Agresivne rastove ETF portfolio pre mladeho cloveka :?:

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
prepinakos
Príspevky: 54
Dátum registrácie: St 03 04, 2013 6:02 pm

Agresivne rastove ETF portfolio pre mladeho cloveka :?:

Príspevok od používateľa prepinakos »

Zdravim,

mam 27 uvazujem o pravidelnej mesacnej investcii do ETF (cca 500-1000 eur)

Investovat chcem to rizikovejsich rastovych ETFiek na najblizsich 10 rokov a mierne diverzifikovat.

Po 10 rokoch a ideane 200-400% raste by som sa samozrejme presuval k menej rizikovym mozno dividendovo zameravanym ETF.

Navrhol som si taketo portfolio ale mam pocit ze jedno ETF (myslim ze 3 je idealnejsie) je tam naviac a neviem ktore.

Tak by som bol vdacny za Vase nazory.

25% ProShares UltraPro QQQ https://finance.yahoo.com/quote/TQQQ?p=TQQQ" onclick="window.open(this.href);return false;

25% Emerging Markets Internet & eCommerce EMQQ http://etfdb.com/etf/EMQQ/#overview" onclick="window.open(this.href);return false;

25% SMIN iShares MSCI India Small-Cap ETF http://etfdb.com/etf/SMIN/#holdings" onclick="window.open(this.href);return false;

25% PowerShares FTSE RAFI Emerging Markets http://www.morningstar.co.uk/uk/etf/sna ... 0P0000I2A5" onclick="window.open(this.href);return false;
Lance
Silver Member *
Príspevky: 187
Dátum registrácie: St 08 07, 2009 2:35 pm

Re: Agresivne rastove ETF portfolio pre mladeho cloveka :?:

Príspevok od používateľa Lance »

Forexovi slovensky kral sa presuva do ETF's?
prepinakos
Príspevky: 54
Dátum registrácie: St 03 04, 2013 6:02 pm

Re: Agresivne rastove ETF portfolio pre mladeho cloveka :?:

Príspevok od používateľa prepinakos »

Surfovanie tu na Bali ma uz nebavi :lol:
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: Agresivne rastove ETF portfolio pre mladeho cloveka :?:

Príspevok od používateľa Jarik12 »

pockaj si na korekciu ktora vysi vo vzduchu, a potom to budes mat za vypredajove ceny a mozes drzat najblizsich 10 rokov :)
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
prepinakos
Príspevky: 54
Dátum registrácie: St 03 04, 2013 6:02 pm

Re: Agresivne rastove ETF portfolio pre mladeho cloveka :?:

Príspevok od používateľa prepinakos »

Jarik,

tiež som nad tým uvažoval ze čakať na korekciu ale ta moze prísť až za rok za dva. Jasne ze by bolo fajn mat to za výpredajoch ceny, ale zas pri postupnom dlhodobom mesačnom prikupovani a nie jednorazovej väčšej investícii asi nie je až tak potrebné čakať na korekciu.

Pripadne možno nakúpiť teraz len emeging markets? Latin+india/asia?

Neviem asi sa budem musieť rozhodnúť sám keďže sa konkrétne k portfóliu o ktorom uvažujem nikto veľmi nechce vyjadrit
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: Agresivne rastove ETF portfolio pre mladeho cloveka :?:

Príspevok od používateľa Jarik12 »

prepinakos napísal:Jarik,

tiež som nad tým uvažoval ze čakať na korekciu ale ta moze prísť až za rok za dva. Jasne ze by bolo fajn mat to za výpredajoch ceny, ale zas pri postupnom dlhodobom mesačnom prikupovani a nie jednorazovej väčšej investícii asi nie je až tak potrebné čakať na korekciu.

Pripadne možno nakúpiť teraz len emeging markets? Latin+india/asia?

Neviem asi sa budem musieť rozhodnúť sám keďže sa konkrétne k portfóliu o ktorom uvažujem nikto veľmi nechce vyjadrit
Pokial to ozaj vyzera na pravidelne mesacne investovanie, tak ano ma to svoj zmysel zacat uz teraz - cost averaging ma svoju silu, ale urcite by som to nerobil cez nejake podielove fondy, riadit si to budes vediet aj sam a ETF si vies kupit aj sam nemusis za to platit niekomu za vstup a vystup. K portfoliu sa ti nevyjadri nik a ak vyjadri tak co clovek to nazor - skor budes pomyleny, musis si najst vlastnu cestu, musis rozhodnutie urobit sam, lebo sam sa budes delit o zisk, pripadne o nechcenu stratu :)
Ale podla toho co citam uz mas prehlad o tom co chces. Ja sa riadim tym ze kupujem iba to comu aspon trosku rozumiem a dava mi to logiku, hoc trh sa mnohokrát logikou neriadi. Kedze pises ze chces investovat a myslis to vazne s tymi 10 rokmi a viac tak smelo do toho.
Len sa zamyslam nad tym ze pokial to ma byt pravidelne mesacne prikupovanie tak budes nakupovat iba jeden druh ETF, to ale potom nebude potrebna diverzifikacia. Ja ak tak narychlo rozmyslam mozno by som to urobil tak zeby som si vyhliadol 6 ETF - rozne zameraných (na region, na komoditu, index...uz sam sa musis rozhodnut) a kazdy mesiac kupoval jedno z nich po poradi cize v ramci roka kupis kazde 2x a samozrjeme za inu cenu - a uz priemerujes. Neviem na ako dlho vidis to kupovanie kolko rokov a tak ak ozaj 10 tak je to uz celkom slusne obdobie, ale si mlady clovek o takých 20 rokov to bude slusne portfolio.
Ja by som to zrejme urobil takto mat mesacne volnych 500 eur mesiac co mesiat trebárs na 10 rokov ako pises. Kedze sa ideme bavit aj o korekcii, tak ak aj ty si presvedceny o tom ze nejaka prist musi, tak nebolo by zle v ramci jedneho z ETF si daj short ETF - aspon kvôli ciastocnemu hedgingu pozicie (aby si do doby kym sa bude cakat na korekciu a vratane samotnej korekcii bol v portofiolu aspon nejako "safe").
Raz korekcia pride skor ci neskor...kym trh bude rast, budu rast aj tvoje pravidelne nakupovane ETF a jedno z tvojich Short ETF bude prerabat, no ak trh zazije prepad, tvoje priebezne nakupovane ETF ti znizia portfolio ale zas nieco ti vrati spat ETF short, ktory nasledne uzavries so ziskom a uz sa po krvaku budes sustredit len na nakup longovych ETF.
To ETF by som sa nebal kupit aj pakove 2x podklad short mozno index.
To vsetko je iba moj nazor a rozhodnut sa musis sam :)
Drzim ti palce
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
prepinakos
Príspevky: 54
Dátum registrácie: St 03 04, 2013 6:02 pm

