umelecké predmety ako investícia

Zberateľstvo a investovanie: mince, umenie, starožitnosti, fyzicky držané komodity
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jonatanus napísal: no a neni to prave o tom, nakupit od neznameho autora a rozpoznat ze toto je to co bude za par rokov chcet kazdy?
lenze co je to "to" co vtedy nikdo nevidi a potom zrazu sa ide kazdy koli tomu potrhat?
Robia aj to.
Len na to treba odborníkov.
Odborníci lepšie vedia odhadnúť, čo budú ďalší odborníci hodnotiť ako dobré :lol:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

JUGGLER napísal:Robia aj to.
Len na to treba odborníkov.
Odborníci lepšie vedia odhadnúť, čo budú ďalší odborníci hodnotiť ako dobré :lol:
a tusis co konkretne to je, co tam mozu posudzovat?

lebo inac mi to pripada ako nakupovat akcie podla analytikov... gs povedal ze msft ma target price $30.. tak kupim.. naky odbornik povedal ze toto je dobry obraz.. tak kupim..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jonatanus napísal: a tusis co konkretne to je, co tam mozu posudzovat?

lebo inac mi to pripada ako nakupovat akcie podla analytikov... gs povedal ze msft ma target price $30.. tak kupim.. naky odbornik povedal ze toto je dobry obraz.. tak kupim..

Dostal si ma.

Netuším.

Pri tomto novom umení, keď sa napríklad opica vyští na plátno a potom sa na to rozlejú farby netuším...
Možno po desiatich pivách by som na to prišiel...

Ja na to idem svojsky.

Snažím sa mať niečo, čo sa mi páči, ale zároveň, aby to bola aj investícia.

Napríklad z naších sa mi páči Spannerová:
http://www.dartesro.sk/obsah/dielo-info.php?ID=831" onclick="window.open(this.href);return false;

Keby som bol bohatý ako vendelín, tak si kúpim Renoira:

http://images.google.sk/images?hl=sk&so ... CBkQsAQwAA" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa Lance »

Ahojte,chcem len troska reagovat kedze v tomto odbore momentalne sa nejak tak pohybujem.Robim pre jednu aukcnu firmu na oddeleni starozitny nabytok,sosky atd.specializacia na anticke koberce,heheh presne tak hnusne prasive a smradlave koberce:))).Neviem ci dokazem Jonatanusovi presne odpovedat kedze sa tu bavite konkretne o obrazoch no je mozne ,ze sa to da pouzit aj vo vseobecnosti.Npr.mas nejake dve bronzove sosky,tvarovo su uplne totozne t.j.znazornuju presne to iste,aby si rozoznal ktora ma s nich aku cenu,tak sa musis divat uplne na malicke detiali,t.j.(zakoncenie prstov,vykreslenie svalov atd.jednoducho ako su vykreslene jednotlive casti,potom napriklad farba toho bronzu atd.Npr.u nabytku ide cena itemu nenormalne hore,ked na nom najdes nejaku znacku,ktora oznacovala firmu co vyrabala tie kusy sranda na tom je ,ze je ju obcas problem najst ,je na miestach kde by ju clovek nehladal,dalej samozrejme spajanie jednotliv.kusov,opracovanie dreva ,farba dreva dizajn atd.Inak Jonatanus sa pozastavoval nad tym ako moze mat nejaka carbanica velku hodnotu.Hm ked ti poviem,ze stary smradlavy koberec 2x 2m sme predali za £30.000:)) a to sme az tretia najvacsia aukcna firma v UK,tie naj,dokazu predat takuto staru rarohu za £150.000 a viacej a preco?cim ma taku hodnotu?no npr. su to farbu ktore pouzili na zafarbenie hodvabu alebo vlny az su pouzite len prirodne farby,tak to vacsinou krasne drzi ak nejaka syntetika tak sa to rozlieva,ako laik to nevidis,no ked ides pomalicky uvidis na niektorych mistach za ta farba sa troska roztiekla(zvacsa ide o fialovu)a uz len tym straca hodnotu.Npr.zelena farba je velmi vzacna bolo ju tazke vyrobit s tym,ze ide o svetly odtien zelenej,dalej je to kvalita napr.pouzitej bavlny,hodvabu mas 5 tried,ked prejdes rukov tak by si mal rozpoznat kvalitu pouzitej vlny,dalej sa udava pocet uzlov na 1cm stvorcovi atd.dalej ci to ma nejake opravi,hm no a niektore su opravene ,takz,ze aj ked tam bola predtym diera 10 cm ,tak laik to nezisti.No nejdem to rozpisovta,len si myslim,ze podobne je to aj s obrazmi t.j. kvalita pouzitia farieb,platno,vykreslenie detialov atd.je iste ,ze kto sa tomu venuje tak dokaze povedat,ze nejaka carbanica vytvorena pred 20 rokmi bude mat hodnotu a preda ju.Ako Juggler spominal,treba si vybrat segment a studovat o tom,citat katalogy,nastevovat aukcie tam je obrovska sanca stretnut kopec ludi,co su v tom uz doma a pytat sa a pytat sa.Skusit zahranicne weby a vidiet co sa tam predava a za kolko vacsinou maju vcelku kvalitne online fotky,takze aj na tom sa da nieco naucit.Od koho kupovat a nekupovat?presne tak nekupovat od dealerov pokial ste laik pretoze vas do toho obchodu jednoducho dostane je tak dobry,ze a vie tolko rozpravok okolo toho,ze to kupite:))Sance je prave nieco kupit na aukcii kde sa daju slusne kusky kupit za slusnu cenu,pretoze aspon nasej firmi je dat tomu atraktivnu cenu,naladit kupujucich pricom obcas ich nebavi sutazit a sa na to vykaslu a vy mozete dostat pekny kusok za peknu cenu.
Oki idem spat,ak niekto chce vediet viacej ako to bezi pri ohodnocovani a celkovo viacej zo zakulisia aukc.spolocnosti,alebo nieco ohladom starozitnictva,tak v pohode hodte otazku,ak budem vediet zodpoviem.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

lance lenze to su zase objektivne faktory ako kvalita prace. ale pri malovani nemas problem namiesat zelenu a takisto mona liza asi nebude najdokonalejsie namalovany obraz co sa tyka kvality kazdej bodky.

