jafr - moje investicne portfolio

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

Zdravim,
chcel by som si tu uverejňovať moje investicie,
pre vlastne potesenie a pre pripadne komentare od Vas. Môj štýl sa rozhodne vyvíja ale chcel by som patriť ku "value" investorom, s teóriou dobre kúp a ešte lepšie predaj.
V súčasnosti moje portfolio sa sklada: (zaciatok tvorby cca rok dozadu)
ESV, kupovane pred rokom + dokupy, dnes +20%
NE,
BP, (aj pre dividendy)
VOD, (aj pre dividendy)
STD, (aj pre dividendy)
Väčšinou do filtrov davam tieto podmienky:
PB<2, CR>2, Debt <50%, PE<15, FPE<15, PEG<1, ave volume>200K, EPS growth
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jafr napísal:Zdravim,
chcel by som si tu uverejňovať moje investicie,
pre vlastne potesenie a pre pripadne komentare od Vas. Môj štýl sa rozhodne vyvíja ale chcel by som patriť ku "value" investorom, s teóriou dobre kúp a ešte lepšie predaj.
V súčasnosti moje portfolio sa sklada: (zaciatok tvorby cca rok dozadu)
ESV, kupovane pred rokom + dokupy, dnes +20%
NE,
BP, (aj pre dividendy)
VOD, (aj pre dividendy)
STD, (aj pre dividendy)
Väčšinou do filtrov davam tieto podmienky:
PB<2, CR>2, Debt <50%, PE<15, FPE<15, PEG<1, ave volume>200K, EPS growth

Čo keby si k tým titulom pridal aj ceny za ktoré si kúpil?
Tak by to malo nejaký význam.
A keby si to raz za čas vyhodnotil, bolo by to dokonalé.

Držím palce.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa filip glasa »

áno, ako hovorí juggler, skús tam dať nákupné ceny.

Inak ak môžem poradiť, tak dnes to nastavenie filtra na PB 2, PE 15 atď. nie je nejako moc ostré. Kľudne by som išiel pod PB1, PE 10 atď. a stále by som našiel kopec titulov na posúdenie.

Druhá vec je ako po tomto kvantitatívnom filtrovaní robíš kvalitatívne posúdenie, resp. prepočítanie reálnosti tých ukazovateľov?

OT - napadlo ma, že by nebolo zlé hodiť k takýmto portfóliám a tradom dynamické grafíky:

Obrázok

(okopírovaním URL adresy grafu z yahoo a vložením cez funkciu/tlačítko Img pri písaní príspevku)
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

portfolio vyvoj

Príspevok od používateľa jafr »

Dobre pripomienky, takze moje nakupy prebehli asi takto

ESV 36.05 (postupne dokupovane, prvy bol po 28.78) (vaha 38% v portfoliu)
NE 41.78 (kupovane 10.2009) , (vaha 13% v portfoliu)
BP 61.16 (januar 2010), (vaha 11% v portfoliu)
VOD 21.83 (januar 2010), (vaha 12% v portfoliu)
STD 13.604 (februar 2010), (vaha 24% v portfoliu)

celkovo som zatial + 5.75 % v dolarovom vyjadreni. (nemam to ratane inym sposobom pretoze som v pozicii presuvania financii z "terminovanych vkladov" do oblasti akcii, ciel pomer 50/50, kroky mesačne 2 litre.
Pracujem so screenom cez http://www.finviz.com" onclick="window.open(this.href);return false;, a tie finalne filtre mam trosku tvrdsie ako som uviedol. Po prvom posudeni snazim sa pochopit zmysel podniku a ako im to ide (niekolko rokov dozadu ich vyvoj), pred samotnym nakupom my stupa tep takze kupujem skor po zmenach v cene, a potom sa snazim ukludnovat tym za si prestudujem dopodrobna vyrocnu spravu. napriklad STD som monitoroval asi dva mesiace a potom som si povedal na hranici 12.50 ze este pockam, a nakoniec po relativne prudsom dvihani som nakupil az za 13.8 a nasledne este raz ked sa to posunulo nizsie.
Ked som sa rozhodol že si to najprv vyskusam cca 11.2008, urobil som si jednoduch portfolio na zaklade ukazovatelo vyssie, cca 10 akcii, za rok to bolo +110%, realne som začal marec 2009, (ideálny štart) a skončil som len na 40%, panicke predaje pri poklese o -10%, opätovné nákupy neskoro.
Učím sa a som rád páni že ste sa ozvali, radosť sledovať Vaše výmeny názorov, chcel by som byť investorom, ale obdivujem traderov, chápem ich vnímanie a koketoval som aj s futures ale nakoniec som rád že som začal iba s akciami.
Veľmi rád by som privítal názory, varovania, potvrdenia že je to ok, aj keď samozrejme riziko bolo bude a je na mojich rozhodnutiach.

