Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa Rokosák »

Do buducnosti nevidime. Teda v case kupy nikto nevie ako kupa AMD za 14.75 dopadne. Aj ked to povazujeme za hazard, je to v poriadku pokial dokazeme obmedzit stratu. V pripade navstevy kasina obmedzujeme do miery s kolkymi peniazmi don vstupujeme a v pripadde AMD urcenim maximalnej straty a naslednym predajom.

Vyhodou je, ze Adam musi pozorne sledovat iba jednu akciu co zodpoveda stylu legendarneho investora Petra Lyncha. On vsak mal pomerne realne informacie, my bezni smrtelnici nie.

Co sa tyka kupy za 4 ci 14 riziko straty sa nemeni. Ja som povazoval GOOG pri 100 za prilis drahy. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa Tilbur »

Naschval som napisal, ze je rovnako zly ako ten predchadzajuci. Dobre si napisal niekde v minulosti, ze Martin si kupil cas. Rozdiel v cene a nacasovani nespochybnujem a je jasny.

Obaja vsak isli do obchdodu bez exit strategie. Trejd by ukoncili vtedy, ak by kvoli stratam uz par dni zle spavali. To uz je neskoro. Je jedno, ci akcia spadne z 14 na 10, alebo zo 4 na 2,8 aj ked ide o tu istu firmu. Co sa mi u Martina velmi pacilo, ze dokzal drzat vitazny obchod aj ked cena mierne klesla /z 8 na 6$/. Tam vacsinou zaciatocnici zvyknu predavat.

To, ze ju Adammd kupil na zaklade internetovej diskusie a odporucania niekoho ineho, je blbost. Ak teraz ADAM preda/co mu aj vsetci odporucame/ a akcia bude dalej rast, bude ho palit a opat kupi, ale este vyssie. Takze tazko radit.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa Airmike »

Rokosák napísal:
Co sa tyka kupy za 4 ci 14 riziko straty sa nemeni. Ja som povazoval GOOG pri 100 za prilis drahy. :D
riziko straty sa podla mna meni

meni sa velmi vyrazne pravdepodobnost ze strata nastane. tato pravdepodobnost vyplyva zo vstahu nakupnej ceny a vnutornej hodnoty akcie. preto som hovoril ze tie dva obchody su odlisne. obaja sice riskuju vsetko, ale pravdepodobnost, ze jeden strati o hodne viac ako druhy je uplne jasna.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa Adammd »

@ JUGGLER,
budem rad, ak mi vytvoris performance portfolio v prislusnom vlakne.
Konverziu na CZK som stale nezavrhol, v akciach mam len 20% volneho GBP cashu. Chel by som zamenit 50% z ostatku na czk, ak by nahodou kurz CZK/€ klesol ku 28, kupil by som dalsie koruny. Dlhodobo prerobit nemozem, ku vsetkej ucte k slovenskej ekonomike, si snad nikto nemysli, ze CZK bude takmer ekvivalentna k Sk ? Ved CZK bola uz i za 24/€ a to je teraz na tom ekonomika lepsie a k tomu mnoho vytlacenych €...


@Mika,
stale sa pokladam za finacne konzervativneho cloveka, aj tzv konzervativne fondy maju 10-15% v akciach. Mam majetok rozlozeny, 15% akcie, 35% nemovitosti, zostatok je cash(uvazujem v buducnosti o pozemku a kupe mensej specifickej sro na SK)

@Jaroslav80,
ano, na burzu nepatrim, v tom zmysle ako chapem burzu ja , tzn nie som trejder. Ale naopak, o com som horsi, nez bezna populacia , ktora investuje cez svojho bankera do fondov? Pokladam sa za relativne finance gramotneho cloveka.

@ AMD,
emocie, emocie, trochu fundamentu. Preco som sa rozhodol, ako rozhodol?
Neviem ci poznate historiu, roky rokuce boje ATIfanatikov vs NVIDIAidiotov na PC/gaming forach. ATIfans boli zaskatulkovani ako chudobni uhroviti studaci vs namysleni NVIDIAidiots z bohatsej strednej vrstvy. Ja, ako asi kazdy menej finacne zabezpeceny kupoval vzdy co bolo vyhodnejsie v pomeru cena/vykon/overclocking. Raz to bola ATi(AMD) inokedy nVidia. Preco to pisem.
Posledne 4 roky koli pracovnej vytazenosti moj oblubeny underground opustil. Ale ako si precital Martinovu analyzu, opat som oprasil svoje stare konta na forach a ked som uvidel tu hysteriu okolo Ryzenu a celkovo ZEN architektury, kde podla leakov vychadza 400$ Ryzen 7 1800x na uroven 1000$ i7-6900K od intelu, nemam o predajoch najmensie pochybnosti. K tomu sa rozbieha zuriva diskusia okolo novych VEGA-based grafickych kariet s launch coskoro, kde pre zmenu bude pritapat nVidii a ich Pascal architekture. Hoci dalsi upgrade nVidie ma by VOLTA, ale udajne trochu zaspali na vavrinoch ako sa to podarilo teraz Intelu....
Summa summarum, akcie nepredam :-), som ochotny podstupit riziko padu 50% cien akcii, strata 17k GBP by trochu zabolela, ale aspon budem ponauceny. Ale som si isty , ze tentno trochu risk vyjde....