ide o to ze si teraz zoberem papier, vytrem si nim rit a za 20 rokov to bude ako vrcholne dielo "moj nazor na vojnu v iraku" v kazdej galerii a bude sa to predavat za milion dolarov.

a este aj ked zobereme zdanlivo pribuzne odvetvie - fotky teraz co su v mode, tak aj na tych fotkach najdes nieco zaujimave. ale co uz je zajimave na nakej krajinke od pistu hufnagela?

alebo na tomto jugglerovom obraze?
Obrázok

ma ten obraz nejaku zazracnu myslienku? nie. je nejak dokonale namalovany? nie. je to uplne obycajna anca s kvetinou v ruke. predpokladam ze nieco velmi podobne dokaze namalovat bar jaky student umeleckej skoly prveho rocnika.

proste nerozumiem tomu kde je ta hodnota co v tom ti ludia (odbornici) vidia.

keby existoval odbornik co nevidel monu lizu a ukazem mu ten obraz z 10 metrov tak padne na rit ze to je najlepsi obraz na svete? no o tom velmi silno pochybujem.

zobereme si napriklad hodinky, tiez to ma nieco spolocne. ma to plno (skoro) objektivnych parametrov, znacka, rok vyroby, komplikacie, kvalita, pocet vyrobenych kusov, atd. cisto design pokial nieje nejak revolucny prakticky nehra ziadnu rolu.

ale tam sa neda upliest "z hovna bic" ako v pripade obrazu.

kde inde existuje nieco taketo ze prakticky nulove naklady na vytvorenie, potom sa stane zazrak a potom to ma zavratnu hodnotu.
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa Lance »

Hehehe Anca s kvetinkou:))).Jonatanus toto je este fajn priklad,si myslim,ze pekny obraz a aj takto na fotke to vyzera,ze je to fakt dobre namalovane,hm zobre si takeho Picasa,som bol kuknut v jednej galerii cena obrazu miliony a na obraze ciary,machule:))).Podla mna sa plati jednoducho za origanilitu, do toho kvalita pouziteho platna?namiesane farby?obsah obrazu v dobe ktorej bol namalovany?Technika namalovania na cas v ktorej bol malovany?Myslim,ze niektore otazku su zahrnute v tej velkosti ceny.Hm preco taku cenu?no asi preto,ze ju opat vysvihali do takej vysky ludia,cenia originalitu,kvalitu a sposob prevedenia v case ,v ktorej bol vytvoreny.Mozno aj ten toaletny papier by si pekne predal,az by si dal tomu vystizny popis a par ludi by presne to na nom videlo,tak by ti cenu tiez zdvihli,jeden by to kupil,uchoval na par desatroci,potom vytiahol ukazal svetu,zistilo by sa ,ze to bolo robene strasne davno,ze taky toaletny papier uz nie je mozne najst,myslienka vytvorenia bola genialna a zrazu by na nom videlo dalsi milion ludi,presne to co si ti popisal,ze tvoj vytvor predstavuje a zasa by to chcel mat len jeden clovek a uz by to islo:)))hehe myslim,ze takto by to mohlo fungovat:)))
Ved ako som ti aj povedal,ten smradlavy a spinavy koberec teraz dokazu tiez vyrobit hocikedy,hm a bude svojim sposobom identicky, v tom pripade zohra ulohu vek toho koberca a oni sa budu onho byt ,vobec sa nekukaju,ci je spinavy,ostaty, s blchami,vidia v tom,ze to bolo vyrobene 1880 v tom meste sa uz nevyraba atd.,no a takto je to podla mna so vsetkym podobne.Autor mrtvy,kopiu totalne identicku uz asi fakt nie je mozne urobit,no tak cena je v originalite.Jonatanus by si sa za hlavu chytal keby si vedel co vsetko sa predava na aukcii a za aku cenu:)))))npr.suciastky starych motoriek aut atd.Vsetky tie obecne smetiska treba nalozit na auticko a doviezt do Londyna a tam sa ludia o to este aj pobiju:)).Velke mesto nenormalne obrovsky trh na vsetko aj haraburdy:))
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

kdo uhadne co je toto?
Obrázok
a) zaviroval sa mi photoshop
b) najdrahsi obraz na svete (z tych co sa predavaju, nevlastnia ich muzea)

ten picasso je tiez dobry priklad.. jeho najdrahsi obraz.. cena okolo $100mil.
Obrázok
na prvy pohlad obraz totalne o nicom. ziadna myslienka, ziaden styl, nic originalne..

komentar od nakeho odbornika
Picasso expert Pepe Karmel, reached in New York the morning after the sale, was waxing wroth about the whole affair. "I'm stunned," he said, "that a pleasant, minor painting could command a price appropriate to a real masterwork by Picasso. This just shows how much the marketplace is divorced from the true values of art."
te ostatne picassove obrazy su celkom zajimave
Obrázok
toto sa mi paci omnoho viacej, aj ked medzigalakticka genialita to asi neni, ale aspon to ma naky styl...

druhy najdrahsi obraz na svete
Obrázok
nechapem vobec. z roku 1951-3.. co uz je na tomto zaujimave?

treti najdrahsi obraz
Obrázok
1907.. povedzme ze je to troska originalne aj (relativne) dost stare.. ale inac.

