Amalfiho prihody a skusenosti & magia pri investovani

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Amalfiho prihody a skusenosti & magia pri investovani

Príspevok od používateľa Rokosák »

Aj spravcovia fondov maju naklady, vratane kamennych budov. Kazdy fond je v skutocnosti samostatna firma. Spravcovia fondov mozu takisto skrachovat ako banky, co vsak nie je dolezite. Dolezite je ci su investicie jednotlivcov poistene, alebo nie. V pripade bank obycajne ano a v pripade fondov ci brokerov casto nie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Rokosak, nie tak celkom. Existuje Garancny fond investicii, co je pre OCP to iste ako pre banky Fond na ochranu vkladov. Neviem ci existoval uz za Afinu ci Bartolomeja. Ale pokial viem, v Afine neprisli klienti o peniaze ich krachom, ale churningom, tz. premrstenymi poplatkami a umyselnym overtradingom. Cisty podvodnici. O co islo pri Bartolomejovi si uz ani nepamatam, len viem, ze Bartolomej sa stale citi nejaky ukrivdeny :)

EIC je velkoobchod podielovych fondov. Maju sice cennik aj na ostatne veci, ako klasicky OCP, ale v podstate robia iba fondy. Peniaze posielas na ich zberny ucet a oni ich posielaju spravcom. Fondy mas nakupene v ramci takzvaneho omnibusu. Ak by EIC skrachovalo, problem mas iba ak by si mal prave vtedy peniaze na ich zbernom ucte. Vtedy nastupuje Garancny fond. Inak si normalne podielnikom fondov a bud by s tebou zacal komunikovat priamo spravca (rozpustil by sa omnibus) alebo by to cele prevzal niekto iny (ovela pravdepodobnejsie).

btw. aj "bankove fondy", nie su priamo produkty banky, ale ich ocp
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa Aurelio »

Rokosák napísal:Aj spravcovia fondov maju naklady, vratane kamennych budov. Kazdy fond je v skutocnosti samostatna firma. Spravcovia fondov mozu takisto skrachovat ako banky, co vsak nie je dolezite. Dolezite je ci su investicie jednotlivcov poistene, alebo nie. V pripade bank obycajne ano a v pripade fondov ci brokerov casto nie.
tak je snad kazdemu jasne, ze kazdy jeden fond ma svoje naklady. lenze tie naklady su tak smiesne, ze krach spravcovskej spolocnosti nesposobia. potrebujes zaplatit ludi (vobec ich neni vela, je to portfolio manager a analyticky team), kancelarske priestory, software a hardware, poplatky burzam a kadekomu a ides ... na druhej strane mas trzby a to mas z poplatkov, ktore si beres za spravu, napr fond kam investujem Top Stocks si berie 2,5% kazdy rok a spravuje 12 mld korun k 28,7.2017. To je 300 milionov rocne na poplatku za spravu, zaplatis 10 ludi a vsetko okolo toho a 250 mega ti ostane ako cista ryza. v tychto mojich krasnych vypoctoch som este zanedbal vstupny poplatok, ktory je 3%.
Power of Knowledge
marek010
Príspevky: 13
Dátum registrácie: St 26 04, 2017 12:16 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa marek010 »

Frosy napísal: Amundi ako dcera patri Societe Generale, jednej z najvacsich europskych bank, ked uz sa ideme bavit o nebankovkach.
Mala technicka poznamka, Amundi bol spolocny podnik Credit Agricole a SocGen, no po IPO ma Credit Agricole cca 70% podiel a zvysok je free float, Soc Gen sa svojho podielu zbavila prave cez IPO. Teda samotne Amundi je kotovane na Euronext burze a aj Credit Agricole je relativne velka etablovana francuzska banka taktiez kotovana na parizskej burze. To sa s nejakymi lokalnymi asset management firmami neda ani porovnat.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa Aurelio »

vdaka za info marek, to som ani nevedel. kedze credit agricole je este vacsi moloch ako societe generale, tak by to malo tu miestnych diskutujucich ukludnit este viac
Power of Knowledge
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa amalfi »

a ako je to potom v tom casto spominanom privatnom bankovnictve v bankach? Podla toho co tu citam ani Ja a Ty ani TB ci ine banky aj kebyze sa clovek zaujima o privatne bank nikto Vam neponukne ETFka.Ja ako laik v ETFkach by som iste radsej uvital kebyze ich kupim v pobocke ci hoc aj v centrale banky aj keby mala len jednu pobocku v ramci Ba.Ako kebyze ich kupim cze Across ci este jednu spominanu co sa oddelila od Acrossu.Aj okruch mojich znamych by konal tak isto.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa rmaly »

