Ma trading este buducnost?

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa Lobista »

Poslednou dobou citam stale viac clankov o high-frequency tradingu, predatory algorithmoch a pod., a zacinam mat pocit, ze tento trend klasickym traderom z masa a kosti velmi nepraje.

Pre tych, co o tom este nepoculi, zhrniem, ze sa v principe jedna o to, ze pocitac na zaklade urcitych nadefinovanych instrukcii realizuje obchody na trhu prakticky bez akehokolvek ludskeho zasahu. Vtip je v tom, ze zatial co cloveku trva odoslanie obchodneho prikazu niekolko sekund, pocitac to zvladne za stotinu sekundy alebo aj menej. Takze je to dost nerovny boj. Viac info najdete na: http://en.wikipedia.org/wiki/High_frequency_trading" onclick="window.open(this.href);return false;

Len pre porovnanie, podiel na obchodných príkazoch na amerických burzách prostredníctvom algorithmic tradingu sa odhaduje na 80% alebo viac a stale sa zvysuje - aj vdaka tomu, ze velke fondy vedia, ze ich takymto sposobom osklbavaju a preto sa snazia realizovat transakcie inymi cestami, napr. cez dark pools, ECN a pod.

Preto je na mieste otazka, ci ma trading na klasickych velkych akciach na velkych trhoch este buducnost. Alebo je lepsie presunut sa na obskurnejsie ECN, pripadne do produktov s nizkou likviditou, kde na robenie HFT nie je dostatocna likvidita. Resp. ma vobec zmysel dnes s tradingom zacinat?

Zaujimalo by ma, co si o tom myslite.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Resp. ma vobec zmysel dnes s tradingom zacinat?
má to zmysel - minimálne v tom, že potom majú tí high frequency aspoň koho ošklbávať :mrgreen: (medzi sebou by im to moc nešlo)
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa jonatanus »

v principe jednoducha vylucovacia metoda - ak to co robis sa da robit aj s miliardami, tak sa na to rovno vyprdni.

vacsi problem ale bude ak prejde v usa 0.25% transaction tax - konec HFT, konec daytradingu....
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa radvan »

trading neni len HFT ... ak robis obchody s vyhladom na mesiace, tak ta roboty nemusia moc trapit ... aj ked je otazne, ci to volat trading alebo uz investing ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa Lobista »

trading neni len HFT ... ak robis obchody s vyhladom na mesiace, tak ta roboty nemusia moc trapit ... aj ked je otazne, ci to volat trading alebo uz investing ...
Ok, tak berme daytrading
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa radvan »

potom suhlas s jonatanusom ... daytrading niecoho co sa da robit s miliardami je ruleta (hlavne pary na forexe, likvidne komodity, hlavne indexy, velke likvidne akcie), resp. sanca 0,1% ... nieco male obskurne nelikvidne je na tom lepsie ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
juniortrader
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 23 11, 2009 11:14 am

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa juniortrader »

jonatanus napísal:v principe jednoducha vylucovacia metoda - ak to co robis sa da robit aj s miliardami, tak sa na to rovno vyprdni.

vacsi problem ale bude ak prejde v usa 0.25% transaction tax - konec HFT, konec daytradingu....

Jonatanus-můžu se zeptat na tu 0.25% transaction tax,kdy by se o tom mělo hlasovat?
Co by to konkrétně znamenalo?Platit 0.25 % daň za každý trade???
Díky
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa jonatanus »

juniortrader napísal: Jonatanus-můžu se zeptat na tu 0.25% transaction tax,kdy by se o tom mělo hlasovat?
Co by to konkrétně znamenalo?Platit 0.25 % daň za každý trade???
Díky
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid= ... YlPWIEm6gE" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.nytimes.com/2009/01/13/opini ... .html?_r=3" onclick="window.open(this.href);return false;

podrobnosti neviem, ani jak realne je aby to preslo. ale viem si predstavit ze by sa to kope ludi z main streetu pacilo, ze te nenazrane svine z wall streetu budu platit..
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa jonatanus »

inac tu je ktomu dlha diskusia, nesledujem to
http://www.elitetrader.com/vb/showthrea ... did=150546" onclick="window.open(this.href);return false;
juniortrader
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 23 11, 2009 11:14 am

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa juniortrader »

jonatanus napísal:inac tu je ktomu dlha diskusia, nesledujem to
http://www.elitetrader.com/vb/showthrea ... did=150546" onclick="window.open(this.href);return false;
Ok díky
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Lobista napísal:Poslednou dobou citam stale viac clankov o high-frequency tradingu, predatory algorithmoch a pod., a zacinam mat pocit, ze tento trend klasickym traderom z masa a kosti velmi nepraje. Zaujimalo by ma, co si o tom myslite.
Myslím si, že veľké ryby sa medzi sebou žerú, ale trhom to zatiaľ neškodí. Likvidita stúpa, efektivita HFT podľa mňa klesá, ziskovosť Hedge Fondov takisto. Asi sa to dostane do bodu, kde sa už HFT neoplatí. Zdá sa, že hedge fondy už tiež majú vrchol za sebou.

Horšie to vyzerá s tou ,,financial transactions tax,,.

Citujem:

The economist Dean Baker is a strong advocate of a financial transactions tax. This would impose a small fee — ranging up to, say, 0.25 percent — on the sale or transfer of stocks, bonds and other financial assets, including the seemingly endless variety of exotic financial instruments that have been in the news so much lately.
According to Mr. Baker, the co-director of the Center for Economic and Policy Research in Washington, the fees would raise a ton of money, perhaps $100 billion or more annually — money that the government sorely needs.
“It raises money in a way that comes primarily at the expense of speculation,” said Mr. Baker. “The fees would be a considerable expense for someone who is buying futures, or a stock, or any asset at 2 o’clock and then selling it at 3. The more you trade, the more you pay.
For the typical person holding stock, who is planning to hold it for a long period of time, paying the quarter of one percent on a trade is just not that big a deal.”


