Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
pangas
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 16 12, 2017 11:49 am

Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa pangas »

Plánujem predať časť mojich bitcoinov a chcem to urobiť cez moju firmu. Ako sa to formálne urobí, však závisí od toho, či sa na bitcoin pozerá ako na majetok alebo nie. Oba prípady však vedú k paradoxom.

A) Bitcoin je majetok. V tom prípade môžem môj bitcoin previesť na firmu a stane sa jej imaním. Keďže však nikde nie je napísané, kto ten bitcoin naozaj vlastní (je to anonymná mena), musel by sa napísať formálne nejaký papier podpísaný pred notárom, že prepisujem bitcoiny na firmu s účtovnou hodnotou v danej chvíli a výpis z peňaženky (je to trochu na hlavu, ale aká je iná možnosť). Firma potom tie bitcoiny predá, či už na burze, viacerých burzách, alebo u jednotlivcov a dostane za ne peniaze. Tieto peniaze nemusí zdaniť, pretože stále patria do imania (dosaďte si tam firemné auto alebo nehnuteľnosť). Zdaní sa len rozdiel medzi účtovnou hodnotou a cenou pri predaji bitcoinov, čiže prakticky nič, keďže prepis a predaj sa odohrá v krátkom čase. Výsledok je, že mám vo firme peniaze, ktoré som nemusel zdaniť. V prípade likvidácie firmy idú tieto peniaze spoločníkom (mne) a ani tu ich netreba zdaniť. Je to v protiklade so všetkými vyjadreniami, že príjmy z bitcoinov treba zdaniť.

B) Bitcoin nie je majetok. V tom prípade predám bitcoin na burze alebo u jednotlivcov a všetky peniaze pôjdu priamo na firemný účet ako zisk. Ak bitcoin nie je formálne nikoho majetok, ani môj, ani majetok firmy, tak firma realizovala zisk v momente predaja bitcoinov a tento zisk zdaní. Ak by to bola estónska firma, kde sa daní len distribuovaný zisk, tak všetky nezdanené peniaze ostávajú vo firme a môžu sa použiť na ďalšie veci súvisiace s podnikaním. V čom je teda paradox - že potom sú legálne všetky práčky, ktoré predávajú napr. ukradnuté bitcoiny a realizujú tým zisk. Niekto sa na to môže pozrieť ako na zisk, ktorý firma sama nevytvorila (a teda to pripomína pranie), ale ak platí vyjadrenie finančnej správy, že zisk sa realizuje až pri predaji bitcoinov, tak by bol taký pohľad nesprávny.

V danom procese sa nezaoberám cenou za nákup bitcoinov, pretože bitcoin som kupoval pred rokmi a cena za nákup je zanedbateľná oproti súčasnej hodnote.

Čo si o tom myslíte?
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa Chris »

nastuduj si danovy zakonnik, lb si tu popisal celkom dost blbosti.

Lebo ak si myslis ze vlozis do podnikania napr 10 BTC po 18k USD, potom ich napr predas po 18100 a zdanis len 10x 100USD = tak si na celkom peknom omyle.

Aky das predmet podnikania? Alebo cinnost aby vyhovovala s obcbodovanim BTC?
Beru sa vobec BTC ako ceniny?

Podla mna budes musiet odviezt dan z prijmu, potom ako podiel na zisku spolocnikov atd....
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa hokaido »

Chris napísal:nastuduj si danovy zakonnik
Nechcem ho podcenovat, ale to mu podla mna nepomoze, resp by mu dost dlho trvalo pochopit. Jednoduchsie bude si zaplatit danoveho poradcu, ktory o tom nieco vie ked s tym kazdy den robi.

