Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa filip glasa »

jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

výška základného imania 200 0000, alebo 5000 Eur pri s.r.o?

No toto sa dá mám pocit vyriešiť aj čestným prehlásenim,alebo prevedením,ale peniaze možem používať ďalej.
Nie som si ale istý.
Obrázok
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa Pette »

Zakladne imanie mas evidovane v uctovnictve. Musis s nim stale pocitat, ale prakticky ho pri zalozeni nemusis mat - ci uz v hotovosti, alebo niekde na ucte. Vyhlasenie spravcu vkladu o splateni vkladov spolocnikmi sa nikde nekontroluje.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

som to pisal preto, že to v tomto prípade nepovažujem za nevýhodu. A ano samozrejme v účtovnictve sa to evidovať.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa filip glasa »

takto: nepísal som tam ten návod ako obchádzať zákon, lebo je to nelegálne. Tváriš sa že máš 5000 Eur v kase, ale žiadne tam nemáš, takže pri prípadnej kontrole by si dopadol zle.
Ale robí sa to tak dosť bežne.
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

:wink:
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa filip glasa »

druhá vec je, že na dokonalú optimalizáciu zväčša potrebuješ živnosť aj s.r.o. Čiže prvé si založíš živnosť a keď už to bude z odvodmi zle/nedobre, tak založíš s.r.o. To už máš zarobené aj na nejaký ten vklad do základného imania.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa Honzajs »

Správce vkladu je většinou banka a divil bych se, kdyby banka vydala potvrzení bez toho, aby peníze byly opravdu na účtě.

To, že složíš základní kapitál s.r.o ještě neznamená, že s těmito penězi nemůžeš pracovat. Jsou to pak peníze eseróčka, které je může použít na výplatu mezd, zaplacení faktur...

P.S.
Loni jsem v ČR jedno eseróčko zakládal (pak taky v Maďarsku nebo Bulharsku), všude plus mínus totéž
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Správce vkladu je většinou banka
u "veľkých firiem" ano, ale malé firmičky, ktoré nemajú ani to základné imanie si za správcu vkladu určia niektorého zo spoločníkov.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

spravcom vkladu moze byt bud spolocnik firmy (vyhlasenie spravcu vkladu o splateni vkladu) alebo banka
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa Lobista »

Jedna vec mi este nie je celkom jasna -- ked zalozim s.r.o. a mam povedzme 5 predmetov podnikania, musim vzdy ist este aj na zivnostensky urad a poziadat o zapis do ziv. reg., pricom si tam musim zapisat vsetky predmety podnikania ako zivnosti?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ako s.r.o. musíš najprv získať tie živnosťáky na každý predmet podnikania a až potom ísť na zápis do obchodného registra. Ak sú totiž viazané, tak musíš na živnosťáku predložiť oprávnenia.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa Lobista »

To je ale nejake divne -- ako mozem ako s.r.o. ziadat o udelenie zivnosti, ked vlastne este ani neexistujem? Logicky by to podla mna malo byt opacne... A na viazane zivnosti je potom tusim zodpovedny zastupca, ci ako sa to vola, nie ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa filip glasa »

No obchodný register nezapíše (tiež logicky) firmu, ktorá nemá živnostenské oprávnenie. Jednoducho máte spoločenskú, alebo zakladateľskú zmluvu. S ňou a ostatným potrebným získate živnosťáky na jednotlivé predmety podnikania a až potom vás zapíšu. Čo sa týka viazaných živností na nejakú odbornosť, tak ak chceš ŽL napr. na sprostredkovanie kúpy/predaja nehnuteľností, tak si nájdeš v rodine niekoho kto má VŠ ekon., alebo právo, alebo robil 5 rokov na bytovom družstve. Toho zamestnáš ako zodpovednú osobu za nejakú rozumnú ročnú odmenu. Po X rokoch už aj ty ako konateľ takejto s.r.o. získaš prax v danom odbore a teda aj odbornú spôsobilosť a zodpovednú osobu už nepotrebuješ.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa Lobista »