Momentalne sledujem
CHNG, z mojho pohľadu istý business, riziko ako im výjde ich najväčšia investícia do skvapaľňovania plynu
SBS, z môjho pohľadu neskutočne lacná akcia v istom podnikaní, neviem sa dopátrať ku žiadnym materiálom čo ma odrádza,
EBR, to isté, veľmi lacné PB, istý business, ale žiadne ďalšie materiály
TNDM, nadhodená jugglerom, rastovo vyzerá vynikajúco, budem študovať
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa filip glasa »

panicke predaje pri poklese o -10%, opätovné nákupy neskoro.
buď to choď smerom k tradingu a naštuduj si niečo o vstupe a výstupe z pozícii a money mangementu, alebo ak sa ti nechce venovať tomu toľko času, tak vôbec nepredávaj pokiaľ sa nezmenil tvoj názor na tú firmu. Pokiaľ je firma podľa teba stále "dobrá" a "lacná" a zároveň nevieš veľa o časovaní vstupu/výstupu, tak je to zbytočná aktivita (predpokladám, že si to robil len tak od oka).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal:
choď smerom k tradingu a naštuduj si niečo o vstupe a výstupe z pozícii a money mangementu...
S tým súhlasím.
Na začiatok stačí mať dobré vstupy.
Časovaním vstupu sa nedá nič pokaziť.
To znamená vstup len pri výhodnej cene.
Stačí analýza grafu a trpezlivosť.

Ja som kedysi začínal screeningami na vectorveste.
Je to platený server, ale vďaka nemu som pochopil o čom je stratégia.
Keď sa raz vrátim k portfóliam, budem sa riadiť nasledovnou filozofiou:

1. Minulosť ani prítomnosť nie je základ. Dôležitá je BUDÚCNOSŤ.
Základom screeningu by mali byť parametre odhadu budúcnosti.

2. Vyhľadať najlepšie akcie na svete nie je problém. Len najlepšia akcia už neznamená najlepšiu investíciu.

Najväčšie umenie je nájsť akcie, ktoré sa stanú najlepšími.

3. Zlepšujúce sa fundamenty a časovanie vstupu a výstupu na základe TA - to je môj recept na úspech.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa Rado »

ESV a NE sa páčia aj mne. Nateraz by to však už na mňa bolo veľa firiem v portfóliu. Ako počítaš hodnotu akcie? Máš aj nejaký investičný horizont? Ja sa snažím na základe minulej výkonnosti dostať odhad tej budúcej. Tie prepady o 10% by si znášal lepšie
Ak máš dlhší časový horizont, tak by som vyskúšal CC. (ak ti to broker umožňuje) Na ESV aj NE by to šlo. Treba na to min. 100ks akcií. Tak si vieš zabezpečiť dodatočnú dividendu alebo zníženie nákupnej ceny.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

vďaka za rady,
investicny horizont mam 50 rokov :o),
predpoklad pravidelne mesacne vstupy bud do akcii alebo na "terminovany",
- moje ukvapene vystupy boli po dosiahnuti cca 25-40%, to som sa zlakol že to už lepšie nebude, ale to boli iba tri nakupy a tri vystupy (HP, PCP, ATW), a ostal som iba pri ESV,

moje filozofia sa iba rozvíja, manželka by najradšej mala všetko v banke za 2%, takže je to pomalý presun do tohoto sveta, očakávam cca 7 %p.a., preto som dokupoval silné dividendy (STD, BP, VOD)

strategia vstupov by sa my asi zišla, asi na nej popracujem, neaká odporúčaná literatúra?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rado1 napísal:ESV a NE sa páčia aj mne.
Mne sa nepáči ani jedna, ale proti gustu žiaden dišputát.

ESV i NE sú oil svc, odvetvie, ktoré ide teraz veľmi slabo.
V budúcnosti bude závisieť od ceny ropy a sily dolára.
Dolár posiľňuje, ropa už má za sebou rast zo 40 na 80.
V prípade ekonomickej stagnácie, alebo druhej fázy krízy - čo je teraz velmi pravdepodobný scénar (možno aj strednodobo) tie akcie budú mať problémy.

Celkove je to portfólio velmi nevyvážené.
Tri ropy, jedna banka a jeden mobilný operátor.