Re: Agresivne rastove ETF portfolio pre mladeho cloveka :?:

Príspevok od používateľa prepinakos »

Jarik,

verele dik za fakt super post.

To short ETF asi fakt nebude zly napad s tou vyhliadkou na to co smrdi vo vzduchu.

Urcite to prihodim do portofolia.

Ako vravis rozhodnut sa ale musim sam tak idem na to...

Tradingu zdar
Jarik12
Príspevky: 24
Dátum registrácie: Po 06 02, 2017 12:45 pm
Has thanked: 1 time

Re: Agresivne rastove ETF portfolio pre mladeho cloveka :?:

Príspevok od používateľa Jarik12 »

ved napis potom co si si vybral, inspiracie nie je nikdy dost :)
"Začněte si plnit své sny co nejdříve, protože jinak si Vás najde někdo, komu začnete plnit ty jeho."
matbliss
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Pi 27 11, 2015 3:18 am

Re: Agresivne rastove ETF portfolio pre mladeho cloveka :?:

Príspevok od používateľa matbliss »

Si si isty tym ProShares UltraPro QQQ ? To je 3x leveraged daily NASDAQ 100, tu mas vysvetlene preco su leveraged ETFka uplne nevhodne na dlhodobe investovanie, lebo nefunguju tak ze dlhodobo kopiruju leveraged performance a mozes na nich teda vklude prerobit aj ked index ide hore - https://www.bogleheads.org/wiki/Inverse ... raged_ETFs" onclick="window.open(this.href);return false;

a teda aj ten 0,95% rocny poplatok je dost palka, pocas 10 rokov tam prijdes o peknu cast prijmu.. Chapem ze do toho nedavas velke peniaze a chces skor zariskovat na vyrazny rast, ale ake mas info co myslis ze momentalne zvysok trhu nema ze si myslis ze napr india tak vyrazne prekona rast zvysku sveta pocas nasledujucej dekady? To info ze rozvojove krajiny maju potencial na rast vieme vsetci a je to tym padom uz patricne priced in..

Jedine co je istota su tie vysoke poplatky co rocne zaplatis, na tvojom mieste by som to nekomplikoval a ked si chces stavit na tie rozvojove trhy tak za plnu sumu by som nakupoval iba iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF, ma to podstatne rozumnejsie TER a mas tam aj small caps. Pripadne este prihodil nejake MSCI Frontier Markets ETFko, nech si aspon zdiverzifikujes trochu portfolio ked sa chces zamerat na tie naozaj malo rozvite krajiny. Inac sa asi viac poradit neda, takyto cherrypicking jednotlivych krajin/segmentov co mas v plane je vzdy len stavkou a pokial tej stavke veris tak chod do toho. Akurat to prve leveraged ETFko vymen za nieco ine
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Agresivne rastove ETF portfolio pre mladeho cloveka :?:

Príspevok od používateľa JUGGLER »

matbliss má pravdu...že som si to nevšimol :roll:
Preberali sme to x krát, ale už to neviem nájsť... Treba si len zapametať, že pákové etfs nie sú vhodné na investing.
Na 100% fungujú iba jeden deň.. V tradingu sa môžu podržať dlhšie, aj pár týždňov, ale riziko odchýlky stúpa...

A pozor na komoditné pákové, takisto VIXové..tie vdaka kontangu a nákladom rolovania futures klesajú do nuly...potom sa robí reverse split...a zase idú do nuly. Tie keby ste držali dlhodobo, tak to je istý krach...

O rizikách ETFs pri investovaní je tu pekný článok od Martina Baláža:

http://ako-investovat.sk/index.php/fond ... rizika-etf" onclick="window.open(this.href);return false;

Špecifickou skupinou, na ktorú si treba dať pozor, sú takzvané leveraged ETF. Tie majú poskytovať výnos s pákovým efektom – napríklad 2:1. Tieto fondy boli populárne hlavne v období klesajúcich trhov krátko po páde Lehman Brothers.
Takže, to znamená ak index dosiahne výnos 4%, tak je výnos tohto ETF 8% ? Nie tak celkom. Problémom pri tomto type produktov je, že páku dosahujú na dennej báze – to znamená denný pohyb je násobený x2, nie ročný pohyb. Čiže, ak by sme kúpili indexové ETF s pákou 2:1 na SP 500 a index väčšinu dní v roku zaznamená malé poklesy, ale na konci roka prudko vzrastie a dosiahne nové high, tak stále budeme v strate – pretože leveraged ETF sú závislé od denných výnosov. Preto je v časoch vysokej volatility výhodnejšie použiť páku štýlom investovania na margin do obyčajných ETF, alebo sa páky radšej úplne vzdať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"