4. Obrázok
van gogh.. 1890... aspon je to stare..

5. Obrázok
1876. renoir

12. Obrázok
toto este mozno pochopim... rubens. 1611. je to stare jak hovado a mat original tohto v obyvacke.. dobre, nevyhodil by som to do kosa.. ma to aj naky pribeh

a mozno pochopim aj preco su zajimave obrazy dali-ho
Obrázok
Obrázok


no nic, idem asi nieco nacarbat a vytvorit umelecke dielo na ten papier, kdo chce 1200% p.a., staci aby si kupil naky moj obraz.. kupujte pokial su lacne!
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

tak kolko za tuto nadhernu olejomalbu? zapad slnka pri panzerjager tiger ausfuhrung b jagdtiger alias jagdpanzer vi alias sonderkraftfahrzeug 186. nech vas zbytocne nemyli nazov suboru, cena je myslena v korunach ne v dolaroch, nesom padnuty na hlavu.. (s panom pohlym sme dohodli 10% zlavu pre clenov golden clubu!)

kam sa nato hrabe naka anca s kvetinou...
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa Lance »

Cau Jonatanus,ako vidim ta to chytilo a pekne sa do toho dostavas:))este zopar tyzdnov,niekolko tisic obrazov,najdes svoj styl a zazcnes to tu ocenovat ako stary harcovnik:)
Jono mozem ti povedat len jedno,o obrazoch neviem ako to bezi,ale myslim,ze to co som napisal nie je az tak daleko od pravdy.V tom co robim,ti mozem povedat,ze niektory ludia su ochotny zaplatit za urcite kusky naozaj pekne palky.Specialne pripady su ked sa najdu aspon dvaja na jeden kus a kazdy ho chce mat,potom ta cena sa dostane az do neba:).Preto npr.zberatel Picassa ti zplati za jeho carbanicu hocico ,len ,aby ho mal,pretoze ten kus je jediny a preco prave picasso?No myslim,ze asi preto,ze maloval to co vtedy nemaloval nikto atd.
P.S.Pictures Dep. nie je v tej istej budove kde som zasity ja inac tam frcim a otravujem ich,kazdopadne az sa tam dostanem ,tak ich otravovat budem a hodim ti dovody ako to oni vidia:)Na druhej strane ,tie zaklady musi mat uz aj Juggler kedze to kupuje a keca s ludmi priamo z fachu,tak sa moze konkretne vyjadrit,preco jeho obraz anca s kvetinkou,ma taku hodnotu aku ma.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

,,Anča s kvetinami,, nie je drahé dielo.
Pred pár rokmi sa predávala po 20-25 tisíc, teraz ide po 1500-2000 eúr (+200 až 300%)
Ale autorka zomrela, jej diela miznú z trhu a cena bude už len stúpať a stúpať.
Sú autori, kde ceny vyskočili 10 násobne a to čo stálo 20-30 tisíc dnes v pohode strelíte za 10 000 eúr.
Najdrahší je Benka, ten sa už pred rokmi predával za milióny.
Každý autor má svojích zberateľov, takže tie ceny sa môžu pohybovať od vyvolávacej ceny až po násobky.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

a nebojis sa ze bude problem to predat co sa tyka likvidity?

inac uz zacinam trocha chapat odkal viter fuka.

samotny obraz ako taky je uplne nepodstatny, podstatne je akorat meno autora samozrejme. a meno autora zacne mat hodnotu ked umre hlavne ale este predtym musi zaviest naky novy povedzme revolucny smer.. je jedno ci je to carbanica, musi to byt originalny styl malovania a on v tom musi byt majster galaxie.. a to je asi vsetko..

takze keby som ja chcel predavat drahe obrazy, musel by som si vymyslet naky novy styl.. jak kubizmus, atd. tak ja by som maloval naprikad.... ko... to racej ne. tankizmus.. a namaloval by som napriklad naku znamu osobnost napr. vendelina pohlyho, miesto nosa by mal delo a miesto usi pasy. to by bolo vrcholne dielo tankizmu. tankizmus by sa dostal do mody.. a ja ako majster galaxie v tankizme by som mohol uz malovat bar co, bolo by to furt veledielo majstra tankizmu. potom by som umrel, tym padom by sa ceny zdvojnasobili+ kedze od majstra tankizmu uz nic viac nepribudne a je to.

lance ma pravdu ze ide hlavne o tu techniku.. a ci je tam cajnik, jablko, anca, krajinka, tank alebo carbanica je uplne jedno.

uz som to prekukol 0.1%
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jonatanus napísal:a nebojis sa ze bude problem to predat co sa tyka likvidity?
Dobré diela sú pomerne likvidné, ale ceny sú volatilné.
Dobrý investor by sa nemal ponáhľať.
Na aukcii sa niekedy obraz nepredá ani za vyvolávaciu cenu, inokedy sa o neho pobijú niekoľkí zberateľia a cena vyskočí i niekoľko násobne.

To je verejný predaj.
Na malom Slovensku sa dá predať aj neverejne, stačí sa dohodnúť s kompetentnými, prípadne urobiť fotku a kupec sa ozve.

Práve preto sa treba vyznať.
Nie všetko je predajné.

P.S. S tými štýlmi nie si ďaleko od pravdy.
V prvom rade musíš byť iný ako ostatní. ( a to si! :) )
Dnešný pohľad na umenie je asi v psychopatickom účinku, šoku...
Čím väčšiu volovinu vymyslíš, tým viac si ,,in,,.

P.S. Dalsí článok:
http://profit.etrend.sk/archiv-profitu/ ... menim.html" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

dik...

no ci pana ten pollock to teda je zivotopis. :roll: skrachovany alkoholik uplne hovado, nikdo nic odneho nechcel az kym onom nevysiel clanok ze je to vlastne genius... zomrel ako 44 rocny, ozraty nabural v aute, asi mu to ani velmi nevadilo...

ono sa to moze takto zdat len ako mala carbanica...
Obrázok

ale z blizka..
Obrázok
z blizka to je.. velka carbanica.. :!:


stavim sa ze 98% zbohatlikov co tvori trh s umenim nevie rozoznat obraz za 1000 korun od obrazu za milion...
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa Lance »