amalfi napísal:a ako je to potom v tom casto spominanom privatnom bankovnictve v bankach? Podla toho co tu citam ani Ja a Ty ani TB ci ine banky aj kebyze sa clovek zaujima o privatne bank nikto Vam neponukne ETFka.Ja ako laik v ETFkach by som iste radsej uvital kebyze ich kupim v pobocke ci hoc aj v centrale banky aj keby mala len jednu pobocku v ramci Ba.Ako kebyze ich kupim cze Across ci este jednu spominanu co sa oddelila od Acrossu.Aj okruch mojich znamych by konal tak isto.
Tak neviem naisto, ale mam dojem, ze privatbanking na Slovensku je hlavne o predavani ich vlastnych produktov...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

amalfi napísal:a ako je to potom v tom casto spominanom privatnom bankovnictve v bankach? Podla toho co tu citam ani Ja a Ty ani TB ci ine banky aj kebyze sa clovek zaujima o privatne bank nikto Vam neponukne ETFka.Ja ako laik v ETFkach by som iste radsej uvital kebyze ich kupim v pobocke ci hoc aj v centrale banky aj keby mala len jednu pobocku v ramci Ba.Ako kebyze ich kupim cze Across ci este jednu spominanu co sa oddelila od Acrossu.Aj okruch mojich znamych by konal tak isto.
nejake dva tri roky dozadu v Bulharsku krachla banka co bola niekolko rokov po sebe vyhlasovana za nejaku druhu, tretiu najlepsiu v krajine. Nepamatam si uz nazov banky. Ludia sa ku svojim peniazom nevedeli dostat tristvrte roka, neviem ci ich doteraz maju vsetky. Pogoogli. To ti snad pomoze zbavit sa tej fixacie na banky :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Podla toho co tu citam ani Ja a Ty ani TB ci ine banky aj kebyze sa clovek zaujima o privatne bank nikto Vam neponukne ETFka.Ja ako laik v ETFkach by som iste radsej uvital kebyze ich kupim v pobocke ci hoc aj v centrale banky aj keby mala len jednu pobocku v ramci Ba.
Banky ponúkajú to na čom ONI zarobia. Preto ti neponúknu ETF.
No ked si magor do kamenných bánk, tak ti nikto nebráni nájsť si takú, či ti otvorí Investičný účet. Myslím, že aj TB ti ho otvorí.Stačí ked si pozrieš zoznamy NBS, ktoré banky majú licenciu ako ,,obchodník s cennými papiermi,, (o.c.p.)

Na takom Investičnom účte sa potom môžeš hrať na investora podľa vlastnej ľubovôle. Napr. zatelefonuješ svojmu osobnému bankárovi nech ti kúpi na účet tvoje vysnívané ETF. Banky tieto služby ponúkajú, ale nechajú si za to zaplatiť.

Ešte si pozri RM systém, ktorý je viac ako 20 rokov na našom trhu a umožnuje nákupy online:

http://www.rmsfinport.sk" onclick="window.open(this.href);return false; Sídlia v Bratislave. Môžeš tam ísť osobne :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

a bankovy OCP ci osobny bankar si za vykonanie pokynu nauctuje poplatok 20 Eur. To sa tie ETF potom oplatia :lol:
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak niekoho cas je drahsi ako 20 eur za 5-10 minut klikania.
Odoslané z počítača
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa rmaly »

Tak ono zrovna to klikanie pri investovani je asi to najmenej... Najhorsie / najdolezitejsie je spravne vybrat... Trosku mi to pripomina ten vtip:
Príde muž do drogérie a pýta si prípravok proti komárom. Predavač vytiahne krabičku, kde je injekčná striekačka a malá ampulka s istým prípravkom.
Vysvetľuje:- Chytíte komára, naplníte striekačku a celý obsah do neho pustíte. Účinok je 100%.
- Čo je to za blbosť?! Keď ho budem mať v ruke, tak ho rozmačknem.
- Alebo tak, - pripustí predavač
:)
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa amalfi »

No Vam sa to povie .Ale co v pripade ked niekto nerobi internetbanking a boji sa aby ho niekto hackol ked si ide obchodovat sam ?.........Predstavte si vasich rodicov ako si sami nakupuju ETF ka.Alebo im spravujete ucty vy? Predpokladam ze chcete aj vy pre nich to najlepsie tak ako oni pre vas.Je mi jasne ze ak uz clovek vie kam ma ist tak je to lacnejsie ked si to urobi sam ako povedzme cez Across.Kazdy setri.Osobne si myslim ze vacsina z vas su velmi setrnni ludia lebo viete co su aktiva a co su pasiva.Radsej date kapital dalej zhodnotit ako ho proste minut na drahe dovolenky.No faktom je ze aj vy ste sa nejako museli naucit ako je to s vlastnymi nakupmi ETF.Nie kazdy ma takych kamaratov co im budu osobne financie doslova po lopate investovat z pohodlia domova. A co ludia co su zakaznikmi Acrossu? Je jasne ze niesu upratovacky alebo predavacky z Kauflandu no niesu az na takej urovni aby si trufli sami kupit ETFka.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa Istiach »

