Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Viktor
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 03 11, 2016 8:30 am

Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa Viktor »

Dobrý deň,
potreboval by som poradiť, ako alebo čím podľa vás začať, ak by som chcel začať zhodnocovať peniaze, ktoré mám momentálne k dispozícii. Pracujem v štátnej inštitúcii, manželka v bankovníctve. Z dediny sme sa presťahovali do mesta, kde sme si kúpili byt, ktorý v pohode vieme splácať z našich prímov. Z predaja domu na dedine máme peniaze, ktoré by som nerád nechal len tak ležať v banke. Ide o cca 60 000 eur. V oblasti investovania nemám žiadne skúsenosti, tak ma napadlo, kúpiť ešte jeden byt a dať ho do prenájmu. Asi sú aj lepšie možnosti, tak by som potreboval poradiť. Rád by som vedel, čo by s týmto peniazmi urobili ľudia, ktorý sa do financií rozumejú oveľa viac ako ja. Berem to ako šancu dlhodobo sa zaujímať o investovanie, zlepšiť život môj a mojej rodiny. Ja sa nechcem nikde ponáhľať. Kde začať? Mám si urobíť nejake kurzy ohľadom financií? Kde a aké? Vyhľadať si publikácie? Aké sú dobré? Je mi jasné, že sa potrebujem ohľadom financií veľa učiť. Skúste mi poradiť, ak sa to dá.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa rmaly »

kazdy si musi asi najst vlastnu cestu (podla toho do coho sa vyzna, na co sa citi a pod), ale prestuduj si toto forum aby si dostal napady + mozes aj http://peniazesucas.sk/" onclick="window.open(this.href);return false; (ak by si sa rozhodol investovat do ETF)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vyznat sa neznamena, vidiet do buducnosti. Skus terminovany ucet. Investovanim mas rovnaku sancu zhodnotit aj znehodnotit svojich 60,000.

Kupit nehnutelnost a prenajat je vhodnou investiciou iba ak si zrucny a udrzba Ta zaujimava. Takisto jednanie s najomnikmi. Vlastne to plati aj o kupovani akcii. Ale investicie nie su o zhodnocovani, ale o cinnosti s neznamym vysledkom. Cize to moze byt vzrusujuce a zaujimave.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa pedro.v »

kupovat byt ako investiciu zatial co sam byvas v byte na ktorom je hypoteka sa mi zda kontraproduktivne.
prenajom bytu je podnikanie ako kazde ine takze pustat sa do toho je rovnake ako si otvorit pekaren alebo pneuservis, takze si poloz otazku ze ci chces podnikat v oblasti prenajmu nehnutelnosti alebo mas oblast ktorej sa rozumies viac.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa Adammd »

Budem uprimny, ja by som nedokazal platit hypoteku, hoci s nizkymi urokmi a investovat volne peniaze inde. Ak mas sancu splatit hyposku bez sakcii, je to najlepsia investicia. Lebo zit bez dlhov = zit slobodne.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
James Holden
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 16 03, 2016 11:52 am

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa James Holden »

Adammd, tu hypo mozu mat kludne na 0% urok s 5 rocnou fixaciou (statna podpora mladych), z prenajmu bytu mozu mat zisk pocas tych 5 rokov aj 15k.
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa pedro.v »

a pri 6% vynose zarobi pri 60 000 investicii viac ako 20k... a este aj pri 5% zarobi viac ako 15k
Viktor
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 03 11, 2016 8:30 am

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa Viktor »