To by možno zlikvidovalo daytrading.
Keď si zoberieme fakt, že daytrader má cost dajme tomu 0,01% , tak 0,5% na ukončený trade je 50x viac.
Myslím si, že 0,25% neprejde, ale hladní politici môžu schváliť menej, napríklad 0,01%.
Všimnite si ako sú tí politici nenažraní, keď chcú rovno 100 mld ročne úplne zadarmo.

Ja myslím, že ak by to prešlo vo forme 0,25%, tak by to bola pre daytrading katastrofa.
Ale tých pár tisíc profesionálov by zrejme nevyhynulo.
Ja by som možno prežil aj s takým costom, ale zrejme by som povedal Amerike bye a bye a robil CFD, alebo spreadbetting.
Amerika už raz stratila tým, že zakázala CFD a stávkovanie a miliardy z biznisu si užívajú Angličania.

Tých 100 mld je relatívne číslo. Ak by to zlikvidovalo 90% daytraderov a 50% brokerov a americký trh by stratil na likvidite a atraktívnosti - možno by s toho nemali nakoniec žiadne príjmy, ale v konečnom dôsledku väčšie straty.

Tragédia toho všetkého je, že táto kríza povzbudila politikov správať sa ako v komunizme, miesto toho, aby boli potrestaní za to, že ju spôsobili.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa jan »

verme, ze ziadna podobna dan sa nezavedie. To by bola velka pohroma.
Wall Street ma v politike silne slovo. Vedia, co by to znamenalo pre cely biznis.

Podla mna sa pokusia znizovat pocet obchodov pomocou upravy day trading pravidiel, tak ako to spravili s 25000 USD limitom. To bolo celkom rozumne aj ked velmi obmedzujuce.
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa jonatanus »

jan napísal:Wall Street ma v politike silne slovo. Vedia, co by to znamenalo pre cely biznis.
az tak moc zas ne, skoncil by HFT ale ostatne veci kde robis par obchodov do roka by ostali jak su. pripadne by sa to pokusili nejak obist, neviem ci by platilo len na americanov alebo na obchodovanie v amerike, alebo jak by to bolo definovane..
Podla mna sa pokusia znizovat pocet obchodov pomocou upravy day trading pravidiel, tak ako to spravili s 25000 USD limitom. To bolo celkom rozumne aj ked velmi obmedzujuce.
ale tym nic nezarobia, teda to nemaju ani preco zavadzat...
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa radvan »

tu dan by vymysleli jak obist ... nejake notes na akcie obchodovane OTC cez karibske SPVcka alebo nejaku podobnu haluz ... ale aj tak ak ma nieco sancu prejst tak mozno dan na transakciu vo vyske 0,05% alebo nieco podobne co zalepi oci ludom (wall street je stale dost silna), co trosku stazi HFT ... ale 0,25% a viac je utopia ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa jonatanus »

radvan napísal:ale 0,25% a viac je utopia ...
si predstav keby tam vladol fico, tak im tam drbne 10%... sak co spravil s dsskami je horsie jak toto.. a navyse toto neuskodi beznym ludom, len nenazranym svinam z wall streetu... (a mne :D )
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa sufo »

Ja si myslim, ze HFT skor zabija skalperov a tych co pouzivaju timeframe 5 minut a menej ale aj v daytradingu mas ludi, ktori pouzivaju 1 hodinovy alebo 4 hodinovy timeframe a tym podla mna HFT pomaha v tom, ze im zarucuje likviditu na trhu. Otazka je ci by sa nedal najst edge v tom keby si prisiel na to ako postupuju HFT algoritmy a vyuzivat ich pritomnost na trhu vo svoj prospech.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jonatanus napísal: .. a navyse toto neuskodi beznym ludom, len nenazranym svinam z wall streetu... (a mne :D )
Akože nie bežným ľuďom? A ja som čo?
Štát sa dostáva do polohy nenažranej svine, keď chce zo všetkého svoj podiel. Veď sa zdaňuje zisk. Prečo mám platiť za každú finančnú transakciu, čiže aj za tú ktorá neprináša zisk?

Nenažrané svine z Wall Streetu robia len to, čo im umožňujú zákony a štátny dozor. Ryba smrdí od hlavy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa filip glasa »

článok o HFT:
http://ako-investovat.sk/index.php/trad ... cy-trading" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

0.25 Percent for Stocks

The measure would be based on legislation DeFazio proposed in the House that would apply a tax of 0.25 percent or 25 basis points to stock transactions in excess of $100,000, and a levy of 0.02 percent or 2 basis points on derivatives including futures, options, swaps and credit default swaps.

Harkin and DeFazio said the proposed new levy is backed by more than 200 economists, the AFL-CIO labor union federation and business leaders including Warren Buffett and Vanguard Group Inc. founder John C. Bogle, now president of Bogle Financial Markets Research.


Takže bola by to daň len pre transakcie akcií nad 100 000 USD a pre futures a opcie poplatok 0,02%
To by šlo :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa Lobista »

The measure would be based on legislation DeFazio proposed in the House that would apply a tax of 0.25 percent or 25 basis points to stock transactions in excess of $100,000, and a levy of 0.02 percent or 2 basis points on derivatives including futures, options, swaps and credit default swaps.
Za transakcie nad 100 000 USD... takze ak by som namiesto jedneho spravil 10 obchodov, kazdy po 99 999 USD, tak by som neplatil nic? Wtf? :P
etradesvk
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 13 05, 2010 11:16 am

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa etradesvk »

Co vam brani v tom aby ste aj vy zacali pouzivat algoritmy pri obchodovani ?