Ale pochybujem, ze danovy urad len tak prekabati.
A kedze to danovy zakon nepozna, tak to patri pod ine prijmy, nakolko BTC sa neobchoduje na burze cennych papierov. A nie je to ani mena.
https://www.investujeme.sk/clanky/prijm ... -a-zdanit/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ako fyzicka osoba by platil tusim 34% "dan" (20% dan + 14% zdravotne)
pangas
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 16 12, 2017 11:49 am

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa pangas »

Takto by vyzerala daň, ktorú by som zaplatil, keby som žil v okolitých krajinách:

Rakúsko: 0%
Česko: 15%
Nemecko: 0%

Naozaj chcete povedať, že na Slovensku neexistuje lepšie legálne riešenie, ako dať to do ostatných príjmov a zaplatiť 14% odvody + 19% daň?
Potom sa budem musieť zbaliť.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa Chris »

Neviem odkial mas ze rakusko ma 0%. V rakusku platis dan z prijmu kapitalovych a inych prijmov do 75k total prijmu, vsetko nad neplatis ...

Tipujem ze nemecko to bude mat obdobne
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
pangas
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 16 12, 2017 11:49 am

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa pangas »

Chris napísal:Neviem odkial mas ze rakusko ma 0%. V rakusku platis dan z prijmu kapitalovych a inych prijmov do 75k total prijmu, vsetko nad neplatis ...

Tipujem ze nemecko to bude mat obdobne
Mam to napriklad z tohto dokumentu:
https://bitcoin-austria.at/de/artikel/b ... Folien.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Rakusko vydalo specialnu legislativu pre bitcoiny, ktora hovori, ze ak drzis bitcoin dlhsie ako rok, tak neplatis dan zo zisku pri jeho predaji. To iste urobilo Nemecko.

Na Slovensku mam obavy, ci nejaka rozumna legislativa nebude trvat vecnost.
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa emr »

@pangas k tvojmu uvodnemu postu

To bol dost slaby navod na pranie spinavych peniazi (v tomto pripade bitcoinov) :)

Tie BTC mas zdanit ty ako FO, lebo je to tvoj majetok, su podla mna dve diskutovatelne moznosti:

1. tie BTC zdanis pri vklade do firmy. T.j. vypocitas aktualny BTC ekvivalent v EURach minus naklady na nadobudnutie tych BTC a das si to ako prijem do FO danoveho priznania.

2. zdanis ked ti firma vrati zavazok vo forme EUR, ktore dostala za vymenu tych BTC. Pouzit sa ma kurz aky bol v momente vkladu BTC do firmy.

Ja sa dost silno priklanam prvej moznosti. Na tej druhej mi vadi ze v podstate "poziciavas" inej entite, t.j. svojej firme, nejaky majetok, ktory je prijmom teba ako FO a nie je legalne zdaneny.

Ina situacia by bola ak by bol zisk z tych BTC oslobodeny od dane ako pises ze je v rakusku 0%. Potom platis nulu ale nie je ziaden dovod robit to cez firmu.

Este k zopar elementarnym blbostiam co si tam popisal:
- bitcoiny rozhodne SU majetok. Moznost B je nezmysel.
- vlastnik tych BTC si samozrejme TY. Rovnako ako ked mas v penazenke cash, vlastnik si ty aj ked na nich nie je vytetovane tvoje rodne cislo.
- BTC nie je anonymna mena, napr. oproti cashu je tej anonymity daleko daleko menej
- to co pises s tym notarom je podla mna uplne v poriadku, ja by som to urobil transakciou na novu BTC adresu a mas rovno doklad o prevode

PS:
Tu je video s typkom ktory fici v ramci uctovnictva komplet na bitcoine a aj mal danove kontroly a bez nalezu. https://www.youtube.com/watch?v=CJj-xvCmgSY" onclick="window.open(this.href);return false;
Inac zaujimave video o REALNOM POUZITI bitcoinu.
Naposledy upravil/-a emr v Ne 17 12, 2017 1:15 am, upravené celkom 1 krát.
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa emr »