Banka je zo Španielska - druhá krajina na odstrel po Grécku.
Kde podniká? V Portugalsku, GB a pod. - dalších krajinách na odstrel.

Mobilný operátor je z GB. Gigant. Dividendový. OK.

Nič s toho nemá veľký potenciál na rast, pričom potenciál na pokles tu je.
Všetko závisí od ropy a jednej banky.

Je to len môj názor - pri prvom pohľade.
Nie som investor. Treba ma brať z rezervou.

Na tvojom mieste by som bol zvedavý na názor Traxlera.
Od neho by som si nechal poradiť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa filip glasa »

jafr napísal: predpoklad pravidelne mesacne vstupy bud do akcii alebo na "terminovany"
tak potom neviem či má zmysel zaoberať sa časovaním vstupu. Riziko zlého vstupu znižuješ tým pravidelným dokupovaním.

Nemyslím si, že tam máš veľa akcií v portfóliu. Pokiaľ robíš naozaj hĺbkovú analýzu, tak ich máš akurát tak dosť. Ale vzhľadom na to, čo Juggler napísal keď tie akcie prebehol, tak tam nejaká hĺbková analýza asi neprebehla. Potom by si mal ešte zvýšiť ich počet, aby si rozložil riziko, lebo sa viac spoliehaš na ukazovatele (kde sa vyskytnú vždy chyby) než na vlastnú hĺbkovú analýzu.

Inak povedané, čím menej času a úsilia tomu venuješ, tým viacej diverzifikuj. Čím hlbšie sa do toho ponáraš, tým väčší focus na pár firiem si môžeš dovoliť.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa Rado »

Jafr, ja by som ti odporúčal kašľať na vstupy a ich stratégiu. Ak je tvoj investičný horizont 50 rokov a akcie budeš mať v portfóliu viac rokov, tak či dnes kúpiš pri menšej korekcii alebo nie je z pohľadu takého množstva času irelevantné. Pri tradingu je to inak. Tam každý cent v tvoj prospech robí väčší výnos. Pretože škriabeš po 1-2% možno viac.
Čo treba študovať je, ako identifikovať hodnotu, ktorú má daná spoločnosť. Viac fundamentu ako TA. Jediné časovanie, ktoré ja vidím je také akého sme boli svedkom minulého roka v marci. Tampleton tvrdil, že celý život pomáhal ľuďom. Kupoval, keď iní chceli predávať a predával, keď chceli kupovať.
Stanovením hodnoty sa budeš v prípade prepadu ceny cítiť lepšie. Napr. vyrátaš, že za posledných pár rokov rokov ESV pomaly rástlo, že sa obchodovalo za nejaké priemerné P/E. Vidíš aké robia ROE, ako narábajú s dlhom. Vidíš, koľko z EPS investujú a koľko vyplatia investorom. Takto vieš spraviť projekciu do budúcna (aj keď to je len odhad). Ak vieš za aké priemerné P/E sa obchodujú a dostaneš sa na možnú tvorbu EPS, tak máš približnú cenu za akú by sa mohli obchodovať v budúcnosti. Dajme tomu, že výsledok bude 60 až 100$. V takom prípade bude jedno, či dnes kúpiš za 43,50 alebo 42,15. Vieš tiež, že v prípade ceny 35$ máš lepší diskont v prospech seba ako to bolo pri cene 43$ a naopak pri cene 50$ asi kupovať nebudeš.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

dokup
BP 55.33

cele portfolio + 8.38
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jafr napísal: cele portfolio + 8.38
Čo +8,38? eur? %?.. ked %, tak toho roku? Od kedy? ...povrchnosť je sestra neschopnosti...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

velmi dobra pripomienka, ma to byt v %, problem je ze moje vklady su postupne a preto ani neviem ako by som to mal merat a vyhodnocovat (tak o beriem celkovy +), zvlast veci vlozene v minulom roku a zvlast vklady rocne? v sucasnosti vklady ovplyvnuju zmenu portfolia o 15-13 % a samozrejme s pribudajucimi vkladmi ich vplyv klesa.

