Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Zberateľstvo a investovanie: mince, umenie, starožitnosti, fyzicky držané komodity
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa Andrej »

Nasledovná stránka ponúka slušné porovnanie ponuky investičných mincí a odliatkov v našom regióne:
http://bullionpage.com/
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa Bebe »

http://www.zlate-cihly.cz
Zároveň prosím Andreja, o vyjadrenie k tejto stránke a prípadne možnosti nakúpiť tu investičné zlato cez internet, alebo fyzicky na Morave vo Vsetíne?
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa filip glasa »

zlate-cihly.cz niektoré tie ceny sú blízko trhovej a iné zase s vysokou prirážkou. Mám dojem, že prirážka sa zvyšuje pri nízkej cene zlata a pri rastúcej klesne. Rovnako dostupnosť pri nízkej cene zlata je mizerná.
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa Andrej »

Môj názor (netvrdím že jediný správny) na kupovanie bullionov alebo odliatkov je nasledovný:

1, Je výhodnejšie kupovať investičné mince ako odliatky, kvôli ich nominálnej hodnote. Jedna unca Vienna Philharmonic má nominálnu hodnotu 100 Euro, jedna unca odliatku má nominálnu hodnotu 0 Euro. Jasné že pri aktuálnej cene zlata 750 euro za uncu je tých 100 euro nič moc, ale keďže je to za zrovnateľnú cenu, tak prečo nie.

2, Je výhodnejšie kupovať malé množstvá (max. po unciach), ako veľké (po kilách). V prípade potreby sa ľahšie predajú, lebo podľa mňa je viac ľudí schopných kúpiť uncu zlata, ako kilo zlata.

3, Nie je dobré kupovať príliš malé množstvá (po gramoch), lebo percentuálne to človek viac preplatí. Do extrému to doviedli borci predávajúci zlaté šupiny v ampulkách, kde už hmotnosť pre istotou ani neuvádzajú, len cenu.

4, Nie je dobré kupovať akékoľvek investičné produkty od predajcu (ktorý na tom sám realizuje zisk) a ktorý to ešte navyše musí dovážať, a teda dopravu si premietne do nákladov. Najlepší je vždy nákup od výrobcu, prvotného tvorcu, baníka ktorý to vykopal alebo zlatokopa ktorý to vyryžoval.

5, Toto už je čistá paranoja, zdraví ľudia toto nečítajte: Neodporúčam kupovať investičné zlato "v našich končinách" ani dávať obchodom "v našich končinách" svoju adresu. Posledná vec čo našinec potrebuje je to aby ho po tučnom nákupe nejaký samozvaný exekútor počkal vonku za rohom, alebo ho prišiel pozrieť v noci domov.

Čiže keď to celé zhrniem, pre investície v objeme rádovo zopár uncí, je najvýhodnejšie kupovať zlaté 1-uncové Vienna Philharmonic, priamo od Munze Osterreich vo Viedni http://www.austrian-mint.at/shop_lokale?l=en
Nie je tam žiadne objednávanie, proste keď je dobrá cena, prídete a nakúpite. Samozrejme len počas pracovného týždňa (Monday to Friday 9:00-16:00, Wednesday 9:00 -18:00).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tie fyzické nákupy zlata mi nepripadajú bohvieako múdre...
Teda nie teraz... v 21 storočí.
Je to podobné ako si budovať súkromný protiatómový kryt...

Zlato prežilo s ľudmi tisícročia, ale nemusí prežiť nasledujúce desaťročia...
Teraz sú časy, keď investing v staromódnom štýle nefunguje.
A keď všetci si myslia jedno, môže sa stať presný opak...