A PS:
Danovy podvodnik ktory by z tych BTC nechcel platit ziadne dane by si ich vybral ako eura cez BTC bankomat. Kurz v bitcoin bankomatoch je sice nahovno, ale urcite menej ako 19% + 14%. Absolutne bez sance ze ti na to niekto niekedy pride. Samozrejme musis si vybrat bankomat ktory nevyzaduje ziadne overovanie identity. K tomuto ta samozrejme nenavadzam, ale cital som o tom ze to niektori ludia takto robia.
pangas
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 16 12, 2017 11:49 am

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa pangas »

Bankomaty používajú tí, čo v tom majú drobné a nikto sa o nich nebude zaujímať, ale mať fúrik cashu nie je žiadna výhra. Chcem to urobiť poctivo aj preto, že sa jedná o sumu, ktorá je normálne pod radarom bánk a finančnej polície a je mi jasné, že budem dokazovať legálny pôvod peňazí, čo nie je problém. Tým pádom aj daňový úrad bude pripravene čakať na moju platbu. Na zahraničných fórach s tým majú skusenosti všetci, čo predávali väčšiu sumu v bitcoinoch. A hlavne chcem tie peniaze použiť na rozvoj mojej firmy, preto by bolo ideálne, ak by som to riešil priamo cez firmu, dokým tu nie je legislatíva, ktorá ruší aspoň tie odvody.
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa emr »

Ak to chces urobit poctivo, naco vymyslat pofiderne schemy ako to pretunelovat cez svoju firmu ked je to majetok teba ako fyzickej osoby?
Ak v tom mas furik penazi, obrat sa na profikov https://skdp.sk/" onclick="window.open(this.href);return false; alebo rovno niekoho z velkej stvorky ucto firiem, tam ti urcite za par tisic poradia

Moj nazor, jediny cisty sposob je zdanit to podla ekonomickej podstaty, t.j. ako FO. Do ktorej kolonky to spada ti povie danovy poradca/pravnik. Bude to bud 0 alebo 19%+14%. Tych 14% sa da kvazi-legalne obicyklovat. Alebo mozes cakat kym legislativa nebude uplne jasna, podla mna existuje sanca ze legislativa bude podobna ako pri akciach ktore ak drzis viac ako rok nezaplatis ziadnu dan.
pangas
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 16 12, 2017 11:49 am

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa pangas »

emr napísal:Ak to chces urobit poctivo, naco vymyslat pofiderne schemy ako to pretunelovat cez svoju firmu ked je to majetok teba ako fyzickej osoby?
Ak v tom mas furik penazi, obrat sa na profikov https://skdp.sk/" onclick="window.open(this.href);return false; alebo rovno niekoho z velkej stvorky ucto firiem, tam ti urcite za par tisic poradia

Moj nazor, jediny cisty sposob je zdanit to podla ekonomickej podstaty, t.j. ako FO. Do ktorej kolonky to spada ti povie danovy poradca/pravnik. Bude to bud 0 alebo 19%+14%. Tych 14% sa da kvazi-legalne obicyklovat. Alebo mozes cakat kym legislativa nebude uplne jasna, podla mna existuje sanca ze legislativa bude podobna ako pri akciach ktore ak drzis viac ako rok nezaplatis ziadnu dan.
Neviem, prečo by to malo byť "pofidérne" a "tunelovanie". Pokiaľ to bude v rámci zákona, tak to bude poctivé, aj keby som na to použil holandský sendvič s dvojitou írskou.
Môžem čakať rok, kým vnikne legislatíva a s plánmi firmy počkám, alebo sa to nestane, lebo táto téma voličov nezaujíma, na zatuchnutých úradoch tomu nerozumejú a obhájime titul postkomunistickej krajiny. Ak by sa bitcoin chápal ako cenné papiere, pričom takýto názor už zaznel v roku 2014, tak je zaťaženie rozumnejšie, len posledné odporúčanie finančnej správy v jednom médiu bolo dať si to medzi ostatné príjmy (predtým ešte flirtovala s kapitálovým majetkom), čo je samozrejme najhoršia možnosť s najvyšším zaťažením a tým vlastne vyzýva na hľadanie alternatív, presťahovanie sa do Rakúska a podobné špekulácie. V podstate zakaždým iné vyjadrenie, čiže aj účtovníci majú na to každý iný názor.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa Adammd »