Otazka znie ci funkcionalita, ktora je napr. ponukana pri XTB platforme je dostupna
cez nejaky verejny interface, kde by sa stacilo autentifikovat a vykonavat vsetko cez net.
Nieco podobne webovym sluzbam, ale tusim toto ma nejaky medzinarodny standard :-) na vymenu takychto dat

Ak to neexistuje nevidim dovod preco by nemohlo existovat :-) ved XTB zaraba prave na spreade
a podla mna by im mohlo byt suma fuk ci klient cez ktoreho obchodujem je moj vlastny alebo ich.
Ucet by som mal u nich predsa.

Co sa tyka custom platformy (ak by sme si chceli spravit vlastnu) existuje open source projekt na spracovanie obrovskeho poctu dat nad ktorymi prebieha vypocet v realnom case. Clovek, ktory ho vyvija pracoval prave pre traderske spolocnosti vyuzivajuce “Algoritmicke obchodovanie“. Takto to zovseobecnil a je to mozne pouzivat na akykolvek typ real-time biznis rozhodovania. Ale ako vravim ja som v oblasti obchodovania uplna lama a jediny realny priklad kedy by som to teraz vedel vyuzit ja je :-)
“ak v priebehu 5 minut nastane prudky pad nejakeho suboru instrumentov zrejme vo svete boli zverjene “zle” spravy invsetori sa boja je cas predat” :-) urcite to ma vecsi potencial, ale ja som co sa tyka obchodovania este iba na zacitaku ;-)
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa Lobista »

Okrem chybajucich skusenosti nam brania hlavne peniaze. Ak chces, aby to malo nejaky efekt - t.j. uspesne hrat proti big boys - tak potrebujes mat server priamo v budove burzy, co je dost drahe.

Mas nejaky link na ten projekt?
etradesvk
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 13 05, 2010 11:16 am

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa etradesvk »

Jasne, ze mam:
http://www.espertech.com/products/esper.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Ale pozor nejde o koncove riesenie, nejaky tool kde si vsetko naklikas :)
Ide iba o kniznicu, nejaky spracovatelsky "engine" na ktorom mozes stavat.
Teda GUI si musis spravit sam. Ma to silny popisny jazyk.

Nejake referencie:
http://www.automatedtrader.net/news/sma ... ent-system" onclick="window.open(this.href);return false;

nenasiel som linky, ktore konkretne spolocnosti na tom ficia

Preco si myslis, ze "algoritmicke obchodovanie" sa musi robit s velkymi peniazmi?
Konkretne ja to zatial uvazujem pouzit len ako forma notifikacie kedze este neviem ake prikazy a ci sa vobec daju robit inak ako cez
platformu.
V tomto smere by mozno nebolo zle aplikovanie umelej inteligencie v podobe agentov, ktore by spracovali
obrovske mnozstvo instrumentov hladali by namiesto teba nejake indikatory :-)

chce to trosku technicke skilly
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa filip glasa »

obrovske mnozstvo instrumentov hladali by namiesto teba nejake indikatory
keby si si to o-backtestoval, tak by si zistil, že 98% indikátorov nefunguje. Musel by si si indikátor vymyslieť sám a neustále ho meniť a prispôsobovať.
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa laty »

a vyzaduje si to neskutocne kvantum prace a testovania.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa Lobista »

Preco si myslis, ze "algoritmicke obchodovanie" sa musi robit s velkymi peniazmi?
Ak pod algoritmickym obchodovanim myslis high-frequency trading - teda hlavne zarabanie na milisekundovych rozdieloch cien - tak hlavne preto, ze potrebujes ten server na burze ako aj velky kapital, kedze robis stovky obchodov denne -- a ak to ma za nieco stat, tak by si mal byt clenom tej burzy, co zase nie je lacna vec.
Ale samozrejme, pokial si zvolis nizsiu frekvenciu obchodov a dlhsi timeframe, tak sa to da aj cez retail, len potom je to nieco uplne ine a taky system si mozes aj nadesignovat na papieri a implementovat to sam "rucne".
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa jonatanus »

na HFT praveze nepotrebujes az tak zavratny kapital lebo te obchody su kratke a mozes v klude pouzit paku 1:4... problem je prave otvorit velku poziciu.. najlahsie sa trejduje s jednym lotom..


infrastruktura (server, atd.) je druha vec
etradesvk
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 13 05, 2010 11:16 am

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa etradesvk »

filip glasa napísal: keby si si to o-backtestoval, tak by si zistil, že 98% indikátorov nefunguje. Musel by si si indikátor vymyslieť
sám a neustále ho meniť a prispôsobovať.
:) netusim v tomto sa fakt nevyznam. Ja v tom len vidim vypoctovu silu ktoru jeden clovek nema sancu pokryt
laty napísal: a vyzaduje si to neskutocne kvantum prace a testovania.
Co konkretne myslis, ze by zabralo kvantum prace? :-)
Mame silny popisny jazyk na hladanie vzorov, engine kde prebieha realtime vypopcet, ktory bol
primarne vyvijany prave pre tradovanie.

Ak by existovala brookerska spolocnost, ktora by vsetku funkcionalitu co ponuka ich
platforma zverejnila cez nejaky interface (teraz myslim Buy, Sell, Stop loss atd) + real data z burzy.. tak by s
tym vela roboty nebolo. Interface u mna znamena, ze spravim dopyt voci nejakemu serveru "BUY EURUSD" on mi vrati response ze je to OK a nakupene za takuto cenu alebo, ze to zlyhalo a pokus sa este raz :-)
Asi si to predstavujem moc jednoducho :-) ale developnut take nieco by som zvladol
Lobista napísal: Ak pod algoritmickym obchodovanim myslis high-frequency trading - teda hlavne zarabanie na milisekundovych rozdieloch cien
Fu netusim, ako som pisal vyssie mne by islo skor o to ako vyuzit vypoctovu silu vo svoj prospech bez ohladu na
typ obchodu.. Mozes mi uviest realny priklad takehoto obchodu ? Ja sa iba ucim toto forum sa mi paci a mam co
robit aby som to aspon z casti precital :-)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

etradesvk napísal: Fu netusim, ako som pisal vyssie mne by islo skor o to ako vyuzit vypoctovu silu vo svoj prospech bez ohladu na
typ obchodu.. Mozes mi uviest realny priklad takehoto obchodu ? Ja sa iba ucim toto forum sa mi paci a mam co
robit aby som to aspon z casti precital :-)
Na tom si láme hlavu pol Zemegule.
A 2/3 príkazov na burzách už aj tak generujú programy...