Ďakujem za vaše názory. Viac ľudí, viac názorov, viac pohľadov na rovnakú vec. Tak to má byť a tak je to v poriadku.
Rmaly-tú stránku si prečítam a je to asi dobrý nápad začať podobnými stránkami a fórami o investovaní.
Pedro.v- troška nechápem prečo je kontraproduktívne kupovať byt, pokiaľ hypo. na byt v ktorom bývame vieme v pohode splácať /pravidlo o 1/3 z prímu/. Momentálne sme zdravý s dobrými zamestnaniami. S podnikaním je to u mňa ťažšie, kedže pracujem v št. inštitúcii-ale nie neriešiteľné. Prenajať jeden byt je formálne podnikanie, to iste áno, ale myslím sa že je s tým oveľa menej práce ako s pekárňou, autoservisom, alebo iným podnikaním. Pod pojmom "podnikanie v oblasti prenájmu nehnuteľností" si predstavujem niekoho, kto má nehnuteľností viac a nie len byty a o ich chod sa musí starať.
Skôr som čakal odpovede typu:- pracujem s financiami XY rokov, s takouto sumou peňazí by som začal v tejto oblasti...
- mám vyštudované financie, podľa mojich skúseností sa skús zamerať na ...
Je mi jasné, že neexistuje univerzálna odpoveď, ale predsa, ľudia ktorý pracujú s financiami majú väčšie skúsenosti ako niekto, kto sa im nevenuje. Majú lepší prehľad o výnosoch, úrokoch, vedia na čo si dávať pozor a čo si všímať pri porovnávaní rôznych finančných spoločností a pod.
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa pedro.v »

kontraproduktivne preto lebo platis uroky pricom mas peniaze s ktorymi nemas co robit zatail co nehnutelnost v ktorej byvas ti nepatri az kym nesplatis hypoteku
prenajom bytu ako podnikanie sa ti moze zdat na prvy pohlad ako jednoduche prachy zadarmo ale v skutocnosti potrebujes rovnake stastie ako napr s otvorenim pneuservisu. v prvom rade musis dokazat ten svoj produkt predat a to tak aby ti z toho isli prniaze pravidelne a dlhodobo a bez vacsich vykyvov. dajme tomu ze kupis byt a prenajmes ho za 300€
zaplatis z toho dane pripadne odvody a si v lepsom pripade na 250€. kedze je to byt za cca 55000 tak je stary, v bytovom dome ti vlastnici odhlasuju opravu vytahu alebo strechy a tympadom splacanie nejakeho uveru cca 50€ mesacne a si na 200€ a este si nezaplatil fond oprav dane a energie 80€. a uz si na 120€ mesacne. najomnik ti nieco pokazi alebo este horsie - odstahuje sa a 2-3 mesiace zhanas noveho najomnika a uz si iba na 90€ mesacne. 90€ mesacne zarobis aj za nadcasy alebo prilezitostnou pracou
sused zabudne vypnut sporak a vyhori - tebe to znizi hodnotu bytu a stazi najst najomcu a peniaze ti visia ale nezarabaju. dalsi sused bude neplatic ale ak mate spolocnu kotolnu tak ten plyn na kurenie platis aj za suseda ktory to mozno nikdy nezaplati. aby si si nemyslel ze tu dristam, tak vsetky tieto veci sa mi stali behom 5 rokov v novostavbe bytovky. tolko moj pohlad na prijem z prenajmov. treba mat stastie ako to vacsinou byva. ale otvorit si krcmu sa mi zda ovela mensie riziko investicie ako kupit byt kvoli prenajmu.
podnikanie a praca s peniazmi su skusenosti ale najma o tom stasti urobit v spravny cas pre teba spravnu vec
Viktor
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 03 11, 2016 8:30 am

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa Viktor »

Áno, to všetko sa môže stať Pedro.v. Čo by si ty robil na mojom mieste s tými peniazmi? Skúsil by si ich niekde zhodnotiť a ak áno, tak ako, alebo by si splatil úver, alebo by si ich dal do banky?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Adammd napísal: Lebo zit bez dlhov = zit slobodne.

