Pasívne investovanie.

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov

Pasívne investovanie.

Poslaťod Getty » Str 07 11, 2018 8:59 pm

Ahoj.

23/04/2018 som otvoril účet v degiro.it

25/04/2018 iShares Core MSCI World UCITS ETF nákup 2 x 44 €

15/05/2018 ISHARES CORE S&P 500 UCITS ETF nákup 2 x 220.96 €

11/06/2018 Berkshire Hathaway B nákup 3 x 196.54 $

20/06/2018 Berkshire Hathaway B nákup 4 x 189.90 $

11/07/2018 ISHARES CORE S&P 500 UCITS ETF nákup 2 x 229.84 €

11/07/2018 Berkshire Hathaway B nákup 3 x 188.80 $
Obrázok užívateľa
Getty

Re: Pasívne investovanie.

Poslaťod Getty » Štv 07 12, 2018 6:30 pm

Dnes som skúšal prepojiť moje portfólio s yahoo, aby som ho tu mohol zdieľať.
Stiahol som portfólio z degiro vo formáte CSV dal importovať na yahoo a nič. :!:

K dnešnému dňu je moje portfólio zložené približne z 1:1 Otvorené pozície na burze/cash.

Do konca roka, ak všetko pôjde podla plánu tak by som chcel mať 5k zainvestovaných a 5k v hotovosti, s tým že najprv dám 5k na burzu a potom budem odkladať peniaze.

Aký pomer máte v tomto "pred krízovom čase" v hotovosti/zainvestované?
Obrázok užívateľa
Getty

Poslaťod Getty » Ned 07 15, 2018 3:38 am

Dnes som "shortol" celé moje krypto portfólio.

S pôvodnej investície 1800€ mi svieti na platforme 463€, ani nebudem počítať koľko % mínus to je.
Niektoré kryptomeny mi nejdú poslať, ďalšie predať atď. Je to približne 50€, ku ktorým sa už asi ani nedostanem.
Pôvodný plán bol nakúpiť naspäť krypto, keď to padne o ďalších 50%.
Ale vo vnútri mi niečo hovorí, aby som dal od toho ruky preč úplne a stratu bral ako "školné".

Momentálne to nechám vo fiate, uvidím ako sa na koniec rozhodnem.

Rovnaký pocit mám aj z akciami, že kupujem na vrchole. V hlave každý deň mením stratégiu, to znamená že ma ovládajú emócie a nemám plán/systém, ktorému verím na 100%.

Práve som sa pustil do knihy Inteligentný investor, verím že mi pomôže byť lepším investorom.. :)
Obrázok užívateľa
Getty

Poslaťod Ladis » Ned 07 15, 2018 4:26 pm

Zdá se, že jsi začal jako akciový investor a žádný spekulant - žádný rychle kupující a prodávající trader.
Nejlepší je pro tebe koupit jen levné blue chip akcie s dividendou 3% až 6% a pak se nekoukat celý rok na plus nebo mínus u kurzu, jen na Silvestra. Každý týden bys měl jen kontrolovat na kontě, zda přišly dividendy z nějaké akcie. Často je jen z dividend radost, anebo z dividend není člověk nikdy nešťastný.
A proto bys neměl mít ani jeden fond, ETF, ani jednu akcii bez dividend nebo se slabým výnosem dividendy 1%.
Tedy Berkshire Hathaway akcie a ETF ishares prodat, pokud je to v plus.

Nyní ti zbývá jen zjistit, které velké a staré firmy ze západní Evropy a USA mají dnes levné akcie, nebo nepříliš drahé akcie s P/S P/B P/E, dividendu nad 3% a nejsou v krizi jak General Electric, nemíří k bankrotu jak Nokia, ale dlouhodobě zvyšují zisky (Gilead nebo Philip Morris snižují zisky).
:idea: A pamatuj: ''Královna ocenění akcií je poměr P/S, kurz / tržba.''
Snadno najdeš akcie AT&T, Kraft Heinz, Royal Dutch Shell, BMW, BASF, Munich Re (Iberdrola, BHP, Sanofi, HSBC).

http://nr1a.com/Mary-Ann-stocks.htm
Akcie na 1 rok a akcie na stálo pro dividendy Obrázok http://forum.nr1a.com Obrázok Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ. http://nr1a.com/AKCIE Obrázok
Obrázok užívateľa
Ladis

Poslaťod Getty » Pon 07 16, 2018 12:51 am

Ahoj Ladis, ďakujem za tvoju reakciu.

