Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensku

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensku

Príspevok od používateľa lopt »

Kedze vieme, ze monetarny financny system funguje v cykloch a resety su bezne, rad by som sa opytal, ci mate nejaku celozivotnu strategiu na zabezpecenie rodiny, dochodu ?

1/ je jasne, ze na dochodkovy system statu sa neda spoliehat, treba sa o to postarat sam
2/ treba zabezpecit svoju rodinu, byvanie, bezne aj mimoriadne hospodarenie domacnosti
3/ mysliet na buducnost, postarat sa o to, ako bude clovek fungovat v dochodkovom veku,
4/ postarat sa o rodicov, tak ako sa oni starali o nas,
5/ postarat sa o rodinu a deti a dat im dobry start do zivota
6/ prezit v zlych casoch /vypadok prijmu, strata zamestnania, krizy, pad meny/.

Z toho mi vychadza strategia, ako to rozdelit cca 100 percent toho, co clovek moze investovat.

- investicie do vzdelavania /ale toho, co nieco nauci, co ma realny vyznam/ typu vediet si nieco vybudovat, postavit, opravit, zarobit, co ma ekonomicky prinos
- investicie do byvania
- investicie do dochodku
- investicie na zabezpecenie zivota rodiny /napr. poistenie, alebo vlastny balik penazi/
- investicie pre pripad krachu meny /komodity, drahe kovy, jedlo/
- investicie pre ochranu pred pohybom kurzu mien
- investicie pred inflaciou
- investicie pred okradanim /napr. okradanie financnymi zralokmi, statom atd/
- investicie do zdravia
- este nieco ?

Ako rozumne rozdelit investicny kolac ?
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Rado »

Keď je investícia použitie finančných prostriedkov za účelom budúceho dosiahnutia ziskov, tak podľa mňa je z toho, čo si napísal investíciou iba to vzdelanie. Ostatné je sporenie. Sporí väčšina ľudí a výsledok je ten istý. Do vzdelania by som dal asi najviac nie len peňazí, ale hlavne času. Dovtedy by som sporil, čo to dá a potom investoval do nejakých dobrých aktív.

Inak investícia pred infláciou a okrádaním ma zaujala. Čo si tým myslel?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa lopt »

Zaujima ma, kolko tak realne je vhodny pomer, ak to niekto praktikuje.

Co sa tyka ochrany pred inflaciou - tak pri inflacii rastu vacsinou akciove trhy, komodity, drahe kovy.
Ochrana pred okradanim - zabezpecenie majetku.

- fyzicke - bezpecnostne okna, bezpecnostne dvere, oplotenie, alarmy, pes, mozno nejaka zbran, ovladanie sebaobrany atd.
- vedomostne - ochrana vo financnych produktoch, typu poistenie, rozoznanie dobrych a zlych financnych produktov,...
- pravna ochrana a danova optimalizacia /stat je najvacsi uzernik/,
- ochrana pred makroekonomickymi rozhodnutiami a pohromami /hospodarsky kolaps krajiny, meny, vojna/
- existencna ochrana - energeticka a potravinova samostatnost /napr. solarna, ci veterna elekrarnicka, pestovanie plodin a chov zvierat/, vlastna studna...
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Rado »

Všeobecná rada je diverzifikovať, ale najlepšie výsledky sú, ak sa financie koncentrujú. Ja rozkladám iba sporenie. Investície 100%.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa lopt »

Rado napísal:Všeobecná rada je diverzifikovať, ale najlepšie výsledky sú, ak sa financie koncentrujú. Ja rozkladám iba sporenie. Investície 100%.
Koncentracia investicii je zaujimavy napad. Tusim o tom pisal aj Kyosaki. Az na malicku vec...

Stare prislovie hovori: nenos vsetky vajicka v jednom kosiku, lebo sa rozbiju.

Na male percento uspesnych obchodov s velkou marzou pripada obrovske mnozstvo tych, co prerobia.
Momentalne z hladiska investicii na trhu, nemam predtavu o produktoch, kde by som sa na ne mohol spolahnut a moja skusenost mi hovori, ked sa divam na dnesne produkty, ze je to odrb, odrb, odrb...Medovy motuzik na investora, ako ho obrat.

Preto beriem uz zacinam brat investicie alternativne. Treba mat funkcny system pre prijem, uchovanie hodnot a schopnosti prezitia. Ak by sa toto podarilo v AKEJKOVEK DOBE a SITUACII, tak by to bolo velmi dobre. :)

Preto ma zaujima, do coho investuju ludia, ako diverzifikuju portfolio, rozkladaju potencionalne nebezpecie.
----------------
Ono trebars aj take poistky, ktore maju cloveka istit v zlych situaciach - tak ked clovek cita tie zmluvy, su postavene tak, ze v 99 pripadoch sa stane prave to, co je vo vyluke...
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Rado »

