DAX

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

DAX

Príspevok od používateľa Dana »

Zavádzam novú tému o daxe, nech to nemiešame s Gréckom a pre joga ešte komentár k môjmu obchodu, že som nedodržala SL. Ale trochu si to zhrňme.
Vstup do dxsn 27,63 – výstup 26,55. Sl niekoľkonásobne krát preskočený
"]
Dana napísal:Teoria o krásnom dodržiavaní SL-iek dostáva zabrať. Nenapísala som ho preto, lebo mi nebolo vtedy jasné, či by mal byť nad včerajším high alebo niečo nad ním. Určite nie však nad 11 300 b. Teraz neviem, čo robiť, asi to nechám tak, radšej by som zo šortu vychádzala, ak sa mi zdá vhodná situácia na pretočenie do longu, čo sa mi teraz nezdá. Ale ten rast je celkom silný, tak možno sme naozaj otočili.
Riešenie problému sa odsúva na neurčito s rizikom, že strata môže byť ešte väčšia ako je teraz, ale môže to byť aj o trochu lepšie. Ked som to tu napísala, dám tu aj výstup, snad do konca budúceho týždňa uvidím, čo s tým.

jogo píše

Dana, ten isty problem som mal 29.6. len som bol v longu.Strata na SL bola viac ako 3x SL, lebo sa mi to automaticky zatvorilo, ked som bol v praci.A potom sa to v ten isty den vratilo na moju nakupnu cenu. :?
To ma donutilo znizit expoziciu v DAX a cast pozicii presunut na ES, kde tie GAPY nie su take hrozne.
Drzim palce, aby si mala stastnu ruku pri uzavreti tohto shortu.Drz sa.

Este som ti chcel napisat v tomto prispevku toto, ale prislo po mna auto a musel som ist na gulas-partiu z roboty, tak som to nestihol.
V DAXE som nalozeny long s 1/4 uspor v ETF-DAX a 1/4 uspor v CFD-DAX + SP500 + dalsie svetove indexy. Ak by mi DAX klesol aj 50%, tak mam stratu maximalne 25% uspor a za par rokov ju vysedim.Samozrejme taku stratu nepripustim, lebo mam postavene SL.
Ak vsak tebe vzrastie DAX od shortovacej ceny 50%, tak sa uz nikdy nemusi vratit na predajnu cenu tvojho shortu. .


Koment k obchodu. Ako to dopadlo, je už známe, napriek všetkému to však hodnotím tak, že stálo za to zabojovať o zisk z predch. šortu. Že to nevyšlo, je už druhá vec. Možno to spustia onedlho, možno pri 10 600-ke hádať nebudem. Ale čím neskôr to bude, tým ten pokles bude asi plytší a bude to len väčšia naťahovačka v čase. Teraz to mohlo byť ešte naopak.
Ak by som to mala rozobrať detailnejšie. Vstup bol niekde okolo 11 000b, povedzme, že SL, je okolo 11 060 b, 0,30 % mi treba u Fia na poplatky to je ďalších asi 40 b, takže risk asi 1%.. Ak by ma niekde tam vykoplo a otočila by som smer, mohol sa ten long vyplatiť. Ak sme však ráno otvárali niekde okolo 11 265b, je to už trochu o inom Sl mohol plniť funkciu zníženia straty a zároveň byť aj trochu našepkávačom. Takto totálne zlyhal, tak som sa rozhodla zatiaľ risknúť nepanikáriť a zachovať si chladnú hlavu.
Ked by sa mi v longu stalo,, že mi SL preskočí, nešpekulujem a idem von hned. Pri šortoch som si zatiaľ ponechala trochu voľnosti, či to do budúcna zmením, uvidím. Nebudem na tej burze nasilu, ak sa dariť nebude, čo sa zatiaľ veľmi nedarí. Na to sa môžem vykašlať, ak to pôjde len tak, že raz sa niečo získa a potom v dalšom obchode len zase stratí., 0 si budem vedieť zabezpečiť aj oveľa ľahším spôsobom a nemusím pri tom strácať čas. Tie gapy sú tu teda riadny problém, čo ma dostávať asi bude, napriek všetkému by som rada pri tom daxe ostala, na americké indexy nemám nejak chuť, radšej obchody v eurach.
Začína to vyzerať tak, že sa mi asi ani nepodarí, ten dlhodobejší vstup . Možno tá chvíľa príde, ked budem na dovolenke a vtedy sa burzou ani náhodou nebudem zaoberať alebo ten čas nejak inak prepasiem, lebo neodhadnem koniec poklesu, /ved aj teraz sa to domrvilo/ takže to ostáva len zase na vymýšľaní ako vstupovať krátkodobo a vyberať menšie zisky /ak by náhodou boli/, takže dlhodobý investor asi zo mňa nebude.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: DAX