nesuhlasim, ja som prakticky nikdy nemal dlhy, az na 2 pripady, teda 1. ked som do zalozne dal zlato, aby som mal cashflow. (a ten druhy, zlato som predal, bolo to vyhodnejsie ako ho znovu zalozit) a necitim sa za vodou, resp to nikto nepisal, to len prehanam - zivot prinasa fixne naklady, cize nejde o dlh, ale o prijem predovsetkym. ak je dlh pod kontrolou, porovnal by som ho fixnymi nakladmi, tj pri byte je to 200eur na samotnu existnciu (fond, sprava, teplo, voda, elektricka energia). to mas akos autom, ked nejazdis, je jedno ci je na dlh alebo nie, amortizacia je po3.1415ci svina. pokial nemas veterana.. odstavis auto na 1 mesiac do garaze? koho tozaujima? koho to trapi? je to minus 200eur bez ohladu na tvoj pocit, alebo starotlivost o auto, to je TRH... pokial tead nemas auto za 1200eur, ktoreho hodnota uz klesnut viac nemoze, lebo nema kam... cize bremeno nenesiel en ten, co dlzi, ba naopak - keby ja mam pristup k 0% hypo/uveru/pozicke, beriem 5 milionov.. to su peniaze zadarmo... pokial je tam vyssi urok, je to ina situacia... a nezabudaj - peniaze hybu svetom, to je jedno ake, ci na dlh, spinave, krvave, alebo tazko vydrane (no PRAVE tieto hybu svetom najmenej), svetom nehybe to, ze mam ash bez dlhu - musmi ho mat velmi vela aby som mohol niecim pohnut.. cize chcem tym len povedat, ze ak vlastnis majetok, potrebujes peniaze aby sa o neho staral, cize ak mas peniaze, potrebujes dalsie peniaze aby si si tie peniaze mohol nechat, bludny kruh. preto nizkourokova hypoteka je skor plus, ako minus - konieckoncov, najbohatsi maju tiez dlhy.. osobne tiez poznam jedneho, co nema nudzi o peniaze, ale ma hypoteku pre mladych. takze az taka blbost to nie je.. je to sice leverage to ano, ale keby unas funguju kreditky akov USA, ze mi na 2 roky pozicaju hoci aj 50k za 0%, fuuha, to bys som inak dokazal zneuzit.. rizikom, ale minimalnym..no risk, no fun.. mne sa v investovani paradoxne darilo, ked som nemal strach a riskoval som ako blazon.. ale uz nemam gule na risk, moj prijem sa znizil o 90% :) (ale dost sa zmenil aj trh)

"dalsi sused bude neplatic "
nepoznam navod, ako neplatit za byt do fondu, pretoze pride exekutor.. cize na neplaticov maju silne paky, podla mna..


krcma - nesuhlasim.
potrebujes ludi a tych potrebujes platit bez ohladu na obrat. a nezabudaj na extremne a enormne danovo-odvodove zatazenie. aby dostal 800 v hrubom, co je v cistom 621eur, teba bude tat 1080eur - a v krcme nemozes mat len 1 cloveka.. to mas fixny naklad mesacne hned 2160eur.. a este potrebujes priestor (nieco ako byt, alebo podnajom).. ale tak. aj keby to zaokruhlim na 2500/mesaic tieto naklady staci predat 1250litrov piva co je 40 litrov denne, tj 80 piv denne, com i pride celkom OK, ale neviem - co ak pride len 10 robotnikov na 2 piva ? lokalita - a tu zas narazam na problem bubliny v centrach.. kolko moze stat napr v BA I. 50m2 ? nebytoveho na krcmu? 200 tisic ? 100 tisic? nieco medzi ? raz som sa hral s myslienkou, ze jedalen nemusi byt zla, ale.. ludia, priestor, cas.. nie je to lahke. urcite je to ziskove, ale treba mat vela penazi a nervov...

pokial je to dobre kupeny byt, tak sa moze zviest na bubline (toto mu zaplati prestoje/neprenajmute mesiace/rekonstrukcie drobne), ale naopak, ak zle, alebo pred bublinou a vrcholom, moze kruto padnut aj na 50% hodnoty za ktoru ju kupil... proti poziaru byt poisti, ale neviem, tiez by ma to nasralo, keby am niekto vytopi alebo vypali. hold, tak ci onak, najlepsie sa ma bezmajetnik - nema staroti ako svoj tazko zarobeny a extremne a enormne zdaneny a zodvodneny majetok ochranit pred smolou...