Napríklad ...rúca sa finančný systém a tí, čo propagujú zlato ako jedinú bezpečnú investíciu predpovedajú aj pád dolára.
Ale dolár posiľňuje a paradoxne sa stáva bezpečnou menou...
Všetky komodity klesajú, jedine zlato stúpa.
Stúpa, stúpa ...a to neveští nič dobrého.
Nemôže stúpať aj dolár aj zlato...
tu môže nastať negatívne prekvapenie...
tí čo sa naložia teraz LEN DO ZLATA môžu ísť DOLE a všetci, čo teraz nakúpia LACNO všetko ostatné (reality, akcie, komodity ako ropa, potraviny a pod.) pôjdu HORE.
Tak to chodí na burze.
Čím viac guruov teraz píše, že zlato bude po 2000 USD, tým viac verím, že bude po 500.
A to nie som optimista.
Kalkulujem aj s tým, že akciové trhy ešte padnú o 1/3.
A nevylučujem ani zrútenie finačného systému ...
No možno to nebude taká katastrofa ako sa straší...
Peniaze sú len peniaze...bohatstvo Zeme sa len tak nestratí...

Vítajte vo svete špekulácií...
Staromódnym investorom s príchodom nového tisícročia odzvonilo...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa jan »

Juggler, pouzijem tvoje slova:
Staromódnym investorom s príchodom nového tisícročia odzvonilo...
spravne, a preco by v tejto suvislosti malo stale platit to "staromodne":
Nemôže stúpať aj dolár aj zlato...
Preco by sa to nemohlo zmenit prave teraz?
Peniaze sú len peniaze...bohatstvo Zeme sa len tak nestratí...
Ano, ale problem je ak bohatstvo obyvatelov Zeme pochadza z uverov...

Inak ja tiez neplanujem fyzicke nakupy zlata, ani v buducnosti.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Filozofovanie sú kecy a vedieť zarábať znamená peniaze.
Skoro všetci vedia to prvé, ale len málokto to druhé.
Pozorujem svet okolo seba a vidím, že tí čo hromadili fyzické zlato posledné desaťročia majú veľké kulové...
Zlato im neprinieslo bohatstvo, len zakonzervovalo časť bohatstva, ktoré ináč ničí inflácia a devalvácia.
Ani predať fyzické zlato nie je také jednoduché.
Oveľa jednoduchšie je vlastniť lukratívne pozemky alebo nehnuteľnosti, či starožitnosti a umenie.
Voľakedy, keď peňažná mena nebola stabilná - to bolo iné.
Dnes je hromadenie fyzických komodít anachronizmus.
Naproti tomu ten, čo kúpil zlato na burze vo finančných inštrumentoch mohol zbohatnúť za pár rokov o stovky %.
A keď sa zisk na burze rovno reinvestuje, tak sa dajú urobiť aj tisícky %.
Napríklad ja som mal pred pár rokmi kúpených desať kontraktov zlata po 390 USD. Na to stačí kolaterál pár tisíc dolárov.
Ak by som tie kontrakty držal do dnes tak mám dajme tomu z 5000 USD investovaných v zlate okolo 170 000 USD.
Ak by som zisk rozumne reinvestoval do nákupu ďalších kontraktov kľudne by som na tom zarobil i milión USD...
Naproti tomu fyzické zlato za 5000 USD by som teraz predal približne za 12 000 USD.
Ale za tých 12 000 USD by som si nekúpil oveľa viac ako pred pár rokmi, lebo medzitým ceny narástli a dolár oslabil...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa Pette »

Juggler - mas v svojej rovine veci pravdu.
Vo vyssej rovine - to, ze mozes robit pakove obchody dovoluje jedine funkcnost celeho systemu - takeho, ako bol vymysleny a toho, ze maly investor sa na nom "zvezie".
Som velmi zvedavy, kde by skoncili tvoje vyjadrenia, keby sa tento system zosypal. A je dost mozne, ze sme k takemuto stavu blizko.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pette napísal: Som velmi zvedavy, kde by skoncili tvoje vyjadrenia, keby sa tento system zosypal. A je dost mozne, ze sme k takemuto stavu blizko.
No a čo, keď sa zosype?
Mysliš, že je tehlička zlata riešením?
Zosypalo sa už kopec štátov a život ide ďalej...
Krízy tu boli a budú...

Aj túto svet prekoná.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa Pette »

Dostal by si nieco spat z tvojich zaloh? Mal by si nieco v rukach?