Príspevok od používateľa jogo »

Dana napísal: takže to ostáva len zase na vymýšľaní ako vstupovať krátkodobo a vyberať menšie zisky /ak by náhodou boli/, takže dlhodobý investor asi zo mňa nebude.
No s poplatkami 0.3% z velkosti pozicie respektive 1/2 velkosti SL zabudni na kratkodoby trading uz len kvoli tym poplatkom.
Ak to chces skusit, tak chod cez CFD na DAX a budes mat poplatok 0.02% z velkosti pozicie.
Ale ja som kratkodobymi obchodmi dlhodobo ziskovo obchodovat nedokazal ani s tak malymi poplatkami. V podstate sa uz kratkodobemu tradingu nevenujem.
Shortovat indexy tiez nedokazem, viem ich iba longovat. Preto mam velky problem vybrat zisk z pozicii, lebo vybrat zisk znamena predat poziciu a to je v podstate akoby short. Zatial som neprisiel na dlhodobo ziskovy princip, ako to urobit.
Tak pozicie jednoducho drzim a az ked je zisk tak velky, ze sa o neho zacnem bat, tak ho zoberiem. :)
Short si zvladla bravurne a uzavrela ho.Je to umenie prijat vacsiu stratu. :wink: Podobnu stratu (percentualne) som zazil aj ja 29.6. :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: DAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dana napísal: Začína to vyzerať tak, že sa mi asi ani nepodarí, ten dlhodobejší vstup.
Hlavne si dávaj pozor na shorty. Shortovanie je ťažká vec. Aj najväčší burziáni bilancujú, že na shortovaní zvyčajne viac prerobili ako zarobili. Najviac prachov sa dá na burze zarobiť, keď v tej najväčšej panike, najväčšom strachu nie si v ničom a chladnokrvne nakúpiš keď sa to odrazí od dna. Dlhodobo idú akcie hore, takže pri dlhodobejšom pozičnom obchodovaní/investovaní by si mala rešpektovať pravidlá obchodovania do uptrendu.
Raz dávno nám Coudy prezentoval nejaký citát starého trejdera a ten princíp mám v hlave doteraz. Bolo to tak nejak, že raz sa pýtali starého trejdera na tajomstvo jeho obchodovania a on to zhrnul jednou vetou:
v uptrende kupujem každý pokles a vyberám zisk na vrchole, v downtrende shortujem každú rally and vyberám zisk po poklese... Bolo to v angličtine, už si to presne nepametám, ale princíp je jasný.
Coudy ak to čítaš, nespomeniaš si ako to presne znelo? Prezentoval si cca pred 10 rokmi na traders.cz, takže nie až tak dávno... :lol:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: DAX

Príspevok od používateľa Marcos »

ja si myslim ze s ukoncenim shortu si sa rozhodla spravne. Sice grekom neverim ze budu schopni splnit podmienky, nestavil by som ale na to ze to bude mat vplyv na DAX.

Ja tiez rovnako ako Jogo DAX neshortujem, len longujem a dnes som napriklad prepasol prilezitost. Ak Grecko este bude mat vplyv na DAX (nedivil by som sa keby to uz prestalo, Greci uz nikoho nebavia a mozno by trh prave ocenil ohlasenie Grexitu) tak este prilezitost na long bude resp. mozno este stale je.
Skor ma mrzi ze som dnes nenastupil do ES, poziciu co som mal mi vybil v piatok prilis natesno nastaveny SL v malom zisku a dnes som to tak dlho nechcel riskovat, ze som nestihol nastupit do trendu :(
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DAX

Príspevok od používateľa Dana »