Ak je pravda čo som čítal, tak dividendové portfólio nedosahuje takú dlhodobú výnosnosť ako napríklad index SP500. Som na začiatku investovania, preto sa budem snažiť maximalizovať zisk. Dividendové portfólio môže byť pre mňa zaujímavá možnosť v dobe keď budem chcieť začať čerpať z portfólia a zabezpečiť sa čiastočne pri prepade trhov.

Zdá sa mi, že veľa ľudí tu zatvára svoje pozície, čakajú že príde kríza.
Držia takmer celé portfólio v cashi.

Pozrel som sa na túto možnosť z mojej situácie, či je lepšie tiež hromadiť hotovosť, alebo pokračovať v pravidelnom nákupe.

Situácia je len model a čísla vymyslené, je to len príklad, aby som sa vedel lepšie rozhodnúť čo spraviť.

a, Nakupujem vždy len jeden krát ročne za 6000€ (1.1.20xx)
b, priemerné p.a. je 10% ročne. (dosť optimistické)
c, infláciu a poplatky som nepočítal.

VÝSLEDOK:

1.1.2018 nákup za 6000€ = 1 akcia/6,00€ = 1000 akcií.
1.1.2019 nákup za 6000€ = 1 akcia/6,60€ = 909 akcií.
1.1.2020 nákup za 6000€ = 1 akcia/7,26€ = 827 akcií.
1.1.2021 nákup za 6000€ = 1 akcia/7,99€ = 751 akcií.
1.1.2022 nákup za 6000€ = 1 akcia/8,79€ = 683 akcií.

hodnota investície: 30 000€
hodnota portfólia po 5 rokov: 40 293,66 €
zisk: 10293€/34,31%
počet akcií: 4170
priemerná cena za jednu akciu: 7,33€

Druhá možnosť je počkať na nákup v čase prepadu trhu.
Cena jednej akcie je už 8,79€ v 1.1.2022.
Išiel by som all in, teda za 30 000€

VÝSLEDKY:

-10% z najvyššej ceny akcie (8,79€)
cena akcie: 7,92€
počet akcií za 30 000€: 3787
-------------------------------------------------------------------------------------
Hodnota portfólia vytvoreného z pravidelných nákupov: 36 264€

-20% z najvyššej ceny akcie (8,79€)
cena akcie: 7,04€
počet akcií za 30 000€: 4261
-------------------------------------------------------------------------------------
Hodnota portfólia vytvoreného z pravidelných nákupov: 32 235€

-30% z najvyššej ceny akcie (8,79€)
cena akcie: 6,16€
počet akcií za 30 000€: 4870
Hodnota portfólia vytvoreného z pravidelných nákupov:28 206€

-40% z najvyššej ceny akcie (8,79€)
cena akcie: 5,28€
počet akcií za 30 000€: 5681
Hodnota portfólia vytvoreného z pravidelných nákupov:24 176€

-50% z najvyššej ceny akcie (8,79€)
cena akcie: 4,40€
počet akcií za 30 000€: 6,818
Hodnota portfólia vytvoreného z pravidelných nákupov:20 147€

Ak by teda za 5 rokov prišla kríza tak už pri 30% prepade, keby za 30 000€ nakúpim, tak mám viac akcií ako pri pravidelnom investovaní. Rozdiel je +16,78%v počte akcií. Hodnota portfólia by bola vyššia o +1 794€ (+5,98%).

Problém by mohol nastať keby nepríde kríza v najbližších 5 rokov, alebo priemerné p.a. by bolo vyššie ako 10%.

ZÁVER:
Pre mňa ako začínajúceho investora bude lepšie počkať na lepšiu príležitosť vstupu na trhy.
Volný kapitál môžem použiť teoreticky na aktívne podnikanie a zvýšiť pravidelné príjmy.

