmy a vydavky s ktorymi sa vsak snazi pocitat mesacne. Co hodne zvysuje nepresnost. Alebo som nieco prehliadol.
- sice ma rozdelenie transakcie na viac casti, ale dost neohrabane pri oprave, ci dodatocnej zmene.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Mak
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Ut 07 01, 2014 9:37 am

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa Mak »

Pouzivam ho od zaciatku ako sa objavil.

Lokalizacia je uplna pre nizsie verzie. V prehladoch mas vystupy na mesacnej, rocnej baze. Pri planovani rozpoctu mas moznost prijmy a vydavky sledovat aj na rocnej baze a aj odchylky od planovaneho nominalu. Vsetko je ale subjektivne. Mne vyhovuje.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa lopt »

MAK

- co hovoris na to pouzitie s evidenciou akcii ? Vyuzivas tieto funkcie ?
- a co tie predikcie penazneho toku ? Vyuzivas ich, alebo plati ten moj odhad, ze su dost mimo ?

- co sa tyka rozpoctov, nehovorim ze je to problem programu /aj RQ money to ma podobne/. Ako si povedal, je tu subjektivne, individualne. Mne to nestacilo, lebo rozpoctovanie nepouzivam na porovnavanie, ci splnam plan, ale stanovujem hruby rozpocet a potom manazujem, aby sa to vtesnalo vsetko do neho. Mam tam zapracovane v tabulke svoje vypocty pre predpoved tempa rastu minania s informaciami, kedy a kolko to musim obmedzovat a kedy uz nemusim
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Mak
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Ut 07 01, 2014 9:37 am

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa Mak »

Ano, evidenciu akcii vyuzivam, ma to u mna len informativnu hodnotu. Fajn je automaticke prepojenie s yahoo.
Predikcie penazneho toku nepouzivam, nema to u mna zmysel.

Ako pises "vypocty pre predpoved tempa rastu minania s informaciami, kedy a kolko to musim obmedzovat a kedy uz nemusim", neviem ci to uz nemas prilis pritiahnute ... :)
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa lopt »

Praveze pritiahnute je to tak akurat :) Velmi to pomaha pri rozpoctovani, ked je cielom neprekrocit rozpocet a vtesnat sa don, alebo dosahovat prebytkovy rozpocet. Cim je rozpocet tesnejsi, tym je tazsie ho korigovat. Toto to robi poloautomaticky. Je to nieco ako automaticka brzda na aute :) Naviazal som na to aj nejake pravdila, keby doslo k poruseniu. Nieco ako dava EU penale za velky schodok statneho rozpoctu :)
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa rmaly »

Inac to planovanie je praveze dobre aj ked nemas "tight budget", lebo zase mozes planovat, co si mozes napriklad dalsi rok dovolit (napriklad ja to pouzivam pri planovani stavby domu, respektive "landscapingu"... Z "reportov" z predosleho obdobia (kolko som bol schopny usetrit) robim projekcie a plany na dalsiu sezonu (napriklad vo februari na jar dalsieho roku a tak...
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa rmaly »

lopt a mak: nemate cirou nahodou nejaku prikladovu databazu pre tieto dva programy?
Taku, ktora ma nahadzane cisla a vsetko, ze by sa s tym clovek pohral, co to dokaze (nechce sa mi odznova plnit obe databazy).
Dik
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa lopt »

RMALY - RQ money ma demo databazu SK a ENG. Na nej si mozes testovat take zaklady. Vtip je vsak v tom, ze je to podobne implementacii informacneho systemu v podniku, ak to chces mat presnejsie, cielenejsie....

Treba vediet, co chces sledovat, co chces porovnavat. Aby si nakoniec neporovnaval hrusky s jablkami. Treba si dobre zadefinovat kategorie a podkategorie. Vediet, ci chces planovat a analyzovat vsetko na hrubo, alebo detailne a ci budes s tym vyuzivat aj rozpocet programu, alebo vlastny.