Takze takyto report, postupne dokupy je tazko reportovat
No. Ticker Price Transaction Date Cost Gain%
1. ESV 46.04 Buy 9.1.2009 36.056 27.69%
2. NE 44.28 Buy 26.10.2009 41.78 5.98%
3. BP 56.17 Buy 20.1.2010 58.299 -3.65%
4. VOD 22.42 Buy 25.1.2010 21.83 2.68%
5. STD 14.35 Buy 9.2.2010 13.604 5.48%
Total 9.84%
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

cez finviz som chcel vlozit grafy ale akosi nevyslo
Naposledy upravil/-a jafr v Po 08 03, 2010 8:53 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jafr napísal:
Takze takyto report, postupne dokupy je tazko reportovat
No. Ticker Price Transaction Date Cost Gain%
1. ESV 46.04 Buy 9.1.2009 36.056 27.69%
2. NE 44.28 Buy 26.10.2009 41.78 5.98%
3. BP 56.17 Buy 20.1.2010 58.299 -3.65%
4. VOD 22.42 Buy 25.1.2010 21.83 2.68%
5. STD 14.35 Buy 9.2.2010 13.604 5.48%
Total 9.84%
Fajn.
Takto je to prehľadné.
Po skončení kalendárneho roku to vyhodnoť aj s dividendami.
Som zvedavý, či sa ti podarí prekonať priemer trhu.

Držím palce!
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

dokup
BP 56.31
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

nakup

chng 9.7 $/ks

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa filip glasa »

opravil som ti ten obrázok:

z yahoo použi basic chart (nie java) - skopíruj adresu obrázku (nie webstránky)
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

zdravim,
zdrvujuci pokles za posledny mesiac, asi preto ze som ziskal darcek finviz elite zadarmo, tak si to trh vypytal spat,
co tak ziskat vase nazory na danu situaciu?
STD, pokles v portfoliu o -27%,
situacia v europe pesimisticka, napriek tomu fundamenty su genialne, ako dalej?

BP- ropa tecie a tecie, hadam ten -20% pokles skoncil a zapchaju to, ostava v pozicii, hadam sa z tho vyskrabu, moja pozicia - 14 %

CHNG pozicia -10%, hadam sa pokles zastavi

ostatne akcie poklesy tiez, ale tie chapem

neviem co dalej, dokupovat? (chng alebo STD) alebo cakat kym sa situacia neukludni?
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jan »

No, vsetko to vyzera na dlhodobe drzanie, ak budes chciet zisk.
Ty si investor, teda by si mal drzat asi vsetko navzdy. A nezapodievat sa nejakymi mensimi poklesmi.

Z uvedenych akcii, by som najvacsi rast ocakaval od CHNG. Plyn ma urcite na to, aby bol drahsi.
Otazka je kedy sa tak stane. Sam by som vsak CHNG momentalne nekupoval.

BP podrobne nesledujem, tam tusim hrozia obrovske naklady na odstranenie nasledkov tej katastrofy. Bude zavisiet od podielu, aky bude platit firma a aky stat. V zavislosti od toho bude vyzerat aj cena akcie. Fundament BP sa touto jedinou nehodou dost zhorsil.
Pruser je to velky a podla toho vyzeraju aj objemy, za akych je akcia predavana.
BP uz cele roky nedosahuje vykonnost indexov. Zaujimava je tam len dividenda, asi jediny dobry dovod na vlastnenie tejto akcie. Nechcel by som ju mat v investicnom portfoliu.

Ziadna banka sa mi momentalne nepaci na investicny nakup. Ak by som predsa len chcel banku, tak radsej americku ako europsku.

Ale ja nie som clovek, ktory by veril v dalsi dlhodoby a udrzatelny rast akciovych indexov.
Ja vlastne neplanujem drzat ziadnu akciu navzdy, ako by to mali chciet investori.
Momentalne mam iba jednu akciu uz treti rok.

Toto mi funguje v tradingu:
Akonahle zacnem hladat na diskusnych forach a vsade na webe dovody preco drzim nejaku stratovu akciu a takymto sposobom sa presviedcam preco by som ju mal drzat nadalej, je to jasny signal na predaj.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa Rado »

Jafr, chcel si dlhodobo investovať, tak by si sa asi mal toho držať. Trpezlivosť a pevné nervy asi potrebuje každý, kto chce takto fungovať. Pokles ceny je super nákupná príležitosť. Ak už si v pozícií, tak je možné znížiť nákupnú cenu dobrým nákupom na nižšej cene. Podstatné je aký horizont si si zvolil.
Moja osobná skúsenosť je taká, že po veľkých prepadoch v minulom roku sa mi portfólio spamätalo. Niekde som dokupoval a myslel si pri tom, že som prišiel o rozum, ale dnes banujem, že som nekúpil viac a na všetkých pozíciách, čo som mal.
Jeden titul som predal asi s 15% stratou. Škoda, že som to musel spraviť. Dnes by som bol v parádnom zisku. :(
Každý investor prišiel v poslednom období o väčší alebo menší kus majetku. Ak potrebuješ voľné peniaze alebo máš pre ne lepšiu príležitosť, tak predaj. Ak dokážeš ustáť takú stratu, tak počkaj.
Myslím, že Buffett raz povedal, že kto nedokáže ustáť aj 50% pokles by nemal investovať. Ako investor by si nemal tak často pozerať na vývoj cien. Je to najväčší nepriateľ investora. Často to vedie k skôr emotívnym ako racionálnym činom. Predpokladám, že si kupoval na základe racionálnej úvahy. Držím palce.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

