Oplati sa sro v mojom pripade?

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Noah
Príspevky: 1
Dátum registrácie: So 03 01, 2015 10:42 am

Oplati sa sro v mojom pripade?

Príspevok od používateľa Noah »

Zdravim,

popri zamestnani sa zivim ako web developer. Momentalne fungujem tak, ze ked spravim web, poslem znamemu fakturacne udaje, on posle mojmu klientovi fakturu a on mi z penazi, co posle klient jemu na ucet vrati sumu znizenu o dan 23%.
Za rok spravim faktury za cca 6000eur.

Oplati sa v mojom pripade zalozit si vlastnu sro? Cielom je, aby mi ostalo viac penazi ako tych 23% - cez naklady.
Pravda vsak je, ze ako programator si toho moc do nakladov neviem dat, akurat tak telefon, benzin, internet a sem tam nejaka elektronika typu mobil, PC ale stale lepsie, ako platit 23% dan.

Zisk by som si vyplacal rocne cez odmeny. Avsak tam sa mi nepaci to, ze v danom mesiaci by som musel zaplatit odvody 14% z vyberanej sumy. A to sa uz dostavame pri obrate 6000euro skoro na to iste, ako ked to riesim cez znameho (lebo treba este priratat naklady cca 200eur za uctovnicku, cca 5eur mesacne za vedenie podnikatelskeho uctu).

Co by som si vsak vedel predstavit, keby som ten zisk vedel "tocit". Povedzme ze na konci roka budem mat zisk 5000eur. keby som si ho vybral ako cash, dostal by som 4300. Ale ak by som tych 5000 vedel vyuzit napr. na nakup garaze za 18000 a garaz by som prenajimal za 120eur/mesiac? Dalo by sa spravit to, ze si do firmy poslem 13tis a potom si za tych 18tis kupim tu garaz na firmu? Tu garaz chcem na konci roka kupovat tak ci tak.
Chapem, ze tym padom by som musel ten prijem za prenajom vkladat na firmu, ale tych 120 eur by som musel danit ci to prenajimam ako FO alebo PO nie?

Cize moja otazka znie: da sa takymto sposobom tocit peniaze, aby som sa vyhol plateniu 14% odvodov? tie peniaze si dlhodobo nepotrebujem vyplacat, ak ich dokazem tocit na firemnom ucte, tak som s tym OK. Pretoze aj keby som si ich vyplatil na ruku bez tych 14% (tych 4300), tak ci tak by som to pouzil na nakup spominanej garaze.

Dakujem za vase rady.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Oplati sa sro v mojom pripade?

Príspevok od používateľa Pette »

Naco to komplikujes?

Zaloz si zivnost za 5 eur, odvody budes mat pri takejto mini fakturacii len tie zdravotne a dan z prijmu prakticky nulovu...
Investor123
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ne 08 12, 2013 1:34 pm
Been thanked: 2 times

Re: Oplati sa sro v mojom pripade?

Príspevok od používateľa Investor123 »

No je to dost komplikovane a mas v podstate 3 moznosti (posledna je taka bonusova, ale urcite najlepsia podla mna):