Ak by bol niekto tak dobrý a skontroloval tie moje prepočty, resp. logiku jednotlivých krokov.
Nemám s tým skúsenosti, možno som to vypočítal celé zle.
:oops:

Samozrejme budem veľmi rád za každú reakciu. :)

Ps: Prvú investíciu dám do doučovania matematiky.. :lol:
Obrázok užívateľa
Getty

Poslaťod Rado » Pon 07 16, 2018 10:22 am

Ty si celkom rozumný chalanisko. :D

Podľa mňa, ak to chceš robiť dlhodobo, tak či príde kríza za 5,10 alebo 15 rokov je irelevantné. Otázka je, či budeš vedieť nakupovať za všetky peniaze. Ja som to napríklad nedokázal a dnes ľutujem. V roku 2009 som urobil asi svoj najlepší obchod. V čase, keď som kupoval som si však myslel, že som najväčší šialenec na svete. :lol: Držím ti palce.
Obrázok užívateľa
Rado

Poslaťod Getty » Uto 07 17, 2018 4:32 pm

Ďakujem za odpoveď Rado.. :)

Máš pravdu, ak to budem robiť dlhodobo, tak takéto časovanie trhu je nepodstatné, skorej je dosť možné že na tom prerobím peniaze ako zarobím. Súhlasím s tebou, že kupovať v časoch krízy keď sú ceny v prepade desiatky % percent, je extrémne náročné na psychiku. Ak niečo také mám zvládnuť, potrebujem presnú stratégiu, ktorá bude stáť na mojich vedomostiach.

Podľa tých prepočtov, ktoré som robil minulý príspevok ( stále neviem či sú správne), je lepšie počkať s nákupmi a peniaze buď odkladať keď budú lepšie ceny, alebo využiť na podnikanie.

Nevie niekto mi povedať, ako je to s plateným daní keď zatvorím pozície a budem cca 30€ v pluse?
Obrázok užívateľa
Getty

Poslaťod Rado » Uto 07 17, 2018 6:46 pm

Getty píše:Máš pravdu, ak to budem robiť dlhodobo, tak takéto časovanie trhu je nepodstatné, skorej je dosť možné že na tom prerobím peniaze ako zarobím.

Ja si myslím presný opak. Keď je kríza, tak je cash King. Ten kto ho nemá, tak len pozoruje ako sa kupujú aktíva za lacný peniaz. Problém je vydržať, keď ťa pália prsty. Zvlášť v aktuálnych časoch musíš byť opatrný a naopak v čase krízy čo kúpiš - to ti zarobí. Ja by som teraz radšej investoval do podnikania.
Obrázok užívateľa
Rado

Poslaťod Getty » Uto 07 17, 2018 7:37 pm

Asi som to zle napísal, respektíve nedostatočne rozvinul myšlienku.
Plne s tebou súhlasím, lenže ako pasívny investor nakupujem v pravidelných intervaloch.
Nešetrím peniaze, na dodatočné nákupy, keď sú ceny nízke.
Takže väčšiu sumu ani mať nebudem, aby som mohol jednorazovo investovať v čase krízy.

Podľa mojich prepočtov, dokonca ak by rast pokračoval 10 rokov a priemerný ročný výnos by bol 10%, tak je stále výhodnejšie peniaze akumulovať a potom kúpiť keď bude cena akcií -40%.

Dôvod je ten, že nenakupujem jeden krát ale pravidelne ( jeden krát za rok). Cena za ktorú jeden krát ročne nakúpim je fixná celých 10 rokov. Takže cena danej akcie každým rokom rastie a počet kusov kúpených akcií klesá. Čo zvyšuje priemernú cenu akcie zloženým úrokom.

Preto si myslím že časovať trh pre nákup, je prvý krát veľmi dôležité. (kúpiť za lacno)
Hlavne prvý krát, keď človek ešte len začína s investovaním.
Prísť môžem len o teoretické zisky, ak by kríza neprišla ani po viac ako desiatich rokov, alebo by som nenakúpil pri dostatočnom poklese s dôvodu že trh tak nízko ani nepadne, alebo preto že ma ovládajú emócie.

Z dlhodobého hľadiska je časovanie trhu len špekulácia, v ktorej je minimálne otázne, či nám to prinesie nižší zisk, ako keby sme s portfóliom nič nerobili.
Obrázok užívateľa
Getty

Poslaťod jogo » Uto 07 17, 2018 8:12 pm

Getty píše:Podľa mojich prepočtov, dokonca ak by rast pokračoval 10 rokov a priemerný ročný výnos by bol 10%, tak je stále výhodnejšie peniaze akumulovať a potom kúpiť keď bude cena akcií -40%.

