Úplná začiatočníčka

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Sandy
Príspevky: 2
Dátum registrácie: So 19 07, 2014 7:12 pm

Úplná začiatočníčka

Príspevok od používateľa Sandy »

Dobrý deň,
poslednú dobu som sa začala zaujímať o investovanie, avšak som v tomto totálny začiatočník a práve preto by som od vás chcela získať niekoľko rád, kde by som mohla nadobudnúť základy v tejto oblasti.
Nakoľko som našla asi milión článkov s titulkom "začíname investovať" priznám sa, že len málo kde som sa dočítala nejaké informácie kt. by mi to presnejšie vysvetlili.
Tak sa na vás obraciam, či by ste mi mohli odporučiť nejaké knihy resp. webináre kt. by mi ma "zasvätili" do tejto problematiky.
A taktiež by som sa chcela spýtať či vôbec existujú nejaké "kurzy investovania" alebo niečo také, ktoré sú vedené napr. formou prednášok a vzdelávajú a vysvetľujú fungovanie trhu úplným začiatočníkom.
Ďakujem :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Úplná začiatočníčka v investovaní

Príspevok od používateľa filip glasa »

Napíš nám ešte čo konkrétne ťa na investovaní zaujíma. Všeobecná teória a základy, praktické príklady, alebo chceš ísť priamo na vec - niekam investovať.
A čo ťa láka - fondy, akcie, nehnuteľnosti trading?

Na začiatok si môžeš prečítať tento môj jednoduchý článok:

http://ako-investovat.sk/clanok/737/ako ... investovat" onclick="window.open(this.href);return false;
Sandy
Príspevky: 2
Dátum registrácie: So 19 07, 2014 7:12 pm

Re: Úplná začiatočníčka

Príspevok od používateľa Sandy »

Tak samozrejme na začiatku ma zaujíma všeobecná teória a základy. A ďalej sa chcem zamerať na komodity, pretože je to zároveň aj moja téma na bakalárku. Časom by som chcela prejsť aj na iné oblasti, no momentálne ma zaujíma najmä toto :) A ďakujem za článok :)
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Úplná začiatočníčka

Príspevok od používateľa Ladis »

Že je na Slovensku nezájem o akcie a nezájem o akciové fondy, o to se snaží sám autor tohoto článku a s nim spolupracující Saxobank. Autor článku a články píšící lidi ze Saxobank zřejmě nemají žádné akcie v plus, nikdy neprodali akcie s výdělkem a nedostávají každý měsíc dividendy. On byl a oni byli s akciemi a s fondy vždy jen zklamáni a prodali vždy akcie a fondy se ztrátou, zní z jejich slov. Autor článku potřebuje na akcie a fondy štěstí, aby nekupoval akcie a fondy na jejich vrcholu = před jejich propadem. O nízkém ocenění akcií a akcií ve fondech ani stopy. Ale na akcie a fondy neni potřeba žádné štěstí, neni nutno uhádnout vrcholy a dolíky v kurzech akcií. Stačí se zajímat jen o nízké ocenění akcií s PE, PB, PS, PC, růst zisku firem a dividendy nad 3%, hledat si jen velké, staré, zisky zvyšující akciové společnosti z indexů DAX, Stoxx50, Eurostoxx50 a Dow Jones, pak jsou úspěch a radost z akcií zaručeny. Autor článku a lidi ze Saxobank očekávají většinu jejich života korekci nebo krach akcií a fondů a nechávají o tom vědět každý týden slovenskou veřejnost. Proto Slováci akcie a fondy nechtěji. Aby vznikl zájem o akcie a fondy, je nutno se vyhnout těm slovenským akciím a fondům, je nutno přestat publikovat články od proroků krachu, přestat s podivnými články od Saxobank a začít popisovat úspěchy s akciemi známých amerických investorů, začít se radovat z dividend každý měsíc. Popisovat stálý příjem z dividend v důchodu. Člověk v 65 letech by neměl mít 0% až 35% peněz v akciích, ale 100% peněz v akciích, neboť z nich má profit v podobě dividend každý měsíc, každý rok vyšší a později jej zdědí děti. Akcie neni nutno kupovat v dolíku a prodávat na vrcholu. Akcie je nutno kupovat v době nízkých ocenění s PE, PB, PS, PC, s dividendou nad 3% a ty koupené firmy by měly dlouhodobě zvyšovat své zisky, protože jim neškodí konkurence. Vyhýbat se aeroliniím, akcii Nokia, akcii General Motors. Kdo chce, může akcie a fondy prodat s výdělkem, až budou PE, PB, PS, PC vysoké, nikdy neprodávat akcie a fondy s ztrátou. Kdo chce každý rok vyšší příjem z dividend, ten neprodá akcie nikdy, ani v době předražení jak 1999-2001 a pak mu akcie za 2-3 roky klesnou na zlomek kurzu z ledna 2000. Však příjem z dividend neklesne a člověk jej potřebuje každý měsíc. Pokud máme ty popsané akcie, např. JNJ, PG, BMW, WFC, jsme už dnes dávno nad vrcholem z roku 2000 a nad vrcholem z roku 2007, tedy to lidem neublížilo, když přečkali krach 2000-2002 a krach 2008 bez prodeje akcií.
Jak je vidět na grafech akcií Procter & Gamble PG (Johnson & Johnson JNJ) a BMW, tak velký krach 2000-2002 a 2008 akcionářům neublížily, když akcie neprodali. Taktéž akcie banky Wells Fargo WFC se numusela prodávat.
Prílohy
WFC.png
BMW.png
PG.png
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Segaboy
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ut 24 02, 2015 1:08 pm