1. Zivnost
- vyjde ta to 5 EUR za jednu volnu zivnost (mozes si ich dat kolko chces, ale pre programovanie ti staci iba jedna, resp. dve)
- podnikatelsky ucet nie je sice povinny, ale urcite je uzitocny (kvoli prehladnosti). Najlacnejsi ucet pre zivnostnika je v mBank alebo Fio (zadarmo)
- Budes ale musiet platit kazdy mesiac zdravotne a socialne odvody (hranica prijmu pre platenie socialnych odvodov je pre rok 2014 okolo 4700 EUR, ty uz prekracujes tuto hranicu, cize plateniu socialnych odvodov sa nevyhnes)
- vyhoda pri zalozeni novej zivnosti je to, ze prvy rok socialne odvody neplatis, iba zdravotne. Socialne sa platia az od augusta buduceho roka. Takze ak zalozis zivnost v januari 2015, tak socialne odvody zacnes platit az za jul 2016 (prvy raz v auguste 2016). Prvych takmer 1 a pol roka by si teda mal platit len odvody do zdravotnej poistovne. Kedze vsak za teba do zdravotnej plati zamestnavatel, mozes pri prihlasovani sa v zdravotnej povedat, ze ide o subeh a az do terminu prveho rocneho zuctovania by si neplatil nic. Nasledne by ti ale zdravotna poistovna pri rocnom zuctovani vycislila, kolko musis za predchadzajuci rok doplatit (na zaklade prijmu dosiahnuteho v predchadzajucom roku).
- Dan by si pri sume 6000 EUR neplatil ziadnu (ak by si mal iba zivnost a nie zamestanie), avsak treba si uvedomit, ze danove priznanie ako fyzicka osoba podavas iba jedno - a ty mas este zamestnanie. Takze nezdanitelny zaklad dane (cca 3800 EUR) by si si uz vycerpal ako zamestnanec a nemohol by si ho uplatnit aj pri zivnosti. Takze mozes uplatnit pausalne vydavky 40% zo zisku (vyjdu pri tvojom prijme okolo 2400 EUR), alebo ak mas vacsie naklady, tak pojdes na realne vydavky. Pri pausalnych vydavkoch ti zostane zaklad dane 3600 EUR, od neho este odpocitas zaplatene odvody,
ale stale ti vyjde zaplatit dan vo vyske 500 - 600 EUR


2. S.R.O.
- jednorazova cena za zalozenie sro priblizne 200 - 250 EUR
- uctovnicka ta vyjde tiez priblizne 250 EUR
- podnikatelsky ucet odporucam vo Fio banke (zadarmo)
- od minuleho roku sa zaviedla danova licencia pre s.r.o., ktora urcuje, ze bez ohladu na to, ci ma firma zisk alebo nie, tak musi zaplatit minimalnu dan vo vyske 480 EUR.
- ty mas pri prijme 6000 EUR velmi jednoduche moznosti na to, aby si si okrem vlastnych realnych nakladov dokazal skresat svoj prijem aj o nejake fiktivne vydaje. To sa hodi kvoli tomu, aby si sa dokazal dostat oficialne na nulu (nulovy oficialny zisk firmy), a teda zaplatis iba tu danovu licenciu a vsetky peniaze si mozes vybrat z uctu (nezaplatis ziadne zdravotne odvody zo zisku, lebo nebudes mat ziadny). Takychto moznosti existuje celkom dost a z pohladu danovej kontroly to je uplne ciste. Uvediem niekolko z nich:
a) kupne zmluvy do 500 EUR. Kazdy obcan moze mat v jednom roku prijem do 500 EUR, ktory je oslobodeny od dane a odvodov. To znamena, ze si najdes par takychto ludi a podpisete kupnu zmluvu na lubovolne predmety, ktore dokazes obhajit ze ich potrebujes k podnikaniu (kancelarsky nabytok, bicykel, notebook atd.), cenu si urcite sami, len treba dodrzat limit 500 EUR. Najlepsie je tocit dookola kazdy rok take veci, ktore mas doma (pri danovej kontrole vsak tieto veci uz nemusis mat, lebo sa odpisuju v danom roku, kedy si ich kupil). Takze na dalsi rok su uz vyradene z majetku firmy - a teda mozes spravit dalsie kupne zmluvy na tie iste veci :)
b) firma pouziva sukromny automobil zamestnanca a uplatnuje si pausalny odpocet na kilometre najazdene tymto vozidlom. Tu staci vytvorit nejaku fiktivnu knihu jazd, kde si narobit tolko pracovnych ciest, aby si si odpisal co najviac EUR. Za kazdy kilometer patri zamestnancovi nahrada vo vyske 0,183 EUR. Ak by si chcel rovno odpisat cely svoj prijem 6000 EUR na aute, tak potrebujes vytvorit knihu jazd na 33 000 km rocne (co je myslim celkom jednoduche). Bezne sa to riesi tak, ze mas znamych v inom okrese a vystavite si medzi sebou par faktur do roka, nech to vyzera, ze ste obchodni partneri. Najlepsie ked su mesta vzdialene par stoviek kilometrov, aby jedna spiatocna cesta spravila aj 600 km. Potom staci naozaj 30 jazd do roka a si na slusnom cisle (a to je iba jeden obch. partner, mozes ich mat kolko chces).
Pri tejto moznosti ale potrebujes niekolko veci:
- byt zamestnany vo svojej firme (to sa da poriesit nejakym ultra skratenym uvazkom no 2 hodiny tyzdenne za minimalnu hodinovu mzdu)
- musis ako zamestnanec byt vlastnikom automobilu, ktorym jazdis na sluzobky
- treba zaplatit cestnu dan okolo 120 - 150 EUR rocne, podla okresu a vykonu motora auta