Preto si myslím že časovať trh pre nákup, je prvý krát veľmi dôležité. (kúpiť za lacno)
Hlavne prvý krát, keď človek ešte len začína s investovaním.

Som na burze od roku 2000 najprv cez podielove fondy, potom od roku 2005 priamo cez brokera. Ale ani v roku 2002 som nedokázal nakúpiť po 50% prepade, lebo som si myslel, že po účtovných podvodoch vo firmách je všetko len fatamorgana, ani roku 2008 po 50% prepade, keď som bol 100% cash, lebo som si myslel, že prichádza kríza podobná rokom 1929-1933 a navyše som tradingoval, tak som si myslel, že bezbolestne zarobím.
Nepoznám nikoho na fórach, kto v roku 2009 mal velkú časť úspor v cashi a zainvestoval bez SL. Preto si myslím, že v budúcej kríze, ak nebudeš postupne investovať a na reálnych investíciach pripravovať svoju psychiku, nenajdeš odvahu nakúpiť za velkú časť úspor.
Nikto nevie, čo bude. Z toho treba vychádzať.
Len realtime ohlásené obchody majú nejakú vypovedaciu hodnotu.
jogo

Poslaťod Rado » Uto 07 17, 2018 8:49 pm

Presne tak ako píše jogo. Ja si veľmi dobre pamätám ako som na jar 2009 vrazil veľa peňazí do nákupu FCX. Ten pocit bol desivý. Mal som už investované a mal som stratu tak jednu Škodu Octavia.
Mal som si však požičať a vraziť oveľa viac. (zaujímavé, že v Kyiosakiho hre je to úplne rovnaké :)) FCX mi za necelý rok zarobil cca 375%, ak si dobre pamätám. Po náraste ceny urobili split 2:1 potom cena znova narástla a ja som si bil hlavu. :D To ti zarobí oveľa viac ako postupné priemerovanie.

Pri aktuálnom nastavení trhov musíš sakra dobre vedieť, že kupuješ lacno. V niečom musí byť tvoj edge. Neviem ako dobre sa vyznáš v analyzovaní účtovníctva, ale mal by si k investovaniu pristupovať ako bankový analytik, ktorý pripravuje úver pre klienta. Nezabudni, že to má jednoduchšie ako ty. Úver má zabezpečený. :lol: Jediný edge vidím v tom, že máš čas a vieš dať all in v časoch kedy by to nikto v bankovom sektore nepovolil. V analýze klientov na nich nemáš.
Inak ti ostáva len priemerovanie, čo nie je zlé. Kto začal po roku 2008, tak je vysmiaty. Môžeš využiť na priemerovanie aj krátke prepady. Nakupuj keď iní chcú predávať a predávaj keď iní chcú kupovať. (to som nepovedal ja, ale Sir.Templeton :D )

Držím palce.
Obrázok užívateľa
Rado

Poslaťod Getty » Str 07 18, 2018 6:55 pm

Nepoznám nikoho na fórach, kto v roku 2009 mal velkú časť úspor v cashi a zainvestoval bez SL.

Opýtam sa, čo znamená skratka SL, lebo ma to nemôže napadnúť. :oops:

Ďakujem za radu, určite máš pravdu a zvažujem aj nad tým že nejaké percento portfólia nechám ešte investovaných.
Určite budem informovať o tom ako som sa rozhodol, respektíve aké zmeny robím.

Primárne mi išlo o ten prepočet, aj keby rast pokračoval ešte 10 rokov, priemerne 10% ročne, a ja nakúpim počas tých desiatich rokov za priemernú cenu desať ročného obdobia, či som na tom lepšie alebo horšie keby nakúpim po 40% prepade, aj keby som čakal 10 rokov a nakúpil by som za tú istú sumu za akú som kupoval v súčte v pravidelných nákupoch. K tomuto sa nikto nevyjadril.

Pri aktuálnom nastavení trhov musíš sakra dobre vedieť, že kupuješ lacno.

To neviem, ale keď bude prepad v desiatkach %, tak je jasné že kupujem lacnejšie. Či to bolo naozaj lacné, ukáže čas.