Čo poznám "ľudí za vodou", tak väčšinou ich najlepšia investícia bola do podnikania. Nie 100%, ale často aj viac s pôžičkami. Je to ich nejlepšia investícia lebo išli do toho naplno aj s tým, že do toho vložili seba. V ďalších investíciách už sa im väčšinou až tak nedarilo lebo už to bolo zväčša iba o investovaní financií.
Ja som sa rozhodol pre svoje podnikanie a dal som do toho všetko. Čas, energiu a financie. Podľa mňa sa to nedá oddeliť tak, že dám iba 100% financií do finančných produktov a pôjde to samo len treba vybrať tie správne. Treba venovať aj čas a energiu. Predtým sa treba dostať k informáciám a naučiť sa ako na to. Preto by som vrazil veľa času a energie do štúdia. Internetu a všetkého dostupného. Potom treba všetko skúšať, skúšať a skúšať. Žiadne skratky neexistujú. Investorom treba byť najprv v hlave a prestať sa báť, že na pár úspešných obchodov pripadá veľa neúspechov.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Väčšina finančných produktov nestojí za nič. Banky, poisťovne a poradcovia už dávno prišli na to, že nie samotné produkty, ale poplatky a provízie z produktov sú jediný ,,istý,, zisk.
Súhlasím s tým, že najlepšia investícia do budúcnosti je investícia do podnikania. Na ďalších miestach sú u mňa investície do realít, umenia a starožitností. Jediná schodná cesta ako zarobiť peniaze je zarobiť peniaze vlastnou hlavou. Väčšina ľudí však robí presný opak: ako zamestanci nepracujú pre seba a za svoje ťažko zarobené peniaze nakúpia ,,produkty,, bánk a poisťovní, čím znova obohacujú niekoho iného...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:Čo poznám "ľudí za vodou", tak väčšinou ich najlepšia investícia bola do podnikania. Nie 100%, ale často aj viac s pôžičkami. Je to ich nejlepšia investícia lebo išli do toho naplno aj s tým, že do toho vložili seba. V ďalších investíciách už sa im väčšinou až tak nedarilo lebo už to bolo zväčša iba o investovaní financií.
JUGGLER napísal: Súhlasím s tým, že najlepšia investícia do budúcnosti je investícia do podnikania.
Dovolim si Vam trosku oponovat. :)

Ak myslite podnikanie ako zalozenie sro-cky a nasledne nieco vyrabat alebo ponukat sluzby a pripadne niekoho zamestnate, taketo podnikanie by som prirovnal nakupu akcii nejakej malickej firmy v Nemecku, ktora vyraba jeden produkt alebo ponuka jednu sluzbu.S par desiatkami tisic Eur teda ziadnu velku diverzifikaciu vyrobkov alebo sluzieb neurobite.
Proste investujete do toho svoje peniaze a ak sa Vam bude darit, tak po odpocitani svojej mzdy vam ostane podobny zisk, aky by ste mali aj v tej malej firme v Nemecku, ktorej akcie ste kupili.
Ak si na to podnikanie zoberiete uver, riziko velmi zvysite ale zvysite aj zisky, ak sa vam bude darit. Podobne ako na burze, ked pouzijem paku.
Najhorsie na tom je, ze ak pride kriza ala 2009, alebo sa dostanete ako subdodavka pre Doprastav alebo Vahostav, tak skrachujete, aj ked budete velmi seriozne podnikat.

Poznam zopar ludi, co sa roky vyhrabavali z dlhov po podnikani. Jedna vec je sro-ka a druha vec su nevyplateny vychodniari, ktori vas chytia pod krk. :)

Preto jednoznacne uprednostnujem podnikanie na burze. Je to pohodlnejsie a ROI je podobne ako v normalnom podnikani.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa lopt »

Hovori sa, ze do 5 rokov skrachuje 95 zacinajucich firiem zo 100. Investovanie do firmy sa javi ako dobry napad, ale riziko neuspechu je obrovske. Zvlast pri nasej danovej a odvodovej legislative...
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa jogo »

lopt napísal:Hovori sa, ze do 5 rokov skrachuje 95 zacinajucich firiem zo 100. Investovanie do firmy sa javi ako dobry napad, ale riziko neuspechu je obrovske. Zvlast pri nasej danovej a odvodovej legislative...
Suhlasim a percenta uspesnosti su podobne ako na burze.

Navyse si niekto mysli, ake ma krasne ROI, ked investuje do remesla 10000Euro a rocne zarobi 15000Euro. Lenze nikto nepocita svoju vyplatu. Vidi len vysledny zisk. Ak od zisku odpocita priemerny plat na Slovensku + odvody, ktore k nemu prisluchaju a "zaplati" si vsetky nadcasy, ktore venuje praci. zisti, ze je v podstate v strate. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Rado »

lopt napísal:Hovori sa, ze do 5 rokov skrachuje 95 zacinajucich firiem zo 100. Investovanie do firmy sa javi ako dobry napad, ale riziko neuspechu je obrovske. Zvlast pri nasej danovej a odvodovej legislative...
Tak špor ďalej. Výnosy sú adekvátne vybranej stratégii. Všetko je o hlave.
jogo napísal: Ak myslite podnikanie ako zalozenie sro-cky a nasledne nieco vyrabat alebo ponukat sluzby a pripadne niekoho zamestnate, taketo podnikanie by som prirovnal nakupu akcii nejakej malickej firmy v Nemecku, ktora vyraba jeden produkt alebo ponuka jednu sluzbu.S par desiatkami tisic Eur teda ziadnu velku diverzifikaciu vyrobkov alebo sluzieb neurobite.
Proste investujete do toho svoje peniaze a ak sa Vam bude darit, tak po odpocitani svojej mzdy vam ostane podobny zisk, aky by ste mali aj v tej malej firme v Nemecku, ktorej akcie ste kupili.
Nemyslím, že je to identické. Ak podnikáš, tak máš na veľa vecí vplyv a tak aj tvoje zisky/straty dokážeš riadiť. Tiež je pomer medzi financiami a investovaním vlastnej energie skôr v prospech tej vlastnej práce.
Ak investuješ na burze do firmy, tak investuješ viac financií, ale vieš odpovedať na tieto otázky o firme do ktorej si položil svoje peniaze?:

Poznáš aktíva a pasíva firmy, ich štruktúru tržieb a nákladov? Poznáš ich konkurenciu, podiel na trhu, počet konkurentov a ich konkurenčnú výhodu? Bez toho nepoznáš budúcnosť firmy do ktorej investuješ.