A v com je vlastne problem?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Amalfi: kúpit, alebo predať nejaké Etf cez internet nie je je o nič ťažšie ako urobiť prevod , alebo zaplatiť účet cez internet banking. Proste sa toho neboj. Zvládnu to 10 ročné deti a takisto ludia na dôchodku..len sa do toho treba pustiť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa kleeo1 »

Amalfi, ja som tu este pred 4 rokmi pisala, ako si zabezpecit sporenie a tiez mi chalani radili ist vlastnou cestou, je to jednoduchsie, lacnejsie a hlavne to mam sama v rukach. Chce to iba par mesiacov studovat na nete a pytat sa (hlavne nie okolia;) ale tu znalych). Problem rozhodnut sa ist na burzu je zodpovednost za svoje vlastne rozhodnutia. Ja som tiez chcela banku alebo niekoho ineho, aby som ich vlastne iba mohla vinit, ak sa nieco nedeje podla mojich predstav. Ked som si toto uvedomila, ze nikto iny sa mi o moje tazko zarobene peniaze nepostara, ako ja sama, bolo rozhodnute. Tento rok som na burze. Pravda je, ze ak by som medzi tym nemala dve malinke deticky, bolo by to skor, ale zasa toto obdobie nelutujem ;) Naozaj to nie je nic zlozite, spravovat ucet je velmi jednoduche aj s malymi detmi na kolenach, dolezite je si vybrat a drzat sa zvolenej strategie, popripade ju na zaklade novych vedomosti korigovat. Drzim palce
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

kleeo1 napísal:Amalfi, ja som tu este pred 4 rokmi pisala, ako si zabezpecit sporenie a tiez mi chalani radili ist vlastnou cestou, je to jednoduchsie, lacnejsie a hlavne to mam sama v rukach. Chce to iba par mesiacov studovat na nete a pytat sa (hlavne nie okolia;) ale tu znalych). Problem rozhodnut sa ist na burzu je zodpovednost za svoje vlastne rozhodnutia. Ja som tiez chcela banku alebo niekoho ineho, aby som ich vlastne iba mohla vinit, ak sa nieco nedeje podla mojich predstav. Ked som si toto uvedomila, ze nikto iny sa mi o moje tazko zarobene peniaze nepostara, ako ja sama, bolo rozhodnute. Tento rok som na burze. Pravda je, ze ak by som medzi tym nemala dve malinke deticky, bolo by to skor, ale zasa toto obdobie nelutujem ;) Naozaj to nie je nic zlozite, spravovat ucet je velmi jednoduche aj s malymi detmi na kolenach, dolezite je si vybrat a drzat sa zvolenej strategie, popripade ju na zaklade novych vedomosti korigovat. Drzim palce
drzim palce :!: a pevne dufam, ze nepodlahnes panike a neurobis nejaku hlupost ked budu trhy padat

hovoris aj jednu velmi dolezitu vec, na ktoru vzdy upozornujem:
kleeo1 napísal: Chce to iba par mesiacov studovat na nete a pytat sa (hlavne nie okolia;) ale tu znalych). Problem rozhodnut sa ist na burzu je zodpovednost za svoje vlastne rozhodnutia.
Rozhodla si sa tomu venovat cas a prevzala si zodpovednost za vysledok na svoje plecia. Chvalyhodne, hodne nasledovania, ale urcite to nie je univerzalny recept pre celu populaciu.
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa kleeo1 »

Ja viem Peter, ze cela populacia to neda. Iba som chcela povedat ze sa toho netreba bat. Ja som sa bala zalozit ucet, ale islo to hladko a myslela som, ze mam vyhrate. Lenze potom nastala otazka do coho dat peniaze.... a to bolo tazsie. Nastastie sa tu da najst dost informacii a strategii, ktora bude vyhovovat podla vlastnych preferencii a cielom. No dufam, ze nespanikarim. Mam strategiu a tej sa chcem drzat, aj ked teraz tam nemam az tak vela penazi. Potom to bude tazsie... ale mam dlhodoby ciel. Ved budem podavat spravy ;)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa Rokosák »

Bat sa nemusis, informacie nepotrebujes a ak si uvedomis, ze do buducnosti nikto nevidi, ani nespanikaris. Viac na http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=3&t=6021" onclick="window.open(this.href);return false;
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa amalfi »