Nakupuj keď iní chcú predávať a predávaj keď iní chcú kupovať. (to som nepovedal ja, ale Sir.Templeton :D )

Keby to bolo také ľahké ako sa to číta, tak by to bolo super. :lol:

Ps: Ak by som chcel zavrieť niektoré pozície a je tam pár desiatok € zisk, treba podať daňové priznanie?
Obrázok užívateľa
Getty

Poslaťod Martin7 » Str 07 18, 2018 7:30 pm

Getty:
SL - Stop loss, je to pokyn na ochranu pred stratou. Máš nejaké akcie akcie kúpené povedzme za 180 a zadáš SL napríklad na 160. Keď cena klesne na tú hodnotu, akcie sa predajú za 160 so stratou.

Odvody ani daňové priznanie neriešiš, pokiaľ je tvoj zisk do 500 eur.

Myslím, že viac zaujímavá investícia ako ETF-ka by pre teba najmä v tejto dobe bolo Tilburove portfólio alebo teda Tilburová stratégia. Má výborne riešený aj Exit z investície. Je kúsok pod tvojím vláknom.
Cena plynu a akcií AMD môže len stúpať.
Martin7

Poslaťod jogo » Str 07 18, 2018 7:31 pm

Getty píše:
Opýtam sa, čo znamená skratka SL, lebo ma to nemôže napadnúť. :oops:

Primárne mi išlo o ten prepočet, aj keby rast pokračoval ešte 10 rokov, priemerne 10% ročne, a ja nakúpim počas tých desiatich rokov za priemernú cenu desať ročného obdobia, či som na tom lepšie alebo horšie keby nakúpim po 40% prepade, aj keby som čakal 10 rokov a nakúpil by som za tú istú sumu za akú som kupoval v súčte v pravidelných nákupoch. K tomuto sa nikto nevyjadril.

SL je stop loss čiže zastavenie ďalšich strát predajom pozície.

Ak trh stúpne počas 10 rokov o 100%, tak pri následnom poklese o 50% sa dostane do východiskového bodu, takže samozrejme, že v takej korekcii nakúpiš výhodnejšie.
Nikto nevie, čo bude. Z toho treba vychádzať.
Len realtime ohlásené obchody majú nejakú vypovedaciu hodnotu.
jogo

Poslaťod Getty » Pia 07 20, 2018 6:26 pm

Martin7 - ďakujem za odpoveď.

Odvody ani daňové priznanie neriešiš, pokiaľ je tvoj zisk do 500 eur.

Dobre vedieť, keby sa zisk blížil k 500 € tak zavriem niektoré pozície a SL si nadstavím na ceny za ktoré som nakupoval.
Problém vyriešený.

Myslím, že viac zaujímavá investícia ako ETF-ka by pre teba najmä v tejto dobe bolo Tilburove portfólio alebo teda Tilburová stratégia. Má výborne riešený aj Exit z investície. Je kúsok pod tvojím vláknom.

Naštudujem si to, potom dám vedieť či niečo s jeho stratégie použijem.

Ak trh stúpne počas 10 rokov o 100%, tak pri následnom poklese o 50% sa dostane do východiskového bodu, takže samozrejme, že v takej korekcii nakúpiš výhodnejšie.

Tu je dôležité poznamenať aby trh stúpol o 100% za 10 rokov, musí byť priemerný ročný výnos viac ako 12%. (pravidelné investovanie jeden krát ročne)

1, 12% p.a. priemerne v najbližších 10 rokoch je podľa mňa nereálne vysoké zhodnotenie. ( pasívne investovanie - kúpa etf idexov )

2, priemerná cena za ktorú nakúpiš počas 10 ročného intervalu je približne cena zo šiesteho roka nákupu. ( teoreticky dosť drahý nákup z desať ročného hľadiska )

3, Výhodnejší nákup bude už pri 40%, samozrejme Jogo máš pravdu, ale nie je to príklad z mojej situácie, resp. zo stratégie ktorú chcem použiť.

Edit ku kryptomenám.

Predal som 1 LTC pri cene cca 65€ a za pár dní cena vyskočila na 75€ za kus.
Tomu sa hovori časovanie trhu.. :oops: :lol:
Obrázok užívateľa
Getty

Späť na Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť