Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensku

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Vladimir J »

Mika, ja samozrejme vôbec nemám problém s tým že niekto so mnou nesúhlasí. Zato ty si nejako rozčertil :-) Ale začali sme nejako nešťastne, tak skúsme ešte raz - ja tvrdím, že väčšina day-traderov z dlhodobého hľadiska prerába peniaze. Mnohé štúdie ukazujú, že je to až 80% z nich. Čo tvrdíš ty?

Finance Magnates’ Q2 2015 US Retail Forex Profitability and Active Accounts (to je štatistika, ktorú sleduješ?) uvádza, že v 2Q 2015 32,3% účtov plusových. To v prvom rade nie je v žiadnom prudkom rozpore s tým, čo tvrdím ja (väčšina prerába). Navyše táto štatistika má niekoľko vážnych problémov:
1. Vykazuje sa iba nominálna profitabilita, chýbajú dáta o tom, koľko tie účty zarobili (stačí za kvartál zarobiť viac ako nula)
2. Vykazuje sa iba kvartálne, chýbajú dlhodobé výsledky (predstavme si 4 účty, 1Q prvý účet prerobí 500eur, ostatné zarobia po 100 EUR, v 2Q druhý účet prerobí 500eur ostatné zarobia po 100, v 3Q tretí účet prerobí 500 ostatné zarobia po 100, v 4Q štvrtý účet prerobí 500eur a ostatné zarobia po 100. Výsledok - v každom štvrťroku bolo 75% účtov v profite a všetci sa budeme tešiť, napriek tomu, že všetky účty skončili za rok v mínuse.
3. účet, ktorý prerobí peniaze a prestane obchodovať, už v ďaľšom štvrťroku zo štatistiky vypadne, čo umelo vylepšuje čísla (survivorship bias)

Takéto vykazovanie má s objektivitou spoločné len málo. Lepšie to urobil francúzsky regulátor finančných trhov AMF, ktorý sledoval výkonnosť účtov u licencovaných francúzskych brokerov (forex a CFD), konkrétne 14800 účtov v rokoch 2009 - 2013. Výsledok bol, že 9 z 10 účtov vyrobilo stratu v priemernej výške 10.900EUR na účet.

Aby sme si rozumeli - ja netvrdím, že na day tradingu sa nedá zarobiť. Ani netvrdím, že ty na day tradingu nezarábaš. To čo hovorím je, že day trading ako spôsob investovania rodinných peňazí (pretože to bola pôvodná téma diskusie, do ktorej som sa prihlásil)je pre väčšinu ľudí úplne nevhodný. Existujú ďaleko pohodlnejšie, na čas ďaleko menej náročnejšie a menej rizikové alternatívy.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Vladimir J »

JUGGLER napísal: Nemám zanalyzované všetky 20 ročné periódy, vyjadrím sa len k posledným 15 rokom
No a to je práve ten problém - vybrať si jednu konkrétnu časovú periódu, ktorá podporuje tvoje tvrdenie, nie je argument, ale data mining. A navyše ten graf, ktorý si použil, je zavádzajúci, pretože (tak ako je v ňom uvedené), nezahŕňa dividendy. Spolu s dividendami je S&P500 za posledných 15 rokov (jún 2000 - jún 2015, jún preto, lebo je to posledný mesiac, kedy sa vyplácali dividendy), po očistení o infláciu, vrátane reinvestovania dividend, v pluse 37,60%, alebo 2,15% p.a.

Čo povieš na toto - za posledných 20 rokov (jún 1995 - jún 2015) je výnos S&P500, očistený o infláciu, vrátane reinvestovaných dividend, 258,76%, alebo 6,60 % p.a.
Za posledných 5 rokov (jún 2010 - jún 2015) je to 95,50%, alebo 14,35% p.a.
A teraz fakt hnusný data mining za posledných 6 rokov (marec 2009 - jun 2015) je to 180,90%, alebo 17,97% p.a. Všetko očistené o infláciu.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vladimir J napísal: Čo povieš na toto - za posledných 20 rokov (jún 1995 - jún 2015) je výnos S&P500, očistený o infláciu, vrátane reinvestovaných dividend, 258,76%, alebo 6,60 % p.a.
Za posledných 5 rokov (jún 2010 - jún 2015) je to 95,50%, alebo 14,35% p.a.
A teraz fakt hnusný data mining za posledných 6 rokov (marec 2009 - jun 2015) je to 180,90%, alebo 17,97% p.a. Všetko očistené o infláciu.
Na toto ti poviem, že po objavení ETF prichádzaš na ďalšiu pravdu, ktorú mám napísanú pod menom:

In the stock market, timing is everything.

Povedal si, že Day trading je spoľahlivý spôsob, ako prísť o všetky svoje peniaze. Nečuduj sa, že si naštval traderov. ktorí sú o nejaký ten level vyššie.

To o čom píšeš v svojej podstate ukazuje ako sa rodí trader. Tým, že dokážeš načasovať svoju investíciu môžeš postúpiť o schodík vyššie: môžeš sa stať aktívny investor. Inými slovami, môžeš prekonať benchmark, ked budeš robiť to, čo robili pred 100 rokmi múdri starci... Ked prišla kríza a akcie padli...zobrali všetky úspory a pomaly, nikam sa neponáhľajúc šli pešo k svojmu brokerovi a nakúpili akcie... Vyžaduje si to extra intelekt?

Musím ešte dodať že je fajn, že ty ako i Lopt začínate dobre vidieť realitu. A to ste obidvaja ekonómovia!

Bol som sa pozrieť na tvoju stránku a som rád, že vysvetluješ ľuďom rozdiel medzi investíciou do fondu a ETF.
Takých ľudí si vážim. My sa tu s tým trápime už viac rokov. Ono ešte prídeš aj na to, že historické dáta od 1800 do 2000 vôbec nemusia predikovať vývoj od 2000 a budeš na to upozorňovať ľudí. Proste časy divokého Západu sú preč, povojnový boom je preč a obdobie od roku 2000 raz možno v učebniciach nazvú ako ,,krízové,,.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3853
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Vladimir, Tvoje odporucanie investovania do akcii ma v reale minimalne tieto trhliny:
- nikto z retailovych klientov ani netusi co to je ETF. Banky ho usmernia na ich drahe produkty /podielove fondy/ kde vinou vysokych rocnych poplatkov stracaju moznost zarobku z dlhodobeho hladiska. Este som sa nestretol, ze by mi v banke ponukli pre mna viac vyhodny produkt ako pre nich.
-ziadny klient nerozchodi, ked mu za dva mesiace padne hodnota jeho majetku napr. o 50% a v reale ich vyberie v najvacsej strate.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Airmike »

Vladimir J napísal:Mika, ja samozrejme vôbec nemám problém s tým že niekto so mnou nesúhlasí. Zato ty si nejako rozčertil :-) Ale začali sme nejako nešťastne, tak skúsme ešte raz - ja tvrdím, že väčšina day-traderov z dlhodobého hľadiska prerába peniaze. Mnohé štúdie ukazujú, že je to až 80% z nich. Čo tvrdíš ty?
no ja som sa nerozcertil. ale predstav si ze kazdy rok sa tu objavi niekolko ludi, ktori pisu nejake ideologicke ultrapravdy. uvediem len priklad.

Historicky najvyššiu výkonnosť zo všetkých druhov aktív majú suverénne akcie.
Day trading je spoľahlivý spôsob, ako prísť o všetky svoje peniaze

no takze tento sposob argumentacie je skutocne nestastny, pretoze v prvom rade chces riesit rodinu, ale polovica prispevkou v tomto vlakne je o investovani a obchodovani. cize v podstate neriesite sporenie , ktore by malo zodpovedat konzervativnej strategii pre rodinu.

k tomu co si napisal o tych percentach + priklad ktory si dal. tak tu by sa dalo polemizovat. v prvom rade by sme si museli stanovit nejake definicie. pre mna je zakladom definicia, co je to daytrader.

ak predpokladas ze daytrader je clovek, ktory si dnes otvori ucet u brokera a zajtra zacne obchodovat , tak to opat nieje uplne najstastnejsie riesenie. spravne by to malo byt, ze je to nazov profesie ktoru clovek robi. ja takuto profesiu robim. venujem sa trhom asi 8 rokov. z toho 5-6 profesionalne. tak ako remeselnik , doktor, maliar robi svoju profesiu. takze takyto postoj mam k tym statistikam. 80% daytraderov urcite nepreraba, pretoze by zomreli od hladu. straca 80% ludi (resp 60-70%) ktori su fanusikovia tohto biznisu resp. chcu sa stat daytradermi. su to cakatelia. ich skusobna doba konci za 4-5 rokov a potom sa ukaze.

no a toto je moje konzervativne stanovisko. ak by som mal pritvrdit a zacat hlasat extremisticke, bulvarne a sokujuce ultrapravdy ja. tak by som povedal ze jedinym breakeven pointom medzi uspesnym a neuspesnym daytraderom je kvalita edukacie a jej intenzita. takze ta 4-5 rocna perioda sa da extremne skratit tym, ze sa ludia intenzivne ucia to co ma realnu hodnotu . nieco co je validne. takze moj extremisticky nazor je, ze ak clovek zvlada citat a pocitat a ma ultra dobre zdroje na ucenie. moze sa stat daytraderom skutocne rychlo. som presvedceny ze 99% + nema ani zdroje , ani cas a ani edukacny environment.

takze moj ultra nazor ktory radsej nesirim je, ze obchodovat sa nauci aj delfin ked skutocne chce. moze to byt tazke a lahke a moze to trvat tyzdne alebo roky. ale ak chce tak to urcite dokaze
PaloRehak
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 17 09, 2015 10:32 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa PaloRehak »

a hlavne teraz, ked je taka situacia, ktoru nevieme vobec predvidat, co sa stane. Ja sam neviem co bude so mnou buduci rok, myslim si ze aj celkom v EU panuje "anarchia" aj ked to tak mozno vidno neni. Vsetko je neiste, hlavne tu na Slovensku, kde oproti velkym statom sme moc male ryby aby sme nieco vobec vedeli ovplyvnit. Hovorilo sa ze EU sa rozpadne, niekto zas tvrdi ze EU je zatial najtvrdsia korporacia statov.... neviem. Bol by som zvedavy co s vami investiciami bude o 10 rokov ked Slovensko sucastou EU nebude.... to je len moj nazor
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa lopt »

Tak ake su realne moznosti investicii rodinnych financii - ak je plan porazit terminaky ?

Je vobec nejaka ochrana, ked cele euro moze kedykolvek zahucat a nafuknuty dolar je na tom podobne ? Plus vacsina mien je viac menej od nich zavisla ?

Podla mna je nerealne, aby sa clovek denne zaoberal financiami rodiny a riskoval nejaky trading.
Ako bolo pisane, podielove fondy dlhodobo nezarobia.

Co ostava ? ETFka ? Alebo ako pisal Ladis - stavit to na blue chip akcie spolocnosti a obcas na ne mrknut ockom ?
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Istiach »

Inak ja by som sa nebal toho ze to cele zahuci. Preco by malo? Taketo uvahy su tu stale, ludia maju stale pocit ze prichadza koniec a stale nic. Mame za sebou dve svetove vojny, studenu vojnu, x kriz, predtym kto vie co vsetko a stale ideme.

Pravidelne kupuj USA trh. Idealne asi cez tie ETF. Nejake ETF co reinvestuje dividedny. Usa tu so svojim kapitalizmom este nejaky ten rocik budu. A ak padnu, budes mat ine starosti ako pocitat straty :D

+ nejaka dalsia diverzifikacia. To by malo terminaky porazit. Ale hovorim malo, pretoze sa moze stat, ze akurat ked to budes chciet o 20 rokov vybrat, budu trhy na minime a ty v strate. Tato moznosti tu vzdy je. Ale bez rizika, nieje zisk.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa jogo »

http://peniazesucas.sk/o-mne-2/" onclick="window.open(this.href);return false;
Volám sa Vladimír, mám 41 rokov a som finančne nezávislý. Tento uspokojivý stav našich financií sa nám (spolu s mojou maželkou) podarilo dosiahnuť usilovnou prácou, dodržiavaním princípov, o ktorých píšem na tomto blogu, ale aj vďaka kusu šťastia, ktoré nás v živote stretlo.

