Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Komodity a komoditné akcie - ropa, energie, drahé kovy, zlato, striebro, priemyselné kovy, ťažobné spoločnosti
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

dostal som mail, kde mi jeden pan popisoval svoju skusenost s predajcom zlata a jeden jeho velmi zaujimavy "argument"
..dotyčný pán mi tvrdil, že vraj napr. OZ zlata, ktoré sa obchoduje na burze má hodnotu, napr. k dnešku 1650 € / oz a keby mám také isté množstvo zlata v tvare nejakého pliešku alebo plátku (fyzicky držaného), tak vraj bude mať oveľa vyššiu hodnotu...


ja by som povedal, ze z pohladu likvidity to bude tak trochu naopak. Druhy pohlad, z uhla katastrofickych scenarov, moze byt taky, ze co je to hodnota. Ano, ak sa nam rozpadne cely financny system, tak z burzoveho zlata sa sice nenajem, ale co urobim s tym fyzickym ? V akom pomere ho vymenim ? Kto urci fer hodnotu ? Dam za bochnik chleba 5g zlata alebo pol kila zlata ? Bude to asi zavisiet od konkretneho pekara, na kolko si chlieb ceni. Ja si veru zasobu zlatych tehliciek robit nebudem.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa Rokosák »

za normalnych okolnosti su ceny fyzickeho zlata a zlata na ucte podobne. V pripade nahlej nudze ci spolocenskych nepokojov ma fyzicke zlato vacsiu hodnotu. Najlepsie v podobe zlatych minci ci malych tehliciek.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa filip glasa »

lenze pri katastroje sa roztiahne aj spread na fyzickom zlate. Teda vykupovat/prijimat budu to zlato hlboko pod trh. A ak budes v nudzi, ako keby ta hladalo gestapo v II. vojne, a chcel by si vymenit zato za falosny pas, tak ti to zlato zase budu pocitat s este vyssim spreadom.
..dotyčný pán mi tvrdil, že vraj napr. OZ zlata, ktoré sa obchoduje na burze má hodnotu, napr. k dnešku 1650 € / oz a keby mám také isté množstvo zlata v tvare nejakého pliešku alebo plátku (fyzicky držaného), tak vraj bude mať oveľa vyššiu hodnotu...
Dotyčnému zruším účet a zabanujem email aj IPadresu. BUď bude písať verejne, alebo končí :D
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

to nebol clovek z fora
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa Rokosák »

Filip, ak Ta hlada gestapo, tak ma tvoje zlato, povedzme vo svajciarskej banke, pre teba nulovu hodnotu. Ak si fyzickym zlatom zachranis zivot, tak to zlato ma pre teba vyssiu ako trhovu hodnotu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa sufo »

Ja som sa tiez s ludmi bavil o fyzickom zlate v casoch kedy by bolo uz naozaj zle. Pacila sa mi jedna velmi dobra odpoved: Ako ti bezny clovek uveri, ze mu davas ciste zlato? Nijako si to nemoze overit. Ale napriklad take cigarety to pozna, moze si ich zapalit a taktiez aj ine bezne spotrebne veci by podla mna boli lepsie. No budovat maly sklad susenych dlhotrvanlivych produktov asi nie je ta spravna investicia :mrgreen:

Inac ja si myslim, ze v takych zlych casoch by sa aj tak nasli taki co keby zistili, ze mas viac fyzickeho zlata, tak ta skor odrovnaju ako keby to mali s tebou za nieco vymienat.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa Rokosák »

sufo - zlate mince su vieruhodne. Ine zlate predmety maju punc. Ak ponuknes mincu s hodnotou 250 Eur tak Ta taxikar vdacne odvezie tam, kde by nu meter ukazal 25 papierovych. Hlavne ak nie je vylucene, ze sam taxikar sa bude musiet nejako dostat na vlak, do lietadla, alebo nakupit potraviny.
Drzat zlato ma samozrejme svoje riziko. V pohnutych casoch moze byt jeho vlastnictvo zakazane. To tesne po vojne stalo zivot jedneho popredneho bratislavskeho klenotnika.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák napísal:sufo - zlate mince su vieruhodne. Ine zlate predmety maju punc. Ak ponuknes mincu s hodnotou 250 Eur tak Ta taxikar vdacne odvezie tam, kde by nu meter ukazal 25 papierovych.
No určite. Preto sa kopa rumunských podvodníkov živí tým, že predávajú falošné zlaté predmety. Aj s puncom.