@tilbur,
Nepodcenoval by som internetove fora, resp. specificke konkretne informacie zo specificky zameranych for. Ked si uvedomujem, ze vsetko co som dosiahol za posledne 4 roky(pracovne a vo vysledku vlastne aj financne), je len vdaka nakopnutiu ludi s konkretnymi pribehmi z netovych diskusii. Samozrejme bez predchadzajuceho studia a naslednej dlhorocnej praxe by mi boli rady nanic. Ale dali mi impulz sa posunut dalej a nezit vo svojom smradecku. Je predsa rozdiel dostavat za rovnaku pracu 5x viac akurat na inom mieste....
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa Rokosák »

Mika napísal:
riziko straty sa podla mna meni

meni sa velmi vyrazne pravdepodobnost ze strata nastane. tato pravdepodobnost vyplyva zo vstahu nakupnej ceny a vnutornej hodnoty akcie.
Vnutorna hodnota akcie, ak vobec existuje, je neznama, nepodstatna z hladiska trhu a trhom ovplyvnena. Co je horsie trh je sam iracionalny.

Trh rozhoduje o riziku kupy AMD za 4 aj za 14. Existuju dovody preco bola cena 4 a teraz je 14. Dovodom je trh, teda rozhodnutia individualnych vektorov, ktore sa z rozlicnych dovodov stretli v jednom bode.

Riziko pre Adama je rovnake ak je vyska investicie rovnaka. Pravdepodobnost, ze cena bude fluktuovat je 100%. Pravdepodobnost, ze k urcitemu datumu bude cena hore je okolo 50%. Aj dole. Riziko je vyska straty, ktore je ochotny Adam utrpiet.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Chel by som zamenit 50% z ostatku na czk, ak by nahodou kurz klesol ku 28, kupil by som dalsie koruny. Dlhodobo prerobit nemozem, ku vsetkej ucte k slovenskej ekonomike, si snad nikto nemysli, ze CZK bude takmer ekvivalentna k Sk ? Ved CZK bola uz i za 24/€ a to je teraz na tom ekonomika lepsie a k tomu mnoho vytlacenych €...
To kde CZK kedysi bola je uz jedno. CZK je fundamentalne podhodnotena. Ale to je aj napriklad PLN i HUF a viac ako CZK a pritom PLN a HUF vobec nebol umelo drzany centralnou bankou. Keby nebolo intervencii mozno by CZK bola na tychto urovniach aj tak a nikto by teraz necakal jej prudke zhodnotenie.

Hovoris o mnoho vytlacenych EUR ale neviem ci si uvedomujes, ze mnoho CZK vytlacila intervenciami aj CNB. Tie su zaroven ukladane na trhu ovela nevyhodnejsie ako EUR, kedze forwardy na EURCZK su nizsie ako sucasny trhovy kurz.
V CZK long je nalozeny snad kazdy a preto tu chyba moment prekvapenia v case po opusteni intervencii. Vsetci maju predane a cakaju na pokles. Otazka kto bude predavat po konci intervencii, aby to kleslalo dalej. Hot money potrebuju kupit a exporteri su zahedgovani a mozno i prehedgovani takze predavat asi tiez hned nebudu.

Najpravdepodobnejsi scenar je, ze kurz kratkodobo klesne niekde na 26 (mozno iba na par minut) a nasledne sa zacnu vsetci zatvarat a je mozne, ze sa ocitne niekde na 29 a odtial moze pomaly klesat naspat. Netreba zabudat, ze negativne sadzby ( nizsie ako v EU - preto negativne forwardove body na EURCZK) budu hrat proti CZK. Navyse sa blizia volby, co je dalsia neistota ( komunisti vo vlade).

Mozno bude CNB predavat za 30, uvidime.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Adam 4 roky je velmi kratky casovy usek na zhodnotenie ci ta motivacie z internetovych for posunuli spravnym smerom.
Zrejme si k peniazom prisiel prilis lahko a ziadne vystrahy tu nepomozu, jedine straty.
Prajem ti aby sa ti len a len dobre darilo, lenze ked ti trebars tento a dalsie podobne obchody vyjdu mozes nadobudnut dojem ze zijes pod stastnou hviezdou a mozes nasledne trebars riskovat viac aj pri soferovani a podobne... a moze to skoncit velmi zle.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa Adammd »

Nepovedal by som , ze som k nim prisiel lahko, lebo tych predchadzjucich 18rokov bola tvrda drina, resp. velmi finacne podhodnotena k tomu, co som vedel a produkoval. Mozme teda povedat, ze teraz sbieram ovocie, co som roky pestoval, staral sa o planty a trhal burinu. Tiez je to teraz s namahou, ale ovocie je teraz sladsie, nie tie kysle hrozna, takze rekovalescencia z unavy je rychlejsia :-)
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa Airmike »

Rokosák napísal: Vnutorna hodnota akcie, ak vobec existuje, je neznama, nepodstatna z hladiska trhu a trhom ovplyvnena. Co je horsie trh je sam iracionalny.

Trh rozhoduje o riziku kupy AMD za 4 aj za 14. Existuju dovody preco bola cena 4 a teraz je 14. Dovodom je trh, teda rozhodnutia individualnych vektorov, ktore sa z rozlicnych dovodov stretli v jednom bode.

