JUGGLER - Mesačník 11/10 ( November )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15820
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

JUGGLER - Mesačník 11/10 ( November )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pri poslednom mesačníku mali americké indexy tieto hodnoty:

SPX 1158
Nasdaq 2384
Dow 10949

Posledný víkend ukončili indexy na týchto hodnotách:

SPX 1226 ( +5,8% )
Nasdaq 2579 ( +8,1% )
Dow 11,444 ( +4,5% )

Pozrime sa, čo som tipoval:

1. Akciové trhy DOWN.
2. Euro voči doláru DOWN. (nad 1,40 robím set-up na short).
3. Zlato a ropa korekcia, teda DOWN.

Záver roka býva tradične dobrý. Ale tentoraz o tom nie som presvedčený.
Bodaj by som nemal pravdu. Prajem si, aby záver roka bol dobrý, len môj optimizmus nejak vyprchal.


Ako to dopadlo:

1. Indexy vyrástli o 5-8%, čo je veľmi silný rast. Tip absolútne nevyšiel.
2. Euro najprv oslabilo, ale končí vyššie o 0,7% ( z 1,392 na 1,402 ). Tip nevyšiel.
3. Zlato šlo do boku, ale nakoniec posilnilo o 4,4% ( z 1335 na 1394). Tip nevyšiel.
4. Ropa stagnovala, ale v závere prišiel rast o 7,3% ( z 81,4 na 87,40). Tip nevyšiel.

Nijaký tip mi teda nevyšiel, čo sa mi už dávno nestalo.
Nevadí.
Záver roka je tradične dobrý a akcie rastú. Investori by mali byť spokojní.
Pre mňa ako trejdera nastala zvláštna situácia. Záver roka na rozdiel od trhov toho roku nemám tradične dobrý. Prvý polrok som mal slabší a celý druhý idem ,,do boku,,. V závere roka som zvykol vyprodukovať najviac zisku , ale toho roku sa to nedeje. Darí sa mi jedine v daytradingu po zverejneniach. Nedarí sa mi vo veľkých trejdoch, v nákupoch celých portfólií v súvislosti so zverejneniami, kde som zvykol mať úspešnosť 70%-80%. Situácia je taká, že v podstate nemám čo nakupovať, lebo TA zmenila risk/reward na veľmi nevýhodný. Akcie sú veľmi vysoko, prekúpené, nekonsolidované, po prudkom raste a to nekorešponduje s kvalitou zverejnení kvartálnych výsledkov.
Ináč povedané:
Celý rok 2010 sa fundamenty zlepšovali, ale trhy šli do boku. Prevládala volatilita, neistota a ignorancia toho, že sa situácia zlepšuje.
No v závere roku akoby si investori povedali: dokedy máme čakať? A začali nakupovať.
Začali nakupovať i napriek tomu, že momentálne sa situácia už nezlepšuje. Stavili na tradične dobrý záver roka. A ten vychádza.
To, čo mne vadí sú atypické reakcie v jednotlivých obchodoch. Raz sa vyberajú zisky a dochádza k pullbacku, inokedy sa ignorujú horšie správy a dochádza k ďalšiemu rastu.
To, čo mi fungovalo päť-šesť rokov, zrazu nefunguje typicky. Zoberiem napríklad akciu na pullback a ona vyrastie, odpáli mi stopku a prepadne sa až o dva dni. Alebo kúpim na rast po dobrých správach, ale rast nevydrží, lebo sa začnú vyberať zisky. Nič, čo by som nechápal, ale výsledok je taký, že o zisky musím nadmerne bojovať. A to ma unavuje.

Vráťme sa k trhom.
Zverejnenia sú slabšie, makrodáta ujdú. Ale firmy sú v dobrej kondícii. Trh práce akoby naznačoval svetlo na konci tunela. Fed sa znovu dostal do pozornosti. Znervózňuje síce trhy, ale aspoň prešiel od rečí k činom. Pumpou 600 miliárd akoby chcel povedať: my sa nedáme, budeme tlačiť, udržíme slabý dolár, podporíme ekonomiku, navodíme infláciu a nakoniec si poradíme aj s dlhmi a podvyživenými bankami. Politická moc v USA sa pomaly preskupuje v prospech korporácií, čo tiež ukľudňuje investorov.
Dolár sa drží v oslabení, ceny komodít stúpajú a ropa a zlato sú dobrými dlhodobými investíciami. Predpokladám, že onedlho sa aj plyn stane dobrou dlhodobou investíciou. Nožnice medzi cenou ropy a plynu sa nebudú otvárať donekonečna a tuhá zima by mohla plyn odraziť. Problémom ostáva v akej forme vstúpiť do tejto dlhodobej investície. UNG je požierané kotangom.

Poďme k tipovaniu.
1. Ceny akcií do konca roka čaká pullback. Ostávam v tipe: akciové trhy DOWN.
2. Euro nemá šancu oslabiť, kým Amerika bude robiť všetko preto, aby dolár oslabil.
Problémy musia prísť z eurozóny, čo očakávam až v roku 2011.
Môj tip pre euro je do konca roka NEUTRÁL až UP. Takže dolár NEUTRÁL až DOWN.
3. Zlato a ropa sú dobrá investícia, kým dolár bude oslabovať. Ropa a zlato som NEUTRÁL.
Ropu však pokladám za lepšiu investíciu. U zlata vidím vyššie riziko prudkej korekcie.
Hrozba výberu ziskov inštitúcií o ktorej som písal minule (prasknutie bubliny na zlate) je
podľa mňa reálna. Do ropy by som investoval, aj keď čakám korekciu, ale do zlata vôbec.
4. Plyn UP. U plynu ide z mojej strany o tip na otváranie pozícii na long v predstihu.
Budem to hodnotiť podľa UNG. Nič iné ma nenapadá. Takže cena UNG je dnes 5,68.

Trading.

K tradingu som sa už vyjadril. Daytrading na dvojku. Ostatné na štyrku.
Investovanie žiadne. Bude to slabý, ale ziskový rok.
Poslednú krízu som mal v 2004. Túto prežijem v zisku na rozdiel od tej poslednej.
Ked neprší, aspoň kvapká. Trpezlivosť a pokora nakoniec vždy prinesú ovocie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 21 times

Re: JUGGLER - Mesačník 11/10 ( November )

Príspevok od používateľa frakan »

myslíš, že sa zmení korelácia medzi oslabovaním dolára a rastom trhov?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15820
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: JUGGLER - Mesačník 11/10 ( November )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

frakan napísal:myslíš, že sa zmení korelácia medzi oslabovaním dolára a rastom trhov?
Ťažká otázka. Vidieť, že tam korelácia je. Bolo vidieť aj negatívny vplyv, keď dolár posilnil. Ale nepovedal by som, že korelácia musí byť.
Zdá sa, že ekonomika je teraz taká krehká, že sila meny robí veľmi veľa. V budúcnosti nemusí.
Keby amíci stabilizovali ekonomiku, začali niečo robiť s dlhmi a sadzbami, tak prečo nie?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 21 times

Re: JUGGLER - Mesačník 11/10 ( November )

Príspevok od používateľa frakan »

No veď uvidíme. Inak vďaka za tvoje tipy, postrehy a komentáre
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"