Viktor, ja sice nie som investor, ani nic, len obycajny okoloiduci, ale v prvom rade by som si polozil otazku
"ktoré mám momentálne k dispozícii"
momentálne
-tj, ako citam, neplanujes ich v priebehu blizkych rokov nikde pouzit, kedze byt uz mas, atd... maximalne tak na splatenie uveru, keby tak, ale asi ani to nie, ani v buducnosti... (?)
cize ich mas teoreticky volne naveky, cize mozes si dovolit investovat s dlhym horizontom..

keby ja osobne mam dobru robotu, ktora ma bavi, a teoreticky by uzivila aj manzelku (lebo pripadne materska), tak by som zvazil asi aj ten byt, pretoze poznam jedneho, co akurat byt hlada (BA) a je platic, a stale hlada a hlada. ale co om chcel tym povedat, ze ja nemam dobre platenu robotu, zle som sa ucil :D preto musim rozmyslat tak, aby ma ta investicia zaroven uzivila.. a aj manzelku na materskej.. cize musim siahat po vyssom ROI, co nesie vyssie riziko a daleko daleko vyssi stres, a toto pisem len preto, aby si zvazil aj Stres pri investicii. nie vzdy sa oplati travit 2x viac tresu/casu pre o 10% vyssi zisk na rovnaku investiciu.. to ked budes vyberat, preto pisem tak nekonkretne..

este mas sancu napr, najst kamosa, ktory ma podobny kapital a mozete zacat podielovo nieco vacsie, ine.. ale zas, stres z toho ze je tam dalsi clovek, nie vzdy je to vhodne a dobre. ale kedze mas robotu, tak podnikanie je neviem ci vhodne pre teba, lebo na to treba cas, ALEBO velmi velmi dobreho kamarata, ktory sa o to bude starat ako o svoje, resp cloveka, ktoreho plat dokaze motivovat sa o to starat adekvatne.. a nie ze pride si do krcmy odcapovat za dobry plat.. neverim, ze taka krcma prezije.. sice som enpodnikal, ale myslim, ze k zakaznikom treba mat vztah, pkial nemas McDonalds alebo KFC, pripadne ine veci na franchising (vidis aj to je moznost, ale.. ja sa nevyznam len davam do pozornosti)...

akurat citam spravy, ze v BA horelo - pekne, ten pod zhorenym bytom moze rekonstruovat z vytopenia.. ale toto su skor extremy, osobne by som sa ich nebal, tak ako sa nebojim na ceste za volantom s masivnym najazdom, aj ked su cesty velmi nebezpecne, co uz, nemozem si dovolit sediet doma - to by som osobne skor sedel niekde na tropoch na plazi, hmm, to by bol zivot :D ale potom by niekto kritizoval, ze co je to za zivot, ked len sedim a nic nerobim...


ale mozes prenajimat sklady napr.. ved rastu ako huby po dazdi, co sa celkom divim..
Odoslané z počítača
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa pedro.v »

tak ja nepoznam tvoju situaciu a neviem comu veris alebo neveris
teoreticky hypoteky su lacne teraz tak ak dokazes z tych 60k spravit nejakych 6% a nebude inflacia tak sa ti oplati dlzit s 1,5% urokom. otazka je ako velmi veris tomu ze takato situacia alebo ako dlho bude takato situacia mozna.
moznosti je vela. treba zdravo pochybovat o kazdom napade ktory ta napadne :)
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa pedro.v »

nepoznam navod, ako neplatit za byt do fondu, pretoze pride exekutor.. cize na neplaticov maju silne paky, podla mna..

neplatic ma hypoteku a neplati ani hypoteku. banka poda navrh na exekuciu vzdy skor ako bytove spolocenstvo pretoze vymahat par sto eur sa cez exekuciu nevyplati. banka ma zalozne pravo a je prva v poradi zapisana v katastri aj ked je na to zakon ze dlhy bytoveho spolocenstva maju byt z drazby uspokojovane ako prve, v praxi sa to tak vobec nevykonava a peniaze z drazby idu vsetky banke. samozrejme byt ma hodnotu 100 000 ale vydrazi sa za 45 000 takze na spolocenstvo vlastnikov bytov nezostane z coho vyplatit dlh. samozrejme pocas exekucie a drazby tento clovek produkuje stale dalsi dlh. u nas sa to stalo v cca 3000 EURach co je na 20 bytov vcelku dost. pointa je v tom ze ty ako vlastnik nehnutelnosti v tom bytovom dome nemas ziadnu kontrolu nad tymto a kludne sa ti moze stat ze 2-3 neplatici to polozia cele na kolena a byt v takej nehnutelnosti kde je nesplateny dlh voci SPP alebo ZES nema hodnotu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa iceberg8 »