Riziko pre Adama je rovnake ak je vyska investicie rovnaka. Pravdepodobnost, ze cena bude fluktuovat je 100%. Pravdepodobnost, ze k urcitemu datumu bude cena hore je okolo 50%. Aj dole. Riziko je vyska straty, ktore je ochotny Adam utrpiet.
aha, to som nevedel, ze nieco ako fair value je pre teba mytus. v tom pripade dalej diskusiu rozvijat nemusime.
kazdopadne plati co som napisal vyssie, riziko straty je ine v prvom a v druhom pripade. uz len s principu, ze nakupna cena je 4 a 14 a sucasna cena je 14. na to netreba ziadnu vedu
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa Rokosák »

Fair Value koncept samozrejme existuje tak ako Elliottova vlna a statistiky, ktore doporucuju predavat v piatok (to som si vymyslel). Keby sa vsak obchodnici riadili vnutornou hodnotou, tak by sa vsetky obchody realizovali na jej urovni. Zhodou okolnosti vnutorna hodnota akcie zahrnuje aj odhadovane buduce cash flow, ktore nie je vytesane do skaly. Z toho a inych dovodov rozni analytici maju rozny odhad vnutornej hodnoty.

Bez ohladu na uzitocnost vnutornej hodnoty je jasne, ze sa casom meni. Takze, vezmime si hypoteticky pripad kde pri cene 4 je vnutorna hodnota 3 a pri cene akcie 14 je vnutorna hodnota 12. Kde je vacsie riziko? Netvrdim, ze to je pripad AMD, ale uzitocnost vnutornej hodnoty je kratkodoba a obchodovanie mimo vnutornej hodnoty akcie caste.

V pripade Adamovej investicie, nevieme jeho casovy horizont a moze zarobit aj ked AMD je zdochynajuce kon, ktory si naposledy kopol. Ak investuje dlhodobo tak nemoze vediet aka bude vnutorna hodnota za 10 ci 20 rokov. Ze zo spiatocneho pohladu by lepsie urobil keby kupil AMD za 4 (dokonca aj za 3.50) ale z toho nie je treba robit vedu. Ani z vyvoja ceny akcie, pokial bude mat Adam pripravene reakcie. Reagovat vsak na kupu za 4 sa v sucasnosti neda.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa iceberg8 »

MartinPillar napísal:
Najpravdepodobnejsi scenar je, ze kurz kratkodobo klesne niekde na 26 (mozno iba na par minut) a nasledne sa zacnu vsetci zatvarat a je mozne, ze sa ocitne niekde na 29 a odtial moze pomaly klesat naspat. Netreba zabudat, ze negativne sadzby ( nizsie ako v EU - preto negativne forwardove body na EURCZK) budu hrat proti CZK. Navyse sa blizia volby, co je dalsia neistota ( komunisti vo vlade).

Mozno bude CNB predavat za 30, uvidime.

26 vs 29 a dnes 27

keby mas moznost v CR urobit nakup za 5000eur, pricom dovod je taky, ze je to o 2-3 stovky lacnejsie ako nakup na SR, urobil by si to dnes pri 27, alebo pockal na 26, pripadne na tych 29? tj. najhorsi scenar by bol cakat a nakupit pri 26, dnes sa da poistit 27, co mi uspori tych 200eur, alebo cca 5% z nakupnej ceny komodity, ktoru potrebujem tak ci tak (idealne do/v lete), ale nechat to padnut na 26 a potom ckat na 29, to som este nepremyslal, ale znie to dobre, to by bola uz uspora dalsich 10% asi.. otazne len je, pokial kurz skoci kamkolvek, tak predajca danej komodity asi zmeni ceny velmi rychlo a ja to realne asi neustriehnem a nakupim tak ako keby nakupim napr dnes za 27 bez spekulovania.. kedze ten predajca a teraz nie som si isty, ale asi aj tak taha ten tovar ci uz z SK alebo DE, cize taha to z EUR zony..
Odoslané z počítača
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa Airmike »

ide o akciu AMD a ide o sucasnu cenu 14 USD. ak je jeden nakup za 4 a druhy za 14. tak je to iny obchod, ale to iste aktivum ktore ma v momente porovnania v oboch pripadoch ROVNAKU fair value. preto je to riziko straty odlisne. opakujem to asi treti krat, a uz ma to unavuje.

porovnanie eliotovych vln a vnutornej hodnoty je uplne scestne.je to ako keby si porovnaval ukazovatele ako PE, NAV, VOLUME s astrologiou, alebo homeopatiou, alebo inymi blbostami.

mysliet si samozrejme mozes co chces. pre mna diskusia konci, uz som vysvetlil podstatu 3x.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ak je sucasna cena 14, tak ja by som tiez radsej mal nakupene za 4 nez za 14.