Juggler....Budes sa mozno divit ale este nikdy v zivote som neriesil prevod cez Internet.Asi by som to mal skusit s par eurami ako to realne vyzera.Ale uznaj ak sa ide na indexy iste sa oplati aspon vo vacssich sumach.Niekto moze dat povedzme dvadsat a niekto mozno 40. No a taketo sumy si clovek ako ja natolko vazi ze to riesi radsej v kamennej pobocke.Hlavne ked su to velmi tazko zarobene peniaze na ukor spanku ci zdravia. Bodol by taky trenazer ako to byva v niektorych autoskolach
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa amalfi »

Kleeo1..........Ako krasne si to napisala.Som ale prekvapeny ze je tu tolko chlapov ale zatial si jedina zena.O zenach sa vravi ze su rozumnejsie.Nechcu riskovat a maju lepsiu empatiu.Velmi pekne si to napisala ale ja sa musim este Vela ucit ale stale mam pocit ze toto je asi jedna z velmi mala stranok kde sa da k nejakym strategiam skutocne dopracovat.Mame tu este ekonomicke periodika ale co ak aj take ako je T ci H O su predsa len hry s informaciami podobne ako ista uznavana tv.Ludia mediam veria.Kde inde maju ludia ziskat cenne radi ako mozno v takejto diskusii.Ale ako pekne si to napisala.Uz si ta viem predstavit ako ucis deti namiesto hrat sa clovece ci obliekat babiky ukazovat ako si obchodovat na burze.Mozno z nich budu velki finacnici D........Vies ja si myslim ze financie su taka citliva vec ze sa o nich nerozprava.Hlavne nie pre zavystlivymi ludmi no aj pri najlepsich kamaratoch.Ludia su navonok tajnostkari.Nedivim sa.Keby som mal takych kamosov ako si ty Cmorej,Glasa ci Juggler alebo Rokosak tak by to bolo ine kafe.Niekto sa bavi doma o peceni a takato particka o kseftoch na burze...Vies aj ja potrebujem na nejake veci cas a samozrejme momentalne velku opatrnnost,...........Poznas to ludia su desatrocia zvyknuti na banky.Pridu tam do pekneho prostredia kde sa mu snazia vzdy nieco ponuknut.Posobi to seriozne nie ako u lekara ktoreho len zaujima aby dostal od poistovne zaplatene a si hned vybaveny.V banke su tak vyskoleni aby ta zlomili aby si nieco podpisal.No a ked si obchodujes sam robis to z pohodlia domova .No bez opory respektive finacnej vychovy na obraz spravania na burzy to veru lahke nie je..Mozno aj u mna este vela pisania tu na tomto fore ubehne kym urobim prve kroky.No tiez nechcem podcenit aj dane vo verzus danova rezidencia sr lebo ja chcem kludne spavat.........Inak napadla ma jedna vec.Kedysi som stretol chlapika co robil nieco s akciami v nejakej firme.Robotu nechal a teraz zije z toho ze sa raz ci dva razy do tyzdna stretava s kamosmi .By som nazval taku financnu inteligenciu nieco ako je tu zopar ludi a ti na zaklade spolocnych rad postupuju na burze tak ze ich to uzivi a nemusia chodit do prace.Zial kontakt na neho som stratil.Mozno sa mi tu sam prihlasi.Skratka je fajn ked si clovek moze povedat ze nemusi chodit do prace ked sa vie uzivit inak.Ale osobne si myslim ze to tak jednoduche nie je.Lebo nie kazdy je na tom tak dobre ze si dokaze slusne zit investovanim.No a samozrejme tak ze riziko vemi dobre rozlozene.Zial stale mam pocit ze ked nechcem zalozit vlastne podnikanie je asi pre mna najmenej stresove skusit radsej indexy kde sa da spravit aspon 8 percent len to chce cas.
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa kleeo1 »

Amalfi, ja tiez nemam tisice na uctoch. Nieco som uz mala nasporene, ano odkedy vznikol Filipov web, sledovala som kazde vlakno, mala som cas v praci a zacala si pomaly odkladat, ale naozaj ze smiesnu sumu, ale iba do podielovych fondov. Chalani tu uz hovorili o burze, ale na to som nemala odvahu ani dostatok informacii, nakolko oni zili tradingom. Co som si ale spravila bol prehlad financii. Excelovska tabulka. Prijmy, vydavky, sporenie, vsetko pekne spisane na jednom mieste (s datumami, kedy co konci). Jediny s kym som sa mohla o tom bavit bol moj brat, ktoreho som zblbla tak, ze urobil to iste a tiez je teraz na burze. Postupom casu sa mi menili priority, co suvisi najma s materstvom, ale ked zabky trosku podrastli, znova som sa vratila k financiam. Znova upravila prehlad, doplnila udaje, namotivovala manzela. Bohuzial s okolim ratat nemozes, aspon moja skusenost. Nik na burze nie je a toboz sa nik o financiach bavit nechce. Zeny to nechavaju na manzelov a muzi sa so zenou bavit nechcu... hm moja skusenost. Zacni aspon s financnym prehladom a hladaj limity. Urcite najdes volne financie,ktore sa daju odlozit. Ja to robim tak, ze som si z prehladu vyclenila istu sumu, ktoru pravidelne davam na sporiaci ucet a ked je trosku zaujimava, prevedeim na burzu a nakupim podla mojich preferencii. Vzdy mam zadany prikaz na nizsiu sumu ako som nakupila a vpodstate sa to "riesi" samo. Automaticky sa zrealizuje obchod, ak je cena, aku som si zadala. Ak chces nieco zmenit, zacni pomaly, aj to je zmena, ktoru urobi iba 1 zo stovky ;)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