Trebars ja som si nahradil jednotlive MENY ako skupiny pre oblasti uctov pre:
- bezne hospodarenie domacnosti
- rezervne hospodarenie z domacnosti
- tvorbu a cerpanie odmien
- investicne hospodarenie
- a celkovy prehlad

Zaroven sa to da sledovat podla jednotlivych uctov, podla skupin uctov, podla filtrov, podla osob, datumov, rokov, mesiacov, firiem, kategorii, podkategorii, ale zaroven sa da vyuzit nieco ako filter s tagovanim, kde to moze hladat jednotlive polozky a sumarizovat. Tak isto robit priemery za obdobie, priemernu polozku, atd.

Pretoze keby som mal vsetko v jednom type uctov, nemozem porovnavat financne operacie s beznym hospodarenim. To by bolo uplne skreslene vo vysledkoch. Zacal som postupne s beznym hospodarenim a postupne som na to nabaloval dalsie a dalsie.

Taktiez som si urobil premenovanim uctov a zmenou meny, nieco ako virtualne ucty, kde mozem na jednom fyzickom ucte mat oddelene financie napr. pre rezervu, bezne hospodarenie, odmeny, ci nejaky specificky ucelovy fond. Viacero fyzickych uctov moze tvorit jednu virtualnu kategoriu, virtualny ucet, alebo viacero virtualnych uctov moze byt na jednom fyzickom ucte.

Program ma napr. uctovne obdobie od zaciatku mesiaca, ale vyplata je napr. pohybliva. Da sa prisposobit sa tomu, ze si clovek napr. moze udelit vyplatu sam sebe v ten isty den /napr. vzdy 1-veho/ a potom aj statistiky su presnejsie.

Da sa to implementovat roznymi sposobmi. Naozaj stoji za to popremyslat a nahodit si tam aj par vzorovych dat, typizovanych prikladov.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa rmaly »

Dikes, pohram sa s tym ked si to tak pekne popisal :)

Doteraz som pouzival len vlastny excel, len niektore veci v nom uz nejdu (minimalne bez nejakeho programovania) a ak mam prejst na Access (a stratit tu vyhodu, ze to otvoris kdekolvek), tak to rovno mozem prejst na niektory zo softwareov...

Vpodstate co stale hladam je aj akysi navod na samotne spracovanie. Aj by som to mozno vedel doaldit v exceli, skor si to neviem zosumarizovat v hlave (tie relacie)...
bezny priklad - mam dajme tomu 3 auta a na kazde sledujem zvlast naklady, ale ked potom chcem pozriet sumar za benzin (bez ohladu na auto), alebo vsetky poistky (celkovo poistky, napriklad vratane zivotnej, domu a tak - akoze aby som vedel kolko napriklad platim tej ktorej poistovni), tak to uz neviem spravit (esteticky) v exceli. Co som pozeral, tak nejake "tagovanie" tam moc nefunguje, respektive by som to musel robit tak drevorubacsky...

tak este raz dik a skusim sa pohrat s tym RQ money
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa lopt »

Da sa to urobit niekolkymi sposobmi. Spomeniem par z nich.


1/ Napr. kategoria AUTA, podkategorie BENZIN, POISTKY,

Ak nepotrebujes uvadzat do pola PARTNER, uvedies ako partnera AUTO1, AUTO2, AUTO3.

Potom si mozes dat selektovat napr. BENZIN a mas ho za vsetky auta. Ak selektujes partnera, napr. Auto1, mas to iba za neho.

2/ alebo nepouzijes partnera pre ciselnik Auto1,2,3 - ale do poznamky zapises.

Kategoria Auto/Benzin, text: AUTO1, text polozky....

Potom ti staci dat vyfiltrovat cez hladanie textu AUTO1 a zapnes si podkategoriu benzin.

3/ alebo nevytvoris kategoriu AUTA, ale rovno hned vytvoris 3 hlavne kategorie.