Samozrejme je hlupost nevyuzit legalnu danovu optimalizaciu. Ale to sam nevymyslis pri vsetkej ucte, lebo inak by si sa nepytal. Ako povedali ostatni, najlepsie si zaplatit danoveho poradcu(nie slovenskeho), riesenim bude optimalizovat cez off shore. To sa oplati pri sume nad 500k USD...a netreba ist daleko, Malta tiez posluzi...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa Rokosák »

Legalna danova optimalizacia neznamena, ze v momente ked som uspesny, platim dane na Malte, ale ked mi hori dom, tak volam cislo slovenskych hasicov.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa Istiach »

Darmo moralizujes. Homo economicus sa sprava po celom svete rovnako. A toto musi brat vlada do uvahy, inak nebude mat z coho tych hasicov platit.
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa emr »

Na ten offshore pozor. Od tohto roku funguje CRS uz prakticky vsade a reportuju sa bankove ucty a kapitalove prijmy prakticky vo vsetkych krajinach vratane offshore, vratane napr. malty. A na anonymitu zabudnite. Ta uz neexistuje.

Paradoxne jedine miesto kde sa da teoreticky skryt je USA lebo amici na CRS zatial neparticipuju.
A pri oranzovom v USA to tak moze este par rokov ostat.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa Aurelio »

autor sorry za offtopic, ale neda mi neopytat sa:

mozete mi niekto vysvetlit preco by mal platit dan z prijmu a odvody z predaja bitcoinov, ked tento cash nebude jeho prijem? (pouzije to dalej na rozvoj firmy)

napodobne mne takto stat kradne legalne peniaze z dividend. nie je to ani nahodou moj prijem, vsetky dividendy pouzivam na nakup dalsich akcii. moj prijem sa z nich stane v momente, kedy vyberiem prachy od brokera. cisto teoreticky keby som bol sprosty a drzal iba jednu akciu a vsetky jej dividendy reinvestoval naspat do tejto jednej akcie a ta by v 2040 krachla /dalsi lehman brothers povedzme/, tak som za 23 rokov zaplatil haldu na dani z prijmu a nakoniec z celej investicie nevidel ani cent prijmu. o tom, ze ako majitel danej firmy som uz dan zo zisku zaplatil a oni mi tu dividendu este raz zdania, radsej ani nejdem hovorit.

ak nahodou niekto viete o nejakej krajine, ktora tymto sposobom neokrada svojich danovych rezidentov, tak sem s tym prosim /idealne europska, dubaj nie je riesenim/
Power of Knowledge
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa emr »

Ten cash nebude jeho prijem? A kohoze prijem to bude? Moj? :D
On nema sposob ako tie prachy legalne do firmy dostat bez toho aby tu vkladovu transakciu zdanil ako FO. Zamen si BTC za ruske ruble z predaja drog a analogia je jasnejsia. To by sa peniaze tohto typu velmi lahko prali a legalizovali

V estonsku neplatis dane z reinvestovanych ziskov, iba ak si ich raz eventuelne vyplatis. Da sa na tom usetrit. A potom mas onshore a offshore danove raje
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa hokaido »

A s tym prestahovanim to tiez nie je take jednoduche. Danovu rezidenciu urcite stredisko životných záujmov a dalsie veci. Nedavno bola uprava v zakone, aby Sagan a spol prave kvoli tomu platili dane na Slovensku.
https://www.etrend.sk/financie/ako-post ... encie.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa Adammd »