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 088#p29088" onclick="window.open(this.href);return false;

http://ako-investovat.sk/index.php/trad ... cy-trading" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
etradesvk
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 13 05, 2010 11:16 am

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa etradesvk »

Hehe je to zabavne citat, ako niekto prezentuje system ako urcite ziskovy
to je jasne, ze je to odrb. Za 700 tisic kc ? to by malo vediet aj uvarit kavu za taky peniaz.. :D
Ako pozeram, je to kodnute priamo v platforme zrejme.
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa laty »

etradesvk napísal: Mame silny popisny jazyk na hladanie vzorov


pod tym si mam konkretne co predstavit?
etradesvk napísal: engine kde prebieha realtime vypopcet, ktory bol primarne vyvijany prave pre tradovanie.
este nemas zostaveny predikcny model takze to vyzaduje doprogramovanie/vyladenie. Predpokladam, ze je to framework, ktory poskytuje zakladne operacie (napr. vypocet korelacie, rozdielov, indikatory...)

mne osobne sa do AOS nechce. je s tym podla mna kvantum prace a radsej sa "zabavam" vyvojom back-testovacich a indikacnych programov, ktore mi pomahaju s rozhodovanim. finalne rozhodovanie nechavam na sebe a jednoduche automaticke prikazy (typu nakup opciu za danu cenu alebo ak podklad=x) na profi-platformu svojho brokera.
etradesvk napísal: Ak by existovala brookerska spolocnost, ktora by vsetku funkcionalitu co ponuka ich
platforma zverejnila cez nejaky interface (teraz myslim Buy, Sell, Stop loss atd) + real data z burzy.. tak by s tym vela roboty nebolo. Interface u mna znamena, ze spravim dopyt voci nejakemu serveru "BUY EURUSD" on mi vrati response ze je to OK a nakupene za takuto cenu alebo, ze to zlyhalo a pokus sa este raz :-)
Asi si to predstavujem moc jednoducho :-) ale developnut take nieco by som zvladol
Je, napr. InteractiveBrokes. Dokonca u finacnikov borci planuju automaticke obchodnovanie pomocou Excelu pre neprogramatorov. IB ponuka vsakovake API, myslim ze pre JAVU a C++.
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

etradesvk napísal:Hehe je to zabavne citat, ako niekto prezentuje system ako urcite ziskovy
to je jasne, ze je to odrb. Za 700 tisic kc ? to by malo vediet aj uvarit kavu za taky peniaz.. :D
Ako pozeram, je to kodnute priamo v platforme zrejme.
No, nešlo mi o tých sráčov, čo prezentujú +8500% a nemajú na chleba...
Len, že vlákno o AOS tu už máme a Sufo sa boril presne s XTB o čom uvažuješ aj ty...

http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... &sk=t&sd=a" onclick="window.open(this.href);return false;

Mimochodom. XTB nie je pravý broker. To nie je ani obchodovanie na burze.
Nie je ani lacný a nemá ani fair exekúciu (má takú akú chce), takže je to volovina na AOS.
Ale pohrať sa s programovaním a zistit realitu - to O.K.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa sufo »

To, ze mas silny popisny jazyk ti nic nepomoze, lebo ked nemas ziadnu vyhodu (edge), ktora ti zaruci, ze budes otvarat take pozicie aby si z nich vytahoval aj nejaky zisk, je ti to skratka nanic. API na obchodne prikazy nie je u poriadneho brokera problem.

Problem je, ze ty nevies povedat programu kedy ma otvorit poziciu a kedy ju ma zatvorit. Skus si vymysliet podmienku pri ktorej by mal ten tvoj algoritmus otvorit poziciu a kedy by ju mal zatvorit a potom si na historickych datach tu podmienku otestuj a uvidis, ze by si prerobil aj svoje "trenky".

Anglicania maju na to velmi dobru kontrolnu otazku: Are we doing things right or are we doing right things? (Robime to spravne alebo robime tu spravnu vec?)
Asi to robis spravne, ze to chces nakodovat, lebo vies kodovat ale nerobis tu spravnu vec, pretoze najprv musis poriadne pochopit problematiku, poucit sa z chyb inych (napr. z toho co som robil ja - JUGGLER ti dal linku na vlakno o mojom AOS) a potom mozno dospejes k zaveru, ze chces nieco uplne ine :mrgreen:

Takze: skus najpr nastudovat nieco o riadeni rizika (money management), otvarani pozicii (buy, sell, position size, ...), vytlac si grafy instrumentu s ktorym chces obchodovat, studuj ich a hladaj a testuj.

Ja som si tiez myslel po par mesiacoch aky som macher a nepocuval som JUGGLER-a ked mi vravel, aby som do XTB nedaval realne peniaze a teda som si zaplatil aj "skolne". Mozno ty si prave ten macher ktoremu to bude fungovat ale statistiky su neuprosne a hovoria proti tebe. Na druhej strane by bolo celkom zaujimave vlakno o algoritmoch a napadoch na automatizaciu obchodovania.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa Coudy »

Tak je, podľa mňa by sa mal do automatizovaných systémov púšťať len trader, ktorý je profitabilný aspoň 4-5 rokov bez automatických systémov. Iný si myslím nemá šancu, respektíve mizivú.
etradesvk
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 13 05, 2010 11:16 am

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa etradesvk »

laty napísal: pod tym si mam konkretne co predstavit?