Ďakujem všetkým za reakcie.
jogo napísal:
No s poplatkami 0.3% z velkosti pozicie respektive 1/2 velkosti SL zabudni na kratkodoby trading uz len kvoli tym poplatkom.
Ak to chces skusit, tak chod cez CFD na DAX a budes mat poplatok 0.02% z velkosti pozicie.
Ale ja som kratkodobymi obchodmi dlhodobo ziskovo obchodovat nedokazal ani s tak malymi poplatkami. V podstate sa uz kratkodobemu tradingu nevenujem.
Shortovat indexy tiez nedokazem, viem ich iba longovat. Preto mam velky problem vybrat zisk z pozicii, lebo vybrat zisk znamena predat poziciu a to je v podstate akoby short. Zatial som neprisiel na dlhodobo ziskovy princip, ako to urobit.
Tak pozicie jednoducho drzim a az ked je zisk tak velky, ze sa o neho zacnem bat, tak ho zoberiem. :)
Short si zvladla bravurne a uzavrela ho.Je to umenie prijat vacsiu stratu. :wink: Podobnu stratu (percentualne) som zazil aj ja 29.6. :?[/quote]


Pod slovom krátkodobý som myslela aj niekoľkodňový. Neviem, či najväčším problémom sú tu teraz poplatky alebo tie gapy, lebo mne sa skôr zdá, že to druhé a ako by mi v takom prípade pomohli cfd-ka? Nebolo by to s nimi ešte horšie, ked je to pákový produkt?
Toto nie je zase ojedinelá situácia, môžeme si ten obchod rozobrať na 2 neúspešné, 1. bol vo štvrtok Sl- ko preskočené o 200 b, druhý povedzme v piatok SL by bol na 11 330b a znovu by bol do pondelka SL preskočený o 120b a tak sa to môže opakovať každý deň. Nedajbože sa tu pomýliť, lebo môžeme tak vyčísľovať pomery 2 :1 – 5:1 v prospech straty, hoci poučky hovoria o tom, že to má byť naopak. Malá šanca rozhodnúť o tom, aby bol SL menší ako je potenciál zisku. A pritom to zase nie je tak divoký trh, tak ja neviem prečo to tak je.
Nič, neviem skúšať dlhodobejšie, lebo na tomto stroskotá všetko, hoci by to inak možno šancu malo. Naštve ma to a je na rok, dva pokoj, nerobí sa nič, iba sa na to pozerá. Ale nehovorím, v minulosti som skúšala blbšie veci, potom sa snažím hľadať niečo iné a až teraz ked to tu zase skúšam asi 3 týždne, mi začína dochádzať asi v čom je tu najväčší problém. A na toto teda neviem, čo vymyslím.
Nie som proti byť dlhodobým investorom, len nech mi niekto povie, kedy mám teraz vstúpiť, aby ma nevykoplo a budem držať. :lol:
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DAX

Príspevok od používateľa Dana »

JUGGLER napísal:.

Hlavne si dávaj pozor na shorty. Shortovanie je ťažká vec. Aj najväčší burziáni bilancujú, že na shortovaní zvyčajne viac prerobili ako zarobili. Najviac prachov sa dá na burze zarobiť, keď v tej najväčšej panike, najväčšom strachu nie si v ničom a chladnokrvne nakúpiš keď sa to odrazí od dna. Dlhodobo idú akcie hore, takže pri dlhodobejšom pozičnom obchodovaní/investovaní by si mala rešpektovať pravidlá obchodovania do uptrendu.
Raz dávno nám Coudy prezentoval nejaký citát starého trejdera a ten princíp mám v hlave doteraz. Bolo to tak nejak, že raz sa pýtali starého trejdera na tajomstvo jeho obchodovania a on to zhrnul jednou vetou:
v uptrende kupujem každý pokles a vyberám zisk na vrchole, v downtrende shortujem každú rally and vyberám zisk po poklese... Bolo to v angličtine, už si to presne nepametám, ale princíp je jasný.
Coudy ak to čítaš, nespomeniaš si ako to presne znelo? Prezentoval si cca pred 10 rokmi na traders.cz, takže nie až tak dávno... :lol:


Tak ja si nemyslím, že ten obchod mal zlé parametre. Keby však bolo keby a platil by SL ktorý mal platiť, nič by sa v podstate nestalo. To isté, sa môže stať, ak niekto po poklese nakúpi long a potom dostane gap ako trebars jogo tých 5% a figu by mu pomohlo, že nakupoval v up trende aj po poklese, chyba sa tak isto stala, mal byť v tom čase na druhej strane alebo lepšie rozoznať kedy bude dno a kedy ten vrchol, čo je v podstate len taká „maličkosť,“ ktorú z nepochopiteľných príčin, mnohí nezvládame.
Teda nevidím, ten šort o nič horšie, ako nakúpiť long po poklese, riziko môže byť rovnaké. Ale uznávam, obchodujú sa trochu ťažšie a pri silnej rastovej vlne už nemusí mať význam šortovať, už je to na väčšom zvážení.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1344 times

Re: DAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Treba aj trochu šťastia. Ja som na to pozeral po polnoci, kedy ešte dohoda nebola a Amerika otvárala v poklese -0,5%.
Ráno to bolo +0,5%, po open +1%.

Z hladiska rizika ponechania pozície na víkend som to videl štatisticky viac v prospech longu. Ale len tentoraz, lebo ináč z hladiska rizika ja z oblubou radšej nechám na víkend otvorený short (pokial ide o indexy), alebo long pokial ide o VIX.

A to preto, lebo velký gap hore v dôsledku super správ málokedy hrozí... Väčšia šanca je, že sa stane niečo veľmi zlé a trh otvorí vo velkom gape dole (terorizmus, vojna, finančný škandál, alebo bankrot a pod.) Proste na gape hore málo prerobíš, kým na gape dole môžeš veľa zarobiť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DAX

Príspevok od používateľa Dana »

Tak sa mi zdá, že ked sa mi to stane nabudúce, už to bude asi krátky proces a nebudem špekulovať, kam čo gaplo, ale rovno pretočím opačne. Sice riziko, že si práve vtedy zmyslia ísť gap zavrieť, ale tak potom asi klasicky nakúpiť po poklese znovu. Vždy lepšie ako nakupovať až pri 11 400-ke. V rastovom trende by to snad malo fungovať.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DAX

Príspevok od používateľa Dana »

Teraz som len k tomu prišla, idem znovu kúpiť tú 3.časť exs1. Možno sme odštartovali cestu nad 12 400. Pri zrútení pod 9 200 bude treba pretáčať do opačného smeru.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DAX

Príspevok od používateľa Dana »

Aspoň na tú dnešnú časť si budem dávať posuvný Sl, čo je teraz zhruba na vstupe.Ak ma vykopne pretočím ju do šortu. Zvyšok by sa riešil neskôr, aký bude ďalší vývoj. Zdá sa mi, že to bude skôr beztrend, ako odštartovanie rastu.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DAX

Príspevok od používateľa Dana »

Tak som aj v šorte, ani som to nestihla dopísať a už to bolo tam. Teraz, ktorá strana niečo dá. Šort je v menšine, kým longy prevažujú. Ak by sme zišli k supportu možno znovu pretočím do longu, ak teda príliš pod nesklzneme. To bude len také hrajkanie sa v rámci učenia s 1 časťou. Ak vyletíme príliš hore, tak potom šort z väčšej výšky.
Dúfam, že nezáleží na tom, že presné ceny nie sú. Aj tak som tu nechcela obchody vôbec hlásiť, to skôr, ak by mi to šlo lepšie. Písať sa mi tiež nechce v presnom čase, ale kedy sa mi chce to napísať.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Marcos
Gold Member **
Príspevky: 312
Dátum registrácie: St 09 07, 2014 11:28 am

Re: DAX

Príspevok od používateľa Marcos »

Dana, mna by zaujimalo pri akej cene si mala vstup do shortu a cez aky instrument shortujes :)
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DAX

Príspevok od používateľa Dana »

dxsn 30,72 alebo je aj pákový DES2
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DAX

Príspevok od používateľa Dana »