Preto som pisal Maltu, kebyze sa chce skryt, tak pojde cez nejake karibske ostrovy. Tu nejde o to skryt identitu, ako vacsina slovenskych politikov(hlavna motivacia byt politik, plati u KAZDEHO JEDNEHO) peruci uplatky a provize z pridelovanych dotacii a statnych zakaziek, tvorbu zakonov na telo jednotlivcom a spriatelenym firmam cez offshore, ale platit miesto 50% len 20%. Samozrejme jeho firma podnikajuca na slovensku bude platit urcite vypalne aj tak, trebars 10-20% cez DPH. To si myslim, musi stacit.

Osobna danova rezidentura je velmi jednoducha, tam kde si 182+ dni v roku , platis dane.

Inak ak este nemas zalozenu firmu, a chces sa vyhnut byrokarcii, zaloz si za 25GBP v UK, private limited company(UK forma sro), vsetko online, za 24hodin. Samzorejme, ked budes podnikat v SR, platit dane atd budes v SR. Tu ide len o to nezait tu hroznu masineriu so zalozenim firmy a cestovanim z uradu na urad a platit poplatky na poplatky
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa emr »

Adammd napísal:Preto som pisal Maltu, kebyze sa chce skryt, tak pojde cez nejake karibske ostrovy.
Nepojde. Vsetky karibske danove raje participuju na CRS. Pri zakladani uctu davas pas a kopu dalsich veci. Bankove ucty sa po novom automaticky reportuju. Anonymita je minulost. Okrem USA neexistuje ziaden rozumny danovy raj kde sa da skryt. Mozno ak mas desattisice a statisice ktore mozes vyhodit na nejake sofistikovne schemy, ale to tu my chlapci na fore asi nie sme. Riesil som to posledny rok lebo som tiez chcel daco optimalizovat. Zaver? Platim dane poctivo na Slovensku a ocenujem ze danove zatazenie a najma dan z kapitalu je u nas jedna z najnizsich vo vyspelom svete.

PS: https://fsifiscal.com/en/content/crs-ju ... isdictions" onclick="window.open(this.href);return false; skryt sa mozes v pravej kolonke, na vyber mas chutovky ako albansko, rozne africke dzunglove destinacie a ludozrutske ostrovy dakde okolo Fiji. Dobru chut.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa hokaido »

Adammd napísal:Osobna danova rezidentura je velmi jednoducha, tam kde si 182+ dni v roku , platis dane.
Od buduceho roka sa to meni:
https://blog.etrend.sk/renata-blahova/s ... ovcov.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Plati tych 182+ ale este to rozsiruju...
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa Aurelio »

emr napísal:Ten cash nebude jeho prijem? A kohoze prijem to bude? Moj? :D
nikoho. tie prachy neuvidi ani on ani ty. budu vlozene do firmy. az ked tie prachy vytiahne z firmy, tak vtedy bude mat prijem. inak je to iba cisielko v uctovnictve, podobne ako je u mna cisielko vyska dividend kazdy mesiac, z ktorych eventuelne nemusi nikdy nic byt...

dan z prijmu by sa mala platit az v momente, ked mas prijem - tzn obdrzis peniaze ty na vlastnu spotrebu. to ze ti cisielko v uctovnictve tvojej firmy alebo na tvojom brokerskom ucte rastie vobec neznamena, ze ten clovek ma nejake prijmy.
emr napísal: V estonsku neplatis dane z reinvestovanych ziskov, iba ak si ich raz eventuelne vyplatis. Da sa na tom usetrit. A potom mas onshore a offshore danove raje
vdaka za tip :) estonsko uz dlho mam tak podvedome zafixovane ako najprogresivnejsiu krajinu sveta spolu s novym zelandom. tu je dalsia drobnost, ktora to len potvrdzuje.
Power of Knowledge
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Problem je ze ani CASH nie je istota zisku, je to len slub ze niekedy MOZNO nieco kupim, ak sa bude dat
Istota zisku je len ked nieco realne kupim a tam uz platim 20% DPH.
Dan z prijmu by mali zrusit, to iste by vybrali na DPH.. odbremenilo by to firmy o uctovnictvo.. znizilo naklady, znizolo ceny pre koncoveho... ale koncovy by mal o cca 50% viac na minanie (100-19-14=67, mal by 100 tj 67+50%=100)