AUTO1\Benzin
AUTO2\Benzin
AUTO3\Benzin

Mozes sledovat Auto1,2,3 samostatne benzin po kazdom. Alebo vyberes podkategoriu Benzin a sledujes ju za vsetky 3 kategorie Auto1,2,3,

To je asi najsikovnejsia moznost. U vsetkych aut vytvoris rovnake podkategorie a tak sa budu dat spolocne sledovat.

Ak budes chcet sumarum za 3 auta, potom to zas trochu obmedzuje, ze si musis dat filter, kde vypnes vsetky kategorie ako prazdne a zakliknes iba Auto1,2,3.

V zasade sa da manevrovat s:

menami krajin, ktore mozu sluzit ako hlavny filter.
Potom kategoria, podkategoria.
Dalej specifikacia podla osoby, partnera.
Ale aj variabilna viacnasobne tagovanie cez poznamku, kde mozes dat napr. AUTO1, CERVENE, text
Potom hladas cez hladanie textu CERVENE, alebo AUTO, ci AUTO1 a variabilne tvoris filtre.
Je to velmi podobne Excelu, ale vela veci to uz ma naprogramovane.

Vyhoda je aj, ze RQ Money je portable aplikacia. Da sa spustat na flashke, takze pod Windows 2000 a novsimi to ide vsade. Cez Wine to vie behat aj v Linuxe /pripadne bootovatelna flashka s live linuxom a RQ Money/.
Takze prakticky mozes mat klucenku s programom a datami a mozes uctovat kdekolvek za par sekund /odporucam si vsak robit zalohy aj na ine media/.

Naviac, ak sa vytvoria spravne kategorie, podkategorie - mozes si importovat data aj z Excelu /ci don exportovat/, ak si ich trochu uceses.

Hlavne je, ujednotit si, co chcem sledovat teraz, pripadne v buducnosti a spravne to nastavit, aby som porovnaval porovnatelne. Trebars take statistiky mesacne, rocne - su tiez zaujimave. Ukazuju trendy a vyvoj.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa rmaly »

super, uzasne... dik moc
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa rmaly »

vyzera to, ze sa konecne dockam univerzalnych applikacii (sice najskor v 2018), ale predsa...
http://www.penize.cz/ucty-karty/313721- ... haji-banky" onclick="window.open(this.href);return false;

tak nejako, ako je to popisane tam, popripade v inych clankoch si to predstavujem. Jedno rozhranie (program), kde si nahodim vsetky ucty, potazmo brokerske ucty, 2, 3 piliere, mozno poistky... a budem to moct spravovat na jednom mieste. Automaticky sa maju stahovat pohyby na uctoch, zostatky a pod.
Urcite to bude dlho v plienkach a bude nutne dbat na bezpecnost, ale verim, ze to pojde...
Aspon obcas sa EU zaobera ked uz regulaciami, tak dobrymi... :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa rmaly »

No teraz sa pomaly ide uviest do zivota ten PSD II, tak som zvedavy, ci sa roztrhne vrece z produktami /software-om na spravu... lebo ciste teoreticky by mohol zacat boom s tymto...
Normalne sa tesim... mohol by niekto spravit 'spravu" celeho majetku vratane poisteni, akcii, cashu a mozno aj dodavatelov energii apod... :)
https://edu.deloitte.cz/cs/Content/Down ... nking-2017" onclick="window.open(this.href);return false;
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vyzaduje to dat softveru pristup ku vlastnym uctom? Mne uplne staci EXCEL.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: SW pre osobné financie

Príspevok od používateľa rmaly »

Rokosák napísal:Vyzaduje to dat softveru pristup ku vlastnym uctom? Mne uplne staci EXCEL.
ano, je to dost vazny krok, ale zase ak tie firmy budu pod spravou ako banky (ktore o mne vedia viac veci ako ja o sebe), tak ak to bude velmi velmi dobry software, tak sa tesim... prakticky ocakavam online / realtime ostatky aj na investicnych uctoch apod... moj excel uz chudak nestiha zo vsetkych vzorcov a grafov, zial ma rezervy :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"