Tiez si myslim,ze Juggler to nebude mat problem predat za tu cenu co tu hovori.Pokial to pekne nacasuje a vyberie miesto predaja(typ kupujuceho),sposob predaja,tak za to moze dostat pekne peniazky.Co sa tyka aukcie,tak tam najdes niekolko druhov kupujucich a tiez aj predavajucich.Kupujuci nejake zakladne rozdelenie,su to ludia co chcu kupit lacnejsie vec ,ktora uz je obnosena atd. nevidia v tom nejaku investiciu,obchodnici,co najlacnejsie nakupit ,aby to este mohli predat a zberatelia tiez co najlacnejsie nakupit,ale zasa sa nekukat tolko na peniazky,hlavny dovod je doplnit zbierku(rozsirenie zbierky).
Z tej prvej skupiny pred nejakym casom k nam dosiel manzel .par a kedze si postavili dom ,tak ho ccheli zariadit.Zena vybrala svoj zosit a z kazdej miestnosti mala farbu zavesu,nabytku atd. a tak to postupne doplnala,nehladeli prilis na peniaze ,ze kolko celkovo minu,skor kolko minu za jeden kus,
Druha skupina obchodnici,obcas su taky,ze este ani vec nekupili a uz maju na nu zakaznika:)),dokazu kupit aj drahsiu vec,cize tiez napomozu ,aby ta cena obcas vyletela sialene hore.
tretia skupina zberatelia,hm tak toto su hovada:)))))ma niekolko zberatelov a este k tomu bohatych ktory sa zidu na jednej aukcii je parada,to ma potom tie prave grady,tam ta cena leti hore ako blesk a nikto nevie kde sa to zastavi.No a prave takyto dokazu strhnut ludi,tam uz to potom nie je o cene,ale je to ako zapas,ze kto vyhra nenormalny adrenalin.
Preto az by si predaval v tomto case,tak je mozne to predat za uplne neskutocne peniaze.
Najvacsi for je ,ze ked potom debatujes s tymito obchodnikmi a zberatelmi,tak ked si obcas pozru,ze co vlastne kupili,tak krutia hlavou,ze to nie je mozne,hm no je kedze sa dokazali strhnut davom.Poviem priklad min rok v decembri isiel jeden kus nabytku vyvolavacia cena £ 200 tis.,predany po totalnom boji medzi dvoma zberatelmi za 2 a pol milion.Bola to aukcia na europsky luxusny starozit.nabytok v case ked sme boli posraty,ci vobec nieco predame kedze zacinala recesia a predtym niektore aukcie dopadli dost zle.O pol roka na to kus nabytku,velka skrina vyvolavacia cena £ 1 milion ocakavania dost velke s tym,ze v tom tyzdni sa neico podobne predalo za jeden a pol milion,v inej aukcnej spolocnosti, aukcia dopadle nic moc a nepredane.
Hm tazko povedat Jontanus kolko zbohatlikov dokaze rozoznat dobry obraz od toho zleho,no kazdopadne nie je to az take tazke,pokial to cloveka bavi a ako povedal Juggler vyberie si oblast,da sa v tom vypracovat na slusnu uroven a nie je treba ziadnej specialnej skoly.Staci ukat katalogy,chodit obcas do galerie,zucatnit sa aukcii,tam je uplne jednoduche nadviazat kopec kontaktov a ucenie zadara sa priamo od profikov,edze vacsina rada o tom keca a prezentuje sa ,ze sa v tom vyznaju.No a myslim ako povedal Juggler,ze je to slusna investicia a dokonca moze byt aj zabavna bez nejakeho velkeho stresu.
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa Lance »

Jono uz si myslim na dobrej ceste nieco take vytvorit a neskor to slusne predat.Myslim,ze minimalne uz mas nazvy:Anca s kvetinkou a mala alebo velka carbanica:)).Teraz nieco namaluj,nazvy uz ti idu,myslim,ze vacsina z nas to na tych dvoch obrazoch mohla vidiet.Originalne to teraz spracuj a hm ma to mensi hacik cena najviac poskoci po smrti autora.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

Lance napísal:Tiez si myslim,ze Juggler to nebude mat problem predat za tu cenu co tu hovori.Pokial to pekne nacasuje a vyberie miesto predaja(typ kupujuceho),sposob predaja,tak za to moze dostat pekne peniazky.
zoberme si hypoteticky priklad, chceme investovat milion korun do obrazov. teraz je otazka co kupit, 50 obrazov za 20tisic, 1 obraz za milion, 5 obrazov za 200tisic? 50 obrazov si doma nezavesis, obraz za milion predpokladam tiez nie (ak to ma byt hlavne investicia). kde sa to da uskladnit?

no a potom druha otazka.. v golden clube pribudnu super zlavy na jachty a ty potrebujes peniaze okamzite vytahnut z tych obrazov. ak mas 50 obrazov po 20 tisic ako to predas? ak mas 1 obraz za milion, ako to predas, co ked to akorat vtedy nebude nikdo chcet? (okrem tych fantasticky priekupnikov jak spominal pistanek v tom clanku, co ti povedia ze ti zato daju 1/10 ceny ze si to ty, lebo te obrazy uz nikoho nezajimaju, atd..)

tazko zozenes dobru cenu ked to potrebujes predat rychlo.
a vlastne po cely ten cas ani netusis jaku to ma cenu, si mozes myslet jak si super investoval a po 10 rokoch to skusis predat a zistis ze to nikdo nechce... v horsom pripade zistis ze si kupil falzifikat.

dalsia vec je ze na to aby si sa stal na nieco expert to musis robit 10 rokov alebo 10,000 hodin, co je taka povedzme ne-uplne-odveci poucka. takze by som mal teraz studovat, za 10 rokov kupit a za dalsich 10 rokov predat. toho sa snad ani nedozijem :lol:
Preto az by si predaval v tomto case,tak je mozne to predat za uplne neskutocne peniaze.
len to je zase otazka.. ked teraz ten obraz ide na dracku, tak ho tazko kupis rok-dva predtym nejak velmi lacno. pokial nenajdes uplneho dementa co ti to streli za polovicu trhovej ceny, co asi tak lahko nenajdes. a tiez vies tazko predpovedat ci sa zrovna na tento obraz stretnu na aukcii 2+ ludia co zanho daju hrozne vela.
Hm tazko povedat Jontanus kolko zbohatlikov dokaze rozoznat dobry obraz od toho zleho,no kazdopadne nie je to az take tazke,pokial to cloveka bavi a ako povedal Juggler vyberie si oblast,da sa v tom vypracovat na slusnu uroven a nie je treba ziadnej specialnej skoly.Staci ukat katalogy,chodit obcas do galerie,zucatnit sa aukcii,tam je uplne jednoduche nadviazat kopec kontaktov a ucenie zadara sa priamo od profikov,edze vacsina rada o tom keca a prezentuje sa ,ze sa v tom vyznaju.
myslim to tak ze vytahnem 2 nezname obrazy, jeden za 1000 korun, druhy od borca z druhej ligy (svetovej) o ktorom si vzivote nepocul a spytam sa, ktory je veledielo a ktory je shit? nemyslim to tak ze teraz zavola znalcovi alebo sa pozre do katalogu alebo zacne hladat nieco na internete.. ale priamo z tych obrazov to bude vedet rozoznat.