plati sa dan ked najdem CASH niekde na ulici? je to ostatny prijem ? neda sa kupit za to BTC naradie/auto a to potom z FO predat/darovat na sro ? alebo rovno firme len prenajat za 1eur/rok? ale tusim ze ten cash by som musel legalne odovzdat, cize aj BTC by som musel odovzdat, keby poviem, ze som ho nasiel.

inak zaujimalo by ma,
V tomto prípade môže byť napríklad rozhodujúce, kde budú deti chodiť do školy a aký druh príjmu podľa medzinárodnej zmluvy bude takémuto svetobežníkovi plynúť (zo zamestnania, z podnikania resp. z autorských práv).
ak jeho deti chodia do sukromnej skoly, tak je to OK ?

Kde plati dane MAERSK ?
Odoslané z počítača
PetrikX
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Št 11 10, 2007 1:41 pm

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa PetrikX »

nie som sice expert...ale nemozes jednoducho tie BTC danej firme pozicat? :)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Tak urcite by sa to dalo nejakou zmluvou zrealizovat. Ze za taky a taky poplatok to tej firme poziciavas najdlhsie do takeho a takeho datumu.
pangas
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 16 12, 2017 11:49 am

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa pangas »

emr napísal:@pangas k tvojmu uvodnemu postu

Este k zopar elementarnym blbostiam co si tam popisal:
- bitcoiny rozhodne SU majetok. Moznost B je nezmysel.
- vlastnik tych BTC si samozrejme TY. Rovnako ako ked mas v penazenke cash, vlastnik si ty aj ked na nich nie je vytetovane tvoje rodne cislo.
- BTC nie je anonymna mena, napr. oproti cashu je tej anonymity daleko daleko menej
- to co pises s tym notarom je podla mna uplne v poriadku, ja by som to urobil transakciou na novu BTC adresu a mas rovno doklad o prevode

PS:
Tu je video s typkom ktory fici v ramci uctovnictva komplet na bitcoine a aj mal danove kontroly a bez nalezu. https://www.youtube.com/watch?v=CJj-xvCmgSY" onclick="window.open(this.href);return false;
Inac zaujimave video o REALNOM POUZITI bitcoinu.
Nie su to blbosti.

- Nasli sa aj uctovnici a jeden advokat, ktori sa priklanaju k tomu, ze bitcoin by sa mal chapat ako majetkove pravo ocenitelne v peniazoch, nie majetok samotny. V krajinach, kde to poriesili a v legislative definovali kryptomeny, je to majetok.
- Z pohladu uctovnictva BTC je anonymna mena, pretoze sa neviaze na identitu, cize neda sa vydokladovat vlastnik inak ako jeho prehlasenim, ze je to jeho.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa Chris »

ako neda ? kazda transkacia je v blockchaine a ak si ich nakupoval na nejakej burze tak tam bude verifikacia tvojho ID.

Takisto zopar burz uz zacalo aby si pri vybere, dokazal povod bitcoinov....
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Odo mna nikto ID nechcel, na localbitcoine, keby chce, kaslem na cely bitcoin. Predavat som este nepredal, no uz som ich minul, ID si nepytali. Ale to sa jednalo tak o 1/200 BTC. Verim ze by to islo podobne aj s niekolko BTC. Aj ked neviem ako presne.
Odoslané z počítača
pangas
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 16 12, 2017 11:49 am

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa pangas »

Chris napísal:ako neda ? kazda transkacia je v blockchaine a ak si ich nakupoval na nejakej burze tak tam bude verifikacia tvojho ID.