Ok, diky za info.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

poopravim Filipa. V pripade s.r.o., vzdy najprv zalozite s.r.o. (spolocenska zmluva) a az potom idete na zivnostensky, v pripade akejkolvek zivnosti, nielen viazanej.
.
Cely proces formovania SRO sa deli na dve casti: zalozenie (spisanie zmluvy) a vznik (zapis do OR)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa filip glasa »

No vidíš a ja som myslel, že s.r.o. je hotová až zápisom.
v pripade akejkolvek zivnosti, nielen viazanej.
toje jasné, len som chcel povedať, že pri zápise neskúma či si vôbec oprávnený vykonávať tie činnosti, aje preto logické, že to najprv musí preskúmať živnosťák.
lsl
Príspevky: 1
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 9:10 pm

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa lsl »

filip glasa napísal:druhá vec je, že na dokonalú optimalizáciu zväčša potrebuješ živnosť aj s.r.o. Čiže prvé si založíš živnosť a keď už to bude z odvodmi zle/nedobre, tak založíš s.r.o. To už máš zarobené aj na nejaký ten vklad do základného imania.
Ahojte!
Chcem sa spytat, ci je mozne mat subezne zivnost aj "jednoosobove" sro. Je mam zivnost, kde nie som platca DPH a chcem zalozit sro, kde by som bol platcom DPH. Nie je to v rozpore so zakazom konkurencie?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa filip glasa »

konkurencia? veď to je na ochranu tej s.r.o.čky, aby si konateľ nezaložil nejakú bokovku na živnosť. Ty sám sebe predsa nemôžeš konkurovať.
scorp
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 13 01, 2010 10:16 am
Bydlisko: Trnava

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa scorp »

Zdravim, chcem Vam popisat modelovu situaciu mna a poradit sa pretoze sa neviem rozhodnut. Mam TPP u zamestnavatela a chcel by som zacat podnikat na internete. (prijem za sluzbu, resp. reklama, affiliate,..) ziaden predaj produktov, ziaden e:shop. Co by ste mi poradili ist cestou zivnosti alebo jednoosobovej s.r.o aby to bolo co najjednoduchsie a samozrejme najlacnejsie na prevadzku. V TPP chcem zatial ostat, podnikanie by slo ako bocny prijem.

Druha vec, ked chcem kupit zabehnutu stranku, musim byt uz sro alebo zivnostnik pri samotnej kupe alebo sa to da dodatocne...?

Vdaka
Ak móžeš ísť k rieke, nechoď k džbánu! (Da Vinci)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa filip glasa »

pokiaľ nepodnikáš (nevyvíjaš sústavnú ekonomickú činnosť), tak ešte s.r.o. ani živnosť nepotrebuješ. Riešil by som to až vtedy, keď to bude vyzerať, že ti prichádzajú prvé príjmy. Legislatíva sa teraz rýchlo mení a nejaké tie výhody s.r.o. už teoreticky nemusia platiť.
scorp
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 13 01, 2010 10:16 am
Bydlisko: Trnava

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa scorp »

Ide o tento projekt o ktory by som mal zaujem http://webtrh.cz/120900-predame-rozprac ... telov-chat" onclick="window.open(this.href);return false; Aukcia trva este 2 tyzdne, ten web uz pravdepodobne aj nieco zaraba(je tam moznost registrovaneho poplatku) preto sa pytam keby teoreticky som ho kupil ci uz musim byt zivnostik alebo sro.... Vdaka
Ak móžeš ísť k rieke, nechoď k džbánu! (Da Vinci)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Skôr to vyzerá tak, že ešte nezarába nič. Spoplatniť služby bude až na tebe.
Domino
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 26 02, 2011 6:57 pm

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa Domino »

Mam takuto otazku:
Dajme tomu ze som klasicky zamestnanec v nejakej spolocnosti, mozem si popri tom zalozit s.r.o ako npr moje "hobby"? V pripade zivnosti sa neda byt zamestnancom aj zivnostnikom vsak?

