Založenie spoločnosti v daňovom raji

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Jajaja
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 28 10, 2014 11:42 am

Re: Založenie spoločnosti v daňovom raji

Príspevok od používateľa Jajaja »

Pette napísal:
Vies kolko REALNE stoji firemna struktura vyuzivajuca danove raje a kolko stoja vsetky veci okolo, aby to bolo ciste?

Ked ti poviem, ze TCO su na urovni desiatok tisic eur rocne, nebudes mi verit, ale je to tak.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Jajaja
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 28 10, 2014 11:42 am

Re: Založenie spoločnosti v daňovom raji

Príspevok od používateľa Jajaja »

Myk napísal:
Jak říká můj právník, je úsměvné sledovat například, jak na sebe manželé u rozvodového stání práskají, že má manžel roky firmu na Seychellách a neplatí z ní daně....
Váš právník je idiot. Práskat na sebe můžou co chtějí, když to nemůžou prokázat /a každý rozumný člověk má doklady o takové činnosti
v bankovní schránce v jiné zemi/, bude to mít asi takovou váhu, jako když ten manžel bude tvrdit, že manželka zapálila říšský sněm.
Investor123
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ne 08 12, 2013 1:34 pm
Been thanked: 2 times

Re: Založenie spoločnosti v daňovom raji

Príspevok od používateľa Investor123 »

Ja by som sa zapojil do debaty a napisem prispevok z mojho laickeho pohladu - nie som odbornik na medzinarodne pravo.

Je nelegalne zalozit si firmu v danovom raji ako vyhodnejsiu alternativu povedzme k slovenskej s.r.o ? Je niekde v slovenskej legislative zakotvene, ze obcan SR nemoze podnikat a mat firmu sidliacu mimo Slovenska? Uvediem priklad firmy, nad ktorym sme sa uz spolu s par kolegami zamyslali:

- zalozime firmu v nejakom state, kde je nulova korporatna dan. Na tuto firmu si nechame zasielat prijem. Pracujeme ako freelanceri - zjednodusene povedane, dostanem zakazku od zahranicnej firmy na nejaky pocitacovy program, pracujem na nom (ci uz doma, v zahranici, dokonca aj na dovolenke atd.) a kazdy mesiac vystavim fakturu za odvedene sluzby.
- zalozenie a prevadzka takejto firmy v danovom raji vyjde podla cennikov firiem zakladajucich tieto spolocnosti okolo 1000 - 1500 EUR rocne, pri prepocte na niekolko osob to vyjde dost lacno (zanedbatelna polozka)
- na konci roka si vsetci vyplatime dividendy a odvedieme z nich na Slovensku zdravotny odvod 14%.

Pre porovnanie ako to funguje momentalne pri slovenskej s.r.o.:
- prijmy sa zdanuju 23%
- dalsich 14% sa plati zdravotny odvod pri vyplateni zisku konatelovi
- dokopy vyjde danovo-odvodove zatazenie slovenskej s.r.o. na asi 34%


Chcel by som poprosit niekoho, kto sa vyzna do danej problematiky, aby mi dal jasnu odpoved ohladom legalnosti takejto schemy podnikania. Casto som pocul argumenty, ze clovek ma mat firmu tam, odkial pracuje, a v tom state aj platit dane. Ale to je podla mna dost od veci argument - napr. ked sa daju dokopy programatori z 2-3 krajin a zalozia spolocnost, uz sa to v ziadnom pripade neda dodrzat. Vlastnici su z roznych statov.
Takze davam jednoduchu otazku - je to v rozpore so zakonom (a ak ano, akym?), ak by bol obcan SR jeden z vlastnikov firmy v danovom raji a riadne priznaval na slovensku prijem z tejto firmy vo forme dividend?

Podla mojho nazoru na tom nie je nic nelegalne, vidim to ako normalnu optimalizaciu dani a odvodov - ale moze to byt aj inak (clovek sa casto myli, resp. moze mat nedostatocne informacie).
Jajaja
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 28 10, 2014 11:42 am

Re: Založenie spoločnosti v daňovom raji

Príspevok od používateľa Jajaja »

Samozřejmě, není na tom nic nelegálního. Většina bohatých lidí, nejspíš úplně všichni, to tak dělá. Samozřejmě, když pekař peče rohlíky a prodává je na rynku v krámku, těžko může uvažovat o offshore. Ale je spousta jiných příležitostí, zejména
s rozmachem internetu...
a nemusíš příznávat vůbec nic, nesmíš příjmy z této společnosti kasírovat stylem "pošlu si to z offshorky na osobní účet".
Ale už třeba výběr v hotovosti z bankomatu, pokud ho za pět minut ve stejné výši nevložíš na osobní účet u slovenské banky,
je krásně zpochybnitelný - ano, vybíral jsem peníze a použil jsem je na výdaje offshore společnosti. No a protože offshore společnost nevede účetnictví, tak od toho nemám žádný doklad.
KralMartin
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Po 01 02, 2016 2:16 pm

Re: Založenie spoločnosti v daňovom raji

Príspevok od používateľa KralMartin »

Zdravim,

chcel by som obnovit tuto diskusiu, pretoze mam nasledujucu otazku:

Mam ponuku spolupracovat s firmou (sidli mimo EU), ktorej by som dodaval marketingove sluzby. Praca je len na fakturu, resp. dokonca aj len "na ruku", ale tym, ze firma sidli na inom kontinente je tato moznost passe.