Takisto zopar burz uz zacalo aby si pri vybere, dokazal povod bitcoinov....
Pri nakupe Bitcoinov odo mna nikto ziadne ID nechcel. Okrem toho vela ludi nakupovalo cez Mt. Gox a ine uz neexistujuce burzy alebo burzy, ktore coskoro zaniknu.
PetrikX
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Št 11 10, 2007 1:41 pm

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa PetrikX »

Pri nakupe Bitcoinov odo mna nikto ziadne ID nechcel.
Asi preto, ze si ich kupoval davno, teraz uz tusim ID-cka pozaduju.

A inak stale si myslim, ze pozicka je najjednoduchsi sposob ako to sprocesovat :)

Pozicias firme x BTC, ona sa zaviaze ti ich o y rokov vratit aj s nejakym urokom pripadne aj bez neho ( a teraz ta krasa - z uroku by si mal zaplatit danovakom 19% v BTC :D ) - ci svoj zavazok splni samozrejme bude zalezat od moznosti firmy v danom case. A co s coinmi urobi v obdobi medzi prijatim a vratenim, nie je tvoj problem...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa Chris »

nebude danovakov zaujimat odkial on pozicial BTC firme ? reps. ci zdanil z nich prijem ? :)

ako som pisal, ak ides vacsie obnosy, tak pri vybere pozaduju povod, pri novych registraciach aj verifikaciu...
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
pangas
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 16 12, 2017 11:49 am

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa pangas »

Chris napísal:nebude danovakov zaujimat odkial on pozicial BTC firme ? reps. ci zdanil z nich prijem ? :)

ako som pisal, ak ides vacsie obnosy, tak pri vybere pozaduju povod, pri novych registraciach aj verifikaciu...
Vyber vacsej sumy cez exchange je nerealny, tie limity su velmi nizke. Takze pravdepodobne vyuzijem localbitcoin, kde sa ID nevyzaduje, a to ani pri 100 milionoch eur na jedenkrat (tolko je aktualne maximum, co sa tam da najst v ramci EU).
https://localbitcoins.com/instant-bitco ... ers=Search" onclick="window.open(this.href);return false;
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Moze danovakov trapit, odkial konatel vlozi prostriedky, pokial vlozi menej nez tych 450 tisic, kde je hranica dokazovania povodu majetku?
Odoslané z počítača
pangas
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 16 12, 2017 11:49 am

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa pangas »

iceberg8 napísal:Moze danovakov trapit, odkial konatel vlozi prostriedky, pokial vlozi menej nez tych 450 tisic, kde je hranica dokazovania povodu majetku?
Ja viem, ze to je skor uloha banky a dost to zavisi od pohybov na ucte. Napriklad ak socke pride naraz 15 tisic z nejasneho zdroja, tak aj na to sa moze pytat (ak by to prislo po castiach, system to tiez moze vyhodnotit podozrivo). Pokial odpoved nestaci, tak to riesi financna policia. Vtedy ako dokaz moze posluzit napr. login na localbitcoins, pristup do penazenky, atd.
PetrikX
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Št 11 10, 2007 1:41 pm

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa PetrikX »