27.4.2010
som dokupoval CHNG za 9,47
teraz nad tym "placem"

28.05. 2010
nakup E za 36,31
kvoli dividende

portfolio sa prepadlo zo slubnych +14% na sucasnych - 16%

takze skuska trpezlivosti,
najlepsie asi nic nerobit,
aspon potesili dividendy za posledny mesiac pripisane na ucet
tradermiso
Príspevky: 40
Dátum registrácie: Po 31 05, 2010 10:09 am

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa tradermiso »

Myslim si, ze absolutne prvorady pre kazdeho by mal byt money management. Cize pokial si sa rozhodol byt investorom, tak predpokladam ze vzhladom na to ze nemas ziadne stoplossy, ti nebude vadit ze kazda z tych akcii moze padnut na 0,- (teoreticky). Po rokoch hladania svojej cesty som napr. ja zistil, ze maximalnu stratu, ktoru znesiem je 0.5% z portfolia a ze sa mi paci ked zarobim 1%. Z toho pre mna vyplyva, ze nemozem byt dlhodoby investor, resp. mozem bez stoplossov investoval len 0.5 % svojho majetku, alebo budem obchodovat s velkou castou svojho majetku ale s prisne nastavenymi stopkami, z coho vyplyva ze som trader z donutenia ;)
Tym som chcel len povedat, ze treba mat volajaky plan. Kedy realizovat zisky? Kedy straty? Ked nie je plan, tak sa riadis emociami. Tvoj momentalny plan je trpezlivost = nadej, jedna z 3 emocii, ktorymi by sa clovek nemal pri obchodovani riadit (greed, hope, fear) :)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa Rado »

Asi by si si mal znova pozrieď dôvod na nákup tých akcií, ktoré máš. Pokiaľ cena, ktorú si platil sa ti zdala fér za to, čo si kupoval, tak budeš musieť čakať, kým sa potvrdí tvoj nákup. Cena sa mení každý deň podľa nálad účastníkov trhu, ale spoločnosti samotné vo svojej činnosti také zmeny nemajú. Až zmena v ich výsledkoch resp. zmena smerovania ich ďalšieho vývoja by pre teba mali znamenať predaj akcií. Ja nerozlišujem akcie a napr. nehnuteľnosti. Aktívum ako aktívum rozdiel iba v likvidite a v tom, že pri nehnuteľnostiach nepoznáš cenu a graf jej vývoja.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

vdaka za komentare,
dovody makupu sa nezmenili, takze ich budem drzat nadalej,
dokial nebudu podla mna dost drahe,
peniaze mi "netreba", aspon nie okamzite,
iba ten pohlad je sklucujuci, takze skusenost ktora ta nezabije ta posilni,
lakomy nie som
dufat dufam
a strach mam malicky
:D
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jafr napísal: dovody makupu sa nezmenili, takze ich budem drzat nadalej,
Hm. Jediným dôvodom k nákupu by mal byť zisk.
Tvoj zisk je ohrozený prinajmenšom u BP. Aké dôvody máš pre držanie peňazí v potápajúcom sa Titanicu?
Vieš aké žaloby a sankcie teraz prídu? Dajú sa vôbec vyčísliť škody za ktoré je BP zodpovedná? Zamysli sa nad tým.

Tvojou poistkou by mala byť diverzifikácia. To si nezlepšil.

Pametáš sa, čo som ti napísal vo februári?

,, Mne sa nepáči ani jedna, ale proti gustu žiaden dišputát.

ESV i NE sú oil svc, odvetvie, ktoré ide teraz veľmi slabo.
V budúcnosti bude závisieť od ceny ropy a sily dolára.
Dolár posiľňuje, ropa už má za sebou rast zo 40 na 80.
V prípade ekonomickej stagnácie, alebo druhej fázy krízy - čo je teraz velmi pravdepodobný scénar (možno aj strednodobo) tie akcie budú mať problémy.