Vdaka
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa filip glasa »

oboje môžeš mať založené súčasne so zamestnaním. Ale musíš si dať pozor, ak predmet podnikania je zhodný s tvojim zamestnaním, tak musí tvoj zamestnávateľ súhlasiť.
Domino
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 26 02, 2011 6:57 pm

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa Domino »

filip glasa napísal:oboje môžeš mať založené súčasne so zamestnaním. Ale musíš si dať pozor, ak predmet podnikania je zhodný s tvojim zamestnaním, tak musí tvoj zamestnávateľ súhlasiť.
Da sa sucasne byt zamestnany a mat zivnost? Ved npr ked niekto ma zivnost tak potom pracuje na zivnost, ci ako to je? Da sa dalej normalne pracovat na pracovnu zmluvu ako zamestnanec? Zatial sa v tom velmi nevyznam tak sa pytam. Ak npr. v s.r.o mam uvedenych npr viac oborov v ktorych podnikam, npr autodoprava, elektrotechnika ... a pracujem vo firme ktora sa zaobera elektrotechnikou, tak zamestnavatel musi suhlasit?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Zamestnavatel ti moze dat do zmluvy konkurencnu dolozku, v takom pripade si musis ziadat od neho povolenie ak chces podnikat v rovnakom odbore. Inak mozes mat aj 10 zamestnani a 10 podnikani sucasne.
Domino
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 26 02, 2011 6:57 pm

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa Domino »

peter.cmorej napísal:Zamestnavatel ti moze dat do zmluvy konkurencnu dolozku, v takom pripade si musis ziadat od neho povolenie ak chces podnikat v rovnakom odbore. Inak mozes mat aj 10 zamestnani a 10 podnikani sucasne.
Takze ked som zamestnany, popri tom si kludne mozem zalozit zivnost alebo s.r.o? Ako to je potom s odvodmi? Odvody sa platia z mojej hrubej mzdy od zamestnavatela, a ak popri tom podnikam, uz neplatim nic naviac?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nie, v takom pripade si podas danove priznanie sam, odrataju sa odvody zamestnavatela a ty si doplatis odvody z podnikania = velmi zjednodusene
Domino
Príspevky: 15
Dátum registrácie: So 26 02, 2011 6:57 pm

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa Domino »

Mozno hlupa otazka, pre tych co sa vyznaju :) zaujima ma takato vec:
Dajme tomu, ze pracujem pre nejaku spolocnost a popri tom mam firmu v ktorej som platca DPH. Z platu odvadzam dan. Vedel by som spravit to, aby som ten prijem ktory mam z klasickeho zamestnania nejakym sposobom uctoval vo firme a vykryl by som dan inymi vydajmi?
Dufam ze je to pochopitelne, nevyznam sa v tom velmi.

Chcel by som dosiahnut to, aby som neplatil statu dan. Da sa to legalne?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Ty si to predstavujes ako hurvinek valku :) toto ma tak vela dalsich suvislosti a naslednych otazok, ze sa absolutne neoplati tuto temu rozvijat. Skus trosku zamestnat Google, urcite najdes kopec diskusii na tuto temu. Ale ak chces vediet v skratke zaver, tak nenajdes nic co by aspon trochu nesmrdelo pruserom. A ked navyse o tom nic nevies, tak to moze byt velmi lahko mega pruser.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Založenie firmy, živnosť alebo s.r.o.?

Príspevok od používateľa Pette »

DPH nema nic s tvojim prijmom zo zamestnania, tam ide o dan z prijmu fyzickych osob.

a realne pochybujem, ze mas taky plat, aby sa ti vobec "oplatilo" vymyslat ako neplatit dane.
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"