Co dalej?

Makroekonomika: centrálne banky, HDP, ekonomický cyklus, atď.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Inter
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:37 pm

Co dalej?

Príspevok od používateľa Inter »

Ahojte vsetci diskutujuci! Uz dlhsiu dobu premyslam nad sucasnym stavom ekonomiky, ale nemam vo svojom okoli ludi, ktori sa tomu aktivne venuju, tak sa budem snazit rozbehnut diskusiu a precitat si vase nazory ci predikcie tu na diskusii. Stav je podla mna dlhodobo neudrzatelny. Hromada lacnej likvidity sa nikde neodraza, inflacia ziadna, skor deflacia, akcie dost vysoko, ludia v mojom okoli sa veselo zadlzuju za historicky najlacnejsie peniaze, vsetko rastie, stavia sa, nakupuje sa. No a inflacia stale nikde. Ropa sa pomaly spamätava, ale inflaciu to potiahne mozno len stipku buduci rok. Tak co dalej? Tento stav ekonomiky na infuziach, bez realnej inflacie = rastu mi pripada dost hrozivo. Kde sa rozplyvaju tie miliony eur v ekonomike? V spekulaciach, teda akciach, v komoditach asi tazko? Pride inflacia? A ak ano, tak naraz, nekontrolovane a v dvojcifernych cislach? Investovat treba, ano, ale do coho? Nehnutelnosti mi pridu skostnatena investicia co sa tyka prenajmu, pokial mozno nepojde o spekulativnu vystavbu /dom, kupa a prerabka bytu/ a nasledny predaj... realne zhodnotenie je otazne a zatazenie 33 % danou pri predaji do 5 rokov strasne, mozno majitel stavebnej firmy s vlastnymi ludmi /tam by to davalo zmysel/. Akcie... vysoko...mozno este je priestor, kym to poriadne neskoriguje, terminaky do 1%, fondy dlhodobo stratove a kopec poplatkov /spravcovske, zo zisku, vstupne, vystupne.../, dlhopisy...no moc na vyber nie je max. nasi zraloci, ale aj tam sa vynosy riadne skresali vzhladom k riziku casto do 4%...kym niekedy boli cez 6%... Hodte sem svoje videnie, nazory... kazdy sme iny, s inou averziou k riziku,to je jasne... mna len zaujima vas nazor na celok... co dalej a ako to dopadne, aj ked vestecku gulu nemame :?: :roll:
dusantt
Príspevky: 63
Dátum registrácie: Št 16 06, 2016 12:14 pm
Been thanked: 1 time

Re: Co dalej?

Príspevok od používateľa dusantt »

inflacia ziadna - no vsetko co ja kupujem, drazie, mozno okrem aut... byty drahsie, pozemky drahsie (logicky vzdy aj budu), zelovoc - drahsi (kvalitny, nie spanielske paradajky), elektrina ani voda neklesla, aj spravca si nauctoval 1% inflaciu navysenie za spravu/poplatky. dovolenky v stredomori - extremne zdrazenie (ano, za to moze turecko ale nevidim deflaciu). voda v lidl zdrazela z 20c na 22c, 2litrovka, to je 10% pre boha. mohol by som pokracovat...
takze kde je ta deflacia ?

EDIT:
dam ti priklad, kam miznu tie biliony...
priklad: bezny radovy chlap zarabajuci 1800eur mesacne v hrubom.
v cistom je to 1200eur. toto ti kupi PRACU ktora ti vymuruje JEDNO podlazie priemerne velkeho domu (100m2)
murar z toho ma cisteho 800 EUR.
kde sa stratilo 1000EUR?
Trvalo mu to 2 tyzdne.
Ten murar si za to kupi dovolenku (sluzba) a z 800 EUR je zrazu len 500 v cistom..

Cize ty si 1800 EUR (realne viac, lebo superhruba mzda, 2200?) zamenil za 800 EUR.. 1400 EUR z toho (2/3) zhltli super europske dane a odvody... Znamena to snad, keby si beries 2 tyzdne dovolenku, usetril by si 1100eur? Podla mna ano...