Celkove je to portfólio velmi nevyvážené.
Tri ropy, jedna banka a jeden mobilný operátor.
Banka je zo Španielska - druhá krajina na odstrel po Grécku.
Kde podniká? V Portugalsku, GB a pod. - dalších krajinách na odstrel.
Mobilný operátor je z GB. Gigant. Dividendový. OK.
Nič z toho nemá veľký potenciál na rast, pričom potenciál na pokles tu je.,,
,
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

vdaka za komentar, mas vo vsetkom pravdu,
moje portfolio je velmi nevyvazene, to si uvedomujem, na druhej strane energeticky sektor je nieco co sa neda obist a len tak nahradit, takze verim v jeho trvalo udrzatelny rast,

BP bude mat velmi velke problemy s upratovanim, trh to ocenil uz -30%, historicky najväčšie náklady na podobnú katastrofu boli na úrovni 20 bilionov dolarov, čo znamena stratu 20% tržieb, nepredal som to pri 60 $, myslel som si že to hravo zvládnu a teraz sa my to už zdá neskoro (asi si nechcem pripustiť predaj ako potvrdenie straty a mojej žiadnej reakcie)

ESV a NE - nechapem ako môžu byť na trhu firmy so žiadnym dlhom a PE 7 resp 4, aj ked nebudu rast tak by to mala byť dobrá investícia, ťažba ropy sa musí presunúť na more a jej podiel jednoducho stúpa, (pri ESV mi vadi prilis vysoky inštitucionálny podiel 90%, to som zistil dosť neskoro), tieto akcie by mali rásť,

STD- španielska banka, tuším v prvej deiatke bank sveta, 65% príjmu mimo domovskej krajiny, dá sa povedať že polovica europy, USA a Brazilia zbytok, dovod nakupu - zaradiť banku do portfolia, pre mňa určite niečo nové, neviem ako tento sektor ohodnotiť, ale keď som si porovnaval PE. dlh, dividendu, PB, rast, tak my vyšla najlepšie, to že je naozaj v zadlzenej krajine som si uvedomil až po tvojom zhodnotení, do akej miery to ovplyvní jej budúcnosť? to neviem, opäť dúfam že trh ju hodnotí veľmi nízko

VOD- nakup len pre dividendy, fundamentálne nebola na tom zle, porovnaval som s T, DT a CTL, tie sa mi nepacili pre vysoke zadĺženie,

CHNG- jednoduchy model podnikania, rastuce trzby, velmi riskantna investicia do skvapalnovania plynu, stale ju nenabehli, ale priestor na rast maju, aspon po poslednych informaciach sa rozbehli do dalsich cerpacich staníc, takze dufam ze to bol dobry vyber

E - jednoducho dividenda, 7,5% my stačí, fundamenty boli podla môjho gusta

Moje investície sú nevyvážené- 68% v energetike, asi preto lebo som energetik, a mám profesionálnu slepotu :shock:

na druhej strane nechápem ako môžu byť niektoré akcie trhom ohodnotené ako sú,
som tu príliš krátko (ako investor) , niečo cez jeden rok, strata je minimálna (-5% z celkovej investície) ale je a ako bolo poznamenané vyššie zisk je v nedohľadne a pokles ešte môže pokračovať,

niekedy je najlepšie nerobiť nič, ale dokupy ma lákajú za také akciové ceny :D
Valueinvestor
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Po 31 05, 2010 11:48 am
Bydlisko: Gibraltar
Kontaktovať používateľa:

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa Valueinvestor »

Jafr,
mohl by jsi se omezit na akcie indexu DAX, Dow Jones a Eurostoxx50 s Británií, to je 110-120 akcií.
Malé ropné firmy nemusis mít, vzdyt más na výber mezi BP, Shell, Total, Elf, Exxon, Chevron, Repsol.
Banco Santander je dobrá volba, asi polovina jejího zisku pochází z Amerik.
Na výnosy z akcií se nemusís dívat casto, stací jen jedenkrát za rok a sice 1.ledna.
A vetsina akcií se vyplatí drzet az do roku 2012, nebo 2013, ale zálezí na výsce P/S a na rustu zisku firmy G.
Forum http://forum.nr1a.com test the best from east to west akcie http://akcie.webz.cz
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

mojim najvacsim pruserom je nemcina,
onvista je pre mna zakliata, takze idem iba cez finviz, (americke burzy)
je nieco v anglictine pre europu screener, atd.?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ked vladne panika, zabudni na vsetky fundamenty. Panika je ten najvacsi fundament. To na margo STD a BP. Podla mna mas vysoku sancu, ze na tychto dvoch prerobis "gate"
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

