ETF low volatility

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
matematema
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 23 12, 2014 11:04 am

ETF low volatility

Príspevok od používateľa matematema »

Zdravim, objavil som ako zaciatocnik low volatility ETF ( USMV, SPLV, SPHD ). Oproti indexu SP500 maju zaujimave zhodnotenie pri pasivnom investovani. Mate s tym niekto skusenosti, pripadne moze niekto skusenejsi povedat ake su pre a proti oproti investovaniu napr do SPY ?

Dakujem
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: ETF low volatility

Príspevok od používateľa Tilbur »

Vobec to nie je zla volba. Mas tam zlozenie portfolia /top25/ a vykonnost oproti SPY.
V prvej 25tke ziadna banka.
Prílohy
holdings.jpg
SPLV.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF low volatility

Príspevok od používateľa JUGGLER »

matematema napísal:Zdravim, objavil som ako zaciatocnik low volatility ETF ( USMV, SPLV, SPHD ). Oproti indexu SP500 maju zaujimave zhodnotenie pri pasivnom investovani. Mate s tym niekto skusenosti, pripadne moze niekto skusenejsi povedat ake su pre a proti oproti investovaniu napr do SPY ?
Dobrá práca! :)

Pripájam sa k Tilburovi. Tie etfká vyzerajú veľmi dobre.

Pozrel som sa bližšie a vyzerá to tak, že ich všetky zaradím do svojho vlákna o pasívnom investovaní. Všetky tri prekonávajú index. Myslím si, že podobne ako u BRK je tajomstvo vyššieho výnosu v tom, že pri výpredajoch nepadnú tak hlboko ako iné. Rýchlejšie sa vyhrabávajú zo strát a sú potom nakupované a tlačené hore medzi prvými. Samozrejme, bude to zrejme aj v lepších a stabilnejších fundamentoch a že do nich investuje viac ,,pevných rúk,,.

Základné informácie a porovnanie so SPY.

SPHD – low volatility zo zameraním na dividendy
Ročný výnos za posledné 3 roky: +15,9% p.a. ...dividendy: 3,32%
Avg. Daily volume: 870 tis. , assets: 2,6 mld, ročné náklady : 0,30%
Založené: 22/10.2012


SPLV – low volatility
Ročný výnos za 3 roky: +13,9% ...dividendy: 2%
Avg. Daily volume: 2,3 mil ., assets 8 mld., ročné náklady: 0,25%
Založené: 2.5.2011

USMV – low volatility
Ročný výnos za 3 roky: +14,8% . ...dividendy: 2%
Avg. Daily volume: 3,8 mil., assets: 15 mld., ročné náklady: 0,15%
Založené: 17.10.2011.

------------------------------------

SPY
Ročný výnos za 3 roky: +11,5 % ..dividendy: 2,1%
Ročné náklady: 0,09%

OK. Poďme ďalej.
Urobil som porovnanie výnosu voči SPY od dátumu ich existencie, čo je zhruba 4-5 rokov.

Vychádza to takto:

1. SPHD dala od založenia: +78%. SPY za rovnakú dobu +53%
2. SPLV dala od založenia: +70,4%. SPY za rovnakú dobu +60%
3. USMV dala od založenia: + 81%. SPY za rovnakú dobu +74%


No nie je to sranda?

Na svete sú tisícky odborníkov, čo zasvätili svoje životy investovaniu, ale nedokážu poraziť index.
Aj banky sa akože snažia, ale ani oni to nedokážu. Jediné čo vedia je ryžovať vlastných klientov.

Ľudia sú z výnosov fondov sklamaní a hľadajú iné alternatívy. Kupujú si knihy, aby sa naučili investovať do jednotlivých akcií. Ale realita je taká, že je to len strata času.. veď ani tí, čo tie knihy napísali nedokážu poraziť index. A prečo to nedokážu? To je jedno. Proste to nedokážu... Ukážte mi u nás jeden fond, jeden finančný produkt, jedného asset manažéra, ktorý dlhodobo poráža index SP 500 pri porovnateľnom riziku a nákladoch. Ani jeden. :roll:

Na druhej strane sme tu my, nadšenci, ktorí robíme research a hľadáme riešenia pre obyčajných ľudí. A nachádzame cesty ako s prstom v zadku, bez vzdelania a námahy investovať výnosnejšie a bezpečnejšie ako všetci odborníci.