Pri pade ceny na 4, Martin bude v pociatocnom bode jeho investicie a Adam bude vo velmi hlbokom minuse.
To ci fair-value existuje by som nechaval na filozofov, dolezite su cisla. Nakupna cena a aktualna cena. Ak sa jedna o horizont 10-20 rokov tak by ma zaujimal este sucet dividend za tie roky.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa iceberg8 »

pripomina mi to striebro..
dekady sa drzalo na 4, kazdy resp velka vacsina kaslalo na neho, lebo to bolo DRAHE (mozno aj iny dovod).. dnes je kolko ? 15-20? a pod 15 neviem ci to niekedy pojde... mozno skokova inflacia, mozno sa trhova mozgova blana zmenila, ja neviem, som laik :D
Odoslané z počítača
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa Rokosák »

Otazky pre Adama:

1. AMD si kupil za 14.75 - ak za presne stvrt roka klesne cena na 7.55 budes akciu drzat, alebo by si ju predal?
2. Ak by bola cena 8 po 3 rokoch a 8 mesiacoch stale by si AMD drzal, alebo predal, pripadne by bola akcia uz predana?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa Adammd »

Len upresnim, kupil som za 14.175, nie 14.75, myslim ze tak vysoko nikdy este nebola...

Vrazil som do toho £30k, ak zacne klesat pod 6, zacnem uvazovat o predaji
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ktovie.. mozno to skoci aj na 100...
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Adammd napísal:RBS - Royal Bank of Scotland, jedna z najstarsich bank na svete, ked ta skrachuje, skrachuje vsetko...
Tá už v podstate skrachovala v 2008..zachránila ju vláda za peniaze britských daňovníkov. Tí doteraz vlastnia 72% banky. Odvtedy - za 9 rokov banka vyprodukovala stratu 60 miliárd libier... Toľko k fundamentom. RBS akcie sú za posledných 10 rokov v strate -98%. Napriek tomu všetkému – bankári to vidia pozitívne – vraj sa banka vráti do ziskov v 2018 :lol: .

To ti píšem len preto, aby si neupadol do rovnakého omylu ako Ladis, ktorý pred desiatimi rokmi z rovnakým nadšením ako ty do tej banky investoval, lebo je ,,najlepšia a najstaršia,, a ,,nemôže skrachovať,,. Investor by mal investovať na základe fundamentálnej analýzy + odhadov do budúcnosti...na všetko ostatné sa treba vykašlať.

Ale píšem ti dnes preto, lebo som konečne nahodil tvoje investície do simulátora. Vytvoril som dve portfólia: Adam od 2016 (začiatku ) a Adam 2017. Adam 2017 pôjde do vyhodnocovania 2017 kde vždy spomeniem aj stav od začiatku.

Držím ti palce !

Skontroluj si to, malo by to sedieť. Vychádzal som z toho, čo si napísal:
Adammd napísal: Nakupy:
21.10 EZJ 2ks@£9.36
21.10 RBS 10ks@£1.86
27.10. INTC 100ks@$ 35.11
9.11. NVDA 20ks@$ 69.73 15.11. som to nevydrzal a predal 20ks@$ 87.01 :roll:
16.11. RBS 1000ks@£ 2.117
16.11. SBRY 1000ks@£ 2.428
16.11. EZJ 100ks@£ 10.78
16.11. NVDA 20ks@91.74 :roll:
16.11. AMD 20ks@$ 8.48
Ten zisk z predaja 20 ks NVDA som ti zarátal tak, že tých druhých 20ks NVDA máš nákup posunutý presne o tolko, kolko zisku si realizoval. Takže ten jediný nákup nesedí, ale stav by mal sedieť. Do 2017 som ti potom zarátal nákup AMD ako si ohlásil.

Vyzerá to tak (kliknúť pre zväčšenie):
Prílohy
ADAM od 2016.PNG
ADAM 2017.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Adammd »

Dnes som kupil 2920 akcii AMD po 15.08$. Celkovo drzim 5540.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Par tyzdnov adrenalinu :)
Akcia poskoci o 5% a mas 4000 USD zarobene. Minus dane a odvody zo zisku.
Akcia klesne o 5% a strata 4000 bude len a len tvoja.

Tak je to mudro zariadene...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Adammd napísal:Dnes som kupil 2920 akcii AMD po 15.08$. Celkovo drzim 5540.
Hm. Čo mám k tomu povedať? Pripomeniem Ti, čo si písal pred týždňom:
Adammd napísal: Mam zainvestovanych £40 000, chvilu dam pokoj :wink:
Zdvojnásobil si stávku. Teraz máš v AMD 80 000 USD :roll:

Mohol si radšej znížiť riziko naplánovaním dokupu do lepšej ceny... Nedivil by som sa, keby AMD skorigovala o polovicu... Teraz budeš prežívať stresy... 2 najhoršie vlastnosti na burze: chamtivosť a netrpezlivosť.
Prílohy
ADAM od 2016.PNG
ADAM 2017.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Zdvojnásobil si stávku. Teraz máš v AMD 80 000 USD :roll:
80 000USD to uz vyzera na 50% tvojich disponibilnych uspor, nakolko pises, ze 35% uspor mas v nehnutelnosti.
Mame tu na fore kolegu,pracujuceho v Nemecku uz asi 30 rokov, ktory v 2008 roku mal zainvestovane v akciach anglickych a USA bank RBS, HBOS, BARCLAYS,C,BAC asi polovicu uspor. Jeho uspory boli vtedy o polovicu nizsie ako tvoje, ktore tu uvadzas. Niektori clenovia fora ho varovali, ze je velmi riskantne mat tak velku cast uspor iba v jednom sektore-bankach. Nepocuval ich. Po krize 2008 sa spametaval 8 rokov a dalej dokupoval akcie zo mzdy, kym sa dostal na uroven, ze ma v akciach tolko penazi, kolko do nich vrazil. Cize ziaden zisk.
Dufam, ze ho nechces napodobnit, nakolko vobec nepocuvas dobre mienene rady ludi, ktori su na burze uz viac ako 10 rokov.... :roll:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa jogo »

