Fondy, Penzijko, ETF - srovnání

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
lukyaw
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Št 10 05, 2012 11:36 am

Fondy, Penzijko, ETF - srovnání

Príspevok od používateľa lukyaw »

Snad to není míchání jablek s hruškama, do čeho byste šli při úložce 2000 Kč za měsíc jako spoření na důchod. Je mi 32 let.

Fondy (Fond globálních značek)
+ výnosy se nedaní (časový test)
+ likvidita
Poplatky: 2.2%/ročně, 4% z nákupu

ETF (iShares MSCI World UCITS ETF (Dist)
+ výnosy se nedaní (časový test)
+ reinvestující ETF - daň z dividend se neplatí?
- měnové riziko
Poplatky: 0.5%/ročně, $5 (při pravidelném vkladu 2000Kč/$80) = 6.25% z nákupu

Doplňkové penzijní spoření (Dynamický účastnický fond)
+ státní příspěvek, odečet z daní
Poplatky: 0,8 %/ročně, 10 % z výnosu + 15% daň
Uvažujete o založení účtu u Lynx? Nabízím $50 bonus na poplatky za obchody. Piště do zpráv.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Fondy, Penzijko, ETF - srovnání

Príspevok od používateľa JUGGLER »

lukyaw napísal:Snad to není míchání jablek s hruškama, do čeho byste šli při úložce 2000 Kč za měsíc jako spoření na důchod. Je mi 32 let.
Dal by som si sťahovať 2000 Kč na sporiaci účet a nerobil by som nič...
Čakal by som kým akcie klesnú o 50%...za posledných 15 rokov sa tak stalo 2 x.
Trpezlivosť ruže prináša, do dúchodu je daleko a peniaze sa hromadia na sporiacom účte...

Ked akcie padnú o 50%, založil by som si účet u brokera a za celú nasporenú čiastku by som kúpil ETF (iShares MSCI World UCITS ETF (Dist) ....to etf je v troch formách...z toho 2 majú ročné náklady po 0,2% a jeden 0,45%.

Po kúpe ETF by som sporil dalej a raz ročne by som za nasporenú sumu dokúpil to ETF. Tým by som ušetril tých 6,25% ..to je veľa.

5 rokov pred dúchodom by som na svoju investíciu nastavil stop loss, alebo aj vybral pri náznaku poklesu..hlavne ak by som videl taký graf, aký má teraz...
Prílohy
iShares MSCI.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3853
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Fondy, Penzijko, ETF - srovnání

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Takych je nas viac, co na toto cakaju :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Fondy, Penzijko, ETF - srovnání

Príspevok od používateľa jogo »

Juggler: Dobre napisane, dam tu zopar poznamok, nad ktorymi by sa kazdy sporiaci na dochodok mal zamysliet.

-poklesu 50% sa nemusime dockat dalsich 20 rokov(pozri obdobie 1974-2002), preto by som nakupil aj pri mensich poklesoch, mozno na viackrat, aby bola nakupna cena cim nizsie - tym lepsie
- s dokupom raz rocne absolutne suhlasim
-ak by som kupoval celu poziciu naraz, tak by som pouzil SL hned a nie pred dochodkom, aby som neisiel do velkej straty
- ked vidim, ake dochodky vyplacaju poistovne(75 euro mesacne z 20 000 nasporenych eur tj.4,5% rocne z nasporenej sumy), tak by som uvazoval o tom, ze ani na dochodku nepredam indexy, ale rocne si odpredam malu cast indexov(napriklad 8%), aby som si vylepsil statny dochodok.
Indexy totiz v priemere rastli 8% rocne vratane dividend (myslim USA-indexy) a vsetky akciove indexy, ktore budem vlastnit sa budu po mne dedit, kym dochodok od poistovne sa nededi
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Fondy, Penzijko, ETF - srovnání

Príspevok od používateľa Rado »

Úplne najlepšie je zarobiť toľko, že sa na nejaký dôchodok môžeš ... :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Fondy, Penzijko, ETF - srovnání

Príspevok od používateľa jogo »

14000-19500-???... :mrgreen:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Peggy36
Active Member
Príspevky: 123
Dátum registrácie: St 08 04, 2015 8:48 pm

Re: Fondy, Penzijko, ETF - srovnání

Príspevok od používateľa Peggy36 »

Ten ACWV + Amundy global luxury + nejaké small cap (na nich dávať občas pozor) + ETF na solare a kávu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Fondy, Penzijko, ETF - srovnání

Príspevok od používateľa Rado »

jogo napísal:14000-19500-???... :mrgreen:
Je čo? Cieľovka na dôchodkovom účte? :lol:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Fondy, Penzijko, ETF - srovnání

Príspevok od používateľa jogo »

dikomix napísal:Sukromna firma, ktora nie je bankou, a poskytuje produkty sporeni s pravidelnym pripisovaim urokov.
Na zaciatku, jednorazovy poplatok za zalozenie 200-250 eur. Peniaze sa teda ukladaju v EUR.
Su rozne moznosti trvania fixacie, ja som si vybral ten 5 rocnicu, kde sa vynosy pohybuju vo vyske 11-12% rocne a to na zmluvu.
Generovanie vynosov - zmenaren. Zmenaren dokaze vygenerovat 2+% vynos pri jednej transkacii, vid kurzove listky nasich bank. tak preto tie vynosy nie su nadhodnotene, len sa o ne firma deli s klientom.
No pokial je zmenaren tak vynosna, ze moze davat 12% uroky z vkladu, tak preco si nepozicia v banke za 8% ?
Zeby jej banky neverili?
Ak by toto bola pravda, tak zajtra si zacnem vybavovat priestory na zmenaren a beriem peniaze z burzy prec.Lebo okrem 12% vynosu + zisku zmenarne si mozem "privyrobit" aj pracou za prepazkou zmenarne.
To by mohlo byt dokopy rocne 20-25% vynos z uspor a to so skoro ziadnym rizikom.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Fondy, Penzijko, ETF - srovnání

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: Je čo? Cieľovka na dôchodkovom účte? :lol:
Sa divim, ze ti tie cisla nic nehovoria. :)
Prvy vyznam tych cisel by si mal vediet a druhy vyznam ma napada napriklad, ze moja minulorocna "super hruba mzda" sa pohybovala v tomto rozsahu. :wink:

p.s: Tik-tak, tik-tak, vstavaj hore ziacka ziak... :D
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Fondy, Penzijko, ETF - srovnání

Príspevok od používateľa Rado »

Nič. Mne tie čísla pripomínali niečo iné.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"