Lenivy setrilek na dochodok

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Lenivy setrilek na dochodok

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Musim zalozit vlastnu temu, lebo nikde neviem vopcha svoj modelovy priklad.
Vek 30 rokov, schopnost a ochota odkladat si 2000 eur rocne, ciel: dlhodoby, dochodok, vek zatvy neviem, dam si poradit.

Co som sa tu zatial dozvedel, bud do akcii nadnarodnych spolocnosti (pozdravujem Ladis), alebo sirokospektralne ETF cez brokera priamo. Terminovany vklad je asi samovrazda, to uz radsej sporiaci ucet a ked bude prilezitost kupit nieco lacne, likvidne, pod trhovu cenu, tresknut to tam.

A preco lenivy? Skor nevzdelany - ja trhu neverim, nebavi nemam cas sledovat vyvoj, resp. uvedomujem si, ze na to nemam, netrufam si. Preto nieco nepriestrelne, blbuvzdorne, co mozno najviac aj za cenu nizsieho ROI.

Cize, keby si dam najskorsi dochodok na 50.te narodeniny, mam 20 rokov po 2000, to je 40000.. za to kupim dnes maximalne garzonku v devinskej o rozlohe 25m2 v povodnom stave a nezatepleny barak. vek 60 je uz 60000 eur. Som hold stary, pri 20. veku by sa lepsie nazbieralo cez compound.. za 60 by som mohol kupit rozbity 1izbak niekde v kontinentalnej Bratislave, ale to asi tiez nie. Cize som prilis chudobny na velku investiciu do bytu na rentu. Plu, musel by som dostat uver, nech ho kupim hned, aj tak mam strach, ze byty su prilis drahe aktualne, no v pokles asi dufat nemusim, zbytocne.. okrem ineho, nemam k dispzicii financovanie 30/70, maximale tak 10/90 ale to by ma banka asi vysmiala. Kontaktovala ma stara znama, ze ci nechcem IZP - aspon ma to motivovalo zabit par hodin hladanim na fore cennych info...

Nepisal som o vynosoch - nuz neviem, mierne riziko viem podstupit, pretoze neexistuje sposob, ako tych 2000 rocne stale prenasat bez rizika, inflacia mi bude dychat na krk nonstop. A nie je to dost velky kapital na hoci aj aktivnejsiu investiciu, aspon nie na bezpecnejsiu. Cize chciet garancie je nezmysel. Lutovat, ak by to kleslo, by bolo tiez nezmyselne emocionalne, aj ked neviem ako by som sa s tym zosobnil. Nechcem milionovy dochodok, ani vyhrat loteriu ci si za to kupit ferrari, ale co mozno najtriezvejsie (konzervativne?) preniest moje rocne prebytky do veku, ked by mi to uz mohlo dat akysi dochodok, rentu, relativne pasivny prijem, resp spenazitelny kapital ktory by som dal do inej sfery ktora by mi prinasala danu rentu. Ale zaroven, mat to pod kontrolou - nie ako IZP, ze 20 rokov a som stale na nule. A zit o nieco kludnejsie, ze uz nemusim dalej drat uz aj tak dost zodrane kosti.

Hm, tolko k mojmu profilu a povahe, poprosim vas o nejake tipy, ci postrehy, ci som pouzitelny :)

Vdaka,
Erik
Odoslané z počítača
smrekovica
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Ut 31 05, 2011 2:18 pm

Re: Lenivy setrilek na dochodok

Príspevok od používateľa smrekovica »

Myslim, ze sme na tom velmi podobne (vekovo, financne, vztahom k investovaniu) Len ja sa teda studiu tejto temy venujem trochu dlhsie. Za ten cas som dospel k nazoru, ze najlepsie bude otvorit ucet u brokera a nakupovat stvtrocne/polrocne/rocne - ako vyjde nejake tie ETFka. Z dlhodobeho hladiska neverim portfolio manazerom, hospodarsky verim celemu svetu a Amerike najvac, takze to chcem diverzifikovat asi 33% americky index, 33% svetovy index a 33% dlhopisovy index. 1% si mozno necham na nejake blue chips:D
Odporucam venovat chvilu uz niekolkokrat odporucanemu blogu peniazesucas.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Lenivy setrilek na dochodok

Príspevok od používateľa jogo »

smrekovica napísal: Odporucam venovat chvilu uz niekolkokrat odporucanemu blogu peniazesucas.sk
Som rad, ze ludia zacinaju ocenovat prinos sirokopasmovych ETF-iek. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Lenivy setrilek na dochodok

Príspevok od používateľa iceberg8 »

paci sa mi, ze ETF drzane cez 1 rok nepodliehaju dani, to ma motivuje, a tak by to malo byt, konieckoncov, je to gambling ako kazdy iny a na to je sialene vyrubat dane, ako na portofoliach manazerov (IZP a ine)..
ja som paranoidny co sa ekonomiky tyka, ale to som uz 20 rokov a svet sa toci, slnko vychadza, zapada..
a je pravda, ze ludia budu chciet zarabat a minat vzdy, cize svet sa tak skoro neprestane tocit.. a ked ano, ETF bude to posledne, co nas asi bude zaujimat...
tn spominany web som uz parkrat precital, no len si vybrat toho spravneho brokera, komu bude mozno verit dlhodobo..
Odoslané z počítača
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Lenivy setrilek na dochodok