Od svojich 20 rokov sa zaoberám obchodovaním na finančných trhoch, najprv ako maklér u obchodníka s cennými papiermi, potom 10 rokov v banke na odbore Treasury v rôznych funkciách.

Investovaniu vlastných peňazí sa venujem od roku 2007, od roku 2012 to robím full-time.
Gratulujem.
Pod pojmom financna nezavislost si tiez predstavujem zainvestovane peniaze v indexoch(pripadne cast v dlhopisoch) a len obcasny dohlad nad nimi.
Pod pojmom financna nezavislost si vsak nepredstavujem kazdodenny trading, to je podla mna iba zmena zamestnania.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa JUGGLER »

lopt napísal:Tak ake su realne moznosti investicii rodinnych financii - ak je plan porazit terminaky ?

Je vobec nejaka ochrana, ked cele euro moze kedykolvek zahucat a nafuknuty dolar je na tom podobne ? Plus vacsina mien je viac menej od nich zavisla ?

Podla mna je nerealne, aby sa clovek denne zaoberal financiami rodiny a riskoval nejaky trading.
Ako bolo pisane, podielove fondy dlhodobo nezarobia.

Co ostava ? ETFka ? Alebo ako pisal Ladis - stavit to na blue chip akcie spolocnosti a obcas na ne mrknut ockom ?
Lopt.

Jasné nijaký trading. Si ekonóm, rozumieš tomu, tak na tvojom mieste by som volil sporenie v termiňákoch a časť , dajme tomu 50% perspektívne a v príhodnej chvíli investovať do akcií. Napr. do tých blue chips. Nemusíš zvoliť etf na SPX, teda 500 US akcií - môžeš zvoliť 30 blue chips v etf na Dow Jones a k tomu napr. 30 nemeckých blue chips v etf na DAX. Tak by si mal polovicu investície umiestnenú v USD a polovicu EUR. Tak podľa mňa nehrozí skoro žiadne menové riziko. Tie dve meny sú ako spojené nádoby.

K načasovaniu investície do akcií by som odporúčal zvoliť taktiku ,,múdrych starcov,,. Teda sporiť 100% na termíňakoch a etf nakúpiť až ked indexy padnú o tretinu až polovicu. Trpezlivosť ruže prináša.

V tom pláne poraziť termiňáky nejde len o výnos. Ide o to, aby si ten vyšší výnos dosiahol pri čo najmenšom riziku .
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Gratulujem.
Pod pojmom financna nezavislost si tiez predstavujem zainvestovane peniaze v indexoch(pripadne cast v dlhopisoch) a len obcasny dohlad nad nimi.
Pod pojmom financna nezavislost si vsak nepredstavujem kazdodenny trading, to je podla mna iba zmena zamestnania.
Ide o to, či tá finančná nezávislosť neskončí, keď padnú akcie. Byť full time investorom do ETF SPY od 2012 je zatiaľ ako život bábätka na matkinom prsníku... :wink:
Prílohy
SPX 2012 - 2015.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Istiach »

Akurat som dnes o tom rozmyslal. Ako to vidis Juggler s akciami, ked FED zacne dvihat urokove sadzby?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Istiach napísal:Akurat som dnes o tom rozmyslal. Ako to vidis Juggler s akciami, ked FED zacne dvihat urokove sadzby?
Tak daleko nevidím :lol:

Fed dnes nedvihol. Malí šaleli od radosti, ale iba dovtedy kým veľkí nezačali predávať. Lebo Čína a deflácia.
Dve veci, ktorých sa bojí Fed. A to je potvrdenie, že kríza pretrváva...

Zatial to vidím na short. Až ku 1900. Potom už len na long až do konca roka. Pokial sa niečo nezomelie...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2829
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Rokosák »

Investicia do cenin v rodine by mala byt iba zo zdrojov, ktore moze rodina uplne stratit. Rodinny rozpocet rastie pracou, alebo podnikanim, teda cinnostami, ktore rodinni prislusnici ovladaju teoreticky a maju v nich prax.
Investicie su riskantne a vyzaduju stastie. Najriskantnejsie su komodity, kde vacsina amaterov straca. Akcie su bezpecnejsie, ale stale riskantne. Vynosy vyssie citovanych indexov so tazko dosiahnutelne, lebo su bez transakcnych nakladov a ich kalkulacia pri vymene akcii (aspon mne) neznama. Dow Jones index ma na starosti jedna osoba. Obavam sa, ze kalkulacie skryvaju pre financny priemysel tradicny ojeb. To je dalsi dovod, ze investicni manageri fondov nedokazu dosiahnut vynosy indexu. Napriek tomu, mne sa ZATIAL oplatilo drzat uspory v diverzifikovanych fondoch.
Ako prvu investiciu doporucujem nakup zlatych minci. Nie za ucelom vynosu, ale ako nastroj zvysovania osobnej a rodinnej bezpecnosti v pripade vojny ci inych nepokojov.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Istiach »

Tak co ja sledujem trh, tak iba od krizy, a to su uroky na nule a boli QE, a akcie stale rastli. Preto ma zaujimalo, co na to hovoris ty, uz si asi zazil aj utahovanie menoj politiky zo strany fedu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2829
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Rokosák »

Utahovanie FEDom som zazil, ale nevenoval tomu pozornost. Skor si pamatam dvojciferne uroky na hypoteky, ale aj dvojciferne vynosy penaznych fondov a terminovanych vkladov. Dokonca i 12% garantovany urok.
Akcie v globale neustale rastli. Urcity cas realne mozno menej ked bola inflacia vyssia. Otazkou je vsak stav burzy ked potrebujes hotovost a musis akcie predat. Vsetky investicie vsak prezili periodu padu, vratane zlata, nehnutelnosti, komodit vo vseobecnosti, a akcii. Rodina preto musi sledovat casovy horizont investicie.
Do buducnosti nikto nevidi a preto nie je dobre sa spoliehat na buduci vyvoj investicie. Aj 0.01 percentny zisk je lepsi ako 10% straty.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3766
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 12 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Ladis »

Lopt
Ty jsi to přehnal s těmi dvaceti problémy na počátku diskuse. Tím se zabývají jen poradci s pojištěním, ale žádný normální člověk. Zajímá tě názor starých lidí? Já mám 61 let a bydlím na západě a mám nyní starost se španělským vydáním mojí knihy ''Akcie a burza''.