kleeo, zober manzela a deti a urobte si vylet: http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =19&t=6043" onclick="window.open(this.href);return false;
Amalfi, dojdi aj ty
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa kleeo1 »

Peter, mozno buduci rok, dakujem. V oktobri idem po dlhej dobe na damsku jazdu, tak nechcem drazdit hada, ze si uzurpujem cas iba pre seba :))) a hlavne po roku na burze uz budem zasa o kusok "mudrejsia" a mozno uz budem rozumiet aj o com sa rozpravate vy, ked hovorite o obchodoch na burze ;)
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa amalfi »

kleeo1 .Pises ze si do toho nedala tisice.Pre mna ked uz do takeho niecoho mam ist je zaujimava ciastka aspon 15 alebo dvadsat ak hovorime o ludoch co maju prijem povedzme okolo tisicky.Ti co zarobia dve ci tri mesacne alebo sefuju firmam. Taki si mozu dat aj sto ked sa neboja haknutia ci rizika ktore je aj pri doblom plavcovi v indexoch vzdy.Napriek tomu to ma pre teba vyznam.No zu aj Filip v Tatrojke povedal ze v malych mnozstvach odporuca podielove fondy a vo velkych indexove fondy.To Video som davnejsie pozeral........Co sa tyka podielovych fondov take dlhopisy v Tam ci Sporo ma velmi sklamali.Ledva mi pokryli naklady na predrazene vstupne poplatky .Myslim ze keby som dal na najvyhodnejsie terminaky bol by som s tym lepsie.Ale Helena Hupkova to tak krasne vedela odmoderovat ze lepsej skoly ako bol Acredit ani nebolo.Vtedy si tam volali aj Bartolomeja .Dost mi to teraz pripada ze si tam robili tam a slsp ci vub reklamu.Este si spominam ze bola nejaka sutaz burzuj sk. Ake mas relane naklady s uctom z ktoreho vstupujes na burzu? Ake by bolo lahke trenovat na necisto nakupy a predaje.Snazis sa teda vyuzivat cas ked su poklesy lebo po kazdom poklese pride rast.Len chcces chytiti vlnu? No ale aj tak si neviem predstavit co uz mozes tak Vela ziskat vo velmi malych sumach ked pises ze tam nemas tisice.No nechcem sa do tvojich sukromnych veci starat.Je to velmi osobne.Nikto sa ani v realni o svojich fin aktivitach nevyjadruje.Zavist je hrozna vlastnost.To je podobne ako upratovacka bude nadavat ze robi za dve eura na hodinu a lekar ci informatik ti svoj prijem nepovedia. Povedia len ti co zarabaju najmenej.Necudujem sa,.No u Teba aspon brat a muz nejake skusenosti tiez nadobudaju.No ocenujem ze ako zena vyjadrujes svoj pohlad k investovaniu..Cudne ze su tu skoro sami muzi.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Amalfi, ber to tak, ze pre zaciatocnika a amatera ktory sa burze nevenuje full-time (+nie je to jeho hobby a posadnutost) - je burza niekde na urovni predrazeneho kasina. Niektori ziskaju, viaceri prehraju. Este aj z tych, ktori sa burze venuju full-time kopa prerobi a mnohi ked realne vidia ake vsemozne rizika tam su (nielen pokles ceny, ale aj rozne gapy, moznost nesolventnosti brokera, moznost zmeny zakonov v tvoj neprospech, kurzove riziko, moznost komplikacii s danami a odvodmi v pripade zisku...) tak sa stanu radsej ucitelmi a predavacmi kurzov a investicnych produktov, nez aby pokracovali v riskovani vlastnych penazi.