A ďalej. Poznáš dodávateľov? Aké zmluvy s nimi majú podpísané a na ako dlho? Komu ešte dodávajú? Dodávatelia a zmluvy zvyknú byť pre biznis kritické a často predstavujú konkurenčnú výhodu.

A čo zamestnanci? Tí sú tiež podstatní pre firmu, zvlášť keď podnikáš v službách. Ako to vyzerá s ich zmluvami?

Aký máš vplyv na delenie zisku?

To je len zopár otázok na ktoré by bolo potrebné vedieť odpovedať. Bez odpovedí na väčšinu týchto otázok im banka nedá úver, tak prečo riskovať svoj obmedzený kapitál? Alebo je to pokus výjde/nevýjde?

Tieto otázky nemusíš riešiť, ak investuješ do blue chips. Tam je predpoklad, že toto riešiť nemusíš. Pri malej firme z Nemecka by som to však neradil. Máš ešte možnosť byť trader, ktorý obchoduje skôr momentum ako core biznis firmy s ktorou obchoduje.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa jogo »

Rado, vsetko pekne hovoris, ale minule bol za mnou byvaly spoluziak, co mal na dialnici buldozer. Nemal zaplatene 50 000 Euro a pytal sa ma, ci nepoznam jedneho chlapika z nasej dediny, ktory tam sefoval, aby donutil svojho subdodavatela, aby kamaratovi, ako dalsiemu subdodavatelovi zaplatil.
Neviem ako to dopadlo, lebo s tym sefom som sa vtedy nepoznal.

Ako chces svojim ekonomickym vzdelanim vyriesit takehoto subdodavatela. Ak mas na buldozer uver, mas zamestnaneho buldozeristu, nic nevymyslis. Nemozes tyzden robit tu a tyzden u inej firmy, aby si diverzifikoval riziko.Si rad, ze mas robotu pre buldozer.
A tak nejak to funguje vsade. Maly podnikatel moze diverzifikovat, ale ak robi pre obycajnych ludi male zakazky.
Tak som to robil 4 roky a z asi 1200 zakazok mi nezaplatili traja.
Potom som robil pre firmy a mal som stastie, ze mi bolo vzdy zaplatene, aj ked som nediverzifikoval. Ked som odisiel z Prahy, moj sef rok nato nemal zaplatene a skoncil. Teraz uz je zamestnany a hovori nikdy viac podnikat.

p.s: Zalozit sro s viacerymi spolocnikmi, aby to bol uz vacsi podnik? Kazdy uspesny spoluziak, co ma firmu mi potvrdil, ze pocet spolocnikov musi byt neparny a mensi ako dvaja. :D Takze asi tak.
Odkedy ma Filip tu stranku, kde si viem pozriet trzby sro-ciek, uz mi je jasne, preco sa obycajni spoluziaci-stavbari robotnici pracujuci v Nemecku a zijuci u nas vyrovnaju zivotnou urovnou spoluziakom-podnikatelom u nas. 500 000 Euro trzby je maximum, co som u nich nasiel po 20 rokoch podnikania a ako asi vies, zisk sa pohybuje radove asi 10% z trzieb.
Máš ešte možnosť byť trader, ktorý obchoduje skôr momentum ako core biznis firmy s ktorou obchoduje.
Presne tak som svoje "podnikanie" vyriesil a som zatial spokojny. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Rado »

Za podnikanie nepovažujem robiť to isté, čo v zamestnaní, ale na živnosť. 90% "podnikateľov" bez rozdielu či je to právnická alebo fyzická osoba je o tom istom. Isto začať sa niekde musí, ale treba mať víziu, čo ďalej. Väčšinou však postačuje zmena statusu zo zamestnanca na "podnikteľa". Potom ťa prekvapí jediný hlavný odberateľ a povieš si nikdy viac.
Časom treba diverzifikovať aj v oblasti aktív, aj v oblasti odberateľov a aj v oblasti vlastných kapacít v podobe rozširenia osôb vo firme. (zamestnanci, manažment) Kto nemá víziu a schopnosť delegovať a využiť sily ľudí vo firme vo svoj prospech, tak nepochodí. Nie je to pre každého. Preto taký veľký odpad. Všetko sú však skúsenosti, ktoré sa sťažovaním nad tým ako žijem nedajú získať.