MartinPillar napísal: Najpravdepodobnejsi scenar je, ze kurz kratkodobo klesne niekde na 26 (mozno iba na par minut) a nasledne sa zacnu vsetci zatvarat a je mozne, ze sa ocitne niekde na 29 a odtial moze pomaly klesat naspat. Netreba zabudat, ze negativne sadzby ( nizsie ako v EU - preto negativne forwardove body na EURCZK) budu hrat proti CZK. Navyse sa blizia volby, co je dalsia neistota ( komunisti vo vlade).

Mozno bude CNB predavat za 30, uvidime.
Martin, mozes uviest dovody, preco je situacia v Cesku ina ako vo Svajciarsku pred CAPOM? Mam v CZK 1/3 uspor a este vzdy mam cas zmenit svoje rozhodnutie. Lebo mne ta situacia pripomina situaciu pred Svajciarskym CAPOM.

-pomer devizovych rezerv CNB vzhladom na HDP je podobny ako boli devizove rezervy SNB vzhladom na HDP pred CAPOM
-ceny nehnutelnosti v Cesku zacali prudko rast podobne ako vo Svajciarsku pred CAPOM
-v eurozone sa mozno schyluje ku turbulenciam po volbach vo Francuzsku, Nemecku a Taliansku, co mi pripomina nacasovanie svajciarskeho CAPU tesne pred ohlasenim euro-QE

Ak CZK napodobni CHF, tak pride posilnenie a kurz by nad 27 uz nemal vystupit, skor by mal oscilovat niekde v pasme 24-26. Ale pravdepodobne uz trhy nebudu reagovat tak prudko, ako pri Svajciarskom CAPE, nakolko uz maju takuto skusenost za sebou.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa MartinPillar »

jogo napísal: Martin, mozes uviest dovody, preco je situacia v Cesku ina ako vo Svajciarsku pred CAPOM? ...
Obidve krajiny sa snažili uvedením toho flooru oslabiť svoje meny. Hlavný rozdiel je však v tom, z akej pozície štartovali a kde končili.

CHF je minimálne posledných 15-20 rokov brutálne fundamentálne nadhodnotený. Fair value v čase uvedenia flooru bola niekde 1.75 voči EUR (teraz cca 1.61). SNB uvedením flooru iba reagovala na bezprecedentný inflow kapitálu do CHF a korigovala odklon od fair value oslabením CHF. I po uvedení toho flooru ostal CHF stále dosť nadhodnotený, ale už nie tak brutálne. Trhy hrali na to, že ten floor bude "donekonečna", lebo CHF je stále nadhodnotený a kurz EUR/CHF by na základe fundamentálnej analýzy mal ísť hore. Veľa ľudí kupovalo blízko flooru a predávalo o pár pipsov vyššie, lebo to vyzerala byť skvelá hra a peniaze zadarmo. Keď však SNB odstránila floor, celý trh bol šokovaný, lebo to nikto nečakal.

Tento moment prekvapenia pri ČNB chýba. Všetci vedia, že floor pôjde preč a všetci sú short. Všetci majú predané a nikto nemá kúpené. Veľký rozdiel je vo fair value, keďže CZK je fundamentálne podhodnotená na rozdiel od CHF. Ona bola podhotnotená a floorom ju oslabili ešte viac, lebo bol slabý (a stále aj je) aj HUF, PLN, TRY, RUB a všetky emergingy. Tieto sú však podhotnotené aj naďalej a je možné, že CZK by skončila na týchto úrovniach aj bez intervencie.
Možno ten kurz je vzhľadom na to, kde sú peers dobrý a dole ho chcú iba hot money.

To, že CZK bude časom posilňovať si myslím aj ja. Akurát neviem, či to bude skokovo ako pri CHF, alebo skôr postupne v nasledujúcich mesiacoch a rokoch.Keďže sa CZK dlho obchoduje s ultra nízkou volatilitou vzhľadom na floor, dá sa očakávať výrazný nárast volatility. A tá môže narásť pri pohybe EUR/CZK oboma smermi teraz.

Krátkodobo to bude jojo, kým si sadne prach. Všetci čo to naselovali špekulatívne za 27 budú chcieť z toho von a budú čakať na príležitosť si kúpiť, alebo budú nutení kupovať na stopoch.
Musiš udržať prípadný bounce, resp. predávať na ňom.