dokup CHNG za 6.15
prisli neake dividendy tak nech pracuju

CHNG zverejnili nic moc vysledky, hned sa to prejavilo na minus niekolko percent,
zvysuju kontinualne objemy predajov ale profit sa im zadrhava, jednoducho si to zdovodnili vyssimi nakladmi,

dufam ze ich tie nove stanice a skvapalnovanie plynu zacnu tahat,
sice ktovie kedy ziskaju prveho zakaznika na odber plynu, ak tam maju rocne kontrakty ako europa tak dakujem pekne, na konci roku mozno nieco ziskaju

inac posledne dva mesiace som strpol, ten pokles ma zaskocil a iba som situaciu sledoval,

momentalne to vyzera

1. ESV Ensco plc 23.28%
2. NE Noble Corp. -20.06%
3. BP BP plc -33.84%
4. VOD Vodafone Group plc 10.81%
5. STD Banco Santander, S.A. -9.44%
6. CHNG China Natural Gas, Inc. -35.55%
7. E Eni SpA 14.52%
Total 7 Stocks -9.80%
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

zdravim,
po velmi dlhej pauze idem nieco napisat ako to u mna vyzera, po dva a pol roku ucenia sa tejto problematike mozem konstatovat ze som na nulovom zisku,

NE som po dvojrocnom drzani zatvoril na 0, prepadom na -20% a naslednym pomalym rastom som si povedal ze dost
Obrázok

najvazsi omyl nepouzivanie stop losu som uzatvoril pri CHNG, moja strata -67% (ukonceny pribeh), myslim si ze dostal som dobru skolu ale asi som sa nepoucil, stale mi je tazko zaradit stop loss pokyn, a ani teraz ho nemam pri ziadnej akcii
Obrázok
CHNG, na jednej strane som s touto akciou bol nadseny, na strane druhej mam cim dalej tym viac pocit ze je to podvod, minimalne kroky manazmentu su pre mna dost divne, leju peniaze do dva roky meskajuceho projektu

BP v sucasnosti -20%, nepouzitie stop losu ma stalo hodne, na druhej strane tento scenar som ocakaval - pokles az kym neodstrania problem v mexickom zalive a potom navrat , kolko to bude trvat? uvidim, zatial drzim
Obrázok

STD, pre mna to vyzera stale na velmi dobru banku, aj ked teraz to znie sialeno zvlast spanielsko a problemy v tejto oblasti, napriek tomu drzim , momentalne - 15%
[url]http://elite.finviz.com/publish/052911/STDc0wl0126.png[/img]

VOD kupoane pre dividendy 6,5% a vtedy aj lacna, dnes + 29%
Obrázok

E kupovane pre dividendy a pre dobre fundamenty, dnes + 28%, div 6,5%
Obrázok

ESV postupne dokupovane, dnes +50%, uvidim dokedy
Obrázok

RIMM, minulotyzdnovy nakup, som velmi zvedavy ako sa bude vyvijat, podla mna v tejto chvili velmi lacna aj ked su tam otazniky
Obrázok

EVN a BOE som kupil iba pre dividendy a tak trochu uceniu sa tejto oblasti, uvidim ako pojdu,

takze zatial tolko
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

zdravim,
po predaji celeho portfolia a najvacsej investicii mojho doterajsieho zivota do akcie RD (rodinny dom) sa vraciam na tuto stranku a hadam budem moct prispiet informaciami o svojom posobeni v tejto oblasti.

S odstupom casu som si pozrel svoje stare myslienky ako aj komentare ktore som ziskal a musim povedat ze pre mna to bola dobra sebareflexia. Stopky proste budem musiet davat, niekore akcie su dnes katastrofalne inde ako som si predstavoval ze budu (RIMM, CHNG) niektore sa takmer nepohli (ESV, NE, BP) a niektore by potesili (VOD, SAN / STD).

to malo co som este mal TOT som predal za 61, so ziskom 34% po rocnom drzani.

teraz zacinam hladat do coho idem, favorit NTES / PE, CR, debt/ myslim ze dobre, stabilny a pravidelny rast trzieb ao aj EPS, dnes zverejnuju po zavreti,
lenze na cine som sa uz oplachol .....
pockam na vase reakcie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jafr napísal: teraz zacinam hladat do coho idem, favorit NTES / PE, CR, debt/ myslim ze dobre, stabilny a pravidelny rast trzieb ao aj EPS, dnes zverejnuju po zavreti,lenze na cine som sa uz oplachol .....pockam na vase reakcie
NTES práve zverejnil. A je -7% .
Čína zase začína byť v kurze. Len si musíš nájsť akcie so zlepšujúcimi sa fundamentami ( ako NQ, VIPS, EJ, SINA...)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa Tilbur »

