Ako sa zapocitavaju pausalne vydavky pri roznych prijmoch?

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
lukas.kralik
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 19 02, 2016 5:40 pm

Ako sa zapocitavaju pausalne vydavky pri roznych prijmoch?

Príspevok od používateľa lukas.kralik »

Zdravim, mam zivnost nejaku dobu a chcem ju teraz zrusit.
Jediny prijem, ktory budem mat bude pasivny prijem podla autorskej licencie.
Cital som, ze z tohto prijmu si mozem odpocitat pausalne vydavky vo vyske 40% a maximlane do vysky 5040eur. A to uvediem do danoveho priznania.

Ak na dalsi rok v auguste obnovim zivnost, vznikne mi povinnost platit odvody do socialnej poistovne ak doteraz (za rok 2015) som na nu vyfakturoval len 2000eur?
Pocita ju sa do tej sumy aj pasivne prijmy?

A pausalne vydavky si mozem odpocitat z pasivneho prijmu a aj z prijmu zo zivsnoti ak by som ju mal obnovenu?

A posledna otazka, ak mam pasivny prijem a nie som nikde zamestnany, musim byt prihlaseny na urade prace (ak by som mal pasivny prijem 400e za mesiac) alebo mam sa pocita moj prijem a sam si musim platit odvody do zp?

Dakujem.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3852
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako sa zapocitavaju pausalne vydavky pri roznych prijmoc

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Od 1.7.2015 do 30.6.2016 musíte povinne platiť odvody do Sociálnej poisťovne, ak ste mali v roku 2014 príjem vyšší ako 4944 €.

Od 1.7.2016 do 30.6.2017 musíte povinne platiť odvody do Sociálnej poisťovne, ak ste mali v roku 2015 príjem vyšší ako 5148 €.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Ako sa zapocitavaju pausalne vydavky pri roznych prijmoc

Príspevok od používateľa Dana »

Do odvodov pre SP by sa ti počítali len príjmy zo živnosti, takže nevzniká ti povinnosť platenia odvodov do SP.
Zdravotnej poisťovni budeš musieť platiť odvody ako samoplatiteľ, úrad práce ťa asi do evidencie nevezme ak máš príjem 400 € mesačne.
Paušálne výdavky vo výške 5040 € si môžeš odrátať aj pri príjmoch zo živnosti a zvlášť aj pre tie pasívne príjmy podľa AL.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"