Vladimír J.
My samozřejmě na tom budeme stejně nebo lépe s našim jměním, když jsme neinvestovali jeden dolar roku 1802, ale několik tisíc dolarů 1990, 2003, 2009 nebo dnes a kdykoliv později a nikdy neprodáme solidní akcie jak BMW, BASF, Wells Fargo, Sanofi, Pfizer, Royal Dutch Shell, Procter a Gamble, Johnson a Johnson, United Technologies, BHP Billiton, Banco Santander, Iberdrola atd. :idea: http://nr1a.com/1994-2014-grafy-blue-chips-akcii.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Rado
Vysoké školní vzdělání není potřeba. Stačí večerní středoškolské vzdělání s maturitou na trojku, když člověk přes den pracuje jako zámečník. Mnoho euro-dolar-milionářů vysoké vzdělání nemá a peníze nezdědili. Stačí šetřit peníze z průměrné mzdy a investovat do solidních bluechips akcií, když jsou levné, držet je léta, nejlépe až do smrti a spotřebovávat jen jejich dividendy.
Zakládat vlastní firmu není vhodné. S tím je moc starostí každý den a nakonec se zkrachuje a zbudou jen dluhy.

Juggler
Nelze nikdy poukazovat na slabý průměrný roční výnos z akcií, když se začne výpočet v roce s největším předražením všech dob, roku 2000 s indexem SaP500! Akcie měly a budou mít vždy krásné průměrné roční výnosy, když se začne počítat od roku s nízkým oceněním P/E, P/B, P/S jako 2003, 2009 nebo už 1980-1995. A nelze měřit výnos na indexu, ale u akcií firem, které nemají nic s internetem a kterým neškodí konkurence. :idea: http://nr1a.com/1994-2014-grafy-blue-chips-akcii.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Pojištění
Nejlepší pojištění na svůj důchod a pro své děti je vybudovat si portfolio ze 12-20 solidních západních bluechips akcií, které nebudou nikdy prodány a důchodce a pak jeho děti budou spotřebovávat jen jejich dividendy. Každá akcie by se měla koupit v době nízkých hodnot P/E, P/B, P/S. U akcií bank roku 2009 se musí P/E ignorovat, tam může být akcie levná i s P/E 1000 nebo N/A při negativním zisku banky. Hlavně že byly P/B a P/S extrémně nízké.
Prílohy
basf.png
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ladis napísal:
Juggler
Nelze nikdy poukazovat na slabý průměrný roční výnos z akcií, když se začne výpočet v roce s největším předražením všech dob, roku 2000 s indexem SaP500! Akcie měly a budou mít vždy krásné průměrné roční výnosy, když se začne počítat od roku s nízkým oceněním P/E, P/B, P/S jako 2003, 2009 nebo už 1980-1995. A nelze měřit výnos na indexu, ale u akcií firem, které nemají nic s internetem a kterým neškodí konkurence. :idea: http://nr1a.com/1994-2014-grafy-blue-chips-akcii.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Taká firma neexistuje, ktorej neškodí konkurence :) Hlavne nie dlhodobo...Krátkodobo nájdeš výnimky, práve v tom internete (Google ), technológiách (Apple), biotechnológiách ale aj inde... A to je práve výhoda pozičného tradingu a nevýhoda pasívneho dlhodobého investingu...Každá firma má totiž z dlhodobého hladiska dobré i zlé obdobia. Teba dali lekciu BANKY, ktoré si radil a ospevoval a tie takmer skrachovali...

S tým obdobím od 2000 som to vysvetloval. Beriem to ako obdobie nového tisícročia, 21 storočia. Ďalej ako obdobie odkedy som na trhu JA a takisto od roku 2000 na Slovensku začali predávať FONDY. Vtedy začal fungovať i prvý slovenský online broker. Takisto od roku 2000 mne i väčšine slovákov začali bankári a finanční poradcovia tlačiť do hlavy, že akcie musia zarobiť 10% p.a. NEMUSIA. Tvrdil som to už v roku 2002 a tvrdím to dodnes. Mám k tomu aj iné argumenty ako nástup internetu, globalizácia a takisto stagnáciu ekonomík v dôsledku kríz, zadĺženosti, veľkej konkurencie (naplnenie priemyselných kapacít) a pod. Proste LADIS,musíš sa prinajmenšom zamyslieť nad tým, že taký boom západných ekonomík aký sme videli v 20 storočí po dvoch svetových vojnách už nemusí byť.
Preto nejaké dlhodobé štatistiky nemajú zmysel.
19 storočie bolo storočím koloniálneho Anglicka, 20 storočie patrilo Amerike a 21 storočie možno bude storočím Číny, alebo storočím krízy... Ktovie.
Ja uznávam investovanie do akcií , lebo je to investovanie do firiem. A uznávam, že VŠ ani vzdelanie v tom nemusí hrať rolu. Len nesúhlasím s tvojou tézou pasívneho investovania, že akcie musíš kúpiť a držať. Súhlasím len s myšlienkou aktívneho investovania: Kupovať dobré akcie ked sú lacné. Vyberať zisk keď príde kríza, alebo sú drahé.
Na to treba rozum, ale pre ľudí, čo sa tomu venujú ako by to nemal byť problém. Minimálne by si mal mať aspoň také pravidlá, že v kríze pri istom poklese všetko predáš a po kríze znova nakúpiš. Nemôžeš predsa za každú cenu držať a ospevovať akcie, čo klesnú o 90% , alebo temer skrachujú...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Vladimir J »

osamely chodec napísal:Vladimir, Tvoje odporucanie investovania do akcii ma v reale minimalne tieto trhliny:
- nikto z retailovych klientov ani netusi co to je ETF. Banky ho usmernia na ich drahe produkty /podielove fondy/ kde vinou vysokych rocnych poplatkov stracaju moznost zarobku z dlhodobeho hladiska. Este som sa nestretol, ze by mi v banke ponukli pre mna viac vyhodny produkt ako pre nich.
-ziadny klient nerozchodi, ked mu za dva mesiace padne hodnota jeho majetku napr. o 50% a v reale ich vyberie v najvacsej strate.
To je, samozrejme, pravda. Preto som začal písať blog o investovaní, s malou nádejou, že pomôžem aspoň pár ľuďom lepšie manažovať ich financie :wink:
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Vladimir J »