Neviem, ci NQ je prikladom zlepsujucich sa fundamentov. Mozno na papieri.
V tomto pripade by Muddy Waters mohli mat pravdu. Cas ukaze.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

NTES kúpený v októbri za 114. dnes 177 / +55%
Obrázok
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

NTES predany dnes za 216 - zisk 89%.

Obrázok

nakup TARO za 105,8.

Obrázok
jafr
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Po 18 01, 2010 9:34 pm

jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa jafr »

dnešny stav mojho portfolia:

85% hodnoty portfolia JNK nákup za 36,81 s poplatkami
- dôvod :dividendy 5,9% a išlo o jednorázový vstup
Obrázok

10 % hodnoty portfolia BBBY, nákup za 41,66, dnes som mínus 8%
- dôvod - zdá sa mi lacná, viem že fundamenty klesajú, uvidíme - budem monitorovať
Obrázok

5% hodnota portfólia LEN, nákup za 51,6, takmer bez zmeny
- dôvod: rast tržieb, rast zisku, PE13, pevne verím že domy sa budú stavať naďalej
Obrázok

ďalší postup- mesačný postupný dokup akciovej zložky. kvôli /strachu, vedomostiam, času/ asi to bude SPY (prípadne Vaše typy?)
Cieľ - nastaviť akcie a dlhopisy na 50/ 50, takže do roka by som to mohol mať.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: jafr - moje investicne portfolio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nedávno som čítal na Seeking Alpha spoveď Gladiša...ako sa zbavili BBBY v strate -30%:

The Ugly is Bed, Bath & Beyond (NASDAQ:BBBY). When we bought this company, it had practically all the parameters of a good investment: a simple and understandable business managed by its founders, a long history of positive results, the highest margins in its industry, very high returns on capital, zero debt, strong free cash flow regularly being returned to shareholders in the form of share buybacks, and a good share price. Its simple, well-functioning business model began to falter, however, not long after we bought shares. Although sales continued to develop relatively well, margins started to decrease significantly as did profits and free cash flow. Ultimately, we concluded that we apparently had fallen into a value trap wherein the share price was declining ahead of the company's diminishing value, but all the time still appearing to be attractive. Whereas in the case of Teva, it is possible clearly to describe the mistake we made and even pinpoint the time at which we made it, for BBBY, the situation is more complicated. The truth is that once a company in this business gets into a difficult situation, it is very difficult to turn it around. And that is why in the end we sold BBBY at a loss of around 30%. If I am not mistaken, it is only our second sale at a loss from a title we had bought in the past five years.

https://seekingalpha.com/article/406155 ... bit-koruna" onclick="window.open(this.href);return false;

Mne osobne sa valuation páči...je šialene podhodnotená. Ale pravda je, že fundamenty idú dole, nedávno ohlásila, že zisk nový rok bude medziročne o 3-10% nižší. Klesajú im marže. Ale zaujímavé bolo, že po tom zverejnení na chvílu klesla..ale potom vystúpala na +7%. Ono ten medziročný pokles zisku by nebol tragédiou, keby sme vedeli, že sa z toho dostanú.
Oni robia aj zaujímavé buybacky...nasledujúce tri roky odkúpia z trhu tretinu svojích akcií. Aj dividendu dvihli. Len je taká zvláštna situácia teraz v USA, že spotrebitelská nálada je dobrá, ale neodráža sa to vo zvýšenej spotrebe..( vid aj slabé retail sales dnes ).

Ja mám stále dojem, že to všetko viazne vďaka dvom veciam: na trhu je príliš vela firiem (konkurencia a nadprodukcia)a myslím si, že spotreba viazne preto, lebo to už nie taká agresívna spotreba na dlh akú sme videli v rokoch 2003-2008.

P.S. Ale ide ti to dobre. Keby si to reportoval transparentne a z vyhodnocovaním kvartálov a roka..tak by som ťa mohol zahrnúť do hitparády. Čo sa týka môjho názoru na to, že chceš dokupovať SPY..ja by som kumuloval cash a počkal na pokles. Niečo visí v lufte...Minimálne korekcia takých 200-250 bodov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"