Ďakujem Matematema. Ako začiatočník si práve objavil cestu k výnosom o ktorých sa mnohým portfólio manažérom iba sníva. Máme ďalšie finančné nástroje ktoré zrejme dlhodobo prekonajú SPY. :)

Nikdy som sa investovaniu nevenoval toľko ako tento rok. A veru prichádzam na to, že pre obyčajného človeka niet lepšej cesty ako investovať do ETF. Bez vedomostí, s oslobodením od daní a odvodov, úplne pohodlne... :D

Vysoký výnos, nízke náklady. Paráda !

Na záver som nahodil do simulátora po 100 000 USD investovaných do každého z nich. Nákup prvý deň v tomto roku.

Budeme mať prehľad o výnosoch v 2016. Kliknite pre zväčšenie.
Prílohy
LV ETF + SPY.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: ETF low volatility

Príspevok od používateľa Tilbur »

Ked som si pozeral tieto low volatility ETF, zamyslal som sa aj nad ETFkami, ktore oproti podkladu vypisuju call opcie tzv. buy-write strategia. Tieto ETFka vyplacaju zaujimavu dividendu. Celkovo sa to ale moc neoplati. Dokazu prekonavat index len v case, ked sa podklad hybe len minimalne.

Tu su porovania:

GLD vs. GLDI a
GLDI vs GLD ETF.jpg
SPY vs. BXMX
Prílohy
BXMX vs SPY.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ETF low volatility

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Gratulujem, otazne je len, ci aj o 3 roky budu take vynosne, ako posledne 3 roky :)
Nekupi ich niekto zo srandy, ci mam ich kupit ja? :D

EDIT: resp, ci budu vyhodne aj na 10-20-40rokov drzania.. oproti SPY.. ale pokial maju velmi dobre prespekulovane, co ich portofolio obsahuje a dobre to manazuju, tak preco nie.. potom asi este nie je neskoro skocit do iduveho vlaku.. konieckoncov, velmi zaujimave spolocnosti maju v TOP25
Odoslané z počítača
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: ETF low volatility

Príspevok od používateľa Tilbur »

Skusim SPLV este podrobnejsie rozobrat. Od zalozenia v 2011 som porovnal mesiace, kde aj SPLV aj SPY klesalo.
Mesiace, v zelenom bolo SPY lepsie a mesiace v cervenom klesalo SPLV menej ako SPY.

Kedze SPLV zrejme nevlastni bankove akcie, predpokladam,ze aj pri dalsiej vacsej korekcii sa bude drzat lepsie ako SPY. Lebo ak sa nieco udeje, tak to bude vo financnictve.

Ci budu vynosy aj napr. za 3roky vyssie ako SPY by som moc neriesil, lebo sa to neda predpovedat.
Prílohy
splv vs spy.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ETF low volatility

Príspevok od používateľa iceberg8 »

no USMV YTD uz takmer porazi priemer za posledne roky, to som naozaj zvedavy, ako ukonci tento rok...
Odoslané z počítača
matematema
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 23 12, 2014 11:04 am

Re: ETF low volatility

Príspevok od používateľa matematema »

Niekde na googli som nasiel ze do tych spolocnosti investuje vela dochodcov v USA :)
A este ze akcie do portfolia vyberaju systemom, ze vyberaju statisticky najmenej volatilne blue chips za poslednych niekolko 10tok rokov.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF low volatility

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tilbur napísal: Kedze SPLV zrejme nevlastni bankove akcie, predpokladam, ze aj pri dalsiej vacsej korekcii sa bude drzat lepsie ako SPY. Lebo ak sa nieco udeje, tak to bude vo financnictve. Ci budu vynosy aj napr. za 3roky vyssie ako SPY by som moc neriesil, lebo sa to neda predpovedat.

Nedržia bankové akcie, lebo tie sú volatilné. To je pointa. Majú dobré kritéria.

Je jasné, že vieme nájsť ETF ktoré prekonávajú index. Mnohé segmenty trhu sú cyklické a preto sa dá špekulovať a načasovať kúpa etf na vysoký výnos. Napr. etf z odvetvia Steel. Steel šiel dolu vodou dlhé roky. A zrazu pri kúpe v 2016 dal za pol roka +100%. Bola tam jednak vyklesanosť, vypredanosť tých akcií, jednak sa zrazu zlepšili fundamenty ( ceny šli hore po návrhu zaviesť 500% clo na čínsku ocel ). Toto sú však špekulácie, v lepšom prípade to patrí pod aktívny investing.