vid pollock, predtym clankom jeho obrazy nechcel nikdo, teraz su najdrahsie na svete. na tom obraze sa nezmenila ani bodka. co je to co vtedy nevideli a teraz vidia? to je otazka za milion. mozem na to skulit aj 2 dni, nevidim tam nic. ty tam nieco vidis na tej carbanici? podobne vypadali moje zosity na strednej skole.. a ja idiot som ich vyhodil :x :lol:
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

Lance napísal:Jono uz si myslim na dobrej ceste nieco take vytvorit a neskor to slusne predat.Myslim,ze minimalne uz mas nazvy:Anca s kvetinkou a mala alebo velka carbanica:)).Teraz nieco namaluj,nazvy uz ti idu,myslim,ze vacsina z nas to na tych dvoch obrazoch mohla vidiet.Originalne to teraz spracuj a hm ma to mensi hacik cena najviac poskoci po smrti autora.
no ja uz som SKORO svetoznamy maliar, staci napisat program ktory bude generovat/malovat genialne obrazy. len najprv musim vedet co je teda to genialne na tom genialnom obraze.
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa Lance »

Jono,ked budes chciet na rychlo predat tie obrazy lebo Pohly ma pre teba jachtu,tak mu ju ich jednoducho za nu vymen a hotovo alebo ked je taky super obchodnik ,a ty clenom jeho klubu,tak ti najde na ne kupcov aj sam.Myslim az by si bol clenom jeho klubu,nemas ziadne starosti a ziadne stresy,pomoze ti s uskladnenim,dufam,ze nejaky pekny sajf bude ma ten tvoj obraz,pripadne nejaku komorku na tych dalsich 50.
K tomu ,aby si dobre nakupil tak potrebujes ako Juggler spominal niekoho z rodiny co sa v tom vyzna alebo musis byt sam dobry atd.
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa Lance »

Teraz som kukol ten clanok co tam pripojil Juggler,netreba nic hovorit tam je to pekne vysvetlene.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

nahodou som v telke nieco videl o van goghovi.. trpel dusevnymi chorobami, nikdo od neho nic nechcel, keby ho brat nesponzoroval umre odhladu, nakonec sa ako 37 rocny zastrelil... :shock:
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa Lance »

Heheh Jonatanus,tak radsej nic nemaluj,tie carbanice nestoja za zastrelenie :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

kúp si dejiny umenia José Pijoan - keď to po dvoch rokoch prečítaš, tak ti bude jasnejšie, prečo je niečo pekné a cenené a iné nie.

Je to asi 10-12kníh od neolitu až po moderné umenie.

Obrázok Obrázok
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:Je to asi 10-12kníh od neolitu až po moderné umenie.
zeby si to tak zhrnul do dvoch odstavcov? :lol:

az tak ma to zas nezaujima, toto urcite nebude premna pouzitelna forma investovania a inac mi to nic nehovori.. ale je to zajimave
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

máme to síce doma už nejaký ten rôčik, ale zatiaľ som sa ďaleko nedostal :mrgreen:
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa polovnik »

JUGGLER napísal:
Ja mám priamo v rodine zberateľov, takže obrazy, porcelán a sklo mám s kým konzultovať.
Oni majú knižky a katalógy, v tom sa hrabú, chodia po aukciách, burzách, sledujú inzeráty, majú rozhodené siete.
Ja som bol na pár aukciách, vydražil som nejaké obrazy, ale nie som odborník - nechal som si poradiť a bral som len za vyvolávaciu cenu (keď nemal nikto iný záujem).
Podľa mňa najlepšie je, keď Ťa to aj baví a treba sa špecializovať na určitý segment.
Poznám napríklad zberateľa, ktorý celý život kupoval len jedného autora a dnes má jeho zbierka obrovskú hodnotu.
Rozhodne netreba nakupovať od starožitníkov, ani priekupníkov.
Určite nie dovtedy, kým sa nevyznáš tak ako oni.
Dnes nemôžeš veriť ani znaleckému posudku.
Na aukciách je určitá garancia, ale aj tak je dobre kúpu konzultovať s niekým nezávislým.
Najlepšie je, keď sa vyznáš a obrazy si zháňaš od obyčajných ľudí, ktorým visia doma 30 rokov.
Literatúra je obmedzená. Stačí ti ísť na www. martinus.sk - tam máš všetko, čo je v predaji.
Najprv treba nájsť to, čo by ťa bavilo, resp. sa ti páči - navštíviť napríklad galérie, výstavy, rozhodnúť sa pre segment.
Potom poštudovať, prípadne sa skamarátiť s niekým, čo sa vyzná.
Všetko ostatné príde časom.
Poznám asi piatich ľudí, ktorí na tom zbohatli, ale všetkých to baví prinajmenšom tak ako mňa burza. :wink:

Ja nie som špecialista, ale keby ťa zaujímali olejomalby, porcelán, alebo sklo, tak sa ti viem opýtať, aká literatúra sa oplatí.

Pre začiatok si pozri najväčšie slovenské aukcie:
http://www.soga.sk/aukcie-obrazy-diela- ... ozitnosti/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.dartesro.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.predajobrazov.sk/main.php?ac ... y&clanek=3" onclick="window.open(this.href);return false;
http://financie.etrend.sk/investicie/in ... mocie.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.predajobrazov.sk/main.php?ac ... y&clanek=8" onclick="window.open(this.href);return false;

hm dik odpoved , no kludne mi odporuc a moze byt aj AJ jazyku ,
a myslis ze nakup priamo od sogy resp dartsro bude kosher ? nerad by som sa z niecoho vytesoval a pocase by som prisiel na to ze mam doma haraburdu ...

dik
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

polovnik napísal: a myslis ze nakup priamo od sogy resp dartsro bude kosher ?
dik
Nič nie je garantované, aj ked to akože garantujú.
Mali aj oni prúsery.
Ked niečo kúpiš, aj z certifikátom, predsa je len lepšie to ukázať ešte niekomu .
V prípade nepravosti ti vrátia peniaze - nebudú sa handrkovať, nepotrebujú hanbu.

K tým odporúčaniam som povedal, že sa môžem spýtať.
Sú to naši ľudia - neštudujú veci v angličtine.
Musíš vedieť špecializáciu... nebudem sa vypytovať na všetko.
Ináč pozri ten martinus.sk.
Tam je zoznam všetkého, čo vyšlo u nás....zase tak veľa toho nie je.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja som vcera kupil v Kike vzacny obraz za 5 eur , bol pozlacnovany z prapovodnych 49 eur.No nekup to.Vcera bol dobry den :lol:
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

kocinavi napísal:Ja som vcera kupil v Kike vzacny obraz za 5 eur , bol pozlacnovany z prapovodnych 49 eur.No nekup to.Vcera bol dobry den :lol:
No vidíš.
Cena padla o 90%. :lol:

Cena Anči na ktorú sa ja dívam zatiaľ stúpla o 200% :D
Prílohy
IMG_1684.jpg
IMG_1684.jpg (149.99 KiB) 20746 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vidím dobre, že anča je z roku 1982? dobrý ročník, ale neviem či zrovna na obrazy :D
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

According to New York University professors Jianping Mei and Michael Moses (who created the Mei Moses Fine Art index), art returned 7.7% a year between 1875 and 2000, against a 6.6% return from US equities.


z ineho clanku:
However, no market can be bid up indefinitely. The Mei Moses index fell 35% in the first quarter of 2009.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

7.7%
lenže tam nemá započítané náklady na kúpu a predaj + skladovanie/poistenie. Tie sú pri umení značne vyšie ako pri akciách. Provízie aukčnej firme budú od 10-30%, k tomu náklady na znalca, prevoz, poistenie, prípadne trezor ak to nemáš na stene.

A pri tej nízkej likvidite ten nadvýnos neni bohviečo.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

filip glasa napísal:A pri tej nízkej likvidite ten nadvýnos neni bohviečo.
to iste, otazka je jaky tam dokazes spravit nadvynos.. znamky vyzeraju z tychto alternativnych investicii asi najlepsie
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa radvan »

a este nejake studie k investovaniu do umenia:

http://www.cxoadvisory.com/individual-i ... rn-on-art/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.cxoadvisory.com/individual-i ... nd-stocks/" onclick="window.open(this.href);return false;

... podla mna cele to alternative investments je jak pri akciach ... ked tomu nerozumies, tak mas alebo stastie jak svina, alebo si nabijes hubu ... ak sa tomu chces venovat, tak uz je lepsie vybrat si jedno a venovat sa tomu naplno (vino, umenie, znamky, numizmatika, starozitnosti, akcie, komodity, nehnutelnosti) ... ak budes skakat hore dole medzi tym, tak budes tak akurat dobry na to, aby ta niekto okradol ...

plus obrovsky problem vidim v tom celom s likviditou ... ze sice mozes mat nejaky super obraz (flasu vina, kus syra), ktory ma podla teba cenu x ... ale musis mat niekoho, kto ti uveri, ze ten obraz je pravy a potom ti bude ochotny to x zaplatit ... tie bid/ask spready su podla mna nasobne vecsie ako pri najmenej likvidnych akciach na burze ...

plus nerozumiem moc tomu, preco by mala cena nejakych obrazov (indexu ako celku) rast o viac ako o inflaciu (podla mna by to malo byt to iste co komodity napr., kde sa cena za poslednych 200 rokov v realnom vyjadreni takmer nepohla) ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa filip glasa »

na začiatok sa móžeš ísť pozrieť na túto výstavu:
http://kultura.sme.sk/c/5313558/daliho- ... hrade.html" onclick="window.open(this.href);return false;
:lol:
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa Lance »

radvan napísal:a este nejake studie k investovaniu do umenia:

http://www.cxoadvisory.com/individual-i ... rn-on-art/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.cxoadvisory.com/individual-i ... nd-stocks/" onclick="window.open(this.href);return false;

... podla mna cele to alternative investments je jak pri akciach ... ked tomu nerozumies, tak mas alebo stastie jak svina, alebo si nabijes hubu ... ak sa tomu chces venovat, tak uz je lepsie vybrat si jedno a venovat sa tomu naplno (vino, umenie, znamky, numizmatika, starozitnosti, akcie, komodity, nehnutelnosti) ... ak budes skakat hore dole medzi tym, tak budes tak akurat dobry na to, aby ta niekto okradol ...

plus obrovsky problem vidim v tom celom s likviditou ... ze sice mozes mat nejaky super obraz (flasu vina, kus syra), ktory ma podla teba cenu x ... ale musis mat niekoho, kto ti uveri, ze ten obraz je pravy a potom ti bude ochotny to x zaplatit ... tie bid/ask spready su podla mna nasobne vecsie ako pri najmenej likvidnych akciach na burze ...