Na to aby si kúpil zlato potrebuješ sadu na urobenie testu. Aby si určil , či vôbec ide o zlato a ako rýdze je (koľko karátov má).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa Tango »

Osobne vlastnim docela velkou cast investicniho kapitalu ve fyzickem zlatu a stribru, kam jsem premistil velkou cast kapitalu a hlavne zisku z extra uspesneho 2009 roku na akciich. Z vlastni zkusenosti mohu konstatovat, ze s timto aktivem nejsou zadne problemy se skladovanim, prodejem, falsovanim apd. Samozrejme, stejne jako u akcii je potreba vybirat ty likvidni a obecne zname veci a nakupovat u serioznich prodejcu. Zhodnoceni za ty cca 2 roky je v ceskych korunach na zlatu +60-70% a na stribru +100-150%. Posledni cca pulrok samozrejme vyuzivam extra dobre ceny k prodejum, vyrazne poklesy (hlavne stribro) k dokupum. Kousek - par minci, nejlepe mix investicnich a vseobecne znamych sberatelskych minci doporucuji kazdemu tradrerovi. je to fakt rozdil drzet a prohlizet napr. nadherne australske Kangaroo zlate mince ci 100-150 let stare 10 koruny F.J. či francouzské 20 franky apd. :) Je to neporovnatelne s prohlizenim vypisu akciovych obchodu na PC monitoru. Navic je to aktivum, ktere jiste pripadne oceni deti za par vice let....
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa slimak »

Nevlastnim inveticne zlato, v podstate zlato nemam ani nenosim na sebe, ale viem ze najaku retiazku,prsten niekde zena drzi(videl som ich).

20 gramov zlata asi velmi situaciu nezmeni ani 100 g. v pripade cloveka/ rodiny. Ale mat kilo ci pat - nepotrebnych penazi,povedal by som ze ten clovek / rodina prezije ma sancu.

Zlato aj 5 kilov sa da relativne lahko previest spolu s osobou kamkolvek. proste pri uteku s vami spominanej katastrofickej krajiny. Pr. byt zid tak by som na rok 1939 necakal.

A druha vec zlato nebudes, predavat pekarovi za pecen chleba. Ale za urodu na nejakom hektari a zaplatis im aj mlynara a pekaren si kupis ,mozno na nejaky cas.

A dalsia vec, ak mas zlato mas prijmy ktorym si ich dosiahol, ak sa nieco vyznamne nezmenilo, budes ich mat nadalej, mozno trosku menej ale na chleba budes mat. Lebo si pre spolocnost prospesny. To zlato kupis a kupujes aby si neprisiel o uspory ktore si nadobudol v normalnej dobe, zlu dobu musis prestat a potom pride snad normalna doba ked si tie uspory vyzdvihnes. Proste predas vtedy ked ma hodnotu.

Mat kilo zlata teda 30000 eur? Chcel by som. Volnych disponibilnych. Mozno mam viac ako 60000. Teraz,keby som predal vsetko a zamenil za zlato. Ale o par mesiacov mozno nebudem mat nic. Nic z toho co som za roky usporil,ci dostal od rodicov.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Tango, to sa do toho asi trosku aj vyznas .. trosku dost asi .. ktoru mincu kupit a pod. Predpokladam, ze od takychto podomovych predavacov ako bola ponuka pre pana co mi pisal, ani nezavadis.
Zlatník
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Po 23 01, 2012 1:23 am

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa Zlatník »

Likvidita a náklady hovoria v prospech burzového zlata...
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa Tango »

Zlatník napísal:Likvidita a náklady hovoria v prospech burzového zlata...
no to je ale jedine, co je ve prospech papiroveho zlata.... Na daytrading a swing ale ok, na investice bych zadne velke pozice v futures ci ETF na kovy neotviral.

Bezpecnost je zcela jednozncane na strane fyzickeho kovu
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa filip glasa »

Bezpecnost je zcela jednozncane na strane fyzickeho kovu
trezor mas? :D
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa Tango »

peter.cmorej napísal:Tango, to sa do toho asi trosku aj vyznas .. trosku dost asi .. ktoru mincu kupit a pod. Predpokladam, ze od takychto podomovych predavacov ako bola ponuka pre pana co mi pisal, ani nezavadis.
Hej, ono te to nejak samo prinuti se o to trosku zajimat - google, stranky prodejcu, aukce a za par tydnu mas docela dobry prehled. :)

Jinak k prvotnimu provereni postacuje vygooglovat vzhled mince + rozmery a vahu, pokud ji clovek nezna presne. Pak povazit, pomerit... Nicmene nejake mene zname veci bych vubec nekupoval. Ale Double Eagle 20 dollary, ty 20 franky, 10 a 20 rakouske koruny ci novorazby Dukatu F.J. jsou klasika a vseobecne zname a hodne hodne likvidni. U techto veci je nadhodnotou numismaticka (sberatelska) hodnota, oproti klasickym investicnim vecem jako Philharmonik, Krugerrand, Maple Leaf, Kangaroo apd... Popisy a presne parametry a obrazky jsou napr. na Abrosu, jen ty cany tam maji ulitle....
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa Tango »

filip glasa napísal:trezor mas? :D

jj, v bance
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa filip glasa »

aha, a kolko to stojí?
Tango
Gold Member **
Príspevky: 369
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 7:49 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 30 times

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa Tango »

filip glasa napísal:aha, a kolko to stojí?
dle velikosti boxu / schranky, od cca 900 Kc/rok po 3.000 kc/rok
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa Rokosák »

Investicne mince ako Krugerand, ci rakuske mince, maju male premium nad burzovnym zlatom. Pri kupe, ale aj predaji.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jolaus
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 15 01, 2011 2:56 pm