3. Nebudes zakladat nic - ani zivnost, ani s.r.o. Byvaly minister Mihal vydava pravidelne jednu knizku - Danove a odvodove tipy, a specialne pre programatorov odporuca jednu fintu, ktorou si vedia pomoct znizit dane o odvody. V podstate sa jedna o to, ze hocijaky bezny obcan ako fyzicka osoba moze byt autorom nejakeho umeleckeho diela (v tomto pripade softveru) a ak poskytne nejakej dalsej osobe licenciu na toto dielo, tak zo svojich prijmov za predaj licencie neplati absolutne ziadne odvody. Musi zaplatit iba dan (19%), ale nie z plnej sumy - moze si odpocitat pausalne vydavky 40%. Navyse, ak niekto uz ma zivnost, resp. zamestnanie a popri tom preda licenciu na svoj softver, tak si uplatni pausalne vydavky aj pri zivnosti (zamestnani), aj pri prijme za predaj licencie. V tvojom pripade by sa dal uplatnit takyto scenar:
- dohodnes sa s tym svojim znamym, ktoreho spominas, ze jeho firme predas licenciu na svoje dielo - softver, kludne aj imaginarny, nemusis nic vytvarat. Ak pride danova kontrola, tak nieco zbuchas narychlo, aby sa nepovedalo
- urcis si cenu za licenciu na 6000 EUR rocne (alebo aj viac, kedze tych 6000 je v skutocnosti uz po odpocitani 23% podla toho co pises)
- tvoj znamy ma tym padom zabezpecene vydavky pre svoju firmu, cize vsetky tvoje peniaze, ktore mu pridu na ucet, ti posle v ramci platby za licenciu na softver, takze on je iba ten, cez ktoreho tie peniaze pretecu a nema ziadne dalsie starosti
- ty budes mat prijem, na ktory si uplatnis pausalne vydavky, takze tvoj danovy zaklad bude 6000 - 2400 = 3600 EUR, a z toho dan vyjde 684 EUR. To je tvoj jediny vydavok, lebo z takychto disiahnutych prijmov sa neplatia ziadne odvody do ZP ani SP.
- a tuto licenciu potom kazdy rok predlzujte len nejakym dodatkom ku zmluve.

Dost som sa rozpisal, ale tych moznosti a roznych kombinacii pri podnikani je strasne vela. Treba si vediet vybrat a najst moznost, ktora je najlacnejsia a zaroven najjednoduchsia. Zaroven plati, ze ak nebudes pouzivat nejake male finticky na optimalizaciu dani a odvodov - ako napr. tie ktore som uviedol, tak sa ti neoplati nic a mozes zostat pri sucasnom stave, lebo ti pri kazdej moznosti vyjde tych 23%, ktore platis teraz.

Viac o tej licencii z moznosti c.3 si precitaj napr. tu:
http://ludskourecou.sk/2013/10/licencna ... -eserocky/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Oplati sa sro v mojom pripade?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Nezdanitelny zaklad dane je tusim nejakych 3800 eur rocne. Keby si mal zivnost, tak prvy rok platis uplne minimalne odvody a dan len z toho co je vyssie akonezdanitleny zaklad dane na jednu fyzicku osobu.
Investor123
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ne 08 12, 2013 1:34 pm
Been thanked: 2 times

Re: Oplati sa sro v mojom pripade?