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ETF nie su ziaden gambling

uz sme tu X krat pre taketo ucely odporucali Lynx (Interactive brokers)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Lenivy setrilek na dochodok

Príspevok od používateľa iceberg8 »

tak klesnut to moze, nie ?
tak ako klesnut moze hodnota bytov, pricom nedostanem ziadnu danovu ulavu, ale co i len pri 1000eurach, reality boom, uz som tercom pre 33% zdanenie a zozdravotnenie, aj ked si nikdy nekupim ekvivalent o 1000eur lancejsie, ako som predal
takto som to myslel..
resp, myslel som skor dan z inflacie, keby mi ETf urobilo 40% za 10 rokov, inflacia by bola 34%, ja by som platil dane z 40%, cize by som sa vdaka inflacii nedoplatil.
takto to bolo mienene :)
Odoslané z počítača
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Lenivy setrilek na dochodok

Príspevok od používateľa Rokosák »

Preco je terminovany ucet pre Teba samovrazdou? Podla mna, co si napisal o sebe tak je terminovany ucet momentalne najlepsim riesenim.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Lenivy setrilek na dochodok

Príspevok od používateľa iceberg8 »

lebo inflacia.. a u nas su banky take detinske, ze musim splnit x podmienok na to, aby som "vyhodny" urok ziskal - a to mi nestoji za to.. hovori sa, ze inflacia nie je, no moj spotrebny kos inflaciou trpi (sluzby a komodity ktore kupujem na kazdodennu spotrebu rastu, pripadne mozno sa znizili o 5%, ale gramaz sa znizila o 10% atd..), cize preto nie terminovany, a dalej preto nie, lebo keby nahodou potrebujem peniaze, je to komplikovane vybrat, etf predam, a idem.. (ano aj tam su poplatky, ale tie su aspon opodstatnene), momentalne mam zvysne v zuno za 0,2% p.a.
inflacia je dlhodobo okolo 3% - tj 34% za 10 rokov, myslim ze mozem bezpecne povedat, ze chlieb, kadernik a podobne blbiny rastu priblizne tymto tempom.. niektore viac, niektore menej.. ani v 2008 neboli uroky nad 3% pricom OFICIALNA inflacia bola nad 4% - kolko potom bola realna inflacia ? 6% ?
preto mi pride terminovany ako samovrazda..
plus, zda sa mi, ze mat hotovost na pripadne neobycajnej jednorazovej investicie (likvidita) je vyhodnejsie ako mat dnes viazane peniaze na 1,5% alebo neviem aky je TOP urok dnes niekde..
ale tak to je len moj nazor :)
Odoslané z počítača
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Lenivy setrilek na dochodok

Príspevok od používateľa Rokosák »

Inflacia zasahuje vsetko i ked je to pri pravidelnych urokoch najviac viditelne. Plati co tvrdil Einstein: Nie vsetko co sa da vypocitat sa ráta, a nie vsetko co sa ráta sa da vypocitat.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Lenivy setrilek na dochodok

Príspevok od používateľa Vladimir J »

V prvom rade by si si mal povedať, aký minimálny príjem by si potreboval "na dôchodku", alebo kedykoľvek, keď si už nebudeš chcieť drať svojej zodraté kosti. Od toho sa všetko odvíja. Povedzme, že by si chcel 900EUR mesačne, čo je 10.800EUR ročne. Rozumné portfólio (zabudni na garsónku), ktoré ti zabezpečí približne takýto príjem na prakticky neobmedzenú dobu, by malo mať objem zhruba 270.000EUR. Pri investovaní 2000EUR ročne do akcií (dlhodobý reálny výnos 6,5% ročne) ti to bude trvať 36 rokov. Od toho sa treba odpichnúť a začať sa s tým trochu hrať. Možno nebudeš potrebovať taký vysoký príjem (bude dôchodok?), možno vieš odložiť viac, možno máš niečo čo sa dá predať a nebudeš musieť začínať od nuly, atď. Veľmi by som nedúfal, že sa ti dlhodobo podarí dosahovať vyššie výnosy ako som použil pre výpočet, ale to už nechám na teba. Skôr by som rátal s menším. Tu je linka na kalkulačku http://peniazesucas.sk/kedy-dosiahnem-f ... 6H1YWXmKRs. Všetko dobré.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Lenivy setrilek na dochodok

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Vdaka Vladimir,
cize takych 4% p.a. budem brat ako vychodisko 10.8/270.. a kolko a aky dochodok budem potrebovat, no tazko povedat, pocitam am aj zenu a psa, psov.. preo tak vyssia suma, dnesnych 900e by pre dvoch mohlo stacit, aj na 1 dovolenku rocne, ked bude domacnost na zaciatku dochodku zrekonstruovana..
inak ja som sa trapil s kalkulackou v exceli from scratch a zabudol som na ten link, co si poslal, to som ale trulo..
keby odlozim 3200rocne/270mesacne, je to za 25rokov.2700 by malo byt 28 rokov, plus minus, mozno to nepocitam dobre, no orientacne.. o je ale potom najvyssi cas zacat.. a nepolavit :)
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"