samozrejme byt ma hodnotu 100 000 ale vydrazi sa za 45 000
- nemozes ist pod istu percentualnu uroven, nie az takto hlboko.
to je nemozne, zakon toto nepovoluje.
podla mna to zalezi od spravcu, lebo ja mam skusenost, ze ziskal pohladavu ako prvy, neviem preco.
plus, ten co ma tu hypo, musel by hned nic nesplatit, aby isiel tak razne do minusu..
no ale ano, je to riziko.. hlavne ak su tam dvaja traja... ale tak toto sa hadam da nejak osetrit, nie? inak by som nakupil 3 byty a zlikvidoval cely vchod ?
a ako, to ze sa to v praxi nevykonava? ved zakon je zakon.. :)
Odoslané z počítača
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa pedro.v »

ale povoluje
v prvom kole sa byt nevydrazi - na to si daju drazbukonajuci dobry pozor
v druhom kole sa musi drazit za polovicnu cenu a tam uz to kupi ten spravny clovek

ale tema je "ako zacat investovat", takze ak mas investovane do svojho vzdelania a karierne si nasmerovany tak ja ak by som tie peniaze nepouzil na to aby som isiel z tejto krajiny niekam kde sa mi bude lepsie zit tak by som investoval do ETF lebo je to jednoduche a funguje to. alebo este lepsie by som zacal precitanim nejakych 1-2 knih o investovani aby som nemal prehnane ocakavania a velke oci :) napr tuto knihu odporucam
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Viktor napísal:Dobrý deň,
potreboval by som poradiť, ako alebo čím podľa vás začať, ak by som chcel začať zhodnocovať peniaze, ktoré mám momentálne k dispozícii. Rád by som vedel, čo by s týmto peniazmi urobili ľudia, ktorý sa do financií rozumejú oveľa viac ako ja. Berem to ako šancu dlhodobo sa zaujímať o investovanie, zlepšiť život môj a mojej rodiny. Ja sa nechcem nikde ponáhľať. Kde začať? Mám si urobíť nejake kurzy ohľadom financií? Kde a aké? Vyhľadať si publikácie? Aké sú dobré? Je mi jasné, že sa potrebujem ohľadom financií veľa učiť. Skúste mi poradiť, ak sa to dá.
Viktor. Ty si začal tému, ktorá sa tu opakuje nespočetne krát. Nevynaložil si žiadnu námahu, dal si otázku a čakáš odpoveď. Poštuduj témy, diskusiu a články... urob si názor a nájdeš odpoveď. Keď ide o tvoje peniaze, riaď sa hlavne vlastnou hlavou...

pedro.v napísal:... by som zacal precitanim nejakych 1-2 knih o investovani aby som nemal prehnane ocakavania a velke oci :) napr tuto knihu odporucam
Dosť sme tu tieto veci preberali. Môžeš prispieť niečím konštruktívnym a zhrnúť pre nás všetkých, čo si sa z tej knihy dozvedel? Ďakujem. :D
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa Ladis »

