Nákup zahraničných akcií a menové riziko

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
JakubO
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 18 11, 2015 11:39 am

Nákup zahraničných akcií a menové riziko

Príspevok od používateľa JakubO »

Dobrý deň



Nejakú chvíľku sa venujem tématike akciového investovanie a rozhodol som sa, že chcem kúpiť svoje prvé akcie.

Firma sa obchoduje na americkej burze a z toho mi vyplynulo, že o tých 5-10 rokov, čo by bol môj investičný horizont, asi bude iný kurz EUR/USD ako je dnes. Ako sa brániť voči negatívnym vplyvom menového rizika/ako to robia ostatný investori(či už profi alebo menší)?

Vopred ďakujem za odpovede
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Nákup zahraničných akcií a menové riziko

Príspevok od používateľa jogo »

JakubO napísal: Firma sa obchoduje na americkej burze a z toho mi vyplynulo, že o tých 5-10 rokov, čo by bol môj investičný horizont, asi bude iný kurz EUR/USD ako je dnes. Ako sa brániť voči negatívnym vplyvom menového rizika/ako to robia ostatný investori(či už profi alebo menší)?
Moj nazor, podla ktoreho riadim svoje investicie: Ak USD voci Euro oslabi, bude to znamenat ze exportujuce firmy budu mat vacsie zisky v USD a ich cena adekvatne narastie.Cize najvacsie firmy podnikajuce na celosvetovom trhu taketo riziko nemaju.
Z tvojho prispevku vidim ale ine a ovela vacsie riziko. Chces investovat do jednej firmy a tam je rizik cely kopec:
-netrafis spravnu firmu a urobi ti pokles ako Volkwagen, British petroleum, japonska elektraren vo Fukushime ap.
-netrafis odvetvie a pride pokles(napriklad teraz komodity alebo elektrarne)
-myslim, ze to staci...
Moja rada: Uvedom si, ze dlhodobo mozno 5% fondov prekonava bechmark,aj ked zamestnavaju "svetovu spicku v investovani". Bud rozumny a pokorny a nemysli si o sebe , ze patris medzi 5% vyvolenych.Investuj rozumne do bechmarku a porazis 95% fondov. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
JakubO
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 18 11, 2015 11:39 am

Re: Nákup zahraničných akcií a menové riziko

Príspevok od používateľa JakubO »

Moj nazor, podla ktoreho riadim svoje investicie: Ak USD voci Euro oslabi, bude to znamenat ze exportujuce firmy budu mat vacsie zisky v USD a ich cena adekvatne narastie.Cize najvacsie firmy podnikajuce na celosvetovom trhu taketo riziko nemaju.
Z tvojho prispevku vidim ale ine a ovela vacsie riziko. Chces investovat do jednej firmy a tam je rizik cely kopec:
-netrafis spravnu firmu a urobi ti pokles ako Volkwagen, British petroleum, japonska elektraren vo Fukushime ap.
-netrafis odvetvie a pride pokles(napriklad teraz komodity alebo elektrarne)
-myslim, ze to staci...
Moja rada: Uvedom si, ze dlhodobo mozno 5% fondov prekonava bechmark,aj ked zamestnavaju "svetovu spicku v investovani". Bud rozumny a pokorny a nemysli si o sebe , ze patris medzi 5% vyvolenych.Investuj rozumne do bechmarku a porazis 95% fondov. :wink:

Ďakujem za odpoveď. Je to veľmi zaujímave myslenie ohľadom tých príjmov, má to nejakú logiku. A ohľadom rizika jednej spoločnosti, veľmi dobre si ho uvedomujem, do akciového podielového fondu už pravidelne investujem ale chcel by som svoje investície rozšíriť o jednotlivé firmy.

Majú takúto filozofiu aj ostatní investori alebo sú aj iné nástroje na zmiernenie menového rizika?
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Nákup zahraničných akcií a menové riziko

Príspevok od používateľa Ladis »