Nám ide o to, aby sme našli ETF, ktoré dlhodobo prekonávajú SPY a nie sú pri tom rizikové . Aby sa dali držať pasívne, aby sme nemuseli špekulovať, aby sme vedeli, že to etf nerobí veľké downdrawny. Jednu sme už našli: Buffetovú BRK. Nie je to síce ETF, ale je to prakticky to isté. A teraz pribudli tri ETF. Iste, máme históriu iba 4-5 rokov... ale vidím, že sú tam velké firmy, dobrá diverzifikácia a dá sa predpokladať, že to kritérium volatility im dáva nad trhom istý edge.

Napríklad minule sme tu mali článok kde sa spomína toto etf:

Market Vectors Wide Moat ETF (NYSEARCA: MOAT), založené v roku 2012, si kladie za cieľ identifikovať a investovať práve do spoločností, ktoré ponúkajú konkurenčnú výhodu. Fond sa snaží angažovať jeho 774 miliónov dolárov v aktívach pri sledovaní výkonu indexu Morningstar Wide Moat Focus Index. Podkladový index ponúka investorom expozíciu do 20 najatraktívnejšie ocenených spoločností, pri ktorých výskumný tím spoločnosti Morningstar identifikoval udržateľné konkurenčné výhody v rámci svojich príslušných odvetví. Tento stredne rizikový fond má poplatok za správu 0,49% a ponúka dividendový výnos 1,41%. Trojročný anualizovaný výnos do roku 2015 je 10,08%

Aj toto etf sa snaží o určitý edge a nadvýnos. Výber robia odborníci, majú kritéria, stačí to ETF držať. Ale MOAT, ani tie ostatné etf z článku ma až tak nezaujali , lebo zatial neprekonávajú SPY.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF low volatility

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Je jasné, že vieme nájsť ETF ktoré prekonávajú index.
Vieme ich najst, lenze iba spatne v case, lebo v SPY sa nachadzaju vzdy akcie, ktore ho prekonavaju a akcie, ktore za nim zaostavaju. Kazdy nahodny vyber akcii SPY(cize aj ETF vybrane z akcii SPY podla urciteho kriteria) bud bude SPY prekonavat alebo za nim zaostavat.
To low volatility ETF-ko od jeho uvedenia na trh(2011) ma minimalny rozdiel oproti SPY ak zapocitam dividendy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF low volatility

Príspevok od používateľa Vladimir J »

Ja by som bol trochu opatrnejší. Z grafu vidno, že najväčší outperformance SPLV zaznamenal v tomto roku. To korešponduje s obdobím narastajúcej neistoty na akciových trhoch, kedy klienti a ich advisori hľadajú bezpečnú (alebo bezpečnejšiu) alternatívu k akciám. A low volatility túto funkciu, aspoň na prvý pohľad, pekne plní. Lenže každá minca má dve strany. Low volatility je už komoditizovaný investičný faktor, rovnako ako DY, value, ROIC atď. A žiadny faktor nie je samospasiteľný - pri veľkom dopyte sa jednoducho stane príliš drahým. A dobre vieme, čo sa stane, ak kupujeme draho. To môže byť aj prípad SPLV - forecasted PE 20,52 vs 17,81 pre S&P500. To už je celkom slušný rozdiel. Čo sa týka stratégie, fond obsahuje 100 najmenej volatilných akcií za posledných 252 obchodných dní z indexu S&P500. Aktuálne neobsahuje žiadne banky (má niekoľko poisťovní), ale to neznamená, že sa tam niekedy nedostanú. Samozrejme, nehovorím, že outperformance nebude ešte aspoň nejaký čas pokračovať, ale pri týchto cenách by som neinvestoval.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF low volatility

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vladimír: pri týchto cenách by som neinvestoval ani ja, ale to ani do SPY, alebo BRK :wink:
Ďalšia výhoda obyčajného človeka je, že aspoň v úvode investície sa môže zahrať na aktívneho investora. Ak investuje väčšiu čiastku, môže počkať na pokles trhov, lepšie ceny. Ak investuje postupne, môže teraz šetriť bokom a investovať viac, keď ceny klesnú. To môže tiež výrazne ovplyvniť dlhodobý výnos. Dik za viac informácii o LV ETFs.
jogo napísal: Vieme ich najst, lenze iba spatne v case, lebo v SPY sa nachadzaju vzdy akcie, ktore ho prekonavaju a akcie, ktore za nim zaostavaju. Kazdy nahodny vyber akcii SPY(cize aj ETF vybrane z akcii SPY podla urciteho kriteria) bud bude SPY prekonavat alebo za nim zaostavat. To low volatility ETF-ko od jeho uvedenia na trh(2011) ma minimalny rozdiel oproti SPY ak zapocitam dividendy.
Všetko je iba spätne v čase. Aj Buffetové výsledky. Ale z toho sa dá odvodiť mnoho. A predpokladať budúcnosť.
Nie je náhoda, že všetky tie tri ETF prekonávajú SPY. Je to práve v tom kritériu volatility. Ja si na nich cením práve to, čo vypichol Tillbur. Pri väčšine zlých mesiacov klesnú menej ako SPY. To je veľmi dôležitý faktor. Ľudia sa často pozerajú len na výnos. Ale faktor rizika je ešte dôležitejší. Na faktore rizika môže stáť celý dlhodobý výnos.
Viď to, čo sa stalo Gladišovi v 2009, alebo bankám, ktorým veril Ladis.