Napr. ak v priebehu 5 min prudko klesne nejaka skupina instrumentov tak... Ako som vravel
autor pracoval na par systemoch pre traderske spolocnosti. Plny potencial zatial este nepoznam :)
To ti nepovie kedy mas nieco kupit a predat, ale mas tam podporu pre veci ktore by si si musel
sam obkodovat a to nie je vobec easy ..
laty napísal: este nemas zostaveny predikcny model takze to vyzaduje ... finalne rozhodovanie nechavam na sebe ..
plny suhlas finalne rozhodnutie spravi clovek po tom ako mu system vypluje "tieto veci od seba navzajom zavisia
toto ide hore a toto dole ..." som si vedomy, ze si to bude vyzadovat vela studovania ;-) a specialne vyuzitie veci z oblasti objavovania znalosti a data miningu. :) Videl som par clankov na temu predikcia na burze od japoncov nemal som cas to poriadne nastudovat, ale je to nepriamo tema mojej diplomovej prace takze budem nuteny si to precitat..
laty napísal: Je, napr. InteractiveBrokes ..
diky ceknem
JUGGLER napísal: Len, že vlákno o AOS tu už máme a Sufo sa boril presne s XTB o čom uvažuješ aj ty...
hehe nevravel som, ze prave cez XTB to je jediny broker u ktoreho mam zatial zalozene demo.
cekol som sufov zdrojak, ten ich jazyk vyzera dost intuitivne, nejako som to blizsie nestudodoval :) ale sa mi to zda kratke nato aby to robilo nejaku magiu. Samozrejme nechapem co to robi a aka je idea algoritmu, ale ak budem mat cas tak si to prejdem urcite je sa tam co naucit.
sufo napísal: Problem je, ze ty nevies povedat programu kedy ma otvorit poziciu a kedy ju ma zatvorit. Skus si vymysliet podmienku pri ktorej by mal ten tvoj algoritmus otvorit poziciu a kedy by ju mal zatvorit a potom si na historickych datach tu podmienku otestuj a uvidis, ze by si prerobil aj svoje "trenky".
To je to prave, ze ta podmienka musi ist cez 100 instrumentov pricom ty budes obchodovat iba s jednym :-)
hladat zavislosti co naco vplyva atd ... to je moja vyzia ...
sufo napísal: Takze: skus najpr nastudovat nieco o riadeni rizika (money management), otvarani pozicii (buy, sell, position size, ...), vytlac si grafy instrumentu s ktorym chces obchodovat, studuj ich a hladaj a testuj.
Som uplne na zacitaku ;) na polici mam knihu od Eldera, ale ucim sa rychlo a teraz budem mat aj
realtivne dost casu sa tomu venovat na plno.. ;-)
Coudy napísal: Tak je, podľa mňa by sa mal do automatizovaných systémov púšťať len trader, ktorý je profitabilný aspoň 4-5 rokov bez automatických systémov. Iný si myslím nemá šancu, respektíve mizivú.
Urcite nechcem byt trader, ktory bude sediet za kompom a vsetko bude hladat rucne :-) pokusim sa ist inou
cestou a vyuzit system zatial vo forme, ze mi to bude iba radit..

Na systeme zacnem pracovat za cca 2-3 mesiace potom budem informovat o vysledkoch :-)
laty
Silver Member *
Príspevky: 279
Dátum registrácie: Št 17 07, 2008 5:44 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa laty »

etradesvk napísal: Napr. ak v priebehu 5 min prudko klesne nejaka skupina instrumentov tak... Ako som vravel
autor pracoval na par systemoch pre traderske spolocnosti. Plny potencial zatial este nepoznam
To ti nepovie kedy mas nieco kupit a predat, ale mas tam podporu pre veci ktore by si si musel
sam obkodovat a to nie je vobec easy ..
No, to si teda vela o tom silne popisnom jazyku nenapisal.

Diplomovka, na ekonomickej?
Farm Profi-Výroba diskov, špeciálnych kolies a dvojmontáží. Predaj pneumatík a duší pre poľnohospodársku, lesnú, stavebnú a komunálnu techniku.

Kultivačné kolesá
Traktorové dvojmontáže
Predaj pneumatík na poľnohospodárske, lesné a stavebné stroje
etradesvk
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Št 13 05, 2010 11:16 am

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa etradesvk »

laty napísal: Diplomovka, na ekonomickej?
nie nestudujem na ekonomickej.

vedeckych clankov na danu temu v digitalnej kniznici je habadej :-)
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa Lobista »

Tak Nemci uz tiez silno diskutuju o transaction tax:

http://www.faz.net/s/RubFC06D389EE76479 ... ntent.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Takze to bude este zaujimave...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Narazil som na starší, ale dobrý článok o HFT. Písal to Miki Maťovčík, ktorého osobne poznám, tak mu snáď vadiť nebude, keď to tu skopčím:

http://www.investujeme.sk/clanky/rychle ... ych-trhov/" onclick="window.open(this.href);return false;

Zatiaľ čo Securities Exchange Commission (SEC) má "plné" ruky práce s vyšetrovaním ohľadne morálnych /kriminálnych prehreškov s cennými papiermi naviazanými na hypotekárny trh firmou Goldman Sachs, nebolo by na škodu pozrieť sa na rovnako vážnu schému podvodu: počítačovo riadené predbiehanie (front running) klientskych objednávok s využitým ultra-rýchlych programov na obchodovanie (programy schopné milisekundových obchodov, tzv. High frequency trading).

