Otvorenie pizzérie: priestor, odvody, dane

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
vlk25
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 21 08, 2015 2:32 pm

Otvorenie pizzérie: priestor, odvody, dane

Príspevok od používateľa vlk25 »

Dobrý den,

Výhodne som si zaobstaral techniku na pečenie pizze, preto by som si chcel približne do pol roka otvoriť pizzériu. Prvých pár mesiacov by sa jednalo čisto o donášku. Teda žiadna prevádzka len objednávky cez net, výroba a následná donáška.

Mam ohladne toho pár otázok. Berte prosím na vedomie, že som uplny nováčik študujem zakony len posledny tyzden preto mam nejasnosti, no nič otvárať nebudem kym nebudem vedieť všetko na 100%.


- Priesor: Kedže mi na úvodné rozbehnutie podnikania a získanie klientely netreba mimo kuchyne žiadne prevádzkové miestnosti zaujímali by ma nutné kritériá na kuchynu. Je mi zbytočné platit nájom za velkú reštauráciu s prevádzkou ked sa bude využívať iba kuchyna. Zaujímalo by ma teda či je možné zriadiť kuchynu napr. v priestoroch rodinného domu. Zobral by som teda do prenájmu spodný 3oj izb. byt. Jednu väčšiu miestnosť by som prerobil na kuchynu. Je možné vykonávať v takomto priestore podnikanie ? Sú najaké povinné normy čo musí byť v priestore ktorý je označený ako kuchyna ? ( obkladačky na stenách, odsávanie, nerezové prac. stoly )


- Zamestnanci: Na úvod by som ich potreboval 2och. Jednu osobu ktorá bude piecť a druhá donáškar. Ja by som sa staral o objednávky. Chcel by som aby mali obaja v čistom 3e na hodinu. Pri 22 prac. dnoch 8hodín/denne by bola ich čistá mesačná mzda 528e. Cez kalkulačky na internete som sa dopočítal že v hrubom je to 660e a super hrubá mzda je 892e. Znamená to teda že mesačne musím počítať s výdavkami na platy 1800e ?

Je možné prvé mesiace danú sumu nejak znížiť na minimum ? Zamestnanie na dohodu alebo niečo podobné ? V jednom inzeráte som videl ponúkaný plat pre donáškara fixný plat vyplácaný hned po smene. Je také niečo dovolené ? Obchádza tým zamestnávatel odvody ?

Ak budem piecť okrem pizze aj napr. croissanty, muffiny a podobne. Je potrebné aby kuchár bol odborne vyštudovany kuchar/pekar/cukrar ?


- Kupa auta a Dane. Chcel by som na donášku kúpiť auto s nízkou spotrebou. Povedzme Skodu Fabiu v hodnote 10 000e na lízing. Vyplatil by som akontačku 30% a zvyšok 200e mesačne. Mesačný zisk bude 5 000e. Dan z príjmu 22% 1110e

Tých 200e si možem dávať do nákladov, znižovať si tak zisk na 4 800e a platit tak iba 1 056e dan ? Alebo sa tých 200e odpočítava z tých 1 110 ktore zaplatim pri zisku 5000e ?

Ako je to s benzínom ? Cez GPS by sa automaticky generovala kniha jázd. Mesačne by ma benzín stál 300e. Opať ako sa to odpisuje ? Odrátava sa to z tych 5000 alebo z tych 1 110 ?


Ďakujem, za rady, a ospravedlnte prosím moju nevedomost, naprávam to každý den a toto su momentalne najväčie nejasnosti.
haleluah
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Ne 04 01, 2015 9:15 pm

Re: Otvorenie pizzérie: priestor, odvody, dane

Príspevok od používateľa haleluah »

Nejdem ti tu vypisovať veci ktoré si môžeš zistiť či už v zákoniku prace alebo od každého random živnostnika,podnikatela (ohladom dani) ale mzdy zamestnancom daj minimálne pomerne na tom ušetríš , nezdaniteľné minimum je 308 takže do tejto hranice by si to mal mať držať aby si platil len odvody zamestnávateľa . Ostatné peniaze im daj na ruku v čistom , pretože na nejakých 500 eur by si mal superhrubú mzdu 1000 , takže v prvých mesiacoch určite choď s nimi na čierno to nieje problém uhrať že si to robíš aj sám kým ešte nie si rozbehnutý. Nezabudni na reklamu vyčleniť aspoň 10% z celých nákladov aby si niečo aj predával. Inak len dodám že ten človek čo ti tam robí jedlo nemusí byť v ničom vyučený ale aspoň ja viem keď som pracoval v stánku zo štavami že aj tam potrebovali na každý produkt povolenie z hygieny atď.
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"