Ideálny objem 1 obchodu ETF

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
j4nosik
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 19 06, 2013 11:22 am

Ideálny objem 1 obchodu ETF

Príspevok od používateľa j4nosik »

Ahojte,

Tak konečne som si otvoril učet u Lynx a rad by som nakupil prve ETF.

Na blogu peniazesucas som nasiel tabulku v ktorej sa uvadza idealny objem 1 obchodu 5000 EUR pri tomto brokerovi a odporucany minimalny objem 750 EUR.

Ide o to, ze pri castejsich prikazoch platim viac na poplatkoch? A teda je lepsie nakupit raz za 5000 EUR ako niekolkokrat za mensie sumy? Alebo aka je vhodna dlhodoba strategia ked prevediem k lynx ten minimalny vklad 2000 EUR rovno to cele vyuzit na nakup alebo to rozdelit na mensie sumy a nakupovat postupne alebo je 2000 EUR malo a pockat kym tam budem mat tych 5000 EUR?

Dakujem pekne za rady
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Ideálny objem 1 obchodu ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

no a k tomu co napisal pokus zalezi aj "kolko mas penazi", respektive kolko za zivot planujes zainvestovat... to podla mna determinuje aj v akych sa mas pohybovat cislach a ako velmi pre teba znamenaju poplatky vs napriklad preplatenie pri nakupe prilis vysoko vs pockat kym dojde ku korekcii...
Aby som sa vyjadril ako to vidim ja:
- Ak planujes za cely zivot investovat dajme tomu 20.000 eur, tak skor by som dokupoval po tych 750 / 1000 eurach (aj casovo to bude vychadzat tak, ze nebudu dlhe doby medzi nakupmi, aj poplatky nebudu hrozne... ale asi nasetrit 5000 by ti trvalo dlho, prisiel by si o potencialny zisk)
- Ak planujes preinvestovat dajme tomu 100.000, tak asi mas vacsi prijem, tie prachy dosetris rychlejsie a asi mozes "pockat" kym mozes nakupit za viac penazi.
- Popripade ak planujes zainvestovat viac, tak tych 5000 nie je nerealnych... usetris asi najviac na poplatkoch a nezrujnuje tak ak zrovna nakupis za 5000 a etf klesne docasne...

ak naskrabes 5 litrov za 2 roky a nakupis a druhy den to padne, tak asi aj teba to zamrzi... proste asi musis najst taky spravny balance pre teba najlepsi...
j4nosik
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 19 06, 2013 11:22 am

Re: Ideálny objem 1 obchodu ETF

Príspevok od používateľa j4nosik »

Dakujem predpokladal som, ze ide o tie poplatky.

Momentalne by som rad jednorazovo vlozil tento rok 5000 EUR a nasledne kazdy rok aspon tych 3000 EUR minimalne. Podnikam cize moj prijem casto skace ale tych 3k je teda minimum co rocne urcite nasetrim. Mam 23 cize casu je tiez este dost kym budem nieco vyberat.

Co by ste teda odporucili v pripade kazdy rok 3000 - 6000 EUR na nakup ETF, kupit jednorazovo kazdy rok alebo postupne v priebehu roka nakupovat napr po 1000 EUR ?

Prvy fond teda na zaklade odporucani by bol iShares Core MSCI World . Chcem to samozrejme riesit dlhodobo 20-30 rokov

Dik
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Ideálny objem 1 obchodu ETF

Príspevok od používateľa rmaly »

asi tazko poradit. podla mna si musis zvazit dve rizika a sam sa rozhodnut, ktore budes lepsie znasat
1, bud kupis 1-2x za rok za vacsiu sumu, ale moze sa stat (nemusi), ze zrovna padnu trhy
2, nakpis dajme tomu kazdy mesiac za 1000 eur akoze "priebezne budes nakupovat" a minies viac na poplatkoch...


ja som asi skor zastanca tej druhej moznosti... proste nakupovat rocny objem deleno 12 (nech uz je to akakolvek suma)... Asi by som napriklad naraz za 10.000 nenakupil (keby to mali byt akoze moje celozivotne uspory)... prave kvoli tomu, ze to padne...
Naopak, keby to vyrazne padlo, tak by som naskrabal rychlo tych 5-10k a nakupil vtedy mimoriadne... inac do nevidim by som kupoval pravidelne (dajme tomu za tu 1000-2000)
j4nosik
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 19 06, 2013 11:22 am

Re: Ideálny objem 1 obchodu ETF

Príspevok od používateľa j4nosik »

Ďakujem pekne za rady tak už som nakúpil a budeme pravidelne nakupovať po 1000-1500 EUR plus si necham cash bokom na nakup pri vyraznom poklese.

Chcem sa este opytat, co je vhodna diverzifikacia k MSCI World? Do dlhopisov vzhladom na vek velmi ist nechcem cize skor v ramci akcii . Kedze MSCI World drzi prevazne americke akcie bol by vhodny protipol ETF, co investuje na trhoch ako Cina, Juzna Amerika, India (emerging markets) ?