Raz bola podobná situácia aj na SKK, akurát už neviem v ktorom roku. Najskôr NBS intervenovala na jednej strane a o pár mesiacov na druhej (aj keď vtedy myslím, že SKK najskôr oslabila a potom posilnila). Winnerom bola centrálna banka, ktorá na tom zarobila miliardy SKK a špekulanti odišli s dlhým nosom.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Adammd »

jogo napísal:80 000USD to uz vyzera na 50% tvojich disponibilnych uspor, nakolko pises, ze 35% uspor mas v nehnutelnosti.
Aktualne je v akciach cca 35% cashu...viac uz nepojdem to je maximalny strop co som ochotny obetovat(resp menej, pri poklese o viac ako 50% hodnoty idem z toho von a budem mat o skusenost viac). V nemovitostiach mam relativne malo, tam mam len peniaze zo zarobku v CR, pretoze defakto vatsinu majetku som zarobil az v UK a drzim ich v cashi, reps teraz ciastocne v akciach.

No uvidime co zivot prinesie, a ked stratim £35 000 budem mat aspon ponaucenie.
Ale dufam , ze to tak zle nebude, tu je celkom rozsiahla analyza, Inside AMD’s Key Drivers in 2017, kde predikuju 16-17$

Ak mozem pridat svoju laicku uvahu, myslim, ze zajtra, najneskor v piatok pojde akcia hore po oznameni oficialnych vysledkov vykonu Ryzenu proti Intelu, kde za polovicu penazi dostanete rovnaky vykon...
Este to tak potvrdit predajnymi cislami a o buducnost nemam obavy(ako vzdy na trhu, docanse)
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Investicia £30 000 + £1000 mesacne

Príspevok od používateľa jogo »

MartinPillar napísal:
CHF je minimálne posledných 15-20 rokov brutálne fundamentálne nadhodnotený. Fair value v čase uvedenia flooru bola niekde 1.75 voči EUR (teraz cca 1.61). SNB uvedením flooru iba reagovala na bezprecedentný inflow kapitálu do CHF a korigovala odklon od fair value oslabením CHF.
Ako sa pocita fair value menoveho paru? Nemas nejaky link na takyto vypocet?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Prostredníctvom GDP cez paritu kúpnej sily (PPP). Ale to je fundamentálna hodnota, ktorá neberie do úvahy capital flows medzi jedntlivými menami.

NA stránkach OECD nájdeš celú históriu.

https://stats.oecd.org/Index.aspx?DataS ... SNA_TABLE4" onclick="window.open(this.href);return false;
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Rokosák »

Aj meny ovplyvnuje ponuka a dopyt. Tyka sa to najma USD ako rezervnej meny a CHF ako "spolahlivej" meny, ktore su casto menene za svoju menu, cize kupovane. Narodne banky USA a Svajciarska to nemaju radi, lebo musia davat viac penazi do obehu. Tento faktor pre CZK neplati.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Aurelio »

adam, ako vnimas ten pokles? planujes nieco robit? dokup/predaj? alebo budes cakat?
Power of Knowledge
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Adammd »

Predal som 3.3.2017 v 15.48, vsetkych 5540@13.175$

Celkovo som na ucet v minuse -£5700, resp. celkovy balance mam £ 70,102.95(postupne som ucet v degiro naplnil na okolo £75 000) z toho je teraz cash 72,959.84 $, cca £10 600 zostalo v inych akciach, kde som okrem easyjet v pluse.

Akcie AMD by som chcel kupit zpat, ak budu okolo 12, comu odpoveda cca 6000ks.
Mozno mi spekulacia vyjde...

Ale ocividne na burzu nepatrim :D , tak uvidime, mozno som doburzoval a dam na rady odbornikov a pichnem peniaze na nejake ETF
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa jan »

Adam, na burzu momentalne nepatris. Citam az dnes cele toto vlakno.
Si mimoriadne impulzivny. Mas iba hromadu penazi a chut riskovat. Nic viac.

Nemas ziaden plan, co si povies jeden den, o 2 alebo 3 dni uz neplati.

Absolutne neriadis riziko. Velkost celkoveho investicneho uctu, velkost pozicie jednotlivych akcii, nakupy, dokupy, stopky, urovne pre vyber zisku, ciastocny vyber zisku/straty a dalsie metody pre teba neexistuju.
Chyba ti akakolvek strategia, ohodnocovanie firiem, financna analyza, analyza grafov, analyza trhu ako celku, analyza sprav ... .

S tvojim sucasnym arzenalom nastrojov musis na burze jedine prerobit.
Inak, rovnako by som to hodnotil aj keby si z toho AMD vybral zisk. To na veci nic nemeni. A je aj jedno, kde sa cena tejto akcie vyberie v najblizsej dobe.

AMD nesledujem podrobne, tak mozem komentovat iba tvoje aktivity a postrehy. Ten dokup do zisku bol podla mna v poriadku. Velkost dokupu vsak uz v poriadku nebola a hlavne v suvislosti s tym, ze si cakal o par dni dolezitu udalost pre firmu. Da sa to riadit rozne, ale po dokupe do zisku sa odporuca poposuvat stopky smerom hore. Aby si mal aspon malu odmenu za to, ze si odhadol spravny smer pohybu. Zisky si treba velmi tvrdo branit. A ty si tam predsa bol v slusnom zisku z prveho nakupu.

Na burze mozes zarobit aj impulzivnymi obchodmi. Samozrejme. Ale dlhodobo urcite nie. A ty si predsa pisal o niekolkorocnom horizonte.