Ošetření měnového rizika QUANTO ti může vzít 5% ročně z tvého kapitálu jako poplatek za práci pro banku a dělají to banky hlavně u certifikátů.
U akcie to buďto nejde nebo nemá smysl, protože když ti levná americká akcie od podniku se silným růstem zisku a dividendou nad 3% vyroste za rok 15%, tak můžeš ztratit 5%, jestliže zeslábne dolar proti euru 5% za rok. A pak dostaneš taky dividendu 3% až 6% za rok.
Neni dobré začínat s jednou akcií, i když máš fond na 30 akcií, ale dělit i další peníze na 3 nebo 6 různých akcií.
Americké akcie si kupuj vždy za eura na Xetra. Ty akcie, co na Xetra nejsou, ty nemusíš mít.
Dbej vždy na to, aby akcie byla levná s PE pod 15, PB pod 3.0, PS pod 3.0 a výnos dividendy 3% až 10%. Měly by to být jen největší a nejstarší firmy světa z indexu DAX, Stoxx50, Eurostoxx50 a Dow Jones a firmy, které by tam snadno mohly být taky, jako Alcoa, ATaT, Wells Fargo. Neriskuj akcie malých nebo mladých firem, s těmi můžeš špatně dopadnout díky kriminální manipulaci známých amerických lumpů, ale i manipulaci od Goldman Sachs, Barclays, Deutsche Bank, Credit Suisse atd. a díky rychlým silným prodejům od automatů díky kriminální manipulaci od Moodys Standard Poors Fitch atd.
Pokud chceš akcie na rok nebo pár let, měl by se letos očekávat u firmy růst zisku 20% až 300%.
Pokud chceš akcie na dlouho, měl by být zvyšován zisk průměrně 10% ročně, alespoň před krizí, v letech 1995-2008.
Nekupuj akcie drahé. Nekupuj akcie bez dividend. Protože i když má akcie letos silný potenciál růstu, můžeš být několik let v mínus a jedině dividenda 3% až 10% ti ta léta bude dělat radost.
Kupuj jen akcie, které bys chtěl držet až do smrti. I když je později můžeš prodat. Tim zabráníš prodeji se ztrátou, jestli levná akcie se silným potenciálem růstu půjde po nákupu 30% dolu, do mínus.
Totiž i levná akcie, když podnik čeká letos růst zisku 50%, může jít díky manipulaci nebo díky automatům třeba na jaře 30% dolů a Trader by prodal se ztrátou. Zatimco Investor má radost z dividend a za pár let bude desítky procent v plus, i když po nákupu byl 30% v minus.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
JakubO
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 18 11, 2015 11:39 am

Re: Nákup zahraničných akcií a menové riziko

Príspevok od používateľa JakubO »

Ahoj Ladis, ďakujem za odpoveď.

Konkrétne sa jedná o akcie firmy IBM, čítal som si ich výročné správy a aj keď možno majú teraz trošku slabšie obdobie čo sa týka príjmov, verím že sa firma vybrala dobrým smerom. O to krajšie bolo moje zistenie, že Buffet má IBM v portfôliu a tento rok kupoval IBM za 170/akcia, pričom dnes je cena 130/akcia.

Ak som teda pochopil správne, môžem akcie IBM kúpiť na XETRA za eurá a potom ich o 5-10 rokov na XETRe znovu za eurá predať a úplne eliminovať menové riziko?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Nákup zahraničných akcií a menové riziko

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Môžeš. Musíš si zistit , či sa tam daná firma obchoduje. Či má akcie ,,listed,,. Velké, nadnárodné firmy zvyknú mať.
IBM má: http://finance.yahoo.com/q?s=IBM.DE&ql=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Investovať do jednej akcie je hlúposť. Aj robiť výber akcií do vlastného portfólia je pre amatéra hlúposť. Aj najlepší investori sveta málokedy prekonávajú benchmark. Buffett je výnimka, ale pametaj si jedno: žiadne minulé výsledky negarantujú tie budúce. Aj Buffett robí zlé investície. Jeho legenda vznikla v období americkej konjuktúry. Také časy sa už nikdy nemusia opakovať.

P.S. Ja som teraz kupoval jednu akciu v ktorej má jeden z najlepších investorov sveta 11% podiel. On ju má v portfoliu v 60% strate a celkovo je ten človek v 2015 v strate -4,5%. takže - všetko treba brať z rezervou. Najistejšia investícia je dobre načasovať diverzifikovaný balík akcií...najlepšie v podobe ETF.

P.S. 2: menové riziko je aj držať všetko v €. Keby si mal IBM v USD tak máš za posledný rok v eurách +15%. Za desať rokov je dolár oproti € +10%. Ale bolo už aj tak, že bol -30-40%. Pre mňa je to celkovo jedno. Bude závisieť kedy budeš chceť cashovať, čiže užiť si peniaze z burzy. Pre pokojný spánok to môžeš urobiť aj ináč. Pol investícii držať v € a pol v USD.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Nákup zahraničných akcií a menové riziko

Príspevok od používateľa Vladimir J »

JakubO napísal:Ahoj Ladis, ďakujem za odpoveď.
Ak som teda pochopil správne, môžem akcie IBM kúpiť na XETRA za eurá a potom ich o 5-10 rokov na XETRe znovu za eurá predať a úplne eliminovať menové riziko?
Kúpiť ich za EUR síce môžeš, ale menové riziko neeliminuješ. Cena v EUR titulov, ktoré sa originálne obchodujú v USD, sa tvorí tak, že v princípe USD cena sa vynásobí aktuálnym kurzom EUR/USD. Takže napríklad cena IBM v USD sa nepohne, ale EUR oslabí voči USD o 5 percent, tvoja cena v EUR stúpne o 5 percent. A naopak. (samozrejme, pohyb kurzu o 5 percent zrejme nejako ovplyvní aj tržby firmy a tým pádom aj cenu v USD, ale nekomplikujme to)

Pri veľkých miltinationals, ktoré plánuješ držať dlhodobo, menové riziko veľmi riešiť nemusíš. Také firmy majú tržby vo viacerých menách a tým pádom sami seba prirodzene hedgujú.

Okrem toho, výmenné kurzy majú tendeciu vracať sa k dlhodobému priemeru, napr. EUR voči USD v 1999 začínalo na 1.17, potom spadlo na 0,95 v 2000, potom posilňovalo na 1,58 v 2008 a teraz sme na 1,07 ...
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"