Podnikateľ by mal podľa mňa časom menej pracovať ako v zamestnaní a mať väčší finančný efekt. Často je to o tom, že bez podnikateľa by firma nefungovala. Máš síce väčší finančný efekt, ale robíš rovnako dlho ak nie viac. Ja som myslel na takých, ktorí zarábajú a do firmy chodia lebo čo by robili doma. Pričom ich príjem je rovnaký, či je na SVK alebo v Dubaji. Takých je koľko? 10%? Ostatní sú lepšie platení samozamestnávatelia. Malokto pracuje na systéme, ktorý by takto fungoval. Väčšina rieši operatívu a stratégia ide mimo. Keď je zle, tak už je väčšinou neskoro. To však nie je vôbec ľahká vec. Tých čo poznám a nie sú zavyslí na štátnych zákazkach, taký systém majú. Je to beh na dlhé trate.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Ladis »

Studovat by měl každý jen dlouhodobé investování do podceněných akcií velkých a starých firem = value investing s bluechips. To se ve škole neučí, to je ale ve 3 chytrých knihách. Neriskovat nikdy s akciemi mladých firem a neriskovat nikdy s akciemi malých firem, které mohou růst rychleji. Nečekat růst akcií, ale spokojit se s růstem dividend 10 až 20 firem z indexů DAX, Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones a okolí.
Gymnasium neni špatné. Ale vysoká škola je hloupost.
Bohatý může být každý, kdo vydělává jen průměrnou mzdu s nějakou hloupou prací v západní Evropě a nemá auto a nemá 12 let dovolenou. Šetří 12 let všude, kde se jen dá a ukládá peníze do levných bluechips akcií.
Dobrovolné pojištění je hloupost. Jen povinné důchodové a povinné zdravotní pojištění je nutné.
Důchod by měl být zařízen tak nízký jak jen možno. Ale dividendy z bluechips akcií by měl mít člověk v 65 letech vyšší než ten důchod. Protože ty dividendy porostou každý rok několik procent a zdědí je mladá vdova a děti. Člověk zažije několik zdvojnásobení příjmu z dividend, asi každých 8 let. Kdo začne v 65 letech důchod s 500 euro měsíčně dividend, za 8 let budou jeho dividendy 1000 euro měsíčně a za 16 let budou dividendy 2000 euro měsíčně. A pokud neporostou dividendy 10% ročně ale jen 5% ročně, stejně se za několik let zdvojnásobí. Ja jsem kontroloval růst dividend, růst zisku a růst tržeb uplynulých 20 let u všech firem z indexu DAX, Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones a okolí.
Ale nikdo nezažije ani jedno zdvojnásobení státního důchodu a mladá vdova a děti ho nezdědí. Toto však je marné vysvětlovat lidem ve střední Evropě. To pochopí jen lidé v Británii a v USA, že bluechips akcie nejsou žádné riziko, pokud se člověk vyhne nemocným firmám jak Nokia a General Motors a hloupým firmám jak AIG. Ale důchodové pojištění je riziko a fondy jsou riziko. Lidi ztratili miliony peněz s důchodovými produkty od slavné firmy AWD a všude jindy taky.
Jak každý už dávno ví, ukládat je nutno peníze celý život od 15 let až do 65 let do 10 až 20 akcií jako například:
BASF, BMW, AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Wells Fargo, Banco Bilbao, Banco Santander, Iberdrola, Telefonica SA, HSBC, Royal Dutch Shell, Tesco, Sanofi, BHP Billiton.
Banco de Bilbao je možno vynechat, ale Banco Santander ne.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Rado »

Ladis napísal: Bohatý může být každý, kdo vydělává jen průměrnou mzdu s nějakou hloupou prací v západní Evropě a nemá auto a nemá 12 let dovolenou. Šetří 12 let všude, kde se jen dá a ukládá peníze do levných bluechips akcií.
A ak chce človek dýchať a normálne fungovať, tak existuje aj iný recept ako byť bohatý? Pri tejto predstave ním radšej nechcem byť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa lopt »

Btw, TESCO ako bluechips ??? Nekrachuje v Britanii a nerozmysla na Slovensku o ruseni hypermarketov ???
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa lopt »

LADIS - to vobec neni zla strategia, to by sa dalo takto pekne riesit.

Ale ak by to zacal napr. 20 rocny, tak do dochodku pojde v 65ke, to ma 45 rokov, pocas ktorych mozu mat problemy aj blue chips.

Nokia bola svojho casu tiez velmi dobra znacka a ako dopadla. General Motors tiez.

V dnesnej dobe si firmy robia holdingy, zakladaju dcerske spolocnosti a nafukuju zisky, ci straty, ako potrebuju, optimalizuju dane. Potom je tazke sa vobec nejak orientovat, ci aj medzi bluechips, neni nieco zhnile...

Asi by to nefungovalo stylom automatickeho nakupu a nemysliet na to, nekorigovat.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
haleluah
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Ne 04 01, 2015 9:15 pm

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa haleluah »

Ladis ja neviem prečo sa snažíš všetkých pretlačiť na tento systém investovanie kedže je len tento správny. Pri podnikaní dokážem obmedziť výdavky ako ja chcem a tym pádom aj korigovať riziko to sa nedá ani u blue chips ani u iných akcii.Nikdy nevieš či si to nekúpil draho i keď vypadali akcie lacno a kým sa dostanú na pôvodnú hodnotu tak to bude trvať , nevieš či firma nezmení strategiu dividend a nemusí ti už dávať také percento zo zisku ale dá viac do technologii.Okrem toho pre väčšinu týchto firiem prichádza konkurencia ktorá celé ich produkty môže nahradiť podobne ako prudko prišiel google,facebook,apple a iné firmy vytlačili tie staré tak podobne tie tvoje najsuper akcie môžu byť o 10 rokov len hlúposti ktoré už vtedy nikto nebude potrebovať ale firma to bude vkuse ponúkať. Inak vyššie zmienený príspevok ok ak rátame s čistým ziskom tak môže byť dobré podnikanie tu a dobré zamestnanie v nemecku na rovnakej úrovni ale kto ti kúpi v 65 tvoje zamestnanie?nikto , ale tvoju firmu môžeš predať tvoje zisky z výplaty môže hneď reinvestovať do firmy kde maš najlepšiu istotu v dobrú investiciu a pracovať aktívne a zveladovať svoj majetok môžeš ako dôchodca. Obchodovaním z akcii bez harvardu standfordu atď. podobných špičkových škôl aby ste mali prístup ku fondom nezbohatnete ale podnikať môžete ako môj známy aj z učnovky okrem iného je monopol v celom strede slovenska a má super tržby , keby chce expanduje aj do iných časti slovenska ale má dosť všetkého čo chcel.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Rokosák »