Slovenska sro sa mi nepaci, lebo:
-jedina moznost, ako mesacne dojst k peniazom je byt zamestnany a to zozerie velku ciastku vela na odvodoch
-vyberat si peniaze priebezne a nasledne na konci roku si z nich spravit dividendu nie je OK pri danovej kontrole (peniaze by museli byt v pokladni cely cas) a aj tak tu po zdaneni a zdravotnom odvode stracam 37%

Kedze naklady mam nulove (vedel by som si do nich mozno tak dat telefon a obcas nove PC, ale ani to velmi nepotrebujem) a aj tak ako konatel musim mesacne platit skoro 60EUR ZP, tak mi tych 37% pride nehorazne vela.


Zacal som preto rozmyslat o offshore spolocnosti (Seychelly?) vratane offshore bankove uctu spolu s debetkou. Naklady na zivot mam relativne nizke, do 400eur mesacne. Tuto sumu by som vyberal/platil z debetky a nakonci roka podal ako FO DP, kde by som danu sumu priznal ako nejaky prilezitostny zarobok. Ostatok penazi by zatial ostaval v zahranici a keby sa naakumulovala zaujimava ciastka, tak by som si niekoho najal, nech mi to za zaujimavych a legalnych podmienok dostane na SK, avsak o tom po tom.

Mna skor zaujima, ci FS/DU SR ma nejaky sposob, ako dojst na to, ze debetnu kartu pouzivam na vlastne ucely a v pripade, ze aj tak celu pouzitu sumu zdanim, tak ci hrozi nejaky postih. A vobec, danovy urad robi nejake namatkove audity fyzikych osob?

Dakujem
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Založenie spoločnosti v daňovom raji

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

necitim sa kvalifikovany odpovedat na tvoje otazky, len chcem upozornit, ze keby si isiel cestou slovenskej firmy, ktora by dodavala nejake sluzby do offshore lokality tak tam este existuje nejake specialna zrazkova dan tusim 30%. Takze to je uplne scestne riesenie.
KralMartin
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Po 01 02, 2016 2:16 pm

Re: Založenie spoločnosti v daňovom raji

Príspevok od používateľa KralMartin »

Tato zrazkova dan ma konkretne hodnotu 35% a aplikuje sa v pripade platby DO offshore lokalit - tj. ak by si niekto chcel z SK sro prelievat peniaze do offshore prostredia.

Zaroven nemyslim, ze sa nejako vztahuje na moju situaciu, pretoze ak by som pouzival SK sro, tak len prijimam platby, no dalej by pre mna s nimi uz nemalo zmysel hybat.. a vonkoncom nie posielat dalej do offshore prostredia.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie spoločnosti v daňovom raji

Príspevok od používateľa osamely chodec »

problem moze byt v Tvojom pripade ak by firma pre ktoru pracujes ,alebo jej pravca dane poskyli tvojmu spravcovi dane u nas podklady o vyplatených odmenach.Bud na zaklade nejakého doziadania , alebo ako spolupraca statov.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
KralMartin
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Po 01 02, 2016 2:16 pm

Re: Založenie spoločnosti v daňovom raji

Príspevok od používateľa KralMartin »

To je mi viac nez samozrejme..

Preto som zacal rozoberat moznost offshore spolocnosti s nominee postavami - tj. moj klient by s nou spolupracoval na zaklade PO-PO faktur (nevidim dovod, preco by mal niekde spominat moje meno..) a vo firme, resp. aspon v registroch by figurovali ine mena, nez moje. Ak sa nemylim, tak toto vzdy bol a zatial aj je dovod, preco si ludia zakladaju offshore struktury - ziskat anonymitu skrz pravnicky subjekt, ktory moze podnikat, vlastnit majetok a kapital.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Založenie spoločnosti v daňovom raji

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Mas pravdu, domotal som to, sorry
KralMartin
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Po 01 02, 2016 2:16 pm

Re: Založenie spoločnosti v daňovom raji

Príspevok od používateľa KralMartin »

peter.cmorej napísal:Mas pravdu, domotal som to, sorry
Nic sa nedeje, len to tu chcem nechat pre buduce generacie, ked sa niekto o to bude tiez zaujimat (vzhladom na to, ze tento thred uz ma nejake tie roky a je dobre indexovany :) )
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Založenie spoločnosti v daňovom raji

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Len nezabudni, že aj tvoj klient ti bude zasielať platby do offshore a to sú pre neho daňovo uznatelné výdavky. Aj on môže mať problémy s netransparentnosťou, lebo takto by mohol fakturovať aj sám sebe. :wink: Preto je dôležité v ktorej krajine tvoj klient sídli (aj pre teba, kde budeš generovať príjem).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
KralMartin
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Po 01 02, 2016 2:16 pm

Re: Založenie spoločnosti v daňovom raji

Príspevok od používateľa KralMartin »

Gro biznisu (kedze maju platobny styk takmer s celym svetom) robia z firiem sidliacih na BVI alebo Seychelloch, takze si nemyslim, zeby zrovna tieto urady po nich pozadovali extra transparentnost.
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"