Re: Úplná začiatočníčka

Príspevok od používateľa Segaboy »

A taktiež by som sa chcela spýtať či vôbec existujú nejaké "kurzy investovania" alebo niečo také, ktoré sú vedené napr. formou prednášok a vzdelávajú a vysvetľujú fungovanie trhu úplným začiatočníkom.
NAT
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: Úplná začiatočníčka

Príspevok od používateľa mgulka »

Segaboy napísal:A taktiež by som sa chcela spýtať či vôbec existujú nejaké "kurzy investovania" alebo niečo také, ktoré sú vedené napr. formou prednášok a vzdelávajú a vysvetľujú fungovanie trhu úplným začiatočníkom.
tak na internete je toho o investovaní až až. Existujú aj rôzne webináre/semináre zadara, čo organizujú samotní brokeri. Tam im môžete smerovať aj otázky, takže tak.
vincent
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 28 01, 2016 11:11 am

Re: Úplná začiatočníčka

Príspevok od používateľa vincent »

Je niekde vysvetlene ako nejaky makler kupi ropu? Alebo kukuricu? Mam obrovske zisky zo vsetkeho co som doteraz investoval, preto ma to zaujima. Povypisoval som štósi profilov investora, ale ako to v skutocnosti funguje nemam šajn. Naposledy som si takto finančne pomohol za aktivnej pomoci banky u VW. Skusme teda tento priklad. CSOBcka ma hruzu penazi a zoberie to do VW a povie na vratnici: dobry deň, skuste za toto kupit novu linku v BA a nejak tie lov€ zhodnotit. Dakujeme. Tu vam to necham, tieto vrecia sa to. Takto to beží?
vincent
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 28 01, 2016 11:11 am

Re: Úplná začiatočníčka

Príspevok od používateľa vincent »

Teraz vazne i ked otazka na niekoho, kto ma naozaj trpezlivost odpovedat detske otazky: akciovka, ak má zaujem o nejaku novu linku tak si moze alebo pozicat v banke - tam musi vratit urok a poplatky. Alebo ma moznost dotlacit akcie a tie ponúknuť do pléna. Je to tak ako s ozajstnymi peniazmi, ze sa vygeneruju len tak? Je tu nejake detske forum aby som sa mohol pytat taketo veci, niekoho fest trpezliveho?
vincent
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 28 01, 2016 11:11 am

Re: Úplná začiatočníčka

Príspevok od používateľa vincent »

Všade sa napr.dočítam že: "Akciová spoločnosť vstúpi na burzu ako napríklad Facebook a jej podiely sa na nej začnú obchodovať." Pre mna ako investora to znamená, že ak si myslim ze fb má potencial do budúcna, tak si mozem časť fejsbuku na tej burze kúpiť. Ale co sa tu stalo s Zukim??? On si teda povie ze dnes je fb taka bublina, ze väčšia už nebude a za pol tej bubliny na burze vydrem 35mld. A tym sa pololovice dalsich ziskov vzdam (lebo si myslim, ze silu tej bubliny nedosahuju) nech sa o ne pobiju psi na burze. A teraz mi niekto vysvetlite 1.) ako moze hodnota tejto akcie "prirodzene" rásť? 2.) ak to kupim zabalené v nejakom fonde, kde sú tie potom tie výnosi z fb? Ci hodnota tej akcie rstie o tie zisky? Ja sa toto vsetko podozvedam niekde a napisem detsku knizku o tom, kde budu tieto veci pekne vysvetlene.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Úplná začiatočníčka

Príspevok od používateľa Rokosák »

1. Ak je viac kupujucich ako predavajucich akcie FB tak cena bude rast. Ci prirodzene, alebo neprirodzene nie je dolezite.
2. Akciovy fond vlastni akcie viacerych firiem. Ich cena, ich dividendy a naklady fondu sa odzrkadlia v cene fondu a takisto v cene Tvojho podielu vo fonde.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Úplná začiatočníčka

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

vincent, vsak ty si si v podstate na vsetko zaroven aj odpovedal.
vincent
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 28 01, 2016 11:11 am

Re: Úplná začiatočníčka

Príspevok od používateľa vincent »

Je toho veľa, chcel by som tomu trosku viac rozumiet, ale zamotavam sa. Ak sa teda dividenda priratava k hodnote akcie, kto to k nej priuctuje? Účtovníčka? Ved hodnotu akcie stanovuje trh!
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Úplná začiatočníčka

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ak vlastnis napriamo akcie, tak firma ti dividendy vyplati, strhne sa z toho dan a su pripisane na tvoj ucet u brokera. Pokial je to v ramci fondu, tak su vyplatene fondu a o to sa zvysi majetok fondu. V momente ako je dividenda vyplatena, hodnota akcie mierne klesne = o vyplatenu dividendu
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"