Aj vďaka týmto technickým výdobytkom môžeme v poslednej dobe iba veľmi ťažko hovoriť o snahe búrz približovať sa k transparentnému trhovému mechanizmu. Lepšie povedané, ideme presne opačným smerom a konanie niektorých finančných inštitúcií je bohužiaľ drahou hrou na účet väčšiny investorov. Niekdajšie kapitálové trhy sa stávajú arénou manipulácie pre získanie čo najväčšieho profitu pre privilegovaných hráčov.

Rovnaký názor zdieľa aj komentátor Wall Streetu Max Keiser, ktorý nepatrí iba medzi kritických pozorovateľov. Tvrdí, že vynašiel jeden z najširšie používaných programov, na ktorých stoja mechanizmy súčasného okrádania klientov po celom svete a manipulácia cenového vývoja. To však nebol jeho úmysel, keďže jeho patentovaný program bol navrhnutý práve na odstránenie možnosti manipulácie.

Malo sa to diať za pomoci automatického spájania nákupcov s predajcami a mal eliminovať predbiehanie klientskych objednávok brokermi, ktorí vedeli kedy prichádza na trh väčší blok príkazov s potenciálom profitovať na danom pohybe.

Program sa však dostal do zlých rúk a stal sa prototypom pre automatizované obchodné systémy, ktoré sú základom pre profitovanie brokerov na predbiehaní klientskych príkazov na burze.

HFT (High frequency trading) využíva rýchlosť vysokovýkonných počítačov ovládajúcich komplexné algoritmy (inštrukcie pre počítač, ako má konať v určitej situácii) na analýzu dát a zadávanie obchodných príkazov v masívnom množstve v priebehu veľmi krátkeho času. Ako keď pri pokri v zrkadle vidíte karty vášho súpera, HFT umožňuje algoritmickému obchodníkovi (inštitúcii) nazerať na prichádzajúce príkazy na burzu a naskočiť pred ne a zožať maximálny možný profit.

Tieto príkazy, ktoré sa snažia programy predbiehať sú často inštitucionálne príkazy, ktoré sú napríklad nákupmi cenných papierov do penzijných fondov, podielových fondov atď. veľko-objemové objednávky.

Keď bol trh tvorený (spájanie nákupcov a predajcov, tzv market making) striktne pomocou ľudí na parketoch búrz, manipulácie a predbiehanie klientskych objednávok bolo akceptovateľnou, i keď morálne pochybnou cenou za udržiavanie kontinuálnej likvidity na trhu. Avšak predbiehanie klientov využitím vysoko výkonných počítačov využívajúcich komplexné obchodné programy je podvod úplne iných rozmerov.

Keiser tvrdí, že sa predbiehanie klientov na základe týchto rýchlych systémov obchodov stalo hlavným biznisom na Wall Street a primárnou silou riadiacou väčšinu objemu na burzách, prispievajúc tak nielen k obrovským ziskom týchto firiem, ale aj k manipulácii trhov pre ekonomické a politické ciele.

Virtuálny špecialista
Ak by sme sa pozreli do mierne vzdialenejšej minulosti, väčšinou trh tvorili brokeri nazývaní špecialisti, ľudia, ktorých ste mohli vidieť na parkete New York Stock Exchange. Tí stáli za tvorbou cien jednotlivých akcií. Náplň tohto povolania sa zrodila približne pred sto rokmi, kedy vznikla potreba pre udržiavanie kontinuálnej trhovej likvidity na určitých typoch akcií. To v preklade znamená, že bolo potrebné zabezpečiť možnosť nakúpiť a predať aj v situáciách, kedy neexistoval žiadny obchodník s úmyslom zaujať protipozíciu.

Špecialista je tak broker, ktorý obchoduje s určitou akciou a patrí mu konkrétne miesto na parkete burzy a vlastní zásobu akcií danej spoločnosti. Tvorí ceny na strane ponuky aj dopytu, riadi limitné príkazy, vykonáva obchodné príkazy a je zodpovedný za manažovanie neprerušeného toku objednávok na danej akcii.

Ak dôjde k neočakávanému posunu dopytu na strane nákupu alebo predaja, špecialista vstupuje do hry a predáva alebo nakupuje využitím vlastnej zásoby daných akcií, aby sa medzera medzi nákupnou a predajnou cenou zúžila. Toto mu umožňuje obchodovať na vlastný účet a s využitím svojich nadpriemerných informácií môže dosahovať profit.

Nad týmito praktikami „akože“ dohliada Securities Exchange Commission (SEC), avšak nikdy to nebolo seriózne obmedzené, pretože sa to ospravedlňovalo potrebou udržiavania trhovej likvidity.

Keiserova Virtual Specialist Technology (VTS technológia) bola vyvinutá pre Hollywood Stock Exchange /HSX/. Je to online simulovaná hra, kde hráči používajú virtuálne peniaze na nákup a predaj podielov na hercoch, režiséroch, očakávaných filmoch a všetkom s filmom spojeným.

Program automaticky deteminuje trhovú cenu spájaním ponuky s dopytom prikladajúc aj dôraz na objem nachádzajúci sa na oboch stranách. Keiser a spoluzakladateľ HSX Michael Burns požiadali o patentovanie počítačovo riadeného obchodníka s cennými papiermi s funkciou virtuálneho špecialistu v roku 1996 a jeho schválenie získali v roku 1999 patentom číslo 5960176.

Do hry však vstúpilo prasknutie internetovej bubliny, kde Keiserova spoločnosť HSX Holdings predala patent VST investičnej firme Cantor Fitzgerald, napriek Keiserovým námietkam.

Cantor Fitzgerald následne eliminoval časť programu, ktorá by zamedzovala možnosti predbiehať klientske príkazy. Naopak, program bol podľa Keisera upravený, aby bol schopný využívať tieto nekalé praktiky čo najviac. Keiser podotýka, že takýto typ nakladania s patentom je v Európe ilegálny.