Co este? Ciel je poistit ci zaistit buducnost rodiny. Poistenie sa vsak zaklada na kolektivnom rozlozeni rizika. Teda sustredit sa na individualne riesenie nestaci. Treba sa venovat aj zosilneniu spolocnosti, co okrem rodiny zahrnuje aj susedov, krajanov, region, obec a stat. Kupuj slovenske vyrobky, podporuj slovenskych poskytovatelov sluzieb, plat dane a bud vludny k svojim. Teda tak ako to robia uspesne spolocnosti od USA, cez Singapur az Rakusko.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Rado »

haleluah napísal: Obchodovaním z akcii bez harvardu standfordu atď. podobných špičkových škôl aby ste mali prístup ku fondom nezbohatnete
Mohol by si to bližšie vysvetliť ako si to myslel?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Airmike »

Rado napísal:
Mohol by si to bližšie vysvetliť ako si to myslel?
radsej nie :)
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa lopt »

Mne sa zas ta LADISova strategia nezda taka pritiahnuta za vlasy.

Povedzme si - ludia nemaju casu, ani chut a casto ani nemozu rozumiet velmi specialnym financnym produktom, ak maju napr. zamestnanie.

Ako bolo povedane, clovek moze mat firmu, ci bude uspesna, to uz je ina. Vacsina firiem do 5 rokov krachuje. Znamy si minuly rok otvaral firmu, na prvy rok sa mu nedarilo zle, ale uz to zatvara a ide radsej pracovat.

Ake ine strategie existuju pre investora, ktory je schopny si sporit, zaujia ma ochrana financii pred inflaciou a inymi pohromami a chce majetok akumulovat do buducnosti na dochodok a zaroven nema casu sa tomu venovat ? Musi dodrziavat nejaku strategiu.

Co by ste v tom pripade poradili ? Mat bezny ucet, sporiaci ucet, stavebko, terminak - to je dnes nic.

Clovek je pracovne vytazeny, na to aby sledoval co sa tyka jeho oboru, nieto este nejake zlozitejsie financie.
Co urobi - da to do podielovych fondov ? Mam v nich peniaze desatrocie a v priemere je to menej nez som tam vlozil.
Do ETFiek ? Ako clovek hlada, tak je to podobne, bezne ponukane nie su nic extra, to by musel clovek hladat v zahranici. A ak aj ETFka, zase sa naraza na to, ze to chce clovek drzat 10,20,30-40 rokov... a nie s tym spekulovat.

Ostavaju akcie, komodity, meny,... ale zas tam musi sledovat cenu, nakup, predaj, co je kedy vhodne. To je skor obchodovanie, alebo spekulacie.

Aka ina strategia by bola pouzitelna, nez co pise LADIS ? Kupovanie blue chips, by stalo za to len kumulovat financie a raz za 1-2 roky, prikupovat. Ak niektore idu zlym smerom zbavit sa a kupit vhodnejsie.

Mna by zaujimal nazor starych investorov, trebars ako tento 108 rocny pan, co uz prezili skoro vsetko, s cim by mal clovek za tak dlho obdobie pocitat:

http://www.pluska.sk/plus-7-dni/biznis/ ... -radi.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Rado »

lopt napísal: Povedzme si - ludia nemaju casu, ani chut a casto ani nemozu rozumiet velmi specialnym financnym produktom, ak maju napr. zamestnanie.
Bez času a štúdia to nepôjde. Čo do toho dáš, to sa ti vráti. Vyber si firmu, pozri si jej účtovnú závierku aj s prílohou, aby si vedel, čo sa chystajú v najbližšom čase robiť a môžeš investovať. Nie je ľahké nájsť podhodnotené spoločnosti. Vlastniť znich 0,0001% alebo ešte menej tiež nie je žiadne terno. Zavierky nájdeš na sec.gov.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa lopt »

Dnes je velky problem vobec verit nejakym cislam. Neni problem pre firmu, ze si vytvori dcerske firmy, alebo pracuje v ramci holdingu a peniaze sa prelievaju podla potreby danovej optimalizacie. Papierovo potom moze vypadat celkom mizerne.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Rado »

Predtým ako sa pustíš do investovania, tak by bolo dobré preorientovať sa z reality slovenského podnikateľského prostredia do toho amerického, kde funguje kapitálový trh. Ak budeš v Amerike vyzerať mizerne, tak aj cena tvojich akcií na burze bude rovnaká. Skôr si treba dávať pozor na vylepšenia ako na optimalizáciu. Keď si kótovaný na burze, tak nie je až také jednoduché si výsledky "cucať z prsta". Môžeš potom dostať peknú pálku rokov.
Pár výsledkov si pozri. Je to také čítanie na víkend. V rátane príloh niektoré majú aj 100 strán. Osobne by som do firmy neinvestoval, bez toho, aby som si to minimálne pozrel. Ak sa zameriaš na bluechips, tak tam tento krok môžeš vynechať, ale zázraky na strane výnosov by som potom nečakal.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa lopt »