Niekedy som používala na long https://www.boersfrankfurt.de/de/etfs/l ... ax+etf+LU0" onclick="window.open(this.href);return false; je to 2x long alebo 2x šort ten DES2. Tých etf-iek je tam na výber viac a sú možno aj 3x, 4x, len neviem či už nemajú väčšie spready, lebo sa asi menej kupujú. Tie 2x long/short sú v pohode. Len niekedy si treba dávať pozor na pevno zadávané SL-ka. Stáva sa niekedy, že na pár sekund, môžu roztiahnuť spread a bezdôvodne vykopnúť. Pár krát sa mi to stalo, aj ked časté to zase nie je. Preto SL-ka ked nemusím, radšej napevno nezadávam, aj ked nie vždy som pri tom. Ked sa však už veľmi bojím a neviem byť pri tom, tak radšej zadám.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DAX

Príspevok od používateľa Dana »

Neviem, či ten odkaz je dobre, tak ešte raz
https://www.boerse-frankfurt.de/de/etfs ... 0252634307" onclick="window.open(this.href);return false;
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DAX

Príspevok od používateľa Dana »

Úrovne pre dax min. 9850, 9960 – 10 370 vychádzam z futuresiek, tak môžu byť trochu s daxom rozdiely
Neviem, ako sa mi bude dariť byť u toho a ako dlho to vydrží, ale doobedu snad. Poobede sa budem snažiť prísť, či sa nejak vystihne kedy prehadzovať.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DAX

Príspevok od používateľa Dana »

Asi som robila niečo zle, ked to nevychádza ... 1 long som ešte pretočila do šortu cena približne ako včera 30,75 a 1 nechám tak, pretočím, až ked sa prepadneme pod support alebo z neznámych dôvodov ešte pôjdeme trochu vyššie. Už hlásiť nebudem, nejak ma to nebaví.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: DAX

Príspevok od používateľa Dana »

Ak mám okomentovať dnešný / resp. včerajší/ vývoj,/ kedže je už dosť hodín , výpočet bol dobrý, len vychádzalo sa z inej varianty a tým, že sme na métu 9 850 nedosiahli sa mení vývoj, že sa budeme znovu pokúšať o odraz nahor, /tvorenie trojuholníka/ čo podstatne zmierňuje riziko poklesu.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
atwel_rk
Príspevky: 36
Dátum registrácie: Ut 22 03, 2011 5:23 pm

Re: DAX

Príspevok od používateľa atwel_rk »

DAX je aktuálně na zajímavé rezistenci. Je to celkem dobré místo, kde uvažovat o short obchodech.


Graf je na mém twitteru: http://twitter.com/RichardKozaCZ" onclick="window.open(this.href);return false; nebo fcbk nebo G+
Richard Koza
http://www.richardkoza.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://twitter.com/RichardKozaCZ" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: DAX

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

od 28.10. sa na EUREX burze začne obchodovať s mini DAX
https://www.eurexchange.com/exchange-en ... es/1976324" onclick="window.open(this.href);return false;
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: DAX

Príspevok od používateľa jogo »

Vrta mi v hlave jedna myslienka.
Kedze DAX je performance index, to znamena, ze do jeho hodnoty sa zapocitavaju aj dividendy.
Nech su jeho dividendy 2% rocne.

-Znamena to, ze jeho hodnota bude rast 2% rocne kvoli dividendam, aj ked cena akcii indexu bude stagnovat?

-Ak ano, to by znamenalo, ze casom bude mat rast akcii stale nizsiu "vahu" v indexe, lebo napr. po 20 rokoch budu predstavovat zapocitane dividendy 40% hodnoty indexu. Tieto zapocitane dividendy vsak uz "nerastu" a rast DAXU by tym padom uz nekopiroval rast cien jeho akcii, resp. by rastol podstatne menej ako akcie.

-Je to tak, alebo kde mam v uvahe chybu?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: DAX

Príspevok od používateľa Vladimir J »

DAX má 2 verzie - normálny price index (^GDAXIP), ktorý dividendy "vypláca", a performance, alebo total return index (^GDAXI), ktorý dividendy "reinvestuje". Tým pádom sa nedeje to, čo píšeš (tzn. že dividendy sedia "v cashi" a brzdia rast indexu) ale presný opak - keďže GDAXI má viac "kapitálu" ako price index, rastie rýchlejšie, je to vidieť aj z rozdielu nominálnych hodnôt obidvoch indexov. Aspoň myslím ...
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"