Treba si uvedomiť, že sa bavíme o najnižšej forme investovania. O najjednoduchšiom pasívnom investingu. Bavíme sa o možnostiach pre obyčajných ľudí, o ich šetrení na dôchodok. V tomto kontexte sú tie výsledky fantastické.
V prostredí takmer nulovej inflácie, pri velmi nízkych úrokoch na termíňakoch a hlavne v porovnaní s profesionálmi vo fondoch, alebo v porovnaní s ľuďmi, čo sa tomu venujú. Viď výsledky za prvý polrok u Gladiša, Hájeka, Charles Bridge, chlapcov z JT, Ladisových akcií.

A porovnaj to s Jožkom Mrkvičkom, ktorý nemá o trhoch ani páru, ale založí si účet u Lynx a investuje do SPY, BRK, alebo LV ETFs. Účet mu rastie, nemá žiadne náklady, nebude musieť platiť žiadne podiely na zisku, poplatky za správu, žiadne dane, odvody. Je to fantastická cesta pre obyčajných ľudí.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF low volatility

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: A porovnaj to s Jožkom Mrkvičkom, ktorý nemá o trhoch ani páru, ale založí si účet u Lynx a investuje do SPY, BRK, alebo LV ETFs. Účet mu rastie, nemá žiadne náklady, nebude musieť platiť žiadne podiely na zisku, poplatky za správu, žiadne dane, odvody. Je to fantastická cesta pre obyčajných ľudí.
Ved ja prave doporucujem investovat do SPY a nespekulovat furt s nejakou inou alternativou, ktora bola v minulosti vyhodnejsia ako SP500. :)
Dobre, BRK moze tiez byt, je to dlhodobo overena diverzifikovana firma, ktora v horizonte 40 rokov nasobne porazila aj takych gigantov ako Microsoft, IBM, AAPL,Exxon, GE, banky, poistovne atd.
Ale nesuhlasim s vyberanim akcii podla nejakych parametrov (PE,PB,PC,Volatilita, ROE,ROA atd.). Je to podla mna len fundamentalna obdoba hladania maximalneho vynosu podobne ako hladanie tradingovych strategii spatne v grafe podla nejakych indikatorov alebo formacii.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF low volatility

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Ale nesuhlasim s vyberanim akcii podla nejakych parametrov (PE,PB,PC,Volatilita, ROE,ROA atd.). Je to podla mna len fundamentalna obdoba hladania maximalneho vynosu podobne ako hladanie tradingovych strategii spatne v grafe podla nejakych indikatorov alebo formacii.
Aj BRK len investuje do akcií s nejakými parametrami. Tie LV ETFs nie sú obyčajnú stockpickingy.
100 akcií veľkých firiem v jednom ETF - to máš to isté ako index. Zober si že Dow ich má len 30. :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF low volatility

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Aj BRK len investuje do akcií s nejakými parametrami.
BRK nema v akciach vsetky peniaze. Velku cast ich podnikania a zisku tvori aj poistovaci biznis, aj nejake ine biznisy. Je to normalna poistovna, ktora hotovost nedrzi na ucte ako napr. AAPL, ale ma ju zainvestovanu v akciach na burze ale aj inych firmach, ktore 100% vlastni, cize nie su burzovo obchodovatelne.
Naposledy upravil/-a jogo v Št 04 08, 2016 8:25 pm, upravené celkom 2 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ETF low volatility

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm, otazne je, aka je percentualna sanca, ze tieto LV ETF klesnu, napr zotru za pol roka 5 rocny rast a potrva 10 rokov, kym sa to dostane na nulu...
nuz, ale dnes je to aasi naozaj drahe, po tom 5 rocnom raste... a ci klesnu viac, ako SPY...
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"