Skor by ma zaujimala strategia na istotu, ale v horizonte 2-3-4-desatroci neprerobit /teda priemerne vynosy staci, ked budu nieco nad inflaciou/.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jediná stratégia na istotu je vyhnúť sa každej neistote (=špekulácii) a to znamená aj akciám, zlatu a pod.
Ja by som všetko držal v úplnej istote akou je termínovaný vklad ( viacročné termíňaky sú nad súčasnou mierou inflácie A ked chceš ťažiť so starého znamého ,,cash is king,, tak si nájdi taký vklad, kde v prípade predčasného výberu neprídeš o celý úrok...na nepredvídané výdavky, na neočakávané príležitosti akou je výhodná kúpa pozemku, nehnuteľnosti, starožitnosti, podnikanie a pod.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Vladimir J »

lopt napísal:Skor by ma zaujimala strategia na istotu, ale v horizonte 2-3-4-desatroci neprerobit /teda priemerne vynosy staci, ked budu nieco nad inflaciou/.
Historicky najvyššiu výkonnosť zo všetkých druhov aktív majú suverénne akcie. Za posledných asi 140 rokov neexistuje 20 ročná perióda, v ktorej by akcie prerobili (index S&P 500, resp ekvivalent, akcie obchodované na amerických trhoch). Ak teda chceš mať pohodlnú, lacnú investičnú stratégiu, ktorej sa z dlhodobého časového horizontu nič nevyrovná, kúp si lacné ETF navesené na S&P 500, alebo ešte lepšie MSCI World), drž to (alebo pravidelne investuj) 2-3-4 desaťročia a máš vybavené. Pozri aj tu http://peniazesucas.sk/akcie-preco-do-n ... at-1-cast/" onclick="window.open(this.href);return false;
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Zaujimavy blog Vladimir.
Vychadzas z toho ze na trhu sa neda najst vyhoda ktora by sa dala profitabilne vyuzivat v kratkych 1,2,3-dnovych obchodoch.
To je dost v protiklade s viacerymi obchodnikmi z tohoto fora ktori veria ze take vyhody existuju, daju sa nachadzat a daju sa vyuzivat k vytvoreniu ziskov prevysujucich straty z podobnych obchodov aj v dlhodobom casovom horizonte.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Vladimir J »

Ďakujem.

Day trading je spoľahlivý spôsob, ako prísť o všetky svoje peniaze. Dostupné štatistiky ukazujú, že dlhodobo profitabilných je asi len 20% day-traderov (ale nehovoria, koľko zarábajú. Dá sa to preložiť aj tak, že len 20% z nich NEPRERÁBA). Viac k tomu asi netreba dodávať.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Airmike »

Vladimir J
uz v druhom prispevku spominas statistiku a historicke data. tak mi prosim povec kde najdem tieto statistiky

1. Historicky najvyššiu výkonnosť zo všetkých druhov aktív majú suverénne akcie
2. profitabilných je asi len 20% day-traderov (ale nehovoria, koľko zarábajú. Dá sa to preložiť aj tak, že len 20% z nich NEPRERÁBA)

3. samozrejme ze trading nieje lahky biznis. ale kazdy kto sa rozhodne uspiet tak uspeje. odpadavaju len slabe kusy a to ze ich je viac ako tych silnych je jasne. v momente ked sa sam vedome rozhodnes ze si slaby kus. neuspejes nikde. ani v podnikani, ani v investovani a v spekulaciach uz vobec nie.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa lopt »

MIKA - to, ze sa rozhodnes, ze si silny kus, ti nezabezpeci lepsie obchody a ani dlhodoby profit lepsi nez terminak.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Airmike »

presne to ze sa rozhodnes nebyt slabim kusom ti tie lepsie obchody zaruci. a je to len otazka casu kedy sa to stane.

nebyt slabim kusom znamena pohnut zadkom a vzdelavat sa. a ked sa nedari musis makat este viac, a ked sa este viac nedari tak treba este pridat. to je definicia silneho kusu. a to su presne ludia, ktori obchoduju na burze.

ked si presvedceny o tom, ze terminak neprekonas. tak ho neprekonas. a ja som si skoro isty, ze s tradingom nemas ziadne skusenosti, tak ako ja nemam s terminakmi. :)

a to je asi tak vsetko, co vam k tejto teme poviem chlapi.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Istiach »

Ak to mame brat realne, tak skutocne by mala vacsina ludi radsej investovat konzervativne a kupovat trh. Ale to je nuda a najma nikto si o sebe nemysli ze je vacsina ludi :)
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Vladimir J »

Mika napísal:Vladimir J
uz v druhom prispevku spominas statistiku a historicke data. tak mi prosim povec kde najdem tieto statistiky

1. Historicky najvyššiu výkonnosť zo všetkých druhov aktív majú suverénne akcie
2. profitabilných je asi len 20% day-traderov (ale nehovoria, koľko zarábajú. Dá sa to preložiť aj tak, že len 20% z nich NEPRERÁBA)