Argumentovat, ze v case ked je vsetko v poriadku zarabas viac je sice fajn, ale zlato/akykolvek iny sposob uchovavania hodnoty ma iny ucel.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pette napísal:Dostal by si nieco spat z tvojich zaloh? Mal by si nieco v rukach?
Argumentovat, ze v case ked je vsetko v poriadku zarabas viac je sice fajn, ale zlato/akykolvek iny sposob uchovavania hodnoty ma iny ucel.
Samozrejme, že dostanem.
Všetko z účtov u brokerov i v bankách.
Všetko, čo je garantované vládami vyspelých štátov.
Neexistuje iná možnosť.
Ak si myslíš, že existuje - buduj si protiatómový kryt.

Keby som aj prišiel o všetky peniaze, tak sa nič nedeje.
Peniaze boli a budú, ľudstvo sa nemôže vrátiť na úroveň prvotnopospolnej spoločnosti.
Nemôže sa vrátiť ani na úroveň tridsiatych rokov, teda do stavu pri veľkej hospodárskej depresii.
To je ďalší anachronizmus - porovnávať terajšiu úroveň zo stavom spred sedemdesiatich rokov.
Môžeme akurát schudobnieť, ale hlad a bieda nehrozí.

Ja nemám nič proti zlatu ako jednému zo zdrojov zachovania hodnôt.
Ale momentálne ho vidím ako najhoršiu investíciu.
V kríze je kráľ ten, čo má cash a dokáže kupovať LACNO.
A zlato teraz vôbec nie je lacné.
Kto má strach o peniaze mal by investovať do nehnuteľností, pozemkov, biznisu za babku a pod.
Kto nemá strach, ten by mal uvažovať o tom ako v kríze ZAROBIŤ a nie konzervovať hodnoty.

Je zaujímavé sledovať ako sa chová ,,stádo,, v čase krízy.
Väčšina sa sťahuje do ulity a chce krízu len prežiť.
Málokto vníma krízu z opačnej strany - ako príležitosť pohnúť sa dopredu...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa Pette »

Fyzicke zlato nie je investicia - je to vdaka historii a jeho vlastnostiam forma uchovavania hodnoty. O tom je tato tema.

Ak chces na zlate zarabat, samozrejme ides so stadom - do pakovych obchodov a financnych nastrojov.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

stádo na pákových obchodoch, alebo v buliónoch - to je jedno.
Ak chcem na zlate zarábať - NEIDEM zo stádom.
Najbližšie budem zlato nakupovať, keď ho všetci budú predávať...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa jan »

Samozrejme, že dostanem.
Všetko z účtov u brokerov i v bankách.
Všetko, čo je garantované vládami vyspelých štátov.
Neexistuje iná možnosť.
S tymi garanciami od vlad vyspelych statov by som bol trosku opatrnejsi, pretoze presne taketo vyhlasenia ohladne hypotek predchadzali dnesnej krize.

Verim sice bankam v USA, inak by som si tam nesiel otvarat dalsi akciovy ucet, ale uz to nie je 100% dovera ako kedysi.
Ak aj skrachuje dnes jedna banka jej aktiva prevezme ina banka, takze zatial to nevidim na koniec sveta.

Uchovavat zlato vo fyzickej forme je v urcitej miere prejavom nedovery k financnym instituciam, pretoze ak chcem vlastnit akekolvek mnozstvo zlata, kupim si ho na burze v nehmotnej forme. A velmi jednoducho aj predam, bez starosti s uskladnenim ... .
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa Andrej »

JUGGLER napísal:Staromódnym investorom s príchodom nového tisícročia odzvonilo...
Ano, jasne, je tu nova doba, uz zase je vsetko inak... :lol:
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa Bebe »

Prečo nemať 10% majetku v zlate? Ak by došlo k najhoršiemu, čo nie je vylúčené práve v týchto časoch, môže sa hodiť. A ak nie, nič sa nedeje.
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Oveľa jednoduchšie je vlastniť lukratívne pozemky alebo nehnuteľnosti, či starožitnosti a umenie.
všeobecne v týchto investíciách čakajú masy minimálne rovnaké nástrahy ako v zlate. Osobne si mylím, že skôr je to ešte ťažšie.

