Kúpiť zlato?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
romino
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Št 25 11, 2010 9:25 pm

Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa romino »

ako asi mnohych ma znepokojuju posledne spravy a zachranovani ekonomik (Irsko, PT a pod), a tym padom dosah na Euro ...

mam istu financnu hotovost, a nerad by som aby mi ju zozrala pripadna inflacia, znehodnotenie eura a pod.
vsade pocut o investovani do zlata.
rozmyslam o kupe 250g odliatku, cenu som zistil cca 8500 euro.
Aky je ale vas nazor na taku investiciu ? Islo by o horizont 3 - 5 rokov, najpravdepodobnejsie.
Odradza ma ale to,
1) ci nie sme na vrchole alebo blizko nejakeho vrcholu bubliny co sa tyka ceny zlata (kedze sa tolko o tom zlate a investovani don pise ...)
2) vykupna cena je oproti nakupnej napr. u toho isteho subjektu rozdiel 400euro.
ze proste uz jeho kupou rovno akokeby stracam

... a mozno este nejake skryte komplikacie o ktorych neviem :)
Predstavujem si to mozno jednoducho ... ale moja idea je, ze ak dojde k nejakej velkej inflacii, napr. za 3 roky 50%, tak ja bez problemov predam ten odliatok tiez min. o 50% "drahsie" ako som kupil (???)
Vase nazory ?
Mozno dolezite dodat ze ta nakupna suma nie su moje vsetky uspory, takze by som neinvestoval takto vsetko ani vacsinu.
Alebo ine alternativy pre moje potreby ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: zlato ?

Príspevok od používateľa filip glasa »

keď sa bojíš inflácie EURa, tak môžeš kúpiť ako ochranu nejakú tvrdú menu. Náklady na kúpu/predaj budú nižšie a vyhneš sa prípadnej bubline na zlate.
Čo sa týka ceny za ten odliatok, tak presnú trhovú cenu si možeš spočítať podľa tohoto návodu:
http://www.burzaminci.sk/node/65" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak to ten tvoj obchodník predáva drahšie, tak hľadaj lacnejšieho.

Ale pamätaj na tieto veci:
1. Problémy EURa môžu byť už zahrnuté v cene zlata - trhy nie sú až také hlúpe a neefektívne, že by o tomto nevedeli
2. Vývoj zlata sa meria v USD - v eurách sa zlato nemusí ani len pohnúť.
3. Ten negatívny scenár s vysokou infláciou sa nemusí naplniť (môže byť nižšia, alebo bude deflácia)
4. Prípadná bublina na zlate
5. Sú omnoho jednoduchšie a lacnejšie spôsoby ako sa vyrovnať s infláciou na EUR ako kúpiť fyzické zlato
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: zlato ?

Príspevok od používateľa Coudy »

filip glasa napísal: 2. Vývoj zlata sa meria v USD - v eurách sa zlato nemusí ani len pohnúť.
Cena zlata sa hýbe aj v eurách. Momentálne je niečo nad 1000€/unca.
Prílohy
gold-euro.png
gold-euro.png (29.5 KiB) 17565 zobrazenia
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa filip glasa »

hej v minulosti - ale do budúcna tam vôbec nemusí byť taký nárast ako v USD. Chcel som tým povedať, že bežní ľudia vnímajú tie rekordy na zlate, ale neuvedomujú si, že je to v USD a v EUR to môže vychádzať aj inak.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

romino, dve rady mam pre teba:
- lacnejsie ako nakup fyzickeho zlata by ta vysiel nakup fondu, ktory drzi fyzicke zlato. Dolezite je , aby islo o fyzicke zlato, nie "papierove zlato". Takze nie fond, ktory drzi zlate futures. Tam by si nemal mat taky rozdiel medzi "nakupnou" a "vykupnou" cenou zlata, mal by si mat nizsiu prirazku ku spotovej cene zlata a posledna vec, aj v pripade predaja mas vyssiu likviditu, takze svoje zlato predas lahsie a za lepsiu cenu.
- nemal by si sa za ucelom ochrany pred inflaciou zamerat iba na zlato. Ako uz pisal Filip, moze sa stat, ze to nebude az taka dobra investicia. Plati stare zname, nemat vsetky vajicka v jednom kosiku. Ako ochrana pred inflaciou by mali do urctej miery sluzit aj akcie a samozrejme vseobecne komodity. Jednoducho by si mal mat normalne portfolio, zlozene s roznych investicii.

Ak chces nieco zostavit, kludne ma kontaktuj.
Brani
Silver Member *
Príspevky: 248
Dátum registrácie: So 13 06, 2009 11:47 am

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa Brani »

Neviem či kúpa inej "tvrdej" meny by bola riešením. Všetky meny sú v podstate aj tak kryté dolárom (alebo na neho nepriamo naviazané), takže keby príde ku "kolapsu" dolára, tak ten stiahne so sebou všetky ostatné meny. Môj názor.
This makes me homesick: http://www.youtube.com/watch?v=aBNu8ahM ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa filip glasa »

on ale rieši kolaps EURa. Ostatné meny nie sú kryté dolárom. Len niektoré (ázijské) meny sú naviazané na dolár. Za tvrdé meny sa považujú meny komoditných štátov ako Kanada, Nórska, Austrália a podobne.
romino
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Št 25 11, 2010 9:25 pm

Re: zlato ?

Príspevok od používateľa romino »

filip glasa napísal: 5. Sú omnoho jednoduchšie a lacnejšie spôsoby ako sa vyrovnať s infláciou na EUR ako kúpiť fyzické zlato
nerozvinies myslienku ? :)
dik aj ostatnym, vidim ze to nie je take jednoznacne, ako som si aj myslel (alebo ako opisuju stranky predajcov so zlatom, ze "preco prave zlato" :) ).
ako som ale spominal, neslo by vsadenie vsetkych uspor na 1 kartu, v tom priklade co som uviedol, tak to by cinilo cca 30%.

zaujala ma tato zalezitost:
peter.cmorej napísal: - lacnejsie ako nakup fyzickeho zlata by ta vysiel nakup fondu, ktory drzi fyzicke zlato. Dolezite je , aby islo o fyzicke zlato, nie "papierove zlato". Takze nie fond, ktory drzi zlate futures. Tam by si nemal mat taky rozdiel medzi "nakupnou" a "vykupnou" cenou zlata, mal by si mat nizsiu prirazku ku spotovej cene zlata a posledna vec, aj v pripade predaja mas vyssiu likviditu, takze svoje zlato predas lahsie a za lepsiu cenu.
musim o tom viac porozmyslat, mozno teraz cez vikend. Pravdupovediac nepocul som este o takej moznosti, zase zda sa mi to "too good to be true" ze ma byt pri pripadnom predaji este aj lepsia cena a predovsetkym aj lepsia likvidita.
Preco potom vela ludi voli tie odliatky, mince a pod. ? Pre lepsi pocit ze maju nieco v ruke ? Zrejme hej, lebo ak (hypoteticky) nastane situacia ako napr. bola v Argentine, nie je lepsie ma v "hrsti" to zlato ako cez nejaky fond ? Musi taky fond mat aj svoju negativnu stranku ....
Brani
Silver Member *
Príspevky: 248
Dátum registrácie: So 13 06, 2009 11:47 am

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa Brani »

filip glasa napísal:on ale rieši kolaps EURa.
Tak to ano. Myslel som, že sa bavíte skôr o doláre.
filip glasa napísal:Ostatné meny nie sú kryté dolárom. Len niektoré (ázijské) meny sú naviazané na dolár. Za tvrdé meny sa považujú meny komoditných štátov ako Kanada, Nórska, Austrália a podobne.
No neviem neviem. Nebudem sa hádať do krvi, lebo do toho až tak moc nevidím. Ale naposledy, čo som sa bavil s kamošom na túto tému (finančný analytik), tak hovoril, že ak padne dolár, padnú všetky meny jedna po druhej, lebo niektoré sú dolárom priamo kryté a ostatné na neho naviazané.
This makes me homesick: http://www.youtube.com/watch?v=aBNu8ahM ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Prečo si každý myslí, že zlato je dobrá investícia?
Nie je to anachronizmus?
Prečo nie striebro, platina, urán, meteorit? Hocičo iné.

Práve preto, že si to každý myslí, môže byť zlato nadhodnotené.
Keď svet zistí, že nielen zlato, ale hocičo iné (komodity, reality atd), práve zlato sa môže stať čiernym Petrom v rukách davov.

Na zlate podľa mňa už teraz prebieha výber ziskov zo strany inštitúcií. Kým kupcov neubúda.
Raz sa nákupy zastavia a predávajúci stlačia cenu dole.
Nikdy neinvestuj do veci o ktorej čvirikajú aj vrabce na streche.

Ak máš peniaze a myslíš si, že euro rupne - tak môžeš zobrať hypoúver v eurách a kúpiť pozemok, alebo nehnuteľnosť na čo najdlhší fix.
V prípade hyperinflácie splatíš hypo s prstom v zadku bezcennými eurami a zarobíš....
Ďalej môžeš zameniť eurá za meny štátov, ktoré nekolabujú.
Napríklad švajčiarský frank, alebo meny severských štátov ( zdravá ekonomika, nízke zadĺženie, severské sú aj bohaté na komodity).

Medzi nami ženami. Ja si myslím, že nás čaká skôr deflácia a japonský scénar. To však nikto nevie povedať s istotou.

P.S. Ja verím USD, CHF, NOK a realitám. Neverím zlatu a Ficovi.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Preco potom vela ludi voli tie odliatky, mince a pod. ? Pre lepsi pocit ze maju nieco v ruke ?
Jedna vec je, že to fyzické zlato sa dá kúpiť aj s minimálnou prirážkou k trhovej cene. Ale väčšina predajcov ho má o 10-30% drahšie. Čiže ak by si hľadal, tak nájdeš aj výhodnú kúpu (Rakúsko).

Fyzické zlato kupujú ľudia z dvoch dôvodov. Jednak je to dobrý pocit mať niečo v rukách (obraz, zlato, mincu) a po druhé pri katastrofických scenároch sa ti viacej hodí fyzická komodita ako cenný papier.
romino
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Št 25 11, 2010 9:25 pm

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa romino »

filip glasa napísal: Jedna vec je, že to fyzické zlato sa dá kúpiť aj s minimálnou prirážkou k trhovej cene. Ale väčšina predajcov ho má o 10-30% drahšie. Čiže ak by si hľadal, tak nájdeš aj výhodnú kúpu (Rakúsko).
v tom priklade co som uviedol v uvode, tak asi najlacnejsi slovensky obchodnik mal ten 250g odliatok za cca 8500 euro (inde som videl ceny aj 8800 - 8900), v rakuskom obchode to ponukaju za cca 8400, cize asi aj zanedbatelny rozdiel, jedine ak by som aj kvoli inemu mal cestu do Viedne. (nie som ani z BA :) )
JUGGLER napísal: Nikdy neinvestuj do veci o ktorej čvirikajú aj vrabce na streche.
no presne, to je asi ta najvacsia "vystraha" u mna v tom, ci to zlato kupovat. Tak to bolo aj s bytmi, ked uz kadekto ich kupoval, ved ceny "idu len hore", to uz bolo blizko vrcholu pyramidy.
JUGGLER napísal: P.S. Ja verím USD, CHF, NOK a realitám. Neverím zlatu a Ficovi.
tie meny, to neznie zle. Zase reality ... no, neviem. Tie asi stratili reputaciu niecoho do coho sa oplati investovat. Sice "reality", to je velmi siroky pojem. Ale zrejme je to dobra vec v pripade hyperinflacie. Plus minus by snad hodnotu mali udrzat. A brat hypo ? No zase az tak by som nevsadzal ze pride hyperinflacia :) Az tak "isty" si nie som.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa filip glasa »

aktuálna cena trhová cena toho odliatku je 8282,97 - čiže tá prirážka nie je až taká vysoká. Otázka je či samotná cena zlata nie je vysoko.
Veď si jeden odliatok kúp pre radosť - to ťa nezruinuje :D