3. samozrejme ze trading nieje lahky biznis. ale kazdy kto sa rozhodne uspiet tak uspeje. odpadavaju len slabe kusy a to ze ich je viac ako tych silnych je jasne. v momente ked sa sam vedome rozhodnes ze si slaby kus. neuspejes nikde. ani v podnikani, ani v investovani a v spekulaciach uz vobec nie.
Kto hľadá, nájde :-)

ad1 Vo svojich článkoch používam štatistiky spracované prof. J. Siegelom a zverejňované v knihe Stocks for the long run. Daju sa kúpiť aj tu http://www.jeremysiegel.com" onclick="window.open(this.href);return false;. Každopádne na internete nájdeš bez problémov historické výkonnosti rôznych druhov aktív

ad2 zoznam štúdií zaoberajúcich sa výsledkami day-traderov napr. tu http://finance.martinsewell.com/day-tra ... rading.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

ad3 Pekná teória. Každopádne želám veľa dobrých obchodov a veľa šťastia.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Vladimir J »

Istiach napísal:Ak to mame brat realne, tak skutocne by mala vacsina ludi radsej investovat konzervativne a kupovat trh. Ale to je nuda a najma nikto si o sebe nemysli ze je vacsina ludi :)
Sú aj lacnejšie spôsoby ako sa zabaviť :D
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Airmike »

Vladimir J napísal:Vladimir J
uz v druhom prispevku spominas statistiku a historicke data. tak mi prosim povec kde najdem tieto statistiky

1. Historicky najvyššiu výkonnosť zo všetkých druhov aktív majú suverénne akcie
2. profitabilných je asi len 20% day-traderov (ale nehovoria, koľko zarábajú. Dá sa to preložiť aj tak, že len 20% z nich NEPRERÁBA)

3. samozrejme ze trading nieje lahky biznis. ale kazdy kto sa rozhodne uspiet tak uspeje. odpadavaju len slabe kusy a to ze ich je viac ako tych silnych je jasne. v momente ked sa sam vedome rozhodnes ze si slaby kus. neuspejes nikde. ani v podnikani, ani v investovani a v spekulaciach uz vobec nie.

Kto hľadá, nájde :-)

ad1 Vo svojich článkoch používam štatistiky spracované prof. J. Siegelom a zverejňované v knihe Stocks for the long run. Daju sa kúpiť aj tu http://www.jeremysiegel.com" onclick="window.open(this.href);return false;. Každopádne na internete nájdeš bez problémov historické výkonnosti rôznych druhov aktív

ad2 zoznam štúdií zaoberajúcich sa výsledkami day-traderov napr. tu http://finance.martinsewell.com/day-tra ... rading.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

ad3 Pekná teória. Každopádne želám veľa dobrých obchodov a veľa šťastia.
Ano je to presne tak ako pises. Kto hlada ten najde. A kto veri v ideologiu tak najde sposob ako si ju potvrdit.

Ja napriklad sledujem kvartalne statistiky retail traderov ktori patria pod vsetky us brokerske domy v USA Na fx. Ziada to legislativa v USA . Keby si svoje nazory konfrontoval objektivnym statistikam ktore reportuju brokeri regulatorom tak by si vedel ze sa mylis. Takze sup na google a potom sa mozeme bavit.

Co sa tyka vykonnost roznych druhov aktiv. Ano na internete najdes vselico. Ale v principe sa vzdy beru do statistik len standardne druhy aktiv. O alternativach sa nikdy nediskutuje. Statistiky sa robia pre potreby financneho sektora. S profesionalnym investovanim to nema nic.

A teraz k tej teorii. V prvom rade si uvedom kam si sa prisiel bavit. cim argumentujes. Ak nechces diskutovat ale len prezentovat nazor tak si ho odprezentuj ale nepocitaj s tym ze to niekto bude brat vazne. Ber do uvahy ze tu s tebou bude minimalne par ludi nesuhlasit. Ludia s praxe.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vladimir J napísal: Historicky najvyššiu výkonnosť zo všetkých druhov aktív majú suverénne akcie. Za posledných asi 140 rokov neexistuje 20 ročná perióda, v ktorej by akcie prerobili (index S&P 500, resp ekvivalent, akcie obchodované na amerických trhoch).
Ďalší buy and hold expert? Nemám zanalyzované všetky 20 ročné periódy, vyjadrím sa len k posledným 15 rokom, teda 21.storočiu, tretiemu tisícročiu, alebo ináč povedané len k obdobiu počas ktorého akciové trhy (S&P 500) sledujem. Je to zároveň obdobím odkedy väčšina slovenského národa vôbec vie niečo o akciách, lebo zhruba od r. 2000 začali u nás ľuďom ponúkať investície do akciových fondov. A vtĺkať do hlavy, že zarobia 10%.p.a.

Nezarobili. Pozri si inflation adjusted SP 500 a zistíš, že očistene o infláciu sú akciové fondy ešte stále v strate. Ak by si držal peniaze len na termíňakoch zarobil by si viac. Rozhodne by si nebol v strate. Aj s IQ 50 by si vedel nájsť termiňáky ktoré prekonávajú infláciu. Nuž a čo sa týka RIZIKA, ktoré je najdôležitejším faktorom pri posudzovaní investícii poviem len tolko, že termiňak = nulové riziko, kým akciové fondy za ten čas padli 2x o viac ako 50% !!!
Vladimir J napísal: Day trading je spoľahlivý spôsob, ako prísť o všetky svoje peniaze. Dostupné štatistiky ukazujú, že dlhodobo profitabilných je asi len 20% day-traderov (ale nehovoria, koľko zarábajú. Dá sa to preložiť aj tak, že len 20% z nich NEPRERÁBA). Viac k tomu asi netreba dodávať.
To tvrdenie je riadna hlúposť! To, že zarába len malé % vôbec neznamená, že daytrading je spoľahlivý spôsob ako prísť o svoje peniaze. Je to dané presne tým, čo píše Mika. Jednak mnohí chcú robiť to na čo nemajú a zbytok padne na tom, že si myslia, že sa to naučia z jednej posratej knižky, alebo školenia. A napokon to vzdajú s tým že sa to nedá!

Predstav si, že sa chceš živiť ako lekár. Medicína sa študuje 6 rokov. Následne potrebuješ 4 roky na prax (plus atestáciu). Až potom ťa pustia k remeslu. Potrebuješ 10 rokov, aby si sa mohol živiť ako lekár!
Takže:
Za prvé : musíš na to mať. Za druhé musíš na sebe makať aby si to dokázal.

P.S. len traja z každých tisíc ľudí sa živia ako lekári... :roll:
Prílohy
SPX-Dow-Nasdaq-since-2000-real.gif
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa lopt »

A toto je tema o strategickej diverzifikacii RODINY na SLOVENSKU pani.

To znamena, ze clovek ma svoj zdroj prijmu, z ktore tvori prebytky, neni a nebude nikdy z neho nejaky makler a len chce investovat, povedzme na dochodok, prekonat v dlhodobom horizonte terminaky.

Pozrite si ci akcie, ci akciove fondy. Mozete pozerat kazdy rok rebricek top fondov, ci akcii, ale stale je na spicke niekto iny. A presne tak to byva aj v realite obchodovania. Vacsina preraba, aby par ludi mohlo zarobit. Nehovorim, ze sa nedaju najst sposoby, ako na tom zarabat, ale hovorime o realnych moznostiach bezneho cloveka, aj ked sa o to chce zaujimat.
Bezny clovek nema na to cas, lebo sa venuje svojej praci, svojej rodine. Ine je, ak je to niekoho napln prace, alebo ma tolko casu, ze nevie co s nim a budget, ktory si moze dovolit stratit.

A teraz si zoberte, ze neviete nic o investovani. Zacnete investovat, prerobite. A nez zacnete zarabat, alebo sa vam straty vyrovnaju, prejde vela rokov.

Povedal by som, ze za poslednych 15 rokov sa uz nedaju brat do uvahy ani statisticke historicke data, lebo svet zacina byt jedna velka bublina, skoro vsade. Po roku 2008 dochadza k neumernemu zadlzovaniu a to nebude mat dobry koniec.
Mozete sa tu prezentovat, ako chcete nieco zmenit, ze staci to len studovat. Nestaci.

Mam ekonomicke vzdelanie, studoval som poriadne zmluvy a vsetky dostupne papiere, starostlivo som vzdy vyberal to najlepsie, co sa dalo. Aj tak som prerobil. Su skryte poplatky, vseobecne predpisy, meniace sa cenniky. Co je teraz dobre, za par mesiacov sa moze javit uplne inak.

Myslim, ze suma sumarum je financny svet len mnozstvo zralokov, ktore sa trhaju o nejaku korist a lakaju ju k sebe vidinou zisku. Pritom ide len o to, osklbat ju.

Nejake zverejnovane statistiky a uctovne udaje, zavierky ? Kto im ma verit ??? Viem, ako lahko sa s nimi manipuluje, podla toho, ako sa to ludom moze hodit. To, ze sa niekomu podari par obchodov, este neznamena, ze pri 20-30-40 rocnom obdobi, nedojde k stratam, ktore pohltia vsetky zisky. To neni len o tom, zarobit - ked vas stat zacne kasirovat na vyssich zdravotnych odvodoch, daniach, atd.

Toto vlakno mal byt skor postup, strategia - ako moze bezny clovek, co sa zaujima o financie, ale nemoze sa im nonstop venovat /trading teda neprichadza v uvahu/, ako ich ma riadit, aby vobec porazil v dlhodobom horizonte obycajne terminaky... Ked to beriem, ako to je, tak keby som si len miesto investicii ukladal peniaze iba na terminaky, tak som na tom lepsie nez s financnymi investiciami. Presne ako tu bolo povedane, maluje sa na trhu len med okolo huby, kolko mozu investicie zarabat a realita je, ze vacsina preraba, alebo zaraba len tomu, kto ich ponuka. Ci ten, co ponuka zaraba len podla poctu obchodov z akychkolvek transakcii.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Strategicka diverzifikacia investicii rodiny na Slovensk

Príspevok od používateľa Istiach »

Ked sa tomu clovek nebude venovat, tak je pre neho fakt asi iba ten terminak. Rozumej, ked sa niecomu nevenujes, nemozes cakat ze porazis profikov. Terminak ta ako tak ochrani pred inflaciou. Sice ti bohatstvo nerozmnozi, ale mozes sporit. Detom zaplat poriadnu skolu v perspektivnom obore. A ak sa dovtedy nezruti svet a deti sa uchytia, na stare kolena sa o teba postaraju. Ak sa dovtedy nedaju na metal a nihilizmus...

Inak je to tazko. Ziadna zarucena istota v zivote neexistuje.

Podu ti mozu vyvlastnit, firmy mozu skrachovat, zlato moze stratit hodnotu koli obovskemu nalezisku na mesiaci, mozes sa zranit a nebudes moct pracovat atd.
Naposledy upravil/-a Istiach v St 16 09, 2015 11:29 pm, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"