Inak ja tiez nechapem, odkial maju ludia tolko prachov.. kazdy ma byt dom auto, lietaju si na dovolenky maju znackove handry, pricom ja som nikdy nemal uver, mam len hotovost a beznu pracu. A tiez zdielam nazor, ked sa takto rychlo tociaci kolotoc zadrhne, rozseka to vsetko naokolo. Otazne je, ako sa chranit, diverzifikovat..
Inflacia je predsa nula.
emr
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 11:56 am

Re: Co dalej?

Príspevok od používateľa emr »

Inflacia podla poslednych predikci co som pozeral sa ma trosicku prebrat (na uroven okolo 1%), takisto rast, takisto zamestnanost. Proste vyhlad skvely kam len sa clovek pozrie. Konecne. To su predikcie NBS a tusim este ECB ak si spravne spominam.

Tej inflacii inac ani ja moc nerozumiem. Napriklad ako sa tam reflektuju ceny nehnutelnosti. Ak len ako naklady na byvanie (splatky hypoteky), tak chapem, lebo tie klesali. Ak ale ako samotne ceny nehnutelnosti, tak to by malo inflaciu posuvat hore, kedze tie rastu a byvanie je naklad c.1 pre pospolity lud. Mozne je aj to, ze sice niektore veci rastu (potraviny) ale ine klesaju (plyn vdaka precedovi) a tak sa to zrovna.

Uroky zrejme nezacnu rast kym nebude inflacia a aj vtedy podla mna pomaly, lebo by vsetky zadlzene staty (= VSETKY az na par "anomalii") zase zacali mat problem s obsluhou dlhu a mame tu dlhovu krizu c.2 (tentoraz s este zadlzenejsimi statmi). Inflacia je v skutocnosti to v co vsetky staty a ich centralne banky tuzobne dufaju, inac maju napecene.

Podla mna je idealna prilezitost podnikat, ak mas napad, najdes sponzora velmi lahko, ludia maju more cashu a nevedia co s nim. Alebo do toho dat svoje peniaze. Ak sa konecne ekonomika rozbehne a hlavne sa obnovi dovera ze ekonomika zacina slapat, zacne to rast a s tym aj biznisy. Teda aspon tak znie optimisticka verzia.
Na pasivne ulozenie penazi tazko povedat. Ak dobre kupis nehnutelnost, podla mna este 2 roky budu ceny rast alebo aspon stagnovat (ak nepride nejaka cierna labut, alebo aspon kura). Co sa tyka akcii, na to odbornik nie som. Co sa tyka dlhopisov a dajakych terminakov, tie momentalne generuju pokial viem nula cela prd.

Ja dufam ze to bude rast a situacia sa stabilizuje aj ekonomicky aj politicky, lebo ked vidim ako relativne maly hospodarsky vykyv a utecenecka kriza a zopar podobnych veci viedla k narastu extremistickych a fasistickych tendencii, tak neviem co by tu bolo keby prisla poriadna kriza.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2836
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 52 times
Been thanked: 112 times

Re: Co dalej?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak sa budu veci zlepsovat a slniecko na nas neustale svietit tak tu (osobnu) konjukturu nejako zvladneme aj bez pripravy. Otazkou je vsak co sa stane v pripade krizovej udalosti.

Momentalne mame Brexit, ktory moze sluzit ako neustale pripominany pribeh "vysvetlujuci" financne straty beznych smrtelnikov. Ide o beznu fluktuaciu kde sa straty aspon ciastocne vymazu behom niekolkych rokov, alebo k nam priletela cierna labut? Treba byt pripraveny na obe moznosti.

Sialenstvom je predpovedat vyvoj a podla predpovedi konat bez planov riesiacich co sa stane ak je predpoved nespravna. Nikto do buducnosti nevidi.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Makroekonomika"