Investuj všechny peníze do ETF na index DAX! Dnes, když je index DAX dole.
Investicí v euro se vyhneš měnovému riziku, které nastává, když investuješ v USA, nebo Švýcarsku.
Index DAX má před sebou ještě veliké zhodnocení, když jsou akcie nyní levné.
Pokud investice jde do mínus, nebreč a neprodávej se ztrátou! Vždyť se dožiješ za několik dekád stovky procent zhodnocení.
Investice do ETF na DAX je dostatečná diversifikce, takže nesázíš peníze na jednu kartu a nepotřebuješ jiné fondy a jiná ETFs. Vždyť s ETF na DAX se dělí peníze na 30 různých akcií od podniků z různých branží.
Pokud se začneš s ETF nudit za půl roku nebo za rok, nebo pokud chceš dostávat z investice výnos každý měsíc připsaný na konto, pak bys ETF beze ztráty prodal a rozdělil peníze na asi 10-20 bezrizikových akcií starých a velkých podniků s dividendou vyšší jak 3% z kurzu.
Koupil bys například akcie: BASF, BMW ST, Münchener Rückversicherung, AT&T, United Technologies, Wells Fargo, Cisco Systems, Banco Bilbao, Banco Santander, Iberdrola, Telefonica SA, HSBC, Royal Dutch Shell A, Sanofi, BHP Billiton.
Pak budeš dostávat každý měsíc na konto u Fio.sk dividendy.
Pokud jdou akcie do mínus, neprodávej akcie se ztrátou! Drž je až do smrti a zažiješ během dekád několik zdvojnásobení kurzů a několik zdvojnásobení dividend! Tyto firmy dokázaly každých 7 až 10 let zdvojnásobit dividendy. Takže dnešní dividenda 3% z investice může být za 7 až 10 let 6% z dnešního kurzu akcie. Za 14 až 20 let 12% z dnešního kurzu. Za 40 let během jednoho roku můžeš mít už dividendu 100% z dnešní hodnoty investice, jen díky růstu dividend 10% (nebo 7%) ročně.
Reference chceš vidět? :idea: Poprvé jsem koupil americké akcie 1990 přes spořitelnu Bregenz. Napsal jsem knihu ''Akcie a burza'' španělsky, anglicky, německy a česky. :idea:
Prílohy
Chart.jpg
Chart.jpg (64.54 KiB) 10351 zobrazenia
Naposledy upravil/-a Ladis v Pi 04 11, 2016 12:35 pm, upravené celkom 3 krát.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa pedro.v »

len ci si pred rokom-dvomi neradil niekomu akcie volkswagenu :)
Viktor
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 03 11, 2016 8:30 am

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa Viktor »

Byt bolo to prvé, čo ma napadlo, lebo sa mi to zdalo ako momentálne najjednoduchšie riešenie. Ani ja s tým nie som až tak stotožnený. Dostal som tu zopár rád, kde začať so štúdiom o financiách a investovaní. Knihy, stránky, podobné diskusie ako táto. Presne o to mi išlo. Takže teraz sa môžem začať tomu venovať a pomaly si robiť vlastný úsudok o investovaní a časom možno vyskúšať niečo na demo účte, alebo uvidím k čomu sa dostanem.
Zatiaľ ďakujem za info.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Na knihy a také suverénne rady aké ti dáva Ladis si dávaj pozor.

Písači kníh sú dobrí teoretici, ale zlí praktici. U nás je taká obyčaj, že tí, čo v živote nič nedokázali rozdávajú rady a píšu knihy o tom ako sa má investovať. Najväčšie bestsellery v SR a ČR napísal Daniel Gladiš, ale jeho výsledky v riadení fondu sú také, že za 12 rokov neprekonal ani infláciu.

Tu máš linky kde za 30 minút získaš prehľad o tom kto sú najlepší písači kníh Ladis a Gladiš :

Ladisové vlákno: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 604#p96604" onclick="window.open(this.href);return false;


Analýza najväčšej investorskej legendy v Čechách:
http://ako-investovat.sk/clanok/1274/pr ... m-gladisom" onclick="window.open(this.href);return false;


Vlákno o fonde D.G.: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 5&start=40" onclick="window.open(this.href);return false;

Takisto si na úvod prečítaj nejaké články. Jeden z mojích starých dáva obraz o investovaní. Hoci názov je Úvod do tradingu..nedaj sa tým zmiasť. Trading ti neodporúčam, to je len pre nadšencov, ale obraz si treba urobiť.

http://ako-investovat.sk/index.php/trad ... o-tradingu" onclick="window.open(this.href);return false;

A nakoniec moje vlákno kde si môžeš pozrieť reálne porovnania a výsledky rôznych typov investorov, takisto naších chalanov. V ňom znova abstrahuj od tradingu a sústreď sa na to, čo je pre teba dôležité. To je INVESTING.