Cize ber si priklad od kleeo1. Chce tam riskovat mensie peniaze a dlhodobo sa ucit. Ked k riskovaniu vacsich penazi nepride, nic hrozne sa nestane. Proste len strati zopar rokov snahy a niektore nastrahy spozna, co jej niekedy mozno pomoze usetrit par drobnych.
Ty ak tam supnes 20-tis a ak to znamena podstatnu cast tvojich uspor, tak ti garantujem, ze nebudes dobre spavat a vdaka tomu budes mat dost vysoku sancu ze prerobis. Pripadne budes premyslat o burze (snivat s otvorenymi ocami) cestou do prace a vojdes do cesty nejakemu autu a narobis si kvoli burze komplikacie v beznom zivote. Ak tvojich 20-tis v indexovom ETF budes kontrolovat kazdy den, niekedy aj 5 krat za den - tak uz v tom momente sa mozes s nimi zacat pomaly lucit. Po par ziskoch (ak vobec nejakych) zacnu straty, zacnes improvizovat a vymyslat vylepsenia a snazit sa rychlo opravit straty a tym sposobom postupne prides o vacsinu povodneho vkladu.

Ak sa pytas na radu s optimistickejsimi vyhliadkami - tak neviem ti ju dat. Snad len obzerat sa, vzdelavat - no nedavat do toho ziadne seriozne peniaze. (Tam je ale zase ten problem, ze nebudes mat motivaciu tomu sa venovat). Viem ale, ze v tvojej situacii dat tych 20-tis do burzy je horsia volba nez dat ich v kasine na cervenu a pockat jednu otocku rulety. Usetril by si si roky nekludneho spanku a vysledok by mal vyssiu sancu byt pozitivny.
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa kleeo1 »

Amalfi, jaroslav80 dobre hovori. Ak sa bojis o svoje peniaze, na burzu ich nedavaj. Ja si pamatam moj prvy pokles v podielovych fondoch, katastrofa, klesli o 40 %. Ale nevytiahla som ich, len som bohuzial ani nekupovala. A to boli moje vsetky uspory. Financie sa vratili na svoju sumu az minuly rok (cca po 6 rokoch). Ja nevkladam na ucet niekolko tisic naraz, sporim mesacne momentalne 200. Teraz je taka situacia, ze sa viac neda. O par rokov sa to zmeni. Na druhej strane mi koncia dalsie produkty, ktore tiez nebudem vkladat v celych sumach, ale si nakupy rozdelym na obdobie. Mozno teraz pride pokles, kto vie a indexy budu lacne, mozno naopak este budu rast. To neviem ani ja a predpokladam, ze vacsina ludi tiez nie. Takze som si stanovila strategiu a postupne vkladam co mam a co konci. Tak sa mi riziko trochu minimalizuje, ale hlavne viem aky mam ciel a ten je dlhodoby. S manzelom sme toto rozobrali detailne, spravili si 6 mesacnu zasobu mimo burzy. Hypo mame z coho splacat a ostatne vydavky si kontrolujeme. Snazime sa neminat na blbosti, nepotrebujeme sa ukazovat pred inymi. Ideme na dovolenku, deti tiez vela vyzaduju, ale da sa to ak mas plan a vies kde a kolko mas penazi ;)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Chytit 40% pokles hned na zaciatku, vydrzat cakat 6 rokov na dostanie sa na povodnu hodnotu, byt pri tom zaciatocnicka a mat v tom vsetky uspory - tak to snimam klobuk dole.

To by si si nejaky ten zisk za vsetku tu trpezlivost zasluzila.

No amalfi je zrejme horkokrvnejsi clovek, tak zazitiu podobneho scenara by sa mal radsej vyvarovat.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa amalfi »

Jaroslav.Ja mam stale pocit ze najlahsie sa riskuje tym co peniaze zarobili najlahsie respektive pomimo.My co sme si kazde euro vydreli a nik nam nedal nic zadarmo by sme mali byt opatrnejsi. Clovek by aj siel podnikat lenze v com by podnikal na zelenej luke aby mu to dalo aspon dvadstat percent a nemat stresy.Je jasne ze ked urobi na indexoch aspon osem percent moze to povazovat za slusne sumicky ak to robi vo velkom.No ale ak by z toho mal vyzit musel by mat ozaj velke cisla na ktore by si tiez musel nejako velmi tvrdo zarobit pokial by to nebol nejaky riaditel ci uspesny malopodnikatel.Si Zober aka je doba.Preco ludia myslia na buducnost? Lebo vedia ze pridu casy ked budu stari a chori a cim dalej su starsi zistuju ze zivotne naklady stupaju.Musia davata velke tisice hlavne na zubarov, operacie lebo stat sa o nich nepostara.Potom ine nepredvidatene vydavky.Skody ci kradeze na ich majetku a to nieco stoji.nehovoriac ked pride doba ze budu chori a nevladni a budu si musiet opatrovatelov platit sami.Ak ich o ich majetok nakoniec neoberu.Nie kazdy si moze povedat peniaze ma uzivia bez prace a este zo zisku dokazem platit Auto,doktorov a nepozerat v obchode co je kde v akcii.Ja si to dost uvedomujem hlavne poslednu dobu ked mi vydavky na zubarov idu na tisice.No ale ked zu musim radsej dam na zdravie alebo by som siel povedzme na Kubu alebo do Thajska.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa Istiach »

Amalfi, radsej sa burze vyhni, lebo ako ta tak pocuvam, pri prvej vacsej strate spachas samovrazdu.