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa jolaus »

chcel by som sa opytat na jednu vec. vacsinovo prevlada nazor ze investicia do zlata v sebe nenesie riziko protistrany a v pripade kolapsu financneho systemu je zlato bezpecne. zoberme si ale scenar ze financny system skolabuje a peniaze prestanu mat akukolvek hodnotu. cena zlata vzrastie a ja ho zo ziskom predam. ako sa vsak k tomu zisku dostanem ak krachnu banky brokerske domy atd? neznehodnoti sa aj ten cenny papier na ktory je zlato naviazany?

povedzme ze namiesto zlateho etf by som drzal fyzicke zlato. po kolapse systemu by s velkou pravdepodobnostou nastali socialne nepokoje atd. urcite by mi hrozilo ze niekto mi to zlato ukradne a mohol by som sa kvoli nemu dostat do problemov. ok. dajme tomu ze mam doma samopal a bolo by vsetko v bezpeci. ak by ale peniaze stratili akukolvek hodnou nefungoval by skor nejaky system barteru ze za chlieb ti ja dam drevo na kupenie? neviem si dost predstavit ako by sa platilo zlatom ako vymennym prostriedkom. viem ze tieto scenare su dost pritiahnute za vlasy ale ide mi hlavne o to ze ak sa zlato definuje ako bezrizikove aktivum tak by som chcel vediet ci v pripade najhorsieho scenara by tu hodnotu aj realne malo respektive ci by som sa k ziskom z jeho zhodnotenia aj realne dostal.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa filip glasa »

v takom prípade by bolo lepšie mať múku, cukor, maslo, konzervy, benzín a podobne. Ale to ti nevydrží desiatky rokov doma v špajze. Z tohoto pohľadu je to zlato lepšie. Ale nad tými konzervami by som predsa len porozmýšľal :D
jolaus
Príspevky: 32
Dátum registrácie: So 15 01, 2011 2:56 pm

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa jolaus »

este dodam ze zavaraniny dlho vydrzia :)...idem mi ale o to ze ak sa hovori o zlate ze je to bezpecna investicia a ochranuje majetok investora neviem si dobre predstavit ako by som sa v kritickom scenary k tym ziskom zo zhodnotenia aj realne dostal ak by krachli financne institucie. pretoze ak je zlato denominovane v dolaroch tak ak dolar strati hodnotu tak by mal stratit hodnotu aj cenny papier na ktory je zlato naviazane. cize ak by som aj dostal za predaj 100 000 usd a tie by som vedel nejakym sposob poslat domov bolo by mi to na nic. ak by som mal cakat na nejake vysporiadanie kontraktu dodavkou zlata tak pochybujem ze by nejaka lod nalozena zlatom aj niekedy dosla :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa filip glasa »

to by vyriešila kúpa fyzického zlata. Je to síce drahšie na kúpu aj skladovanie, ale v prípade že celý svet skrachuje, tak ti ten kov zostane doma. A vymeníš ho za konzervy a maslo.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Fyzicke zlato je hodnotnejsie ako "burzove zlato"

Príspevok od používateľa iceberg8 »

neviem co je na tom pravdy, ale pocul som, ze na severe Talianska pocas druhej svetovej vojny sa v pohode platilo zlatom.. ani nevedeli ze nejaka vojna existuje, prebieha..
spread ohladom zlata - zalezi na dohode..
keby mam zlato za ucelom ochrany vo vojne, nebol y som natolko magor (ospravedlnte vyraz, ale muselo to byt) a kupim za par centov aj hygiencke potreby.. potom nazbieram este viac zlata od inych gold bugov.. (predajom toaletaku)
technicky, staci hubka, toaletak netreba, ale zeny by ocenili vlozky, tomu verim, aj ked moja tomu neveri...
ibalgin asi ani nemusim spominat :)
a podobne...

Filip, benzin nam bude VELMI na nic... pretoze VSETKY cesty budu blokovat auta, vozidla, ktore tie benzin nemali.. jedine benzin do generatoru, ale to je hlucne - prisli by zlodeji, vrahovia, partie na party.. ale pokial viem. muka nestarne, ani ryza, da sa skladovat aj 20 rokov... benzin degraduje, ale da sa obmienat..
PS: rozmyslajme, kto triezvy vymeni KOV za jedlo v case vojny? extremne malo ludi bude schopnych i nahrabat dost jedla pre seba a svoju rodinu, nieto este na predaj.. mam silne pochybnosti o mojom vyroku ze zlato spread nebude mat, bude, v tom sa Filip nemyli...

popravde, ked bude hlad, susedia pridu so zbranou a vyvrazdia mna aj rodinu, len aby neumreli oni od hladu, to je realna vojna, nie papiere a zlato.. neviem ako to riesit, ucit sa ich neda, vymievaju sa a keby vedia ze mam v pivnici 100kg spagiet atuniakov, potom vedia kde maju oni "svoje" zasoby :)

v byte sa zle skladuje, ale na zahrade sa da hocico zakopat v igelite... nuz ale fizycku silu, zdravie, vedomosti, to ziadna kriza zvacsa nezoberie :)
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Komodity, komoditné akcie"