nebude danovakov zaujimat odkial on pozicial BTC firme ? reps. ci zdanil z nich prijem ?
nie som pravnik, ale - co koho do toho? ako mu preukazu, ze ich nezohnal tak, ako tvrdi (dosad si - vytazil sam, pozical od znameho, vymenil za zbierku znamok)?
A mimochodom, on predsa firme ide poziciavat bitcoiny a chce nazad bitcoiny. ziadne peniaze. Akoby pozical firme svoj pocitac. Poziciam pocitac, vratia mi pocitac. Ak bezurocne, tak danovacci nemaju narok na nic.Ak za urok, ok, zdanim maximalne urok. Ci som pocitac kupil, nasiel, vymenil za svoje akvarko s rybickami - neviem ci to danovakov moze nejakym stylom trapit.
Resp. trapit ich to moze, ale predpokladam, ze oni by museli preukazat, ze tie bitcoiny si ziskal inak ako tvrdis, ked by sa teda chcelo tvrdit, ze musis preukazat povod majetku(vid nedavna kauza toho exsefa zeleznic ktory nechal ruksak z 300k EUR ci kolko na benzinke a tvrdil, ze ich nasiel na povale u babky - museli mu ich vratit kedze nevedeli dokazat opak).
Ale suma sumarum, podla mna ti z toho danovaci nemozu nic. Mas nieco, co nikdy neprevedies ty ako osoba na peniaze, a teda nemaju narok po tebe chciet nejaku dan. Nemyslim, ze by bitcoin spadal pod cenne papiere, kde je povinnost zdanit zisk ak ich drzis kratsie ako rok, resp. sa uplatni zrazkova dan z vynosu.A inak pokial viem, tak predaj osobnych veci nepodieha dani. Ci su to mince, sperky, znamky, alebo bitcoiny.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No len by ma zaujimalo este jedno - ci teito vyklady by mali nejak vahu proti danovakom, tj. ci to nie je tak, ako s paypalom - paypal si povie, ze ti zmrazi ucet na 180 dni, skonfiskuje peniaze a podobne a hotovo, maju pravdu, mnoho online institucii to takto robi (aj nejedna cryptoburza)...
Odoslané z počítača
pangas
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 16 12, 2017 11:49 am

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa pangas »

iceberg8 napísal:No len by ma zaujimalo este jedno - ci teito vyklady by mali nejak vahu proti danovakom, tj. ci to nie je tak, ako s paypalom - paypal si povie, ze ti zmrazi ucet na 180 dni, skonfiskuje peniaze a podobne a hotovo, maju pravdu, mnoho online institucii to takto robi (aj nejedna cryptoburza)...
Urcite by som neposielal peniaze do slovenskej banky uz len z dovodu, ze banky sa delia na bitcoin-friendly, potom tie, co blokuju platby a neoverene, pricom zname bitcoin-friendly banky su v zahranici. Na vplyv v zahranici musia mat urady ovela vaznejsie dovody.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa iceberg8 »

taku banku by som v ten den poslal do riti, ako som SLSP poslal do riti za zuctovanie 2%poplatku nad ramec uz nevyhodneho kurzu za nakup v zahranici (nonEUR).
zial, ovce su lenive menit banky, a tak tieto hostile banky prezivaju...
Odoslané z počítača
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa Adammd »

pangas napísal:Vyber vacsej sumy cez exchange je nerealny, tie limity su velmi nizke.
Neviem ako inde, ale gdax je default nastaveny na 10k € DENNE
Ziadal som o 100k, chceli odomna profil na LinkedIn. Maximalne umoznuju 1mil/denne, to je slusna ciastka...

Inak ktore SK banky nie su crypto firendly?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
pangas
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 16 12, 2017 11:49 am

Re: Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Príspevok od používateľa pangas »

Adammd napísal: Neviem ako inde, ale gdax je default nastaveny na 10k € DENNE
Ziadal som o 100k, chceli odomna profil na LinkedIn. Maximalne umoznuju 1mil/denne, to je slusna ciastka...

Inak ktore SK banky nie su crypto firendly?
Tak potom beriem spat. Najznamejsie burzy ako Kraken a Bitfinex, co som nedavno pozeral, maju denne, tyzdenne a mesacne limity 25K-50K, rocne 100K.

Napr. Tatra Banka a Reiffeisen sa v mediach preslavili tym, ze blokuju platby na bitcoinove burzy a bankova asociacia im na to povedala nonono.
Napísať odpoveď

Návrat na "Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny"