Pravidelne investovanie - toto mi odporucil poradca

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
michalfeher
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 12 11, 2014 12:46 pm

Pravidelne investovanie - toto mi odporucil poradca

Príspevok od používateľa michalfeher »

Zdravim,

mesacne si viem odkladat 750eur, ktore by som rad investoval. Zasiel som za financnym poradcom, ktory mi nieco navrhol a ja by som sa chcel s Vami poradit, ci je to dobry napad, nakolko co som cital par tem tu na fore, tak sa nezhoduje s tym co mi FP povedat.

Najprv moja situacia: tych 750 si chcem rozlozit na 2 ucely:
1. ucel - nakup pasiv (predat byt, kupit dom)
2. ucel - nakup aktiv (pozemky, garaze, park. miesta atd.)
Pozn.: 2. ucel by mi mal dovolit siahnut na peniaze v pripade, ze sa ku mne dostane vyhodna ponuka na nakup aktiva. Povedzme ze po 2 rokoch dostanem ponuku kupit vyhodne parkovacie miesto - bol by som rad, keby som si to vedel bez pokut vybrat, nakupit dane aktivum a dalej pokracovat v investovani ako doteraz. Chapem, ze zrovna po 2 rokoch situacia nemusi byt najvhodnejsia na vyber a bol by som v strate, to uz by som zvazoval nakolko vyhodna ponuka sa ku mne dostala a ci som ochotny vybrat napriek strate.

Moj vztah k investovaniu: som zaciatocnik, ale je to tema, ktora ma zaujima. Na druhej strane mam dobre plateny fulltime + podnikam. Cize aj ked teraz zo zaciatkoch ten entuziazmus ma taha k ETF fondom, cas by mi nedovolil sa tomu venovat tak, ako treba.
Preto hladam pravdepodobne nejake aktivne spravovane fondy. Ano, su tam vyssie poplatky, ale beriem to tak, ze tie poplatky ma odbremenia od venovaniu sa investovaniu a ten cas mozem vyuzit na zarobenie dalsich penazi. Preto, ak existuje nieco, co mi vie priniest 5-6% P.A. v cistom (dlhodobejsie), tak som s tym OK.

Teraz prejdem ku konkretnemu navrhu FP:
1. ucel (pasiva)
- 2x stavebne sporenie (2x100eur mesacne) - 200eur
- 1x fond fondov C-quadrat AMI cez EIC - 200eur

2. ucel (aktiva)
- 1x fond fondov C-quadrat AMI cez EIC - 200eur
- 1x fond fondov C-quadrat AMI cez poistovnu - 150eur (dovod preco cez poistovnu - v pripade umrtia, aby rodina ziskala tieto prostriedky)

Co mi na tomto plane nesedi:
- na fore som sa docital, ze cez poistovnu je to zbytocne predrazene. Ano je to pravda. Avsak platite si za poistku, ze v pripade umrtia tieto prostriedky ostanu v rodine. Zvazili ste aj tento fakt? ak chcem byt sebec, jasna vec, cez poistovnu sa to neoplati. co vsak v pripade, ze myslim na rodinu?

- ked som mojmu FP povedal, ze som ochotny ist do vacsieho rizika pre fondy na aktiva, tak stale stal za C-quadratom. Ze zbytocne riesit PIONEER ked C-quadrat kupuje aj PIONEER ked sa to oplati. dalej spomenul, ze existuje cisto C-quadrat len pre akcie, ktory je zhruba rovnako vykonny, ale kedze neriesi dlhopisy, tak je menej stabilny. nie je prave volatilita to, co by som pri pravidelnom investovani mal vyhladavat?

- je vobec C-quadrat vhodny pre pravidelne investovanie vacsej sumy? v mojom pripade 200+200+150=550eur?

Dakujem za vase nazory.

Michal.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Pravidelne investovanie - toto mi odporucil poradca

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tym ofaubakom by som zobral aj rodny list :roll:
Desat tisice fondov su na svete, ale on odporuci tri sporenia do C-quadratu, z toho jedno pre istotu cez poistovnu, a jedno stavebko.

Nie, C-quadrat nie je vhodny na pravidelne sporenie, lebo je drahy. Viem uplne presne co ho motivovalo aby islo jedno sporenie cez poistovnu (provizia), ale tomu akoze odovodneniu som veru nepochopil. Vsak v pripade umrtia zdedi investiciu rodina, ci nieco mi uslo? Poistovnu potrebujem ak chcem aby moja rodina dostala v pripade umrtia sumu ktoru nemam a nie sumu, ktoru mam. Ak myslite na rodinu, tak si jednoducho uzatvorite este jednu poistku, platite 15-20 Eur mesacne a ak zomriete, tak rodina zdedi investicie, plus dostane poistnu sumu.

Ak chcete vyssi potencial vynosu, musite ist do volatilnejsich aktiv. Ale to zaroven znamena, ze ak nie je investicny horizont dostatocne dlhy, mozete skoncit velmi lahko v strate. Ale to si myslim uvedomujete.
michalfeher
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 12 11, 2014 12:46 pm

Re: Pravidelne investovanie - toto mi odporucil poradca

Príspevok od používateľa michalfeher »

A existuje nejaky aktivne spravovany fond, ktory je lacnejsi? ked som porovnaval PIONEER, tak co sa poplatkov tyka, bolo to +- to iste.
michalfeher
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 12 11, 2014 12:46 pm

Re: Pravidelne investovanie - toto mi odporucil poradca

Príspevok od používateľa michalfeher »

Resp. ak si vyberiem nejaky pasivny (ETF), znamena to, ze sa o to aktivne nemusim starat? nakupim cely trh a ostatne neriesim?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Pravidelne investovanie - toto mi odporucil poradca

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

urcite to nebolo to iste. Treba si pozriet Klucove informacie pre investorov a hladat "priebezne poplatky". C-Quadraty maju od 3 do 4,5%, zalezi ktory rok, lebo gro su tam transakcne naklady. Pioneer fondy maju naklady okolo 2%, co je standard. Nad 2,5% je ozaj drahy fond. Medzi 2 az 2,5 je tolerovatelne pre emerging fondy alebo fondy co robia nejaku vaznu aktivnu spravu, tj. ze dost casto obmienaju portfolio.
michalfeher
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 12 11, 2014 12:46 pm

Re: Pravidelne investovanie - toto mi odporucil poradca

Príspevok od používateľa michalfeher »

Uz rozumiem.

Co mi vsak stale nie je iste. Mozem nakupit ETF fond cez brokera, napr. SPDR S&P 500 ETF Trust bez toho, aby som sa tomu musel aktivne venovat?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Pravidelne investovanie - toto mi odporucil poradca

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

michalfeher napísal:Co mi vsak stale nie je iste. Mozem nakupit ETF fond cez brokera, napr. SPDR S&P 500 ETF Trust bez toho, aby som sa tomu musel aktivne venovat?
Teoreticky ano. No ale ako to dopadne prakticky :) Ak sme na vrchole, co sa neda vylucit, tak aby ste za par rokov nezistili, ze sedite na gigantickej strate
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Pravidelne investovanie - toto mi odporucil poradca

Príspevok od používateľa jogo »

peter.cmorej napísal: Teoreticky ano. No ale ako to dopadne prakticky :) Ak sme na vrchole, co sa neda vylucit, tak aby ste za par rokov nezistili, ze sedite na gigantickej strate
V druhom pilieri dochodkoveho poistenia doporucujeme ako najvyhodnejsi variant na dlhodobe sporenie indexovy fond MSCI-world a pri sukromnom pravidelnom mesacnom sporeni 750 Eur to spochybnujeme? :)

MSCI-world ma predsa vela spolocnych akcii ako SPY.

Ano je tam riziko deflacneho scenara podobne ako Japonsko a niektore staty EU, ale ako sa tomu ma dlhodoby investor, ktory nechce pouzivat pozicny trading vyhnut?
Ja osobne okrem pouzitia SL nepoznam inu ochranu proti riziku deflacie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Pravidelne investovanie - toto mi odporucil poradca

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

jogo napísal:V druhom pilieri dochodkoveho poistenia doporucujeme ako najvyhodnejsi variant na dlhodobe sporenie indexovy fond MSCI-world a pri sukromnom pravidelnom mesacnom sporeni 750 Eur to spochybnujeme? :)
priemernemu sporitelovi odchadza mesacne na II. pilier nejakych 30 Eur, takze trochu rozdiel to je :) Ale hlavne michal mi pisal aj osobne a tam pisal o investovani nejakej nasporenej sumy + pravidelnej platby. Reagoval som na to vsetko spolu. To si vsak z mojho prispevku nemohol vediet, takze to len na dovysvetlenie.
tomas.onderisin
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 28 06, 2017 1:28 pm

Re: Pravidelne investovanie - toto mi odporucil poradca

Príspevok od používateľa tomas.onderisin »

michalfeher napísal:Zdravim,

mesacne si viem odkladat 750eur, ktore by som rad investoval. Zasiel som za financnym poradcom, ktory mi nieco navrhol a ja by som sa chcel s Vami poradit, ci je to dobry napad, nakolko co som cital par tem tu na fore, tak sa nezhoduje s tym co mi FP povedat.

Najprv moja situacia: tych 750 si chcem rozlozit na 2 ucely:
1. ucel - nakup pasiv (predat byt, kupit dom)
2. ucel - nakup aktiv (pozemky, garaze, park. miesta atd.)
Pozn.: 2. ucel by mi mal dovolit siahnut na peniaze v pripade, ze sa ku mne dostane vyhodna ponuka na nakup aktiva. Povedzme ze po 2 rokoch dostanem ponuku kupit vyhodne parkovacie miesto - bol by som rad, keby som si to vedel bez pokut vybrat, nakupit dane aktivum a dalej pokracovat v investovani ako doteraz. Chapem, ze zrovna po 2 rokoch situacia nemusi byt najvhodnejsia na vyber a bol by som v strate, to uz by som zvazoval nakolko vyhodna ponuka sa ku mne dostala a ci som ochotny vybrat napriek strate.

Moj vztah k investovaniu: som zaciatocnik, ale je to tema, ktora ma zaujima. Na druhej strane mam dobre plateny fulltime + podnikam. Cize aj ked teraz zo zaciatkoch ten entuziazmus ma taha k ETF fondom, cas by mi nedovolil sa tomu venovat tak, ako treba.
Preto hladam pravdepodobne nejake aktivne spravovane fondy. Ano, su tam vyssie poplatky, ale beriem to tak, ze tie poplatky ma odbremenia od venovaniu sa investovaniu a ten cas mozem vyuzit na zarobenie dalsich penazi. Preto, ak existuje nieco, co mi vie priniest 5-6% P.A. v cistom (dlhodobejsie), tak som s tym OK.

Teraz prejdem ku konkretnemu navrhu FP:
1. ucel (pasiva)
- 2x stavebne sporenie (2x100eur mesacne) - 200eur
- 1x fond fondov C-quadrat AMI cez EIC - 200eur

2. ucel (aktiva)
- 1x fond fondov C-quadrat AMI cez EIC - 200eur
- 1x fond fondov C-quadrat AMI cez poistovnu - 150eur (dovod preco cez poistovnu - v pripade umrtia, aby rodina ziskala tieto prostriedky)

Co mi na tomto plane nesedi:
- na fore som sa docital, ze cez poistovnu je to zbytocne predrazene. Ano je to pravda. Avsak platite si za poistku, ze v pripade umrtia tieto prostriedky ostanu v rodine. Zvazili ste aj tento fakt? ak chcem byt sebec, jasna vec, cez poistovnu sa to neoplati. co vsak v pripade, ze myslim na rodinu?

- ked som mojmu FP povedal, ze som ochotny ist do vacsieho rizika pre fondy na aktiva, tak stale stal za C-quadratom. Ze zbytocne riesit PIONEER ked C-quadrat kupuje aj PIONEER ked sa to oplati. dalej spomenul, ze existuje cisto C-quadrat len pre akcie, ktory je zhruba rovnako vykonny, ale kedze neriesi dlhopisy, tak je menej stabilny. nie je prave volatilita to, co by som pri pravidelnom investovani mal vyhladavat?

- je vobec C-quadrat vhodny pre pravidelne investovanie vacsej sumy? v mojom pripade 200+200+150=550eur?

Dakujem za vase nazory.

Michal.

Asi by som podal trestné oznámenie za podvod v štádiu pokusu !
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Pravidelne investovanie - toto mi odporucil poradca

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Inak - som tak rozmyslal, tu ludia pomaly vyplakavaju, ze za 1 transakciu sa plati poplatok 5eur ci kolko to v LYNXe a potom banka si strhne 6-7eur mesacne.. ved to si mozem kupovat 1 transakciu mesacne, ked tak porovnam :D
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"