plus nerozumiem moc tomu, preco by mala cena nejakych obrazov (indexu ako celku) rast o viac ako o inflaciu (podla mna by to malo byt to iste co komodity napr., kde sa cena za poslednych 200 rokov v realnom vyjadreni takmer nepohla) ...
Myslim,ze vzdy najdes nejakeho kupca co to kupi a ci uveri ,ze je to prave?hm pokial to bude clovek co sa tomu venuje,tak bude vediet ci je to prave alebo nie a uveri a pokial to bude laik,tak lepsie pre teba:).Myslim,ze az bude mat niekto vyhodit za to nejake vacsie peniaze,tak to bude skor zberatel a ten si da zalezat na tom ,aby to preskumal,ze je to prave,to uz su jednoducho fanatici ,ktory na tom frcia uz dost dlho.Az to nebude mat taku hodnotu,tak to predas aj laikovi,ktory nepojde az tak do detialov a jednoducho to kupi.Myslim,ze originaly vzdy predas.Zalezi tiez na aky trh to hodis.Firma pre ktoru robim npr.robi v jednotliv krajinach a urcitych mestach aukcie prave na specificke veci.Teraz v maji bude v Dubai a prave exportuju tam veci ,ktore by za ceny ktore chcu z toho mat nedostali npr. v Londyne.Z praxe mozem povedat,ze aj v case hlbokej krizi resp.nalady na trhu,ze nikto nechcel nejak predavat a nejak kupovat,tak veci co mali hodnotu sa vzdy predali,pricom presiahli odhady znalcov a predavajucich.Co mozem vidiet tak zberatelia sa v poslednom roku hlavne zbavovali veci mensej hodnoty ,aby mali volny cash a cakali ako supy ,ze sa na trhu objavi zaujimava vec za dobru cenu.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

radvan napísal:ak sa tomu chces venovat, tak uz je lepsie vybrat si jedno a venovat sa tomu naplno (vino, umenie, znamky, numizmatika, starozitnosti, akcie, komodity, nehnutelnosti) ... ak budes skakat hore dole medzi tym, tak budes tak akurat dobry na to, aby ta niekto okradol ...
suhlasim... a teraz je otazka, povedzme ze nechces day/tradovat ale sedet na pinakolade a relativne bezpracne zhodnocovat prachy. vyberes si pasivne investovanie do akcii, kde ked budes aj majster galaxie tak mas market risk jak svina, alebo to potom zkoncentrujes do 3 akcii a potom ti tam vybehne naky uctovnicky fraud, alebo sa troska nezadari a si vprdeli.
ono pasivnym investovanim do akcii v podstate nemas sancu.
SPY (alebo microcap ETF) na 1.5 leverage a postupne dokupovanie je podla mna tak max. co dokazes vyrieskat z akcii pokial nemas insider info. ono dokonca aj ked si odbornik na nieco tak samo-osebe ti to v investovani moc nepomoze, viem troska nieco o IT/internete/atd. ale keby som mal vsadit prachy nato kde bude microsoft, google, apple, alebo naky startup za 10 rokov... absolutne nemam paru..
plus obrovsky problem vidim v tom celom s likviditou ... ze sice mozes mat nejaky super obraz (flasu vina, kus syra), ktory ma podla teba cenu x ... ale musis mat niekoho, kto ti uveri, ze ten obraz je pravy a potom ti bude ochotny to x zaplatit ... tie bid/ask spready su podla mna nasobne vecsie ako pri najmenej likvidnych akciach na burze ...
na daytrading to urcite nebude..
ale kdo ma lepsie sance na dlhodobe zhodnotenie - expert na buy&hold v akciach (gladis) alebo expert na vino, znamky, umenie?
plus nerozumiem moc tomu, preco by mala cena nejakych obrazov (indexu ako celku) rast o viac ako o inflaciu (podla mna by to malo byt to iste co komodity napr., kde sa cena za poslednych 200 rokov v realnom vyjadreni takmer nepohla) ...
bohati bohatnu rychlejsie jak inflacia...
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa radvan »

jonatanus napísal: suhlasim... a teraz je otazka, povedzme ze nechces day/tradovat ale sedet na pinakolade a relativne bezpracne zhodnocovat prachy. vyberes si pasivne investovanie do akcii, kde ked budes aj majster galaxie tak mas market risk jak svina, alebo to potom zkoncentrujes do 3 akcii a potom ti tam vybehne naky uctovnicky fraud, alebo sa troska nezadari a si vprdeli..
suhlas ...
jonatanus napísal: ono pasivnym investovanim do akcii v podstate nemas sancu.
SPY (alebo microcap ETF) na 1.5 leverage a postupne dokupovanie je podla mna tak max. co dokazes vyrieskat z akcii pokial nemas insider info.
zavysi co je tvoj ciel ... ak ti staci 7-10% p.a. tak mas sancu velmi slusnu (a nepotrebujes na to 40 rocny horizont ako pri akciach, pri ktorych treba ten horizont aby si mal jaku taku istotu, ze to bude aspon 3% p.a.) ... su aj ine techniky ...

v podstate pri pasivnom investovani ide o to maximalne znizit poplatky, minimalizovat riziko, ze chytis nejaky negativny tail a co najlepsie diverzifikovat ... takze nakupis X asset classov ktore sa daju kupit nejako relativne inteligentne (v podstate cokolvek hoc aj to vino, znamky, syry), navazis ich medzi sebou (v podstate je jedno co pouzijes, aj equal weight je dobre) a zavedies nejaky simple risk management - tot je dolezitejsie jak sa na prvy pohlad zda (napr. akykolvek debilny 12m moving average na mesacnych datach urobi svoje) ... pozor - ten risk management tam neni na to, aby ti pridal na vynosoch, ten je tam na to aby odrezal za nejaku cenu vo vynose negativne fat taily - taze ak maju akcie ~ 10% pa.a tak ak tam das nejaku risk management formulku, tak ti pojdu vynosy na 7% (ked si mimo trh, tak rataj vynosy cashe, kedze vtedy si realne v cashy a to je celkom nezanedbatelny vynos - toto nie je trading ale investing, tak tu mas cash slusnu vahu) a drawdowdny z -80% na -30% napr. ... ak to takto namiesas z X asset clasov, tak mas pokoj a sedis si na pinakolade ...