Pre cloveka s velkou hotovostou a so spravnym nastavenim hlavy je vhodne podnikanie.
Burzu nechaj tak. Neodporucam ani trening s malym uctom - lebo ty si schopny nan kedykolvek dat obrovsky vklad.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Rokosák »

Na vyber mame tisice akcii. Takisto mame na vyber tisice ETFiek. Princip je ten isty, vyberas si investiciu sam a sam rozhodnes kedy predat.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Airmike »

Adammd napísal:Predal som 3.3.2017 v 15.48, vsetkych 5540@13.175$

Celkovo som na ucet v minuse -£5700, resp. celkovy balance mam £ 70,102.95(postupne som ucet v degiro naplnil na okolo £75 000) z toho je teraz cash 72,959.84 $, cca £10 600 zostalo v inych akciach, kde som okrem easyjet v pluse.

Akcie AMD by som chcel kupit zpat, ak budu okolo 12, comu odpoveda cca 6000ks.
Mozno mi spekulacia vyjde...

Ale ocividne na burzu nepatrim :D , tak uvidime, mozno som doburzoval a dam na rady odbornikov a pichnem peniaze na nejake ETF

poviem ti to uplne otvorene. na burzu nepatri vacsina ludi ktori na nej su. ale ty si specialny pripad. bud rad ze je to 5700£. ty na burzu nielenze nepatris, ale mas mindset, ktori je z participovanim na burze uplne nekompatibilny. myslim si, ze to nebude lepsie dalsim a dalsim obchodom. ani za rok, ani za dva.a ani za pat. postupne mozes prist o vsetky peniaze co mas. mozno by stalo za uvahu predat akcie a zacat sa zaoberat niecim, comu aspon trosku rozumies.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Rokosák »

1. Sustred sa na obmedzenie strat. Ries vyvoj obchodu a zabudni na predchadzajucu analyzu/predpoved.

2. Realna strata je horsia ako usly zisk.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Adammd napísal:Predal som 3.3.2017 v 15.48, vsetkych 5540@13.175$

Celkovo som na ucet v minuse -£5700, resp. celkovy balance mam £ 70,102.95(postupne som ucet v degiro naplnil na okolo £75 000) z toho je teraz cash 72,959.84 $, cca £10 600 zostalo v inych akciach, kde som okrem easyjet v pluse.
Začal si zatvárať a znova otvárať pozície, čo sa cez simulované portfólio nedá trackovať...
Okrem toho robíš vklady..mení sa výška účtu..kapitál je v librách, časť v dolároch..začína byť z toho miš-maš.
Neviem ako mám ten predaj AMD a nové vklady zahrnúť do vyhodnocovania.... asi to vzdám a nechám na teba.
Prílohy
ADAM 2017.PNG
ADAM od začiatku.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Adammd »

Ja myslím, že to sedí, ale degiro ukazuje balance, portfolio v librach, hoci sú niektoré akcie v dolároch.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nemôže to sedieť, lebo všetky AMD si už predal. Len vidíme stav, akokeby si ho nepredal. Keď ho vymažem, strata sa nezapočíta. Takisto veľkosť kapitálu sa neustále mení...

Navrhujem, aby si to hlásil tak ako ti ukazuje DeGiro. Teda keď Ti broker zobrazuje stav za 2017 a since inception.
Môže to byť aj v librách..to je jedno. Ide iba o percentuálne zhodnotenie.

Proste ak budeš obchodovať, treba hlásiť trejdy a následne vyhodnotenie stavu. Ak len zainvestuješ a budeš držať portfólio, to viem nahodiť do Yahoo simulátora.

Ešte to môžem skúsiť tak, že po opätovnej kúpe AMD ti tam nahodím cenu, ktorá v sebe započíta túto stratu. Ja by som však na tvojom mieste radšej už nič nekupoval. Si emotívny typ. Ty sám musíš o sebe rozhodnúť.

P.S. Môj názor je taký, že by si vôbec nemal trejdiť. Každý ťa pred tým varoval. Proste ono to tak chodí, že každý začiatočník podlieha emóciám a má skreslený úsudok. Paradoxom je, že ani my, čo sme na burze dlho neprofitujeme vždy a za každých okolností. A to isté sa týka aj manažérov fondov o ktorých sú bežní ľudia presvedčení, že musia zarábať milióny. Veď preto som založil vlákno, kde to porovnávam. Ako z neho vidíš, trejderi a profíci majú veľké výkyvy. Čo je však najdôležitejšie - ty ako začiatočník a amatér máš obrovskú šancu dosiahnúť výnos lepší ako v bankách a fondoch. Sám a bez toho aby na tebe niekto parazitoval. A tajomstvo nie je v tradingu, ani stockpickingu, ani v knižkách a vzdelávacích kurzoch. Stačí ti k tomu sedliacky rozum - pasívne kopírovať trh, alebo najlepšieho investora sveta Buffetta. Takisto môžeš byť selektívne aktívny - počkať kým akciový trh poriadne padne a potom zainvestovať do indexov. Zhruba každých 10 rokov sa tak deje, ono to znova príde...


Tu je finálne VYHODNOTENIE 2016.

1. RADVAN - TRADER: +38.84%

Obchodník - swingtrading, prevážne ETF.