Obrázok
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: zlato ?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

romino napísal: zda sa mi to "too good to be true" ze ma byt pri pripadnom predaji este aj lepsia cena a predovsetkym aj lepsia likvidita.
hacik je v tom, ze ak chces to "najlepsie", tak potrebujes ten fond nakupit priamo na burze = papierovacky, ucet u brokera a urcite "vzdelavanie sa" ako na to
- dostupnejsia moznost je podielovy fond CP Invest Zlaty fond. Ten investuje do ETFiek, ktore drzia zlato a striebro. Su tam sice aj take, ktore drzia papierove zlato, ale je to urcite to najdostupnejsie co tu je.
Sprandi
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 1:59 pm

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa Sprandi »

peter.cmorej:
Komoditne ETF fondy mozu byt dobrym zaistenim proti hyperinflacii, no nehrozi pri nich riziko protistrany?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nie, ETF je v podstate to iste ako podielovy fond. Majitelom "obsahu" fondu je podielnik, spravcobvska spolocnost je iba spravcom. Riziko protistrany mas u certifikatov.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa Lobista »

Problemom je len, ze ked to ETF zlato alebo inu komoditu nedrzi fyzicky, co skoro ziadne nerobi, tak to zakonite replikuje vyvoj jej ceny pomocou derivatov. Ak to robi cez futures, tak je to ok, kedze to ide cez clearing center, ale ak to robia cez OTC swapy, tak by to mohol byt problem. Cize teoreticky, kebyze krachne jedna z protistran tych swapov, tak strata bude aj pre majitelov tych ETF. Potom je podstatny counterparty risk management a to, kolko protistran maju, ci to nejako hedguju, ci maju dohodnuty netting, aky maju collateral agreement a pod. Ale zase je to skor teoreticky risk, lebo ak by zlyhala vyznamnejsia protistrana, tak by to bola zase six sigma event, co vlady uz asi najblizsich 10 rokov nedopustia...
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

by som povedal, ze tak polovica tych ETF drzi fyzicke zlato ... ze vraj
Sprandi
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 1:59 pm

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa Sprandi »

Lobista:
Napr. ETF-ko SPDR Gold (GLD) vlastni 100% fyzicke zlato.Viz. http://finance.yahoo.com/q/hl?s=GLD+Holdings
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

prave pri GLD by som si nebol az taky isty. Ked pogooglis najdes clanky, ktore to spochybnuju.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa filip glasa »

s tým fyzickým držaním zlata to netreba brať doslovne:

http://seekingalpha.com/article/121456- ... -its-metal" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.marketoracle.co.uk/Article14996.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.kitco.com/ind/Turk/nov222004.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Sprandi
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 1:59 pm

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa Sprandi »

Clovek si nemoze byt isty nicim, ako vidim :) :shock:
Dajme tomu ze nastane hyperinflacia usd ,potom ktore komoditne ETF fondy (ak vobec nejake fondy) by ste doporucovali na kupu?
romino
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Št 25 11, 2010 9:25 pm

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa romino »

Vsimol som si taku zaujimavost. Pred cca 7rokmi, ked bolo zlato za cca 1350$/ unca (a kedy vznikla tato tema),
obchody ponukali 250g tehlicku za cca 8500Eur. (Nasiel som si tieto cisla v starych emailoch)

Dnes ked je cena unce nizsia, okolo 1250$/unca, tie iste obchody .. ponukaju 250g tehlicky - za prakticky identicke ceny, alebo aj trocha viac,
okolo 8600eur ...
???
To tak vzrastla cena prace za vyrobenie takeho odliatku, ci ako to mam chapat ?
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa Aurelio »

https://www.xe.com/currencycharts/?from ... D&view=10Y" onclick="window.open(this.href);return false;
Power of Knowledge
romino
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Št 25 11, 2010 9:25 pm

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa romino »

jaaaj, dik :)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Plus okrem EURUSD este poriadne poskakuje aj cena zlata v dolaroch.

https://www.investing.com/currencies/xau-usd-chart

Logiku ohladom vyrobnych nakladov za tym nehladaj. Vplyv na to moze mat aj tlacenie penazi, spekulacie, atd...
romino
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Št 25 11, 2010 9:25 pm

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa romino »

Pozrel som si teraz goldprice.org, a tam v grafe zvolit EUR namiesto defaultneho USD, zvolit obdobie 10 rokov,
a vidno ze ta krivka po r. 2012 - 2013, ked boli najvyssie ceny, nesla tak dole ako v pripade ked je navolene USD.
vsjo jasno.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2796
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Zlata tehlicka musi byt puncovana doveryhodnou organizaciou a cistota znama. Samotna tehlicka je uzitocna pri snahe dostat slecnu do postele. Takisto ako vklad do dlhodobejsieho vztahu. V prvom pripade vsak iba ukazat.