ked sa nudis, tak si to skus, data pre akcie a bondy mas ten shillerov graf napr. (ak chces vediet, jak prerobit yield data na price dlhopisovy index, tak mi napis PM) ... data na komodity mozes pouzit napr. http://research.stlouisfed.org/fred2/se ... IDC?cid=31" onclick="window.open(this.href);return false; (PPI index, ceny priemyselnych komodit na strane predajcov) ... to mas tri assety ... dalsie datove serie su vacsinou platene, ale aj na tychto troch je pekne vidno point ...
jonatanus napísal: ale kdo ma lepsie sance na dlhodobe zhodnotenie - expert na buy&hold v akciach (gladis) alebo expert na vino, znamky, umenie?
podla mna maju tak 50:50 :)
jonatanus napísal: bohati bohatnu rychlejsie jak inflacia...
moc nesuhlasim, ak by to bola pravda, tak sucasny najbohatsi ludia, by boli nasobne bohatsi ako bohaci v minulosti (opak je skor pravda, rockefeler aj rotschild mali kedysi v sucasnom vyjadreni nasobne viac prachov jak ma dnes buffet s gatesom dokopy)
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

radvan napísal:podla mna maju tak 50:50 :)
to nesuhlasim, ved si staci zobrat te jugglerove obrazy.. v diverzifikovanych akciach pasivne nemas sancu dosiahnut take vynosy, ani kratkodobo.. a ked to rozmazes po x aktivach, aj tak jednak pride 2008 a pojde dole vsetko a za druhe ti to da len velmi priemerny vynos.

da sa dosiahnut pasivnym investovanim napr. 20% ked si expert na nieco?
bud sa to da - a potom sa chcem stat expert nato, alebo sa to neda a nakupim SPY na 1.5 alebo poskladam nake asset classy, s cielom 10% p.a.
moc nesuhlasim, ak by to bola pravda, tak sucasny najbohatsi ludia, by boli nasobne bohatsi ako bohaci v minulosti
Obrázok
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa radvan »

jonatanus napísal: to nesuhlasim, ved si staci zobrat te jugglerove obrazy.. v diverzifikovanych akciach pasivne nemas sancu dosiahnut take vynosy, ani kratkodobo.. a ked to rozmazes po x aktivach, aj tak jednak pride 2008 a pojde dole vsetko a za druhe ti to da len velmi priemerny vynos.
miesas hrusky s jablkami ... v diverzifikovanych obrazoch neurobis 20% ... ak kupis 5 obrazov tak to neni diverzifikacia, to robis "art" picking (vyberas obdobie, vyberas maliara, vyberas styl ...atd.), to je jak kupit 5 firiem a to ma daleko od pasivity ...

p.s. aj v diverzifikovanych akciach si urobil 10tky % rocne (emerging market, technology bubble. komodity stocks) ... je otazne co volas diverzifikacia ...
jonatanus napísal: da sa dosiahnut pasivnym investovanim napr. 20% ked si expert na nieco?
bud sa to da - a potom sa chcem stat expert nato, alebo sa to neda a nakupim SPY na 1.5 alebo poskladam nake asset classy, s cielom 10% p.a.
no toto je tazka otazka ... ja ti nevim karle ...

co definujes jak pasivne investovanie - to ze tomu venujes cca par hodin do mesiaca - alebo to, ze sice pasivne neco kupis raz za rok, ale venujes tomu 12 hodin denne? ... ak je podla teba moznost c. 2 "pasivne" investovanie tak sa da urobit 20% p.a. (ale to uz mozes robit stock picking) ... ak je to moznost c.1 tak tomu neverim a neveris tomu ani ty :)

jedna vec co som si isty vsak je, ze ak sa to da v jednom assete - tak rovnako obtiazne sa stat expertom to bude aj v inom ... takze mas jedno na co sa stanes expert ... mozno sa ti art zda teraz lahsie, lebo sa okolo toho nemotas x rokov ako okolo akcii, tak nevidis vsetky problemy ktore okolo toho su ... kym pri akciach to co sa moze posrat vidis odhora dole ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: umelecké predmety ako investícia

Príspevok od používateľa jonatanus »

radvan napísal:miesas hrusky s jablkami ... v diverzifikovanych obrazoch neurobis 20% ... ak kupis 5 obrazov tak to neni diverzifikacia, to robis "art" picking (vyberas obdobie, vyberas maliara, vyberas styl ...atd.), to je jak kupit 5 firiem a to ma daleko od pasivity ...
ale obraz ti neskrachuje, obraz nema uctovnictvo, atd. 5 obrazov, pokial kupis originaly a neni to uplna blbost...
v akciach potrebujes diverzifikaciu lebo kupujes macku vo vreci...
co definujes jak pasivne investovanie - to ze tomu venujes cca par hodin do mesiaca - alebo to, ze sice pasivne neco kupis raz za rok, ale venujes tomu 12 hodin denne? ... ak je podla teba moznost c. 2 "pasivne" investovanie tak sa da urobit 20% p.a. (ale to uz mozes robit stock picking) ... ak je to moznost c.1 tak tomu neverim a neveris tomu ani ty :)
kdo vie spravit stock pickingom 20% p.a.?

pasivne premna znamena to ze, ze nebudem muset sedet o 15:30 kazdy den na burze... ak ma to bude bavit, mozem tomu venovat 100 hodin denne, mozem si citat katalogy umenia na pinakolade :D , kdezto tazko mozes daytradovat na pinakolade..
pasivne premna = bez stresu, bez toho aby som nieco "musel"...
jedna vec co som si isty vsak je, ze ak sa to da v jednom assete - tak rovnako obtiazne sa stat expertom to bude aj v inom ... takze mas jedno na co sa stanes expert ...
nesuhlasim, v akciach mas konkurenciu $triliony, najvacsi fond vo vinach mas $150 milionov.. => vo vinach je slabsia konkurencia.

ak vies spravit pasivnym investovanim do akcii 20% p.a. tak si najbohatsi clovek na svete lebo si mozes zalozit fond a spravovat triliony (pokial nenakupujes pinkshity)... ak si borec v znamkach alebo vinach, tak su ti triliony na figu...
a urcite existuje milion inych veci docoho sa da investovat (jak te syry), co nas len tak nenapadne, ale je tam daleko vacsia sanca uspiet jak to co vidi kazdy - akcie, nehnutelnosti, atd.. (napr. te slnecne kolektory...)
Napísať odpoveď

Návrat na "Alternatívne investície, umenie, starožitnosti, mince, fyzické komodity"