2. WARREN BUFFETT (BRK): +23,4%

3. VITUSUS: +12,18% (+15,8% s dividendami )

- value a income investor. Sám si vyberá akcie
__________________________________________________________________________________________________
4. PASÍVNY INVESTOR = obyčajný človek v etf SPY: +9,64% (+11,65% s dividendami )
___________________________________________________________________________________________________

5. LADISOVÉ AKCIE: +9,1% ( cca + 11,7% s dividendami) ... ale za 11 rokov -3,3% bez dividend, zatiaľ čo SPY dal +75% bez dividend a BRK až +170%

- začínal ako value investor, teraz prevážne income investor

6. AKTÍVNY INVESTOR by JUGGLER: +8,9% bez dividend ...mal zainvestované 2/3 kapitálu počas 4 mesiacov a od mája 2016 je 100% v cashi.

- aktívny investing do indexu SP 500 cez etf SPY. Simulované časovanie vstupov a výstupov tak, aby bol dlhodobý výnos výrazne vyšší ako pri pasívnom investovaní, pričom riziko straty výrazne nižšie.

7. J&T OPPORTUNITY fond (CZK) (Michal Semotán) + 7,56%

- verejne obchodovaný fond

8. DANIEL GLADIŠ fond Vltava: +7,2% ..( za 12 rokov cca +22% )

- hedge fond legendárneho českého investora, autora investičných bestsellerov.

9. ONDRO AOS: +4,94% za 9 mes. 2016

- swingtrading podľa TA.

10. JOGO – POSTUPNÝ INVESTOR: +3,41% ... (3,88% s dividendami po zdanení) , zainvestovaných 24% kapitálu

- simulované postupné investovanie do indexu SP 500

11. JÁN HÁJEK fond Top Stocks: +1,3% ( celkovo po 10 rokoch +130% )

- verejne obchodovaný fond českej investičnej hviezdy. Snaží sa o vyšší , ale rizikovejší výnos.

12. CHARLES BRIDGE global macro fond: zisk +2,3% ... ( celkovo za 4 roky cca +19% )

- hedge fond: Jan Kaška a Petr Cimala: http://ako-investovat.sk/clanok/632/jan ... macro-fund" onclick="window.open(this.href);return false;

13. ROKOSÁK - súkromný penzijný fond ETFs: +2,18%

14. CHODEC Plyn: +1,1% za 9 mes. 2016

- swingtrading zemného plynu

15. JUGGI - TRADER: -15,7 % - simulovaný pozičný trading

16. NESNÍDAL 2 ( Finančnik.cz ) AOS G-Rex : -39,5% ( po 18 mes. -14%...max. drawdown -73%)

17. NESNÍDAL 1 (Financnik.cz) AOS Morpheus-1: -40% ( po 5,5r. +6,4% ..max drawdown - 107%)

- český edukátor a cestovateľ. Prezentuje sa ako profi trader- tvorca AOS. Práve založil svoj vlastný hedge fond.

Iní:
Martin Pillar - Forex -6,43% za 5 mesiacov 2016

A na tento obrázok sa treba pozrieť, ked máš chuť znova skočiť do trhu... Graf AMD je podobný...Môj názor je taký, že v tejto fáze trh i AMD nestoja za investičné riziko. Keď sa chceš presadiť ako dlhodobý investor, musíš mať trpezlivosť...
Prílohy
SPX.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal:
Ale ocividne na burzu nepatrim :D , tak uvidime, mozno som doburzoval a dam na rady odbornikov a pichnem peniaze na nejake ETF
Snad tie svoje uspory nechces zainvestovat vsetky naraz, hoci aj do MSCI-world? :shock:
Hned druhy prispevok v tomto vlakne mas odkaz na velmi dobre stranky o investovani. Skus si ich znova precitat teraz, po zaplateni "skolneho" 5700 Libier.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Adammd »

@JUGGLER
Som myslel, ze ten simulator je komplexnejsi a zapocitava aj predaje...takto to naozaj mozem sledovat len v degire ucte, i ked aj tam je to riadny opruz, hrozne uzivatelske rozhranie, ziadna poriadna funkcionalita....

Z ETF sa mi paci BRK, ale bojim sa ze stary pan ma vatsinu zivota za sebou a nechcem vidiet pokles ceny o 50%, ked ho vynesu nohami dopredu(pretoze ako vidim, psychologia hra vatsiu ulohu, ako si myslel)
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Investicia £30 000 - začiatočník Adam

Príspevok od používateľa Rokosák »

BRK nie je ETF, je to konglomerat s filozofiou spoluprace medzi firmami konglomeratu namiesto konkurencie medzi nimi. Pracuje na jednoduchom principe, firmy tvoria v prvom rade cash az potom zisky. Cash sa presuva do firiem, ktore to najviac potrebuju, pripadne maju najvacsie vyhliadky do buducnosti. Investicie do firiem, ktore nie su sucastou konglomeratu sa robia kvoli tomu, ze niet dostatok internych prilezitosti. Cash zostava v konglomerate, teda ziadne dividendy. Taku filozofiu dokaze sledovat cerstvy absolvent vysokej skoly. Uspech vsak zalezi aj na americkej ekonomike a tu Buffett neriadi.

Precitaj si tohorocnu a hlavne minulorocnu vyrocnu zpravu. Je to spolu vyse 100 stran, ale viac k analyze BRK nie je treba.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"