Ako investicia je praktickejsie kupit investicne mince. Lepsie su v pripade spolocenskych nepokojov, ak taxikar ci pilot neberie papierove platidlo. Investicne mince su (mali by) iba o malo drahsie ako odliatok.

Zlato je takisto dobre na diverzifikaciu. Ako kazde ine aktivum treba sledovat vyvoj ceny.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa Chris »

Rokosak: ze je tvoj oblubeny film Armagedon ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kúpa zlata sa pozdáva aj mne. Cena je dobrá, skôr či neskôr sa niečo zomelie. Inflácia už stúpa.
Ale v žiadnom prípade nie fyzické zlato. Preferujem futures (prípadne etf). Do iného vlákna..tuším Zlato (gold ) som dal tickery, aké futures sú k dispozícii ( po 100, 50 a 10 USD na jeden bod). Fyzické zlato je dobré akurát pre supermilionárov:

https://www.aktuality.sk/clanok/443925/ ... t-miliony/" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Pri vlastneni fyzickeho alebo "ETF" zlata clovek aj tak nadalej ostane zavisly od ochoty ostatnych akceptovat jeho naroky/platidlo. V pripade extremnej situacie ludia spravujuci ETF mozu vyhlasit krach pripadne nebudu vyplacat peniaze i ked za mierovych casov by sud snad rozhodol v prospech poskodeneho. Ludia nemusia stat ani o zlate mince keby boli hladni alebo by sa uz jednalo len pravom silnejsieho. Ukaz chlapikovi s kalasnikovom v Afrike zlatu mincu a proste ti ju zoberie a nie si na tom o nic lepsie. V takych situaciach dokonca este aj prava zien a LGB komunity prestavaju platit.
Je to podobne ako s vlastnenim pozemku, domu, akcii firmy, miestneho baru. Kym ostatni akceptuju ten vlastnicky narok, je to v pohode. Ale pozname aj z nedavnej historie, ze ostatni mozu dost lahko zmenit nazor. Myslim, ze v plynovych komorach skoncilo vela vlastnikov zlatych minci a v komunizme katastralne knihy prestali platit ako sibnutim carovneho prutika.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa rmaly »

jaroslav80 napísal:Pri vlastneni fyzickeho alebo "ETF" zlata clovek aj tak nadalej ostane zavisly od ochoty ostatnych akceptovat jeho naroky/platidlo. V pripade extremnej situacie ludia spravujuci ETF mozu vyhlasit krach pripadne nebudu vyplacat peniaze i ked za mierovych casov by sud snad rozhodol v prospech poskodeneho. Ludia nemusia stat ani o zlate mince keby boli hladni alebo by sa uz jednalo len pravom silnejsieho. Ukaz chlapikovi s kalasnikovom v Afrike zlatu mincu a proste ti ju zoberie a nie si na tom o nic lepsie. V takych situaciach dokonca este aj prava zien a LGB komunity prestavaju platit.
Je to podobne ako s vlastnenim pozemku, domu, akcii firmy, miestneho baru. Kym ostatni akceptuju ten vlastnicky narok, je to v pohode. Ale pozname aj z nedavnej historie, ze ostatni mozu dost lahko zmenit nazor. Myslim, ze v plynovych komorach skoncilo vela vlastnikov zlatych minci a v komunizme katastralne knihy prestali platit ako sibnutim carovneho prutika.
no, mas vpodstate pravdu, ale vela tych co v tych komorach neskoncili tak len vdaka tomu, ze napriklad utiekly vdaka predaju nejakych cenosti... a to nie som privrzencom sialeneho nakupovania zlatych tehal... Urcite neverim na nejaku zombie apokalypsu :)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Tak na zombie apokalypsu nevsadzam ani ja. Najhorsi su vzdy ludia. Na to ze ludia budu chamtivi, agresivni, lenivi, bezohladni kludne vsadim podstatnu cast uspor.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