Radsej si kup nehnutelnost, alebo investuj detom/vnucatam do vzdelania.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa amalfi »

Istiach.Nemysli tak negativne prosim.Moj zivot si natolko vazim ze by som si ho nevzal.To moze len Boh.Ja som nechcel vsadit na jedneho kona ked uz sme pri burze.S poklesom musi clovek ratat.Vzdy clovek kolko chce zarobit tolko musi ratat ze moze prerobit.Ani mne nevynasali fondy dlhsiu dobu no nevybral som.Len to boli mrtve aktiva.Ja som taky clovek ze si moc vela veci premyslim ked do niecoho pojdem.Nemam rad zbrkle rozhodnutia. Co myslis ze mam 60 rokov ked pises o vnucatach ? D
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa kleeo1 »

Juj amalfi, tak moje peniaze boli tazko vydrete. 16 hodin prace, 5 dni v tyzdni, 4 mesiace vkuse. Vtedy sa za tu sumu dal u nas v meste kupit 1 izb. byt. No vydrzala som to iba s myslienkou, ze zatial som nic nestratila, iba virtualne, ak ich vytiahnem bude to cista strata. Mala som peniaze v TAM americky akciovy v Tatra banke. Ak by som to vtedy dala do indexu, ktory fond kopiroval, bolo by to o inom... ale bola to skusenost na nezaplatenie.
Jaroslav maly zisk tam bol ;) ale ze maly....
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa amalfi »

Aj moje su preto si ich vazim .Prvu pracu som mal ako v strnastich rokoch........A Brigady sa somnou tiahli az do maturity.Vacsina spoluziakov travila vikendy kde kade a ja som vsetky vikendy a prazdniny pracoval.Ale nebol som na to odkazany.No vies ja som chcel.Inak si ludia vazia peniaze ked ich zarobia tazko.......Ja som tahal aj aj tyzdnovky.Teraz ked zratam cestu do prace tak vlastne aj ja mam 16ci 17stky .No to uz je sila.Spanok ked chyba je velmi zle.Clovek sa musi obracat aby sa snad raz v buducnosti mal lepsie.Kedysi som mal velke plany ze si nieco otvorim.Ale ked vidim dnesnu situaciu tak sa m nechce stresovat...............Ak som to pochopil spravne mala si tazko zarobene peniaze v Tam akciovy a fond poklesol.No nestratila si tym ze si to realne nezrusila a vyckala si kym sa rozhybe mozno aj o desat rokov.,On sa pozviechal ale mensi zisk tam bol ale skutocne len smeti? No a ak by si mala v indexovych fondoch usetrila by si na poplatkoch dost peknu sumicku.Cize by sa ti aktiva skor prebrali k zivotu ................Tb a Sporitelnu moc nemam rad.Hrozne tam na ludi tlacia.TB si myslim ze je daleko horsie finacne gramotna nez SLSP. Uz viackrat ma oklamali.Raz mi tvrdili ze fondy kupene do roku 1999 niesu oslobodene od dany co pravda samozrejm nebola a druhy raz ma nalakali na garantovany vyhodny urok.Vyhodnejsi nez v JNT ci Privatbanke.Preto som siel na stretko.Aj ked mi to bolo divne ako mozu byt lepsi.Tak sme posedeli len som cas stratil a oni si mohli zapisat ze ma sice dotiahli na stretko ale obchod sa nekonal.
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa kleeo1 »

Amalfi naozaj minimalny zisk. U mna bol problem aj to, ze som investovala v dolaroch, potom sa to preratavalo, stale sa nieco s fondom robilo.... Preto uz podielove fondy nikdy viac a radsej sa budem ucit na svojich chybach a mat peniaze vo vlastnych rukach (obrazne povedane). Rozhodnutie je uz iba na tebe,a le ver, ze banky ti ponuknu iba to, co je pre ne vyhodne, nie pre teba. Preto ak chces co najlepsie zhodnotenie penazi daj ich zatial na nejaky ucet v banke a studuj, citaj, pytaj sa. Nik iny za teba to rozhodnutie nespravi, iba ty sam si to musis v sebe upratat. Drzim palce ;)
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa amalfi »