Príspevok od používateľa Investor123 »

filip glasa napísal:Nezdanitelny zaklad dane je tusim nejakych 3800 eur rocne. Keby si mal zivnost, tak prvy rok platis uplne minimalne odvody a dan len z toho co je vyssie akonezdanitleny zaklad dane na jednu fyzicku osobu.
Lenze on uvadza, ze je uz zamestnany a popri tom podnika ako vyvojar. Takze nezdanitelne minimum uz za neho uplatni zamestnavatel a nemoze uplatnit este jedno pri zivnosti.
michalfeher
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 12 11, 2014 12:46 pm

Re: Oplati sa sro v mojom pripade?

Príspevok od používateľa michalfeher »

Vdaka za odpoved Investor123.

Vacsinu chapem, no mam par otazok k 2. a 3.

2. (s.r.o.)
Cize teoreticky, ked si dokazem spravit naklady za tych 6000eur, cize ziskovo budem na 0, tak si celu ciastku, co mam na firemnom ucte mozem vybrat bez toho, aby som z nich musel platit 14% zdravotnu?
Nebude v tom pripade vadit, ze tie naklady nebudu realne zobrazene v pohyboch uctu? Inymi slovami: neda sa spatne skontrlovat, ze za rok 2013 som mal na ucte 5000 eur a za rok 2014, kde tvrdim, ze mam zisk 0 mam zrazu 7000eur? to nikoho nebude trapit kde sa "nabralo" tych 2000eur?

3. Mihal
Kedze pises, ze licencia sa vydava na rok dopredu, ako to mam poriesit v pripade, ze neviem, kolko v danom roku vyfakturujem? Ak to bolo za rok 2014 6000eur a v 2015 to bude 10000eur?

A ak teda porovnam idealny stav v sro (0 zisk) a vydavanim licencie na umelecke dielo, tak co sa dani tyka, ta vychadza v prospech sro (480 vs. 684, pri vyssich obratoch sa tento rozdiel v prospech sro bude len navysovat). avsak treba zohladit jednorazove poplatky za zapis sro + robota uctovnika. Pochopil som to spravne?

Vdaka.
Investor123
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ne 08 12, 2013 1:34 pm
Been thanked: 2 times

Re: Oplati sa sro v mojom pripade?

Príspevok od používateľa Investor123 »

2. Ano da sa to - mozes priebezne pocas roka presuvat peniaze zo svojho uctu s.r.o. akoze "do pokladne" - cize bud si ich vyberies v hotovosti alebo si ich posles na svoj sukromny ucet (druha moznost je podla mojej uctovnicky tiez uplne v poriadku). Takze hned ako ti naskocia peniaze na firemnom ucte, si ich vyber a oficialne budu v pokladni.
A inak aj keby ti vsetky peniaze zostali na konci roka na ucte - a pritom firma je oficialne s nulovym ziskom, tak to nie je ziadny problem, lebo ty ako konatel mozes nakupovat aj zo svojho sukromneho. Potom ti firma vlastne dlhuje peniaze a ty si ich mozes kedykolvek vybrat.

3. V kazdej zmluve sa da uviest datum splatnosti, dokedy maju byt zaplatene peniaze. Ak momentalne nevies, kolko presne zarobis, tak do zmluvy uvedies, ze licencia sa da pouzivat na cely kalendarny rok 2015, ale splatnost sumy das napriklad az na koniec roka. Takze cisto teoreticky mozes cakat cely rok a licencnu zmluvu vytvorit az v decembri, ked uz budes vediet presne, kolko si za cely rok zarobil. Do zmluvy uvedies presnu sumu, datumy podpisov budu trebars januar 2015 a splatnost sumy sa uvedie 31.12.2015.
Na dalsi rok zase to iste - pockas az na koniec roka aby si vedel uviest presnu sumu a licencnu zmluvu budes riesit az v decembri.

To porovnanie 480 vs. 684 v prospech sro nie je velmi spravne, lebo mal by si tam pre sro zapocitat aj naklady na uctovnictvo a uz je to potom priblizne 50:50. Samozrejme pri vyssich obratoch, ak dokazes ist oficialne na nulu, sa rozdiel zvacsuje v prospech sro
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"