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... &start=640" onclick="window.open(this.href);return false;

Držím ti palce na tvojej vlastnej ceste, zo svojím vlastným rozumom. A príď si pokecať a podeliť sa so skúsenosťami.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa pedro.v »

JUGGLER napísal:
Dosť sme tu tieto veci preberali. Môžeš prispieť niečím konštruktívnym a zhrnúť pre nás všetkých, čo si sa z tej knihy dozvedel? Ďakujem. :D
- How you can realistically expect to double your money every 7-10 years
- Why most investors achieve stunningly poor returns on their money - and how to avoid turning into one of them
- How to choose an investment account that you can keep for the rest of your life
- How to out-perform the vast majority of professional investors while taking less risk
- How to quickly create a portfolio of diversified ETFs (exchange traded funds)
- How to put in as few as three to five hours every year on your investing - and still beat 80% of investors
- Why you may not be properly diversified in holding the most popular index mutual funds
- How endowments like Yale university have consistently beaten the overall stock market - and what you can learn from them
- Why the vast majority of mutual funds fail to live up to their promise
- Why your financial adviser and mutual fund manager might be getting more rich than you off of your investments
- What the terms "beta" and "alpha" mean - and why understanding them is critical to retiring rich
- How to maximize your tax savings by using a 401(k) and IRA
- When and how to re-balance your portfolio
- How to have the confidence to manage your money for life
- And more.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa Aurelio »

pedro.v napísal:
- How to maximize your tax savings by using a 401(k) and IRA
Diky za velmi prinosny prispevok. Mohol by si nam este prosim ozrejmit ako Ti konkretne toto pomohlo v investovani a ake odporucania by si dal nam, dalsim investorom, ktori sme tu knihu necitali? Vopred velke dik.
Power of Knowledge
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa pedro.v »

naco tu trollujes? ja nemam ambicie tu davat rozumy o investovani ako ty. ja len odporucam knihu kde su vysvetlene zaklady investovania. vid prvy prispevok. cim si prispel do tejto debaty ty?
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa Vladimir J »

Viktor,

kúpa ďaľšej nehnuteľnosti vo vašej situácii nie je podľa mňa dobrý nápad. V prvom rade je to celkom komplikovaný a drahý proces (poplatky realitke atď). Údržba a starostlivosť tiež nie je zadarmo. Takisto hľadanie a manažovanie nájomníkov vyžaduje čas a skúsenosti. Okrem toho sú nehnuteľnosti aktuálne dosť drahé a výnosy z prenájmu nízke. Problematická likvidita - ak zistíte, že potrebujete peniaze, nie je byt také jednoduché rýchlo a dobre predať. A posledná vec - takáto investícia skoncentruje celý váš majetok do jedného typu aktív - nehnuteľnosti, navyše v jednom meste. Nedostatočná diverzifikácia.

Splatenie hypotéky vôbec neriešte, úroky sú nízke, obidvaja pracujete a máte pred sebou celý dlhý a produktívny život. Zbytočne by ste sa pripravili o cashflow. Splatenie HU môžete riešiť vo chvíli, keď budete pripravený žiť z výnosov svojho majetku. Alebo keď stúpnu úroky povedzme nad 5%.

Takže čo zostáva? Vytvorte si cash rezervu, z ktorej budete vedieť prežiť tak 3-6 mesiacov, ak by ste obaja prišli o prácu. A potom začnite investovať do akcií pomocou lacných ETF. Keď začnete s dobre diverzifikovaným, likvidným akciovým fondom, pravidelnými investíciami, nemáte sa podľa mňa veľmi čoho obávať.

Všetko dobré

Vladimír
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa Aurelio »

pedro.v napísal:naco tu trollujes? ja nemam ambicie tu davat rozumy o investovani ako ty. ja len odporucam knihu kde su vysvetlene zaklady investovania. vid prvy prispevok. cim si prispel do tejto debaty ty?
vies, pridana hodnota tvojho prispevku mi proste nedala nereagovat. juggler sa ta pyta co prinosne si v tej knihe nasiel, ze ju odporucas a ty jak slepica prekopirujes stranku, kde autor pise co sa v knihe dozvies - vratane 401k a IRA. pripominas mi spoluziaka, ktory pri odpisovani v skole odpisal este aj meno od prisediaceho.

ja som neprispel nicim, pretoze som nemal k teme nic prinosne... skus sa inspirovat
Power of Knowledge
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa pedro.v »

tak pytal sa co som sa tam dozvedel tak som sa dozvedel presne hento v ratane informacii o 401k a IRA. co ty nemas 401k alebo IRA ucet? jaj ty si investor zo slovenska. tak nic. :) k teme nemas nic ale trollovat tu budes donemoty
Viktor
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 03 11, 2016 8:30 am