Od vyššie spomenutého dátumu navyše design VST programu ostáva prezentovaný v patentovom úrade, kde pomáha ďalším ''vynálezcom''. Aby ste získali patent, musíte doložiť z čoho ste vychádzali a dokázať, že patent je vylepšením v určitom zmysle. Zoznam pri Keiserovom patente dokladuje, že bol využitý 132 krát, zahŕňajúc automatizovaný programový obchodný systém alebo High Frequency Trading /HFT/.

HFT sa tak aj za pomoci tohto v počiatku herného systému stal veľmi rýchlo dominujúcim faktorom na burzách. Firmy využívajúce HFT sa momentálne podieľajú na 73%!! objemu obchodov s akciami v USA.

ECN, ATS a burzové praktiky
V roku 1998 SEC povolil ECN (electronic communication networks - v jednoduchosti to predstavuje systémy párovania obchodných objednávok mimo burzového parketu vo virtuálnom priestore) a alternatívnym obchodným systémom stať sa skutočnými burzami.

Alternatívne obchodné systémy (ATS) predstavujú automatizované počítačom riadené systémy párovania obchodných objednávok poskytujúcich obchodné príležitosti podobné obchodovaniu na skutočnej burze za nižšie náklady, avšak sú často predmetom nižších požiadaviek na zverejňovanie určitých informácií a mávajú odlišné pravidlá riadenia obchodov. Počítačové systémy automaticky spájajú nákupné a predajné príkazy. Tvorba trhu špecialistom na danú akciu, ktorého knihy mohli byť auditované, je nahradená neviditeľným neauditovaným black-box systémom.

Veľmi dlhú dobu bol akciový trh skutočným trhom s určitými chybami, ale so skutočnými obchodníkmi zapálenými bojovať proti sebe za najväčší zisk. Za posledných 10 rokov však došlo k eliminácii obchodovania na burzových parketoch až na pár výnimiek, ako napríklad New York Stock Exchange /NYSE/ a aj tam, obchodovanie existuje paralelne s elektronickými systémami.

Alternatívne obchodné systémy ATS povoľujú väčším obchodníkom posielať príkazy priamo na trh, na rozdiel od smerovania príkazov cez dílerov na NYSE. Rovnako povoľujú akémukoľvek významnejšiemu obchodníkovi so sofistikovaným HFT programom predbiehať objednávky ostatných.

Flash Trades - bleskové obchody menia pravidlá hry
Integrálnou súčasťou počítačových systémov ''predbiehania'' obchodných príkazov je pochybná praktika nazývanou ''flash trades''. Tieto flash trades sú povolené vďaka medzere v regulácii, ktorá povoľuje burzám ukázať určitým obchodníkom /inštitúciám/ objednávky ostatných trhových participantov za určitý poplatok s približne 30 milisekundovým predstihom. Určitý čas NYSE povolila špecialistom benefitovať z tejto výhody možného videnia objednávok predčasne pred ostatnými, ale už túto praktiku zmenila a všetci investori majú rovnocenný prístup k cenovým kotáciám.

Niektoré ATS (Automatizované obchodné systémy, obdoba klasickej burzy) však tuho bojujú so zavedenými burzami a osvojili si používanie Flash trades ako nástroja na získanie firiem zaujímajúcich sa o rýchle obchodovanie z klasických búrz. Prichádzajúci trhový príkaz je odhalený - preblesknutý /flashnutý/ obchodníkovi za frakciu sekundy pred tým ako sa dostáva do systému národného trhu (National Market System, NMS).

Ak obchodník môže spárovať najlepšiu nákupnú a predajnú objednávku v systéme, tak potom môže zobrať túto fashnutú cenu pred tým ako to ostatní trhoví hráči môžu vidieť.

Pohľad na flashnutú cenu odhaľuje obchod prichádzajúci na burzu, ale nie jeho limitnú cenu, teda maximálnu cenu, za ktorú je obchodník ochotný kúpiť alebo minimálnu cenu obchodníka ochotného predávať. Tu nastupuje High Frequency trading (HFT) odhaľujúci tieto limitné ceny. HFT je tak spôsobom získania rovnako kvalitných informácií, ktoré boli dostupné iba tradičným tvorcom trhu /auditovaným špecialistom/. Pomocou HFT sa môže pozrieť aké karty kto drží. Nielen ,že môžu teda profitovať na získaných cenách, ale môžu v skutočnosti manipulovať trhom.

Ako sa to dá previesť vysvetlil ešte v júli minulého roka Karl Denninger zo Seeking Alpha. Nasledujúcich 5 odstavcov ho budem parafrázovať:

Predstavte si, že existuje kupujúci ochotný kúpiť 100 000 kusov akcií BRCM s limitnou cenou 26,40 USD. To znamená, že kupujúci je ochotný akceptovať nákupy týchto akcií po cenu 26,40 USD. V tom momente sa trh nachádza na cene 26,10 USD za akciu BRCM, teda 30 centov pod jeho limitnou cenou.

Počítačové systémy tak pomocou flashových príkazov zistia, že je záujem o akcie Broadcom a začnú vysielať miniatúrne príkazy /typicky 100 kusové objednávky s požiadavkou na okamžité vyplnenie alebo zrušenie príkazu v prípade nenaplnenia, immediate or cancel orders – IOCs/ na predaj na cene 26,20 USD. Ak je príkaz realizovaný, tak vyšlú ďalší pri cene 26,25 USD, potom 26,30USD, 26,35 USD, potom 26,40 USD. Potom vyšle príkaz na predaj pri cene 26,45 USD a ak príkaz nie je prijatý a okamžite sa ruší.

A teraz prichádza záplava predajných objednávok ''zhodou okolností'' pri cene 26,39USD a môžeme si povedať, že trhy sa stali efektívnejšie... Je to však hlúposť - na trhu nebol žiadny reálny predajca na žiadnej z týchto cien. Tieto obchody boli vykonané s jediným úmyslom, manipulovať trh a zistiť informáciu, ktorá mala ostať skrytá...limitná cena protistrany.