to uz already su
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

JUGGLER napísal:Kúpa zlata sa pozdáva aj mne. Cena je dobrá, skôr či neskôr sa niečo zomelie. Inflácia už stúpa.
Ale v žiadnom prípade nie fyzické zlato. Preferujem futures (prípadne etf). Do iného vlákna..tuším Zlato (gold ) som dal tickery, aké futures sú k dispozícii ( po 100, 50 a 10 USD na jeden bod). Fyzické zlato je dobré akurát pre supermilionárov:

https://www.aktuality.sk/clanok/443925/ ... t-miliony/" onclick="window.open(this.href);return false;

keby mam seriozne prachy, nikdy nedam ani cent do hentoho trezoru.
dovod:
nieco sa zomelie, vlada to zdani 10-100%
pocas nepokojov sa tam asi nedostanem, a po nepokojoch mozno vdaka politike tiez nie.

preco nie je fyzicke zlato dobre aj pre podpriemerneho cloveka? ved 1oz nakupis a predas bez problemov, teda aspon dnes. buducnost je neista, mozu ho zakazat, ale stale ho mozes aspon roztopit a mozno zobchodovat ako sperk. spot je pomerne nizky, tak 1,5 max 3% v nasom okoli. teda v rakusku konkretne, nie na slovensku.

jaroslav - este nieco, ak mas zlatu mincu, nikdy sa nou neohanaj pred nikym. verim ze taketo obchody sa robia inak, napr: ako pesiak ides pre tovar, mozno si donesies ukazku, ze zlato realne mas, napr 1/20 az 1/10 oz mincu, pripadne nie pure gold kus. povies, ze mas toho viac, a ze zlato ma clovek, ktory ho da cloveku zdruhej strany, az ked sa ty dostanes do bezpecnej zony. lebo nieco podobne.. urcite by som nesiel obchodovat sam - solo, neozbrojeny. minimalne ak teda sam, tak s odistenym granatom, ked ma daju dole, beriem ich do pekla so sebou. granat moze byt aj fake, kto by to riskoval v takej situacii?

okrem toho, keby mam fyzicke zlato, alebo prebytok hotovosti natolko, ze by som zvazoval jeho kupu, tak az po tom, co uzm am dost konzerv a alobalu doma. kedze nebudem mat konzervy plne lodneho kontaineru, tak po isej zasobe by som cakal, ze striebro alebo zlato mi prebytocny majetok bezpecne prenesie do buducnosti (a ked sa nic nestane , deti zdedia).

ale asi by som zlato nemenil za chlieb - dotycny by prisiel neskor s pocetnou posilou, lebo vedia, ze ak mam 1 mincu, mam ich viac. preto by mozno bolo efektivnejsie mat stare zaspinene sperky. test hustoty sa ad urobit jednoducho s vahou, vodou a tenkou snurou, ale neviem, ci sa to takto niekedy v historii robilo, tam je ten spread asi dost velky..

nemam zdroj, ale pocul som ze bohaci aj pocas WW2 zili nepreruseny zivot (UK/IT a podobne), ale tak, to je asi znacne mimo temu, lebo kto by sa klasifikovla s par uncami na take nieco...

Co si ale osobne myslim, tak ako pred 15 rokmi boli trhy ine, tak budu aj vojny ine. Dnes mi bude nanic hoci aj AK-47, lebo predpokladam, ze dnes uz nepojdu vojaci osobne plienit domy ako za WW2. Dnes nepriatel posle drona s termoviziou, resp mozno nejakym RTG skenerom a som v prdeli, alebo miesto oznaci a posle tam ineho drona, ktory urobi co jeho majitel len chce. Budem ako neandrtalec s kamienkami a palickami proti dnesnemu vojakovi s M4.. bezbranny. mozno nejaka EMP zbran, ale to je tiez mimo musi, poslu viac dronov, raketu.. 10 metrov betonu, nepomoze nic. jedine letenka niekam na opusteny ostrov...
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Kúpiť zlato?

Príspevok od používateľa Chris »

tak teraz som sa dobre posmial, dakujem za zabavu :D
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"