Dakujem velmi pekne aj ja tebe drzim palce.Spolocnymi silami aj radami vela dokazeme.......Lepsie je ked su fondy hedzovane.A som aj rad ze mame euro ale len z pohladu toho ze ked ides na dovolenku alebo riesis fondy nemusis kurzy prepocitavat..No tak ci tak asi budu skutocne tie indexy lepsia moznost.Uz len chytit dobry pokles aby clovek nekupil.Musim zistit ako sa indexy vysporiadali ked boli turbulencie na akciovych trhoch.Niekto mi tu poslal super linky kde sa porovnavali najziskovejsie fondy s indexami ..........Mas pravdu banky ponuknu skutocne len to co je pre nich najvyhodnejsie.Mozno niektori pracovnici aj ponuknu to co je pre mna najlepsie ale len z pohladu ich produktov.Na ich mieste by som aj ja musel konat tak a nie ako osvietenec.Ked si zamestnanec banky hoc vies co je lepsie nemozes klientovi ponuknut nieco mimo banky..Mas pravdu musim si pozriet a vytlacit clanky o indexoch a dokladne citat vykonnosti a poklesy.Potom si dam asi brokersky ucet a skusim ci je to take jednoduche ist na burzu.Len musim si ujasnit ako vyplatim dane a vyhnut sa plateniu zdravotnych odvodov.....Tento portal je skutocne portal osvietencov.Len ja mam vzdy vela otazok..Si spominam ze ked zacinal tam som bol v tb a pytal som sa pracovnicky kde ona investuje.A povedala ze ona kupuje akcie cez burzu.A vedela preco.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa Rokosák »

kleeo1 napísal:vydrzala som to iba s myslienkou, ze zatial som nic nestratila, iba virtualne, ak ich vytiahnem bude to cista strata. Ak by som to vtedy dala do indexu, ktory fond kopiroval, bolo by to o inom
Neinvestovala si do indexu, ktory stupal je prinajhorsom virtualna strata, ale v skutocnosti uniknuta prilezitost. To co nazyvas virtualnou stratou je strata realna i ked nerealizovana.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa kleeo1 »

Rokosak dakujem za objasnenie. V kazdom pripade som si presla skusenostou na nezaplatenie, ktoru budem mat v hlave ako velky vykricnik ;)
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa amalfi »

Pockaj Rokosak ja som to pochopil tak ze Kleo sla do podieloveho akcioveho fondu v TAM ktory siel dole o 40% keby sla do indexoveho fondu cez burzu mam tomu pochopit tak ze by bola ziskova? To sa mi nejako nezda.Skor si myslim ze by ta strata nebola az tak velka a trosku viac by mala asi o vacsiu cast poplatkoveho krmiva pre banky Alebo sa mylim mila Kleo?
kleeo1
Príspevky: 43
Dátum registrácie: Ut 30 07, 2013 9:15 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa kleeo1 »

amalfi, podla mna by som bola ziskova. Je to tazko urcit, ale fond ma vzdy nizsie vynosy ako index, ktory sleduje. Tu mi to Vlado Jurik jasne ukazal .....https://peniazesucas.sk/podielove-fondy-porovnanie/" onclick="window.open(this.href);return false;
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Sporenie Across Sporenie+

Príspevok od používateľa amalfi »

Pozeral som tu stranku uz asi treti raz ale zacinam to trocha chapat.Rozumiem to tak ze ten Benchmark je vlastne realny narast indexov na ktory je podielovy fond spravovany dcerou prislusnej banky viazany ale potom nerozumiem to ked indexovy fond prekona Benchmark.No su to skutocne vyhodene peniaze krmit nenazrane banky ktore nam vymyvaju mozgy reklamou a pekne zariadenymi pobockami v kazdom obchodnom centre.Ked si pomyslim kolko ludi vecne striehne na internete v ktorom retazci kupi lacny cukor ci mäso,zeleninu a ich peniaze ktore im akoze super spravuju banky v podielovych fondoch sa takto stracaju vo vreckach manazerov fondov ktori akoby vlastne ani nepracovali .A hovoria si aktivni. Lenze ludia kym nebudu mat doveru v Internet a jeho bezpecnost budu stale doverovat kamennym pobockam.......Si predstav ze by prisla nejaka nizkonakladovka do Ba kde by boli tieto clanky od Jurika zobrazene a vedela by ponuknut v kamennej pobocke nieco co si ludia ako Filip ci Juggler robia vlastne sami.Tie clanky tu su doslova revolucia a realna hrozba pre banky.Cim viac ludi o tom vie tym to maju banky stazene.Mna cakaju prve kroky ako ist na burzu len teraz asi pockam nejake mesiace lebo nieco riesim a nemozem si dovolit kratkodobe poklesy.No a potom bud sa rozhodnem formou sporenia alebo formou jednorazovky co sa trosku bojim vzhladom na moje intetnetbankove schopnosti........Inak ten Jurik je iny macher.Indexovky budu ako Ryanaiurove letenky.Ale v tomto pripade s pohodlneho kresla rovno aj v obyvacke.Takto by som si predstavoval hodiny finacnej gramotnosti na skolach.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"