Čo sa týka aktuálnej doby, tak neviem prečo by mali byť napr. nehnuteľnosti atraktívne a zlato nie. Zlato nekupujem ani nesledujem. Ale ak je zlazo prepálené, tak reality sú na tom minimálne rovnako.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal:
Čo sa týka aktuálnej doby, tak neviem prečo by mali byť napr. nehnuteľnosti atraktívne a zlato nie. Zlato nekupujem ani nesledujem. Ale ak je zlazo prepálené, tak reality sú na tom minimálne rovnako.
Reality preto, lebo je dobrý výber a nízke ceny.
V kríze je plno príležitosti kúpiť za veľmi výhodnú cenu.
A ako sme sa bavili v jednom celom vlákne - z dlhodobého hladiska najistejšie a najprudšie rastú na cene.
A čo sa týka zlata ja neodradzujem.
Len upozorňujem, že teraz už zlato nie je lacné a teda nemusí to byť výhodná investícia.
A ako sledujem cenu zlata posledne 2 mesiace, tak vidím, že stráca paru a začína sa otvárať priestor na pokles.
Takže môže to byť dokonca nevýhodná investícia a ešte k tomu vo fyzickej podobe aj nelikvidná investícia.
A keď sa už dávajú rady v novinách a TV a píše sa o zlate v každom fóre, tak mne v hlave hučia sirény...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Petter
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 14 06, 2009 9:42 pm

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa Petter »

Ak by predsa len niekto chcel kúpiť /napriek predchádzajúcej diskusii/ zlato, striebro, platinu vo forme odliatkov alebo mincí tak Vás radi uvítame na www.zlatatehla.sk

PS: Nikoho nebudeme čakať za rohom, väčšie hmotnosti sa predávajú /odovzdávajú/ priamo v slovenskej banke v trezore,....
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa Andrej »

Petter napísal:...tak Vás radi uvítame na www.zlatatehla.sk
Ak si chceš urobiť naozaj dobrú reklamu, tak napíš prečo by som mal ísť ku vám, a nie napr. do Pro Aurum. To že ma nepočkáte za rohom je fajn, ale to ani ľudia z Pro Aurum :-)
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa Honzajs »

Také jsem nakoupil slitky stříbra - http://www.silverum.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa filip glasa »

zlato v Bratislave napríklad aj tu:
http://www.goldinvest.sk/?i=3-PONUKA" onclick="window.open(this.href);return false;
bacteria
Príspevky: 53
Dátum registrácie: Po 22 01, 2007 12:57 pm

Re: Bulliony a odliatky - kde ich fyzicky zohnať?

Príspevok od používateľa bacteria »

Hmm,
kdysi jsem byl na zlato velmi bullish - viz tento článek:
http://xenetra.eu/view.php?cisloclanku=2006050005" onclick="window.open(this.href);return false;

ale dneska jsem se zlatem velmi opatrný,
stalo se to "módou" a všeobecným názorem, že "zlato může jenom růst"....
a to je pro mě spíše známka opatrnosti, a zlaté slitky jsem už dávno prodal (moc brzo, když byla cena 750 USD/oz) a nevydělal jsem na tom díky spreadu (firma ze Vsetína) u slitků nic.

Všichni pořád hlásají super, mega a hyper inflaci, ale kde je?
Eurozóna i USA mají spíš deflaci (což neznamená, že ta vyšší inflace nepříjde).

Jinak kupovat zlaté mince a spol. jako dárky k narozeninám nebo pro sběratele, to vidím jako OK, např. http://e-mince.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; ze Zlína (toto je neplacená reklama, majitele znám osobně).

Ale u investičního zlata si kladu otázku: komu a kdy to budu prodávat? A za jakou cenu?
Napísať odpoveď

Návrat na "Alternatívne investície, umenie, starožitnosti, mince, fyzické komodity"