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa Viktor »

Vladimír,
ďakujem za príspevok. Podľa toho, k akým informáciám som sa zatiaľ dostal, to aj mne vychádza na indexované fondy ETF.
Napríklad investičný fond Vanguard S&P 500. Vieme, že akcie sú investícia na 10-15-20 rokov a viac, tak sa aspoň postarám o solídny dôchodok a zabezpečenie rodiny do budúcna. Ide o to akú výšku investovať? Samozrejme odložiť bokom financie na fungovanie cca 6 mesiacov /pre prípad finančných problémov/ je rozumné. No uvažujem aj o tom, ako by nám istá časť z tejto sumy mohla pomôcť aj v súčastnosti. Je mi jasné, že nemôžem mať aj vrabca v hrsti, aj holuba na streche, ale predsa. Ako by ste to urobili Vy /samozrejme s informácií ktoré o mojej situácií máte/? Akú sumu by ste investovali? Ak celú, tak do jedného fondu? Je podľa Vás aj nejaká možnosť krátkodobých, ale relatívne bezpečných investícií?
Za odpoveď vopred ďakujem,
Viktor
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa pedro.v »

do jedneho fondu iba ak je to fond ktory investuje do roznych odvetvi takze radsej do viacerych aby sa ti nestalo ze budes mat investovane len do akcii technologickych firiem a nahodou nimi zatrasie nejaka technologicka vlna a pojde ti to do hajzlu. z tohto pohladu je sp500 na tom tiez nie moc ruzovo lebo ma polovicu penazi investovanych v technologickych energetickych a financnych spolocnostiach.
dalsi problem investovania do sp500 index fondov je zas ten ze cim dlhsie existuje a rastie tym mas stale vacsiu a vacsiu ast penazi investovanu v tom istom pocte firiem takze prepad akcii v jednej spolocnosti ktora je v sp500 ti ovplyvni tvoju investiciu viac a viac. rovnako je problem ze ak niektore z odvetvi zaznamena prudky rast tak v tomto fonde ten rast az tak moc nepocitis.- snad som sa vyjadril dostatocne zrozumitelne
kazdopadne sp500 su len akcie a este ktomu vacsinou USA firiem co mas tiez tak trochu vsetky vajicka v jednom kosiku
existuje mnoho moznosti ako si rozdelis riziko investicie a najkrajsie na tom je ze si to mozes vymysliet sam a potom si podla toho do akeho odvetvia alebo geografickej lokality chces investovat, vybrat fondy ktore tvoju strategiu naplnia.
ak sa ti nad tym nechce rozmyslat tak investovanie do sp500 fondov je zrejme stavka na istotu ale prekonat rast tohto fondu vraj nie je az take tazke aj kvoli vyssie spomonanym dovodom.
rozhodnut si to ale musis sam a v podatate ide len o to ci veris tomu alebo onomu. najlepsie sa investuje do toho comu rozumies alebo si aspon myslis ze rozumies :)
tak a teraz ma tu profici zotru na kasu :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa Rokosák »

Viera je zbytocna a "rozumiet" investicii vo firme ci odvetvi, o ktorej nemas spolahlive informacie je nemozne. Dlhodobo ako pasivny investor treba investicie rozlozit teda diverzifikovat. MSCI je rozlozeny geograficky, kurzovo ale iba do istej miery odvetviami. S&P je diverzifikovany odvetviami, ale nie geograficky ci menou. Mas na vyber tisice ETFiek, aby si si vybudoval diverzifikovane portfolio.

S malym zaciatocnym kapitalom vask netreba spekulovat. Vraz to do hocicoho, pokial si mozes dovolit stratu celej investicie. Ak sa vsak chces vyhnut riziku, terminovany ucet je idealny. Nevyhodou terminovaneho uctu je, ze neohuri osoby opacneho (ani rovnakeho) pohlavia.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Ako začať s investovaním. zhodnocovaním financií

Príspevok od používateľa jogo »

Viktor, drz sa ty len rad Vladimira. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"