JUGGLER napísal: Ide o to, či tá finančná nezávislosť neskončí, keď padnú akcie. Byť full time investorom do ETF SPY od 2012 je zatiaľ ako život bábätka na matkinom prsníku... :wink:
Jasne, ale iba pre tych, ktory sa teraz pozeraju spatne na graf. Uz od roku 2012 sa objavuju hlasy, ze akcie su prilis drahe. Teraz to vidis na short, ale ako si to videl pred 3, 2, 1 rokom? A shortol si? :wink:

Ladis ma podla mna velmi dobru strategiu, overenu rokmi spolahliveho fungovania. Akurat to vyžaduje trochu aktivny pristup (treba to sledovat) a pevne nervy pri poklesoch. Pre ludi, ktori toto nie su ochotni a schopni robit, je tu pasivne investovanie do celotrhoveho lacneho ETF a prinesie im to podobne vysledky s minimom casu a aktivity ktoru tomu treba venovat.

Aktivny pristup, ako hovoris ty (predat akcie ked su drahe, kupit ked su lacne) moze samozrejme velmi dobre fungovat, ale nie je to take jednoduche (a urcite to nie je day trading, skor value investing). Aj ked predavat cele portfolio sa mi zda byt trochu extremne
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vladimir J napísal: Preto som začal písať blog o investovaní, s malou nádejou, že pomôžem aspoň pár ľuďom lepšie manažovať ich financie :wink:
V tom máš moju plnú podporu i obdiv. Treba to robiť práve preto, že banky, fondy a poisťovne len parazitujú na ľudskej nevedomosti.

Len si prosím ťa linku na tú svoju stránku daj tu ako podpis. Aby sa pre dobrých ľudí nestratila.

OCH: on pekne od piky vysvetluje, že ked ľudia chcú investovať do akcií, nemusia platiť bankám a fondom 2% ročne za fiktívnu aktívnu správu. Vyčísluje aj kolko tie inštitúcie vycicajú klientov (to som už nevedel znova nájsť, ale aj ja som to už raz písal a vyšlo to na 18 000 € každých 20 rokov...tak nejak). A načo majú ľudia platiť 2%, ked môžu investovať cez hotovú ETF , čiže fond vo forme akcie pri ročných nákladoch 0,2%.

Vladimir: prečítaj si blogy od Peťa Cmoreja. A píš aj o tom ako okrádajú poisťovne cez IŽP. Ved nechať sa okradnúť o niekolko tisíc € už pri podpise zmluvy, to je vrchol. To je najmenej transparentný a pre ľudí najviac nevýhodný biznis.

Ďalej mi u teba chýba aby si ľudom ponúkol aj info ako si založia účet u brokera. Ved mi z toho robíme vedu, ale účet u brokera je to isté ako účet u banky.
Vladimir J napísal: Aktivny pristup, ako hovoris ty (predat akcie ked su drahe, kupit ked su lacne) moze samozrejme velmi dobre fungovat, ale nie je to take jednoduche (a urcite to nie je day trading, skor value investing). Aj ked predavat cele portfolio sa mi zda byt trochu extremne
Kúpiť po 30%-50% poklese nie je až taká zložitá vec. Ja som sa zahral na investora len raz za posledných 10 rokov.
A to bolo po páde v 2009. S tým predajom je to zložitejšie, to máš pravdu. Ale z grafov sa dá vypočítať nejaká investičná stopka, niekde za hranicou zdravej korekcie, napr. 15-20%. Stačilo by si dopredu stanoviť nejaké pravidlá.

Predať celé portfolio je najmenší problém. U ETF to stojí 1-10 USD a u dvadsatich akcií od 50 do 200 USD. To je práve výhoda malých hráčov. Ja mám na mysli len takú primitívnu aktívnu správu, ked šetríš celé roky a nakúpiš len po evidentne veľkom poklese. Predaj by mal byť tiež len raz za pár rokov. Najlepšie je veci nekomplikovať stock pickingom, ale kupovať/predávať len ETF. Bežným ľudom treba radiť iba ETF!
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa lopt »

A co s tymi ETF-kami ? Ako sa k nim v SK clovek najlahsie dostane ? Bola tu odporucana FIO a SAXO banka. OK - povedzme, ze si zalozim ucet u FIO banky na obchodovanie. Co ked padne FIO banka /alebo SAXO/ - povedia si, ze zavru kram, alebo ukoncia biznis s takymito druhmi investicii, ako sa clovek dostane vobec k svojmu portfoliu ?

Ponuka vobec FIO ten ucet, kde sa investuje do vsetkych svetovych akcii ? A mimochodom, predpokladam, ze taketo ucty su asi vedene v USD, nie ? Takze ked sa bude dobre darit fondom a budu mat pekny zisk, kludne je mozne, ze bude hrozit menove riziko EUR/USD a to moze viac ovplyvnit vyhodnost, ci nevyhodnost investicie, ako cela vykonnost ETFka, nie ?
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Airmike »

nechapem jednu vec. je tu 100x napisane ze saco su scameri. a ty si vyberies ten 101 nazor, ze niekto odporuca saxo.

je tu 100x napisane ze vyhodnejsie je nakupovat ETFka cez zahranicnych low cost brokrov. a aj tak sa tu stale objavuje FIO ako odporucany broker.

kde na tieto odporucania chodite chlapi.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Istiach »

Tak clovek ktory sa v tom nepohybuje sa v tom ani neorientuje. Ty si uz v tom roky, tebe to tak nepride.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa lopt »

Mika napísal:nechapem jednu vec. je tu 100x napisane ze saco su scameri. a ty si vyberies ten 101 nazor, ze niekto odporuca saxo.

je tu 100x napisane ze vyhodnejsie je nakupovat ETFka cez zahranicnych low cost brokrov. a aj tak sa tu stale objavuje FIO ako odporucany broker.

kde na tieto odporucania chodite chlapi.
Nejak mi logicky pripada, ze ked chcem investovat na Slovensku, oslovim SK burzu, partnera. Akosi nemam doveru posielat peniaze len tak na nieco virtualne a v pripade problemov tazko vymahatelne do nejakej cudzej krajiny, kde budem mat okrem ineho este aj jazykovu barieru.

Staci zmena domeny, zasah v peeringovom centre, alebo cokolvek ine a jedneho dna hejtysemburza.com zmizne. Ako sa dostanem k peniazom potom ??? Hlavne, ak to chce clovek kupit, automatizovat, ci par krat rocne sa len na to pozriet.

Uz len obycajne IZP, ktore som uzatvoril s nejakymi poistovnami, neprezili ani 10 rokov bez toho, aby ich niekto prevzal.

Verim, ze zijeme v takej dobe, ze v pripade vaznych narodnych zaujmov neni problem odstrihnut jednotlive kapitalove toky medzi krajinami pre narodny zaujem. Do FIO banky by som si aj bez vacsich problemov dosiel, ale do zahranicia dosah nemam a toboz nie, ak budu nejake hospodarske problemy, aby som tam nieco vymohol.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Airmike »

tak s takymito uvahami sa na investovanie skutocne radsej vykasli. takouto uvahou totiz prides hned od pociatku k financnej strate. kedze si ochotny vzdat sa jednotiek % len koli tomu, ze ti nieco pripada logicke.

a najlepsie na tom je to, ze vo vacsine pripadov ten rozdiel, ktory zaplatis si necha ten Slovensky "broker", ktory ti otvori ucet v zahranici, a ma vybeveny prijem lebo len sprostredkuje klientov pre toho ku komu odmietas ist napriamo.
z logickych dovodou :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Lopt:

Kto chce, hľadá spôsoby. Kto nechce, hľadá dôvody. :roll:

- to menové riziko som vysvetloval. Pri investícii do amerických blue chips cez jediné etf v USD a zároveň do nemeckých blue chips cez jediné etf v EUR je tvoje menové riziko prakticky vyriešené.
- brokerov sme tu už x krát preberali
- všetky banky na Slovensku a takisto brokeri idú cez veľké zahraničné inštitúcie (akurát si nahodia 100% maržu a viac.)
- neide však len o to. Taký LYNX, alebo RMS investične môžu vyhovovovať. Hoci obaja idú cez amerického IB.
- dôvodom je, že asi nemusia mať inactivity fee a môžu mať menšie poplatky za dáta.
- další dôvod je, že ty urobíš trejd len raz za uhorský rok.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Dana »

Ved práve, ak sa spraví sem tam nejaký obchod, tak sa nemusí riešiť, či u lynxu by sa platil poplatok napr. 6 € kým u fia 9,95 €, v prípade amerických búrz asi trochu menej $.

lopt
Sk burza ani poriadne nefunguje, ak si si kupoval v banke podielove listy, tiež väčšinou tie akcie kupovali na zahraničných burzách. A neviem či tam si riešil ako sú/nie sú chránení proti úpadku.
Každý obchodník by mal byť poistený proti insolventnosti a mal by o tom informovať na svojich stránkach podľa zákonov ktorého štátu sa vyplácajú náhrady. Tu je napr. za lynx
https://www.lynxbroker.cz/klienti/caste ... portfolia/" onclick="window.open(this.href);return false;


Netýka sa to strát na burze ani krachu fondu /ETF-ka, kde by to bolo riešené podobne ako u podielových fondov, bud by fond prevzal iný správca alebo sa majetok rozpredá a vyplatia akcionárov.
Fio tiež nie je slovenský broker a už ani neplatí príspevky do nášho garančného fondu, kde boli záruky vyššie ako je to v ČR.

v suvislosti s prechodom obchodnika s cennymi papiermi Fio o.c.p., a.s. pod Fio banku a.s. v minulom roku prebehla aj zmena poskytovatela ochrany vkladov. Fio banka, a.s., pobocka zahranicnej banky poskytuje ochranu financnych nastrojov klientov pomocou Garancniho fondu obchodniku s cennymi papiry v sulade s ucinnou pravnou upravou Ceskej republiky a to najma so zakonom c. 256/2004 Sb., o podnikani na kapitalovom trhu v zneni neskorsich predpisov. Podla tohto zakona sa zakaznikovi poskytuje vo vyske 90 % z hodnoty majetku zakaznika najviac sa vsak vyplati ciastka v korunach ceskych odpovedajuca 20.000,- EUR pre jedneho zakaznika u jedneho obchodnika s cennymi papiermi.
http://www.fio.sk/docs/sk/sk_garancni_fond_150826.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak by mal broker problémy alebo ohlásil že končí, podobne ako nedávno brokerjet, tak sa portfolia prevedú k inému brokerovi.

Či budeš kupovať ETF-ka v USD alebo v € záleží od toho na akej burze ich chceš nakúpiť. Z europskych búrz ponúka Fio len nemeckú xetru, kde sa dajú kúpiť ETF-ka, len poplatky sú o niečo vyššie ako na amerických burzách, u lynxu je počet burz podstatne vyšší.
Zoznamy etf-iek sa dajú nájsť na príslušnej burze..... tu sú napr. z xetry
https://www.boerse-frankfurt.de/de/etfs ... fonds#1111" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak by si sa obával posilňovania € voči Usd, čo podľa mňa veľmi nehrozí a chceš nakupovať na amerických burzách, môžeš si zobrať aj menový úver – broker ti požičia USD za čo mu budeš ručiť € - je tam ročný úrok niečo nad 2 % p.a
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa lopt »

Prepacte moju paranoju, ale pracujem tak trochu v oblasti digitalnej bezpecnosti. Mne sa zda, ze v pripade nejakeho pruseru ako pad EURa/USD, ci vojensky konflikt - alebo nejaka spekulacia EU, ci USA - ako urobit nejaky menovy figel, aby okradli obcanov - tak je jednoduche odstrihnut kanal zahranicnym klientom, "znarodnit" tie financie.

Chapem, ze na spekulacie a kratkodobe operacie, je tato moznost profitabilna, ale ak hovorime o investicnom horizonte 30-40 rokov... to uz je vela zmien. Ano, na niektore mozete reagovat predajom, ale co z toho, ked zrovna vtedy moze byt kurz umelo vyvolany vo vas neprospech a defakto prerobite na vsetkom ?

Som len opatrny a chcem mat jasno nielen o pozitivach, ale aj negativach a rizikach, ktore z tychto investicii vyplyvaju. Dnes sa zda, ze vsetko funguje, ale digitalny svet je dost krehka zalezitost na to, ze v pripade velkeho pruseru sa da nieco take v com sa tocia velke prebytocne peniaze lahko odstavit pre "vyssi zaujem".

DANA: ta garancia 20000 EUR a 90 percent vkladu sa tyka FIO banky brokerskeho uctu, ci aj normalnych bankovych uctov u FIA ? V EU je totiz standard 100 percent do 100 000 EUR.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Dana »

Ak sa všetko zrúti a zmiznú dáta, tak neviem, či nám nejaká ochrana v skutočnosti pomôže.

Tá garancia sa týka brokerských účtov, bankové vklady by mali byť poistené ako píšeš.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
dikomix
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 20 06, 2014 3:33 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa dikomix »

Vacsina IZP, ci investovanie do fondov co bola nastavena na taku dlhu dobu pri zlom servise bude mat aj tak v konecnom dosledku nic extra vynosy, najme o tych 30 rokov nik nevie co bude. Mozno cielova suma pri nezmenenom vklade bude na par dni domaceho rozpoctu...
Z hladiska investovania by som sa zameral prave na kratsie obdobia do napr 5-6 rokov.
Na kazdej investicii budes mat riziko. Uz len to ze ich mas doma vo vankusi je riziko - mozu ta vykradnut (ked neberiem do uvahy inflaciu atd). Na tu bankovu garanciu sa tiez podla mna uplne spoliehat neda. Najme keby sa nieco velke zosypalo (napr Sporka alebo TB).
Ty sam si musis urcit do akej miery to riziko chces akceptovat. Je dobre si budovat rezervu, no myslim ze vacsina investovania ako je tu myslene ma ciel ten ze pojdes do dochodku skor ako za 30-40 rokov...
Dana napísal:Ak sa všetko zrúti a zmiznú dáta, tak neviem, či nám nejaká ochrana v skutočnosti pomôže.
presne.
Cashflow 101 klub v Bratislave na stránkach klubu
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa lopt »

Ked sa vsetko zruti budu vacsie problemy. Skor ide o to, aby sa nezrutili konkretne spolocnosti, investicie.

Zatial mi vychadza najlepsie diverzifikacia investicii z hladiska bezpecnosti:
- rozlozenie pre pripad krachu rezervneho bankoveho fondu - napr. rozdelenie investicie do bank, ktore spadaju nielen pod SK zachranny rezervny fond, ale napr. pod CR, PL, ci ine krajiny, pobocky zahranicnych bank. Clovek moze diverzifikovat investicie rozlozenim uctov v bankach, ale aby to nemal vsetko v jednom systeme.

- menove riziko - cast investicii mat vo fondoch, ci ETF, ktore obsahuju ako EUR, tak USD, alebo inu menu /stabilnu/, ak taka existuje a neni viazana na EUR/USD. Na tento typ investicie bezne nesiahat, nepredavat celkom, len to, co je vo vyhodnom kurzu, aby clovek neprerobil.

- cast investicii bud vo fondoch, alebo ETF je vhodne mat aj pre pripad inflacie /ako rychlo vedela rast v minulosti/

- diverzifikacia do nehnutelnosti s potencionalnym vynosom, pripadne vhodne pozemky.

- mozno nieco v zlate, ale len v malych minciach pre likviditu pre moznost defaultu krajiny.

- pripadne poistenie na invaliditu /na smrt sa mi zda zbytocne. Iba ak je to zaujem pre zostavajucu rodinu, aby prezila, ked neni ina cesta/. Bez setriacej zlozky.

Co sa tyka odchodu do dochodku, pekne je planovat si ho skor. Len treba pocitat s tym, ze s vekom cloveku odchadza zdravie, moze mat vyssie naklady na liecbu, lieky. K tomu sa patri v rodine postarat sa o rodicov, alebo rodicov svojej zeny. V pripade maleho potomstva to moze byt problemove. No a zase dalsia vec - postaranie sa o potomkov... V podstate ako v rozpravke o 3-och grosoch :-D
----------------
Len tak na okraj - bitcoinova burza MtGox mala mala unik, kradez bitcoinov z uctov. Co sa tyka SVK, tak vsetky bankove systemy, su bezny informacny system, databaza. V zasade neni problem do databazy zasahovat osobam s urcitymi vedomostami a opravneniami. Co mam informacie, tak sa to v minulosti aj dialo v niektorych uz neexistujucich bankach. Odporucam uchovavat si digitalne, ci tlacove vypisy.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
PaloRehak
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 17 09, 2015 10:32 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa PaloRehak »

Suhlasim s Istiachom.
Ja som sa o tychto investiciach naucil velmi vela od financnych profikov z Akademie rozvoja. Nie je to ziadne OVB, AFG alebo podobne. Maju aj celkom zaujimavy blog http://www.akademiarozvoja.sk/financny-tip/" onclick="window.open(this.href);return false;, co vam odporucam raz za cas si ceknut ;).
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

:) je to OVB, staci sa pozriet do registra sprostredkovatelov. A tychto dokonca aj poznam a to poradenstvo bola teda drsna bieda
Klatuurelius Maximus
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 10 11, 2013 8:23 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Klatuurelius Maximus »

Riesim podobnu dielmu ako zakladlatel temy.

Ja osobne mam:

1. malicku cast uspor v zlatych minciach, len pre pripad zombie apokalipsy :)
2. nejaka hotovost v banke (Mbank sporenie 1.4% ak sa nemylim. skoro ziadne naklady, rychlo sa daju peniaze vybrat)
3. nieco v realitach. Skusal som prenajom bytu aj garazi. Byt sa mi zda byť
problematickejsi, aj som trochu zle nakupil, teraz to predavam - dufam ze sa podari este so ziskom.
Garaz je vsak uplne pohoda zatial. Najomnik mi nemoze narobit dlhy, nebude problem vystahohat keby neplatil, udrzba minimalna, atd. Vychadza mi to 6% rocne. Pravdepodobne kazdych par mesiacov co si nasporim na garaz, kupim jednu.

4. mozno by bolo dobre davat par stoviek mesacne pravidelne do nejakeho indexoveho fondu. cakam na trosku vacsi pokles...


Terminovane ucty nic moc, mozno maju lepsie podmienky pre klientov co maju viac penazi na ucte?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 758 times
Been thanked: 81 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa rmaly »

raz sa to tu v nejakej teme riesilo (neviem to teraz najst) a tam to bolo (podla mna dobre a "ultimativne") vymenovane... nieco v style:
vyriesene potrebne poistky (zdravie, uraz, potazmo smrt), disonibilna rezerva, fondy...
dalej si myslim, ze podla financnych moznosti (akcie, etf, nehnutelnost, minimum zlato pre post apo ako si pisal)... ale to uz zalezi od financnej aj mentalnej vybavy kazdeho cloveka
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Chris »

Klatuurelius Maximus napísal:Riesim podobnu dielmu ako zakladlatel temy.

Ja osobne mam:

1. malicku cast uspor v zlatych minciach, len pre pripad zombie apokalipsy :)
2. nejaka hotovost v banke (Mbank sporenie 1.4% ak sa nemylim. skoro ziadne naklady, rychlo sa daju peniaze vybrat)
3. nieco v realitach. Skusal som prenajom bytu aj garazi. Byt sa mi zda byť
problematickejsi, aj som trochu zle nakupil, teraz to predavam - dufam ze sa podari este so ziskom.
Garaz je vsak uplne pohoda zatial. Najomnik mi nemoze narobit dlhy, nebude problem vystahohat keby neplatil, udrzba minimalna, atd. Vychadza mi to 6% rocne. Pravdepodobne kazdych par mesiacov co si nasporim na garaz, kupim jednu.

4. mozno by bolo dobre davat par stoviek mesacne pravidelne do nejakeho indexoveho fondu. cakam na trosku vacsi pokles...


Terminovane ucty nic moc, mozno maju lepsie podmienky pre klientov co maju viac penazi na ucte?
Garaze prenajimas v BA a v ktorej casti ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Klatuurelius Maximus
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 10 11, 2013 8:23 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Klatuurelius Maximus »

Nie v BA, v jednom okresnom meste, zapadne slovensko.
Ked som to pozeral minule, Bratislava sa mi zdala moc draha... mozno som urobil chybu, keby sa v BA naozaj drasticky predrazili parkovanie, bol by asi vacsi dopyt...
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Vladimir J »

JUGGLER napísal:V tom máš moju plnú podporu i obdiv. Treba to robiť práve preto, že banky, fondy a poisťovne len parazitujú na ľudskej nevedomosti.

Len si prosím ťa linku na tú svoju stránku daj tu ako podpis. Aby sa pre dobrých ľudí nestratila.

OCH: on pekne od piky vysvetluje, že ked ľudia chcú investovať do akcií, nemusia platiť bankám a fondom 2% ročne za fiktívnu aktívnu správu. Vyčísluje aj kolko tie inštitúcie vycicajú klientov (to som už nevedel znova nájsť, ale aj ja som to už raz písal a vyšlo to na 18 000 € každých 20 rokov...tak nejak). A načo majú ľudia platiť 2%, ked môžu investovať cez hotovú ETF , čiže fond vo forme akcie pri ročných nákladoch 0,2%.

Vladimir: prečítaj si blogy od Peťa Cmoreja. A píš aj o tom ako okrádajú poisťovne cez IŽP. Ved nechať sa okradnúť o niekolko tisíc € už pri podpise zmluvy, to je vrchol. To je najmenej transparentný a pre ľudí najviac nevýhodný biznis.

Ďalej mi u teba chýba aby si ľudom ponúkol aj info ako si založia účet u brokera. Ved mi z toho robíme vedu, ale účet u brokera je to isté ako účet u banky.
Ešte dodatočne ďakujem za podporu a nápady. Drž sa.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
meduse55
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ne 01 11, 2015 11:30 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa meduse55 »

Zdravym vsetkych, do temy som si dovolil sa pripojit z dovodu ze som tu narazil na prispevky ktore spochybnuju moznost aby bezny priemerny clovek bol na burze uspesny, preto som sa rozhodol opisat vlastnu skusenost.
Swing trading robim 4.rok a kazdy mam hruby zisk aspon 8percent z investovanej sumy /ale bol rok ked aj 17/. Viem ze to nie je vela ale urcite lepsie ako nechavat peniaze na terminaku. A to tomu venujem iba malo casu, tyzdene tak aktivne 4hodinky max, castokrat ale cely mesiac ani ťuk. Nebol som na ziadnych skoleniach,ale precital som si vecsinu tohto fora a potom pomerne dost ineho materialu z netu-nic ine. Celkovo nie som nijako zvlast vzdelany, ledva som ukoncil strednu skolu-takze ziaden "lúmen".
Takze tych cca 8percent rocne da s prehladom s prstom v nose ktokolvek kto si o tom nieco nastudoval a nasledne sa toho aj prisne drzi. Teraz davam vsetky peniaze do akcii, neriesim mimo to ziadnu diverzifikaciu, nic ine netreba. Dovod preco vecsina traderov casom pride o vsetko je podla mna ten ze nehraju podla situacie na trhoch ale podla svojich nerealnych ocakavani. Ja radsej predaj so ziskom smiesnych 20€ ked mam pocit ze graf sa zacina obracat proti mne, pritomvela inych si povie ze im to za to nestoji a cakaju za situacia sa znovu dostane do pre nich vyhodneho smeru a to ich niči.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"