Viete odporucit takyto fond alebo pripadne iny ?

Dik
j4nosik
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 19 06, 2013 11:22 am

Re: Ideálny objem 1 obchodu ETF

Príspevok od používateľa j4nosik »

Ciel je zabavit sa a samozrejme zhodnotit efektivne peniaze. Kedze som mlady mam priestor riskovat aj viac pozeral som aj po veciach ako su etf na marihuanove spolocnosti v US a alebo autonomne vozidla (verim, ze trend legalizacie bude a autonomnej dopravy bude pokracovat).

Samozrejme kryptomeny mam nakupene aj som sa este stihol zviest na vlne a predat na vrchu.

Mozno by som to ale nemal prehanat, mam este z davnejsich cias hotovost 10 tisíc, co mi visí v realitnom podielovom fonde tu by som chcel polovicu investovat teraz do akcií a 5 000 si nechat v prípade poklesu. Ale asi kombinacia MSCI a spekulacia v podobe kryptomien by mohla stacit na nejaky cas.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: Ideálny objem 1 obchodu ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

j4nosik napísal: Samozrejme kryptomeny mam nakupene aj som sa este stihol zviest na vlne a predat na vrchu.
Tak máš, či si predal?

Na 23r. si na tom dobre. Neriskoval by som ani cent v cryptomenách. Jedine že vydáš vlastnú...napr. JT ,,Jánošikov Toliar,,
Ciel je zabavit sa a samozrejme zhodnotit efektivne peniaze. Kedze som mlady mam priestor riskovat aj viac pozeral som aj po veciach ako su etf na marihuanove spolocnosti v US a alebo autonomne vozidla (verim, ze trend legalizacie bude a autonomnej dopravy bude pokracovat).
Mariška a autonómné autá sú veci reálne, ale digimeny, ktoré si vydáva kadekto? Na to sa pravdepodobne bude spomínať tak ako na ,,tulipánové šialenstvo,, Tým prvým to v digimenách vyšlo, ale už to vyzerá na koniec srandy..

Ak ešte máš tak to nahraď menou, ktorá vydržala stáročia: zlatom. To nezmizne s povrchu zemského, ochráni ťa aspoň proti inflácii a ked sa niečo zomelie, vyskočí do nebies...

Môžeš to spraviť tak, že ked sa cítiš na niečo odborník, tak časť peňazí, napr. 20% celého balíka investuješ do pár akcií, ktorým predpovedáš budúcnosť. Pozri sa na Martina7 ako pekne trafil AMD. A videl som viac takých, ale vždy to boli ľudia od fachu, ktorí sa vyznali v nejakej technológii, biotechnológii, proste ich investovanie malo gule...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Ideálny objem 1 obchodu ETF

Príspevok od používateľa Rokosák »

Idealny objem obchodu sa rovna objemu, ktory mozes stratit bez toho aby sa dotklo Tvojho zivobytia.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
j4nosik
Príspevky: 9
Dátum registrácie: St 19 06, 2013 11:22 am

Re: Ideálny objem 1 obchodu ETF

Príspevok od používateľa j4nosik »

Mal som vycleneny budget, ktory som na takmer na ATH znasobil za cash a dokupoval teraz naspodku a stale znasobujem. Stastim sa mi podarilo nacasovat trh (teda zatial mozno to padne este hlbsie a budem plakat). Ale pravda kym to drzimv krypto tak som zatial nic nezarobil / neprerobil najskor musim znova predat :)

Takto, kryptomeny by som prirovnal skor k dot.com ako k tulipanom, predsa je to technologia ani o internete sa pri jeho pociatkoch sa nevedelo naco nam vobec bude prepajat pocitace navzajom okrem armadnych ucelov a aha funguje to.

Nedrzim kadeco ale len to co si myslim, ze moze prezit (BNB, OmiseGO, Nano / LTC) . Ja som prave trochu "future guy" a prave o zlate si myslim, ze s technologickym boomom, ktory zazivame mozu taketo "kamene" stratit doveru ludi. To, ze zlato tu je stovky rokov podla mna az tak vela neznamena pretoze ani pokrok v oblasti vedy a vyskumu nikdy nenapredoval takym tempom ako dnes.

Ale mozno to bude vsetko naopak, nevadi som ochotny tie peniaze stratit prvotny vstup bol aj tak urok z uz investovanych penazi v podielovom fonde (cca 2k EUR) ratal / ratam s tym, ze by som o ne mohol prist ale na druhej strane musim povedat, ze je to sranda od komunity okolo kryptomien po tu nestalost, ktora dviha adrenalin cize aj keby som o tie prachy prisiel zabavil som sa aspon.

Cize asi skor popozeram nejake firmy spravim si research a mozno prikupim nejake akcie priamo. Sledujem hlavne tech gigantov kedze to suvisi s mojim podnikanim a musim sledovat, kto ake updaty algoritmov chysta a ako to ovplyvnuje ludi .

Dakujem pekne za rady
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"