Pri normálnom poradí a toku objednávok by kupujúci videl ponuku pri cene 26,20 USD za akciu a mohol by si znížiť limitnú cenu. Ale počítače týchto firiem sú také rýchle, že ak nevlastníte jeden s rovnakou rýchlosťou nemáte šancu aby ste to stihli... Váš príkaz je okamžite realizovaný za plnú limitnú cenu...tým pádom ste prišli o 29 centov na akciu, ktoré boli v podstate ukradnuté high frequency trading systémom určitého protihráča s touto výhodou, ktorý zistil maximálne blízku cenu k vášmu limitnému príkazu.

Predkladaným argumentom na obhajobu HFT programov je podporenie trhovej likvidity, avšak Denninger to absolútne odmieta. Tieto systémy podľa jeho slov zmenili fungovanie trhu, kde sú inštitucionálne objednávky /také ako keď napríklad nakupujete podielový fond zložený z amerických akcií/ manipulované v prospech niekoľko hlavných svetových bánk.

John Daly z britského U.K. Globe and Mail citoval Thomasa Caldwella, výkonného riaditeľa Caldwell Securities Ltd., že HFT systémy obchodovania môžu v skutočnosti uberať na trhovej likvidite:

Veľkí inštitucionálni investori vedia, že ak sa snažia pretlačiť na trh väčší blok akcií za určitú cenu – aj keď je blok rozdelený na množstvo menších obchodov cez niekoľko ATS systémov a rôznych trhov - môžu spustiť záplavu HFT príkazov, ktoré okamžite pohnú trhovou cenou v neprospech inštitucionálneho obchodníka...to je dôvod prečo inštitucionálni obchodníci presunuli svoje obchody do tzv. dark pools /tu nemusia zverejňovať ceny ani odhaľovať svoju identitu/ automatizovaných obchodných systémov ATS ako napríklad Instinet a individuálnych dílerov ako napríklad Goldman Sachs.

Pretože sú tieto veľké Dark Pools nepriehľadné pre ostaných investorov a regulátorov, zabraňujú voľnému trhu a férovému obchodu, ktorý záleží na otvorenom a transparentnom aukčnom systéme.

Kto je lídrom na tomto trhu? Goldman Sachs
HFT obchodovanie je dominované bankou Goldman Sachs, ktorá nie je ničím iným ako hedge fondom so zabezpečením Úradu pre ochranu vkladov (FDIC). Goldman bol investičnou bankou do jesene 2008, kedy sa stal komerčnou bankou z noci na ráno, aby mohol kapitalizovať na federálnom balíčku pomoci komerčným bankám. Tá predstavovala v skutočnosti peniaze za nulové úrokové sadzby od FEDu, ktoré môže využívať na špekulácie v nepriehľadných ATS systémoch, kde sú trhy manipulované a kontrolované silou Goldmanu.

Na rozdiel od NYSE, ktorá je otvorená iba od 10:00 do 16:00 New Yorského času, ATS systémy fungujú stále a sú veľmi aktívne práve mimo hlavných burzových hodín, kedy sú trhy málo likvidné a ľahko manipulovateľné.

Trh pokračuje v raste deň čo deň, bez ohľadu na zhoršujúce sa ekonomické podmienky...HFT determinuje celkový smer trhu, väčšinou bez fundamentálnych alebo technických dôvodov... Na základe niekoľkých riadkov kódu sú investori vtiahnutí do rastúceho sentimentu, ktorý nemá nič spoločné s tzv. Green Shoots (výraz pre náznaky oživenia ekonomiky po kríze) ani s čínskym inflačným rastom...

HFT je ďalšou podvodnou schémou.

HFT zároveň pomáha vysvetliť ako bol Goldman Sachs schopný zarobiť 100 miliónov dolárov za deň cez jeho divíziu traderov. Počas minulého roka dokonca 116-krát počas 194 dní do konca septembra 2009. Aké jednoduché...

To, čo momentálne vidíme a hlavne sme videli v minulom roku nie je trh. Ale ilúzia, ktorá je nebezpečná vo vytváraní dojmu, že na trhu je dostatok likvidity, pričom ide iba i milisekundové operácie pár privilegovaných.

Cestou k lepšiemu trhu by bolo zakázanie flash obchodov, pričom SEC tieto pravidlá už navrhol, ale ešte neboli vykonané. Riešením by bolo zakázanie HFT systému obchodovania, ktoré zvýhodňuje úzku skupinu organizácií na účet všetkých ostatných participantov.

A zavedenie automatického párovania objednávok s vylúčením možnosti manipulácie či už špecialistom alebo elektronickou manipuláciou cez ATS, kde by mala byť zaručená aj anonymita v čase realizácie objednávok.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Ma trading este buducnost?

Príspevok od používateľa jan »

Dobre, akurat sa mi nepozdava zaver, ze za celkovym rastom trhu je HFT.
Trh pokračuje v raste deň čo deň, bez ohľadu na zhoršujúce sa ekonomické podmienky...HFT determinuje celkový smer trhu, väčšinou bez fundamentálnych alebo technických dôvodov... Na základe niekoľkých riadkov kódu sú investori vtiahnutí do rastúceho sentimentu, ktorý nemá nič spoločné s tzv. Green Shoots (výraz pre náznaky oživenia ekonomiky po kríze) ani s čínskym inflačným rastom...
Ak je HFT vyuzivane iba pri predbiehani prikazov na trhu, tak potom su rovnako predbiehane aj predajne prikazy a teda HFT tlaci ceny aj dole.
Ak je HFT pouzivane na obycajny kazdodenny trading, tak za celkovym rastom trhu je strategia s akou sa obchoduje a nie samotne HFT.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"